I’; I I BINNENLAND. Zaterdag 20 April. N° 3896. 1889. Nieuws- en K. ;man, Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ing FEUILLETON. UIT VERRE GEWESTEN. sding I blik, ud. EIT. BIER. MUL AK tarrh, De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. BURG, :S1|, 4 ■I 1! I Vu* Afzonderlijke Nommers .VIJF CENTEN. ver klaard lid te worden. de u LIX. Holt IN Tot boofdingeland van de Krimpenerwaard is herkozen de heer N. Uogterom te Stolwijk, en tot hoofdingeland-plaatarervanger de hoer W. Verdoold Kz. te Berkenwoude. Mielke, de tenoristen Winkeltnanu en Bothiniihl en den baritonist Sommer. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. flink rnim t 8CHÜDR ad te Gouda. en singel. tverkoclit bij Piendeweg. tot in- (Naar het EngeUch.') LVIII. GOÜDSCHE COURANT. ir CRÈCHE •EBorst, it 4 ure. ;ezegde prjj- noetnd adres lolst) ver tegen ver- Moo meldt uit WaddmgsreenSpoedig zullen wij hier in het bezit zijn van eene afdeeling van den Protestantenbond. Reeds heblten zich dertig personen bereid Bij de herstemming voor een hoofd ingeland- plaatsvervanger in het 2e district bij het grootwa- terschap van Woerden, hoofdplaat* Bodograve, is gekozen de heer D. Verlaan, en tot hoofdingoland- plaatsvervanger in het 6e district, hoofdplaats Kamerik, de heer T. van Oostrum. ten NETTE SREN, enz. O. T. aan van NIJGH Vroeg in den daarop volgenden zomer, keerde -It van een kort uitstapje naar het Westen terug. gadering in New-York. Hij schijntnaam temaken.» Clara toonde belangstelling bij die woorden. »Ik heb altijd gedacht», vervolgde juffrouw Pet- pïï, «dat Castleton en gij een paar zoudt worden.» Jk heb nooit aan zoo iets gedacht." >g eenigen tijd spraken zij over Castleton door en dat oogenblik af was hij weer voortdurend in Clara’s gedachten. ;sorganen Igziekten, mile tong, eidsgevoel t onderlijf, id.opstoo- slijm, gal, ig, afwis- m, bloed- ien, luste- al deze kannen, ten grond- eenvoudig l genezen De uitgave dezer Courant geschiedt dagelykg met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. 81) «Dat weet ik. Maar de wereld maakt hare eigen gevolgtrekkingen." //Gekheid," hernam Clara, maar toch had het ge zegde indruk op haar gemaakt. Eenige dagen later zag juffrouw Pettengill op van een nieuwsblad, dat zij bezig was te lezen en riep uit //Daar lees ik eene redevoering van uw ouden vriend Castleton bij gelegenheid van een groote ver gadering in New-York. Hij schijntnaam temaken." Clara toonde belangstelling bij die woorden. tengill, „dat Castleton en gij een paar zoudt worden." Noj van De voorgestelde onderwijswet wordt door de be vriende pers terstond met ingenomenheid begroet. Volgens //De Standaard” wordt elk onderwas er door verbeterd, de financiëele druk draaglijk, aan allen meer vrijheid van beweging gewaarborgd. Aan alle wenschen te voldoen is onder de tegenwoordige Grondwet onmogelijk. Maar dit ontwerp brengt een grooten stap vooruit, omdat het rechtsgelijkheid in beginsel eerbiedigt: de verplichting der ouders om zelven in het onderwijs te voorzien op den voorgrond stelt; de vrijheid erkent van de Regeering om goede scholen, al zijn ze van een godsdienstige richting, te steunende ontwikkeling der vrye school voorbereid en bevorderd wordt. //De Tijd” geeft een waardeerend overzicht onder de verklaring, dat de indruk, dien het ministeriëele ontwerp op haar gemaakt heeft, een zeer gunstige is. Zonder ideale toestanden in het leven te roepen en zonder de meeste beginselen van onze wetgeving op het stuk van onderwijs omver te halen, poogt het op ernstige en practische wijze aan veel bestaande grieven tegemoet te komen. Het doet dit op gron den van billijkheid, zonder noodeloos te verbitteren, zonder ergens de belangen van het volksonderwijs uit het oog te verliezen, of aan de schatkist over dreven zware lasten op te leggen. ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel uieer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 19 April 1889. Omtrent den toestand van Z. M. den Koning deelt men mede, dat Z. M. bij volle bewustzijn is, en reeds op de hoogte is gesteld van de behandeling der zaken door den Raad van State. De Noordwyker vooijaarsveemarkt, die bezocht werd door één jongen stier on één oude geit, was nog levendig en druk vergeleken bij de Donderdag jl. te Oosterhout gehouden groote jaar- of palm markt. De totale aanvoor van vee beliep daar 1 rund. Zoodra de aanvoerder zag, dat hij de eenige zou blijven, geneerde hij zich, maakte fluks zijn beestje los en verdween voor het aangezicht der koopers. De gemeenteraad te Leiden hoeft besloten verlaging van deh gasprijs van 6 op 5 cent, gaande 1 April. De heer Saalborn, de nieuwe directeur van Rotterdamsche Opera, van eene vakreis teruggekeerd, heeft voor het volgende seizoen vast geëngageerd: als eerste dramatische zangeres, mevr. Brajnin, van het Berlijner Hoftheater; als eersten kapelmeester den heer Gieseker, uit Elberfeld. Voorts heeft de heer Saalborn voorloopig reeds contracten voor gast- spelon gesloten mot de dames Rosa Papier on Antonia «Wat ons betreft aldus //De Maasbode” z/wij zijn tevreden, en mocht de rechterzijde door het gebruik van het recht van amendement sommige be- i palingen nog iets gunstiger voor ons kunnen maken, dan zullen wij erkennen, dat niet alleen een school wet is verkregen, zoo goed als men onder de be staande Grondwet, maar ook zoo goed als men bij den toestand van ons volk op dit oogenblik verwach ten mag.” Van de liberale bladen teekent het //Handelsblad” het standpunt, dat tegenover dit ontwerp naar de overtuiging der redactie moet worden ingenomen. De hoofdvraag is volgens haar, of het peil van het volks onderwijs door de voorgestelde wijzigingen bedenkelijk zal dalen. Zoo niet, dan acht zij de vermeerdering van kosten een gering bezwaar, als daardoor de vrede kan worden verkregen. Het lot der herziening zegt zij is //in handen van de liberale partij. Behoort zij bereid te zijn de verantwoordelijkheid voor haar oordeel te dragen, dat oordeel moet op een onpartijdig onderzoek der voordracht steunen. Besliste tegenstand kan tot een ernstig conflict leiden: l bij eenparige afkeuring van haar zijde, zoo in de Tweede als in de Eerste Kamer, wordt deze poging tot oplossing der schoolquaestie een ijdele onderne ming. Kan de liberale partij het echter met haar beginselen overeenbrengen zich, in hoofdzaak althans, met de voordracht te vereenigen, dan wordt niet alleen een conflict vermeden, maar tevens aan den schoolstrijd wellicht voor geruimen tijd een einde gemaakt. Zulk een uitkomst kan van onberekenbaren invloed zijn op onzen staatkundigen toestand. Het is immers vooral de schoolquaestie, die de antiliberalen thans bijeenhoudt, trots hun velerlei geschillen en verschillen over andere gewichtige vraagstukken van den dag. Een geheel veranderde partij verdeeling kan uit „de tempering van den schoolstrijd”, gelijk het genoemd is, worden geboren. Ook daarom is het voor de liberale partij van het hoogsto gewicht, jonge dame mijne liefde niet beantwoordt, ik ten minste mijn best zou doen om de mijne te onder drukken." //Nu," zeide Holt lachend, „zulk een kalme soort van liefde begrijp ik niet. Juffrouw Digby en gij schijnt elkaar wat om den tuin geleid te hebben, naar ’tmij voorkomt, maar ik dacht niet dat gij ooit onverschillig omtrent haar kon worden.” z/Dat kan ik ook niet." //Haast u dan om u te verklaren. Zij is dolkop gecharmeerd, dat zeggen hare beste vrienden." «Gij schertst," sprak Castleton. z/Neen, ik scherts niet. Gooi uw kans niet weg Ik verlang er naar om U zulk een genoegelijk leven te zien lijden als het mijne. Ik had weinig gedacht dat ik U zou voorgaan." Toen verlieten zij elkander. De woorden van Holt hadden diepen indruk op Castleton gemaakt. Hij riep zich het verledene voor den geest en nog geen week later of hij had Clara om hare hand gevraagd en zij had die niet geweigerd. En hiermede is mijn verhaal geëindigd. „Zullen wij dan niets meer van mevrouw Delaine hooren?" vraagt een mijner lezers. „Iedereen heeft zeker den uitslag van, het proces in de nieuwsbladen gelezen. Ik achtte het overbo dig er melding van te maken." „Dat bedoel ik niet. Ik weet dat het testament niet geldig werd verklaard (Croton Ellsworth moet Virginia en hij waren gehuwd. Niemand is in staat het geluk van deze twee te beschrijven. Holt’s har telijke inborst was juist geschikt voor een zoo fijn gevoelig karakter als dat van Virginia. Hare moeder kwam niet met haar mede. Een oudere zuster met een volwassen zoon was bij haar komen inwonen, en zij gaf de voorkeur aan het on afhankelijk prairieleven. De weduwe Holt ontving Virginia met open ar men. Haar beker, zooals zij zich uitdrukte, was vol. Holt ontving de hartelijke gelukwenschen van zijn vriend Castleton. „Moet ik u eerstdaags ook niet gelukwenschen?" vroeg hij. „Ik vrees neen. Mijn tijd is voorbij," antwoordde Castleton bedaard. „Gejdieid!" riep Holt uit. „Waarom trouwt gij niet mot juffrouw Digby? Zijt gij niet meer verliefd op haar?" „Ik weet niet wat daarop te antwoorden," zeide hij glimlachend. „Gij weet het niet! alsof dit iets is om aan te twijfelen!" x „Begrijp mij wel Holt; vroeger wa« er niet aan te twijfelen, maar „Gij wilt toch niet zeggen dat, als gij haar een maal hebt bemind, het eenig verschil zou maken dat zij zich aan iemand anders had verbonden?" vroeg Holt, met iets van zijn vroegere heftigheid. i „Ik bedoel," hernam Castleton, „$at als eene II w r

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 1