a&im&pi. bbSb BERICHT. GOÜDSCHE BAZIrT Openbare Verkoopingen INBOEDEL, SF&AMSCSIWIOT Z0MBHST0FKN. BEURSBERICHT. a. WOENSDAG 24 APRIL SCIIENk Zn. Openbare Verkooping- P. SAUEBBIEB. Zie de sorteering en prOzen der J. vam HEEK. VITRAGES aan 't stuk. Afgepaste VITRAGE GORDIJNEN Schenk en Zoon. Een Gulden de 5 Ons, Wed. C. van OIJE. Magazijn van ünderfcleeding D. Hoogenboom. Port a Port van af 1.40 per fl. Wed. C. van QUE. J. Hoogenboom. ADVERTENTIËN. te GOUDA, van f 2.00 per paar af. te GOUDA, genomen, teneinde de belangstellenden in ruimer mate monsters te kunnen toezenden. Ook zijn weer onderscheidene nieuwe soorten ter proefneming ge poot, benevens eenige soorten uit Zuid-Amerika. Haversoorten zijn er ongeveer 30 uitgezaaid, waarvan sommige bijzonder uitmunten door buiten gewone dikte en zwaarteenkele wogen het vorig jaar 59 kilo per hectoliter. Verder zyn eenige nieuwe soorten zomergerst uitgezaaid. De stand der wintergewassen is goed. Gerst staat zelfs uitmuntend, rogge eveneens goed, terwyl de tarwesoorteu (waarvan eenige door muizen geleden hebben) ook over het algemeen goed staan. Ook dit jaar worden de kruisingen van tarwe en gerst voortgezet, waarvan sommige doen verwachten dat er eeno zeer goede variëteit zal ontstaan. Eenigen tijd geleden hebben de inwoners van New-York getracht, de telegraaf-en electrisch licht- maatschappijen te dwingen haar draden onder den grond te leggen. De maatschappijen echter bleven weigeren daaraau te voldoen. Teneinde raad heeft de burgemeester, de heer Grant, eon troep arbeiders aan het werk gezet om de palen omver te halen •n de draden van Broadway, Sixth-avenue ten noorden van Union Square en aangrenzende stjaten te verwyderen, tot groote verbazing en vermaak van een mepigte nieuwsgierigen, wien dat korte recht» wel bevalt. Door 92 leeraren aan de tien gymnasia in gemeen ten met minder dan 20,000 zielen en aan de twee pro-gymnasia is tot de Tweede Kamer het verzoek gericht, bij het behandelen der aauhangige pensioen wet, hen onder de burgerlijke ambtenaren, deelge- rechtigd in het pensioenfonds, te willen opnemen. Zij wijzen in hun adres er op, dat noch iu inrich ting, noch in bevoegdheid onderscheid bestaat tus- schen de gymnasia, die volgens art. 6 al. 1 der wet op het hooger onderwijs zyn opgericht (dat zijn de verplichte Gymnasia, in gemeenten van meer dan 20,000 zielen) en de Gymnasia in kleine gemeenten, waaraan adressanten werkzaam zijn. Zij meenen derhalve, dat er geene gegronde reden bestaat om hen, wat de regeling van pensioen en weduwenfonds betreft, in ongunstiger toestand te laten verkeeren dan hunne ambtgenooten in grootere steden. Nog doen zij opmerken, dat de door hen ge vraagde wijzigingen in het belang zou 2\jn van het onderwys Van de thans vigeerende regeling moet het gevolg zijn, dat by de leeraren aan Gymnasia in kleine gemeenten het streven zal bestaan, naar zulke Gymnasia verplaatst te worden, waar aan hen en hunne weduwen eenpensioen verzekerd is. En daar bedoelde verplaatsing uit den aard der zaak alleen aan do besten zal te beurt vallen, moet op den duur het onderwijzend personeel in kleinere gemeenten van minder gehalte worden dan in hot belang van het onderwijs gewenscht is. Op Maandag lo April 11. hield de Provinciale Bond van R. K. kiesvereen igingcn in Zuid- en Noord- Holland een algemeene vergadering in 't gebouw der Katholieke leeninrichting te Delft. Tegenwoordig wareu de godelegeorden der centrale kiesvereenigingen te Amsterdam, Rotterdam, 's Gra- venhage, Leiden, Haarlem, Delft, Gouda, Schiedam, Loosduinen, Bodegraven, Katwijk, Dordrecht en Beverwijk. De gedelegeerden der beide laatste kies vereenigingen voor de eerste maal, daar dezen zich na de vergadering van 13 Eebruari 11. bij den Bond hadden aangesloteu. Afwezig waren de gedelegeerden van Haarlemmermeer en Nieuwer-Amstel, Na eenige huishoudelijke zaken te hebben afgedaan, werden Ten opzichte der provinciale verkiezingen de volgende besluiten genomen: 1. Door den Provincialen Bond van R. K. Kies vereenigingen in Zuid en Noord-Holland zullen by de aanstaande verkiezingen slechts die candidaten ge steund worden, welke zich bereid verklaren o. tot het kiezen van anti-liberale léden voor het lidmaatschap der Eerste Kamer en der Gedeputeerde Stateni h. te waken tegen het streven om het bestutir te veel te centraliseeren c. mede te werken tot uitbreiding en bovorderiug van het bijzonder onderwijs. 2. Door den Bond zal al het mogelijkq gedaan worden tot samenwerking met de anti-revolutionnaire partij by de aanstaande verkiezingen, maar met vasthouding aan de bescheiden en rechtmatige eischen ten opzichte van het aantal katholieke candidaten, welke bij deze gelegenheid door de R. K. kiesver eenigingen zullen gesteld worden. 3. Namens den Bond zullen op 2 Mei -te Delft voor alle R. K kiesvereenigingen in Zuid-Holland en op 24 April te Arasterdam voor alle R. K. kies- vereenigingon in Noord-Holland afzonderlijke ver gaderingen worden gehouden, zoo mogelijk tot defini tieve vaststelling der lyst van candidaten, welke door den Bond zullen gesteund worden. Tot die vergaderingen zullen alle gedelegeerden der afzonderlykb kiesvereenigingen worden uitge- noodigd. 4. Met 25 van de 31 uitgebrachte stemmen werd als zevende bestuurslid van den Provincialen Bond aangewezen de voorzitter der R. K. kiesver- eeniging te Beverwijk. De Ned. Industrieel brengt do eerste verkorte ba lans der Nederlandsche bank onder het nieuwe oc trooi ter sprake, waardoor voor den eersten keer een blik vergund wordt in de portefeuille, der bank. De N. I. verklaart te zijn geschrikt eh teleurgestelddie portefeuille toch beval tegenover 27 millioen binnen- landsch gedisconteerd papier, ruim 32 roillioeq aan gekochte buitenlandsche wissels. Meer dan 50 pot. van haar portefeuille bestaat dus uit buitenlandsch papior, en dat van de Nederlandsche bank, voor wie de eorste vraag inoet zijn „hoe zij het moest solide en hgt meest vruchtbaar'kan worden ingericht voor onze Nederlandsche industrie en onzen Nederlandsclien landbouw.» De N. I. wijst op de gevaren, waaraan de Nederl. Bank bij den aankoop van vreemde wissels bloot staat, getuige een paar sensatie-makende faillisse menten, die onlangs ziju voorgevallen. Gewagende van het bericht in de dagbladen, dat van 10 April af de Nederl. Bank den aankoop van vreemde wis sels voorloopig staakt, oppert de N. 1. de gissing of de bank misschien reeds leergeld heeft betaald. Het blad ontvangt den indruk, alsof zoo geen speculatie zucht dan winstbejag «in 't belang van de aandeel houders en van den staat» de directie zoo al niet tot gewaagd spel verleidt, dan toch niet aan die wenken van gematigdheid en de voorzichtigheid gebondon heeft, welke haar van alle zijden werden voorgehöuden. De koopman H. H. Sievers, te Laag-Soèren, werd bij vonnis van 3 Jannari verklaard te zijn itï siaat* van faillissement. Er bleek toen in zijno zaken een passief van 764 en, volgens zijn opgave, een ac tief van 185 te zijn. Door verschillende omstan digheden ontstond het vermoeden, dat S. gelden aan den boedel had onttrokken, en toen op 14 Januari tot zijne voorloopige gevangenneming zou wordou overgegaan, word hy io 't bezit gevonden van eene portefeuille, inhoudende f 2306, die hij verklaarde- van een vriend, dien hij weigerde op te geven, in leen te hebben ontvangen. Na die gevangenneming is 8. vervallen in een staat van versuftheid, die door de Aruhemsche deskundigen als mogelijk, door de Zutphenscho, daarna geraadpleegd, als slechts voor gewend werd beschouwd. Op de terechtzitting ran do rechtbank antwoordde S. steeds „da$ hij het zich niet herinnerde, maar dat het wel kon wezen.» Uit het getuigenverhoor bleek nu, dat bekl. iu het laatst van 1888 zijn huis en inboedel had verkocht voor 5600 en met den kooper overeenkwam, slechts 3000 in de koopakte te vermelden. Daar het huis met een hypotheek ter waarde van 8000 belast was, nam de kooper deze over. Bekl. ontving daarna van den kooper de rest der koopsom, waarvan deze nog een rekening van den timmerman had afgetrok ken, en gaf hiervoor een quitantie van 2335. Eenige dagen na de faillietverklaring verzocht bekl. aan den kooper, deze quitantie te vernietigen, waar voor hy hem oen andere van 205 in de plaats zou geven, welk verzoek niet werd toegestaan. Herhaaldelijk heeft de curator in het faillissement den bekl. aangemaand, toch vooral niets achter te houden, waarop deze steeds volhield, dat hij niets meer had dan hetgoen reeds door hem opgegeven was. Het O. M. by de rechtbank te Arnhem eischte nu gisteren voor S., wegens bedriegelijke bankbreuk, 18 maanden gevangenisstraf zonder aftrek van de preventieve hechtenis, omdat deze alleen ten gevolge van bekl.'s comediespel zoo lang geduurd had. De verdediger hield de ziekelijke hersenafwijking vol, o. a. op gftnd dat 8. zich auders toch niet met het geld in zijn zak by den curator zou hebben gewaagd. De heer C. D. Van Waalwijk beschrijft in een brief uit Argentinië in het „Nbl. v. Ned.» als volgt het Emigranten-hotel te Buenos-Ayres „Ziehier mijn indruk. De geheele inrichting, be schouwd als tijdelijk logies voor hen, die geen on derkomen hebben, zou zeer goed, zelfs voortreffelijk mogen heeten, wanneer zij niet van boven tot onder in beslag genomen was (loor een wandinsect, waar voor Hollanders banger zijn dan voor wilde dieren. Dat overheerseht letterlijk het geheele gebouw;men kan er niet in komen zondor er mee in aanraking te komen, want het loopt over den grond, langs de wanden, overal, ik zou haaat zeggen, zooala zo mers bij ons de vliegen. «Wie zich daar nu overheen weet te zetten, vindt hier een goed onderkomen, alleen een beetje al te „gemeenschappelijk". Maar wie zich niet in het onvermijdelijke weet te schikken, moet niet van huis gaan. Ik betwijfel of hier één huis, laat staan een hotel is, waar deze landplaag niet voorkomt; en zie ik de mensohen aan, dan blijken dezen er zich we zenlijk zonder eenig bezwaar in geschikt te hebben." Het eigenlijke hotel, een rond gebouw, heeft drie verdiepingen. «Elke verdieping is opgepropt vol met houten kribben, bijna overal twee boven elkaar. Maar zij genoot alles bij kleine teugjes, op de ma nier zooals men limonade drinkt. Ook was zy oprecht rieg om te erkennen, dat haar ongesteldheid tijdens dagen, waarin een reeks van Wagner's werken werden ten gehoore gebracht, aan Wagner moest worden toegeschreven. Hij „kookte" haar te vet en te krniig. Haar ik niet muzikaal ben, laat ik deze keuken- critiek onbestreden. Beter kon ik oordeelen over de letterkundige nei gingen mijner vrouw. Zij waren van onschnldigen aard. Nooit heb ikeen van die nieuwerwetsche straatvegersroraans in haar lieve handjes gezien; zij hield meer van Marlitt en dergelijken, en als ik er soms wat op aan te merken had dan heette het, dat Marlitt toch zoo heel mooi was en wij mannen het niet konden velen, dat vrouwen boekeu schrijven. "tls waar, over het algemeen heb ik een hekel aan die vrouwelijke dichters en als'ik Doch laat ik mijzelf niet vooruitloopen. Mijne vrouw was geen dichteres en ook geen ge leerde vrouw, zij was enkel lief i\n aardig en degelijk in haar huishouden. Mij dunkt, meer kan iemand van zijn vrouw biet verlangen. Doch volmaakt geluk bestaat niet! Ook ons ont brak iets, en wel: kinderen. Wees maar blij, zei ik dikwijls tot mijzelf ze zonden je de helft van je vrouw ontnemen. Waar kinderen zijn, wordt de man achteraf geschoven. Zoo leefden wij dan gelnkkig, ofschoon zonder kinderen! Mijn huiselijk geluk scheen ook invloed te krijgen op mijn zaken. Ik geraakte in ruime omstandigheden en kon mijn lieve Joh. verblijden met het uitzicht op een badreis. Wat was zij in haar schik! Hoe heerlijk, O jou best, lief mannetje! Zij was altijd zoo dankbaar voor de geringste klei nigheid. Seeds toen zij nog mijn meisje was, kon zij me voor een sinaasappel of voor een stuk choco lade om den hals vallen. Vroeger snoepte zij graag, maar toen zij merkte, dat de tanden er leelijk van werden, bedwong zij haar last. Zij was trotsch op die kleine parelen in haar mond. Zij zagen er dan ook werkelijk allerliefst uit. En toch o, wat heb ik moeten lachen! Dat moet ik u even vertellen. Het kenschetst mijn vrouw of liever alle vrouwen. Daarin gelijken zij elkander op een haar. Ik had graag, dat Joh. mij een eind weegs verge zelde, als ik naar mijne zaken ging. Op zekeren dag gebeurde dat weêr en tervervul- liog van een sinds lang gedane belofte, bracht ik haar in een banketbakkerswinkel. Dat beviel haar! 't Was aandoenlijk te zien met welk een kinderlijk genot zij haar vruchtenijs opsnoepte. Zij had in zoo langen tijd niets van 'dien aard geproefd. Wij zaten in een gezellig hoekje. De gordijnen beletten dat men ons zag, terwijl wij toch onbelem merd een blik konden slaan op de drnkte en het gewoel op straat. Wij verpraatten dan ook den tijd en ik kwam tot de onaangename ontdekking, dat het nu te laat was geworden voor het afgesproken bezoek bg een mijner cliënten. Daardoor had ik nu nog een half uurtje over voor mijn vrouw. Op ons gemak wandelden wij de straat langs. Zoo spraakzaam als zij in den banketbakkerswinkel ge weest was, zoo stil was zij nu. Ik wist, dat zij nog een boodschap te doen had en bood aan haar te vergezellen. Zij werd verlegen .en wilde liever alleen gaan. Ik begon nieuwsgierig te worden. Jij zult me uitlachen! zei ze. Is 'tdan'zoa belachelijk? vroeg ik. O neen, jufit heel ernstig! Waarom zon ik dan lachen? Ja, dat doe je toch! Ik begrijp je niet, Joh.! Na lang aandringen bracht ik haar eindelijk tot de opmerking dat zij er reeds vroeger toespelingen op gemaakt had, maar niet wist of ik haar niet be grepen had of niet begrijpen wilde. Toespelingen gemaakt? Vroeger? Ik kon er me natuurlijk nieta van te binnen brengen. Al vóór onze verloving! lispte zij mot oen bijnn huilerig stemmetje. Ik was er altyd over in de war, of ik 'tje ineedeelen moest of niet. Mama vond van ja, maar er ronduit meê voor den dag komen durfde ik niet! Nu begon ik toch erg oplettend te worden. (Wordt vervolgd V»or beddegoed moet de reiziger zelf zorgen. Alle drie óe verdiepiagen rijn zeer frisch en luchtig; men sou ze, zonder het ongemak, waarover ik sprak, telfs zindelijk kunnen noemen. Wat er tegen in te brengen zou zjju, is de al te groote gemeenschappe lijkheid; afscheidingen of afschuttingen zijn er niet. „Er is aan het gebouw een informatie-bureau in vier talen: Fransek, Engelsch, Duitsch en Spaansch, sa een arbeidersbeurs, waar werkgevers hun werk volk komen aanwerven. „Er is tot dusver steeds meer vraag naar werk kracht geweest dan aanbod. Plaats dit wat in 't oog vallend het zal menigeen evenzeer verrassen als het mij deed. Dat is dus waar geweest; er is hier werk te vinden. Welk werk en hoe de behandeling daarbij ie, ziedaar wat ik nog niet weet. Maar er is werk; er worden voortdurend werkkrachten ge vraagd. „Mij komt het voor, gaat hij voort, dat wie aanpakken wil, geen moeite zal hebben om werk te krijgen. Maar er loopen hier eenige verloopen jujetten rond, drie Belgen en twee Hollanders, die niets anders doen dan het volk ontmoedigen. Zij vertellen de fabelachtigste leugens, die men voelen ea tasten kan. Zoo vond ik straks een paar vrouwen jehreiende met hare kinderen bijeenzij wilden terug; zij durfden niet verder; zij hadden gehoord, dat wie niet opgegeten werd door de wilde dieren, jeker door de Boodhniden zou worden doodgescho ten. Znlke laffe praaljes verspreiden die rekels, enkel uit kwaadwillige baldadigheid; en bij de een voudige zieltjes, welke men onder de landverhuizers aantreft, werkt zoo iets letterlijk demoraliaeerend." Want er is toch al redon genoeg voor een onaan gename stemming. „Wat is die bagage schandelijk ran boord naar hier overgebracht!" schrijft de heer v. W. iets verder. „Dit geschiedt voor rekening van het gouvernement; maar de wijze, waarop dit ge schiedt, schreit ten hemel. Wij hebben alle kisten en koffers Zondag-morgen gaaf en ongeschonden aan boord van de „Schiedam" op dek rien staan, en thans is er niet één heel. 't Is of ze eT mee geke geld hebben! En gestolen is er, van boord naar hier, alsof de raven aan den gang zijn geweest! Zakken met kleeren zijn zoo maar opengesneden en leeggeplunderd, kisten in elkaar getrapt of openge hakt. De menschen ritten schreiende bij hunne ver nielde bezitting. De heer De Boer en ik helpen wat wij helpen kunnen; doch wat is hier te doen? Alle kisten en koffers waren in een looda op elkaar gesmeten; wie zijn koffer moest hebben, smeet op zijn beurt alles overhoop. Ik vrees dat er goed stuk is heel gebleven. „Over het geheel zjjn de koffers er het best afge komen maar kisten, manden en zakken zijn geheel vernield.» Ten aanzien van het land schrijft hij: „Als ik een vergelijking moest maken, zou ik zeg gen: Montevideo is Den Haag, Buenos-Ayres is Amsterdam. Montevideo ia eene coquette, sierlijke, Buenos-Ayres een drukke stad. Maar op HollandMhe steden geljjken ze net zooveel als een modderpraam op een pleizieijacht. Ik heb van mijn leven nog geen itsd gezien, waar zooveel slijk lag. De trottoirs zyn goed, daar valt niet over te klagen, althans in de hoofdstraten; zij zyn gedekt met atoepsteenen. Mid- dsaop echter ia het een slik al slik. Ongelooflijk! Ik heb straten gezien, waar de paarden tot aan den hnik toe in den modder zaten, en de stomme dieren moesten maar voort. Slaan natuurlijk geen gebrek.» AMSTERDAM, 20 April. (Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen vast. Indische waarden merkelijk williger. Russische goudlevering willig. Zveedsch-Noorwegen flauwer. Bevallen van een' Zoon en eene Dochter A. J. B. GOEDE WAAGEN— T. Maarsevek.n. Gouda, 20 April 1889. Heden overleed onze lieveling HELENA LOUISA in den aanvalligen leeftijd van 8'/s jaar. C. L. DROS8AERS. C. G. J. DROSSAERS- TAM DUB GaBDKN. Breda, 19 April 1889. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bp het overlijden van mijnen Echtgenoot, den Heer J. HERMAN db GROOT, betuig ik, mede namens de Kinderen, Behnwd- en Kleinkinderen mjjne oprechten dank Uit aller naam, Wed. J. HERMAN db GROOT— Kebab. Onze clientèle zg bericht, dat de WINKEL van 's morgens 12 nnr af wegens familie omstandigheden GE8LOTEN is. Zy, die iets te vorderen hebben van- of ver schuldigd zijn aan den gemeenschappelgken boedel en nalatenschap van den Heer J V11- RIJAAN BE HU AN de OHOOT, in leven Directeur der Begraafplaats, gewoond hebbende te Gouda en aldaar 2 April jl. over leden, worden verzocht daarvan vóór den la MEI aanstaande opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris G. C. FOKTUIJN DROOGLEEVER te Gouda. op MAANDAG 6 MEI 1889, des morgens te elf nren in het Hótel «db Paadw» aan de Markt, van Een HUIS en ERF aan de Gonwe te Gouda, wjjk C. No. 202; Een HUIS en ERF aan bet watertje aan den Raam te Gouda, wjjk O. No. 212; Twee HUIZEN en ERVEN in de Drapier straat aan den Raam te Gouda, wjjk O. No. 238 en 239; Een HUIS en ERF in het Klooster aan den Raam te Gouda, wjjk O. No. 247 Een HUIS en ERF aan de Spieringstraat te Gouda, wgk F. No. 107 Zes HUIZEN en ERVEN in de Hoefsteeg te Gouda, wgk F. No. 106, 91, 92, 93, 94 en 95; Een HUIS en ERF aan de Nieuwe Haven te Gouda, wgk N. No. 31; Een HUIS en ERF aan den Korten Raam te Gouda, wgk O. No. 91 En een HUIS en ERF aan den Raam te Gouda, wgk N. No. 85. De ter verkoop aangekondigde HUIZEN aan den Groeneweg, in de Rolwagensteeg en inde Boomgaardstraat worden niet verkocht. De perceelen zjjn de 3 laatste werkdagen vóór den dag der verkooping en op dien dag des morgens van 9 tot 11 uren te bezichtigen. Nadere inlichtingen geeft Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda. Gemarineerde HARINGzonder graat in Mayonaise Saus in potten van 3, 4, 6, 10 en 25 stnks. N.B. Ontvangen CRÈME-STIJFSEL. geurig en goed Waterhondend. 1°. op DINSDAG 7 MEI 1889, des morgens te 9 nren aan het Lokaal wgk K. No. 255 aan de Peperstraat aldaar, van eenen goed onderhonden waarbij gewerkt GOUD en ZILVER, en 2». op DINSDAG 14 MEI 1889, des mor gens te 9 nren, ten sterfhnize van den Heer J. HERMAN db GROOT, wgk C. No. 7a, aan de Gonwe aldaar, van eenen netten en goed onderhonden waarbjj GOUDEN en ZILVEREN WERKEN en JUWEELEN. Beide Inboedels zijn daags voor de verkoo ping op de gewone nren te bezichtigen. Nadere inlichtingen zjjn te bekomen ten kantore van den Notaris G. C- FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda. voor HEEREN, DAMES en KINDEREN. TRICOT PAKKEN, prima kwaliteit, (Borst rok en Pantalon) 2.80. Witte PORT a PORT - 2.50 MALAGA - 125 per halve flesch 1.—. Bovengenoemde Wjjnen worden zeer aanbe volen voor zieken en zijn verkrijgbaar bij ONTVANGEN De nienwste Op den 27« April e. k. hopen onje geliefde Onders HERMANUS WOLFSWINKEL eb ELIZABETH CREFCOEUR, hanne Z5-JAR1GE ECHT- VEREENIGIN G te her denken. Hanne dankbare Kinderen.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2