Bultenlaadscli Overzicht. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. •n, voor zoover do provincie Groningen betreft, mode 4e vertaling ven eea lid van Gedeputeerde Staten. Kader meldt men dat by de regeering het voornemen beataat om, ingeval van aanneming der «et tot wijziging der kiesdistricten, tevens aan de wetgevende macht voor te stellen de Provinciale Staten te ontbinden. De verkiezingen zullen dan in de nieuwe distrie ten plaats hebben ia iedere provincie voor de Provinciale Staten in hun geheel. Een gevangene, die heden per spoortrein van 's-Gravenhage naar Haarlem werd verroerd, heeft by het station Leiden zijne boeien weten te verbreken en de stad waar hjj thuis behoorde in te vluchten. De hem begeleidende veldwachters haalden hem ech ter vlak voor zjjn woning in en namen hem weder gevangen. Het bestuur van het Zuid-Hollansch Bond voor Algemeen kies- en stemrecht heeft besloten een congres te beleggen van voorstanders van het alge meen kies- en stemrecht, welke niet zijn aangesloten aan den algemeenen bond en woonachtig zijn in Zuid-Holland. Het doel van dit oongres zal zijn, de statuten in behandeling te nemen en vast te stellen, den zetel van het Bond aan te wijzen, en voorloopig vertegenwoordigers en correspondenten te benoemen in de verschillende gemeenten in Zuid-Holland, ten einde door hunne medewerking overal door de ge- heele provincie het beginsel te verbreiden en af- deelingen te vestigen. Tot dat einde heeft het bestuur noodig de mede- wetking van allen die het beginsel zijn toegedaan en dit afgescheiden wenschen te houden van alle rich tingen in de arbeidersbewegingen terwijl in de ont- werp-statuten het beginsel is nedergelegd dat geene Yereenigingen enbloc tot het bond worden toege laten, maar in elke gemeente eene zelfstandige af- deeling zal optreden, waarin ieder die het beginsel is toegedaan zich als lid kan doen inschrijven. Het congres zal plaats hebben op Zaterdag 16 Februari, des avonds ten 7'/s uurin het lokaal boven de stad-vleeschhal, aan de Kaasmarkt te Botterdam. Het magnesiumlicht, dat zich door groote inten siteit ondersoheidt en daarom, alsmede wegens zyn rykdom aan chemisch werkende stralen bij gebrek aan zonlicht vooral veel tot photographische doel einden gebruikt wordt, schijnt nu weer eene nieuwe bestemming te zullen krijgen. Door proeven, die de astronoom Miethe nabij Potsdam genomen heeft, is namelyk gebleken, dat door magnesiumpoeder ver wekte bliksemlichten met goed gevolg voor den signaaldienst zijn te gebruiken, daar zij op zeer groote afstanden zichtbaar zijn. Vrij afgestoken lich ten, die slechts één gram magnesiumpoeder eischten, konden te Berlyn, 26 Km. ver dus, zeer duidelijk gezien worden: een licht van 3 gram poeder was, niettegenstaande eene zware sneeuwlucht, op 74 Km. afstand nog duidelijk te onderscheiden. Op grond dezer uitkomsten wordt verwacht, dat dergelijke bliksemlichten in de eerste plaats als vuurtoren- en kuatsignalen belangrijke diensten zullen kunnen be wijzen, vooral wanneer hun doordringingsvermogen tegenover dikke lucht verhoogd wordt door eene bijvoeging van stoffen, als strontium of lithium, waardoor het licht roodachtig gekleurd wordt. doorgaans was, toornig. Voor ditmaal werd zijne zachtmoedige en inschikkelijke vrouw ook toornig. «Ik zal eens hooren wat Maria er van zegt," zeide zij. «Gij moest Drinker liever vragen wat hij er van zegt," antwoordde Ferris. „Als hy maar half de man is waarvoor ik hem houd, zal hij duidelijk genoeg zijn gevoelen zeggen.» «Eigenlijk,» hernam mevrouw Ferris, «gaat het u geen van beiden aan. Ik zie waarlyk niet in waarom gij u er meê bemoeit.» «Een dag of wat geleden, beschouwdet gij de zaken juist niet in dat licht," zeide Ferris, «toen gij en Maria er zoo bezwaard over waart dat Alf naar de hoogeschool zou gaan.» «Nu, Ferris, vind ik zulk eene toespeling al zeer onaardig en ik verdraag het ook niet," en zij begon, natuurlijk, te weenen. Hij was werkelijk een goed en verstandig man en evenals de meeste mannen, kon hy de tranen van zyne vrouw niet weerstaan. «Het spijt mij, Eliza, dat ik uw gevoel gekwetst heb," zeide hy. «Wij moesten het er nu maar bij laten. Spreek er intusschen met Maria over en mor gen zullen wjj de zaak bedaard beredeneeren.» Mevrouw Ferris wischto hare tranen af, en daar zij in den twist een klein voordeel had behaald, nam zij de gestelde voorwaarden gaarne aan. Het spreekt van zelf dat Maria en zij het volko men eens waren wgt voor Alf het best was; name- Spaarzaamboid beloond. Te Aalbergen was 60 jaar geleden een boerenjongen van 9 jaar in dienst getreden op 't Erve Noordhof. Meer dan 60 jaren had hy daar gediend, eerst bij den boer, later bij zyn weduwe. In dien langen tjjd genoot hy nimmer geldelijk loon, maar liet zijn loon steeds met opklim mende rente b|) den boer en zijn weduwe staan. En nu de weduwe overleden is, blijkt uit een door haar afgegeven sohrift6ljjk bewjj» dat zijn vordering de waarde van de plaats overtreft. Hy heeft nu de plaats voor 7625 verkocht en er bovendien zoo veel land voor zioh afgehouden, dat hy genoeg heeft om er een woning op te bouwen en zich en sen koe het levensonderhoud op te verschaffen. Hij heeft nu een rustige® onden dag en kan by weinig arbeid van zjjn rente leven. Te Swansea in Engeland is een vreeselyke moord gepleegd. Omstreeks 6 uur in den morgen werden de heer en mevr. Kent, eigenaars van het Gloucester H6tel, gewekt door het geluid van het afstrijken van een luoifer. Toen zjj uit hun bed keken, be merkten sy tot hun schrik, dat een man met zwart gelaat in hun slaapvertrek bezig was een kaars op te steken. Op te springen en den man bij de keel te grijpen was voor den heer Kent het werk voor een oogenblik. Een worsteling ontstond, te angstwekkender voor mevrouw Kent, daar de kaars was uitgegaan en zij dus niet kon zien, wie overwinnaar bleof. Plotseling herinnerde zij zich, dat haar echtgenoot een revolver onder zyn kussen had. Zjj stak de kaars aan, schoot op den inbreker, en bracht hem een wonde in de dij toe, waarop hjj ter aarde stortte. Eerst toen bemerkte zjj, dat haar echtgenoot dien de mis- dadigor met een scheermes een diepe wond in den hals en de borst had toegebracht, hevig bloedende op den grond lag. Twee uren later blies hot onge lukkig slachtoffer den laatsten adem uit. Do moordenaar had onderwijl gelegenheid gevon den te ontsnappen, doch hij werd terstond nagezet en eenigo uren later gepakt. Hij noemt zich Tom Allen en is een neger, vroeger hofmeester op een schip. Het is zeker dat hjj vóór sluitingstijd in huis had weten te komen én zich zoolang verborgen had, tot hjj de gelegenheid schoon zag om zijn slag te slaan. Het Hongaarsohe Lagerhuis zal de behandeling moeten hervatten van de legerwet, waarover zooveel te doen is geweest. 'Het groote struikelblok is art. 14, handelend over de grootte van het jaar- ljjksohe contingent en den tijd, waarvoor dat oon- tingont wordt vastgesteld. Men spreekt ook over de verandering vau art. 25, dat met zijn bepaling omtrent de verplichting van ezamens der officieren in het Duitsoh, niet minder dan art. 14 verzet in Hongarije ontmoet. De otficieuse «Budapester Correspondenz" echter ontkent het bestaan van zulk een plan voor art, 25 en meent dat de wijzi ging van art. 14 geen nieuwe behandeling der legerwet in het Oostenryksche Parlement zou noodig maken. Graaf Andrassy moet don Keizer verklaard hebben, dat art. 14 een struikelblok voor do wet in het Hoogerhuis zou worden, al slaagde de Minister Tisza er iu de wet onveranderd door het Lagerhuis te doen aannemen. De Minister Tisza lijk, dat het «heerlijk» voor hem zou zijn op zijn leeftijd buiten 's lands te gaan en er zes jaar te blyven. «Denk eens aan," riep Maria, «hy zal een vol wassen man zijn, als hjj terugkomt, en wat zal hij knap wezen! Hoe kan uw man er iets tegen hebben?» „De mannon zijn soms zoo raar," merkte mevrouw Ferris hierop aan. «Kaar? Vindt gij dat? Adolphus is nooit raar," zeide mevrouw Drinker. „Ik sta er u voor in, dat hjj het met ons eens zal zijn.» Zij had gelijk. Toen Drinker's gevoelen gevraagd werd, antwoordde hij op gullen toon dat hy het eene uitmuntende kans vond, die volstrekt niet ver zuimd moest worden. Iemand moest hem maar eens de keus laten om voor zes jaar naar Europa te gaan zonder dat het hem iets kostte! Hy zou zich er niet lang op bedenken. Ferris deed geen moeite om den stroom der alge- meene opinie te stuiten, nadat hij had uitgelegd waarom hy niet wenschto dat Alf de beschikkingen van het testament aannam. „Eigenlijk staat het aan hem te beslissen, zeide hy. „Hy komt hier dadelijk terug. Ik zal mjjn plicht doen door hem te zeggen hoe ik er over denk. Gjj en de anderen kunt zeggen wat gy verkiest; dan moet hy zelf maar zyn besluit nemen." Derhalve werd Alf getelegrafeerd om terug te komen, en nu weet gy de reden van de geheim zinnige depêche. verklaarde den Keizer, dat de oppositie in bet Lagerhuis niet gebroken was door «de officieels uitlegging" dio bij in het Huis aan art. 14 gegeven had en de Keizer schjjnt daarop er in bewilligd te hebben, dat het artikel veranderd wordt over eenkomstig de uitlegging. De meeste Oostenrijkscho bladen zyn intusschen van oordeel, dat een wijzi ging van art. 14 een nieuwe behandeling in de Oostenryksche Kamers noodzakelijk maakt. Omtrent de onlusten te Bome deelen wij nog het volgende mede. Onder de Italiaansche bevolking heerscht een seer misnoegde stemming tengevolge van den kwijnenden toestand, welke zich in het land openbaart in den handel, den landbouw en de nijverheid. In de steden en op het platteland zijn duizenden en duizenden zonder werk, die om brood bedelend rondtrekken. Op verschillende plaatsen kwam het reeds tot wan ordelijkheden. Te Alfousine zijn de bakkerswinkels door de uitgehongerden geplunderd. Te Boine hebben de stilzwijgende wandeltochten dor werkeloozen plaats gemaakt voor oen straatoproer Meer dan duizend arbeiders, die zich op het Prati di Castello verzameld hadden, trokken Vrijdag, gelijk in 't kort werd gemold, onder de kreten i „Leve de revolutie" naar hst midden der stad. Bij de Bipet- tabrug stootten z|j op eenige carabiniers en agenten van politie, die zij letterlijk omverwierpen, om nu in blinde woede, op het Corso alles te vernielen, wat ouder hun handen viel, magazijnen en winkels plunderend. Zich later in verschillende troepen ver-' deelend, brachten zjj overal schrik en ontzetting. Een enkel magazijn heeft voor 50,000 lires schade. Geheole etalages van juweliers werden in brooddron kenheid op strpat geworpen. Bij een goudsmid werden meer dan 60,000 voor werpen gestolen. Een tabaksbureau werd geheel uitgeplunderd. In een horlogewinkel verdwenen meer dan honderd horloges. Aan den linkeroever van den van den Tiber maakten zich tal van oproerliugen in een wapenmagazijn meester van al de daar aanwezige messen. Zoodra mogelijk werden overal winkels en magazijnen gesloten, terwjjl de troepen en de politie de wilde benden tot staan zochten te bren gen. Verscheidene personen, naar men verzekert ruim 400, werden gearresteerd en eveneens vele gewond. Het parlement on de ministeries werden evenals de banken door militairen bewaakt. De theaters gaven geen voorstellingen, en daar in de voornaamste straten de magazijnen gesloten waren, had de stad een zeer somber uiterlijk, dat ook nog den volgende morgen bleef. Het was of Bome in staat van beleg verkeerdepatrouillies doortrokken de stad, de pleinen waren door militairen afgezet. Onder de bevolking heerscht groote misnoegdheid jegens de regeering, dis niet tijdig voorzorgsmaat regelen heeft genomen. Ook de pers, die in her innering brengt dat Bome sedert 1870 zulke schandalen niet aanschouwd heeft, betreurt de kort zichtigheid der overheid, die niet voorzag, wat ieder ander deed, dat de ellendige toestand der werkeloozen door gewetonlooze agitators misbruikt zou worden. Tallooze interpellaties werden in de kamer over deze betreurenswaardige voorvallen tot de regeering gerioht waarop|Crispi onmiddellijk antwoordde. De minister-president verdedigde de regeering tegen de beschuldiging van zorgeloosheid en wierp de schuld van de schandalen op den inspecteur va„ Toen Alf laat in den avond thuis kwam, deelde zjjne tante, die was opgebleven om hem te ontvan gen, hem deze plotselinge lotswending mede. Het verdroot haar te bespeuren dat hy er niet zóó mede was ingenomen als zij, maar integendeel ontevreden heid en tegenzin liet bljjken. Hij verlangde niet naar Europa te gaan. Wat zou hij daar zes jaar doen? Hij was aan de hoogeschool en wenschto met zjjhe studiën voort te gaan. Wat zou Tom wel zeggen dat hy hem verliet? Hy wilde er niets van hooren. Zijne tante verdroeg dit geduldig. Nadat de eerste schok voorbij was, wees z|j hem op de schoone vooruitziohten van den loopbaan, die nu voor hem geopend was: eene loopbaan, die ieder ander hem zou benijden. Zij hield hem de buitengewone voor dooien van oen Duitsche universiteit voor tegenover de onbeduidende hoogescholen van zijn vaderland; zij sprak er van wat hy aan de nagedachtenis zijner overleden tante, hare geliefde zuster, verschuldigd was, en hoe verkeerd bij zou doen zelfs een gering jaarlyksoh inkomen weg te werpon, enz. enz., totdat de arme Alf geheel in de war geraakte. Hy ging te bed, maar niet om te rusten. Hjj deed dien nacht geen oog dioht. De jeugd begon zich te doen gelden. Het denkbeeld van reizen, romaneske avonturen, een nieuw leven, onafhanke lijkheid, vreemde tooneelen, de zee, de Alpen, Lon den, Parijs. Munohen, Weenen I {ffordi vervolgd.) politie Bertinelli, die niet de hem verstrekte bevelen had opgevolgd. Bertinelli is vin zijn ambt ontheven en zal voor een raad van discipline terechtstaan. Na toezegging van Crispi, dat de regeoring strenge maatregelen tal nementen einde de orde te hand haven en reeds alle publieke bijeenkomsten heeft verboden, ook die door de vrienden des vredes be legd, welke mededeeling een protest van den socialistischen afgevaardigde Costs uitlokte, stelde Bonghi een motie voor, luidende: de kamer, de voorvallen betreurend, gaat, in vertrouwen dat de legeering verdere wanordelijkheden zal voorkomen en ondenlrukken, over tot de orde van den dag. Op wensch van Crispi is het debat over deze motie tot Donderdag verdaagd. Zaterdag bleef te Bome de orde bewaard. Alle neringdoende handelaars, die verliezen leden, zijn tegen den Ifl Februari opgeroepen voor den rechter van instructie te verschijnen. Een koopman heeft Crispi voor de reohtbank gedaagd en eischt van hem 100.000 frc. schadevergoeding. Het promiersohap zou op doze wjjze voor Crispi een dure liefhebberij worden! DIN8DAG 12 FEBBÜABI. Voorzitter: Mr. A. A. van Borgen IJzendoom. Het verslag van deze raadszitting in ons vorig nr. opgenomen moet op een paar punten aangevuld wor den, waaromtrent wjj, daar de raadszitting eerst tegen vier uur eindigde, toen onvolledig moesten zyn. Omtrent het debat over het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een Gymnasium het volgende: De heer Oudjjlc stelde onmiddellijk, toen de dis cussie over doze zaak geopend was, voor de behan deling uit te stellen, daar men z. i. ook met de overgelegde teekening nog niet voldoende op de hoogte was; spr. althans kon zich onmogelijk voor stellen, hoe het gebouw worden zou als het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Spr. verlangde dat door den gemeente-architect zou worden overgelegd een teekening van de doorsnede over de lengte van het gebouw. Eerst dón kon een oordeel over het plan worden geuit. De voorzitter achtte dit niet noodig, bovendien uitstel der zaak was bedenkelijk, er was eenige haast by de zaak, als men het Gym nasium met September wilde openen. De heer van der Garden was eveneens togen uitstel. Spr. was voldoende op de hoogte. Het voorstel van den heer Oudjjk werd verworpen met 10 tegen 5 stemmen en de zaak alzoo in behandeling genomen. De heer IJzsfl de Schepper sprak daarop over de vraag of het licht, dat de lokalen zouden ontvangen, wel vol doende zou :jjn, en wilde gaarne weten of de auto riteiten, mot name de inspecteur voor de gymnasiën, zich mot het door Burg. en Weth. iugediende plan hadden vereenigd en speciaal geen bezwaar hadden gemaakt tegen do verlichting dar lokalen. De voor zitter deelde in antwoord daarop mede, dat de ge noemde inspecteur geen bezwaar had gemaakt ten opzichtte van het licht der lokalen, maar wel de plaats, door B. en W. voorgesteld, zelf minder ge schikt achtte, nl. te bedompt, aan welk bezwaar volgens B. en W. alleen tegemoet zou kunnen wor den gekomen door een goheel nienw terrein te koopen, wat eene uitgave uit de gemeontekas zou eiscnen, die te aanzienlijk moest worden geacht met het oog op de gemeente-finanoiëo. Tegen de inrich ting van het gebouw, zooals B. en W. het voorstel den, had de inspecteur geen bezwaar geopperd. Na eene korte discussie werd de wenscheljjkheid betoogd van in eene besloten vergadering van den gemeente-bouwmeester technische inlichtingen to ont vangen. Daarop w.erd alzoo de openbare vergadering tjjdeljjk gesloten, nadat nog aan den heer Oudjjk vergunning woa verleend in die bosloten zitting i eenige vragen aan B. en W. te richten. Na heropening der vergadering stelde de heer Oudjjk opnieuw voor de behandeling der zaak aan te houden, daar hjj in plaats van het gymnasium te bouwen op het terrein van de voormalige kerk, dat wilde vestigen in een bestaand gebouw, dat de gemeente zou kunnen koopen en dat uitnemend ge schikt was voor bedoelde inrichting van onderwijs. In de besloten vergadering bad spreker dat pand nader aangewezen. De Voorzitter was, nu het een bestaand gebouw gold, minder tegen uitstel dan straks en ook de vergadering daoht nu gunstiger over het voorstel van den heer Oudjjk; zondor hoofdelijke stemming werd besloten de zaak tot eene volgende vergadering aan te houden. De in ons vorig nr. vermelde missive van de Com missie van Toelicht over de Stads-Muziekschool luidt aldus i Gouda, den 11 Februari 1889. Aan den Baad der Gemeente Gouda. Naar aanleiding van de interpellatie en de daaruit gevolgde discussie, betreffende de handelingen der Commissie van toezicht over de Stadsmuziekschool, in Uwe vergadering van den 22 Januari j.l., gevoelt de Commissie zich verplicht, zjj het dan ook onge vraagd, zich van een blaam te zuiveren die haar niet toekomt. Haar wordt een verwijt gemaakt, een afwijzend advies uitgebracht te hebben op eene aanvraag van den heer M. J. Bouman aan heeren Burgemeester ea Wethouders gedaan, om bjj de Mannen-zangvereeniging te Utrecht en de Goud- sche Zangvereenigïng als directeur op te treden. Bij de aanvaardinir zijner betrekking werd door de Commissie den heer Bouman beloofd gunstig te zullen adviseeren wanneer dergelijke aanvraag tot boeren Burgemeester en Wethouders door hem werd gericht, en zijne lesuren zoodanig te regelen dat de Dinsdag voor het geven van lessen te Utrecht en het leiden van de repetition van de mannen-zang vereeniging aldaar, vrij bleef. Bij de Commissie is later geen officieele aanvraag hiertoe ingekomen en, daar door de onderwijzers het tableau van lesuren aan de Commissi^ wordt voorgesteld, om ter goedkeuring aan heeren Burge meester en Wethouders te worden voorgedragen, heeft dit in den regel tot genoegen van de betrok ken onderwyzers kunnen geschieden. Door den heer Bouman werd inmiddels verschil- lendo directeurs-betrekkingen waargenomen, zonder dat daartoe door hem verlof is aaugevraagd. Het is de Commissie bekend de onderwijzers bij de Stadsmuziekschool, door verschillende bjjwerk- zaamheden, hun vast inkomen verhoogen en steeds is door haar een oogenblikkeljjke verplaatsing van lesuren in het belang der onderwijzers toegestaan onder voorwaarde hierdoor geen lessen worden verzuimd en aan do Commissie medegedeeld wanneer de aldus verplaatste lessen worden gegeven. Nu bleek het de Commissie echter reeds spoedig, maar voornamelijk in 1888 dat voor de repetitiën niet uitsluitend de Dinsdag, maar ook andere dagen werden gebruikt, zoo mede dat do terugkomst te Gouda van den heer Bouman op Woensdagochtend te 10 ure, waarschijnlijk door het missen van treinen zeer onregelmatig plaats vond en tot het verzuimen van lessen aanleiding gaf, en in 't algemeen de beer Bouman zijne betrekking bij de muziekschool op eene wijze vervulde, die vele onregelmatigheden ver oorzaakte, den geregelden gang van het ondervrjjs zeer schaadde en als hoogst ongunstig voorbeeld voor de beide andere afdeeliugen waste beschouwen, dit laatste te meer daar de heer Bouman de beide andere onderwyzers tot opposUie tegen de Commissie trachtte te bewegen, hetgeen deze echter afwjjzend beantwoordden. In hoofdzaak ontstonden de meeste onregelmatig heden en verzuimen tengevolge van repetitiën of facultatieve uitvoeringen of concerten van de Utrecht- sche Mannen-Zahgvereeniging; de heer Bouman ver plaatste zjjne lessen zonder de Commissie hiermede in kennis te stellen of op te geven wanneer dergelyke verzuimde lessen werden ingehaald terwyl het de Commissie bleek vele onvervuld bleven. Bij door de Commissie ingesteld onderzoek naar diverse feiten, bleek hef haar de heer Bouman, wanneer een les verzuimd was, aan de ouders der betrokken leerlingen een memorandum zond, waarin de kinderen werden beschuldigd niet op zijne leste zijn verschenende Commissie ontving van den heer Dr. W. Julius deigeljjk memorandnm waarop Zijn WelEdel Geboren had bijgeschreven: Gouda 11 September 1888. M. H.l Onder dank zegging voor deze kennisgeving, bericht de onder- geteekende aan uwe Commissie dat bovengenoemde leerlingen op den vastgestelden tijd aanwezig zijn geweest, vergeeft bjj herhaling toegang tot het lokaal zochten en te 4.80 na een half uur wachten huis waarts znu gegaan. get. Dr. W. JULIUS. Door da Commissie hierover onderhouden ontkende de heer Bouman het feit en verzocht den heer Dr. Julius zelf mondeling hierop inlichting te mogen geven. De Commissie gaf den heer Bouman hiertoe hare toestemming en deed den heer Dr. Julius mede deeling van dit verzoek en hare toestemming hiertoe; later vernam een lid der Commissie van den heer Dr. Julius de heer Bouman niet bjj hem is ver schenen en beklaagde die heer zioh zeer over de onheusche handeling van den heer Bouman tegen over den vader van de leerlinge Scherpenzeel te Schoonhoven die tengevolge daarvan de school heeft verlaten. Door de Commissie opmerkzaam gemaakt dat hjj een kwartier uur later op lessen was gekomen dan het tableau aangaf, beweerde de heer Bouman hij op die dagen zjjne leerlingen een kwartier uur later hield. Hoe gaarne de Commissie dit beweren van den heer Bouman wil aannemen aoht z|j zioh verplicht hier te constateeren dat door dergelijke verschuiving der uren eene controleering van de goede naleving van hot, door heeren Burgemeester en Wethouders vastgestelde, tableau van lesuren niet mogelyk i». Door mondelinge en schriftelijke mededeehngen van vele ouders van leerlingen werden de Commissie verschillende feiten bekend, die op haar den indruk maakten als werd door den heer Bouman zeer weinig waarde gehecht aan zijne betrekking bjj de school. De feiten zjjn hoofdzakelijk te qualiffceeren als Verzuim van lessen, onheusche behandeling van leerlingen en hunue ouders en slordig les geven. Daar nu ouders de namen hunner kinderen zeer 'ongaarne (enkele zelfs in 't geheel niet) in openbaar debat gemengd zien, vermeent de Commissie hier over niet in details te mogen treden, tenzij UEdel Achtbaren dit bepaald mocht verlangen, in welk geval de noodigo bescheiden en meer uitgebreide inliohtingen voor ieder bjj den Secretaris der Com missie ter inzage zyn. Op hare vergadering van den 6n November jl. werd de datum van het openbaar examen door de Commissis vastgesteld op den 19 December d. a. v. en zulks in verband met de bepaling daaromtrent in het reglement voor de Stads-Muziekschool, en den dag wanneer zjj vermoedelijk over het lokaal in de sociëteit „Ons Genoegen» kon beschikten. Aan de tegenwoordig zijnde onderwijzers de heeren Arenz en Spaanderman werd opgedragen den vol genden dag met den heer Bouman, die mede op die vergadering was opgeroepen, maar niet versche nen, het programma voor het examen te ontwerpen en zoo spoedig mogelyk bjj de Commissie in te dienen. Aan die heeren vertelde de hoer Bouman hjj niet op dien datum bij het examen kon tegenwoor dig zijn. Eenige dagen later vernam de Commissie de heer Bouman vertelde hjj geen nota nam van mede- deelingen die niet officieel waren gedaan door de Commissie; waarop de Voorzitter der Commissie den 15n November een briefje aan den heer Bouman zond, houdende mededeeling van haar besluit. De Commissie is van oordeel dat al wordt officieel toestemming verleend tot de waarneming eener be trekking buiten de stad, de onderwjjzers verplicht zijn haar te raadplegen alvorens zich voor eene uit voering buiten de stad te verbinden. Op de vergadering van den 21n November deed de heer Bouman voor het eerst mededeeling dat hjj op 19 December te Utrecht een concert moest geren en beweerde in antwoord op het bovenstaande, de Commissie verplicht was den heer Bouman te raad plegen alvorens het bij 't reglement voorgeschreven examen vast te stellen. Dat ia dus geheel in tegenspraak met hetgene wat de heer Oudijk in Uwe vergadering daaromtrent me dedeelde, terwjjl de Commissie hier verklaart geen sehriftolijke mededeeling daarover van den heer Bou man te hebben ontvangen. Verder zeide de heer Bouman de Commissie zich scheen te verbeelden dat de betrekking te Gonda aan de school voor hem hoofdzaak is, dat dat echter niet het geval is en bij hem de Utreohtsohe Zangvereeniging als zoodanig gold. Met welke op vatting de Commissie zich niet kon recsenigen, daar zy' van meening is, de Onderwyzers hunne betrek king bij de Stedelijke Muziekschool wel degelijk ajs hunne hoofdbetrekking behooren te beschouwen en daarna te bandelen. De verschillende ervaringen in deze memorie za- men gerat, gaven uwe Commissie aanleiding aan Heeren Burgemeester en Wethouders te ontraden het verzoek van den heer Bouman in te willigen. Mocht echter Haar EdelAchtbaren dit toch willen toestaan, dat zulks haars inziens behoorde te geschie den onder bepaalde voorwaarden, waardoor de be langen der Muziekschool gewaarborgd bleven. Inmiddels ontving de Commissie van den heer Bouman uit Antwerpen een brief kaart houdende me dedeeling hjj 2 Januari niet in Gouda was en ver zoekt de op dien dag bepaalde werkzaamheden op Zaterdag 5 Januari te doen plaats hebben. In het reglement voor de Stads-Muziekschool is bjj art. 8 voorgeschreven „Het schooljaar vangt aan met den eersten schooldag in Januari en ein digt met den laatsten schooldag in December. Deze bepaling scheen nu de Commissie zoo dui delijk, dat zjj geen anderen schooldag kan denken als een zulke waarop bjj de Stads-Muziekschool ge woonlijk les wordt gegeven, terwjjl het haar onbekend is welke bepalingen daaromtrent voor de overige scholen voorgesohreven is. Waarom de Commissie hierin niet anders kon zien als eenvoudig niet naleven van bjj het regle ment gemaakte bepalingen en uit dien hoofde bjj haar tweede schrijven aan heeren Burgemeester en Wethouders haar gevoelen bevestigde met de ver klaring zjj niet geloofde dat te maken bepalingen daaraan konden tegemoet komen, en waarom zjj zioh onthield hiertoe voorwaarden te stellen. Dat de Commissie niet vroeger breedvoerig den toestand mededeelde ontstond in de eerste plaats ijj niet dan zeer ongaarne en slechts in het uiterste

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2