BDlteolandsch Overzicht. PETR0LEUM-N0TEEBINGEN IFOXiITIBj. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. MARKTBERICHTEN. Gouda, 2 Mei 1889. r onbekende personen wa» aangerand en verwond, maar alleen nadat hg, om zich en zjjn kameraad voor eene bestraffing te vrijwaren, aan den offioier van gezondheid een onware oorzaak van zijne verwonding had opgegeven, bij zijne leugenachtige opgaaf is blijven volharden, toen de politie na buiten hem om daarmede te zijn in kennis gesteld, bij hem persoon* lijk nadere inlichtingen kwam vragen omtrent het voorgevallene, en dat bij den bekl. toen geone be doeling bestond eenige vervolging, tegen wie dan ook, uit te lokken. Op deze gronden deed het hofs krijgsraad vonnis te met en sprak den bekl. vrij van het hem ten laste gelegde misdrijf. Uit het Westland wordt geschreven Wezen wij in de vorige week op de pogingen, in bet Westland aangewend, om den aardappelhandel te verbeteren, het verheugt ons te kunnen mede- deelen, dat de tuinders zeifis ook in andere richting werkzaam zijn ter opheffing van den gedrukten toe stand. Is de verbouw van aardappelen en groenten hoofdzaak, velen beginnen zioh ook op de bloem bollenteelt toe te leggen. De uitkomsten dier teelt zijn zeer bevredigend, en wij twijfelen niet of weldra zal het Westland ook in den bollenhandel een woord meespreken. Dat die oultuur reeds nu van belang is, bewijst de veiling, deze week te Poeldijk te hou den: de catalogus telt 6? 6 nommers, waarbij er zijn v*n meer dan' SO bedden. Van belang is net ook, dat men zioh op het verduurzamen van groenten zal toeleggen. Vooral voor de vele aspergeteelders is dit eene zaak van gewicht. Te vaak gebeurt het, dat zij door weinig vraag hunne waar niet of tegen ongehoord lage prijzen van de hand kunnen doen, en daar deze vrucht niet dagen lang kan liggen, ljjden ze dikwerf groote schade. Daarom was reeds dikwijls het idee geuit, de vruchten te verduurza men. Thans zal aldaar door den heer Boon eene fabriek worden opgericht, de eerste van dien aard in het Westland. Mooht de onderneming slagen, dan zullen zeker ook in de andere West- landsehe dorpen dergelijke fabrieken verrijzen. Uit Kansas-city wordt van 2 5 April aan de Daily Netot gemeld s De vloed is gekeerd en de vlucht nit Oklahoma is bijna zoo groot als de bestorming vóór drie dagen. Het volk is bijna gazend van gebrek aan voedsel, water en besohutting. De stad Guthrie is eren snel verdwenen, als zij was gesticht. De treinen, die het grondgebied van Oklahoma ver laten, zijn opgepropt met vluchtenden, welke eene huilende menigte achter zich laten, wanhopig om dat zij ook niet kan ontvluchten. De steden nabij de grenzen zijn weer gevuld met dezelfde kolonis ten, welke daar de opening dor Oklahoma-grenzen afwachtten. De proefnemingen der settlers zijn ellen dig uitgevallen. Het lijdon der inwoners van Gu thrie werd nog vermeerderd door een grooten storm, die in den vorigen nacht woedde. Bij het onder gaan der zon rees een hevige wind op, en deze vervulde de lucht met het roode, bijtende stof dat de vlakten bedekt. Daarop volgde een zondrloed- achtige regen, en gedurende den nacht vluchtten de duizenden, die geene woning hadden. De troinen konden het volk niet in tijds wegvoeren. De vluch- t lingen schreeuwen van vreugd, wanneer zij in de grenssteden aankomen en stormen om zoo te zeggen de eet- en drinkhuizen binnen. Zij verwenschen vuldig terug en het eenige, wat zij ons mededeelde, was haar naam." «Hm!" bromde de advocaat, doch hij begreep op hetzelfde oogenblik, dat hij dienstwillig en voorko mend moest schijnen, zoo hij wilde bereiken, wat hij een oogenblik te voren reeds als gewonnen spel beschouwde. Hij ging daarom voort: «Laat mij dan overgaan tot hetgeen u reeds bekend is. De jonge dame behoort tot eene hoogst aanzienlijke familio, haar vader is Lord Norman, eigenaar van groote landerijen en pair van Engeland." «Uit het eenvoudige wezen van het meisje zon ik niet opgemaakt hebben, dat het hoofd der familie tot zulk een aanzienlijken stand behoorde. Zij is toch in ieder geval in den familiekring opgevoed?" «Zeker, tenminste zoolang haar geestestoestand dit toeliet. Later zag Lord Norman zich echter ge noodzaakt haar onder het toezicht van ervaren dokters te stellen en haar zoo mogelijk van haar waanzin nigheid te genezen." «Zeg mij toch, mijnheer Carringshliff, waarin be staat die waanzin? Ik moot u eerlijk bekennen, dat ik niet de geringste storing van haar verstand heb kunnen ontdekken." «Dat verwondert mij volstrekt niet, mijnheer Lund, want de geneesheeren hebben geconstateerd, dat bij haar de waanzin slechts op zekere tijden voorkomt.» «Maar verklaar mij dan toch eens; hoe open baart zich dan die storing van haar verstand?» «Dat is met weinig woorden moeielijk te zeggen», de heele streek. Guthri» is geheel in wanorde j de voornaamste straten zjjn verdwenen en de nieuwe wjjken worden beploegd. Tan uur tot uur vallen de prijzen, en zijn feitelijk tot nul gedaald. Zij die niet naar huis terugkeeren, hebben het voorne men naar olders te verhuizen. Honderden hebben hunne eigendommen in Guthrie verlaten, zonder zelfs te pogen ze te verkoopen. Minstens de helft der settlers zullen naar hunne vroegere woonplaat sen terugkeeren. Het is thans bijna zeker, dat men dit jaar in Oklahoma geen oogst kan hebben. Eenigen, die genoegzamen voorraad bezitten om te blijven, zullen de kans wagen maar de armen zullen andere woonplaatsen zoeken. De Kamer van Koophandel te Leeuwarden heeft thans van haar onlangs aan de Tweede Kamer in gediend adres tegon de boterwet aan ieder lid der Kamer een afdruk doen toekomen, Het is van den volgenden inhoud: De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeu warden ontving van die te Haarlem een aan U ge richt adres, houdende bezwaren tegen het ontwerp tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Zij verleent volgaarpe haren steun aan dit adres, omdat zij met de daarin ontwikkelde denkbeelden volkomen instemt en alzoo hare houding tegenover het aangeboden wetsontwerp niet in het brede be hoeft te motiveeren. Toch meent zij, meer dan in bedoeld adres is ge daan, het licht te moeten laten rallen op enkele punten, dia, haars inziens, eene wet als de voorge stelde, overbodig, dus nadeelig, doen zijn, en die het staatsgezag moesten terughouden om in den strijd tusschen twee industrieën tusschenbeiden te komen. lo. De achteruitgang van onzen boterhandel op de Londensche markt is niet het gevolg, althans niet hoofdzakelijk het gevolg, van de concurrentie der margarineboter, maar van den stilstand of liever van den achteruitgang onzer zuivelbereiding. Immers, de goeden niet te na gesproken, kan worden gezegd, dat men hier op den ouden roem was ingedut en, eenmaal op vrij onzaohte wijze wakker geschud, het allereerst eene industrie te lijf wilde, die «niet» ge slapen, maar met ongemeenen spoed en met kracht zich baan gebroken had. De margarineboter zou het ontgelden, dat de on gelijkmatig en gebrekkig bereide Nederlandsche natuurboter niot meer opgewassen bleek te zijn tegen de op deugdelijke en rationeele wijze bereide Normandische en Deensche boter. En zij zal het ontgelden, als het U aangeboden ontwerp tot wet wordt verheven. 2o. De zuivelbereiding 'hier te lande heeft bewe zen, niet noodig te hebben tegen de margarineboter- fabrieken te worden beschërmd. De oprichting van roomboterfabrieken allerwege en het verlaten van den ouden sleur, die oorzaak was, dat andoren zich van de markt meester maakten, bewijst meer en meer, dat men niet noodig heeft, anderen met op gedrongen stempels en wetsbepalingen te verjagen. Men stempele slechts zijne waar door deugdelijke bereiding tot eene qualiteit, die haar den voorrang verzekert en daardoor den hoogsten prijs tevens, gelgk dit reeds door meer dan óin roomboterfabriek geschiedt (zie Yoorloopig Verslag bladz. 1). 8o. Voor de Londensche markt is eene onderschei ding der margarineboter vun andere boter door ver pakking en stempel niet noodig, omdat de Engelsche sprak de andere voorzichtig, «en het komt mij ook bedenkelijk voor als leek mijn oordeel uit te spreken over een zaak die voor het forum der vakgeleerden behoort. Voor zooveel ik van den directeur-genees heer van Bedlam gehoord heb, betreft hot hier een soort van waanzin, die vervolgings-waanzin genoemd wordt.» «En die waanzin openbaart zich vroeg Walther. «Zeer eenvoudig daardoor, dat zij zich verraden en bedreigd gelooft door degenen, die slechts haar bestwil beoogen en dat zij alle pogingen doet om zich te onttrekken aan het toezicht, dat haar ongesteld heid noodwendig vereischt.» «Ik moet bekennen, dat uwe ophelderingen mij volkomen tevreden stellen, mijnheer Carringshliff. Waart u genegen geweest deze onmiddellijk bij onze eerste ontmoeting te geven, dan waren wij het hoogst waarschijnlijk toen reeds eens geworden. Thans ben ik tegenover het meisje gebonden door eene belofte, die ik haar niet zou gedaan hebben, indien mij deze bijzonderheden bekend geweest waren, maar die ik nu niet wil verbreken, omdat ik voorzie, dat de ongelukkige daardoor hevig zou worden aangedaan. Ik was namelijk ioo onvoorzichtig haar te beloven, dat ik hare wegvoering uit dit huis niet zou ver- oorlooven zonder haar eigen toestemming en nu wil ik bij haar gaan om te trachten die toestemming van haar te verkrijgen.» «Als ik mij veroorloven mocht u een raad te ge wet zelve daaromtrent voorschriften bevat, waaraap, de importeur zich heeft te onderwerpen, gelijk dit ook voor Frankrijk en Duitsohland het geval is. Voor het binnenlandsch gebruik roepe men geeu bepalingen in het leven, die aan een vervlogen tijdperk herin neren. Er bestaat toch ook nog degelijke handel,, die in eerlijke bediening zijn belang kent, en het publiek, dat bij het gebruik zijner voedings- en ge notsmiddelen neus en tong in den regel niet onge bruikt laat, weet ook zonder nageeringstusschenkomst wel den weg te vinden naar hetgeen hem het beste past. Mogelijk ware het nog en dit zou geen voor deel zijn dat de wet hem op een dwaalspoor bracht en hem zoogenaamde natuurboter, waaraan slechte bereiding of heterogene bestanddeelen voor een deel hare voedingswaarde ontnamen, boven de door het wettelijk merk geteekende, maar goed be reide en gezonde margarineboter deed verkiezen. 4o. Verlangen de zuivelbereiders hunne boter van die der margarine-industrie te onderscheiden, welnu, niets belet hen om hunne eigene vaten van het merk «Boomboter» of iets dergelijks te voorzien. Daarvoor is geen uitzonderingswet noodig; de nieuwe strafwet zal in de artt. 829 en 880 wel voldoenden waarborg leveren, dat geen surrogaten met het genoemde merk prijken. Zoo niet, dan dienen zij aangevuld of uitgebreid te worden. De heer Van Waalwijk heeft aan het «Nieuwsblad van Ned.» uit Buenos-Ayres een uitvoerigen brief geschreven over zijn bezoek aan de landbouwkolonie «Fortuna," waar bij een 113-tal Hollanders in goe den welstand aantrof, allen landbouwers die hot uitmuntend naar hun zin hadden en zioh gelukkig achten de moeielijke reis te hebben gedaan. Van de vragen, hem, opgegeven, kon hjj de vol gende voorloopig reeds beantwoorden: Zjjn er in Argentinië schoenmakers te gebruiken? Ja; mits met penwerk bekend. Zoo zjj zich met een mondjevol Spaansch verstaanbaar weten te maken, vinden zij direct werk; anders ontmoeten zjj aanvankelijk hoogstwaarschijnlijk moeielijkheden. Vinden gouvernantes en onderwijzeressen er oen betrekking? Er zijn nog te weinig Hollandsche familiën hier om op spoedige plaatsing te kunnen rekenen, als zij geen Spaansch kennen. Zijn er nog sporen of tramwegen in aanleg? Sporen ja, in Victoria. Tramwegen, voor zoover mij bekend, niet. In Buenos-Ayres, La Plata en Ensenada althans niet. Is er voor vleeschhouwers of varkensslachters kans op plaatsing? Neen. Varkonsvleesch wordt hier niet gegeten; koeien worden hier op een geheel andere manier geslacht als bjj ons. Bovendien ziet men zoovele slach terijen dat er aan meerdere wel geen behoefte cal zjjn. Bestaat er gelegenheid om bij de telegraphie geplaatst te worden? De telegraaf is geheel in handen van particulieren. Voor een Eljkstelegraphist verdient het dus zeker geen aanbeveling om naar hier te komen. De tele- graphisten zijn hier meer bedienden dan beambten. Blijft het vee het geheele jaar in de weide Ja. Van stallen weet men hier niet. Als een curieus staaltje van Argentijnscke toe standen kan het volgende dienen. Op verzoek zocht de heer v. W. naar een postegel ven, mijnheer Lund, dan zou het zijn, dat ge u zeiven geen verwijten doet wegens die belofte. Be denk in de eerste plaats, dat het aan eene ontoere kenbare was, dat ge uw belofte hebt gedaanl" «Ik kan mij met uwe opvatting niet vereenigen, mijnheer Carringshliff! Al geldt het meisje voor de deskundigen als een waanzinnige, al wordt zij door u met alle wetenschappelijke zekerheid als zoodanig beschouwd, ik heb daarvan geen enkel bewijs, dan alleen uw bewering, de verzekering van een man, dien ik eenige uren geleden nog niet kende en op het oogenblik door een gesprek van weinige minuten heb leeren kennen. Dat ik u geloof, hebben mijne woorden reeds bewezen, maar des ondanks wil ik mq tegenover het ongelukkige meiqje niet blootstellen aan het verwijt, dat ik zonder dringende reden eene aan haar gedane belofte heb verbroken." Met een gebaar ter verontschuldiging wilde hij de kamer verlaten, doch de advocaat hield hem door een beweging met de hand daarvan terug. Er ont stond een kleine pauze, gedurende welke de beide mannen elkander zwijgend aankeken en Carringshliff zich bedacht. «Ik begrijp volkomen de redenen, die u bij uwe wijze van handelen leiden, doch het zal u evenzeer begrijpelijk voorkomen, mijnheer Lund, dat ik het zeer bedenkelijk vind, bij de uitvoering mijner plan nen afhankelijk te zijn van dbn grilligen wil eener krankzinnige». Wordt vervolgd.) Tia 23 centavos, maar aan de postkantoren was doze „iet te krijgen; hij moest er bjj een boekhandelaar 4 dollars (16 maal den prjjs) voor geven. De St.-Ct. van 28/29 April behelst een uittreksel rtn de verslagen omtrent de werkzaamheden der commissie van t#ezicht op het vervoer van land verhuizers over 1888 te Amsterdam en te Botterdam. Daaruit blijkt het volgende: In het afgeloopen jaar heeft het vervoer van land verhuizers uit Amsterdam eene belangrjjke uitbreiding ondergaan. Terwijl tot nu toe voor landverhuizers slechts gelegenheid bestond zich met bestemming naar Noord-Amerika in te schepen kwam in 1888 ook eene geregelde stoombootverbinding met Zuid-Amerika tot stand. Het aantal van hen die van deze gelegenheid «ebruik maakten was vrij groot; hun getal be droeg 411. Evenals vorige jaren had het verroer van landver huizers uitsluitend plaats met stoomschepen van de Kederlandsoh-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij. Het geheele getal landverhuizers dat in 1888 door genoemde Maatschappij werd verroerd bedroeg 8628, tegen 8057 in 1887. Naar Noord-Amerika vertrokken 8117 landver huizers, te weten: 4766 mannen, 1776 vrouwen, 1235 kinderen van 110 jaar en 841 zuigelingen. Naar Zuid-Amerika vertrokken 161 mannen, 95 maffen, 127 kinderen van 1—10 jaar en 28 zui gelingen, te zamen 411. Het getal Nederlandsche landverhuizers naar Noord- Amerika was in 1888 kleiner dan in het jaar te voren. Er werden 2186 ingescheept, tegen 2885 in 1887. Evenals in 1887 leverden weder de noor delijke provinciën het grootste contingent. Buim f'/s van het aaptal Nederlandsche landverhuizers was ifkom8tig uit Noord-Holland, Friesland en Gronin- {en. Van de 411 landverhuizers die uit onze haven naar Zuid-Amerika vertrokken waren 880 uit Nederland afkomstig en wel uit: Noord-Holland 160, Zeeland 108, Zuid-Holland 61, Utrecht 7 en Noord-Brabant 4. Buitengewone voorvallen hadden in 1888 uiet plaats. De werkzaamheden der commissie beperkten rich tot het gewone toezicht. De stoomschepen eerden steeds vóór het vertrek behoorlijk geïnspec- leerd, terwjjl speciaal gelet werd op den toestand der machines, ketels, de bewaarplaatsen voor petro- eura, de ruimte voor de landverhuizers ingericht, de hoeveelheid en hoedanigheden der levensmidde len aan boord, alsmede de geneesmiddelen. Nu en dan had eene exeroitie met de sloopen plaats. De commissie kan op grond hiorvan verklaren, dat dies zich steeds in goeden toestand bevond en dat uimschoota werd voldaan aan de eisohen, bjj de wet •esteld. Gedurende het jaar 1888 vertrokken over Bot- «dam 9609 landverhuizers, zijnde 8047 minder dan n het daaraan voorafgaande jaardaarbjj dient chter opgemerkt te worden, dat bjj het getal over 887, zijnde 12,666 landverhuizers, er 1621 waren welke over deze haven naar Amsterdrm vertrokken, im aldaar met de directe stoomschepen der Neder-' Undsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij naar New-York te worden vervoerd, welke categorie van personen dit jaar niet door de Botterdamsohe com missie is genoteerd. De afvaarten der direct van Botterdam vertrokken etoomschepen hebben geregeld plaats gehad en der commissie zyn geene klachten over behandeHng voeding enz. ter ooron gekomen. In het afgeloopen jaar zijn over de havens van Vlissingen, Dordrecht en Harlingen geene landver huizers vervoerd. Het BH. komt nog op de boterwet terug naar aanleiding van de wijzigingen, die het oorspron- «hjkeontwerp heeft ondergaan. De regeering heeft - tutinen overtuigen, dat zjj gelijk md met te willen verbieden, om bedrog in den wterhandel te voorkomen, surrogaten van boter te «2 ?P.Leen openbare verkoopplaats voor- Et JS l, f in dulde'iike letters ge- WH J et„W00,"J 8urr°ffaat of margarine. iU hJT knoeieryen in den boterhandel, ffloveHik t m de 48 ko°P 8estelde waar zooveei Wgk tegengaan en, zooals do regeering in de «Et™ I,?" no« 88n8 het doel der wet Ei i 8 bot0r en kunstboter uit elkander Wen, dan tigt het middel voor de hand 'oerin« «T n8am bot8r' zonder een'Se bü- Bori» 8» p i i Ran zu"ore natuurboter, die, «L ,iiW98Jh8 W8t luidt- babalve zout en a L™ "u "an melk afkomstig is en dus 1 t F8"06 bevat, maar evenmin reuzel of .1, of stroop of suiker. Tegenover deze «boter», at'E» 'telde men "kunstboter" als Ier SbEST naa"?- ,W8"rmoe aIle andere op "elifke W? 0n 8 oter gebruikte waar met l)ke letters moot gemerkt worden. Of is met ««Dop of rouzel gofabrioeerde boter inder daad iets anders als kunstboter? Daarenboven late men toe, onder den algemeenen naam van kunst boter, met kleinere letters den naam margarine te gebruiken op de verpakking van margarineboter of op die waar zelve. Merkt iemand met deu naam margarine een andere soort van kunstboter, bijv. een mengsel met reuzel of meel of stroop, dan valt hjj zonder twjjfel onder het bereik van art. 829 van het wetboek van strafrecht, want dan bezigt hij een listige kunstgreep om den kooper ten aanzien van den aard of de hoedanigheid van het geleverde te bedriegen. Evenzoo zal hij in den regel levens vallen onder bereik van art. 880 van hetzelfde wet boek, want hij vermindert de handelswaarde of de bruikbaarheid eener eetwaar door bijvoeging van vreemde bestanddeelen (meel, reuzel, suiker of stroop). Op deze wijze zouden de bekende bedenkingen tegen dit wetsontwerp kunnen worden weggenomen. Langs nog eenvoudiger weg zou hetzelfde doel be reikt kunnen worden, als men, in plaats van te gebieden de kunstboter te merken, alleen toeliet zuivere onvermengde natuurboter te merken met het woord boter. Dan zou 'men dengene moeten straffen, die met dat merk eenige waar, welke ook, aan de markt bracht of te koop aanbood, die geen zuivere onvermengde natuurboter is, dat is: waarvan alle bestanddeelen, behalve het zont en het kleursel, niet van melk afkomstig zijn. Een van beide wegen zal men behooren in te slaan; maar wat de regeering voorstelt is slechts een zeer eenzijdige bescherming tegen bedrog, en daar door onrechtvaardig tegenover andere industrieën, welke op gelijke bescherming aanspraak hebben. Eene strenge wet. De Noord-Amerikaansche staat New-Yeraey is juist geen paradijs voor dames, die gaarne in het huwelijksbootje willen stappen. Eene oude koloniale wet bepaalt namelijk, dat alle vrou wen, van welken leeftijd, beroep of rang, hetzij meisje of weduwe, die na uitvaardiging van deze wet een man door welriekende stoffen, kosmetische of waschmiddelen, kunsttanden, valsch haar of schoenen met hooge hakken tot een huwelijk lokken of ver leiden, tot dezelfde straf veroordeeld worden, die op tooverij of dergelijke misdaden staat. De Luxemburgsche Kamer is tegen heden (Don derdag) bijeengeroepen, om eSM mededeeling te ontvangen van den hertog, betreffende het ophouden van het regentschap. De hertog van Nassau ontving oenen brief, door den koning-groothertog eigenhandig onderteekend, waarin den hertog dank betuigd wordt voor de aan vaarding van het regentschap, en wordt medege deeld dat de groothertog den Sden Mei de regeering over het groothertogdom weder aanvaarden zal. De hertog van Nassau vertrekt morgen avond van hier en heeft zjjn leedwezen te kennen gegeven, dat hij de Luxemburgers verlaten moest, wier sympathie hij verworven had. Maandag zjjn in gehoel Frankrijk de zittingen der algemeene raden geopend. Gewoonlijk duren die bij eenkomsten niet langer dan een acht dagen, ditmaal ring en het grootste gedeelte der afgevaardigden en se natoren, die deel uitmaken van de algemeene raden hun ner departementen, hebben haast terug te keeren naar de hoofdstad om de schitterende feestelijkheden op Zondag a. s. en verdere dagen, ter herinnering aan d» Fransche revolutie, bij te wonen. In verband met de heftige aanvallen der Boulan- gisten, monarchisten, Bonapartisten en verdere vijan den der republiek tegen den huidigen regeeringsvorm 18 hdt niftf nnKnlonmnilr aam na fa man koa «la alawt- meene gemeeney en Corsica er onder begrepen, bezitten 75 eenrepu- blikeinsche meerderheid en 18 slechts een reaction- naire meerderheid. In twee departementen, l'Orne en le Tarn-et-Garonne, bestaat er in den algemee nen raad een juist evenwicht tusschen republikeinen en reactionairen. Bovendien moet men niet vergeten, dat de reactionaire meerderheid in het departement Nièvre en in het 8arthe-departement niet meer dan ëen stem bedraagt. Deze cijfers zijn aUeszins geschikt om de hoop voedsel te geven, dat do republiek nog niet zoo krachteloos en levenloos is, als haar vijanden het willen doen gelooven, terwijl zij een bemoedigend teeken zijn, dat de aanstaande algemeene verkiezingen een voor de republikeinen gunstig resultaat zullen opleveren. Van hun reis naar hun departementen ter bijwo ning van de zitting der algemeene raden maken de leden der regeering en de republikeinsohe afgevaar digden, o. a. de minister Yves Guyot en.de ex-mi- nister Goblet, gebruik om in de provincie reeds nu den veldtocht tegen het Boulangisme, die bü de al gemeene verkiezingen op den voorgrond staat, te openen en tegenover de klachten der ontevredenen ten aanhoore van hun kiezers de zegeningen op te sommen, welke de republiek sedert haar achttien jarig bestaan aan het land schonk. De Pruisische Landdag is gesloten zonder dat de heeren afgevaardigden kennis hebben gemaakt met net meermalen besproken nieuwe ontwerp der in komstenbelasting. In de laatste dagen is daar veel over geschreven in de kranten, maar zonder dat er Jicht ovar ia opgegaan. Het bezwaar lag niet, naar t schijnt, bij den Keizer, want deze zou het ontwerp goedgekeurd hebben. Sommigen achten 't juist daarom onverklaarbaar, dat het ontwerp niet is ingediend bg den Landdag. Gaat 'taan, vraagt men, dat de Keizer een wetsontwerp goedkeurt en de Minister raad naderhand besluit het te laten liggen» De eenige reden, welke men heeft kunnen ontdekken, m dat de Begeering al haar kracht en ook die van de afgevaardigden wil gebruiken voor de arbeiders- wet m den Bjjksdag, waarover, zooals men weet, kwade noten worden gekraakt. De bekende vrijzin nigen Bickert en Kichter vielen gisteren in den Landdag de Begeering over haar handelwijze aan. Zij deden uitkomen, van hoe weinig achting tegen- over de VoI1rHverfA(yanw/wM.«i;«»;nn. i.ï.t —o Landdag, zsiuu luchter, is een parlementaire vergadering, geen troe- penafdeekng die men her- en derwaarts comnian- deeren kan. Hij opperde het vermoeden, dat de Begeering haar ontwerp van belasting-hervorming, welks met-indiening de aanleiding was voor deze vervoegde sluiting, in portefeuüle hield, omdat zij van de openbaarmaking van dat wetsontwerp een ongunstigen indruk op de kiezers bij de aanstaande Bijksdag-verlriezingen vreesde. De Zwitsersche Bondsraad heeft bepaald, dat den Duitschen politie-commissaris Wohlgemuth het ver blijf op Zwitsersch grondgebied zal worden ontzegd. In het Engelsche Lagerhuis is onmiddelHjk na de hervatting der werkzaamheden ook de oude strijd weer begonnen. Bij de behandeling van de begroo- ting voor binnenlandsche zaken trachtte de oppositie weer de bezoldigingen van eenige hooge staatsamb tenaren te heknibbelen, Natuurlijk werden al deze voorstellen verworpen, maar toch ging daardoor weer een geheele zitting verloren. Na een discussie van vijf uren heeft het Lager huis gisteren onder het gejuich der minderheid met 113 tegon 102 stemmen een motie van Smith aan genomen, waarin het financieel beheer van het Gou vernement van Indië ten opzichte van den handel in alkohol en opium wordt afgekeurd. Eene deputatie van de uiterste linkerzijde heeft aan de Hongaarsche Kamer eene resolutie voorge steld, waarbij de staatsbegrooting in haar geheel verworpen wordt wegens constitutioneele redenen en wegens de staathuishoudkundige politiek der regeering. GEVONDEN VOOBWEBPEN. In de maand April 1889 zijn de volgende voor werpen als gevonden gedeponeerd aan het bureau van politie. 1 Bozenkrans, 1 vijf en twintig Centstuk, 1 Porte- monnaie met geld, 1 met bond gevoerde glacó Hand schoen, 1 Portemonnaie met geld, 1 Bozenkrans, 1 gouden Broche, 1 bonte Schort, 1 Bozenkrans, 1 nickel Armband, 1 koperen gewicht (5 decagram) 1 fantaisie Broche, 1 Polsmofje, 1 Portemonnaie met geld, 1 Handschoen, 1 Portemonnaie met geld, 1 nickel Armband, 1 nickel Armband, 1 Bozenkrans, 1 zilveren Theelepeltje, 1 Miniatuurbinocle, 1 groene Beiszak, 1 gouden Signet, 1 Guitar, 1 Shawl. De gevonden voorwerpen in de maand October 1888 en niet door de verliezers afgehaald, zijn ter dispositie van de respectieve vinders met inachtne ming van art. 2014 Burgerlijk Wetboek. Bureau voor gevonden voorwerpen zooveel moge lijk geopend van 111 uur 's morgens. De Commissaris van Politie te Gouda, J. W. TUINENBUBG. van de Makelaars De markt was heden vast. Looo Tankfust 7.75 a 7.80. Geïmporteerd fust 7.90. Mei-levering 7.75. September-, October- November- en December-levering f 8.20. De aanvoer was heden matig. Tarwe in de beste soorten ruim prijshoudend. Afwijkende onveranderd.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2