Muzikale Kroniek. Buitenlandsch Overzicht. r.L. 'g.*;.1«v. -mi-» PETROLKUM-NOTEERINGEN CantzUar Schalkwijk, te Rotterdam. Nic. Molenaar architect te 'a Gravenhage, dat zoo in den geest rait, dat fluks mot dezen hier in corres pondentie wordt getreden en over de zaak gecon fereerd. Daarna laat men niets meer van zich hooren, en wel om deze reden. De burgemeester verzoekt eenvoudig aan zyn ambtgenoot te Noordwyk om de teekening ter inzage, welk verzoek geheel te goeder trouw wordt toe gestaan, en het gevolg is dat thans het raadhuis te Woerden een getrouw spiegelbeeld is van dat te Noordwijk. Oolijk! zal men zeggen. En dat is het ook. Maar het moet tevens gezegd dat men eerder zulk een oolijkheid zou verwachtou van een huisjesmelker, dan van een gemeentebestuur, van wien het toch niet te veel gevergd is eenig zelf respect te hebben, en eerder misbruiken moet voor komen, dan daarvan het voorbeeld geven, want al is het uit een wettelijk oogpunt niet, uit een oog punt van eerlijkheid is het wel zich meester maken van iets dat aan een ander toebehoort. Dat er aan een dusdanig plagiaat niets te doen ▼alt is zeker; het toont echter duidelijk aan hoe hoognoodig het is, dat een wet in het leven wordt geroepen tot bescherming van den goestes eigendom van den kunstenaar, evenals dit yoor de leUsrkun- digen reeds bestaat. Instorting van het Centraal Hotel te Johannesburg. Omtrent dit ongeval wordt in de berichten van 28 Januari uit de Transvaal het volgende gemeld Het Centraal Hotel is sinds lang bekend geweest als een van de grootste in Johannesburg. Het was bet eerste steenen gebouw, hetwelk aldaar is opgericht en van den eersten dag dat het werd geopend, is het immer overvol. Afzonderlijke slaapkamers wer den bijgebouwd achter het hoofdgebouw, en ofschoon deze zeer talrijk waren en ieder daarvan 2 bedden bevatte, gebeurde het dikwijls dat de biljart- en eetzalen en de zitkamer vol waren met bedden op vloeren en tafels. De huurders van het hotel, de heeren Stock Kling, waren daarom overeengeko men met den eigenaar, om eene tweede verdieping op het gebouw te zetten. De verbouwing was sinds oenige weken aangevangen en verleden Zaterdag was alles klaar. De muren waren op voldoende hoogte en de span ten voor het dak waren gesteld, welke gebeurtenis gevierd werd door het uitsteken van verschillende vlaggen. Er waren evenwel verscheidona^vpersonen, die verklaarden dat de ondermuren het gewicht niet konden dragen, en werkelijk, eene week geleden waren zij reeds eenigeduimen uit het lood gezakt. De hevige regens van de afgeloopen week beslecht ten de zaak, en de toestand werd zoo gevaarlijk dat de werklieden weigerden, de stellingen te beklimmen om te werken. De regen van Zaterdag gaf den door slag. Gelukkig bleef het gebouw nog des daags staan, maar in den avond zag het er zoo gevaarlijk uit, dat den heer Kling geraden werd, het diner niet in de eetzaal te doen plaats hebben. Het ging evenwel door, en ongeveer 80 personen namen er aan deel. Maar er gebeurde niets voor den vroegen morgen. Ongeveer half een werd een vreeselijk geraas ge hoord in de nabijheid, ,en in minder tijd dan noodig is om het geval te terhalen, was het geheele ge bouw gevallen en van het Centraal Hotel niets over dan een groote puinhoop. De eerste bediende werd ^nder het puin begraven. De anderen konden ont- *n deze akte, berustende aan het bureau van den secretaris van het stads- en rechtsgebied van den staat New-York op het stadhuis der stad New-York en een afschrift van uw antwoord op voornoemde aanklacht in te leveren bij den onderaeteekende No. Nassaustreet in gezegde stad, binnen twintig dagen na den datum van deze dagvaarding, benevens een afschrift van voornoemde aanklacht^ En bijaldien gij in gebreke blijft uw antwoord op voor noemde aanklacht binnen den bepaalden tijd in te zenden, zal de eischer in deze akte vonnis tegen u opmaken voor eene schadeloosstelling van zeven honderd zes en dertig dollars, twee en vijftig cents, met de interest, gerekend van den len Fe bruari 18benevens de kosten van deze akte. Gedagteekend 25 Sept. 18Horace Pulsifer, pro cureur van den eischer." Tom, die een zeer goede hand schreef, had de dagvaarding af, en was met de aanklacht, die erop volgde, reeds een goed eind heen, toen hy in gepeins verzonkover den inhoud van het stuk, over de kansen van den ongelukkigen James Smith, hoe dit proces voor hem zou afloopen en zoo al meer, alles uit den aard zijner bezigheden voortvloeiende. Zoo doende, vorderde hij niet met zijn werk, maar hij werd tot zijn plicht geroepen door Stringer, den eersten klerk, die hem vroeg of het stuk af was. Tom kleürde bij deze bedekte terechtwijzing en begon opnieuw. Ditmaal dwaalde hy niet af en volbracht zijn taak. Nadat het stuk nauwkeurig was nagezien snappen. De westelijke vleugel van het gebouw, de zitkamer, had betrekkelijk weinig gevaar, daar de nieuwe verdieping daar niet zou worden opge bouwd. Het verlies voor 4® heeren Stook Kling is zeer aanzienlijk. Hunne zaak is geheel en al tot stilstand gebracht en zal niet, voor er maanden verloopen zijn, weêr geopend kunnen worden. Men zegt, dat zij pogingen zullen doen om schadever goeding te ei langen van den eigenaar en den architect. De gemeenteraad van Locbem, die in het vorig jaar bepaalde, dat do leerlingen der 7e, 8e of 9e afdeeling van de openbare school het herhnliugson- derwijs kunnen volgen, heeft daardoor een belangrijk administratief geschil uitgelokt. Volgens de wet wordt het herhalingsondervrys voor zpoveel doenlijk gegeven aan hen, die liet gewoon Schoolonderwijs genoten hebben. Die bepaling is stPtds zoo opgevat, dat de kinderen nibt tot de herhalingsschool worden toegelaten dan na volbifioh- ten leertijd aan de lagere school; m. a. w.: de her halingsschool werd alleen opengesteld voor hen, die het gewoon lager onderwijs genoten en dus de lagere school verlaten hadden. De gemeenteraad is van oordeel, dat de wet niet verbiedt de leerlingen der lagere school aan het herhalingsonderwijs te doen deelnemen, mits zij maar blijken geven het gewoon schoolonderwijs voldoende te hebben genoten. Het is bekend met welk doel de herhalingsschool tot stand kwam. De dagschool werd door vele leer lingen niet bezocht, omdat er 's avonds nog gelegen heid bestond het verzuimde in te halen. Daar dus de avondschool het schoolverzuim bevorderde, werd bij de wet van 1878 de herhalingsschool alleen open gesteld voor hen, dia met vrucht do dagschool be zocht hadden, en was zij alzoo bestemd om de avond school te verdringen. De bedoeling van den wetgever is dus duidelijk. Ofschoon wij gaarne aannemen, dat de leerlingen van de 7e, 8e en 9e afdeeling der openbare school te Lochem bekwaam genoeg zullen zijn om het herha lingsonderwijs te volgen, blijkt het toch dat met hunne toelating de deur voor allerlei misbruiken opengesteld en in stryd met de bedoeling van den wetgever gehandeld wordt. ArnhCt.) Uit New-York schrijft men: Amerika is wel het land der wonderen op technisch gebied; vervoerbare huizen en zwevende bruggen kunnen het getuigen. Het nieuwste is evenwel het van een ingenieur uit Boston afkomstig plan, dat te ougelooflyk schijnt om er dadelijk vertrouwen in te stellen. Bedoelde ingenieur wil namelyk schouwburgen laten bouwen die by brandgevaar bliksemsnel omhoog getrokken kunnen worden. De ondernemende en avontuurlijke architect stelt zich voor een gebouw in 't leven te roepen, dat met al zijne onderdeden, afgezien van de inwendige instructie, als een groote glazen klok op een bord rust. De laatste stelt den bodem van hot gebouw voor. Terwijl nu de klok door eene kolossale machine, welker armen zich over het gebouw uitstrekken en het samenhouden, in de hoogte getrokken wordt, blijft het bord op den grond en is er geen gevaar te duchten. Nooddeuren, veiligheidslampen en ijzeren gordijnen hebben derhalve alweer uitgedijd Het bericht omtrent oen onderwijzer, die zich zonde aangemeld hebben voor de vacante betrekking van postbode te Groesen, wordt tegengesproken. Overigens vindt de Arnh. Ct. het volstrekt znlk een vreemd geval niet, dat onderwijzers een betrek king zoeken of vervullen, die geacht mag worden beneden de positie te zyn, welke zij in de maat- scbappy innemen. Er zullen nog wel Hagenaars zijn, zegt het blad, die zich een der bedienden in de Witte Sociëteit herinneren, welke met goede uit slag zyn vierden rangs-exaraen als onderwijzer had afgelegd, 't Is waar, de Witte Sociëteit heet ook de littérairemaar daarmede hebben de bedienden min der te maken. De groote griof van den man was dat hij die door zijn vierden rangs-examen was ge komen, eindelijk bediende in de Sociëteit moest worden, terwijl een ander, die voor dat examen ge dropen was, tot een der hoogste staatsbetrekkingen was benoemd. Om niet persoonlijk to zijn, laten wij den naam van den bediende en dien van den hooggeplaatste achterwege. Maar het staat vast en is by nog velen bekend. In den regel kan men door middel van den dia mantslijper, een werktuig dat eenige duizenden om wentelingen in de minuut mgakt, de oppervlakte van een diamant polijsten. De firma Tiffany Co., te New-York heeft echter thans, zoo meldt het Journal Suitse d'Horlogerie, een steen onder handen gehad, die aan alle daarop toegepaste middelen weerstand bood. Men liet het wiel 28,000 omwen telingen in de minuut maken en de drukking op den steen, die gewoonlijk twee pond bedraagt, tot 40 pond stijgen; toen men dit honderd dagen had volgehouden en zoo doende een punt van den omtrek van het wiel ongeveer een weg had afgelegd, gelijk aan driemaal den omtrek der aarde, zag de diamant er nog uit als toen men begon. Het eenige wat men had bereikt; was, dat de machine onbruikbaar was geworden. Toen heeft de firma den strijd opgegeven en den steen, als zeldzaamheid aan de Academie van wetenschappen te New-York gezonden. {Eigen haard.) Be met zoo grooien ophef aangevangen veldtocht der Times tegen het Parnellismo is jammerlijk ge ëindigd. Be voornaamste getuige van het London- sche blad heeft zich uit de voeten gemaakt, nadat hij een brief had achtergelaten, waarin hij bekende, dat hij de compromiteerende brieven, die aan Par- nell werden toegeschreven, zelf gefabriceerd had. Bit is een harde slag voor do Times, die onver klaarbaar lichtzinnig te werk ging in zijne beschul digingen en in het nlgemeen voor de Engolsche pers. Maar niet mindar voor de Rogeering, die met het blad samenspande om Parnoll onschadelijk te maken. Alle politieke quaestiën moesten dezer dagen achter staan bjj dit sensatie-nieuws. Men doet tegenwoordig in do Fransehe kamer bijzonder veol aan allerlei geknutsel met de kieswet, ten einde toch vooral Boulanger te beletten bij de aanstaande verkiezingen groot succes te behalen. Men begrijpt niet, dat indien werkelyk eene anti- republikoinsche strooming in het land heerscht, deze zich niet zal storen aan allerlei kunstmatige damme tjes en staketsels. Van het voorgestelde verbod aan denzelfden persoon gaf Stringer Tom het 'wetboek in handen, geopend bij „Gevolgen van eene dagvaarding»,en ried hen» op vriendelijk besohermenden toon aan dit met aan dacht te lezen. Tom deed het. 't Was bijna zoo onverstaanbaar voor hem alsof het Arabisch was, maar hij deed zijn; beat om er zooveel mogelijk van te begrijpen. Eindelyk was de dag om, en verhit en koorts achtig dóór zijne ongewone bezigheid, verliet hij het bureau. Be lucht deed hem goed, toen hij lang zaam de straat doorliep. XXVI. Nadat Tom Pulsifer's kamer verlaten had om zijne plaats op het kantoor in te nemen, zat de zaakwaar nemer eenige oogenblikken zeer stil. „Ik zou wel eens willen weten», dacht hij, of ik jegens dien jongeling de rol van Vampyr speel, en zijn frisch, levendig karakter uitzuig om er mijn versleten mechaniek meê te vernieuwen. Neen, neen, het zal voor ons beiden beter zijn. Ik zal mijne jeugd terugkrijgen'. Hij zal er mij aan helpen, en ik zal hem helpen aan ja, waar aan? Wel, om de klip te vermijden, waarop ik mij bijna te pletter had gestooten.» Op dit oogenblik kwam een ijjner klerken de kamer binnen. „Gq vergeet misschien dat mevrouw Oelaine op u wacht», zeide hij beschroomd. „Waarom stoort ge mü?» voegde de zaakwaarnemer hem op strengen toon toe. „Be daihe meende dat de heer, dien gij bij u hadt, vertrokken was, en zjj heeft mij verzocht naar binnen te gaan om mij er van te overtuigen.» „Ik ben nog bezig», was het antwoord en de klerk verdween. Vjjf minuten lang liep de zaakwaarnemer de ka mer op en neêr. Het ridselen van een zijden kleed- deed zich hoo ren, en een fijn geparfumeerde luohtstroom ging de nieuwe bezoekster vooraf. Het was de bekoorlijke, elegante mevrouw Belaine. »'t Is waarlijk schande zooals gij dames behandelt, die in de noodzakelijkheid zijn u te komen bezoeken! Ik heb ten minste een uur gewacht.» Bit zeggende, nam de dame een stoel, met de vrijmoedigheid eener oude bekende. „Het zijn hier strenge wetten, zooals gij weet. Buiten ons kantoor zyn wij aan uwe genade over gegeven; hier erkennen wij jaren noch sekse," ant woordde Pulsifer. „Bat geloof ik ook. Wat had gij 'met dien knap pen jongman te maken? Ik hoop toch niet dat hij zich in de eene of andere moeilijkheid Bevindt?» »Hij, o, neen, nog niet, maar het kan er wel spoedig toe komen. Hij is een juridisch student, die pas op mijn kantoor is gekomen.» (Wordt vervolgd.) om candidaat te zijn ia meer dan twee arrondisse menten is in ons vorig overzicht reeds gesproken. Wij voegen er thans bij, wat er werd bedacht om bedrog te voorkomen. Hiervoor werd besloten, dat het bestuur van elk departement de stembriefjes in gegomde couverten gereed houde, terwijl bovendien in elk bureauleen vertrek beschikbaar moet zijn voor den kiezer, die, zonder dat iemand het ziet, zijn stembiljet wil invul len en in het couvert doen. Zelfs werd op voorstel van den heer Fernand Faure er bijgevoegd, dat een- handige of gebrekkige kiezers recht hebben een tweeden persoon mede te nemen in het kamertje, indien zij hulp noodig hebben bij het sluiten der couverten. Ten overvloede zal een ambtenaar der regeering worden opgedragen toe te zien, of de cou verten, waarin de stembiljetten in de bus worden gedaan, wel behoorlijk zijn gesloten. Ten slotte wordt generaal Boulanger ook nog met verbanning bedreigd. Be afgevaardigde van het depar tement AÜier, de heer Rondeleuz, heeft het voorstel gedaan om de pretendenten-wet aan te vullen cu daaraan de bepaling toe te voegen, „dat ook het ver blijf °P Fransch grondgebied ontzegd wordt aan hem, die door daden of door toe te laten, dat misbruik wordt gemaakt van zijn naam, het herstel van het persoonlijk gezag tracht te bevorderen.» Generaal Boulanger spot echter met alle pogingen zijner tegenstanders en laat niet na overal te ver kondigen, dat niets hem kan beletten „Frankrijk van het parlementarisme te bevrijden». Ir. het Pruisisch Huis van Afgevaardigden werd beraadslaagd over het voorrtel van den heer Windt- horst betreffende het schooltoezicht Be conservatieven, nationaal-liberalen en vrijzin nigen verklaarden zich tegen het voorstel. Be minister Gossler achtte het voorstel gel ij k aan een uituoodiging om to onderzoeken, oi deregeeing zich op grondwettig tertein bevindtdoch alle rede naars haddon aangetoond, dat het bestaande stelsel voldoende is, daar geen enkel ernstig bezwaar is ingebracht. Be regeeriog hondt zich bij voortduring aan do stelling van den vroegeren minister Laden- berg, en is daarbij zeker van den bijval van het ge heele vaderland. Na verder debat werd het voorstel verworpen. Alleen het centrum, de Polen en Benen stemden voor. In het Hongaarsche huis van afgevaardigden pro testeerden bij de behandeling der indemniteitswet de beide leiden der oppositie Apponyi en Helffy tegen de opvatting van een deel dor buitenlandsche pers, alsof er in Hongarije een party bestond, die niet oprecht het in staud blijven van het bondge— noodschap met Buitschland on Italië wenschte. Tisza betuigde zijn vreugde over het feit, dat door de oppositie steun verleend wordt aan het bondge nootschap met Buitschland eb Italië. Bat bondge nootschap, zeide Tisza, berust op hechter grondslagen dan die van sympathie alleen; immers het steunt op de belangen der mogendheden, die het verdrag met elkander gesloten hebben. Tisza stelde voorts de goede uitkomsten van zyn bewiDd gedurende den tyd van 1-1 jaren in het licht. Hongarjje heeft als' staat, eenen grooteren politicken invloed verworven, en zyn financieel crediet is in eere hersteld. Men herinnert zioh, dat de begrootingscommissie van het Oostenryksche Huis vpn Afgevaardigden tot het resultaat kwam, dat het overschot op de nieuwe begrooling grooter was dan de Minister had berekend. Be oppositie vindt dit eigenlijk niet aan genaam zy kan wel niet ontkennon, dat het ophou den der „chronische kwaal", de jaarlijksche tekorten, iets is, waarop men in Oostenrijk in deze wereld met meer hopen kon, maar tracht toch de betee- kems zooveel mogelijk te verkleinen. Zoo wordt de vrees geuit, dot de inkomsten zullen blijken te hoog geraamd te zyn; de „Beutsohe Zeitung» doet uitkomen, dat de bron der verhooging van het batig saldo, door de begrootings-commissie ontdekt, niet volkomen zuiver is; die verhooging bestaat in de terugbetaling van een schuld van ruim 2 mulioen, welke de Staat van de Kaschan Oderberger Spoorweg-Maatschappij te vorderen had; die Maat- schappy echter kap die sohuld niet afdoen zonder een leening te sluiten, en wie stelt zioh borg voor de rente en aflossing van die leening? Be Staat. Bat noemt de „Deutsche Zeitung» „het stoppen v.n MHwTf d0°,r h,0t mnken een ander.» Blykt hel echter, dat de ontvangsten niet te hoog geraamd zyn, dan is er in elk geval geen tekort, IV. Tot de groote zeldzaamheden behoort het, dat niet alledaagsche kunstenaars de welwillendheid heb ben hier ter stede af te stappen en hunne talenten ten beste te geven. Meestal hebben zij de gewoonte voorbij te sporen en ons met rust te laten. Indien dan eens zoo'n witte raaf in ons midden neerstrijkt zou men denken dat een volle zaal de' belooning was voor den kunstenaar. Bit mag men denken; in werkelijkheid is het geheel anders, ten minste gisterenavond. Alstoen schitterde' het publiek door zyn afwezigheid. En toch mag men nog van geluk spreker, dat het aantal opgékome- nen zoo groot was dat de uitvoering kon doorgaan. In Leiden (zooveel grooter stad) ging zij, door gebrek aan opkomst, den vorigen avond niet door. Sleohts een zestigtal bevoorrechte creaturen heb ben Werner gehoord en met welk gevoel van erken telijkheid, kon men best opmaken uit de stormach tige toejuichingen welke zijn doel waren. Het was dan ook een genotvolle avond, een avond zooals er hier in geen jaren is voorgekomen. De heer Werner beschikt over een meesterschap op zijn instrument, die zoowel den kenner als den niet-kenner, maar vooral den eerste, in verrukkina brengt. 5 De fantasie van Schumann, het concert van Wie- niawski, doorzaait met de zwaarste moeielijkheden voor viool-techniek, die glansrijk werden overwonnen; het wonderschoone adagio uit Spohr's 9e concert de polonaise van Wieniawski pittig en tintelend' voorgedragen, zoodal ,op aanhoudend vertangen ten slotte nog een toegift volgde, alles gaf blijken dat men hier te doen had met een kunstenaar' van den eersten rang. Doch niet alleen stempelen hem daartoe zijne groote vaardigheid in het overwinnen der moeielyk- heden, als daar zijn de staccato, arpeygio etc., ook de voordracht vau do oude werken van Bach', gaf blijk van zyne bekwaamheid, door een vlekkel'ooze voordracht. Bat de 2e persoon op het programma naast Werner, een kwade party bad te vervullen, is te begrijpen. Toch mocht de heer King over geen slechte ontvangst spreken, hoewel over bet geheel zijn voordracht niet van koelheid 'is vry te pleiten. Ook als componist mochten wij met hem kennis maken en zyn op, 45 hoewel bij een eerste ken nismaking niet te bost kunnende beoordeeld worden, gaf toch blijk van een degelijke bewerking en deed hem kennen als een begaafd musicus, wiens ontwikkeling hem een goed standpunt doet in nemen. I N G E Z O N DEN. Mijnheer de Redacteur! De man, die eergisterenavond op den voorgrond trad, was Merodates, de held van het stuk. Uit de tooneelen, waarin Merodates meestal dra- matisch-pathetisch optreedt, leert men den man kennen fan allerbeminnelijkst karakter: zachtheid en argeloosheid, stille lydzaaraheid verbonden aan een besliste overtuiging, hooge ernst bn indrukwekkende deftigheid maken hem tot een pronkstuk der echt mannelijke, hoewel nog Heidensche natuur, 't Was zeker geen gemakkelijke taak voor den vertegen woordiger van dezen held al die eigenschappen in zyn spel lyeer te geven. Daarvoor toch was noodig, dat speler alle woorden in hunne volle beteekenis en kracht liet uitkomen en aantrekkelijk maaktedat alle ruwheid en schreeu werigheid zoover mogelijk werd vermedendat nu eens harder dan eens zachter, hier langzamer daar sneller maar zeker overal met geleidelijk afwisselende stembuiging werd gesproken, en daarvoor was vooral noodig, dat de houding des lichaams recht en onge dwongen, zonder stijfheid als een standbeeld, maar ook zonder rustelooze bewegelijkheid te zamen met de gelaatstrekken de volle uitdrukking waren van spelers gedachten en gemoedsbewegingen. Aan de waarheidsliefde nu zal ik niet te kort doen, als ik zeg, dat de hoofdrol van eergisteren al die eigenschappen mogelijk wol bezeten maar zeker niet getoond heeft zo allen te bezitten, 't Is waar, Merodates toonde zich een man van niet te weerspreken geestdrift, wilt Ge, een man met een heiligen afkoer van alles wat alledaagsch is; maar 't is iets anders talenten te bezitten om in een salon fignur te maken dan vertrouwd te zijn met een orde van denkbeelden en gewaarwordingen, waartoe men niet geraakt dan, zooals het een der grootste staats mannen der vorige eeuw in Frankrijk met zooveel fijnheid opmerkte „avec l'esprit de son coeur.» Maar „esprit de coeur» komt niet met den wind aanwaaien. Langdurige studie en onderzoek, niet het bloote Den brteden aashef van dezen brief laten wy, als minder ter zake dienende, achterwege. „uit 't hoofd leeren" van dichtregelen, zal iemand tot juiste waardeering van en sympathieke bewonde ring voor de majesteit der tragedie opvoeren. In ..gevoelen alzoo, dat'de „hoofdpersoon» goed tot zyn recht kwam over het geheel, neem ik be leefd de vrijheid te verschillen. Afzonderlijk kan iedere speler niet gecommémoreerd worden, daarom nog slechts een korte groet gebracht aan den tweeden speler Artaban, die werkelijk zyn karakter goed rol hield. De passage, waarin deze huichelaar al zijn boosaardige plannen ontmaskerd ziende en zwichtende voor den God der Christenen, zichzelven het leven benam, was aangrijpend schoon. Op de oordeel vellingen ook van het publiek afgaande, maakte Artaban een gunstigen indruk; getroost hij zich moeite en tyd, dan zal men hem de gelukkige hoop om een goed, „traguedianto» te worden, niet kunnen ontzeggen. Tot besluit: Artaban, gelyk alle spelers van eer gisterenavond, zullen zich wel gelieven te herinneren, dat op den weg der wetenschappelijke ontwikkeling „struikelen» geen zeldzaamheid is, ja, men vergete met de mogelijkheid van zulke tombade zelfs op het oogenblik, dat men op den drempel staat van Minerva s heiligdom. Tooneel, decoratie, costumes waren overigens zeer schóón; hoe echter de schutterij-muziek, hoe onbe rispelijk ook gespeeld, bij dit treurspel te pas kwam, verklaren wij niet goed te kunnen begrijpen. Moge de nu gegevene recensie, gegeven „con amicizia'e ihspetto» er toe bijdragen om de jongelui van den Vondel-Club met vernieuwden ijver en studie op den ingeslagen weg te doen voortgaan, dan zal „iks» niet „niks» zijn, maar zijn doel hebben bereiktde groei en bloei van Vondels-Club. Uw getrouwe lezer X. (De schrijver ran hoeengenoemd stuk stelt eischen aan een dilettant, die veel te zwaar zijn en waaraan geen enkel dilettantzelfs menig acteur van beroep niet zou voldoen. Men beoordeelt leden van een rederijkerskamer niet naar denzelfden maatstaf als acteurs. Wanneer men naar de voorstelling van Dinsdagavond ging in het vooruitzicht een ideaab- voorstelling bij te wonen, ja dan moest wel teleur stelling volgen, doch een verstandig en welwillend criticus neemt de omstandigheden in acht, waaronder een voorstelling plaats heeft; hij maakt onderscheid tusschen artisten, die dagelijks de planken betreden en liefhebbers, die voor 't eerst optreden-, hij begrijpt dat de lezers zijner crüiek daarmede ook rekening houden en behoeft hun dat niet telkens onder 't oog te brengen. Dat de schrijver van bovenstaand artikel wat de hoofdpersoon betreft zoo weinig voldaan is, is niet te wijten aan het lid der Tondel-club, die de rol van Merodatesvertolkte, maar aan de overdreven hooge eischendie hij aan een liefhebberij-voorstelling meent te moeten stellen.) de Redactie. van de Makelaars De markt was heden vast. -"co Tankfust f 8.Maart-levering f 7.90, April-lerering 7.85, Mei-levering 7.70, Augus tus-levering f 7.85, September-levering f 7.95, October-, November en December-levering f 8.10. MARKTBERICHTEN. Gouda. 28 Febr. 1889. De graanaanvoer was heden slechts matig. Tarwe in de puike soorten zeer gezocht. Kookerwten met meer vraag 50 cent hooger. Overigens onveranderd. Tarwe jarige Zeeuwsche 9.— a f 9.50. Nieuwe Zeeuwsche f 7.25 a 7.80. Mindere nieuwe Zeeuw sche f 6.90 a f 7.10. Nieuwe Polder f 6.25 a 6.50. Afwijkende 5.50 a 5.75. Roode ƒ6— a f 6.30. Angel f 7.a f 7.20. Rogge Zeeuw sche ƒ5.50 a 6.—. Polder ƒ4.75 a 5.—. Buitenlandsche per 70 KG. 4.40 a 4.75. Gerst Winter 4.40 a 4.75. Zomer f 4.— a 4.30. Chevalier f 5.60 a 6—, Haver per Heet. 3— a f 4—, per 100 kilo 6.50 a 8.—. Hen nepzaad Inlandsch 8.25 a 8.50. Buitenlandsche 5.a 5.50. Erwten Kookerwten f 8.50 a 9.Niet kokende 7.a 7.26. Boonen: Bruine boonen 13— a 15— Witte boonen 11.60 a 12.50. Buivenboonen 6.50 a 7.25. Paardenboonen 5.50 a 6.Kana riezaad 8— a 8.75. Spelt 2.75 h 3.25. Maïs per 100 kilo, Bonte Amerikaansche 6.65 a 5.75. Odessa f 6.25 a 7.Cinquantine 8— a 8.50. De veemarkt met weinig aanvoer, de handel was vlug, vette varkeus 23 a 26 ct. per half KGr. var kens voor Londen 20 a 20'/, ct. per half KGr., magere varkens en biggen weinig aanvoer, handel "ligi 1-a 1-30 por week,

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2