BultenlaDdsch Overzicht. Nationale Militie. ADVERTENTlEN. INGEZONDEN. ZFOXilTZCE. BEKENDMAKING. MARKTBERICHTEN. BEllRSBEfttlCHT. Burgerlijke Stand. Raeuwijk derwerp een grondig onderzoek hoeft ingesteld, ont- Ying zoovele gewichtige mededeelingen, dat zij er ran heeft moeten afzien ze in haar maandelyksch nummer te bespreken: een groot boekdeel zou nauwelijks voldoende zyn. Van alle kanten doen sich kreten ▼an verontwaardiging hooren over het dwaze systeem ▼an toelating tot verschillende betrekkingen, dat bestaat in het beoordeelen der candidaten op eene of meerdere proefvragen. Deze *examdn-furie* is een sohrikbeeld voor de families en voor den jongeling; deze elkander opvol gende examens drukken als een zware last op de schoonste levensjaren, werken nadeelig op het ver stand en op de gezondheid en voldoen toch niet aan dec eisch: namelyk een juisten maatstaf der be kwaamheden aan te geven. Een der beroemdsto ge- neesheeren van Londen doctor Priestley, kleinzoon van den grooteu scheikundige, verhaalt van eene kraamvrouw, wier eerste vraag na hare bevalling was: Is het een meisje?" #Neen, mevrouw, een jongen." Helaas! arme kleine! Weer een slachtoffer meer voor die afschuwelijke examens." Deze moederklacht kan men tegenwoordig bijna even goed op een meisje als op een jongen toepassen het misbruik der examens is toch voor beiden even groot. De - Nineteenth Century geeft den gemotiveerd en raad van verscheidene uitstekende mannen, wier op merkingen in hooge mate de aandacht verdienen. De heer Auberon Hubert toont duidelyk: aan, hoe weinig verbaud er dikwyls bestaat tusschen de te vervullen betrekking en het examen, dat door den candidaat moet afgelegd worden. Oeldt het een ambtenaar bij een ministerieel departement Men zal hem ondervragen over 't La- tyn, Grieksch, physica of de eene of andere weten schap, geheel vreemd aan zijne toekomstige betrek- king. Zou het niet oneindig beter zijn een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar zyn bekwaamheden, zyn karaktor en zyn geschiktheid om de plichten, die op hem zullen rusten, goed te vervullen? Niemand denkt daaraan en toch is het van 't grootste belang. Hetzelfde geldt voor den toekomstige'n soldaat, ingenieur of wetgever. Overal beoordeelt men hunne bekwaamheden volgen? een geheel verkeerden maat staf, by na zooals men een decaliter zou gebruiken om een afstand te bepalen of een kilogram om eene ruimte te meten. Voeg hierbij, dat men zich voor bijna alle examens door 't scherpen van het geheugen en andere kunst middelen kan voorbereiden, zoodat men zich geen C' t oordeel omtrent de kennis van don candidaat vormen, waarby nog komt dat de examinatoren natuurlyk zeer verschillen in bekwaamheid, karakter en aard en dat, zooals de candidaten zeggen, het toeval eene groote rol in die zaken speelt. Bovendien zullen een groot aantal nieuwelingen en daaronder dikwyls do boste in tegenwoordig heid en onder den invloed van hun rechter veel minder goede antwoorden geven; ze raken de kluts kwijt en kunnen zich dikwijls de een voudigste dingen niet herïnneron. Bereken den tijd eens dien duizenden ongeluk- kigen besteden om met het oog op een examen met groote moeite allerlei zaken te leeren, die ze zich zullen haaston weer te vergeten en die noch voor* hen, noch voor het vervullen hunner De laatstgenoemde schoot op hem af, greep hem by de schouders, bij de handen, om het lijf, en draaide hem een paar malen rond. Het was een luidruchtig tooneel. Te midden daarvan riep Tom eensklaps uit: «Wat heeft er aan gescheeld? Waarom hebt gij niet getelegrafeerd of geschreven, of my de eene of andere boodschap gezonden? Zeg, wat scheelt er aan?" ging hij voort, toen hij bespeurde dat Alf geen antwoord gaf. Tom," zeide Alf treurig, ffTom, ik ga u verlaten." Mij verlaten? gij schertst." 9 Neen. Ga zitten en ik zal u alles vertellen." En hy zeide het hem, »Nu ziet gij waarom/ik niet telegrafeeren of schrijven kon. Wat kon ik zeggen?" Van alles wat er gebeuren kan, zyn weinig toe standen zoo moeilijk te dragen als onzekerheid en spanning. Tom's hart was verlicht, hoewel het be richt, dat Alf hem bracht, bedroevend genoeg voor hem was. Ik zal in geen verdere bijzonderheden treden. Zij brachten dien dag gezamenlijk door, en spraken den geheelen avond. Zij maakten plannen voor den nieuwen staat van zaken geschikt: wekelijksche briefwisseling; een volledig en uitvoerig verslag van hetgeen elk van beiden deed; kortom eene omstandige geschie denis van hun dagelyksch leven. Zoo vervuld waren zy van dit nieuwe denkbeeld, dat het werkelijk de smart der scheiding verminderde. Des morgens ging Tom opgeruimd aan het werk latere betrekking van eenig hut kunnen zyu. Eereken daarbij den niet minder kostelijken tijd, die duizenden examinatoren doorbrengen om al die candidaten allerlei gewone en bui tengewone vragen te doen en ge zult tot de slotsom komen, dat eene eenvoudige loting somtyds even goed zon voldoen en zeer zeker minder kostbaar zou zijn dan een examen: deze geestelyke marteling. Deze conclusie tohynt wat gewaagd. Wat echter onbetwistbaar vaststaat, is dat het tegenwoordige examen-systeem zeer slecht te verdedigen valt en dat het hoog tijd wordt, zoowel hier als elders, verande ring te brengen in de algemeene examen-manie. Is vermeerdering van bevolking een teeken van toe nemende welvaartP In een zeer belangrijk artikel, door de Revue Scientifique onlangs gepubliceerd, constateert de beer V. Turquan o. a. dat er in de laatste twintig jaar op de duizend inwoners geboren werden: 43 kinde- rep in Hongarije, 39.5 in Beieren, 39 iu het Duitsche ryk, 88.8 in Prnisen, 38.4 in Oostenrijk, 86.8 in Italië, 35.1 in Engeland, 34.7 in Schotland, 31.5 in België, 31.3 in Denemarken, 80.8 in Noorwegen. 30.2 in Zweden, 30.2 in Zwitserland, 26.4 in Ierland en 25.3 in Erankryk. Wij halen, zegt de Indische Gids, die cijfers hier aan, om nogmaals er op te wyzen, hoe ongeryind het is, uit het feit dat de bevolking van een laud belangrijk toeneemt, te willen con- cludeeren dat dat land welvaart geniet. En weer denken wij daarby aan Java! Volgens de ofhcieelo statistiek vermeerderde de bevolking van Java in de laatste twintig jaar met meer dan 46°/0; op de juistheid van dat cijfer valt veel af te dingen, maar dat er in Europa weinig lauden waar het zielental zich zoo snel uitbreidde als op Java werkelijk het geval was, is toch ook onbetwistbaar, dankt ons; en wio zou durven bewereri, dat de welvaart van Java die van Frankrijk b. v. overtreft? Zoo min als een verstandig mensch zou durven be weren dat Ierland welvarender dan Frankrijk is. Het jaar 1889 zet zich goed in. De opbrengst der eerste maand, als altijd wel ver onder de raming blijvende, was 782.000 meer dan verleden jaar. Het is waar, dat het successierecht, dat maar steeds ruim blijft vloeien, daaraan voor 408.000 deel had, maar opk andere middelen, die 't bestals maatstaf der volkswelvaart kunnen worden aange merkt, toonden vooruitgang. Zoo brachten de in voerrechten 8.000 ntéer op 18.000 meer dan de raming), de accijnzen 147.000 meer fwaar onder gedistilleerd ƒ107.000, zeep ƒ8.000, geslacht 13.000 meer), registratierechten 89.000 meer (zelfs 131.000 boven de raming). Bijzonder ruim vloeide ook het zegelrecht 307.000 tegen 262.000) waarschijnlijk ten gevolge van het door vele nieuwe emissiën veel opbrengende effectenzegel, terwyl posteryen, telegrafen, loodsgelden mede een niet onbelangrijk avans toonden. Van de directe belastingen gaf het patent ƒ24.000 meer, de grond belasting 103.000 minder en het personeel 73.000 meer. Wat de grondbelasting betreft nadert de opbrengst het normale cijfer voor de eerste maand des jaars 72.000); verleden jaar was bij uitzondering in de totaalsom reeds een opbrengst van meer dan een ton over 't aangevangen dienst jaar begrhpen, terwijl thans, gelijk gewoonlyk, nage- om zijn vriend aan dé toebereidselen voor zijn ver trek te helpen. Dat duurde niet lang. De trein kwam op zijn tyd, en Alf vertrok. Er zijn tijdstippen in het leven van ieder mensch dat er, door een onverwacht voorval, dikwijls schijn baar onbeduidend, eene nieuwe wending aan zijn lot gegeven wordt,* Dikwyls, ja meestal, bemerken wij daar niets van. Het komt ongmerkt, maar in de gevolgen is het daarom toch niet minder gewichtig. Zulk een tijdstip was het nu voor Tom en Alf; voor Tom misschien evenzeer als voor zijn vriend. Yoor den overblijvende is ck scheiding altijd zwaarder dan voor dengeen, die yPrtrekt. De laatste gaat nieuwe tooneelen tegemoet, die nieuwe gedachten, nieuwe wenschen, nieuwe verlangens wekken. Dit alles was het deel van Alf. Tom's collegieleven was, wel is waar, ook nieuw voor hem, een groot onder scheid met zijne schooldagen; maar toch kon hij zich niet meer zoo ingenomen mede gevoelen als dien eersten dag toen Alf en hij de poets, welke de jonge student hen wilde spelen, ontsnapt waren, met den ouderen student oesters gebruikt hadden en met glans door hun examen gekomen waren. Om 't even, de jeugd is spoedig getroost. Toen Tom den brief van Alf had ontvangen, aan boord van de stoomboot geschreven en door den loods medege nomen, had hij met zijne klasse kennis gemaakt en jeefde op een aangenamen voet met zijne makkers. noeg niéts over het loopende jaar is betaald.^ Ötaat tegenover dit mindere een ruimer opbrengst van het personeel, dit is toe te schryren aan ruimer en sneller aanzuivering van 't geen nog over het loo pende dienstjaar verschuldigd is. De heer Sehaepman komt in Het Centrum nog maals terug op het vraagstuk van den persoonlijken dienstplicht en wel nRar aanleiding van de bewe ringen, door He Tijd tegen zyn betoog aangevoerd. De anonymi en pseudonymi wenscht hy niet te be antwoorden, daar zij, die er hun naam niet voor over hebben tegen hem als stryders op te treden, van hem niet kunnen vorderen, dat hij hen als bekwame tegenstanders beschouwt, te meer daar hun wapens niet in argumenten bestaan. De heer Sehaepman billijkt het in He Tijd, dat deze, om de tydigheid der bekende beweging te bewijzen de conscriptie veroordeelt. Dat is logisch, wyl de conscriptie de persoonlyke dienstplicht en de plaatsvervanging niets anders als een verzachting er van is. Maar t hoezeer ieder de invoering der oonscriptie zal beklagen, dan dient men toch te vragen: wat anders? Een leger van vrijwilligers is niet te ver krijgen, dienstplichtigen moeten er zijn; is 'dan de loting niet het eenige middel om ze bijeen te brengen? En gaat het nu aan te zeggen: wij willen geen persoonlijken dienstplicht maar in dé ure des gevaars zijn we tot alyemeenen dienstplicht bereid? Gaat het aan zich dan te beroepen op den gryzen voortijd, op de neringen en de bevolkingen, die te wapen vlogen? Gaat het aan te zeggen, dat hot leger een afzonderlijke stand is en deze uitspraak te doen dienen in dit pleit? De te wapen vliegende neringen en bevolkingen behooren in den roman; zy, die de geschiedenis raadplegen, weten beter. De neringen en bevolkingen waren wel degelijk in den wapenhandel geoefend, naar de wijze en den eisch hunner dagen. De voor standers van den persoonlijken dienstplicht willen, naar hun zeggen, hetzelfde in onzen tijd. Zij willen dat het leger niet zij een afzonderlyke stand in do maatschappij, maar verbonden met het geheele volk. Zy vragen wat men heeft aan een algemeenen dienst plicht in de ure des gevaars, als memand iets van den dienst verstaat. Zij meenen, dat zulke onge oefende soldaten, zeker, voor het vaderland kunnen sterven, maar zij meenen ook, dat zy, die deze on geoefende soldaten naar het slagveld voeren, aan weinig minder schuldig zyn dan aan moord. Het is intusschen aan dr. Sehaepman niet duidelyk wat dit alles met de tydigheid aer manifestatie te doen heeft. He Tyd zelve snydt iederen redetwist af. Een legerwet met alle mogelijke vrijstellingen ff voor ons kan niets haar redden. Al beloofde ons de persoonlijke dienstplicht een Dorado, wij zouden er beleefd voor blijven bedanken." Tot zulke dingen kan men beleefd het zwygen doen. Dr. Sehaepman betoogt vervolgens, dat het vraag stuk wel degelijk twee zijden, een sociale en een kerkelijke, heeft en He Tyd met een woordenspel haar standpunt tracht to verdedigen. Ten slotte wijst hij nogmaals op de ontijdigheid der agitatie. Wat heeft zij tot nog toe uitgewerkt? Niets anders als een verwarring, die leidde tot uitspraken als over félonie, die men zich haasten moest terug te nemen; die dingen deed vergeten, welke ieder, die lezen Alf had nog één bezoek af te leggen. Het was te Scotenskopft. De heen- en terugreis was zeer gemakkelijk, maar de gedachte aan dat bezoek deed zijn hart hevig kloppen. Hy nam behoorlijk afscheid van den heer en juf frouw Pettengill. Hy vroeg naar Clara. Zij deed eene wandeling. Alf wist hare lievelingsplek in het begin van den herfst. Hij bedroog zich niet. Hij ontmoette haar eensklaps, terwyl zij eenige rijkgekleurde ahorn bladeren verzamelde. Zoo ijverig was zy daarmede bezig, dat zij hem niet zag aankomen, voordat hij haar bij haar naam riep. Zij. zag verbaasd op, maar niet verschrikt. «Ik dacht dat gij op de hoogeschool waart," zeide zy. Ik ga niet naar de hoogeschool, ik ga het land uit" ff Het land uit!" Ja. Ik ga voor zes jaar naar Europa." Een plotseling besluit!" ffZeer plotseling. Mijn tante is dood, en ik voldoe aan haar laatste verzoek." Dat was voor Alf nogal romanesk gezegd, maar hij gevoelde eene sterke aandrift om de waarheid een aanlokkelijke^ vorm te geven. Clara gaf geen antwoord. Juffrouw Digby," riep Alf uit, beide hare handen grypende, «iets moet gij my beloven." En dat is?" zeide Clara, haVo handen terug trekkende en kleurende. Wordt vervolgd)» kan, weten moest; die tot verdachtmaking der Be geering leidt en de voorzichtigheid der katholieke partij in een verkeerd daglicht stellen moet. Verder is er uit gevolgd, dat het onderling over leg van de fractiën der rechterzijde is afgesneden, de overreding door het dreigement verdrongen is en dat men weldra van liberale zyde den juichtoon zal hoorenbres in de rechterzijde, de meerderheid valt uiteen. Meent men den persoonlijken dienstplicht verre te houden door deze meerderheid te niet te doen en deze Begeering te verjagen? Wil men wer kelijk terugkeeren onder de liberale heersohappij, om het kansje te hebben, dat een liberale regeering dit liberale beginsel gelijk men den peraoonlyken dienstplicht gretig nanoemt zal vreezen in te voeren? A denkt men dat de liberale partij, als Zij den persoonlijken dienstplicht invoert, gelijk zy het doen zal, zich bekommeren zal om ernstige vrijstel lingen? Wanneer men het rapport der Staatscommissie had afgewacht, dan had men kunnen zien welke stroo mingen* zich in het land zouden openbaren. Dan had men het behoud der plaatsvervanging niet, met het bekende gevolg op liberale geesten, tot een katho liek Schibboleth gemaakt. Weinige vloeistoffen hebben in korten tijd meer naam gemaakt en dien goeden naam beter verdiend dan de in 1779 by de vervaardiging van loodwater toevallig ontdekte glycerine. De verdiensten van dit heldere, zoete vocht zyn vele. Brandt gij u, hebt ge springende handen, is de huid wat scrophuleus, is uw keel droog en stroef, wanneer gy spreken moet, dreigt de gasmeter te bevriezen, wilt gy het schoen smeer een nieuwe voortreffelijkheid geven, waardoor het leder zacht en duurzaam blijft, zoo zal het u goede diensten bewijzen. Het laat zich vermengen met myrrhe en dan is het probaat voor het tand- vleesch, het laat zich gebruikeh bij het inmaken van vruchten en vleesch en dan bewaart gij het tegen bederf; eindelijk, het laat zich vermengen met zwavel- en salpeterzuur, maar dan is het geduld van het zoete goed ten einde, dan wordt het bewaard en als nitroglycerine jaagt het u en uw huia in de lucht. Met zoete dingen moet men soms voorzichtig zijn. (Riyen Haard.) Heden is in de Fransche kamer de .raag aan de orde oi de grond vet zal worden herzion. Hoe de uitelsg der stemming aal ajn, is moeilijk te voorzion; waarschijnlijk zei er toe worden besloten met behulp der rechterzijde en der Bonlangisten. De wet op de arrondissementsatemming ia reedt door den Senaat aangenomen met 228 tegen 62 atemmen. De Traag ia thans of tij in staat al tijn de republiek te redden. En wat sal generaal Boulanger nu doen? De .Figaro* weet, dat de generaal tijn plan reeds heoft vastgesteld. Hij wil afwachten zoodra de tijd voor de verkiezingen aanbreekt, al Boulanger zijn vrienden candidaat stollen in alle arrondissementen, waar hjj zekor ie van de overwinning. Dar echter waar zqn tegenstandera de meerderheid hebben, al liq alf in het strijdperk treden. Boulanger verklaarde dat hjj het niet raadzaam acht na reeds een poging té wagen het minister-Floqoet ten val te brengen. Ten gevolge van de politieke beroering der laatste dagen is de indiening der begrooting voor 1820 door den minister van linanoiën bijna onopgemerkt voorbqgegnan. Trouwens deze begrooting verachilt niet veel van die, welko nu ia aangenomen, daar er nog iets ia te bespeuren van de. financieele hervor mingen, die ddor den heer Peytral zijn aangekondigd De inkomsten voor 1890 worden geraamd op 3,036,986,720 en de uitgaven op 8,036,788,633 francs. Zoowel de inkomsten als de uitgaven «qn 21,000,000 francs hooger dan ket vorige jaar. Daar van zijn 10,000,000 bestemd voor schulddelging, terwijl 14,000,000 voor rekening komen van uitga ven, gevorderd door de nieuwe wetten. Eigenlijk zqn de uitgaven 43,000,000 francs gestegen, doch de minister ziet zich in staat door zuinigheid 19,000,000 francs te besparen. Op de buitengewone begrooting wordt 130,000,000 francs uitgetrokken voor het leger, dooh de marine ia overgebracht op de gewone be grooting. Men spreekt te Parijs weer van een nieuw plan tot voltooiing van het Panamakanaal, en wel van een overeenkomst met de groote oredietinstellingen tot dat doel, om te voorkomen, dat het werk in handen van buitenlanders overga. De Lesseps zou in deze nieuwe maatschappij eere-voorzitter zijn. Uit New-York wordt gemeld, dat de Senaat met de aanneming van het wetsontwerp betreffende bet krediet tot besoherming van Amerika's belangen bq de landengte van Panama, spoed heeft gemaakt, omdat de berichten uit Panama zeer ongunstig luidden en men tengevolge van de staking der werkzaamheden voor ongeregeldheden vreeede. De Oostenrqksche keizer ontving gisteren de voor zitten van beide Hongaartehe Kamers, om hem het leedgevoel van het Parlement over den dood van den kroonprins te betuigen. De keizer antwoordde in hoofdzaak het volgende: .Mijn vertrouwen in den Allerhoogste ia onver zwakt. In den steun der keizerin en in de sympa thie mqnrr volken vind ik de kracht welke ik behoef tot het volbrengen mijner taak. Ik hoop, dat de leden van het Parlement mq die taak door hunne be kende toewijding zullen vergemakkelijken, en mij ook io het vervolg zullen bqstaan bij het verwezen- lijken mijner plannen. Ik zal nooit ophouden mijne plichten na te komen, en reken daarbij op de wet gevende macht van mqn geliefd koninkrqk Honga rije, dat da behoeften van de tegenwoordige treurige omstandigheden zal beseffen en, pok uit het oogpunt van het gemeenschappelijk belang, zijn steun zal verleenen, zoowel aan mq als aan mijne regeering, welke mijn volle vertrouwen bezit.* Op eene aanspraak van den burgemeester ant woordde de keizer: Ik hoop dat gedurende de weken, welke ik met mqn gemalin in de hoofdstad van Hongarije gedurende deB ronwtijd denk door te brengen, gelijk tot dusver onze smart zal worden gelenigd door nieuwe bewijzen vatt trouw en gehechtheid." Zondag had Home bijna weder zijn gewoon uiter lijk. In het midden der stad zag men weinig pa trouilles moer, dooh werden de banken nog door militairen streng bewaakt. De rustverstoorders haddon biljetten uitgestrooid meldende dat de eerste aanslag op de banken zon gericht zijn. Het getal gearresteerden bedraagt volgent nadere opgaaf onge veer 200. De totale schade wordt geraamd op 100.000 fret. De radicale professor Lsbriola, wiena naam aan elke oproerige beweging altijd verbonden wordt en die aan de universiteit te Rome tegenwoordig over de Franaebe revolutie leest, werd door zjjn toe hoorden Zaterdag met afkeurende kreten ontvangen en was gedwongen zijn voorlezing te staken. Zondag werd beproefd een meeting te honden op de Dantoplaats, maar de manifesteerenden werden door de cavalerie uiteengejaagd. Tien personen zijn daarbij gearresteerd. Naar wq vernemen mag Gouda sinda een paar maanden zich verheugen over de oprichting eens Vondel-clubs, bestaande uit de meeat beschaafde en goletterde katholieke jongelingen dezer stad. Waanwijze spottera echter vonden in die oprichting eene schoone gelegenheid, om derf draak met ge noemde vereeniging to ateken en noemden haar .de Witte-Veaten-club*. Het spreekt van zelf, dat zalk slag van mensehen, hatelijk als zq zijn, geen wederlegging verdient. Met groote ingenomenheid én waardeering hebben wijze en edele mannen de zaak der Vondelvereeniging in bescherming genomen en, mag men de berichten gelooven, dan zullen de leden ook het voorrecht hebben door diezelfde mannen hnnne oefeningen te zien leiden. De eerste vruchten der vereeniging zullen wjj reeds in de eerstvolgende weken mogen plakken, althans er circnleeren lijsten, waarop de namen vermeld staan van degenen, die voor 76 cent eene voorstelling door den Vondel-club in de Boeie- kade te geven, wenschen bij te wonen. Dagelijks worden de repetities gehouden en wordt de poëtische kant der spelers nog meer geslepen. Wq twijfelen er dan ook niet aan of de sociëteit .Ons Genoegen* zal, bq eene eventueels opvoering, van voren tot achteren met belangstellenden ge vuld zijn. X. Verslag over 1888. 130 prooesaen-verbaal in zake justitie. 161 pro- oessen-verbaal in zake politioovertredingen. 288 processen-verbaal in zake open-bare dronkenschap. 236 doortrekkende behoeftigen nachtverblijf verleend en voeding verstrekt. 262 stuks gevonden voorwer pen gedeponeerd. 63 kruitschepen door de gemeente geleid. 3 vermoedelijke zelfmoorden gepleegd. 332 brieven ingekomen. 615 brieven uitgegaan. 154 voorschriften ter bekoming van een bewqs van goed gedrag afgegeven. 232 aanvragen gegoedheid beant woord. 126 bewijzen van onvermogen goteekend. 19 biljetten van besmettelijke ziekte aangeplakt. gezien art. 9 van Zijner Majesteits besluit van den 17den December 1861 (StaatMai. No. 127.) Boepen door deze op alle ingezetenen die verlan gen als Vrijwilliger bij de Militie op te treden, om zich daartoe ter 8ecretarie der Gemeente aan te geven, vódr den 24n FEBBUABI a. s., van des morgens 10 tot des namiddags 1 uur, onder opmerking dat door de Gemeente aan hen, die zich als zóódanig mochten willen verbinden, uit de fond sen der Gemeente, een handgeld wordt voldaan van Dertig Gulden. De Vrijwilliger moet zijn ingezeten des Bijks, ongehuwd of kinderloos weduwnaar, voorts lichahamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.560 meter l4ng,~op den lsten Januari van jaar der optreding hét 20e jaar zijn ingetreden en het 35e jaar niet hebben volbracht, aan zqne ver plichtingen ten aanzien van de Militie voldaan en een goed zedelqk gedrag geleid hebben. Bij zijne aangifte als Vrijwilliger zal hjj behooren over te leggen het door den Burgemeester af te geven getuigschrift, voorgeschreven bij art. 9 voor noemd, tot afgifte waarvan zal worden gevaceerd ter Secretrie der Gemeente, op den 23n dezer maand. Gouda, 12 Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN UZENDOORkL De Secretaris, BBOlfWEB. BUBGEMEESTEB en WETHOUDERS van Gouda, GOUda, 14 Febr. 1889. De opnieuw gestremde binnenvaart was oorzsak er heden in granen zeer weinig omging. Tarwe jarige Zeeuwsche .9.it/9.40. Nieuwe Zeeuwsche 7.25 a 7.75. Mindere nieuwe Zeeuw- ache 6.80 a 7.10. Nieuwe Folder 6.25 a 6.50. Afwijkende 5.50 5/ 5.75.-Rogge Zeeuw sche ƒ5.50 a 6.—. Buitenlandsehe per 70 KG. 4.40 a 4.75. Gerst Winter 4.50' a 4.75. Chevalier 5.25 a 6.25. Haver per Heet. 3. a f <.30, per 100 kilo 6.30 a 7.75. Hen nepzaad Inlandsch 8.25 a 8.50. Buitenlandsehe 5.25 a 5.75. Bóonen: Duivenboonen 6.50 a 7.25. Paardenboonen 5.60 a 6.Kana riezaad 8.25 a ƒ3.Maïs per 100 kilo, Bonte Amerikaansche 5.75 iï 5.90. Odeassa f 8.— op levering eohter belangrijk lager. Cinquantine 8.50. De veemarkt met weinig aanvoer, de handel was vlag, vette varkens goede aanvoer, handel zeer vlug 28 a 26et. per half KGr. varkens voor Londen goede aanvoer, handel vlug 20 a 20'/, et. per half KGr., magere biggen weinig aanroer, handel ving 1.a 1.30 per week. De handel van vette schapen was van geen beteekenis. Nuchtere kalveren, goede aanvoer, handel vlug 5 a 9 per stuk. Fokkalveren 10 a 14. Kaas, Noord-Hollandsche 23.50. Boter, tamelijke aanroer, handel zeer vlug. Goeboter 1.80 a 1.90. Weiboter 1.40 h 1.55. 13 MAABT e. k. GROOTE KAASMARKT. AMSTERDAM, 14 Februari. (Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen rast. Buitenlandschen mee- rendeels goed prijshoudend. Columbia 1 hooger. Zw.-Nooren en Amerikaanschen onveranderd. GEBOREN11 Febr. Sigfried Eliu, ouder» E. L. Cats en A. de Vries. 12. Abraham, ouders A. de Hoog eo L. ran der Kley. Isaac, oude» I. van Leeuwen en S- deo Herder. 14. Gilles Hubertus, ouders H. Wallhie en C. F. van deo Ing. - Cornelia Hendriks, oodera L. V. Annas ra en M. M. van Dnyvendyk. OVERLEDEN 12 febr. A. den Held., 2 w. —18 W. Rozenstraten, 16 j. •*- J. Rietveld, 87 j. |B. Cats, hnisvr. van M. S. Cata 84 j GEHUWD: 13 Febr» C. Groeneudaal en M. Holthuyaeo. H. van den Heuvel en E. S. Punselie. M. J. Brooerius van Nidek en M. van der Ben. A. J. Sas en S. J. Prins. GEBOREN t Baatiaantje Hcndrika, ouders J. vaa der Woenael en D. de Jong. Gerrit, oodera E. B. Verklik en A. Noomen. Barbers, ouders W. Braans ea D. van Mniden. Adrians, ouders H, Verwaal ea C. Vermeulen. OVERLEDEN E. Verheul, 55 j. W. Vermeulen. 8 m. Heden overleed mijn geliefde Echtge- noote BETJE ARON CATS, inden ouderdom van 86 jaar. Namens Kinderen, Behuwd-, Klein en Achter-Kleinkinderen, M. S. CATS. Gouda, 18 Febr. '89.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2