Buiteolandsch Overzicht. b. op de Tusschenschool 5 jaar en 9 maanden; (toelating om de 8 maanden.) e. op de Burgerscholen, behalve de sub d. ge noemde, 6 jaar in het jaar der toelating (die na de tomevvacantie geschiedt.) d. op de 2e Burgerschool voor meisjes 9 jaar in het jaar der toelating (geschiedende als by c.) 3o. dat aan de Chr. Nat. School de nuttige en fraaie handwerken in het leerplan zijn opgenomen. De Commissie acht zich verplicht nogmaals hare geringe ingenomenheid te kennen te geven met de regeling van het onderwijs in de Handwerken aan de eorste Burgerschool voor Meisjes. Moeilijkheden van dezs regeling ondervond zij niet, doch het aantal meisjes, dat dientengevolge van dat onderwgs verstoken blgft, is zeer groot. Van de 100 meisjes, die op 31 December jl. dat onderwjjs, buiten den gewonen schooltijd konden volgen, waren er vrijgesteld6 wegens het bijwonen der normaallessen, 9 die dagelijks uit naburige ge meenten de school bezoeken en 14 om redenen van gezondheid, blijkens overgelegde geneeskundige at testen. Evenmin kwam eenige verbetering tot stand in de regeling van het onderwijs voor meisjes, die meer behoeven dan het gewoon lager onderwijs. Na het in 't vorig verslag vermelde besluit be treffende eene middelbare school voor meisjes, door den Gemeenteraad genomen, meende de Commissie dat het hare plicht was om een plan tot reorgani satie van de Tweede Burgerschool voor meisjes in te dienen; een plan, dat eensdeels de hoofdbezwa ren tegen de tegenwoordige regeling wegnam, anderdeels den overgang tot eene middelbare school (indien daarvan ooit sprake is) voorbereidde en in de hand werkte. Het ingediende plan werd door B. en W. met belangstelling ontvangen. Zij meenden echter de plannen der Regeering ten opzichte van het lager onderwijs te moeten afwachten, alvorens voorstellen tot reorganisatie te doen. Het Hoofd der Tusschenschool was meer voldaan over het onderwijs in Handwerken, tengevolge van de daaraan gegeven uitbreiding. Het onderwijs in de handwerken werd aan de eerste kostelooze school versterkt door het ook aan Mej. P. W. Bouwer en dat in het Fransch aan de eerste burgerschool voor jongens door het Ook aan den Heer G. N. Kruisheer op te dragen. Het onderwijs in handteekenenen geeft geringe resultaten. De behoefte aan verbetering van dit on derwijs blgft steeds erkond, hoewel de wijze, waarop die verbetering zou moeten tot stand komen, nog niet kan worden aangegeven. Ook het onderwijs in gymnastiek laat te wenschen over. Een der onderwijzers in dit vak, de Heer H. Ouderkerk, klaagt vooral over de geringe resul taten van dat onderwijs aan de Meisjesscholen. Oudere leerlingen worden veelal var. deze lessen vrijgesteld, en ook de jongere krijgen te weinig les om er in voldoendo mate vruchten van te plukken. Ook de localiteit is onvoldoende. Aan de eerste Burgerschool voor meisjes is daarin minder gemak kelijk verbetering te brengen, doch aan de tweede zou het wellicht mogelijk zijn een der andere bij het Hoofd in gebruik zijnde vertrekken daartoe te be stemmen. Niet alleen toch dat het gymnastieklokaal als zoodanig onvoldoende is, maar het onderwijs hin- i Die staat van zaken was niet langer uit te houden en Castleton was op het punt om ronduit ophelde ring te vragen, toen hij als door instinct gevoelde, dat er eene verandering in haar plaats had. Zij maakte eene opmerking, geheel op haar natuurlijken, ongedwongen toon, zij zag haar vriend aan met een blik, die niet langer lusteloos of afgetrokken was, maar integendeel levendige belangstelling uitdrukte. Want in de aangrenzende kamer had zij duidelijk de slanke gestalte van du Barry gezien, terwijl hij zich achteloos een weg door de menigte baande. Hoe zonderling is het menschelijk hart! Welk eene kracht heeft de macht der liefde! Beminnen! Wat maakt het gelukkig! Beminnen dat is in vrede en harmonie leven met de geheele wereld. Het vervult de ziel met welwillendheid jegens ieder menschelijk wezen. Als iedereen dit gevoel smaken kon, hoe heerlijk zou de harmonie in het gansche heelal zijn! Bij deze gelegenheid was Clara's hart zoo vervuld van een kalm gevoel van vreugde, dat het eene plotselinge verandering in haar gedrag jegens Cast leton te weeg bracht. Du Barry was gekomen. Zij zou hem aanstonds zien en sprekenzij kon wachten en inmiddels tevreden zijn. Zelfs veranderde zij vhn het besluit wat het dansen betrof en zeide Castleton dat zij, als hij er nog lust in had, een galop wilde beproeven. Castleton was verrukt. Hij was in dien toestand dat men zich aan een stroohalm vasthoudt. De arme dert ter ens dat in het daarnaast liggend schoollokaal, hetwelk eigenlijk met dat voor de gymnastiek één vertrek vormt, dat echter door een afscheiding in tweeën is verdeeld' De Herhalingsschool verkeert in treurigen toestand, wat het getal leerlingen betreft. Er werden met October jl. slechts 23 leerlingen ingeschreven. Mid delen om het bezoek dezer school te bevorderen, worden overwogen. 3. Onderwijzers. Onder wgziging naar hetgeen in 1 omtrent de Hoofden en het overige personeel is gezegd, wor den hier de veranderingen vermeld in het personeel en enkele andere bijzonderheden, die wij als minder van belang voor onze lezers achterwege laten. Omtrent de veranderingen in het personeel der kweekelingen verwijst de Commissie naar den bij- gevoegden Staat; hier moge de opmerking plaats vinden, dat de afneming van het aantal leerlingen der Normaalscholen het moeilijk maakt de vacatures van kweekeling terstond te vervullen. Wel is waar zijn jongelieden, die voor het examen slaagden, doch nog geene plaats konden bekomen, meermalen bereid om voorloopig hunne betrekking van kweekeling te big ven bekleedeu, doch do bepaling der Wet dat men na het bereiken van den 19-jarigen leeftijd niet meer als zoodanig kan optreden, is hiervoor soms eene belemmering. 4. Schoolbibliotheken. Het getal schoolbibliotheken bepaalt zich tot drie. Die van de eerste Kostelooze telt 322, die van do tweede Kostelooze School 205 en die van de Tus schenschool 250 werken. Terwijl de ingenomenheid met deze instellingen zoo wel van de Hoofden als van de Commissie groot blgft, mag niet worden ontveinsd, dat de toestand dbr bibliotheken door den geringen geldelijken steun minder gunstig wordt. Eene verhooging van de jaarlijksche toelage, die 20 bedraagt, komt der Commissie zoer wenschelyk voor. 5. ExamensPrijsuitdeelingen, Schoolbezoek enz. Zij hadden op de gewone tijden plaats en gaven tot geene bijzondere opmerkingen aanleiding. Ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden werd op 31 Augustus op allo scholen vacantia gegeven. Eene zanguitvoering door de oudere leerlingen der Kostelooze Scholen en der Tusschenschool had op de Markt plaats en des middags werden dje kinderen en do leerlingen der bijzondere scholen onthaald. 6. GebouwenLeermiddelen enz. Omtrent den toestand der gebouwen valt niets bijzonders te vermelden. Het voornemen bestaat om in 1889 de le Bur gerschool voor jongens te verven en de lokalen, die nu voor twee klassen dienst doen, door glasafschei dingen in twee lokalen te verdoelen. Ten behoeve van het onderwijs in handwerken zijn de lampen aan de eerste kostelooze school van zeer doelmatige kappen voorzien en is gasleiding aangebracht in een lokaal der Tusschenschool. Vijf lokalen zijn thans aan deze school voor dit onderwijs bestemd. De in het vorig verslag vermelde poging om de overbevolking der tweede kostelooze school door eene andere wijkverdeeling te keoren, heeft weinig I uitgewerkt. Er worden nu andero plannen beraamd jongen gevoelde zich bovenmate gelukkig, gedurende de volgende twintig minuten, totdat de gedaante van' zijn medeminnaar plotseling eene schaduw over zijn geluk wierp. Du Barry trad op hen toe. Hij scheen zeer bedaard en op zijn gemak. Hij begroette Clara gul en Castleton meer dan gul, recht hartelijk. Het was niet meer dan natuurlijk dat, terwijl zij daar zoo stil stonden en met elkander spraken, Clara haar arm uit dien van Castleton nam; dit deed zij zeer zacht, zooals dames dit onder dergelijke omstandig heden weten te doen. Du Barry zag het en beraamde zijn plan. Castleton gevoelde dit en weg was zijn opgeruimdheid van zoo even. Na een behoorlijken tijd gewacht te hebben, zeide du Barry: „Juffrouw Dig;by, vergeet niet dat ik hier nog bijna een vreemdeling ben. Ik kom u vragen of ge mij helpen wilt om een kleinen verkennings tocht te doen?" Dit zeggende, bood hij haar zijn arm; Clara zag Castleton aan, glimlachte vriendelijk, (de noodlottigste soort van glimlach voor een minnaar) nam den arm van du Barry en beiden verdwenen. Gij bemint dat meisje niet waar?" Castleton ki -de zich om en zag mevrouw Delaine bij zich 8ia«n. Hij verschoot van kleur; gedeeltelijk was het van ergernis. „Neen," sprak de schoone vrouw, met een zeer zacht© en gedempte stem, „gij moet niet boos wor den. Ik ben geprivilegieerd. Gij weet hoeveel belang ik in u stel. Gij moet niet vergeten wat ik u reeds d om de noodige ruimte te verkrijgen. Daarbg dient ook te worden gelet op de groote bevolking der eerste Kostelooze school en der beide Bewaarscholen, vooral der eerste en op do waarschijnlijkheid dat het euvel zich weldra ook bij de Tusschenschool zal vertoonen. Wordt vervolgd.) De Londensche correspondent der N. R. Ct. schrijft: Men seint mij uit Deptford, dat de sanitaire vee inspecteur aldaar plotseling eenen os en een kalf uit eene Hollandsche veelading speciaal heeft laten onderzoeken. NaaT het heette, had hij een boos vermoeden, dat die beesten lijdende waren aan eene besmettelijke ziekte. ifW-argwaan bleek ongegrond, maar het geval toont helder aan, hoe omzichtig men in Holland in deze moet te werk gaan. Bij het minste spoor van ziekte zou, tot groote vreugde der tegenstanders, het verbod op den invoer van levend vee uit Nederland weder in kracht treden. Men zij er dus op zijne hoede! De GrocersGazettealhier, heeft eenen bij zonderen correspondent naar Nederland afgevaardigd, met de taak om er de voornaamste margarinefabrieken te inspecteeren en verslag van zijne bevinding te doen in genoemde courant. Het jongste nommer van het weekblad bevat het eerste rapport, dat de fabrieken der heeren Prinzen en Van Glabbeek te Helmond en Jurgens te Osch beschrijft, en van gunstigen aard is. De redactie der GrocersGazette roemt ten zeerste de vrijmoedigheid, waarmee de voornaamste Holland sche fabrikanten haren reporter inlichtingen hebben verstrekt over dezen belangrijken tak van volks nijverheid. De dwerg H. E. Bos te Lutjegast (70 cM. hoog) heeft tot echtgenoote Aaltje Burema, die 120 cM. groot is. Onlangs verblijdde het vrouwtje haren kleinen gemaal met de geboorte van een pand hunner liefde. De geboorte van het dwergenkind had plaats in het academisch ziekenhuis te Groningen, omdat buiten gewone voorzorgen werden noodig geoordeeld. Vrouw Bos-Boerema nu heeft Dinsdag 11. volkomen hersteld het gasthuis verlaten met haar kindje, dat normaal en gezond is. Haar man kwam haar afhalen. Een heer zocht eens een jongen voor zijn zaak. Ongeveer vijftig in getal kwamen zich aanmelden. Uit die allen koos hij er na korten tijd éeu en zond de anderen terug. „Ik zou wel eens willen weten," zeide een vriend, „op welken grond gij dezen jongen gekozen hebt; hij had geen enkele aanbeveling bij zich." „Gij dwaalt," hernam de aangesprokene„hg had eene groote menigte aanbevelingen: „Hij veegde zgno voeten af, toen hg binnen kwam, en deed de deur achter zich dicht, een bewijs, dat hij wist wat fatsoenlijk en betamend is. „Hij liet terstond zijn stoel over aan dien lammen ouden man, een teeken, dat hij vriendelijk en oplet tend was. Hij nam zijn pet af, toen hij binnenkwam, en beantwoordde mijne vragen ras en eerbiedig, een bewijs dat hij beleefd was. „Hij nam hot boek van den grond, dat ik met opzet daar gelegd had, en legde het op tafel, terwijl de anderen er over heen stapten of het ter zijde schopten, en zoo toonde hg, dat hij zorgvuldig was. „Hij wachtte kalm zijne beurt, in plaats van de anderen weg te dringen; daaruit bleek, dat hij bescheiden was. zoo dikwijls heb gezegd, dat ik u onder mijne hoede heb genomen, van den eersten dag af, dat ik u in dat ellendige hol in Nassau-street zag." Castleton moest glimlachen om de fraaie benaming waarmede zij het kantoor betitelde. Ook streelde het hem, dat eene schoone vrouw zoo openlijk betuigde belang in hem te stellen. Want op dat oogenblik had hij niet de minste gedachte, dat er iets anders dan vriendelijke oplettendheid achter school. Echter huiverde hij voor de heiligschennis van haar zijn gevoel bloot te leggen, ja, zelfs van erop te zinspelen. Mevrouw Delaine sprak evenwel zoo bepaald en zoo ernstig, dat het niet gemakkelijk was zich enkel met een glimlach er af te maken. Zij liet hem er ook den tijd niet toe. „Ik moet u noodzakelijk een paar minuten spreken," zeide zij. Tegelijk nam zij zijn arm (gehuwde vrouwen hebben eene gemakkelijke .vrijmoedigheid in gezelschap van jonge mannen) toen het orkest een nieuwen dans aanhief en de muziek was zoo opwekkend, dat do zinnen er plotseling mede in harmonie gestemd schenen te worden. „O," riep zij uit, „daar beginnen zg de Deux temps; daar ben ik dol op; maar ik vertrouw mij niet met iedereen. Gij zijt er een meester in, Castleton danste juist niet bijzonder goed ik heb u met juffrouw Digby zien dansen. Daar krijgt gij weer een kleur! Maar, mijnheer Castleton, gij moet er boven verheven zgn over zoo [iets te blozen." (Wordt vervolgd). „Toen ik met hem sprak, bemerkte'ik, dat zijne kleederen geborsteld, zijn haar gekamd en zgne tanden wit als melk waren. Toen hij zijn naam schreef, had hij reine handen. „Noemt gij dit geen aanbevelingsbrieven Ik doe het, en wat ik van éen jongen in enkele minuten door het gebruik mijner oogen kante weten komen, is mij meer waard, dan alle fraaie brieven, welke hg mij brengen kan." Vaders en moeders! leest dit opmerkzaam. Mij dunkt, dit verhaal bevat voor u belangrijke wenken bg de opvoeding uwer zonen. Eigenaardig testament. Zekere Barkers te Dover, in New-Hampshire, onlangs overleden, heeft een vermogen van 1 millioen dollars nagelaten aan of liever ten behoeve van zijn zoon. De matigheid van het jonge mensch wantrouwende, schreef hij voor, dat deze een jaargeld van 5000 dollars zou ontvangen, mits hij zich nimmer bedronk. Na tien jaar zou hij een kapitaal van 250,000 dollars ontvangen en om de tien jaar gelgke som, onder de oude voorwaarde. Bedronk hij zich éene enkele maal, dan zou hij alles verliezen. De zoon heeft het testament betwist, op grond dat zijn vader niet wel bij het hoofd was, maar de rechter heeft het, als getuigende van groote wijsheid, bekrachtigd. Door het bestuur der te Amsterdam gevestigde Kleermakersvereeniging „Voor allen, door allen," is of zal een adres aan de Tweede Kamer gezonden worden, waarin hot verklaart, met genoegen kennis te hebben genomen van het door de regeering ingezonden wetsontwerp, betreffende de vrouwen- en kinderarbeid „dat het echter met leedwezen heeft gezien, dat er geen enkele bepaling in voorkomt, waarin de vrouwen en kinderen eenige bescherming vinden, welke tehuis in krotten van soms 8, 10 a 12 Meter kubiek met het hoofd van het gezin (of iemand, die als moester fungeert) morton werken, slapen, zich reinigen, waar kortom alles moet verricht wor den, wat voor hun ellendig bestaan noodzakelijk is. „dat het kleermakersvak een van die vakken is, waarop bovenstaande clausule in de meeste gevallen van toepassing is; „dat op dat vak geen contróle kan uitgeoefend worden, zoolang het zoogenaamde thuiswerk blijft bestaan „dat alleen door het oprichten van algemeene werkplaatsen voor do verschillende vakken do grond slag kan gelegd worden, waardoor zoowel het lot der volwassen arbeiders, als dat der vrouwen en kinderen kan verbeterd worden." Redenen waarom het aau de Kamer dringend ver zoekt „de maatregelen te nemen, waardoor worde overgegaan tot het ten spoedigste oprichten van Rijkswege van werkplaatsen, voorzien van de ver- eischten, welke aan do eischen der gezondheids- regelon en de belangen van het vak voldoen. „Tevens tarieven en loonen zoodanig te regelen, dat de aanhoudende conflicten tusschen patroons en werklieden verdwijnen en een betere verstandhouding tot stand kome. Een correspondent van het Amerikaansche blad Druggists Bulletin schrijft, dat hg te Londen zijnde, een uithangbord zag, waarop te lezen stond „Whale-oil, Onfeilbaar geneesmiddel voor longtering. Te verkrijgen van 8 tot 10 uur des voor- en van 3 tot 5 uur des namiddags." Hij zag vele personen het gebouw binnengaan, waarvoor dit uithangbord hing en zijne nieuwsgierigheid opgewekt zgnde, besloot hij hun voorbeeld te volgen. Eerst wist hij niet wat er van te maken, daar hij niets anders zag dan een reusachtige waterkuip in het midden der zaal, die hij was binnengetreden. De kuip was 70 voet lang, 30 voet breed en 30 voet diep. Nauwkeuriger toe ziende, zag hij een walvisch in dezen kuip op een ijzeren netwerk liggen, terwijl een man daaronder bezig was, om het eenige in de zee tehuis behoorende zoogdier de melk te onttrekken en die aan de wach tenden toe te reiken voor vijf schelling per glas. Dit gebouw verlatende, zag dezelfde correspondent iets verder de straat op een ander gebouw, waarvoor een uithangbord hing, waarop te lezon stond, dat aldaar „codloids" werden verkocht, als een genees middel voor rheumatiek en longtering. Codloids waren eieren van den kabeljauw, die met eenig zout eese- ten worden. Wij herinneren de lotelingen der lichting voor de nationale militie van dit jaar aan de bestaande gun stige bepalingen en voorwaarden, waardoor zg, voor zoover zij daartoe gesohikt bevonden worden en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, kunnen worden ingelgfd bg het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Zij moeten daartoe een examen afleggen,om vattende; 1. het schrijven Jvan eene goed leesbare hand 2. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moot uit een te vervaardigen opstel; 8. de vier hoofdbewerkingen der rekenkunde, met geheele getallen; 4. dekennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewich ten 5. eenige bekendheid met de Nederlandsche geschiedenis, en 6. voldoende kennis der aardrijks kunde van Nederland. Zij, die dit examen met gunstig gevolg hebben afgelegd, worden, eveneens Voor zooveel dit met de belangen van den dienst strookt, bij elkander gehuis vest en kunnen, desverkiezende, zoo daartoe gelegen heid bestaat, met elkander afzonderlijk spijzen. De lotelingen, dte aan dat examen wenschen deel te nemen, moeten zich daartoe véor 20 Maart e. k. schriftelijk wenden tot de militaire autoriteit, in welke schriftelijke aanvraag moet vermeld zijn; naam, voor namen, woonplaats, alsmede het wapen of hot korps waarbij, en het garnizoen of de garnizoenon, waarin zij bij voorkeur bun dienstplioht wenschen te vol brengen. Aan de lotelingen, die zich daartoe intijds hebben aangemeld, zullen, voor 25 Maart d. a. v. eveneens schriftelijk worden kenbaar gemaakt: dag, uur en plaats, voor het afnemen van het examen bepaald. De drukfouten, steenen des aanstoots voor iedereen, niet het minst voor auteurs en uitgevers, zijn voor de journalisten ware nachtmerries. Hoe komen de drukfouten in de wereld en in een courant? vraagt men wellicht en het antwoord er op luidt, volgens een Duitsch blad, dat het natuur verschijnsels, noodzakelijkheden zijn. Zullen zg er niet zijn, dan moetle de schrijver of inzender het juiste geschreven en 2e duidelijk geschreven hebben; 3e moet de zetter in alle vak;es van zgn zetkast alleen juiste letters hebben4e altijd den juisten greep doen 5e ze goed zetten. Voorts moet 6e de corrector goed lezen; 7u de zetter de eerste correctie goed verbeteren8e de corrector de tweede correctie goed lezen 9e de zetter de tweede correctie goed verbeteren 10e de revisie goed ge lezen worden en 11e nog een dozijn andere omstan digheden even goed afloopen, b. v. de gecorrigeerde woorden niet „in pastei* vallen noch de corrector aan betweterij lijdende zijn of de z. g. n. opmaker geene vergissing begaan. En daar een groot 8o. vel 50 a 55,000 letters telt, moeten die gunstige om standigheden 50 a 55,000 m&al herhaald worden om het goede publiek een enkel vel druks zonder fouten te leveren. Dat alles wetenda, bij zoovele mogelijke dwalingen die toch altijd menschelijk blgven, vraagt men zich zeker af hoe het mogelijk is dat niet veel, zeer veel fouten meer gemaakt worden. Een Londensch correspondent schrijft hot volgende Toen sir Walter Raleigh de tabak in Engeland invoerde, had hij zeker geen denkbeeld van den op gang dien het nieuwe kruid in de geheele wereld zou maken, en nog minder van den invloed dien het zou verwerven; het allerminst evenwel zal sir Walter er aan gedacht hebben dat dit kruid nog eenmaal als hulpmiddel van den godsdienst zoude optreden. Het tabaksverbruik is verbazend toegenomen en met die toeneming hield de invloed van de tabak gelijken tred. Het is reeds meer dan "èen eeuw ge leden dat de gewoonte der mannen, om na het diner hunne sigaar te genieten (vroeger hunne pijp) in Engeland ten gevolge had, dat de dames zich naar eene bijzondere kamer terugtrokken, om den tabaks rook te ontvlieden, die kamer noemde men drawing- room (van to withdrawen nog heden mag men in geene Engelsche drawing-room rookoffers aan den tabaksgod plengen. De onschuldige, blauwe rook trok een scherpe grens tusschen de beide seksen. Men kreeg weldra rookclubs, die bijzonder na het tabaks collegium van Frederik II in de mode kwamen. Later had men smoking-concerts, die voor dames ontoegankelijk zgn, en na de uitvinding der spoor wegen had men spoedig rook-coupés. Heden noemt men een rook-tram of rook-omnibus te Londen niets nieuws meer, en men heeft zelfs rook-kerken. Neen, ik wil u het verschrikkelijke niet geheel en al onvoorbereid mededeelen, maar er eerst op wijzen, dat men in kerkelijke kringen reeds langde opmerking heeft gemaakt dat de godsdienstoefeningen hoe langer hoe minder door werklieden werden bij gewoond, terwijl die van het leger des heils steeds drukker werden bezocht. Dr. Parker, de predikant van den City Temple kreeg toen het denkbeeld iets nieuws in te voeren, en weldra kondigden de affiches elke kerk heeft hier evengoed hare borden met aanplakbiljetten als bij ons de schouwburgen dat des Zondags een smoking service zoude worden ge houden. Het vreemde van het denkbeeld trok mij aan, en dus besloot ik er toe de rook-godsdienst- oefening eens te gaan bijwonen. Toen ik de kerk binnentrad, zag ik aanstonds dat het gehoor grootendeels uit werklieden bestond maar van rook geen spoor. Weldra evenwel vernam men uit een der hoeken den knal, veroorzaakt doo de ontvlamming van een van Jonköping's kinderen. Weldra hoorde men dat dit geluid van alle kanten als het ware weerkaatst werd, en binnen vijf minuten was het geheele publiek in de wolken en dr. Parker in een hevige hoestbui. Wanneer men naar de talrijke opkomst van het publiek mag oordeelen, vallen deze nieuwe gods dienstoefeningen zeer in den smaak der werklieden. Het groote publiek evenwel vindt de gedachte op zichzelf reeds goddeloos, en de smoking-services worden dan ook in vele dagbladen druk besproken. Vele inzenders zien er weder een der voorteekenen in van den continentalen Zondag, het schrikbeeld van alle rechtgeaarde Engelschen. Anderen vinden het rooken volkomen onschadelijk voor de aandacht der toe hoorders, en zeggen dat het beter is godsdienst oefeningen met eene pijp of sigaar bij te wonen dan in het geheel niet, en deze schijnen het verstandigste oordeel te vellen. Wanneer men de zaak evenwel goed beschouwt, vindt men dat de nieuwe richting geen ander doel heeft dan het steeds aangroeiende Leger des Heils te bestrijden. De soldaten van generaal Booth zet ten hunnen „strijd tegen den booze" met onver- moeiden ijver voort, en met groot succes. Dat de Salvation-Army veel goeds sticht, staat evenzeer vast als dat zij niet ten onrechte van overdrijving wordt beschuldigd. Generaal Booth mag er trotsch op zijn dat zijne volgelingen in Engeland althans hun best doen, om hunne medemenschen uit de kroeg en uit slecht gezelschap te houden, en dat zij daarin over het algemeen vrij wel slagen. En al zijn de middelen waarmede het doel bereikt wordt nog zoo dwaas, het doel heiligt ze in dit geval. Maar het doel, waarmede dr. Parker het rooken in de City Temple toestaat, heiligt ook een .maatregel die schijnbaar een vergrijp is tegen de kerkelijke étiquette. Het zoude evenwel zeer te wenschen zijn, dat de practische Referend zijn rookende gemeente van tabak voorzag; de rook van het geplengde offer kwam althans mij weinig aantrekkelijk voor, en riep de herinnering wakker aan den moer-rook, dien de wind soms uit de noordelijke provinciën van ons land zuidwaarts draagt. Te Berlijn heeft eene schoonheidswedstrijd van mannen plaats gehad, waarbij de jury uit dames bestond. Ook in Weenen zal een dergelijke wedstrijd gehouden worden, waarvoor 4 prijzen zijn uitgeloofd. De eerste is voor den schoonsten man, de tweede voor hem, die den fraaisten snor draagt, de derde voor den eigenaar van den grootsten neus en de vierde voor den mededinger, die op het hoofd het kaalst is. Het Fransche ministerie is weder onvoltallig ge worden door het plotseling overlijden van den mi nister van marine, admiraal Jnurès. Hij was een verdienstelijk officier en werd 66 jaren oud. Als minister heeft hij niet den tijd gehad iets bijzonders uit te voeren. Indien de Parijsche bladen goed zijn ingelicht over hetgeen het onderzoek naar de handelingen der Ligue des patriotes aan het licht heeft gebracht, dan was het inderdaad hoog tgd, dat de regeering aan het drijven dezer vereeniging een einde maakte. Onder de in beslag genomen stukken heeft men na melijk een volledig uitgewerkt ontwerp tot voorbe reiding van een algemeenen opstand ontdekt. Parijs zou natuurlijk het sein geven. Alle wijken en straten dor hoofdstad werden verdeeld in onder- afdeelingen en deze weder in secties, terwijl zeer lange straten in halve secties waren gesplitst. Elke sectie en halve sectie was gesteld onder leiding van een afzonderlijken aanvoerder, die op elk oogenblik zijn ondergeschikten kan oproepen, want elk lid dor Ligue was vooruit met een bepaald nommer op een lijst gebracht, zoodat men hem gemakkelijk kon vinden. Op deze wijze meende men in korten tgd 100,000 weerbare manschappen, meest jonge lieden tusschen de 16 en 30 jaren, die tot alles bereid waren, bijeen te brengen. Het opperbevel over dit leger van „patriotten" zou een lid der nationale partg op zich nemen, vermoedelgk natuurlijk generaal Bou- langer. Ten einde zich van het bestaan dezer maatregelen te overtuigen, liet de rechter van instructie Athalin te Pargs door twaaf commissarissen geheel onverwacht huiszoeking doen bg de voorzitters van de comités der Ligue in verschillende wgken der hoofdstad, terwgl te gelgkertgd hc 'fde in de hoofdafdeelingen in de provincie geschil e. Dit plan werd zoo strikt geheim gehouden, dit men er zelfs op de prefectuur niets van wist. Elke commissaris ontving 's avonds een verzegelden brief, met bevel dien eerst den vol genden oohtend te openen, en daarin werden hem de noodige instructies gegeven. De Boulangistische bla den beweren, dat de politie niets bgzonders heeft

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2