Buiienlantlsch Overzicht. PETROLEUM-NOTEERINGEN SÜPPLETOIRE PATENTEN Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. k e Mn i s g e v i n g. welkten. Er bestaat dus uit een politiek oogpunt ook geen reden, waarom men thans die samenwer king door middel van eenvormigheid in de districten* soa moeten verzekeren, en zulks terwijl algemeen erkend wordt dat by de indeeling der provinciën op geheel andere eischen moet worden gelet dan bij die van het Ryk. Het eenige wat thans abnormaal schijnt, is hierin gelegen, dat 'de Staten der Provinciën nog zijn ge kozen door het oude kiezerspersoneel en de* Eerste Kamer van dat personeel de uitdrukking is. Eerst langaamerhand, wanneer zooals in Mei van dit jaar voor 't eerst zal gebeuren, ook de nieuwe kiezers medewerken by de periodieke aftreding van dé helft der Statenleden, zullen de Staten der Pro vinciën en dus ook de Eerste Kamer onder den invloed komen van het uitgebreider' kiesrecht. Dat is echter de bedoeling geweest bij de grondwetsher ziening, welke anders te gelijk met de ontbinding der Kamers die van de Staten zou hebben voorge schreven. Wanneer de Regeering het er nu op toelegt en zy schijnt er door hare aanhangers toe te worden gedreven door middel van eon andere indeeling tot ontbinding der Staten te ge- laken dan is dat niet anders- als eeu reactie tegen do grondwetsherziening. Zal de Regeering nu, hoewel haar voorstel zoo duidelyk gebleken is strijdig te zijn met het provinciaal belang toch haar willen trachten door te zetten? Het is mogelijk, dat zij de meerderheid der Tweede Kamer even gewillig vindt als de Staten van Limburg, die wegens het politiek belaag het stilzwijgen oplegden aan hun overtuiging, dat de regeling niet is overeenkomstig het provinciaal belang. Maar do Eerste Kamer zal dan vermoelijk een ander oordeel uitspreken en niet toelaten, dat het provinciaal bestuur in de war wordt gebracht en opgeofferd aan een politiek partijbelang. {Handelsblad,) Staten-GeneraalTweede Kamer. Zittingen van Donderdag 21 en Vrijdag 22 Maart. De algemeene beraadslagingen over de arbeidswet liepen gisteren met de pauze af. De heeren Lohman, Kerdijk, Van der Kaaij, Heemskerken Domela Nieu- wenhuis voerdén nog bet woord. De heer Lohman beantwoordde den Schoterland- schen afgevaardigde, die den toestand der sociaal democraten had vergeleken bij dien der doleerenden, hetgeen hij niet kon toestemmen. Voorts kwam hij terug op de vaderlijke macht en de kamers van ar beidt Wat het eerste betreft, verdiepte zich deze spreker in zoo fijne onderscheidingen, dat een gewoon verstand ze niet volgen kan; alleen begrypen wij er uit, dat hij voornemens is zich te verzetten tegen re geling van den arbeid van kinderen in de zaak hunner ouders. Van de verlangde kamers van ar beid gaf hij een schema, dat de zaak althans wat minder schemerachtig maakt en de grondslag kan worden van nadere overweging. De heer Kerdijk stelde zich voornamelijk tot taak het verschil tusschen de sociaal-democraten en de liberalen te doen uitkomen. Overigens hield hij vol, dat het wetsvoorstel zijne betrekkelijke waarde heeft en niet de minachting, der socialisten verdient. Tegenover den heer Lohman betoogde hij de wenschelijkheid om het kind ook te beschermen, als zijn vader de ondernemer van het bedrijf is, en do onmogelijkheid zeide Terwilliger, «tot nu toe, maar ik zit er nu zoo erg in, dat ik vrees mij er niet te kunnen uit redden. „Niet* uitredden? Wat doen andere mannen dan? Zij redden er zich wel uit, en vallen hunne familie er niet meê lastig." „In Gods naam, Jane, houd op. Ik mag niet meer dan ik kan." Gesteld eens dat gij niet kunt! Wat maken vier of vijf duizend dollars meer of minder uit? Ik heb niet veel contanten noodig. Een groot gedeelte 'van de" onkosten hebben wij op rekening. Goef mij van ochtend drie duizend dollars eu ik zal zien of ik er raeê toe kom. Waarlijk, ik moet het hebben." Ik kan het u niet geven, ik heb het niet." Leen het dan." Ik kan het niet leenen." Het ziet er mooi uit! Gij wordt gek. Ik wil en zal die partij geven. De kaartjes zijn besteld en de dag is bepaald, 't Is reeds te veel bekend. Ik zal eens zien of gij ons schande durft aandoen." Terwilliger zag weer naar zijn kind; zij sprak geen woord, maar zat met terneergeslagen oqgen. Het was een treurig schouwspel. Hij ging, zijn huis uit, niet in staat om te spreken. Hy was tot stikkeus toe vol. Hij had een prop in de keel, zijne lippen waren droog, 'en telkens be proefde hij ze met zijn tong te bevochtigen. Hij wist dat het eenmaal tot een crisis komen moest. Hij zat er verschrikkelijk in; maar zijn moed zou hem nog om vooraf te bepalen waar de staatsbemoeiing op kan houden. De Staat moet overal optreden, waar misbruiken zich in de practijk voordoen. Ook de heeren Van der Kaay en Heemskerk be handelden de vaderlijke macht, de eerste natuurlijk als bestrijder, de tweede als bondgenoot van den leider der anti-revolutionairen. De heer Nieuwenhuis handhaafde zijne afkeurende meening omtrent de wet en verklaarde ronduit, dat hy geen middelen ter verbetering wilde op den bo dem van de bestaande verhouding tusschen kapitaal en arbeid. Verzoening tusschen bezitters en niet- bezitters is onmogelijk; het kapitaal moet eerst te- rugkeeren naar zijn rechtmatigen eigenaar, den ar beider. Men liet dezen afgevaardigde nu het laatste woord ook de minister vond niet noodig in verder debat te treden, zoodat tot de artikelen kon worden over gegaan. Art. 1 luidt: «Onder arbeid verstaat deze wet alle werkzaam heden in of voor eenig bedrijf, behalve: lo. werk zaamheden in de open lucht in 0/ voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, boschbouw of veehouderij; 2o. werkzaamheden buiten fabrieken en werkplaatsen in of voor het bedrijf van hem, by wien degene die ze verricht inwoont, voor zoover die werkzaamheden ook buiten eenig bedrijf in een huishouding of stal ling plegen voor te komen." Op dit art. zijn voorgesteld de volgende amend.-. lo, van de heeren Kerdijk en Zaaijer om weg te laten: „lo. werkzaamheden" tot „veehouderij; 2o." 2o. Van de commissie van rapporteurs om in plaats van sub. lo. te lezenlo. werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, bosch bouw of veehouderij, voor zoover zij worden verricht in of voor iemands bedrijf door leden van zijn ge zin, of ook door anderen, mits in het laatste geval in de open lucht en zonder dat daarvoor middellijk of onmiddellijk hetzij door den betrokken persoon zelf of door zyn ouders of verzorgers loon genoten wordt. 3o. Van de Commissie van rapporteurs om aan 't slot van het art. toe te voegen: „3o. Werkzaam heden buiten die sub. lo. en 2o. bedoeld in of om het bedrijf van den vader, moeder of voogd, indien deze hun bedrijf in de eigen woning en zonder hulp van anderen dan huisgenooten uitoefenen." In de eerste plaats was het woord aan de voor stellers dezer wyzigingen. De heer Kerdijk lichtte het eerste amendement toe, de heeren Van Alphen en Schaepman spraken namens de Commissie ten voordeele der beide andore. Volgens de toelichting heeft het eerste amendement Kerdijk-Zaaijer ten doel, den veldarbeid volstrekt te verbieden, maar in zekeren tyd des jaars uitzonderingen toe te laten. De Commissie wenscht ten eerste verbod van veldarbeid voor kindaren onder 12 jaar op te nemen, maar re digeert haar araendement zoo, dat buiten de wet blijft vallen de arbéid in het landbouwbedrijf in het eigen gezin en die landbouwarbeid voor anderen, die in de open lucht en zonder loon geschiedt. Uit de toelichting van Jen heer Van Alphen bleek, dat men deels uit eerbied voor de eischen van het gezin, dat voor het bedrijf de medewerking van alle krach ten behoeft, deels om in den drukken tijd zoogenaamde burenhulp mogelijk te maken, tot deze uitzonderingen was gokomen. Ten tweede wenscht zij huisindustrie buiten de wet stellen, althans voor zoover de werk- niet begeven hebben als hij slechts tehuis eenigen I troost of sympathie gevonden had. En terwijl hij nu I naar het kantoor ging, was het niet de gedachte aan de vele onaangenaamheden, die hem daar wachtten, wat hem het meest kwelde, maar het tooneel, dat hij zooeven in zijn huis had doorgestaan. Een uur nadat haar echtgenoot vertrokken was, ontving mevrouw Terwilliger een onverwacht bezoek. Eene vriendin van de familie, eene oude dame, die zich niet in de gezelschaps wereld ophield, gaf de bood schap dat zij haar gaarne een oogenblik wilde spreken. Zij werd binnengelaten. Met vele verontschuldi gingen dat zij zoo vroeg kwam, zeide de dame dat zij ten twaalf ure de stad zou verlaten om naar Boston te^ gaan, en dat zij mevrouw Terwilliger gaarne een pakje effecten wilde laten, met verzoek die haar echtgenoot ter hand te stellen om 2$ in zijne brandkast voor haar te bewaren. Hoeveel was er in? Vijf duizend dollars. Zou zij lang afwezig blijven? Zij dacht niet voor de lente terug te keeren. Zij zou de heer Terwilliger schrijven, aan welk adres de interost te zenden, als die vervallen was. ff Ik zal het pakje in de kast leggen waar ons zilver bewaard wordt," zeide mevrouw Terwilliger, „totdat mijne echtgenoot thuis komt." Hartelijk dank. Goede morgen.// Niemand buiten de betrokken partijen was bij dit gesprèk tegenwoordig. zaamheden worden verricht in of voor 't bedrijf va** ouders of voogden, dat in eigen woning en zonder hulp van andoren dan huisgenooten wordt uitgeoefend» Volgens de toelichting van den heer Schaepman was de bedoeling deze, ouders en voogden vry te laten de kinderen, zoo vroeg zij zelf noodig oordee- len, in nun ambaoht op te leiden. Nog voerden het woord de heer Smidt, die de gevaren in het licht stelde van het onderwerpen van den veenarboid aan de regelen dezer wet en de heer Veegens, die de veldarbeid-araendementen aan eene scherpzinnige, maar welwillende critiek onder wierp en op de moeilijkheden wees, waarop men bij deze redactie in de practyk zal stuiten. Beide stelden hun stem afhankelijk van nadere inlich tingen. In de zitting van heden stelde bij het voortgezet debat over de Arbeidswet de heer Scbiramelpenninck een amendement voor om den veldarbeid geheel vrij te laten. Dit werd verdedigd door de hh. Virnly en Dijckmeester, maar bestreden door de hh. Goe man Borgesius en Van der Loeff als reactie tegen de bestaande wet. Do Commissie van rapporteurs heeft nog voorgesteld wel de vlasindustrie doch niet den vlasbouw onder bereik der wet te brengen. Gisteren heeft te 's-Hertogenbosch terecht gestaan Frans van den Bosch, agent van politie, ter zake van op den 4en Maart zijne echtgenoote een steek met een mes te hebben toegebracht, waarvan de dood het onmiddellijk gevolg is geweest. De beklaagde had bekend het feit te hebben ge leegd en had zich zelf bij de politie aangegeven, edert 16 jaar gehuwd, zorgde zijne vrouw noch voor hem, noch voor zijne zes kinderen, maar gaf zich veel over aan sterken drank, en verkocht have en goed van haar man en hare kinderen, terwijl de beklaagde een oppassend man is, die in zijn vrijen tijd nog schoenen maakte, ten einde wat meer te verdienen. Zeven getuigen d charge werden gehoord, waarvan twee doctoren verklaarden, dat de mogelijkheid be staat, dat een persoon door langdurige moreele folte ringen tot eene daad, als door beklaagde gepleegd, komt, zonder daarvoor geheel toerekenbaar te zijn. Vijf getuigen d décharge staafden het liederlyk gedrag der vrouw, en bewezen, dat zij steeds haar huishouden aan ondergang blootstelde. Het O. M., waargenomen door mr. C. baron Speijert van Woerden, zou zeer kort zijn om het leed van beklaagde niet te verzwarenZ.E.A. achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen en meende eene niet al te lichte straf te moeten vragen, omdat de bekl. als politieagent nog beter wist, dat bij de gepleegde daad niet plegen mocht. Z.E.A. requireerde eene gevangenisstraf van twee jaren. ï)e toegevoegde verdediger, jhr. mr. F. X. Verheijen, advocaat te 's-Bosch begon zijn keurig gestelde, diep ge voelde verdediging met de vraag, of het talryk ter rechtszaal heengestroomd publiek bestond uit nieuws gierigen, die het laatste bedrijf van een droevig drama wenschten te zien afspelen, dan wel uit be langstellenden, die uit medelijden met den braven, oppassendey beklaagde waren samengekomen omhei non liquet der rechtbank te hooren uitspreken. Wan neer eene jury moest oordeelen, dan zou ongetwijfeld eene vrijspraak volgen, doch ook voor de rechtbank, die aan de wet is gebonden, was het eene schoone Na afloop daarvan zat mevrouw Terwilliger eenige oogenblikken in gepeins verzonken. Eindelijk nam zij het. pakje, scheurde er de enveloppe af en zag elk effect na, om te zien of er eenig bewijs was, dat de eigenares aanduidde. Zij vond er geen. Ver volgens ging zij naar hare kamer en deed een een voudig wandelcostuum aan. Zij bestelde geen rijtuig, maar nam plaats in een omnibus tot aan het kantoor van haaif^' echtgenoot. Hy zag haar binnenkomen, en was ongerust wat er nu weer volgen zou. Zij kwam om de drie duizend dollars. Wat zou hij doen? Hij nam haar in eene afzonderlijke kamer. „George," zeide zij, en niemand kon innemender spreken dan zij, als zij het er op gezet had. „George, ik 'heb goed nieuws. Ik breng u hier iets, dat ons beiden helpen zal. Neem dit en geef mij drie duizend dollars." Terwilliger zag de effecten na. „Wel Jane," Vroeg hij, „hoe komt gij daaraan?" „Hoe ik er aan kom, doet er niet too. Geef mij schielijk het geld. 't Is alles in orde." «Maar gat heb ik met die effecten te maken? Van wie an zy?" tftj/'t Is Jfnoeg dat ik ze u breng. Vraag niets meer, of^uc zal met 'njijne effecten naar een ander moeten gaan. Geef mij in 't geheel vijf en dertig honderd dollars. Louisa heeft de andere vijf honderd noodig." Zij wist dat de naam van haar kind alvermo gend bij haar echtgenoot was. Wordt vervolgd taak het ontslag van rechtsvervolging ten deze te kunnen uitspreken. Met een beroep op art. 40 W. v. S. en de ge schiedenis van dat artikel, waaruit blijkt, dat zonder overmacht ook psychische dwang wordt verstaan, achtte Z.E.G. ontslag van rechtsvervolging noodzakelijk. Beklaagde had 15 jaar lang geduld geoefend en zich steeds vergevingsgezind getoond, tegenover zoo vele moreele folteringen, en zou hij nu eensklaps desbewust eene daad hebben gepleegd, waarvooreen misdadiger zelfs zou terugdeinzen? Dat kon niet worden aangenomen, en het was dan ook een bloot toeval, dat beklaagde een mes in de hand had, an ders zou hij, qp den slag hem door zijne vrouw toegebracht, haar wellicht een stomp mot de vuist hebben gegeven. Hoewel de verdediger het mortuis nil nisi bene huldigde, meende hij in de gegeven omstandigheden niet te mogen verzwijgen, hoe de vrouw van be klaagde steeds haar geheele huishouden aan onder gang blootstelde. Het karakter van beklaagde en zijn vlekkeloos leven waren in strijd met bet des- bewust plegen van de ongelukkige daad. Beklaagde staat bekend als een uitstekend politieagent, en zijne kinderen bewijzen, wie der ouders schuld had, daar zij nu steeds naar den vader, nimmer naar fle moeder vragen. Ten slotte deed Z.E.G. nog een beroep op het medelijden der rechtbank, en verzocht ontslag van rechtsvervolging voor beklaagde. In het nummer van 9 Maart van het Wee?. Tijdschr. voor Geneeskundewordt door Prof. Guije de aan dacht gevestigd op een opstel van F. Lagrange, voor komende in de Revue Scientifique van 17 Nor. 1888 „over de lichamelijke opvoeding van kinderen." Terwijl over het geheel beoefening der gymnastiek als een tegenwicht tegen de nadoelen eener eenzijdige geestelijke ontwikkeling algemeen wordt aangeprezen, wijst do schrijver op de nadeeleu, die de beoefening der gymnastiek bij jonge kindereu kan na zich sleepen. Lagrange veroordeelt ten eenen male gymnastiek aan toestellen voor kinderen beneden den leeftijd van 1415 jaar, en wel op de volgende gronden Aan lichaamsbeweging hebben de kinderen behoefte, vooreerst om de nadeelen van het zitten en in de tweede plaats om die der aanhoudende hersen- werkzaamheid te neutraliseeronderhalve moet de gymnastiek voor het kind aan twee eischen, 4*e van de hygiëne en die van het vermaak, voldoen. Heeft nu een kind behoefte aan beweging, dan kan men, door het een a tweemaal per week gym nastiekles te geven, hieraan volgens Lagrange niet voldoen, en ook meent hy, dat sterko spierinspan ning op den groei van het kind een nadeeligen in vloed uitoefent. Daarbij komt, dat oefeningen aan vaste toestellen vooral de spieren der bovenste le dematen gelden, en die der onderste ongemoeid laten, terwyl zij tevens in staat zijn, om afwijkingen en misvormingen in het skelet te veroorzaken, even goed als slechte houding bij het zitten daar toe in staat is. Naast de gymnastiek aan werktuigen staat de kamergymnastiek. Deze hqeft, volgens den schrijver, het grooto nadeel van in hooge mate vervelend te zijn, en derhalve de eigenschap van vermaak, van ontspanning na overmatige of zelfs matige hersenin spanning ten eenenmale te^ missen. Hebben de kin deren eene vrije ruimte en' vryen tijd, dan worden spelen aanbevolen, terwijl eenige leiding bij het spel boven gymnastiek-onderwijs verkozen wordt. De na tuurlijke gymnastiek, het loopen en spelen, is dus, volgens Lagrange, het eenige goede voor het kind de kamergymnastiek is verrelend, de gymnastiek aan werktuigen schadelijkbeide moeten vervangen wor den door allerlei spelen. De Engelscben, die, wat lichamelijke ontwikkeling hunner kinderen betreft, het ver gebrticht hebben, hebben zich ook daanaan gehouden, al is hun sport in menig opzicht voor den kinderlijken leeftijd niet geschikt, en het zou allicht veckieslijk zijn, om de nationale spelen te doon her leven. Volgens den schrijver heeft dit in België, vooral op aansporing van den kolonel Doux, reeds plaats gevomlbn, en hééft men daar in de gymnastiek- vooi'schnfien roods meer dan 50 spelen opgenomen, die voor een groot deel de gymnastiek aan werktui gen vervangen hebben. trj"rig f®U hoeft' nnnr <1° -«»■ Crt. mode rn' ^"dagavond te Valtherraond plaats gehad. aldfrrVl BoS,klupP0r h'j zekeren Drenth aldaar thai, was, maakten eenige'personen een vrij nL,r0er de dT' Boskl°PPer en de zoon van Drenth, met nam? Jan, wilden naar buiten om te zien wat er te doen was. Jan Drenth, van Bosklopper vergezeld, en gewa pend met een bijl, kroop door een raam naar buiten waarop do bij het huis staande personen de 'vlucht namen en door de beide jongelieden werden nagezet Het schijnt op dat oogenblik erg duister te zijn geweest, altlianjs Drenth beeft zijn kameraad niet in oog gehouden en toen dtfce zich bij eene draai aan bet kanaal bevond, heeft hij gemeend een van de levenmakers voor zich te hebben. In deze ver onderstelling gaf hij Bosklopper een slag met het achtereind van den byl op het hoofd, waardoor de hersenpan werd verbrijzeld en B. in het kanaal viel. Niet bewust van de gevolgen van den noodlot- tigen slag, springt Drenth hem na en herkent zijn vriend, dien hij had gedood. Genezing van een slangenbeet. De heer F. Murrow in Z.-Afrika werd op de volgende wijze van een slangenbeet genezen. Morrow ging een rivierbank over, op de plaats waar de Umhlandosi en do Komatie zich verbinden, en trapto op een pofadder, die hem tweemaal in den linkerenkel beet. Üurrow verzocht zijn broeder, die by hem was, om de wond uit te zuigen, 't geen bereidwillig door dezen gedaan werd. Daar afdoende hulp van een dokter niet onder het bereik was, ging men op weg naar een kafferkral, een mijl van daar, om door de kaffers behandeld te worden. Gedurende den tijd om de kraal te bereiken, was voet en been zoozeer opge zwollen dat lA ter nauwernood meer kon gaan. Bij de kraal gekoMh, begonnen de inboorlingen dadelijk hun onderzone. Zij gaven hem eerst eene dosis modder waajm zwavel, dat zy uit de nabijheid vafl een bron houden, en gaven dit te „drinken," waarna zij daarmeJOfijn lichaam op alle plaatsen besproei den. Dit pgeloopei», werd hy op zijn maag ge legd, terwyl een op zyn rug stapte en hem zoolang kneedde tot al de ingezwolgon modder was opge geven. DaarnA werden dicht bij elkaar op gewrich ten, enkela, nek en andere plaatsen van het lichaam parallel loopende, kleine'' sneden gemaakt- en met droog gras ingebrand. De patient kreeg daarop een pijp, mot een of ander genezend kruid gevuld om te rooken. In 't begin smaakte die pijp goed, doch voor Murrow haar geheel had leeggerookt; was hij bewusteloos. Weder bijgekomen gaven de inbooï- lingen hem kaffer bier, en lieten hem aan zich zeiven ovpr tot zonsondergang, toen hij zich duizelig gevoelde en de hut uitkroop om zich op het gras neer te leggen. De waakzame kaffer verloor echter den patiënt niet uit het oog, dezp werd zorgvuldig naar de hut teruggebracht, en den volgenden dag op een stretcher naar het kamp, 7 mijlen van daar, gevoerd. De vriendelijkheid der inboorlingen liet niets te wenschen over, en elke redón bestaat er toe om te gelooven, dat hunne behandeling het gift schadeloos maakte, en veel bijbracht tot Murrow's herstel. {VU de Volksstem.) In tie vorige maand is te Plymouth, in Pennsylva- nië, eene patronenfabriek in de lucht gesprongen, I waarbij elf meisjes zijn omgekomen. Een der meis jes was aan het uitzoeken van patrones, waarbij ze de goede afzonderlijk nóerlegde en de ledige, on bruikbare, in de kachel wierp. Ongelukkig wierp ze by vergissing een gevulde patroon in de kachel, die I terstond uiteen sprong en haar vurigon inhoud rechts en links verspreidde daarbij kwam een gloeiende 1 kool in een vaatje kruit terecht en nu volgde er een ontploffing, die het goheele gebouw in puin deed stor- 1 ten. De ongelukkige werksters waren geheel vaneen gescheurd; arinen, beenen, hoofden en rompen lagen onder de puinhoopen verspreid. Een telegram uit Parijs deelt uitvoerig de ontvangst mede van den heer Antoine, burger van Me;z, oud- Duitsch-Rijksafgevaardigdo, wegens Frausche knoeie rijen eebtor uit Dnitushland verbannen. Na de ver banning hield Antoine zicb in Frankrijk en België op en de ietwat heethoofdige man horft zich onlangs laten overhalen om in Frankrijk weer oen politieke rol te spelen. Daarom bedankte dehy or het Duit- sche mandant en er werden sedert dien tijd in de Fransche hoofdstad, alle mogelijk# maatregelen geno men om de ontvangst van den veearts dat is het eigenlijke beroep van Antoine zoo grootsch mo gelijk te maken. De gewezen afgevaardigde van Metz werd te Parijs opgewacht door duizenden personen, die iir den omtrek opeengepakt stonden. Overal, ook aan de vensters der nabijgelegen huizen, eon menschenhoop. Doch op het perron van* het station werden enkel senatoren, afgevaardigden, gemeenteraadsleden ver slaggevers van de pers eit vqorzitfers van veroeni- gingen toegelaten. In het geheel ^nllen deze 150 in (getal geweest zijn. Toen Antoftie uit het spoor wegrijtuig was gestapt, weerklonken van alle kanten de kreten: „Leve de Elzas I Leve Frankrijk! Levé de republiek! Nu volgdeu de onvermijdelijke en opgeschroefde toespraken en Antoine ging ondor het zingen 'der Marseilliaise en veel géjuich in zijn rijtuig. Reeds uit Luxomburg, waar hij in den laatsten (ijd verblijf had gehouden, heeft hy aan den minister van justitie een brief geschreven, waarin hy ver zocht de hoedanigdeid van Franschman, die hy ver loren had doordien hy indertijd de Duitsche nationa liteit gekozen had, ten einde zooals hy schryft in het ongelukkige lot mijper landgenooten te deelen cn mèt hen tet stryden tegen onze overwin naars opnieuw deelachtig te worden. Het besluit tot inwilliging van dat verzoek moet reeds door den president der republiek geteekend zijn. Den Franschen republikeinen ontbreekt het nu althans- niet aan ijver om het Boulangisme' te be strijden. Nauwelijks is de verkiezing by arrondis sementen hersteld, of weer wordt een nieutve ver andering der kieswet voorgesteld, waarmede het geheele ministerie zich volkomen heeft vereenigd. Volgens de nu geldige wet van 30 Npv. 1875 worden de leden der Kamer gekozen voor vier jaren en wordt de Kamer na afloop van dezen termijn gfeheel vernieuwd. De minister van binnenlandsche zaken Gonstans, Boulangers ijverige tegenstander, acht het nu echter beter, dat de afgevaardigden om de drie jaren aftreden. De vrijheid van het algemeen stemrecht wordt daardoor niet beperkt, maar wel worden de kiezers daardoor in de ge legenheid gesteld hun stem na kortere tusschen- poozen te doen hooren. Mochten de tegenstanders der republiek de overwinning behalen, dan zal het ten minste mogelyk zijn de kiezers een jaar eerder er over te raadplegen, hoe hun de nieuwe regee- ring bevalt. Volgens het plan van den heer Constans zullen de Kamerleden daarom voortaan jvorden gekozen voor zes jaren, doch dan treedt de helft om de drie jaren af.' Tot dit doel zijn de arrondisse menten in twee groepen verdeeld, welke elk een even groot aantal afgevaardigden tellen. Deze regeling begint den 14 October 1889, terwyl door het lot zal worden aangewezen, welke afgevaardigden het eerst aan de beurt komen om af, te treden. By eeu ontbinding der Kamer worden natuurlijk alle afge vaardigden nieuw gekozen, maar dan blijft de regeling betreffende de aftreding gehandhaafd. De helft, die aan de beurt was, treedt ook in de nieuwe Kamer het eorste af. Deze maatregel is gericht tegen generaal Boulanger, maar zal vermoedelijk niet veel baten, want indien Boulanger bij de aanstaande verkiezingen in October de overwinning behaalt, kan hij natuurlijk zelf be slissen, of hij het nieuwe stelsel wil aannemén, dan wel of hij de voorkeur geeft "aan de oude regeling. Een gevaarlijker verschijnsel voor den^ generaal i8,do steeds toenemende verdeeldheid onder zyn partygenooten. Nu weer hebben vijf bestuursleden der T.igue des Patriotes, onder wie de seóretaris Gallien en de uitgever van Le Clairon, medegedeeld, dat zij zich van Boulanger afscheiden, omdat de generaal Zondag jl. te Tours openlijk zijn verbond met de clericalen heeft afgekondigd. De heer Déroulède echter verzekert, dat hij steeds den generaal getrouw blijft en in zijn blad Le Drapeau het eenige orgaan der Ligue, den generaal zal blijven steunen. In België komt aan de plgemeene beraadslagin gen over dé begrooting van het departement voor spoorwegen, posterij en telegraaf maar geen einde. Op de vragen en opmerkingen der afgevaardigdon, die, zooals het officieuse Journal de Bruxelles klaagt, tot zelfs de nietigste kleinigheden in het debat brengen, heeft de minister gisteren met de grootste nauwgezetheid geantwoord en ook heden nog zal hij hiermede voortgaan. De Kamer brengt haren koste- lijken tyd zoek, zegt het regeeringsorgaan, met on eindige debatten over politi ke en administratieve nietigheden, zoodat later voor de behandeling der belangrijke wetsontwerpen, welke ingediend en voor een deel reeds in staat van wijzen zyn, de tijd ontbreken zal. En terwijl de Kamer nog zitting aan zitting zich bezig houdt met de begrooting voor den loopenden dienst, welke met 1 Januari is ingegaan, is de begrooting voor het volgende jaar voor een tiental dagen reeds door den minister van financiën bij dé Kamer ingediend. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tajikfust 8.Maar^levering 7»70, September-, October-, November- en "December- levering f 8. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda,, brengen ter kennis van alle Patent- plichtige ingezetenen, wier namen voorkomen op de

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2