bëssëNsa p IEERENHUIS me TUIN DOOVEN Baltenlanüscii Overzicht. 3308teStaats-loterij PETR0LEUM-N0TEERINGEN BEURSBERICHT. ADVERTENTIËN. Slotemaker Co. CsDtzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. j.'bisschop- Prijs 20 Ct. per FLESCH. deelinkapitoal tan de Oost-Sumatra- Tabak-Maat- •chappy, en welke prospectus wordt vermoed de in art. 335 W. t. S. bedoelde- opzettelijke verzwijging of verminking van ware of voorspiegeling van valtcke feiten en omstandigheden te bevatten, tegen hen, die toor den inhoud van dat prospectus aansprakelijk moeten gesteld worden, eene gerechtelijke instructie geopend. Tot rechter-commissaris, met het voeren dier instructie belast, is aangewezen de heer mr. S. Slees- wijk, lid der rechtbank te Amsterdam. Zooals bekend, bevatte de Code Pcnal geene be paling als bovenbedoeld artikel! dat bij de behan deling van het nieuwe strafwetboek werd noodig ge acht om licht vertrouwende inschrijvers te beveiligen tegen onware mededeelingen in prospectussen, strek kende om tot inschrijving te bewegen. De straf, die kan worden opgelegd, is ten hoogste drie jaren. Naar de N. Gr. Ct.- verneemt, 'is or een werk staking uitgebroken te Sappemeer onder de arbeiders aan de papierfabriek van den heer W. A. Scholten. De werkstakers gisteren (19 Maart) slechts een 30 man sterk, zijn van Sappemeer naar Hoogezand getrokken, om ook de arbeiders aan de papierfabriek van de heeren Hooites en Beukema tot de werkstaking over te halen. Ten einde de arbeiden» die werken willen te be schermen, is een detachement infanterie van Gronin gen naar Sappemeer vertrokken, onder bevel van den ln luit. PothofF. Voor zoover bekend is, zijn geen ongeregeldheden voorgevallen. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting tan Woensdag 20 Maart. Niet zonder reden begon de voorzitter met het verzoek aan de leden, die nog araendementen in de maak hebben, zich met de indiening te haasten, daar anders het overzicht over de strekking der voorgestelde wijzigingen zeer bezwaarlijk wordt. De vloed van amendementen dreigt nu reeds de economie der wet in gevaar te brengen. De heer Sanders wees er in het debat op, dat de reeks van verbeteringen, door de commissie van rapporteurs voorgeslagen, van zelf weer andere wijzigingen zullen noodzakelijk maken, zoodat het geraden is alle voorstellen goed in onderling verband te overwegen, voordat men tot stemming overgaat. Zoo merkte hij b. v. op dat de poging der rapporteurs om tot op zekere hoogte veldarbeid te doen verbieden de vraag doet rijzen, of een veld ook valt onder het begrip werkplaats. Wel werd hierop geantwoord, dat de bezwaren kunnen worden weggenomen door nieuwe wijzigingen, maar het blijft waar, dat men op wetgevend gebied in dit opzicht zeer voorzichtig moet zyn. De eerste spreker, Dr. Scfiaepman, achtte het- noodig breedvoerig de stelling te verdedigen, dat de staat recht heeft de sociale wetgeving ter hand te nemen. Zoo ooit dan preekte de doctor hier voor bekeerden, want tot dusver is er in het alge meen geen protest ingediend tegen de bevoegdheid van den staat in dezen. Vroeger werd dit wel eens beproefd door leden der tegenwoordige meerderheid, maar nu de wet uitgaat van een bevriend ministerie is dit wapen als onbruikbaar opgeborgen. Dr. Schaep- man's betoog was niet alleen overbodig, maar daar enboven zwak in argumentatie. Gelukkiger was ^e spreker in zijn repliek aan den heer Nieuwenhuijs, wiens houding hij naar verdienste ten toon stelde. Van hem was het dubbel aangenaam te hooren, hoe hij den handschoen opnam voor den liberalen heer Stork, dien Domela Nieuwenhuijs had door het slijk gesleurd. Als hij op smalenden toon spreekt van //de Ster ken", dan zegt de spreker dat als de afgevaardigde uit Schoterland er ooit in zou kunnen slagen een boekje te schrijven als «De Katoenspinnerijen in Twente" waarin 't persoonlijk voornaamwoord zoo weinig voor komt en waaruit toch zooveel krachtige individua liteit spreekt, dan zou de afgevaardigde van Schoter land de heer Domola Nieuwenjiuis niet' meer zijn. De heer Sanders behandelde voornamelijk de quaestie der fabrieks-inspecteurs, wier bevoegdheid hij in de wet wilde opgenomen zien; de heer Bahlman sprak in denzelfden geest, doch ging nog verder, door eene afzonderlijke wet op dit stuk te verlangen. Mr. Van der Kaaij vond een dankbaar onderwerp in de vaderlijke macht, waarover de heeT Lobman eergisteren zulke wonderlijke beschouwingen had gegeven. Hij herinnerde er aan, dat volgens onze wetgeving de vaderlijke macht hoofdzakelijk opgaat in vaderplicht en dat tal van wettelijke bepalingen die macht beperken. Snedig herinnerde hij aan de bepaling van het n&euwe wetboek van strafrecht ter bescherming van kinderen aan gevaarlijken arbeid over gegeven, welke indertijd zonder eenig verzet van antire volutionaire zijde is aangenomen. Op dien weg moeten wij verder gaan. Waar schadelijke en overmatige arbeid moet worden tegengegaan, moeten die bepa lingen evenzeer tegen den vader als tegen de fabrikant gelden. De heer Boozeboom wees op eenige zijns inziens noodige bepalingen, betrekking hebbende op even- tueelon staat van oorlog; de heeren Gildemeester en Oppedijk verdedigde de algemeene strekking der wet, de eerste als een eersten stap in de goede richting, de laatste omdat hij die overeenkomstig achtte met het christelijk beginsel, dat werken voor schrijft «zoolang het dag is" en dus nachtarbeid uitsluit, dat eerbiediging eischt van den dag des Heeren en bescherming wil van zwakken, zooals vrouwen en kinderen. De minister van justitie verdedigde het ontwerp in eenq uitvoerige rede tegen de gemaakte beden kingen. Voornamelijk wees hij er op dat het voof- stel is gegrond op de conclusion der enquête-com missie; dat is de kracht van de wet. Gaarne zou hij verder gegaan zijn, maar de voorzichtigheid gebiedt zich tot het aftftgebodene te beperken; zijn voornemen is echter het er niet bij te laten, doch in denzelfden geest voört te werken. Dat er zich twee strooroingen in de kamer openbaren, aan de eene zijde zij die- verder willen gaan, aan de andere zijde zij die minder verlangen, was voor hem het beste bewijs, dat zijn ontwerp de ware middelweg is tusschen de eischen der ongeduldigen en de aarzelingen der voorzichtigen. Dat de Minister ook niet van zins is de invoering der wet te vertragen, blijkt uit zijn antwoord aan den heer Sanders, die vroeg, of de tijd tot 1 Sept. wel voldoende is om de noodige uitzonderingsmaatregelen voor te bereiden. De Minister verklaarde, dat voorde uitzonderingen, die tegelijk met de wet in werking moeten treden, genoeg materiaal voorhanden is om daarvoor tijdig bepalingen te maken. Merkwaardig was nog in des ministers rede de mededeeling, dat de toestand des Konings hem belet had ontwerpen in te dienen tot voortzetting van de arbeids-enquête en tot bestrijding der winkelnering. Voor de eerste maal werd dus van de regeerings- tafel stilzwijgend erkend, dat de tegenwoordige toe stand op den duur onhoudbaar is, hetgeen hoop geeft dat eerlang afdoende maatregelen genomen zullen worden. De staatsmachine kan toch op den duur niet stilstaan. De zitting werd besloten met eene lahge repliek van den heer Nieuwenhuijs, die ten slotte het ge noegen had den heer Schaepman en de zijnen in woede te doen ontsteken door te spreken van den paus als een persoon te Rome, die zich aanmatigt onfeilbaar te zijn. In de zitting van heden werden na de replieken der hh.. Lohman, Van der Kaaij, Heemskerk, Kerdijk en Nieuwenhuis, waarbij laatstgenoemde het ontwerp als schijnvertooning bloef afkeuren het algemeen de bat over de arbeidswet gesloten. Op art. 1 werd voorgesteld het le amendement van den heer Kerdijk om in beginsel veldarbeid onder het bereik der wet te brengen, behoudens uit zonderingen 2e het amendement der Commissie van rapporteurs ora volle vrijheid te geven, aangezien de landbouwers binnen en buitenhuis dat bedrijf uit te oefenen, maar te verbieden betaalden arbeid Boor kinderen beneden de 12 jaar; 3e het amende ment der Commissie om in de woningen en het be drijf hunner ouders den kinderarbeid vrij te laten. De minister van oorlog heeft aan de comman- deerende officieren der corpsen, die gedeeltelijk uit militie zijn samengesteld, de volgende circulaire gozonden Ten einde de lotelingen der lichting van 1889, die zich in den dienst der militie wenschen te doen vervangen door een militieplichtige der lichting van 1883, daartoe in de gelegenheid te stellen zonder hen te verplichten tijdelijk zeiven in werkelijken dienst te treden, ligt het in mijn voornemen, aan zoodanige lotelingen, op hun verzoek, bij de inlij ving een verlof voor hoogstens ééne maand te doen verleenen; immers indien geen onvoorziene omstan digheden, die opnieuw eene verlenging van den diensttijd, van laatstgenoemde lichting noodzakelijk zouden maken, zich tegen eene regeling als voren bedoeld verzetten. Ter bevordering van het met die verloren beoogde doel, en tevens om aan militieplichtigen der lichting van 1883 het aangaan van eene 7oorloopige verbin tenis tot plaatsvervanging met meer bedoelde lote lingen gemakkelijker te maken, heb ik voofts de eer u by deze te machtigen, aan ieder hailitioplich- tige van laatstgenoemde lichting, die daardoor naar uwe meening in aanmerking komt, op zijne aanvrage een schriftelijke verklaring af te geven, inhoudende, dat zijn tot op de dagteekening dier verklaring ge houden gedrag van dien aard is geweest, dat hem deswege bij zyn ontslag uit den dienst het bewijs van goed gedrag niet geweigerd zou worden. Iemand, die door een eenvoudig middel vair 23 jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is zal de beschrijving van dat middel in het Hollandsch gratis een ioder op aanvraag toezenden J. H. Nicholson, 4, rue Drouot, Parijs. Toen hij voor het huis was, stapten juist twee of drie schoone vrouwen een rijtuig uit. De huisdeur stond open en goede muziek klonk hem in 'toor. Holt had zijns vaders, voorliefde voor welluidende tonen overgeërfd, en nog veel meer wat het leven van den kunstenaar zeer gelukkig had gemaakt, maar wat, bij zijn zoon, in bitterheid was ontaard. De muziek drong tot in zijne ziel door «tusschen de.voegen van zijne wapenrusting.# Hij kon hare macht niet weerstaan» Het brachtbuiten zich zelf en deed hem vergeten boe en waar hij zich bevond. Hij bleef onwillekeurig stil staan om er naar te luisteren en zag de dames, die het rijtuig uitgestapt waren, voorbijgaan. De eene, het dichtst by hem, was Virginia Randall. Zij zag heqi en boog bevallig. Het riep hem weder tot zijne zin nen. Hij beantwoordde de buiging en spoedde zich voort. In verscheidene jaren had hy dat schoone meisje niet gezien, en de herinnering bleef Holt altijd bij, dat zij hem lomp had behandeld of, zooals hij meende, met verachting, toen zij elkander alleen ontmoet hadden, en dat zij hem dadelijk herkend en er de blyken van gegeven had, toen zij de woning van mevrouw Foote binnentrad, in groot toilet, omringd van alles wat weelde en mode schenken kan. Toen Holt straat 39 had bereikt, liep hij die door, en hield stil voor een onbewoond huis. Hij scheen het met belangstelling van onder tot boven te beschouwen. Zijne bewegingen trokken 4e aandacht van een oud heer, die ^op het huis aan de overzijde aanliep. Hij schelde aan, en zeide tot den knecht, die hem open deed: «Thomas, houd dien man hierover in 'toog, hij ziet er als een inbreker uit. Als hij niet heengaat, geef er dan de politie kennis van." De oude heer dacht weinig dat die man weldra dat huis bewonen zou, dat diens moeder zijne nicht was, die hij dochter placht te noemen en voor wie hij, toen zij een jong, teeder, lief meisje was, zijne deur gesloten^ had. XXXVI. Du Barry hield zyn woord in hetgeen hy Clara met zooveel diepzinnigheid had gezegd. Hij schreef eenige artikelen voor de Copernican Monthly," getiteld: «De Goddelijke Verwantschap", die'door 4e uitgevers van dit beroemde magazijn gretig werden aangenomen, omdat zij het onderwerp als iets vreemds beschouwden. In hunne voorliefde voor dergelijke onderwerpen toonden zij hoe vrijzinnigen onbevooroordeeld hunne denkwijze was. Ik heb die artikelen nooit gelezen; toen zij in het licht verschenen, had ik te veel bezigheden en ik moet ook bekennen dat ik de beteekenis van den titel niet recht begreep. Ik weet alleen dat zij gedurende drie of vier maanden eene eereplaats in den Coper- nican innamen, 4at de pers er mgt veel lof over sprak en dat de uitgever van de Blatter (met wien du Barry kennis had gemaakts onder hun dagelyksch luncheon van kortoffel-ealat) elke maand verscheiden^ volzinnen uit de «Goddelijke Verwant schap" vertaalde, en deze bijzonder aanprees. Er .was veel te hopen (ik haal dit letterlijk aan) van «de letterkunde van een land, waar dergelijke artikelen verschijnen in een New-Yorksch magazijn, door een geboren Amerikaan geschreven." De Coper- nican maakte van deze loffelijke aanprijzing melding in zijne algemeene berichten, en nam niet weinig toe in aanzien en roem, ora de vaardigheid waar mede hij ben groot genie wist te ontdekken en te waarderen. Nog andere philosopische onderwerpen werden even gunstig ontvangen. Na zooveel succes werd du Barry er toe overge haald soms tot lichtere onderwerpen af te dalen. Dientengevolge verscheen er in den Copernican een artikel van romantischen aard getiteld: «De Bloks berg en* de Rijn". Ik heb het gelezen. Het was bewonderenswaardig geschreven en zger belang wekkend. Wat mij later overtuigde dat ik juist geoordeeld had, was dat ik eenigen tijd later, toen ik zelf in Europa was, in een oud Duitsch. weekblad hetzelfde artikel las. Ik zou mij waarlijk niet kunnen be grijpen, hoe het daar kwam als het niet vertaald was uit den Copernican, die ongetwijfeld een groot debiet in Duitschland heeft. (Wordt vervolgd). De schorsing der democratische Berljjnsche Volks, zeitung door de Pruisische regeering wordt niet alleen door liberale oppositiebladen, als de Freisinnige en de Vossische Zetting, maar ook door de National Zeitung en andere organen der regeeringspartg afge keurd. De schorsing geschiedde op grond der soci alistenwet, 1 en wel naar aanleiding van een hoofdar tikel, waarin het blad aan den strijd van 18 Haart 1848 herinnerde. Terstond na het verschijnen van dit artikel werd het blad in beslag genomen, en wel op grond van de paragraaf der socialistenwet, welke de regeering machtigt geschriften te verbieden, die gevaarlijk zijn voor de openbare orde. De uitgevers kwamen on middellijk in beroep bij de commissie, welke de von nissen, Yolgens de socialistenwet uitgesproken, moet onderzoeken. Het hof van appèl bestaat uit vier leden van den Bondsraad en vijf leden der hoogere rechtscolleges, die onder voorzitterschap van den minister van binnenlandsche zaken, Herrfurt, nu een beslissing moeten nemen. De togcnstanders der schorsing beweren, dat de reeds sedert 49 jaren bestaande Volkszeitung een democratisch, en geen sociaal-democratisch blad is, zoodat de socialistenwet in dezen niet van toepas sing is. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung zelve erkent dit onderscheid, maar volgens het officieuze blad is de Volkszeitung sedert eenigen tijd geheel in het vaarwater der sociaal-democraten geraakt. Het laatste woord over deze zaak is echter nog niet gesproken, daar de liberale oppositie voornemens is de schorsing van het blad in den Rijksdag ter sprake te brengen. Na dit staaltje van de wijze waarop de Duitsche regeering oinspringt met de bladen, die haar on aangenaam zijn, willen wij wijzen op een ander deel der Duitsche journalistiek. In de Nation geeft de bekende leider der Düitsch- vrijzinnige partij Ludwig Bamberger de volgende karakteristiek, van wat mon in Duitschland de offi cieuss pers noemt: .Slechts wie de zaken uit de naaste omgpving kan gadeslaan, kan er zich een voorstelling van maken, opttoeveel draden de ma chines der stelselmatige ophitserij, verdachtmaking .en belastering door het geheele land arbeiden waarbij het .verloop in hun afzonderlijke uiteinden aan alle oontröle onttrokken is Alle bernohte kunststukken uit vroeger tijden blijven dis kiniler- werk/verre daarbij ten achter. Toen onder Napoleon I de1 Mo'niteur hot liegen zoo overdreven had, dat niemand hem raeor geloofde, moest de regeering ten slptte de uitgifte van officieels bulletins staken. Wat hètoekent dit alles in vergelijking met do scherpzin nig uitgedachte onovertroffen techniek, waarmede de tallooze grofsmederijen en stoomzaagmolens der officieuze pers by ons op elk uur in vollen gang zjjnP Er bestaat geen levenskring, die aldaar niet met bijzondere, juist passende werktuigen bearbeid wordt. Van de geleerde af, wiens naïveteit als pro- paganda-middel voor de kringen van hoogere ont wikkeling gebruikt wordt tot aan de laagste sujetten, die tegen oen dagloon voor alles te verkrggen zijn, voor alle babbelarij, voor elk verzinsel en voor erger, is een geheele wereld van meesters, gezellen en handlangers voorhanden. Hooggeplaatste perionen en reporters, dio van de hand in den tand leven, Btaan bewust of onbewust altijd gereed. Met geld wordt niet alleen betaald, ook'met gunsten, met be richten, ja zelfs met toegevendheid voor allerlei ver- grgpen en misslagen. Bovendion loopen de machines zoo vreemd dooreendan eens schijnen zij door eigen vrijen wil, dan weder door raste wetten gedreven te worden, zoodat alleen ae ingewijde eenig denkbeeld van' het geheele samenstel heeft. Ook met tegen spraken wordt gewerkt, op proef bg herroeping, op het verloochenen bij mislukking. Een reeks bladen zgn door de redacties voor vaat en geheol gewonnen, Bndere arbeiden slechts in stilte doer enkele mede werkers of correspondenten. Met gedrukte en geli- thographeerdc leading-artikelen en berichten worden dé kleinere bladen voorzien. «Het gemeenschappelijke kenteekon is hot cynisme, waarmede dezp pers, zoodra het signaal voor den aanval gegeven^ wordt, losstormt. Cynisoh in den vorm, cynisch in den inhoud, ook hierin cynisch, dat op eiken wenk, wat zoo even verdodigd werd aangevallen wordt, en wat aangevallen werd verde digd,. en «zonder eenige schaamte zelfs eiken schijn van zedelijko overtuiging verloochend wordt. Wat de zaak nog erger maakt is het feit, dat juist organen, die uiterljjk een voorname plaats bokleedeh, zich het meest door dit oynisme onderscheidon en Mi binnen- en buitenland in deze rol als typen beschouwd worden. Er bestaan overal personenorganen, die lage diensten op lage wijzo verriohten, maar in andere lauden heeft deze soort pers niet haar woning opgeslagen in de voornaamste kwartieren gelijk bg, ons, werkt derhalve noch zoo zedebedervend op de aanzienlijke klassen noch zoo eomprumitteerend ten aanschouwe van het buitenland." De Köln. Ztg., gedachtig aan: wie den schoen past trekt hem aan, weet op deze karakterschilde ring van haar en haars gelijken niet anders te ant woorden dan met een Seitenhieb op die bladen, welke beproefd hebben «den Engélschon invloed" in Duitsch land te versterken en onuitroeibaar te maken, terwgl tg voorts nog eenige huichelachtige woorden wijdt aan den «edelen idealist en duider" op den Duit- schen keizerstroon. Daar de Köln. Ztg. tegelijk echter Bamberger als een hoogst ontwikkeld er. door en door degelijk man roemt, reikt zij zelve diens schildering van bet karakter der officieuse pers het brevet van waarheid uit Nadat het vuur reeds lang had gesmeuld, is einde lijk het anti-semitisme te Weenen nog heftiger dan indertijd te Berlijn, tot een uitbarsting gekomen. Bij de verkiezingen voor den Gemeenteraad waren de felste anti-joodsche manifesten aangeplakt; er had den, vooral in de wijk Leopolstadt, rumoerige too- neeien plaats en de politie moest 24 personen ar resteeren, die hun Israelisische medekiezers te lijf gingen, zoo zelfs dat een dezer laatsten eenige mes steken ontving. De uitslag der verkiezingen deed zien hoe diep de «Judenhetze" is ingeworteld tegen alle verwachting in werden van de 17 zetels 11 door anti-semieten veroverd, ten koste van de liberalen en democraten. De Jodenvervolgers hebben nu, dank zjj do hulp der clericalen bij de stembus, 28 stem men in den Weener Raad. MARKTBERICHTEN. Gouda, 21 Maart 1889. De graanaanvoer was heden voldoende voor de behoefte. De prijzen ondergingen weinig verande ring. Jarige Tarwe komt weinig meer voor- en wordt ook niet veel gevraagd, zoodat wij die niet meer in de noteering zullen opnemen. Tarwe. Zeeuwsche 7.40 a 7-80. Mindere Zeeuw- sche 6.90 a 7.SO. Polder 6.25 a 6.50. Afwijkende 5.75 a 5.90. Roodo 6.it 6 20. Angel ƒ7.25 a 7.35. Rogge Zeeuw-sche ƒ5.50 a 6.Polder 4.75 a 5.Buiteulandsche per 70 KG. 4.45 a 4.75. Gerst Winter 4.40 a 4 70. Zomer 3.80 a 4.30. Chevalier f5.50 a 6.Haver per Heet. 3.25 a f 4.per 100 kilo 6.75 a 8.—. Hennepzaad: Inlandsch 8.25 a 8.50. Buiteulandsche 6.a 5.50. Erwten Kookorwten 9.50 ii 10.Niet- kokende 7— a 7.30. Buiteulandsche p, 80 kilo 6.25 a 6.50. Boonen: Bruine boonen 18. a 15.Witte boonen 10.a f 12.50. Duiven boonen 7.25 a 7.75. Paardenboonon 5.90 a 6 40. Kanariezaad 8.a 8.76. Maïs per 100 kilo, Amerikaantche Mixed 5.70 a 5.75. Odessa f 6.90 a 7.10. Cinquantine 8.— a 8.25. De veemarkt met goede aanvoer, vette varkens weinig aanvoer, handel vlug, 28 a 267, ct. per half KGr. varkens voor Londen, tamelijk aanroer, han del vlug, 207, a 21 ct. per half KGr., magere varkens, goede aanvoer, handel vlug, 1.a 1.40 per week, vette schapen van geen beteekenis, Nuchtere kalveren, groote aanvoer, handel gewoon, 3.a 6.Fokkalveren 8.a ƒ13. Kaas. Aangevoerd 3 partijen, le qualiteit 20. a 24.—. Goeboter 1.10 a 1.30. Weiboter 1.— a 1.10. Eerste Klasje, trekking No. 1999 6000. No. 5916 1000. No. 7675 200. No. 6540 100, Prgzen 82 3034 5632 7860 108 3318'5771 8502 130 3730 63'27 8760 208 4001 6685 8859 709 4135 6686 8871 1047 4194 6847 9076 1348 4471 7174 9113 1417 4925 7203 9198 1614 5222 7312 9372 1760 5262 7347 9400 2083 5277 7385 9455 2727 5439 7624 9834 van Donderdag 21 Maart. van 9947 10509 10612 10702 10831 11068 11288 11301 11325 11425 12068 12822 20 12878 13148 13520 13824 13858 13900 14001 14255 14427 14453 14977 16031 15259 15421 15433 15823 15949 16073 16131 16496 16667 16697 17311 17453 17488 18381 18447 18892 19289 19299 19367 19531 19983 20093 20107 20314 A«Un en J. Lnoritr. 19. Cornelisr Adrisns, onder. M. Pronk en a. Grootendorst. Piet«rlje, ouden P. Vermeer en M. ren der Wel. Jtcobt Merie Josephine, oodert A. A. Biaiehop en 1. Slangen. 20. Jacob, oudere J. Slamaa en G. koeman. 21. Maria, oudera J. Bojawal en M. ven Roon. OVERLEDEN19 Meert. W. Grareateijn, 8 d. F Lootjaard, 2 j. 2 m. 20. J. H. Janaen, 8 w. P. J. Vergeer, 8 w. Stolwijk OVERLEDEN E. de With, 50 j. - W. de Jong 7 w. A. ren Eijk, 51 j. ONDERTROUWD: P. Ilslling en W. A. Zijderleen. Reeuwyk: GEBOREN Johanna Maria, oudera W. Schoonderwoerd en C. Vergeer Hendrik, ouders K. Vermeulen en M. Stouthart. OVERLEDEN K. Slootjes Wed. J. Verkleij. GEHUWD W. v. d. Lecq en G. de Knikker. ?an de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust 8.—, Maart-levering 7.70, April-lerering 7.65, September-, October-, Novem ber- en December-levering 8. le Klasse 3e lgst, No. 20096 moet zgn 20696, J3561 moet fijn 13151, 4459 moet jsgn8459, 8837 moet zijn 837, alle fout afgolezen, evenals den vo- rigen dag, door den nieuwen afroeper. Burgerlijke Stand. GEBOREN18 Maart. Wilhelmiua, ouders L. W. van AMSTERDAM, 21 Maart. Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen onveranderd. Aandeelen Gooische stoomtram 3 hooger. Buitenland vast. Russ. Zuid-West I lager, Zweedsche spoorweg 1*/| hooger m Voorspoedig bevallen van een Dochter slangen. Gouda, 19 Maart 1889. De Heer en Mevroow SWAAN—Bas- tjsrt betuigen hunnen dank voor de belang stelling, by de geboorte banner Dochter ontvangen. Gouda, 21 Maart 1889. Bezoeken worden bij voorkeur aanstaanden Maandag en Dinsdag afgewacht. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zgn aan den boedel van wijlen den Heer J. G. BELONJE, in leven Meu belmaker te Gouda, worden beleefd verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór den 15 APRIL a. s. ten kantore van de Deurwaar ders van de .WERVE te Gouda aan de Zeug straat Q. No. 11. (EIGEN FABRIEK A AT), WEDERVERKOOPERS genieten rabat. een 'KARNTREEMOLEN groot model, met HOND. Te bevragen onder letter A., POSTKAN TOOR Nieuwer kerk ajd IJssel. Tegen ADGUSTüsTbiterlijkTNOVEMBER wordt op een der beste standen te Gouda TE HUUR of TE KOOP gevraagd een goed onderhouden bevattende ZES KAMERSZOLDER en KELDER, voorzien van GAS- en WATER LEIDING en verdere GEMAKKEN. Zich te adresseeren Fr. onder letters H. S. H., aan het Algemeen Advertentie-Bureau van NIJGH VAN DITMAR, Rotterdam. 4

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2