DOOVEN Buitenlandsch Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGEN BEURSBERICHT. CantzUar Schalkwijk, te Rotterdam. Hurgerlljko Stand. Moordrecht ^jenhuizen De N. R. Ct. meldt: Het had zeer weinig sneees. 't derde bedrijf werd er zelfs heftig gefloten. In de Berlijnsche avondbladen wordt het zeer ongunstig gecritiseerd. Zij spreken van „ziekelijke overspanning» en „bevelachtige mystiek». Het Niemoe van den Dag meldt (van de hand van den heer J. H. Bössing): Voor- en tegenstandors der werken van den Noor- weegschen dichter waren in grootor getale aanwezig. Onder de laataten scheen zich een corps van vrij willige hoesters gevormd te hebben; doch de span ning der eerste drie bedrijven was zoo groot, dat ze vaak het hoesten vergaten. Het suoces was ook on twijfelbaar aan den kant der vrienden van Ibsen. De vertooning mag in den woord uitmuntend genoemd worden, de mise-en-scène van Director Anno gaf blijk van groote kennis van het stuk, terwijl de décors verrukkelijk schoon en artistiek waren. De verschillende bedrijven werden minstens 20 maal toegejuicht, en Ibsen zelf, die de voorstelling bijwoonde, moest 8 maal voor het voetlicht ver schijnen. De voorstelling eindigde onder aanhoudend gejubel, terwijl Ibsen driemaal werd toegejuicht. In het weekblad van het Nederl Tijdschrift voor Geneeskunde treffen wij het volgende aan De uitkomsten waartoe de commissie der British Medical Association betreffende den levensduur der drinkers en niet-drinkers is geraakt, hebben, zooals te wachten was, eene niet geringe bevreemding ge wekt. Dr. Bode, de redacteur van het Berlijnsche weekblad Volkswohlwijst er op, dat de verslagen der groote Engelsche levensverzekeringmaatschappijen ge heel andere cijfers opleverden dan het geringe aantal van 4234 sterfgevallen door de'British Association verzameld. Uit de statistieken dier maatschappijen, welke de drinkers en niet-drinkers in bepaalde klas sen plegen te brengen, en ais drinkers slechts hen, die een matig gebruik van alkohol-houdende dranken maken, aannemen, bleek reeds lang, dat bij de eerste rubriek der verzekerden 97 pCt., bij de niet-drinkers daarentegen slechts 71 pCt, der te verwachten sterf gevallen voorkwamen. Verder herinnert Bode aan de verslagen van verschillende Engelsche Provident- Societys, die voor de drinkers een sterfte van 21 en voor de onthouders eene van 13 per 1000 onder steunden opteekenden. Eene statistiek over de sterfte in 1878 en 1879 in de openbare gasthuizen van Pruisen opgemaakt, leerde eene ajjgemeene sterfte van 10 pCt., bij de alkoholischen daarentegen eene sterfte van 19 pCt. kennen, en terwijl bij longont steking en typhus de sterfte in het algemeen 18 en 19 pCt. bedroeg, leverde zij voor genoemde ziekten, waar het aan het gebruik van spirituosa verslaafden betrof, een sterfte-percentage van 53 en 38 der ver pleegden op. Indien zesden brief, door het NU. v. Ned. van zijn medewerker aan.boord van de Schiedam ontvan gen, wordt melding gemaikt van eén „natuurwonder" onder de landverhuizers, vin een man, die twee magen of althans wen dubbele maagcapaciteil heeft; ten minste de kok begint met hem geregeld eed dubbele portie te"' geven, en moestal gaat de man dan nog een derde vragen. En als ware hij van meening, dat zijn eetlust nog veel te webschen over liet, deelde hij met vreugde aan den heer Van "Waalwijk mede, dat hij van de Engelsehen aan boord een paar gemberbonbons had gekregen, om zijn ap petijt op te wekken. De opmerking van den jour- kort gekomen, wist zij zich nu ruimschoots schade loos te stellen. Zeer stil nam zij meesters, die haar onderwijs gaven in muziek en zang. Zij had veel natuurlijken aanleg en eene uitmuntende stem; ook legde zij zich toe op het aanleeren van levende talen. Haar echtgenoot waagde het nooit eene andere taal dan zijne moedertaal te spreken. Zij was zeer eer zuchtig, en met zulke hartstochten als de hare, en niet zeer nauwgezet van aard, was het gelukkig dat hare eerzucht elk ander gevoel, ten minste een tijd lang, verdrong. De geringaohting, die zij vdór haar huwelijk soms had ondervonden, had haar diep gekrenkt. Aan het hoofd, der modewereld te 'staan, bewonderd en ge- vleid te-worehSn door de grooten der aarde, dat was het, waarnaar zij streefde. Het streelde haar echtgenoot haar hierin behulpzaam te zijn. Op hare beurt deed zij al wat zij kon om hem het leven aangenaam te maken. Verder moet tot hare eer gezegd worden dat noch in de salons, noch in de clubs, noch op de promenade, een enkel woord ten nadeele van den goeden naam dezer vroolijke, ongedwongene en schoone vrouw van de wereld geuit werd. "Niemand vertrok den mond (ot een veelbeteeke- nenden 'glimlach als men den echtgenoot alleen in de Tuileriën of door de straat Rivoli zag drentelen; of als men Madame Delaine een rijtoertje zag doen met een voornaam lid van de eene of andere ambas sade. Delaine wist dit zeer goed, hij gevoelde het, mag ik wel zeggen; eh trotsch op de bekoorlijkheden nalist, dat het ook zonder gemberbonbons daaraan niet ontbrak, beantwoordde hij aldus: „'tHindert niet, meneer, 'tkan nooit kwaad; ik weet nog niet, hoe ik het daar ginds krijg. En als ik me hier goed vul, kan ik daar desnoods weer een beetje vasten. Laten ze maar lachen I Wie 't laatst lacht, lacht het best!' Een ander „natuurwonder», dat niet minder dan de veelvraat de hilariteit opwekt, is een stoker, wiens neus zoozeer gebogen is, dat hij er in bijton kan. De heer Van Waalwijk roemt nogmaals de voeding en de behandeling yan de tusschendeks-passagiers, doch waarschuwt de aspirant-landverhuizers in het Vaderland zich hierdoor niet te laten verleiden om onberaden te besluiten den stap te wagen, fff De onbeholpenheid van veel passagiers toch doet hem vreezen, dat het hun niet gemakkelijk zal vallen zich te schikken in vreemde toestanden. Hij herin nert hierbij aan do klachten op den eersten dag der afreis, toen een mislukt maal erwtensoep de stemming reeds voorgoed dreigde te bederven en meerderen deed besluiten weer terug te keeren. Hoe zullen zulke menschen vraagt hij terecht, zich gedragen, wanneer in Argentinië „de eerste erwtensoep» eens wat onsmakelijk schijnt? Van de vier wereldburgers aan boord van het schip geboren, heeft een de namen van Oceanus Gerardus en een tweede de nog pompeuzer namen van At lanticus Julius Nioolat Theodoor Amerious ontvangen. Donoghue's ontvangst bij zijn thuiskomst is, vol gens de Ned. Sport, schitterend geweest. Hij en de heer Sacks kwamen 11 Februari te New-York aan. De Amerikaansche champions-wedstrijden hadden nog niet plaats kunnen hebben, zoodat Joe niets gemist had door zijn afwezigheid. Toen Donoghue in zijn geboorteplaats New-Burgh, een stadje aan de Hudsonrivier gelegen, aankwam, waren er meer dan 10,000 menschen aan het station. In een met vier paarden bespannen rijtuig, vooraf gegaan door muziek, deed hij zijn intocht in de ge ïllumineerde stad, waar hem door den burgemeester een gouden horloge met ketting werd aangeboden, terwijl een vuurwerk de feestelijke ontvangst besloot. Men durft'zijn oogen nauwlijks gelooven als men van de gruwelen leest, waarmede de slavenhandel in Afrika gepaard gaat. Bijna alle Afrika-reizigers verklaren in hunne geschriften dat slavenjachten en slavenmarkten, beiden vergezeld van afschuwelijke mishandeling, zich meer en meer uitbreiden. Velen verhalen hoe de wegen naar de slavenmarkten in Midden-Afrika worden afgebakend door de beenderen der negers, die hier van hun ellendig bestaan door den dood verlost zijn. Vijfhonderd duizend menschen zegt V. Lovett Cameron, gaan jaarlijks door den barbaarschen handel voor Afrika verloren: en dat bedrag overschrijdt een millioen, wanneer daarbij de dooden berekend worden, over wier lichamen de menscheljjke tijgers hunne prooi Vermeesteren. Ieder moet pjjnljjk getroffen zijn door de tafe- reelen, die kardinaal Lavigerie "én zijne zendelingen van dit barbaarsch gebruik in hunne reisbeschrij vingen hebben geschetst. „Mogen wjj bij het aanhooren van zooveel ellende, zooveel wreedheid werkeloos blijven?" vraagt W. F. Andriessen in de Maartaflev. van de Tijdspiegel. „Moeten wij, omdat tot hiertoe de pogingen tot onderdrukking van hot kwaad zoo weinig vermoch- zijner vrouw, de hulde, welke zij een ieder afdwong, en hare getrouwheid aan hem, ging hij zijn weg, door velen bespied en benijd, terwijl hij hoe langer hoe inschikkelijker werd voor de wenschen zijner vrouw en zich hoe langer hoe meer beijverde om hare eerzuchtige wenschen te bevredigen. De weer klank van dit alles bracht, aan de overzijde van den Oceaan ontsteltenis in de harten van eerzame kwaad spreeksters, die voorspeld'hadden dat „de jonge zot tin» van den ouden Delaine zou wegloopen, binnen den tijd van drie maanden nadat zij te Parijs aan gekomen waren, als ook tot grooten schrik van De laine's kinderen, die den vromen wensch hadden gekoesterd dat zij iets zou doen, waardoor zij zich zelve schandvlekken en hun vader er toe dry ven zou om zijn troost weder te zoeken bij zijn kroost en in eene echtscheiding. Maar zoo dom was de „jonge zottin» niet, gelijk wij gezien hebben. Zij wist wat men van haar voor speld had. Zeer hartelijke en welmeenende vrienden hadden haar, met'eenige variatiën, er alles van gezegd. Het was wel niet zoo bedoeld, maar zij hadden haar geen grooter dienst kunnen bewijzen. Delaine was juist niet bijzonder vriendelijk en voor komend van aard; maar zoodra hij en zijne vrouw behoorlijk te Parijs gevestigd waren, begon hij be daard de besten onder zijne nieuwanngekomen land- genooten te kiezen, en hun uitnoodigingen te zenden. Weldra was hij bekend als de meest gast vrije Amerikaan in geheel Parijs, en zijne vrouw ten, de handen in den schoot leggen en zuchtend op eene betere toekomst hopen? Mogen wy den Afrikaanachen neger, onzen evenmensch, ter prooi laten atn de geweldenaren, wier gruwelen den bodem van het donkere werelddoel woest en ledig zullen maken?" „Zoo wjj helpen kunnen, neen, duizendmaal neen klinkt zyn antwoord; maat eerst onderzocht of onze middelen doeltreffend zyn. Het is honderdmaal beter niets te doen, dan onberaden te handelen. Het is gebleken, dat het onvoldoende politietoe zicht der kruisers op de Oostkust een smokkel handel heeft doen ontstaan, waarby de Blaven zelf er sleohter aan toe waren, dan wanneer hun ver voer vrij en openlijk mocht geschieden. Het toe- zioht zou dus zoodanig versterkt moeten worden, dat alle smokkelhandel onmogelyk werd: tevens echter zou door verlevendiging van den handel in andere waren den c slavenhandelaars de gelegenheid moeten geboden worden op andere wijze in hun onderhoud te voorzien. Waar het in zich Zelf onverdeelde Mohammeda nisme onmachtig bleek aan de slavernij een einde te maken, daar kunnen we dit evenmin van het Christendom, met zjjne voor de verbreiding zoo belemmerende scheiding van kerken, verwachten. We moeten ons daarbij het slavenleven in Afrika niet denken als mrs. Harriet Beecher Stowe en anderen ons dat in Amerika beschreven. Alleen de jachten zyn onmenschelyk; de handel is wreed, doch do dienstbaarheid zelve is vaak zeer licht Karakteristiek zyn de woorden, die men in de Mémoires dune princesse Arabs, door Emilie Kuste vindtgij weldadigheidsvereenigingen met uwe kousjos en borstrokjes voor de arme naakte slaven kinderen, zoudt uw geld veel beter kunnen be steden als ge het zoudt willen aanwenden tot ver zachting van het lot der slavenopzichters en trans portbegeleiders. Dag en nacht drukt hen de verantwoording van het onder hunne hoede gestelde aantal slaven. Hun lot is waarlyk hard. Vele vrijgemaakte slaven geven er de voorkeur aan bij hunne meesters te blijven, waar ze als huisgenooten behandeld worden. Ze beseffen nu eenmaal niet dat vrijheid een genot is; ze hebben daarbij en hoevele Europeanen vertoonen 't zelfde zwak behoefte aan een zekeren dwang, die hen aan 't werk houdt. Opvoeding van den Afrikaan moet dus voorafgaan. Door meerdere ont wikkeling zullen ze ook een verlangen naar vrijheid gevoelen. En thans roept weder een Christenpriester zijne medechristenen op, om met het zwaard in de hand tegen de Afrikaansche slavernij te relde te trekken, en wy hebben alle reden om met W. F. Andriessen den uitslag en de gevolgen van zyne poging met bezorgdheid tegemoet te zien. Omtrent de tentoonstelling te Parys, schrijft de correspondent aldaar van de Haart. Ct. „Wat de belanghebbenden er ook over mogen laten vertellen of schryven, de vooruitzichten voor de Nederlandscho afdeeling vestigen onloochenbaar de overtuiging, dat men de zaak of anders had moe ten aanvatten of geheel had moeten'laten varen. Zdd doorgezet om de eerzucht van enkelen te bevre digen, bereidt zy niets dan teleurstellingen, het allereerst aan de arme inzenders, die men met kunst- en vliegwerk nog heeft weten te werven. weger als de schoonste en beschaafdste harer bevallige landgenooten. Ook deze berichten werden met elke stoomboot den Oceaan overgebracht. „Was hij gek?» vroegen de kwaadsprekers; „dat teas hij," zeidon zijne kindoren. Yelen hielden echter op met kwaad van mevrouw Delaine te spreken en te voorspellen, en schudden tegelijk het hoofd over „den oudèn man.» Oude man! Delaine was toes zoo gezond en krach tig als men zich sleohts kon voorstellen en zag er uit, zooals ik reeds gezegd heb, als een man van omstreeks veertig jaar, terwijl zijne vrouw door hare kleeding niet meer dan tien jaar jonger scheen in plaats van vier en dertig. Zoo kon het niet altijd duren. Helaas, neen. Als een man de vijftig achter den mg heeft, is hij physiek aan het afklimmen. Het moge zoo niet schijnen, maar het tl toch zoo. Een meiye van zestien, gehuwd of ongehuwd, heeft, als zij in 't leven blijft, st' eene reeks van dertig jaren voor zich, misschien nog1 meer, voor een loopbaan van elegantie en vertoon maken. Delaine bracht tien jaar met zijne vrouw te Parijs door, en in dien tijd had zij de bovenste sport der ladder bereikt. Zij had alles wat zij wenschen kon. Verscheidene malen had zij met haar echtgenoot eene buitenlandsche reis gedaan, om telkens bij hare terugkomst hare heer schappij in de Fransche hoofdstad te hernemen. Einde lijk begon zij reikhalzend uit te zien naar eene bepaalde verandering van tooneel. (Wordt vervolgd.) Ziet hunne lijstvoor eenigen weinige bekende Cien, hoeveel afwezigen 1 Het is treurig. En reel zyn er nog onder de eersten, die zonder overtuiging, zonder lust meedoen „om er af te wezen» en dientengevolge niet voor den dag zullen komen zooals zij het zouden kunnen doen. Om één enkel voorbeeld van absentie te .noemen: onze gebeele Twentache industrie, die toch wel iets te beteekenen heeft, Bchittert door hare afwezigheid. De argelooze bezoeker, die op de 1300 vierkante meter der Nederlandsche sectie (zy zullen alle be zet zijn, zegt de commissiemaar, ach, hoe naar de beroemde Nederlandsche katoenen en linnens mocht zoeken, zal denken, dat deze roem ook alwe der tot het verleden behoort, evenals de glorie van de Nederlandsche vloot en van de Nederlandsche schilderschool. Daarentegen zal hy versteld moe ten staan over de verbazende hoeveelheid cacao, die ons land voortbrengt. En nog is de Neder landsche afdeeling zelfs in dit artikel, waarin de reclame zich toch genoeg doet golden, niet eens compleet.» Hoevele nieuwe bloemen, dank zij den vergemak kelijkten gemeenschapsmiddelen, ook op onzen bodem worden overgeplant, de rooe blijft nog altijd koningin. Zij bloeit in het park van den rijke en voor de hut van den arme; zij siert het bruidsvertrek en verge zelt eene lieve doode naar de laatste rustplaats. Kortom, alle omstandigheden des levens is zy eene welkome verschyning. Vandaar dan ook de zorg, san hare voortkweeking besteed door de mannen van het rak. Een hunner, de bloemist A. H. Verschuren te Haps, heeft thans in een geschriftje De Roos aangetoond hoe zeer ook leeken tot hare veredeling kunnen medewerken door oordeelkundige behandeling. Na de geschiedenis der roos vluchtig nagegaan te hebben, bespreekt hij de grondsoorten, waarin zij het best gedijt, de bemesting, het snoeien, het over winteren en de vijanden der rozen en hare edelste verscheidenheden. Zijne slotsom ligt voor de hand: de schoon^» soorten verarmen by gebrekkige ver zorging; SM) roos levert door geur en kleur een bron van genot by de vereischte zorgen. Spelender wijs kan "men als 't ware haar bloeityd bevorderen, baar bloemen ontwikkelen. Wij gelooven daarom dat het even eenvoudig als duidelyk geschreven boekske velen welkom zal zyn en by 't einde van den naderenden rozentijd, als men de proef op de som heeft gehad, tot erkentelijkheid zal stemmen jegens den schrijver. Op eene verkooping, die te Bosendaal een dezer dagen werd gehouden, kocht een boer een kast sn begaf zich 's anderendaags op weg om deze te halen. Toen by echter met zijne helpers op de verdieping was gekomen, bleek het, dat de kast niet van de kamer kon verwijderd worden. De vroegere beer des huizes had er een genoegen in gevonden deze kast in de kamer waar zij nu stond te doen ver vaardigen en zelfs glimlachend gezegd„Daar zullen zy na myn dood niet meë gaan loopen!» Na lang over en weer praten heeft men eindelijk maar be sloten de kast met het hais te verkoopen. (Pr. N.-B. Ct.) Twee rijksambtenaren te Rucphen (N.-B.) hebben eergisternacht vier zouteraokkelaars aangehouden, die ieder 40 pond zout uit Jjtylgië ons land binnen voerden. Een gemeentebestuur in Spanje, gebelgd over de herhaaldelijk voorkomende vervalaching vsn levens middelen, vaardigde volgens de Med. Record de vol- gende verordening uit: „Indien bij onderzoek mocht blyken, dat wijn, specerijen en andere levensmidde len vervalscht zijn geworden, worden die artikelen verbeurd verklaard en onder de verschillende lief dadigheidsinstellingen verdeeld». I)e St. Ct. bevat het verslag der Commissie in 1888 belast geweest met het afnemen der examens in de fransche taal. Aan dit rapport ontlcenen wy de volgende bizonderheden Het examen in de grammatica en vooral in de syntaxis, leverde hoogst onvoldoende uitkomsten op. De nieuwere beschouwingen op spraakkunstig gebied hebben zeker groote veranderingen gebracht ih dat gedeelte van het examen, maar de in den laatsten tijd verschonen leerboeken geven den candidaten ruimschoots gelegenheid, zioh op de hoogte te stellen van theorieën en zienswijzen, die voor den aspirant- leeraar by het middelbaar onderwijs geen gesloten boek mogen blyven. Sommigen hunnner schijnen dit met te begrijpen en veeleer in de meening te vor- keoren, dat zij door het bestudeeren van elementaire handboeken, zich do noodige grammaticale konnis kunnen eigen maken. Dio meening heeft menigeen ook nu weder oono teleurstelling bereid. Over de andere rubriekon wonscht de Commissie ditmaal niet in nadere beschouwingen te treden. De daarin ver kregen resultaten zij vrij wel gelijk aan die van vroegere jaren, en de beschouwingen, waartoe zy aan hare voorgangsters aanleiding gaven, maakt do Com missie gaarne tot de hare. Het groot aantal ingeschrevenen, die zioh voor het examen terugtrokken (19 van de 71) en daardoor den duur der zitting geruimen tijd verlengd hebben, gaf de Commissie gereede aanleiding om in hare eind- vergadering de middelen te bespreken, die aan zulk een schromelijk misbruik, zooveel mogelijk paal en perk zouden kunnen stellen. Misschien is de tusschen- ruimte tusschen den termijn van aangifte en de data van het examen, die voor sommigen ruim drie maan den beloopt, wel wat ruim genomen. Door den ter mijn van inschrijving wat later te stellen, zou waar schijnlijk het cijfer dalen van den, die zich terug trekken vóór het examen of zelfs zonder eenige ken nisgeving wegbly ven. Maar ook dan nog zouden allicht velen zich laten verleiden tot den onberaden stap, die 's lands kas veel geld kost en den exami natoren veel kostbaren tijd rooft en. daarom geeft.de Commissie den minister in overweging eene zekere som als inschrijvingsgeld te heffen van de candidaten, die hunne stukken bij het Departement vanBinnen- landsche Zaken inzenden. Een ander middel om het kwaad te bestrijden en daardoor ook den duur der examens te bekorten, zou h. i. gevonden worden in het gelijktijdig oproepen der candidaten voor het schriftelijk examen. Het aantal dergenen, die zich in de laatste jaren aanmel den, maakt dien maatregel uitvoerbaar. Het Maart-nummer van het Amerikaansche tijd schrift, de Century Magazine bevat een artikel Dutch painters at home, van miss Eames Chase. Zij bezocht de ateliers van Israels en Mesdag, van Jacob en Willem Maris, Bosboom, Blommers, Bisschop, Henkes, en van allen spreekt de schrijfster met veel waardeering. Ook Mauve wordt herdacht. Het artikel is geïllus treerd met teekenicgen van de ateliers van Mesdag, Jacob, Maris, Israels, Bosboom, Bisschop, Blommers en Henkes. De abdicatie van Koning Milan van 8ervië trekt natuurlek de aandacht in Europa, omdat hij in den grond der zaak wijken moet voor Russischen invloed, ljang heeft Milan, die meer sympathie had voor Oostenrijk de komst der radicale Russenvrienden aan het bewind trachtten tegen te houden, doch de nieuwe meerderheid in de Skoeptchina ia weder be slist radicaal, zoodat een gouvernement onder Ristics niet meer te keeren was. Door zyne antecedenten en afspraken te Weenen gobonden, daarenboven door geldgebrek geplaagd en lichamelijk ondermijnd, schijnt de koning eindelijk gevolg gegeven te hebben aan zijn reeds lang ge- koesterden en meermalen uitgesproken wensch zioh van de regeenngszorg te ontheffen. De gedenkdag zijner kroning was eene geschikte gelegenheid om de kroon op zijn 13-jarigen zoon over te dragen, die onder den naam van Alexandor I als koning is gehuldigd en onder drie regenten is gestehl, onder welke Ristics de meest bekende persoonlijkheid is. Vooral te Weenen is men niet gerust. Al heeft het regentschap verklaard geen verandering te zullen brengen in de buitenlandsche politiek, het blijft waar, dat Ristics steeds de vriend van Rusland ge weest is en dat dus het gevaar dreigt, dat Oosten rijk, in geval van een oorlog met zijnen oostelijken nabuur, een vyand in den rug hebben zou. Het regentschap zal een manifest uitvaardigen, waarin wordt verklaard, dat het zal rogeeren naar de regelen der grondwet; dat het zich buiten de par tijen zal houden; dat het een tijdvak van vrede en groote zuinigheid zal inwijden, en de goede betrek kingen met alle mogendheden zal onderhouden. Het nieuwe kabinet is aldus vastgesteld: generaal Gruitch, voorzitter van den raad en minister van buitenlandsche zaken; kolonel Djuritch; oorlog; Tau- chanowitch, landbouw en koophandelVelimirowitch, openbare werken; Voitch, financiën; Mislosavlievitah, binnenlandsche zakenGerchitch, justitie en eeredien^. In do gistoren gehouden zitting der Fransche Ka mer wees de heer Gaudin op de noodzakelijkheid, de Panama-kanaalmaatschappij niet aan haar lot over te laten. Al de aandeel- en obligatiehouders moesten bijeengeroepen worden, om hun den toestand te ontvouwen en middelen te beramen tot voortzetting van het werk. De minister van finauciën, de heer Rouvier, ant woordde, dat aan de regeering geen enkel middel ter beschikking staat om tusschenbeiden te komen. Zij kan en wil zich niet rechtstreeks met de zaak inlaten. 0 De minister-president, de heer Tirard zeide, dat de regeering alles deed wat in haar vermogen was. Verdor wil zij niet gaan. Ten slotte werd de eenvoudige orde van den dag met 344 tegen 185 stemmen aangenomen. Het Journal des DéoaU verneemt, dat in den heden gehouden kabinetsraad besloten is, het decreet jn te trekken, waarbij den hertog van Aumale het verblijf in Frankrijk is ontzegd, De Fransche Regeering zal de heeren Deroulède, Richard en La guerre voor de rechtbank brengen. Het gerechtelijk onderzoek in zake de Ligue des patrioiet is geëindigd. De heeren zullen ver volgd worden, doch niet wegens hoogverraad, gelijk eerst het plan was, maar wegens het overtreden der strafwet door het houden van vergaderingen eener niet erkende vereeniging. Volgens de Tempt werd onder de papieren der vereeniging o. a. een uitgewerkt ontwerp gevonden, volgens hetwelk alle leden der Ligue tot een legertje konden gemobi liseerd worden, zeker ten behoeve van generaal Boulanger. Voorts hebben enkele bladen te Parijs het druk over een paar diners: de Engelsche gezant te Parijs beeft met Boulanger, en de Fransche gezant te Ber- jfjn met het Duitsche keizerpaar aan één disch ge leten. Vandaar de ergernis. De République Franqaite valt Lord Lytton aan, omdat de gezant dezer dagen een feestmaal te Parijs bijwoonde, ofschoon hij wist, dat ook gene raal Boulanger tot de genoodigden behoorde. Het opportunistisch orgaan brengt dit feit in verband met de aanstaande komst van den prins van Wales te Parijs en beschouwt Lord Lyttons samen zijn met Boulanger als de inleiding tot een onderhoud tusschen den generaal en Engelands aanstaanden koning. De Clairon, het nieuwe Boulangistische blad noemt de uitnoodiging van den Berlijnschen gezant, gericht aan het hoofd van den staat, waar hij geaccrediteerd is, /reene misdaad.'' Dit diner van den heer Herbette, door den Keizer en de Keizerin bijgewoond, moet overigens uitgemunt hebben door zeldzame pracht van bloemen en allerlei sieraad. 40 personen zaten aan. Het diner was geheel klaargemaakt en overgezonden uit Parijs. Het menu van den Keizer en de Keizerin vertoonde een aquarel van professor Frans Skarbina, voorstellende den Keizer en de Keizerin in een slede. De Keizer gaf zijn ingenomenheid te kennen over den zeldzamen smaak, "waarmee alles was gerangschikt. In de Hongaarsche Kamer duurt het rumoer nog steeds voort. Ofschoon de behandeling der legerwet reeds meer dan 50 zittingen in beslag heeft genomen, hebben zich nog 60 afgevaardigden, die het woord willen voeren, aangemeld. In elk geval wil de oppositie de behandeling der wet rek ken tot 15 Maart, dgn veijaardag van den Hon- gaarschen opstand, dia* deze dag een uitmun tende gelegenheid a^aÉaehtlt tot het houden van nieuwe betoogingen. [}fi Iemand, die door een eenvoudig middel van 23 jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is zal de beëchrijjring ran dat middel in het Hollandses)) gratis «en ieder op aanrraag toezenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Parijs. van de Makelaars De markt was heden vast. Looo,T**kfust 8.Maart-levering f 7.85, April-lerering 7.75, Mei-levering ƒ7.65,—, September-, October-, November- en December- levering 8.—. Zeilend 7.85. AMSTERDAM, 8 Maart. (Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen onveranderd. Buitenland- scben zoowel als Russische spoorwegfondsen iets flaauwer. Zw.-NóöTWeegschen als gisteren. GEBOREN Hendrik Nicolaas, ouders J. Otereynder en J. P. Eifllto. Theodorus Cornelia, ouders A. Bouwman en J. A. Torken. Jacobus, ouders B. van Grieken en A. Perk. u. IA ONDERTROUWD: IJ. J. de Jong en P. Gocdriaan. GEHUWD: L. WblpB en C. Boere. GEBOREN Jannetje, ouders] H. Schinkelshoek en G. van Mullem. OVERLEDEN: J. L. van Dnijl, 78 j. ONDERTROUWD: C. J. Schinkelshoek en E. Tober.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2