RIJKSNORMAALLESSEN" mmmm TE HEER: e. 9.9». S&81S petrólkum-noteeringen zoektW E. A. DIESTELHORST, Een Loopknecht Eene groote M03STTJIN, Galantine &e veautraffée. Buitenlaiulsch Overzicht. BEURSBERICHT. ADVERTENTIËN. Nederl. BOUWVEREENIGING Donderdag dfii 28 Februari 1889 te GOUDA. 1£E"CTBELB1T SCHIEDAMMER NIGHTCAP. PAKHUIS en 2 SCHUREN, F. STROFVK, Galanterie» en Speelgoed. J» SE VEN, Markt Gouda, India Rubber-Stempelfabriek Déjcuners-Dinatoires, Diners, 0p nieuw voorradig: DEMI - SAISONS van Gebrs. SNEL, Amsterdam. xvn. I Cantzluar Schalkwijk, te Rotterdam Gewone Jaarlijksche Vergadering1 PUIKE OUDE I. PEETERS Jz. te Gouda. H. REINHARDT, het Koffiehuis ,de HUMORIST' 9 Soupers, Koude en Warrfle Schotels, Gecondenseerde GROENTEN, SOEPEN, SAU ZEN enz. G. PUIJK, Turfmarkt. H. REINHARDT, a. door tweemaal per jaar, in de maanden No vember en Februari, aan hen, die daartoe in de termen vallen, eene uitkeering te verschaffen, waar van het bedrag telkens door het Hoofdbestuur, in verband met de daarvoor beschiktbare middelen, wordt vastgesteld. Zy, die voor deze uitkeeringen het eerst in aan merking komen, syn: le de Veteranen boven de 65 jaar, en de blinden die, ongeacht hunnen leeftijd, niet voldoende in hun onderhoud kunnen voorzien; 2e de weduwen van leden der Vereeniging, die nog onverzorgde kinderen te hunnen laste hebben; 3e de invaliden, inzonderheid de blinden, die on geacht hunnen leeftijd niets meer kunnen verdienen. b. Door afgescheiden van deze periodieke uitkee ring aan ieder hulpbehoevend lid, dat door ziekte of tegenspoed in benarde omstandigheden verkeert, eene gratificatie uit te reiken waarvan heijpedrag, naar gelang der omstandigheden' en volgens den uitslag van het ingesteld onderzoek, door het Hoofd bestuur wordt bepaald. Deze ondersteuningen worden steeds met den meesten spoed uitgereikt, doch niet dan na nauw keurig onderzoek door tusschenkomst van de afdee- lingsbesturen of door middel van betrouwbare rap porten van Heeren burgemeesters en plaatselijke notabelen. Geloofsbelijdenis komt niet in aanmerking alleen worden buitengesloten of liever ontvangen geene ondersteuning, zij die misbruik maken van sterken drank. c. Door uitkeering aan weduwen van leden, zoo noodig een sommetje in eens als zij bij den dood hunner echtgenooten dadelijk hulpbehoevend worden, terwijl zij overigens dezelfde uitkeering genieten als die bedoeld by punt a 2. Ook worden ondersteund oud-strijders, versierd met het zilveren kruis 18131815 of met de citadel medaille of met het metalen kruis 18301831, die niet lang genoeg dienden om voor pensioen in aan merking te komen en daarom nu op hun ouden dag, al hadden zij éénmaal hun bloed veil, vaak kommer en gebrek lijden. Daar onze Vereeniging echter niet alle oud-strijders kan helpen, die zich om ondersteuning aanmelden, heeft zy zich moeten bepalen tot een honderdtal der meest hulpbehoevenden en hoogst bejaarden, die nu telken jare op 19 Februari, den jaardag van Z. M. onzen gecerbiedigden Koning, een Gouden Tientje ontvangen. Eindelyk kan elk lid der Vereeniging een rente voorschot op zyn pensioen bekomen, tot een maximum bedrag van één honderd gulden, waarvoor hy 2 borgen ten genoege van het Hoofdbestuur moet stellen. Voor vele leden, die niet in de termön vallen voor ondersteuning en deze ook niet zouden wenschen, doch die door eene of andere oorzaak in tydelyke financiëele moeielijkheden verkeeren, is een renteloos voorschoti» dikwerf eene ware uitkomst. Ook kan dusdanig voorschot tot het beginnen of uitbreiden van eenen kleinen handel van veel nut wezen. Men ziet dus, dat de Vereeniging op velerlei gebied nuttig werkzaam is, hetgeen dan ook zeker wel de oorzaak is, dat zy den stoffelijken steun van duizenden in den lande geniet. Men schryft uit Rotterdam aan het Utr. TM Nu men een overzicht heeft kunnen nemen van do gevolgen der jongste ovorstrooming blykt, dat de aangerichte schade veel grooter is dan men had kunnen vermoeden, en dat tal van personen, ook onvermogende, daarvan het slachtoffer zya geworden. Onder de laatstgenoemden zijn er, die zooveel nadeel geleden hebben, dat de hier bestaande watersnoods commissie besloten heeft, een gedeelte der nog b$ haar in kas zijnde gelden aan te wenden om bijstand te verleenen. Et zijn door het binnendringen van het water in kelders eu benedenverdiepingen aanzienlijke hoeveel heden koopmans- en winkelgoederen bedorven of be schadigd. Ook tal van andere verwoestingen zijn door storm en water aangorickt. Zoo bijvoorbeeld op de terreinen en uitgest ekte petroleum-etablissementen onder Charlois. Daar is een werk van vernieling aange richt, waarvan het herstel een offer van duizenden gulden zal kosten. Ook aan de waterleiding onder Kralingen is veel schade aangericht, en evehzoo aan de werken aan de 'Rijnhaven, waar mede een dijk voor het geweld van 4en vloed bezweek. Door de dijkbreuk en de overstrooming onder IJselmonde, waardoor ook de spoorbaan van het Staatsspoor onbruikbaar werd, is een zeer aanzienlijke schade aangericht; ook hebben veol zalmvissckerijen zeer geleden. Men schrijft uit ^Groningen aan do Haarl. Ct.: Jan de Rijmer, de bekende en nog altijd geliefde kinderdichter, de schrijver van //Het Fabelboek," van //Prikkebeen" en zooveel andere ernstige, goedige en vermakelijke lectuur, viert heden, op Sint Valentijnsdag, zijn, tachtigsten verjaardag. Eene commissie begeeft zich hedenmiddag naar zijne eenvoudige woning, treedt voor de bedstede waarin hij neerligt on biedt hem een album aan, in (raaien band van pluche, met zilver gemonteerd, waarin ruim honderd portretten van vrienden en vriendinnen hem toelachen of toespreken. Keurig is door een calligraaf, den heer C. Muller, onderwijzer te Groningen, de opdracht uitgevoerd die op het titelblad prijkt; links verheft zich de hooge Martinitoren, rechts bovenaan zit een huis vader aan zijn gezin uit wDe Huisvriend" voor te lezeniets lager leest een student, in losse, joviale houding, uit de //Gedichten" van Jan Gouverneur, terwyl onderaan twee kinderen in het //Fafelboek" en in //Prikkebeen" bladeren. Rozestruiken omlysten deze //schetsjes" en aan die struiken hangeneen doedelzak het geliefkoosd instrument van Jan de Rymer een paar Goudsche pijpen zyn liefste Versnapering en eey^ lauwerkrans. Al deze pen- 'teekeningen zyn met wezenlijk talent uitgevoerd. In het midden leest menHulde aan J. J. A. Goeverneur, op zijn 80'sten veijaardag, 14 Februari 1888, aangeboden door oude en jonge vrienden van Jan de Rijmer. Op het titelblad volgt eene teeke- ning in wasige sapverf van Alexander Ver-Huel den Rijmer voorstellend in zyn leunstoel gezeten, terwyl ouden en jongen, maar vooral kinderen, zich met kransen, met bloemruikers en uitgestoken handen om nem verdringen. Daarop volgt een versje *uit naam van Oud- en Jong-Nederland", gedicht door den heer P. Louwerse, den popnlairen kinderdichter. Nog andere versjes, waaronder een in hetFriesch, zyn bij de portretten gevoegd. Bij het album is een lezenaar gevoegd, dien de grijsaard voor zyn armstoel of voor zyne bedstede kan plaatsen, om de vriendengalery op zyn gemak te kunnen bezien. De commissie heeft gemeend den jubilaris genoegen te doen door, uit naam der deelnemers, ook een nieuwen gemakkelijken leunstoel by zyn altyd snor rende kachel te plaatsen. De tachtigjarige dit bleek reeds dagen to voren, want de dagbladen hebben ook hem het ge heim verklapt is bijzonder gevoelig aan deze attentie; zyne oogen en zijn hoofd zyn nog sterk genoeg om de beeltenis van oude bekenden te her kennen en om de namen te onthouden der onbekende vrienden en vereerders, die hem op zijn tachtigsten veijaardag voor het eerst onder do oogen komen. Het is te voorzien dat hij nog wel een aardig rympje zal vinden om allen te danken, die hem zoo aardig bedacht hebben. Wij hopen dat het nietzijnlaatstezalzijn. Do spoedige afloop der beraadslaging over de grondwetsherziening en do ral ran Floquet by don eersten aanval schijnen te Parys eene verrassing te zyn geweest. De regeering bleef in de minder heid, doordien de opportunisten zicb bij de rech terzijde en de Boulangisten voegden. De president der republiek heeft reeds den voorzitter der kamer geraadplergd en zal nog wel andere hooggeplaatate personen om raad vragen, alvorens eene beslissing te nemen, wie de nieuwe kabinetsformeerder zal zijn. Reeds wordt gemeld, dat de president don beer De Freycinet de eamenstelliug van een kabinet wil opdragen. De heer De Freycinet is bereid dit te doen, mits hy rekenen kan op den steun van de heeren Flourens en Goblet als ministers van buiten- landsche en binnenlandsche zaken. Met zekerheid is evenwel natuurlijk nog niets bekend over de plan nen van den president. De opportunisten, die het ministerie ton ral brachten, zijn evenmin als de radi calen in staat een levensvatbaar ministerie te vormen, want de heer Clémenoeau zal dit kabinet eveneens be- handelenalsdeopportunisteu het den heerFloquetdeden. Een tijdperk van politieke verwarring staat in elk geval weer te wachten, en dat nog wel, terwyl reeds den lsten Mei de groote tentoonstelling tot herdenking van het honderdjarig bestaan der repu bliek zal worden goopend. Het eenige middel, hetwelk president Carnot ten dienste staat, ia het benoemen van een Oahinet d'affaires, dat tot na de verkiezingen kan regoeren, doch hiorvoor is oven eens de steun van de meest gematigde radicalen noodig. De kansen voor generaal Boulanger en zyn bondgonooten, de Bonapartisten en Monarchis ten, zyn in elk geval door de ministeriëele crisis weer aanmerkelijk gerezen. Generaal Boulanger woonde de zitting bij, maar roerde niet het woord. De generaal zat tusschen de heeren Laporte en Chevillon en trok de bijzondere aandacht van den prins van Wales, die uit zyn loge den generaal met zyn kyker nauwkeurig opnam. Ook. waren de tribunes geheel bezet, terwyl er weer bijzonder veel dames aanwezig waren. Buiten het Palais Bour bon stonden slechts weinige menschen, ten gevolge van het ongunstige weer, hetwelk de meeste nieuws gierigen t'huis deed bljjven. Het voorstel van Windthorst over het godsdienst onderwijs op de school brengt natuurlijk weer veel pennen in beweging. En dat verlangen juist de ultramontanen; daardoor vinden zy gelegenheid een had, en dat hy besloten had dat zijn zoon een aan bidder van den mammon zou worden, in plaats van naar den waren rijkdom te jagen? Het betaamt mij niet dit vonnis te vellen. De lezer moet zelf maar oordeelen. Maar tot welke bijzondere betrekking had hij zijn zoon beetemd? Men zal waarschijnlijk vooronder stellen dat hij Harry, op een voornaam cargadoors- kantoor, met uitgebreide handelsrelatiön, plaatste, of mogelijk bij zijns, vrienden Allwise en Co., eerste handelaars iiMfajfidenierswaren, die beloofd hadden een nauwlett&Si/iW.icht over Harry te houden, en voor zyne bevordering zorg te dragen, als hij aan hen werd toevertrouwd. Ook waren er groote Commissiehuizenrdie den WelEerwaarden Croton Ellsworth gaarne een dienst bewezen zouden hebben, door zijn zoon eene goede betrekking te geven. Nog andere gelegenheden waren voor hem opengesteld om door vlijt en ijver vooruit te komen; maar nieta van dit alles werd gekozen. t Dit brengt mij tot een nieuw hoofdstak; want de man, dien ik beschrijven wil, verdient afzonderlijke vermelding. Jacob Illingsworth was een der voornaamste effec ten-handelaars uit Wallstreet. De firma schreef Jacob mingaworth en Co. en bestond uit drie leden, waar van de oudste compagnon de ziel en het leven was. Het was een zeer rjjk handelshuis, en dus was het ook zeer achtenswaaroig. Het had de beste relatiën en werkte óp eene groote schaal voor eigen rekening, maar altijd met groote voorzichtigheid. Illingsworth was een man van vijftig jaar. Hy wss door de natuur begaafd met een helder verstand en een zeer juist oordeel. Hy was in zekere mate nauw gezet en deed zijn best om zijn zedelijk gevoel geen geweld aan te doen. Op jeugdigen leeftijd reeds ouderloos, bad hij mef vele moeilijkheden moeten kampen. Hij had vertcheidene vakken bij de hand gehad; in eenige was hij niet geslaagd; maar altijd had hy den naam van trouw en eerlijk behouden. Deze man ondersteunde een aantal arme bloedver wanten en gaf mildelyk aan onderscheidene liefdadige instellingen en de gewone collecten. Buiten de effec tenbeurs was Jacob Illingsworth goedhartig, vriende lijk, en, ik had bijna gezegd, gevoelig dat wil zeggen, als men hem alleen te spreken kon krygen, hetgeen nogal moeilijk was. In zijne zaken was hy scherp en slim, terughoudend, onverzettelijk, streng en onmeêdoogend. Zeer noodige elementen, zult gij zeggen, in aan merking nemende met welke menschen hij te doen had. Gij hebt gelijk. In zulk een strijd, waar alle listen en lagen bij in 't werk worden gesteld, moest hy de beate wapens gebruiken, die hij te zynar beschikking had. Maar die gestadige inspanning bracht hare eigene vergelding 'mede. Op vijftig jarigen leeftijd was hij een slaaf van het vak, dat hy beoefende en had nauwljjks eene andere gedachte of aandoening dan die daarin haar middelpunt vond. Zyne vrouw was zeer elegant, eene der toongeef sters van de beau-vumde. Zijne twee dochters waren juist in de wereld gepresenteerd en hadden vele bewonderaars. Zoons had hij niet. Zyne huishouding was op een zeer ruimen, om niet te zeggen verkwistenden voet ingericht. Zijne vrouw had allerlei eiplpagea, al naar hare luim of de gril van het seizoen medebracht. Er waren rij paarden voor de jonge dames, eene pony-phaeton en Fransche kameniers. Bovendien was de liverei zeer smaakvol. Van de toiletten van mevrouw en hare dochters zal ik niet eens spreken. De receptiën en partyen by mevrouw Illingsworth waren van de schitterendste in I do stad en eiken avond ontmoette men In haar salon een alleraange naamst gezelschap. Zij was eene zeer knappe vrouw. Toen zy jong was, mocht zy bepaald schoon heeten. In zekeren zomer ontmoette Jacob haar te Northampton, toen rij een bloeiend meisje van achttien jaar was en hij een knap jongman van vijfentwintig. Zy wer den op elkander verliefd, zoo heb ik het altijd be grepen, en huwden. Wat was er van hunne jeugdige liefde geworden? Zooveel is zeker, dat niets hun echtelijk geluk stoorde. Jacob sloeg zioh door vele moeilijkheden heen, waarbij zijn vrouw hem getrouw en blijmoedig ter zyde stond. Daardoor althans werd hunne jeugdige liefde niet in I gevaar gebracht. (Jforit eervolgi). beweging op te wekken, welke nog met bestaat immers, ontevredenheid met de bestaande regeling is er over 't geheel genomen met het minst, maar door in verschillende soorten en vormen te prediken, dat er ontevredenheid moet zyn, komt er ook onte vredenheid by de goêgemeente en meent deze eindelijk zelf dat zij ontevreden is, ook al is zy 't inderdaad niet. Da kerkelijke politiek heeft van die eigenaardigheden, welke men overal terugvindt. In de Bumeensche Kamer is de strijd der Bussischgezinde conservatieven tegen het ministerie Carp-Rosetti met een overwinning der regeering geëindigd. Tot stormram tegen het Kabinet diende, gelijk men weet, de eiscb, dat de heer Johan Biatiano, die 12 jaren achtereen de Rumeenschl staatkunde leidde, in staat van beachuldiging zou worden gesteld. Alle afgevaardigden waren aanwezigen ook do tribunes waren geheel gevuld met niewsgie- rigen, die den tweedaagschen strijd wilden bijwonen. De tegenstanders van den heer Brationo bepaalden zich in hun aanklacht slechts tot algemeeno be schuldigingen. Zonder in bijzonderheden te treden of bewijzen aan te halen, werd alleen vervolging van den gewezen minister-president'gevraagd wegens beperking van de vrijheid der verkiezingen, mis handeling van burgers door de politie, bekorting van de rechten der volksvertegenwoordiging, be nadeeling van het land door het volgen oener ver keerde buitenlandsche politiek en dergelijken. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Carp, verdedigde zijn staatkunde tegenover Busland en zoo kwam ook bet verlies van Bessarabië, het loon voor Bumcnië's deelneming aan den oorlog tegen Turkije, ter sprske. De beschuldigers weten juist het verlies van dit gewèst aar. de onbekwaam heid van den heer Bratiano en niet aan Buslands kwade trouw, zoodat zij dit bewijs van Buslands trouweloosheid niet als geldig erkenden. ▼an de Makelaars De markt was heden willig. Loco Tankfust 8.50, Fehruari-levoring 8.26, Maart-levering 8.15, April-levering 8. Mei-levering 7.85, Augustus-levering 8. September-levering 8.10, October-, November en December-levering 8.20. ~CO RRESPONDËNT IC. De brief vit de Hoofdstad wordt in een volgend nr. geplaatet. AMSTERDAM, 16 Februari. (Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen iets vaster. Rhijnshares 2J/a hooger. Russen en |Oostenrijk vast. Russ, spoorweg Va hooger. Burgerlijke Stand. GEBOREN18 Pebr. K laai na, oodera A. Vingerling en K. Hazebrpek. 14. Adrian* Catharina, oodera J. Hei en E. Kraan. 15. Trnida, oodera A. L. Cata en M. Blom. 16. Pieter, oodera J. van deo Berg en N. Alblea. Christina Frede- rika Albrechtina, oodera C. F. A. Tromh (overl.)en E. van Hoorn. OVERLEDEN: 14 Febr. A. J. P. Polet, 1 j. 4 m. - M. Abbetna, huisvr. van L. Zorg, 71 j. J. van Leen* wen, 58 j. ONDERTROUWD i 15 Febr. W. vao Wingerden, 27 j. enJ. P-^o<'rlef' te Zilt-Bommel, 22j, V Heden overleed in den ouderdom van ruim 58 jaren mjjn geliefde Echtgenoot JO HANNES tan LEEUWEN, Bidder der Mili taire Willemsorde en van het Krnis voor belangrijke krijgsverrichtingen in Ned.-Indië. De Wed. M. van LEEUWEN- v., d. Moot. Gouda15 Febrnari 1889. Heden overleed in het gesticht Voorburg te Vucht, mgn geliefde Echtgenoot de Heer REINIER JOOSTEN. Wed. R. JOOSTEN- Gouda15 Februari 1889.C. Blom. V Heden overleed, in het gesticht Voor- burg, te Vucht, onze geliefde Vader, de Heer REINIER JOOSTEN. Uit aller naam, T. N. JOOSTEN. Gouda, .15 Febr. 1889. Iemand van middelbaren leeftjjd en gehuwd onverschillig -van welken aard. Adres aan de Boekh. van A. KOK Comp. Bjj gelegenheid van het ASSAUT in de zaal «KoNrfnti*» op WOENSDAG 20 FEBRUARI a. s. zyn er plaatsen te bespreken van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 are, tegen 10 Cents per plaats. G. van Reedt Dortland, Kastelein. gevestigd te GOUDA. voor de Leden tot het doen der rekening op des namiddags ten één ore in het Koffiehuis «de Harmonie» op de Markt te Gouda. De ondergeteekende bericht, dat op 1 APRIL a.s. KWEËKELINGEN kunnen geplaatst worden. Aanmelding vóór 1 MAART by den Di recteur, met overlegging van geboorte-acte, een of meer getuigschriften en verklaring van ouders ft voogden, dat zy voornemens zyn hem of haar voor het onderwys te bestemmen. Vereischte leeftijd 14 jaar. De Directenr, H. J. W. BUBER. Gouda, 14 Febrnari 1889. BILLARD- en MEUBELFABRIKANT, beveelt zich opnienw aan tot het LEVEREN van uitsluitend eigengemaakte en REPARATIE van alles wat tot het vak behoort. Ook belast hy zich met VER HUIZINGEN. Daar Nieuwjaar de ondste en beste knechts van wjjlen den Heer J. G. BELONJE ook by my in dienst gekomen zyn, ben ik in staat alle leverantiën of reparatiën in den kortst moge- lyken tyd nit te voeren. Merk Verkrijgbaar bjj NB. Als bewijs van echtheid r, p is cachet en knrk steeds SCHIEDAM. voorzien van den naam ob der Firma P. HOPPE. GEVRAAGD voor 3 uren daags. Adres aan het Burean dezer Courant. Byzonder geurige en zachte ZEEP per stok 15 Cent, in pak van 6 stuks 80 cta. VASELINE ZEEP per stak 10 en 20 cents. ZEEP van het Roode Kruis, per stak 10 cents. Verkrijgbaar bij Specialiteit in Huishond- en Toiletzeep, Hooge Gonwe C. 250, Gouda. (met vergunning.) Te bevragen onder No. 1793, aan het Bnrean dezer Conrant. De Notaris H. J. F. HEUMAN, gevestigd te Haastrecht, zal aldaar op MAANDAG 25 FEBRUARI 188Ö, des voorm. om 11 ure, ten herberge vafi Mejufvrouw de Wed. L. BLANKEN, in het openbaar veilen en ver- koopec van Mevrouw de Wed. A. H. DROST, beplant met exquise VRUCHTBQOMEN, by zonder geschikt voor Wai-moezier of Boom- kweeker, met staande en liggende aan de groote Haven te HaastrechtKadastraal groot 32 aren, 83 cen tiaren in perceelen en gecombineerd. Nadere information geeft voorn. Notaris. Magazijn van Speciale Inrichting voor Speelgoed, in alle genre, Permanent geëxposeerd. AGENT der van N. TETTERODE te Amsterdam. Prjjzen volgens prijscourant der fabriek. Cuisinier, Patissier, OosthaveD B. 36, beveelt zich beleefd aan voor het LEVEREN van Steeds voorhanden; Een mime kenze nette gemaakte van af 14.— en heele nette deugdzame PANTALONS van af 5.-. De Heer A. DEKKER, te Stolwijk, vraagt ten spoedigste eene van de P. G., tusschen de 40 en 50 jaren oud. Deze ontsmettingszeep alleen i vervaardigd met Creolin rechtstreeks ontvangen van de firma WILIAM yPEARSON te Hamburg, ia bij voortdurend gebrnik zeer aan te bevelen tot het behoud eener zachte huid, voor huid uitslag, is onovertreflelyk. Alleen verkrygbaar voor Gouda 530 cent hn in TOILETZEEP en PARFUMERIËN. Hooge Gonwe C. 250, Gouda. TRADEMARK Verkrygbaar te Gouda by P. OUDSHOORN, Kleiweg en bij G. H. LAKERVELD, Gouwe C. 96; te Schoonhoven by P. FLJN va» DRAAT; AUtlaeeerdam by de Wed. J. de BOER Giesendam bjj Wed. v. d. HEUVEL en Leerdam bjj A. van WIJK. Probeert s. v, p. de SOUCHON-THEE No. 3 5 f 1.25 per kilo. y

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2