Boltenlandsch Overzicht. «Hetgeen hier door den heer Van Opponjfoaij is aangeroerd voor het ontslag van den secretaris, is onwaar en het zyn slechts argumenten die niets om het lijf hebben. «Neende ware oorzaak waarom de secretaris, die zyne betrekking steeds goed heeft waargenomen, ontslagen werd, is dezelfde als waarom destijds de heer Van Dam niet herkozen is als wethouder nl. dat geen van beide heeren wensohen te dansen naar de pijpen van den heer Janssen. Aan dien persoon en aan iemand, die zich steeds met alles moeit, maar zich ook altijd achter de schermen houdt (ik bedoel den heer Vaalman), heeft de secretaris tyn ontslag te danken, en den heer Van Oppenraaij, zoowel als de andere leden van den Baad, die tot dit besluit medewerkten, hebben zich laten opstoken en zich verlaagd, de werktuigen te zyn van de heeren Janssen en Vaalman. «Als mensch kan ik mij bij het genomen besluit niet neerleggon, en als voorzitter dezer vergadering zal ik art. 70 der Gemeentewet toepassen, omdat ik het acht te zijn in strijd met het algemeen belang. In den laatsten tijd komen in onderscheidene bladen advertentien voor, waarin belangrijke kapi talen op hypotheek werden aangeboden. Wordt daarop gesohreven door notarissen, dan ontvangen zy geen antwoord, maar komen particulieren om in lichtingen, daa wordt overzending van f 10 ge vraagd voor kosten van onderzoek en taxatie der perceelen die men wil verbinden. Die 10 is men kwytMen zij dus op zijn hoede en onderzoeko eerst of de persoon, die de gelden aanbiedt, ook eenvoudig een bedrieger is. ZtoCt.) Een franyaise, mejuffrouw T., een gevierde schoon heid in de Parijsche groote wereld, kan bogen op de verdienste, dat zij iets nieuws heeft uitgevonden op het gebied van dansen. Op een dor laatste bals haastte zich een heer, de jonge dame dadelijk na hare verschijning in de balzaal om een dans te ver zoeken. «Met genoegen", antwoordde zij, «ik vraag 20 francs." «Pardon, mejuffrouw", meende do verbaasde cavalier glimlachend, «dit is zeker een misverstand ik vroeg om de eer, een wals met u te mogen maken." «O ja, ge hebt gelijk," ant woordde do dame snel, «het was een misverstand. Ik dacht dat u my voor oene quadrille wildet vra gen, maar een wals kost veertig francs." Nog verbaasder Wachtte de cavalier beleefd zwijgend op eene nadere verklaring, die zij hem met oen vrien delijk lachje gaf. «Ge begrijpt mijnheer, dat ik ten voordeele van de armen dans. Een louis voor een quadrille, twee voor een rondedans!" Wij willen er nog aan toevoegen, dat het mademoiselle T. niet aan dansers ontbrak en dat zij tot hel einde van 't bal dapper voor de armen danste. Meer dan eens zegt het «Utr. Dol.» ves tigden wij de aandacht op de wenschelijkheid, dat takken van nijverheid, die in het buitenland met geluk beoefend worden, ook hier te lande mochten worden ingevoerd, vooral wanneer het de bewerking betreft van betrekkelijk goedkoope grondstoffen, die juist aan den daaraan besteden arbeid een hooge waarde ontleenen. Met groote ingenomenheid vestigt het blad daarom de aandacht op de herleving ten onzent van oen kunstnijverheid, die in de middel- 1 van hare bekenden haar kwamen aanspreken. Met een bezwaard hart liep hij verscheidene kamers door, vreezende dat hij Clara ergens in een afgelegen hoekje met du Barry zou zien zitten, en tegelijk was het hem eene foltering dat hij haar niet vond. Wat Castleton leed, kan niemand beseffen, die niet weet hoe hij zijn geheele hart had gezet op dat tengere bleeke meisje, met haar glanzig haar en hare groote, schitterende oogen. Gij zult u misschien zijn besluit herinneren om zijn lot aan hare beslissiqg te onderwerpen, terstond nadat du Barry teruggekeerd zou zijn; maar zes weken waren verloopen, en hij kon er nog maar niet toe komen. Eerst scheen het hem misplaatst toe, met zijne aanspraken voor den dag te komen, nu de vrienden van du Barry zich beijverden om hem in het vaderland te verwelkomen. Toen was het toch niet meer dan billijk dat Clara in de ge legenheid zou zijn haar ouden schoolmakker een weinig nader te leeren kennen, voordat zij gedrongen werd om hare voorkeur te verklaren. Toen was hij bevreesd. Kortom, wij vinden Castleton na verloop van zes weken terug, niet nader tot zijn doel dan vroeger, maar aan nog veel meer folteringen ter prooi. Terwijl Castleton omzwerft, om te zoeken wat hem verdriet zou doen te vinden, zal ik u liever in weinig woorden meêdeelen wat er voorviel na de ontmoeting met zijn ouden vriend, bij diens terugkomst in Europa en hun daarop volgenden omgang. eeuwen een hoogen trap ran bloei bereikte, maar in de 17e eeuw verloren is gegaan: het uit de hand snijden, drijven en ponsen van lader inzonderheid voor prachtbanden, meubelbekleedingeu, salonver sieringen enz. Ook deze kunst werd verdrongen door de machinessedert men het leder voel goed- kooper, en voor den oppervlakkigen beschouwer zelfs mooier, met machines persen kon, geraakte het hand werk, dat meer tijd en moer kunst vordert, in onbruik; maar bij het herleven van den kunstzin hadden velen geen vrede meer met dat fabrieks werk, en nu legden mannen van talent en goeden smaak er zich op toe, de oude kunst weder te vinden en zij slaagden daarin ten volle. De heer J. W. N. Merkelbach te Utrecht is een dergenen, die zich die kunst in het buitenland eigen gemaakt hebben, en hy oefent haar nu uit met goeden, uitslag, daar niet alleen zijn arbeid, die in aard met het ciseleeren van edele metalen veel overeenkomst heeft, door kunstkenners en liefhebbers reeds hoog gewaardeerd wordt, maar ook zyne inzending op de Haagsche tentoonstelling van 1888 zeer de aandacht trok. Gaarne helpen wij de algeineene aandacht op deze kunstnijverheid vestigen. In een brief van een onzer stadgenooten, die naar Argentinië vertrok, komt de mededeeling voor, dat de ex-notarissen Andries en Visser te Rosario (Argentinië) zijn. {Haagsche Ct.) De hoogleeraar J. A. Alberdingh Thijm is sinds eenige dagen ernstig ziek. Eene nierziekte, welke vooral de laatste dagen eene ongunstige wending heeft verkregen, kluistert hem aan het ziekbed. Met ons zullen zeker velen het beste wenschen voor het herstel van den geachten letterkundige. (üjJ.) Er is een verloren kleur ontdekt. Mannen van kunst en kennis hebben zich lang verbaasd over het wonderschoone «azzurino" op muren in Pompeï, een kleur, die men nergens elders vond en niet kon namaken. De delfstofkundige Fouqué is thans ge slaagd deze prachtige kleur te vervaardigen door vermenging van kopersillicaat met lijm. De kleur is onveranderlijk en komt overeen met Alexandrijnsch blauw, dat aan de Ptolemaëen bekend was en in de eerste jaren van het Christendom naar Italië werd overgebracht. Dat de hodendaagsche methode van huizen bouwen een geheele reeks van woningen, welke zoowel van buiten als van binnen sprekend op elkaar ge lijken somtyds eigenaardige bezwaren kan hebben, bleek dezer dagen te Dordrecht. In eene dor wonin gen van de «Vereeniging", aan den Godfried- Schalcken-singel, kwam een tamelijk beneveld per soon des avonds half elf thuis; althans zoo meende hij. Hij begaf zich regelrecht naar het slaapvertrek en bemerkte niet, dat hij gekomen was in de slaap kamer zijner reeds rustende buurvrouw, die vergeten had hare huisdeur van binnen te sluiten. Do vrouw, die terstond zag, dat deze man met een baard niet haar baardelooze echtgenoot was, dien zij van een vergadering thuis verwachtte schrikte hevig en snelde terstond do karaor uit. Gelukkig ontmoette zij reeds aan de deur haar eigen man, die nu den verdwaal den indringer op tamelijk onzachte wijze de deur uitwierp. Ik zal des te beter daartoe in de gelegenheid zijn, omdat ik weet dat du Barry hier eerst laat in den avond zal komen hij blijft opzettelijk lang weg om effect te maken maar hij komt nog juist op het oogenblik dat Clara er aan begon te wan hopen hem te zullen zien. De eerste dagen van zijn aankomst wijdde Castleton zich bijna geheel aan zijn vriend. Hun omgang kon niet anders dan aangenaam zijn, in de eerste opge wektheid na du Barry'8 'terugkomst en de omstan digheden, die er mede gepaard gingen; maar in werkelijkheid kende zij elkaür even weinig alsof zij nooit makkers geweest waren. Hunne brieven be- teekenden in dit opzicht niets. Zij waren beidon totaal veranderd sedert zij van elkander waren gegaan. Na de eerste vreugde des wederziens, gevoelde Castleton eene zekere onbestemde teleurstelling, die hij, wat hij ook deed, niet kon overwinnen. Du Barry zocht hem twee- of driemaal aan zijn bureau op, en ergerde zich hem altijd zoo druk aan het werk te vinden en niet in staat om hem meer dan een paar minuten van zijn tijd af te staan. Het bleek weldra dat er tusschen deze jongelingen volstrekt geene overeenstemming bestond. Wij weten hoe Castleton was gevormd geworden. Du Barry was, na een zeven- of achtjarig verblijf in Europa, geheel zijn eigen meester, zonder eenige zorg of verantwoordelijkheid behalve die om zijn beperkt inkomen niet te boven te gaan zonder doel naar zijn geboorteland teruggekeerd, waar, meer dan in Te Manchester is een geheimzinnige moord in een huurrijtuig gepleegd. De vermoorde heet Fletcher, is een bejaard heer, mede-eigenaar van een papier fabriek en lid van het plaatselijk bestuur van Kersley. Hij had met verscheiden jongelui eenige herbergen bezocht; hij had een kostbaar gouden horloge in bezit, dat met den ketting verscheiden honderden guldens waard was; ook had hij eene aanzienlijke som geld by zich, die hij vaker liet zien dan wel noodig en goed was. Toen hij alleen in het rijtuig gevortüen werd, had hij nog alleen de kracht, om te zeggen: «Laat mij met rust"; in het hospitaal aangekomen stierf hij na korten tijd. Geld en horloge waren verdwenen. Fletcher moet door vergiftiging van het leven beroofd zijn. Den moordenaar te vinden, was niet bijzonder moeilijk. Een getuige zei, dat hij iemand in een bierhuis had gezien, die buitengewoon voel geld verteerde en ook pronkte met een bijzonder fraai gouden horloge. Later had die persoon zich in een huurrijtuig naar zijn huis laten brengen. Daar werd hij ook gevonden en gaf voor Charles Parton te heeten en aan den moord onschuldig te zijn. De huurkoetsier, die Fletcher gereden had, herkende Parton voor denzelfden man, die met den vermoorde plaats in het rijtuig had genomen. Ook omtrent de wijze, waarop de vergiftiging heeft plaats gevonden, is de politie thans ingelicht. Een apotheker vernam het geval uit de dagbladen en berichtte, dat ongeveer een week voor de ver moording van Fletcher oen merkwaardige diefstal in zijn winkel gepleegd was. Een jongmensch was bij hem gekomen en had hem dringend om eene kleine hoeveelheid chloral verzocht ten behoeve zijner moeder. Eerst had hij (de apotheker nl.) dit ge weigerd, maar eindelijk had hij een pakje van de plank genomen, dat ongeveer een pond chloral be vatte. De vreemdeling had het pakje gegrepen en was er van doorgegaan, zonder dat de apotheker hem had kunnen inhalen; en nu bleek het, dat Parton de dief was. De politie heeft het bewijs iu handen, dat Parton reeds in December een man in. eene herberg bedwelmde, door hem chloral in zijn bier te mengen en het is waarschijnlijk, dat Parton dit ook met zijn laatste slachtoffer gedaan heeft. Het voorloopig onderzoek is afgeloopen en Parton is aan de justitie overgeleverd geworden. De heer Th. A. Edison is druk bezig met de verzending van voorwerpen uit zijne fabriek naar Parijs voor de tentoonstelling. Bijna een derde van de geheele oppervlakte voor de Vereenigde Staten ia te zijner beschikking gesteld. Behalve phonographen zal een groot aantal werktuigen van het nieuwste model te zien zijn, vertoond en uitgelegd door be ambten, die bijna alle talen der beschaafde wereld spreken. De afdeeling voor telegraphie zal modellen van alle werktuigen bevatten, die de heer Edison uitge vonden of verbeterd heeft. In de afdeeling voor telephonie zal men een naar tijdsorde gerangschikte verzameling vinden van de verschillende werktuigen op dit terrein, van het als «Blake transmitter" aller eerst bekende machinetje tot de jongst verbeterde raortorgraaf of luidsprekende telephoon. Boven al het tentoongestelde loopen de draden van een volledig electrisch verlichtingsstelsel voor eene stad in 't klein, met motor, dynamo's, hoofdpost, enz. Doch het fraaiste van de geheele afdeeling is een 40 voet hooge gloei eenig land ter wereld, een leven zonder doel zooveel is als niet te leven. Zijne gesprekken met Castleton bestonden hoofd zakelijk in klachten over het ruwe aanzien van alles wat hij om zich heen zag, den onvolkomen toestand van New-York en de morsige straten. Hy vreesde^ dat het land niet lang meer een land van vrijheid zou zijn, maar in een land van ongebondenheid zou ontaarden, totdat het onder het juk van een despoot geraakte, en meer dergelijk gezwets. Dit alles werd op eigenwijzen toon geuit, in alle opzichten zeer verschillend van den gullen en ongedwongen Alf van vroeger. Castleton was verdrietig. Hij gevoelde dat hij den vriend zijner jeugd verloren had. Pulsifer be greep dit ook, en zeide hem dat hij niet beproeven moest een droombeeld vast te houden. Dat zou nutteloos zijn. Goede vrienden mochten zij zijn, dat wil zeggen, in de gewone beteekenis des woords, maar meer ook niet. Ik keer terug tot het vroolijke tooneel bij mevrouw Enos Foote. Bij deze b igenheid stond het geheele huis voor de gasten op Wat was het er vol! Een heerlijke geur verspreidde zich van de eene kamer tot de andere. Verrukkelijke muziek lokte naar de danszaal- Wordt vervolgd). lamp, bestaande uit 20,000 kleinere gloeilampen, die het geheële hoofdgebouw schitterend zal verlichten. Onder andere nieuwigheden zal een groote dynamo machine te zien zijn, in staat 2000 electrische lampen te voeden. Dit is dus een der grootste die ooit ver vaardigd zijn. Belangwekkend ook zijn een 100-tal kaarten, waarop de ontwikkeling van Edison's uit vindingen van het begin tot heden zijn afgebeeld. Een andere kaart is er waarop de geschiedenis der eerste inrichting voor electrisch licht te New-York wordt uitgedrukt in een tabelletje, waaruit men zien kan, hoe de zaken van een verlies van 4457 dollars in 1883 tot een winst van 116,235 dollars in 1888 vooruitgingen, niettegenstaande de* gasprijs tot 1 doll. 25 per 1000 voet verminderd werd, terwijl de even redige kosten van electrisch licht 2 doll. 25 bedragen. Maar ook voor hen, die niet van cijfers houden, is gezorgd. Er zal nl. een zinnebeeldige schilderij te zien zijn, waarop de geschiedenis van «Menlo-park, de geboorteplaats der gloeilamp», zal zijn voorge steld. Men ziet er de werkplaatsen van den heer Edison in grijs winterdaglicht, terwijl een stroom van electrisch licht door de vensters schijnt. Op den voorgrond rijdt de eerste electrische spoortrein. Een ontzaglijke gloeilamp uit het middengebouw zendt hare stralen over de geheele wereld, zoowel in het parlementsgebouw te Londen als in het paleis van den Mikado, de Kaapstad en het paleis van den keizer van Siam in Achter-Indië. Het lïestuur der afdeeling Neder-Veluwe van de Geldersch-Overijselsche Mij. v. Landbouw heeft de landbouwers in Nederland ton strijde geroepen tegen de margarine-fabrikanten, ftie zegt het het ongelooflijke doen om eene goede, doeltreffende wet- geviug tegen het bedrog in den boterhandel te doen mislukken, daarin gesteund door de groote koop steden als Botterdam, omdat de handel in margarine daar groote voordeelen oplevert. «Het geheele volk wordt voortdurend bedrogen, doordat margarine voor boter verkocht wordt eu dit goodkooper vet toch veelal met den prys van boter wordt betaald. «De landbouwers lijden bovendien groote schade, want het door bedrog verkregen geld komt uit hunne zakken en maakt den bedrieger rijk. «Ofschoon de landbouwers dus een dubbel belang bij eene strenge wet tegen bedrog hebben, laten zij toch zeer weinig van zich hoorrn. Toch is dit noodig. Want de aanhangige wet is ondoeltreffend. «Zal de wet iets beteekenen, dan moeten verboden worden «le aan ieder en op elke plaats, surrogaat van boter ten verkoop aan te bieden, uit to stallen, te verkoopen, af te leveren en te vervoeren zonder verpakking en zonder dat op die verpakking, het woord margarine in duidelijke, onuitwischbare letters voorkomt, en «2e in winkels of op openbare marktplaatsen het voorhanden hebben van surrogaat zonder ver pakking. «Volgens het tegenwoordig vorbod in het ontwerp, zal de winkelier zooveel kunstboter als hij wil aan huis bezorgen, desverkiezende met papier omhuld, waarop het woord boter of kleiboter gedrukt voor komt, en het surrogaat daarin gewikkeld straffeloos kunnen afleveren als natuurboter. Ieder die lust heeft kan dit doen; want er is alleen verboden, het surrogaat in winkels of marktplaatsen ten ver koop te hebben. Buiten deze plaatsen kan dus verkocht en afgeleverd worden nanr hartelust. «Ten verkoop hebben is heel iets anders dan voor handen hebben, mits onder voorhanden hebben alle hebben in den winkel is begrepen, terwyl onder ten verkoop hebben alleen kan begrepen worden, wan neer de waar daar is, met de bedoeling om ze te verkoopen;' dit laatste is bijna nooit uit te maken, het andere als waarneembaar feit, altyd, omdat in dat geval naar geene bedoelingen behoeft gevraagd te worden. «Het vervoer is geheel vry gelaten en kan dus zonder eenigo belemmering plaats hebben, terwyl ook het vervoeren van kunstboter in vaten of ver pakking zonder dat hot woord «margarine" daarop voorkomt, moet verboden worden. «Onder verpakking moet begrepen zijn oen pa pieren omhulsel, omdat kleine hoeveelheden anders niet kunnen afgeleverd won'en. «De Engelsche wet is minstens even strengde Duitsche, de Deensoho en Fraqpche wetten zijn stren ger, de Zweedsche eveneens. «Wanneer do landbouwers blijven zwygen, en doze wet, zooals zij nu ontworpen is, tot stand komt, zul len zij het zich zelf te wyten hebben, want zij doen byna niets en de kunstbotormannen maar al te veel." Onder leiding van den heer Eiffel beklom vóór eenige dagen een gezelschap van vijftien personen den Eiffeltoren te Parijs. Om twee uur, schrijft een medewerker van den Figarodie dit tochtje mede- maakte, zette het gezelschap zich in beweging. Eiffel raadde de beklimmera aan, zijn voorbeeld te volgen, zeer langzaam van de eene trede der trap op de andere te stappen. Hij had ondervonden, dat een eigenaardige schommelende beweging van het lichaam, van de eene zijde naar de andere, de moeilijkheden van het beklimmen aanmerkelijk ver- minderderde. Om 3 uur 5 minuten bereikte men het eerste platform. (Men had toen 350 treden be klommen en een hoogte van 58 meter bereikt.) Hier bevinden zich vier restauratiën, die ruimte aanbieden voor 4200 personen. Daar de koude in do gebouwtjes zeer vinnig was, moesten de touristen pelshandschoenen aantrekken en mutsen met oor lappen opzetten. Na een marsch xan nog anderhalf uur kwam men op het tweede platform, op een hoogte van 200 meter. Om vijf uur besteeg het gozelschap, dat op tien personen was verminderd, daar de anderen vermoeid achterbleven, een ladder, die van boven niet vastgemaakt scheen. De schom melingen van het yzeren gevaarte dwongen nog eenige voorzichtige deelnemers, van het verder klim men af te zien. Na een halfuur bereikten de vier overgebleven heeren het derde platform. Van hier ging 't op touwladders weder tot een hoogte van 275 meter. Op dit platform waren 10 werklieden bezig, die op beweegbare zitplaatsen, welke aan touwen zijn bevestigd, rondom den toren gaan. Deze koene mannen beveiligen zich door een linnen zeil tegen de ongemakken van weer en wind. Nadat de Eiffel-touriaten weer waren afgedaald, werden zij door den hoer Eifel op het eerste plat form op schitterende wijze onthaald. De ingenieur verhaalde dat hij dagelijks honderden bewijzen vau instemming ontvangt, en dat ook het grootste ge deelte der kunstenaars, die in den beginne het prd- test tegen zijn schepping hadden onderteekend, zich hebben teruggetrokken. Te Londen werd ongeveer een jaar geleden een reuzen-panorama geopend van den Niagarawaterval. Dit panorama is een van de meest bezochte verma kelijkheden van Londen geworden. Slechts één ding ontbreekt er om 't geheel volkomen te maken. De watervallen zijn goed geschilderd en getrouw naar dé natuur weergegeven, maar men hoort natuurlijk niet het donderend geraas van de neerstortende watermassa's. Do overste Gouraud, een der agenten van Edison, bezocht onlangs het panorama en werd bij deze gelegenheid op het gebrek opmerkzaam ge maakt. Waarom zou de phonégniaf niet in dit gemis kunnen voorzien? Hij zond onmiddellyk een telegram naar Nieuw-York met de woorden: «Stuur mij zoo spoedig mogelijk het ruischen van de Niagara in oen phonograaf." Edison antwoordde: «Met ge noegen," en zoodra een dergelijk toestel vervaardigd is, groot genoeg om het geraas van den waterval op te nemen, zal Londen een panorama van de Niagara-watervallen bezitten, waar men ze ook kan hooren. De zoon van een landbouwer te Borger Compagnie bevond zich dezer dagen des avonds toevallig in het achtergedeelte der boerderij. Uit een der kleine raampjes liet hy vol bezorgdheid het oog dwalen over den akker. En ziet was het fantasie of werkelijkheid daar bemerkte hij in 't halfdonker vreemde gestalten bij de aardappelkuilen. Zijn vader te waarschuwen, was het werk van een oogenblik. Deze bedacht zich niet, maar toog onmiddelyk met een arbeider langs den Achterweg om zyn eigendom te verdedigen. Een paar rappe varensgezellen sloten zich aan bij 't gozelschap. Maar terwijl aldus het hoofd des gezins in het donker van den avond uit trok naar zyn kuilen, zond de bezorgde moeder, ook haar zoon met een paar arbeiders ter assistentie derwaarts. Hij zou echter den voorweg nemen, opdat het ontsnappen van de dieven een onmogelijkheid werd. En by zijn drift om toch maar spoedig ter plaatse te zijn, komt de zoon met de mannon eerder bij den bodreigden post dan de vader. Maar daar nadert ook deze met de zijnen. In het donker van den avond herkennen beide partyen elkander niet. Zij bespieden elkaar met angstigen blik Beide korpsen meenon wederkeerig in elkaar de belagers te zien van den verborgen schat. Dat van den zoon trokt zich langzaam een kamplengte terug. Kloekmoedig volgt de partij van den vader. Maar is deze de sterkste in getal, de eerste heeft de overmacht van 't woord. Zij laat in de stilte van den avond zulke verschrikkelijke dreigementen hooren over 't eenzame veld. dat eindelijk den vader en zijn gezellen de angst om 't hart slaat en ze het hazen pad kiezen. De anderen volgden, en toen eindelijk 't gezin weer rustig in de woonkamer was gezeten, kon het met recht vragen «Wie waren de dieven {Stad Osch) Het Engelsche Lagerhuis heeft pistoren met 259 tegen 193 stemmen een motie aangenomen, door den heer Rnssell ingediend en waarvan de strekking is om het voorstel tot wijziging var. de inrichting en het beheer der gevangenissen in Ierland, ten behoeve der staatkundig-veroordeelden, te verwerpen. Het Lagerhuis heeft een aanvang gemaakt met de behandeling der begrooting voor oorlog. Uitvoerig werd deze toegelicht door den minister van oorlog, die zijne plannen betreffende de organisatie der landsverdediging uiteenzette. De heer Stanhope achtte het landleger voldoende tot verdediging der havens en kolenstations, welke ruimschoots van de noodige verdedigingsmiddelen voorzien zullen worden. Binnen tien dagen tijds kan elke haven bovendien in het bezit zijn van een vol doend aantal onderzeesche mijnen, waardoor de vijan delijke kruisers op een behoorlijken afstand worden gehouden. Tot verdediging dezer havens en stations zijn 124,000 manschappen boschikbaar. Bovendien telt de reserve, welke in korten tijd volkomen uit gerust onder de wapenen kan geroepen worden, nog 80,000 man linietroepen van verschillende wapens. Het geheele mobilisatieplan is reeds tot in bijzon derheden uitgewerkt. Het veldleger zal worden samen getrokken op kruispunten van spoorwegen en andere gewichtige plaatsen, welke vooral met het oog op het vervoer der troepen met groote zorgvuldigheid zijn gekozen. Tot verdediging van Londen zullen op eenige goed gelegen punten versterkte kampen wor den opgericht, welke geen bijzonder groote uitgaven vereischen. Ten einde in de behoefte aan zwaar ge schut te voorzien, heeft de regeering contracten ge sloten met acht fabrieken, van welke ieder een ge deelte der stukken onder handen zal nemen. Aldus zullen de kanonnen binnen korten tijd gereed zijn. Even snel wordt gewerkt aan de vervaardiging der nieuwe magazijn-ge worm, zoodat de bewapening der infanterie met dit nieuwe wapen spoedig kan be ginnen. Het ging, den minister van oorlog betor dan den minister van marine, want zelfs lord Randolph Chur chill vond de voorzorgsmaatregelen, welke de heer Stanhope nam, voortreffelyk. De commissie der Fransche Kamer van Afgevaar digden, belast met het onderzoek van het voorstel om tegen sommige leden der Kamer eene gerechte lijke vervolging in te stellen in verband met de Ligue des Patriateheeft machtiging gegeven tot die vervolging, met 10 stemmen tegen 1. In het Hongaarsche Lagerhuis is de discussie over de legerwet nog altijd niet geëindigd, dank zy de de ongeloofelijke taaiheid der oppositie. Bij art. 25 zijn 50, zegge vijftig sprekers ingeschreven. De liberalen zouden voornemens zijn de opposanten alleen aan (iet woord te laten en slechts in enkele gevallen een paar woorden in bet midden te brengen. Ook wordt gedacht over middelden tegen de parlementaire praatmanie. Vrijdag willen de studenten weer een demonstratie maken op straat. Voor de Panslavistische propagandisten op het Balkan-schiereiland is de daad van koning Milan oin zijn kroon neer te leggen de voorbode van ge lijke gebeurtenissen in Bulgarije en Rumenië. Wat de Russen-vrienden van de naaste toekomst denken en hopen heeft de Bulgaarsche staatsman Zankoff, de oprechte vriend van Rusland, onder woorden gebracht tijdens zijn kort verblijf te Weenen. Hij keerde uit St. Petersburg terug, waar hij, ge lijk bekend, een onderhoud met den czaar had. Te Weenen vernam hij hetgeen te Belgrado is gebeurd, wat zijn door zijn Petersburgsch bezoek reeds opge wekte stemming nog verhoogde. In gésprekken met verschillende afgevaardigden van den Oostenrykschen ryksraad bevestigde Zankoff grootendeels, wat hy in een manifest aan zijn Bul gaarsche landgenooten reeds over zijn onderhoud met den czaar had medegedeeld. Het belangrijkste daarvan is uitgedrukt, dat de Bulgaren zelve weldra den prins van Coburg zijn afscheid zullen geven. Zankoff zelf verklaarde zich voor overtuigd, dat de geheurtenissen te Belgrado binnen niet te langen tijd hun weerslag te Sofia zullen doen gevoelen. Voor hem is de val van de Bulgaarsche regeering slechts een quaestio van enkele maanden. De positie van vorst Ferdinand moet zeer wankelend zyn, vooral tengevolge van ernstige geschillen tusschen héb en zijn eersten minister Stamboeloff, ja dit zou de reden zyn, waarom de vorst zich zoo langen tyd ver van Sofia, te Philopopel, heeft opgehouden. Ook tusschen het leger en den vorst moeten de betrekkingen alles behalve rooskleurig zijn. Maar men vergete niet, dat Zankoff by zijn beoordeeling van de huidige toestanden in Bulgarije zich op een standpunt plaatst, lijnreoht tegenover dat van vorst Ferdinand den Stamboeloff. De Bulgaarsche ex- minister hield wellicht by zijn mededeelingen meer

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2