1889. Az. rt Maandag 15 April. N° 3891. 1889. Nieuws- en BINNENLAND. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» enz. FEUILLETON. lqL UIT VERRE GEWESTEN. in IL IMAM, iendeweg. srtoeilcht- Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. I i» J i i De intending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. t JMANN. r Gemeente. md, Voorzitter. der. N van den Ai '9 Ier No. 1830 LIL N er, nabjj de Nieuwer kerk bouw eener nadering van en Toezicht Candidaten De uitgave dezer Courant gezchiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjje per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschjjnt. lautes Nou- 1H0ENEN. ?3‘. Beeren Ge- de noemd, ijkgraaf, BREGGEN. KN, en wel en laatsten (Naar het Engelech.') L. :kl GOUDSCHE COURANT. Langzaam en met moeite liep Clara den trap naar hare kamer op. 1 1 AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. van Eigen Hulp en de wraschclijkheid van bestrij ding." Spr. begon met een kort overzicht te geven van de wording der coöperatie (waarbij 1*Ü herinnerde aan de Rochdale—Pioneer» en de Coneum-eereine van Schultze Delitech), om daarna te komen tot haar tegenwoordigen ontaarden vorm. Men moest vooral in het oog houden, dat do coöperatie oorspronkelijk was in het leven geroepen ten bate van den werk man die van een karig loon dikwijls met een groot gezin moet leven. Langzamerhand is zjj echter een middel geworden in de band van meergegoeden, om ten koste van neringdoende medeburgers hun eigen positie te verbeteren; zoo u haar strekking geheel ontaard, en tegen dezen ottaarden bestaansvorm der coöperatie kan niet genoeg worden geageerd. Haar streven toch is hoofdzakelijk de meergegoeden, als ambtenaren, leeraren, officieren enz. beter in de ge legenheid te stellen zich eenige luxe te veroorloven; en zelfs de zoogenaamde aristocratie toont zich van Men meldt uit Eindhoven aan de Amndpoet: Gisterenmiddag brak onder de werklieden der lu cifersfabriek alhier een ernstig oproer uit, wegens de nu toegepaste loonsverlaging. Alles werd vernield. De politie ontruimde de fa briek, die voorloopig gesloten is. De menigte trekt joelende de stad door. Door ingezetenen der gemeente Zoetormeer is aan den burgemeester een prachtig zilveren salonver- siersel ten geschenke aangeboden. Het bestaat uit eene zeer bevallig gevormde vrouwenfiguur, de gemeente Zoetermeer voorstellende, die den burge- - meester, den heer Augustijn, eenlauwerkrans aan biedt, terwijl diens wapenschild door eene fraai uitgevoerde kindergroep met bloemguirlandes wordt getooid. Tegenover het wapen is een keurig medaillon aangebracht, waarop eene inschrift prijkt, luidende: Ingezetenen van Zoetenneer aan den heer H. J. \ugnstijn, burgemeester dier gemeente, 11 April 1889. Het geheele stuk, in de fabriek der firma J. M. van Kempen Zonen vervaardigd, is met de grootste zorg zeer fijn afgewerkt. De heer J. Nienhuis, uit Delft, hield gisterenavond in een vergadering der afd. .Gouda" ran den Ned. Bond .Maatschappelijk Belang" de aangokondigde voordracht. Spr. behandelde het onderwerp: »De verkeerde toepassing der Coöperatie in de Winkelrereenigingen 76) Zeventien dagen van treurig wachten hebben mijn zenuwgestel geschokt. rerkocht bp gen 1 MEI zelfs de steenen liefhebt, waarvan U elke hoek en elk gedeelte dierbaar is geworden door de eene of andere aangename herinnering, elk vertrek, de wan den, de behangels, de schilderijen, elk meubelstuk en ornement verbonden zijn met uwe gelukkigste uren, stel U voor, dat gij het in zijn fraaiheid en stevig heid verlaat om een ochtendridje te doen, en als gij na weinige uren terugkomt, niets wedervindt dan zwarte pijnhoopen en rookende asch. Of liever, stel u alles voor wat het hart met mo gelijkheid onder geluk kan verstaan, in den uitge- breidsten zin; aarde en hemel, zon, maan, en starren omvattend met een gevoel van zalige, onbegrensde vreugde, die door geen leed getemperd wordt, niet getemperd kan worden; en dat dit geluk op één oogenblik vervlogen is niet verminderd, niet ver duisterd, niet verborgen maar geheel vernietigd, voor altijd weggevaagd, niets nalatende dan de bit tere asch van zelfbedrog. God, waartoe hebt gij een hart geschapen om zoo ongelukkig te zijn! Voordat ik U zag, dacht ik dat het mij onmogelijk zou zijn ooit te beminnen! Toen gaaft ge mij Clara hield den adem in totdat zij het volgende las: «Helaas! niet een onkel woord van U! Zijt gij verstoord omdat ik U verweten heb dat gij in ’t Fransch geschreven hebt? O, vergeef het mij. Schrijf in welke taal gij wilt, schrijf slechts; schrijf, ik smeek het U, ik kan zoo niet langer bleven leven." Haar hoofd duizelde, haar hart verstijfde, zij liet de brieven vallen en opende het doosje, dat het mi- niatuurportret bevatte; zij zag het afbeeldsel van een lief, jong, blond meisje, oogenschijnlijk niet ouder dan zestien jaar, met groote, sprekende, blauwe oogen, een onschuldig gezichtje, kinderlijk in zijn uitdrukking van liefde en vertrouwen. Envraagt Spr. waar zal hei eind zyn van het inpalmend streven van Eigen Hulp? Weldra sluit het wellicht contracten met advocaten, dokters en nu reeds met apothekers. Zal bet dit ook niet spoe dig gaan doen met aannemers enz.Immers zeker: zoodra maar blijkt dat daar ook geld uit te slaan is. De groote leus van Eigen Hulp is altijd «de levering van onvervalschte levensmiddelen.* Maar daar kan de vereeniging geen waarborg voor bieden j dat kan alleen een goed geregeld staatstoezicht. Ook de voordeelen, die de leden van Eigen Hulp meenen te behalen, noemde spr. denkbeeldig. De waren uit hunne winkels zyn niet beter en goedkoo- per, dan die winkeliers leveren. Het voordeel wordt door de Vereeniging niet behaald op den verkoop der eerste levensbehoeften, maar voornamelijk op de Znxe-artikelen, en de percenten, die zij uitkeert, wor den voor een deel gewonnen uit den hoogeren prijs der huishoudelijke artikelen. Als de beste middelen ter bestrijding van die ondernemingen njrt overal aUemrig. Op die egoïstische ondernemingen ried winkelier» wijw schept ESgen Hulp een toestand die Kef geroet aan dë levering van puike waar tegen de laagst a„. i....~-J—-mogefijkeu prys, vlugge én correcte bediening en het weren van alle voorstanders van Eigen Hulp in stads- en landsbestuur. Van de gelegenheid tot debit werd geen geb ’rk gemaakt. De voorzitter van de Afdeeling, de heer J. J. Grootendorst, betuigde den heer Nieuhuis dank roor het gesprokene, onder instemming ran de aan wezigen. Wat was haar overgebleven? Als zij een blik iu haar eigen hart sloeg, zag zij een afgrond van ellende. Als zij om zich heen zag werd zij aangegrensd door de spookgedaanten van ijdele begoochelingen, die haar bespotten. GOUDA, 13 April 188». De Stct. bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning: .Volgens verklaring van prof. Bosenstein en de geneesheeren des Konings, is, doordat Zijne Majes teit in de laatste dagen meer natuurlijken slaap heeft kunnen genieten, Hoogstderzelver toestand eenigszins gunstiger. Bij grootere kalmte gevoelt zich de Hooge Lijder in het algemeen aangenamer, ofschoon zeer zwak." ran solidariteit der burgers onderling ondermint, aanleiding geeft tot oneerlijke concurrentie en het noodzakelyk maatschappelijk verband verbreekt door den winkeliersstand als een schakel uit den maat- schappelyken keten uit te lichten. Spr. wilde nog in het midden laten of de coöpe ratie het gewenschte middel was om het evenwicht van lage loonen voor den arbeidersstand te herstellen; maar als gegoede ambtenaren het middel aangrijpen kan dat in geen geval anders dan immoreel worden ge noemd, omdat der neringdoende burgerij, d’a door ^ua vereeniging een behoorlijke winst trachten te ont houden, ook aan hun bezoldiging meebetaalt. De maatschappij op coöperatieven grondslag vernietigt alle persoonlijk initiatief en daarom is zij juist met het denkbeeld Eigen Hulp in zijn juisten zin opge vat, in lijnrechten strijd. De ring viel op den grond. Clara raapte dien op alsof do aanraking er van doodelijk was, en legde hem woder op zijne plaats; toen nam zij haar eigen eugagementsring, legde dien bij den andere, en sloot het doosje. Op hetzelfde oogenblik werd er hevig aan de schel getrokken. Zij stond op om zich uit de voeten te maken maar dewijl de knecht toevallig juist in den gang was, werd de deur dadelijk geopend. Zij bleef bij den ingang staan als aan den grond vastgenageld, toen zij du Barry's stem hoorde. .Hebt gij ook een pakje gevonden, James, nadat ik van ochtend ben heengegaan? Ik geloof dat het uit mijn overjas is gevallen." «Neen, mijnheer. Ik zou het moeten gevonden hebben, als gij het hadt laten vallen. Er is niemand in of uitgegaan mijnheer, sedert gij hier geweest zijt." Het scheen alsof zij een oogenblik zochten. Toen zeide du Barry .Dan moet ik het op mijn kamer hebben laten liggen," en hij was vertrokken. De deur werd gesloten. Dit geluid klonk in Clara’s ooren alsof het graf boven alles wat zij ooit had liefgehad gesloten werd. LI. Stel u een prachtig paleis voor, versierd met alles wat de menschelijke kunst vermag, waarin gij uw leven lang genoeglijk gewoond hebt, waarvan gij tot

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 1