Bifftènlandsch Overzicht. PETROLEUM-NOTEERINGEN Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. M~A rItBEEICHTEN. Gouda, 9 Mei 1889. In den tin deter wet is boter het vetartikel, waarin behalve zout en kleursel geene andere be- standdeelen voorkomen dan die van melk afkomstig zyn en is surrogaat, enz. (als de regeering.) De heeren De Beaufort c. s, wenscben de definitie van surrogaat geheel over boord te werpen en noemen boter //het artikel, uitsluitend bereid uit melk, met of zonder zout, of eenig ander bederfwerend be standdeel en met of zonder bijvoeging van kleurstof." Heden kan de kamer daaruit een keus doen. De Regeering heeft zich reeds tegen beide amen dementen verkiaard. In de kamerzitting van eergisteren heeft de heerHar- togh gewag gemaakt van een proef door hem geno men omtrent de opsporing van margarineboter, die onder natuurboter is vermengd waartoe hij monsters had doen afgeven aan vier inrichtingen voor schei kundig onderzoek. Naar wordt vermeld, heeft slechts één onderzoeker (Polak, Amst.) een resultaat ver kregen dat aan de werkelijkheid nabijkwam. Over het mengsel dat 30 pCt. margarine-boter bevatte, luidde die verklaring dat daarin ten minste 20 pCt. van die stof voorkwam. Ter aanvulling van hetgeen omtrent dat onder zoek is medegedeeld, moet nog het volgende worden vermeld. De neer Hartogh heeft namelijk eene tweede proef laton nemen om na te gaan of het waar is, wat de regeering had verklaard, nl. dat vermenging met meer dan 20 a 25 pCt. margarineboter steeds kan worden aangetoond. Op verzoek van den Am- sterdamschen afgevaardigde heeft de heer Polak te Amsterdam een zorgvuldig bereid mengsel van dezelfde verhouding aan de drie overige onderzoekers laten toezenden. Dr. Van Hamel Roos, ^ie het eerste monster voor onvervalsche winter-boter had verklaard, bevond nu dat het tweede mengsel //aanzienlijke hoeveolheden vreemde vetten bevatte?. Het stedelijk bureau voor de keuring van voedingsmiddelen alhier, dat omtrent het eerste had geantwoord dat //het niet de kenmerken bezat van onvorvalschte natuur boter", verklaarde van hot tweede, dat //het zich voordeed als echte natuurboter met eenige percenten kunstboter." Het Rijksproefstation te Wageningen, volgens welks oordeel den eersten keer //een gehalte van vreemde vetten niet was aan te toonen", ver klaarde het tweede monster voor zuivere natuurboter Dit laatste antwoord ontving de heer Hartogh eerst na het uitspreken van zijn redevoering. Het is wel opmerkelijk, dat slechts één der ge raadpleegde scheikundigen een percentencijfer kon opgeven, dat aan de werkelijk vrij wel beantwoorddo. Zaterdagnamiddag, toen een bewaker van het krankzinnigengesticht Veldwijk te Ermeloo met vyf zoogenaamde //rustige patiënten" op Veldwijk wan delde, ontsnapte een hunner aan den bewaker en begaf zich op de spoorbaan van den Centraalspoor- weg, juist toen er een trein in aantocht was. Niet tegenstaande de bewaker alle mogelijke pogingen in het werk stelde om den man weg te rukken, eer de trein hem bereikte, mocht hem dit niet gelukken, zoodat de krankzinnige van de locomotief eene stoot ontving, die hom een eind weg slingerde en hem dusdanig verwondde, dat de ongelukkige een half uur later een lijk was. Het voortdurend aangroeien van het aantal jeug dige tabaksrookers leidt ih de Vereenigde Staten tot z/U behoeft om ieder daarheen geworpen woord niet den beleedigde te spelen." z/Mylord weet, hoeveel ik mij laat gezeggen zon der mij beleedigd te toonen; doch onder deze om standigheden kan ik niets beters doen dan uwe per soonlijke tusschenkomst voorstellen als het meest geschikt om deze aangelegenheid tot een goed einde te brengen. Die mijnheer Lund eischt ze uitdruk kelijk of in geval van weigering de inmenging van het gerecht of minstens van het bestuur van Bedlam. Alleen in geval wij aan zijn eisch voldoen, zal hu er toe instemmen, het meisje aan ons over te leveren," //Men moest dien zotskap van een koopmansjongen met de meid samen in een gekkenhuis opsluiten," riep de Lord gramstorig uit. ;/Ik laat mij geen voorschriften geven van dien nul, die het waagt mij hinderend in den weg te komen. Geef de zaak in handen van het gerecht, mijnheer Carringshliff." //Dat noem ik den weg vol gevaar kiezen, voordat de weg der voorzichtigheid is afgesloten. Als wij dezen stap dezen morgen dadelijk gedaan hadden, dan hadden wij het voordeel gehad den jonkman te toonen, dat wij geen vrees hebben om de hulp van het gerecht in te roepen. Nu wij echter begonnen zijn met te onderhandelen, hebben wij zonder twijfel zijn argwaan gewekt en hij zal zich geen minuut bedenken om zyn vermoedens aan den rechter be kend te maken, zoo ver heb ik hem al reeds leeren kepnen. Of wij dus op die manier onze plannen bevorderlijk zijn, laat ik aan uw oordeel over, mylord I" scherpe maatregelen van verbod. Zoo heeft de Re geering van den Staat Connecticut een wet aange nomen, waarbij met boete tot 120 wordt gestraft ieder, die tabak of cigaretten aan kinderen beneden de 16 jaren levert, en wordt eik kind, jonger dan 16 jaren, dat openbare plaatsen of op straat rookende gevonden wordt, gestraft met opsluiting of met eene boete, welke tot 18 kan bedragen. De dierentemmer Pezon daagde onlangs te Mont- lutjon schertsend een 18-jarig meisje, Mile Jobard, uit, ora met hem bij zyn wilde dieren in het hok te gaan. Het meisje verklaarde zich bereitj dat te doen, en wel ten aanschouwe van het publiek. Pezon sloeg aanvankelijk geen geloof aan hare moedige verklaring; maar het meisje drong er op aan dat hij zijn belofte zou houden. Verleden week ging Mile Jobard met Pezon mede in het hok der wilde dieren, waar achtereenvolgens de ijsbeer, de leeuw en de leeuwin hunne gewone kunsten voor de be zoekers kwamen verrichten. Het meisje liet daarbij niet de minste ontroering blijken en de vertooning liep zonder ongelukken af. Snelle rechtspraak in Rusland. Te Sint Petersburg werd in de familie van een hooggeplaatst staatsamb tenaar een kind geboren, waarvoor eene min werd aangenomen, die den knaap tot het einde van zijn tweede jaar moest opkweeken. Deze jeugdige vrouw bleek echter zoo capricieus en veeleischend te zijn, dat letterlijk met haar geen huis was te houden en zij op eeu goeden dag, na weder een scène te hebben gemaakt, verdween, haren zuigeling hulpeloos achter latende. Spoedig werd eene andere min gevonden, doch inmiddels de zaak bij de politie aangegeven, omdat contractbreuk had plaats gehad. Deze ver volging nam haren gewonen loop, dooh zij geraakte in het vergeetboek, totdat nu eindelijk dezer dagen, na drie-en-twintig jaren verloop, de ontrouwe min werd veroordeeld om de door haar aangegane con- tractueele verplichting na te komen en tot betaling van boete. De zuigeling is inmiddels echter reeds officier en ridder van de orde van Sint George ge worden en zal nu vermoedelijk wel op zijne beurt weigeren zich voor de uitvoering beschikbaar te stellen. Tengevolge van het zachte weder werden in de laatste dagen groote hoeveelheden kievitseieren in de provincie Friesland gevonden. Den 3en dezer, den laatsten marktdag van het seizoen waarop zij mochten worden verkocht, waren door den voornaamsten han delaar in dit artikel te Leeuwarden niet minder dan 24.000 stuks aangekocht, uit alle deelen van de provincie. De Oud-Katholieke aartsbisschoppen en bisschop pen (//Jansenisten") van Nederland hebben een her derlijk mandement over het sacrament des huwe lijks uitgevaardigd, waarin zij opkomen tegen de bij velen in de Katholieke Kerk heerschende dwaling, dat bij het huwelijk en het sacrament des huwelijks ééne en dezelfde zaak zouden zijn, en een nieuw formulier voor de bediening van het sacrament des huwelijks voorschrijven. Het huwelijk zoo ver klaren zij het echtverbond van man en vrouw, be hoort tot verbintenissen van hot burgerlijk leven en diensvolgens tot het rechtsgebied van den burgerlijken Staat. Het sacrament des huwelijks is geheel van geestelijken aard en behoort daarom uitsluitend tot het gebied der Kerk. De bovenvermelde dwaling is ontstaan doordien in vorige eeuwen regeerende vor sten hunne rechten op het huwelijk voor een deel aan de Kerk afstonden, ten gevolge waarvan de be dienaars der Kerk tot burgerlijke ambtenaren worden aangesteld en voor beide zagen het sluiten van het huwelijk en de bediening van het sacrament slechts één formulier werd gebezigd. In lateren tijd hebben in sommige landen de regeerende vorsten weder aan zich getrokken wat hunne voorgangers aan de Kerk hadden afgestaanhet sluiten van de huwe- welijksvereeniging werd tot het rechtsgebied der bur- gelijke overheid teruggebracht; aan de Kerk bleef hetgeen haar toebehoorde, het uitsluitend recht ojv het sacrament des huwelijks. Aldus is het in ons land geregeld. Het ook thans nog gebruikelijke formulier dagteekent nog uit den vroegeren tijd, ofschoon daarbij aan hen, die reeds voor de burgerlijke overheid in den eeké zijn verbondende vraag wordt gericht: of zij wederzijds elkander tot man en vrouw willen nemen; hetgeen, in ons land geen gezonden zin meer heeft. "Het is waar, zeggen de O.-Katholieke bis schoppen hieruit kon voor de leden onzer Kerk, die voldoende daaromtrent onderwezen worden, geen nadeel voortspruiten; waarom dan ook tot heden toe in onze Kerk dat formulier in gebruik is gelaten. Doch, gelijk wij in den aanvang reeds zeiden, Velen in de Katholieke Kerk hebben een onjuist begrip omtrent het huwelijk. Zij houden het huwelijk en het sacrament des huwelijks voor ééne en dezelfde zaak. «Dit heeft de tegenwoordig Paus, Leo XIIIia een plechtig schrijven aan de geheele Katholieke Kerk uitdrukkelijk geleerd. De Paus verklaart daarin dat eene huwelijksvereeniging, buiten het sacrament aangogaan, niet een wezenlijk huwelijk is; dat het geen voor de burgerlijke overheid geschiedt niets, meer is dan een formaliteit, dat wil zéggen: een ge1- bruik, door de burgerlijke wet voorgeschreven, maar d®t overigens geene waarde, noch kracht heeft; dat zij, die alleen door het burgerlijk huwelijk zijn ver- eenigd en niet het sacrament des huwelijks ontvan gen hebben, in eene ongeoorloofde vereeniging leven. Deze leer, strijdig met de oude en standvastige leer der Katholieke Kerk, is nu algemeen onder de Kat holieken verspreid. Niet alleen betuigen zij daarom geene waarde te hechten aan het burgerlijk huwelijk en slechts uit nooddwang zich aan de wet daarom trent te onderwerpen, maar zij gaven hunne minach ting daarvoor somtijds openlijk te kennen. Deze dwaalleer te bestrijden zooveel wij vermogen: en de oude leer der Katholieke Kerk over het huwe lijk in het licht te stellen en te hattdh&Yen, i&onza plicht." Om die reden hebben de O.-Kath. bisschoppen het nuttig geoordeeld, het tot nu toe in hunne Kerk ge bruikelijk formulier by de bediening van het sacra ment des huwelijks door een ander te vervangen, voor ieder volkomen duidelijk en overeenstemmende met de gezonde leer: dat het echtverbondvoor de burgerlijke overheid reeds gesloten, in de kerk door het sacrament wordt geheiligd en gezegend. Aan het slot eener beschouwing in verban'1 de Staten-verkiezing op 14 Mei a. sc\1Taa a* Vaderlander: «Ge hebt altijd bedenkingen, Carringshliff. Het geluk begunstigt de stoutmoedigen, niet waar?" //Dit spreekwoord is van toepassing op hen, die Jn j10*1 ..°Pen^ftar bun doel nastreven. Wie reden heeft zijn plannen geheim te houden, handelt het niet inroept d0 openbare rechtsplegmg «Wat raadt ge mij dan?" //Het eenvoudigste zou zijn, dat u, mylord, het Sen!"am 0m p0r8OOnlijk het mei8i0 te gaan op- //Ge raadt mij iets aan, waarvan ge vooruit weet, dat ik er nooit toe zal overgaan. Ik wil in ieder geval de kans vermijden van een heftig tooneel met het meisje in tegenwoordigheid van andere personen. Het zou daarbij tot verklaringen komen, waarvan het aanhooren voor mij hoogst onaangenaam, voor anderen belangwekkend zou zijn." //Neemt u dan niet in aanmerking, dat u met eene krankzinnige te doen hebt? En gelooft u dan met, dat zy waarschijnlijk zonder in aanmerking te nemen of Uwe Lordschap.er bij is of niet aan ieder haar geschiedenis vertelt, die slechts naar haar wil luisteren? „Bat genoegen gun ik haar. Onze voorzorg zyn to goed getroffen om voor deze mogelijke 1311 beurtenis vrees te koesteren. Baat zij zeggen, 8e" zjj wil; tus8chen haar opgaven en de onze zr v mand een haarbreed verschil ontdekken. M nie" door anderen in het gezicht te laten zegger 481 m5 i, dat ik I ®ecl .onk een ander middel* niet Nooit" Carringshliff!" l 'lmi'r -tot de tusschenkomst van het- bestuur van ^alam in te f/UOK dat 14 geen middel, dat wij mi: kunnen aan wenden. Ge weet, hoeveel moeite wij reeds hadden by de opname i A' dat gesticht. En de dokter, die* haar behandelde, gaf mij bij mijn laatste bezoek te kennen, dat hij haar waanzin niet van zooveel belang v!?' vv da Ardoor kaar opsluiting gerechtvaardigd wordt. Die farel zou 8taat wezen om bij een volgende g< degenheid te verklaren, dat zij genezen is- Zy m Ag niet terug naar Bedlam. Wij moeten een ander veilig verblijf voor haar vinden." //Zood wjj haar hebben, mylord!" T UVUUUU, J 8 uw wijsheid reeds ten einde, mijnheer Car- ringsb jyfv (Je roemt op uw scherpzinnigheid; j™'1 ge geen ander middel meer voorslaan om haar Jtg te krijgen?» Het bleef een poos stil. Met knorrige trekken (eek de Lord den advocaat aan, die in gepeins ver zonken voor hem zat. „Ik zal een middel vinden, mylord!» zei Carringsh liff eindelijk. „Er is nog één middel, dat ons hel pen kan: list." „Laat hooren uw plan!" „Neen, laat mij nu eens handelen, zonder dat ik u vooruit alles zeg. Tweemaal heb ik uwe aanwij zingen gevolgd, beide keeren is het mislukt. Wordt vervolgd.) „Gesteld, dat hot drievoudig verbond zegeviert; msteld, dat over 8 of 10 jaren de liberalen ovual in de 'minderheid zijn, dan moet de buit worden gedeeld. Ban worden do anti-revolutionnaireu, wier getal betrekkelijk niet groot is, óf ledig of met weinig weggezonden. „Ponds-pondsgewijs" wordt hun deel hun toegemeten; de inmiddels in getal aangewassen radicalen overvleugelen hen, en met de sociaal-democraten zal dan Korae heerschen over ons arm vaderland. «Wilt gij daartoe medewerken Stem dan op 14 Mei de mannen, die u van anti-revolutionnaire zijde worden aanbevolen. „Wilt gij het om zijn vrijheid terecht geprezen Nederland zijn vrijheid helpen verzekeren, stem dan de anti-revolutionnaire candidaten niet, want bewust of onbewust voeren zij ons land in de macht der slavernij. Wat gij dan te doen hebt? Een van deze drie dingen: „Gij kunt stemmen een man, geheel naar uw hart, een bekwaam man, oen belijder van uw geloof, maar afkeerig van het onnatuurlijk verbond tusschen politiek en dogmatiek. „Gij kunt stemmen een liberaal, maar van wiens KMrff/i-liberale gezindheid, van wiens oprecht streven naar billijkheid gij vast zijt overtuigd. „Gij kunt, eindelijk, indien u de keuze wordt gelaten tusschen twee candidaten, die u geen van deze waarborgen bieden, en die geen der vereisebten bezitten, welke wij daar noemden, u van stemming onthouden. „tfw geweten beslisse, nadat gij ernstig zijt te rade gegaan met God, en met geestverwanten, die met u in deze ernstige dagen gedurig daar wijs heid vragen, waar ze nooit vruchteloos gezocht wordt.» Br. Bronsveld schrijft in zijn bekende Kroniek over bet aanhangige ontwerp tot wijziging der schoolwet 0. a. „Wjj willen wel erkennen, dat de eerste indruk, dien deze poging om de schoolqnaestie op te lossen op ons maakte, niet ongunstig was. Wij dachten: is met eene vermeerderde uitgave voor het rijk van 1 i tonnen gouds elk jaar deze strijd tot een goed einde gebracht, dan wenschen wij er ons volk en de regeering geluk mee. Boch bij nadere over weging kwam het ons voor, dat wij de moeielijk- heden niet te boven zullen zijn. Be liberale partij zal wèl doen, met zich zeer behoedzaam en be scheiden uit ie laten, „Verzet zij zich niet tegen het toekennen van subsidie, dan mag zij ook eiaphen dat het bijzonder onderwijs onder dezelfde controle komt als het onderwijs, dat de stuat doet geven. Wil men „rechts gelijkheid van Ijijzonder en openbaar onderwijs,» dan moet er ook gelijkheid zijn in de eischen, die de staat stelt aan het getal van onderwijzers, enz. De staat moet waarborgen hebben, dat hij geene scholen subsidieert, waar het onderwijs gebrekkig wordt gegeven, ja, niet goed wezen kan. Wil men subsidie dan ook submissie! „Ik vrees, dalPdeze voorslag, hoe verleidelijk ook ons christelijk onderwijs geen wezenlijk goed zal doen. In ©èüe volgende maand hopen wij de redenen te ontwikkelen, welke wij voor die yrees kunnen aanvoeren. Wij zouden in deze moeilijke dagen niet gaarne éen woord zeggen, dat ons later berouwde. Bit alleen spreken wij nu met diepe smart uit, dat geloovige protestanten thans bovenmate zich verblijden, nu er eene wet in het vooruitzicht is, die kloosterscholen, scholen van atheïsten, ja wat niet al, even overvloedig, even onverschillig subsi dieeren wil met geld van den staat als^ de scholen die tot heden alleen door het geloof en de liefde der Christenen zich staande hielden. Men verloo chent zijn godsdienstig karakter, men proclameert den goddeloozen staat, men haalt eene streep door heel ons protestantsoh verleden en dat alleen om geld 1» Het bestuur van de afdeeling 's-Hertogenbosch en omstreken van de Nederlandsohe vereeniging tot bescherming van dieren heeft tot de hoofden der openbare en bijzondere jongenssoholen te dier stede het navolgende schrijven gericht: Bij persoonlijke ondervinding is ons gebleken, dat vele jongens, vooral in de vacantiedagen, vermaak vinden in het kikvorsohon stroopen. Dien armen dieren worden de pooten afgerukt of afgesneden en vervolgens worden ze weggeworpen, om in het zand of in vreeselijkste pijnen te steryen. Gewis zult u mot ons instemmen, dat dergelijke dierenmishandeling een zeer wreed en voor de jeugd ongepast vermaak is Tot beteugeling zooveel mogelijk van dat kwaad, komen wij met vertrouwen een beroep doen op uwe medewerking. Wij hebben derhalve de eer U WelEd. beleefd te verzoeken, de onder uwe leiding staande leerlingen het ontzettende van voorbedoelde martelingen ernstig te doen inzien en, onder opwekking van liefde voor de dieren, hun eenige wenken te geven, die naar uw oordeel, kunnen strekken om de jeugd van dergelijke, uit bloot genoegen gepleegd wordende dierenmishan delingen terug te houden. Tot bereiking van dit doel, zou wellicht mede nuttig kunnen werken, de jongelingen bekend te maken met den inhoud van art. 254 van het Wet boek van Strafrecht, luidende als volgt „Mishandeling van een dier wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste ƒ120. Indien het misdrijf in het openbaar gepleegd wordt, wordt gevangenisstraf van ten hoogste vier maanden of geldboete van ten hoogste ƒ120 opgelegd. „Indien tijdens het plegen van het misdrijf, ïjog geen twee jaren zijn verloopen, sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijk mis drijf onherroepelijk is geworden, kunnen de straffen met een derde worden verhoogd.» Mogelijk dat U WelEd. wel termen vindt, om te gelijkertijd de in aantocht zijnda meikevers, die on der de jeugd aan velerlei folteringen blootstaan, in het medelijden der leerlingen aan te bevelen. De beweging onder de werklieden bij de mijnen in de omstreken van Gelsenkirchen, Bochum, Wanne, enz. neemt toe en was eergisteren reeds over onge veer 30 mijnen uitgebreid. Zij verkrijgt tevens een ernstiger aanzien. De eischen komen voornafnelijk neder op eene verhooging van loon met 15 percent, terwijl de werklieden ook verlangen, dat de tijd, dien zij noodig hebben om van hunne woning naar beneden in de mijn en vandaar weder naar huis te komen, als werktijd zal worden berekend. Wanordelijkheden zijn natuurlijk niet uitgebleven. De werkstakers hebben glazen ingegooid en de po litie met steeneu en revolvers bestookt, met dit gevolg, dat een groot aantal personen gewond wer den. De plaatselijke overheid heeft daarop de zoogenaamde Aufruhr-Paragraphen afgekondigd en troepen uit Munster ontboden, teneinde de politie te steunen. Ook hier wordt de beweging weer vooral geleid door jonge mannen van 18 tot 22 jaren; terwijl de ouderen zieh over het algemeen aohterafhouden. Het ergste van deze werkstaking is, dat zij de gansehe industrie bedreigt. Op 't oogenblik kan van een aantal mijnen geen sand steenkolen worden verzonden, en vele fabrieken zijn dan ook reeds door gebrek aan kolen gedwongen den arbeid te staken. Het ligt voor de hand, dat de arbeiders, die aldus buiten hun sohuld en buiten hun wil naar huis worden gezonden, door hun rechtmatige ontevredenheid niet weinig tot de algemeene gisting zullen bijdragen. De Parijsohe tentoonstelling ia waardig ingewijd, Na dé openingsplechtigheden, volgde des avonds de algemeene verlichting met vuurwerk. Parijs baadde aicli in licht. Alle monumenten, bruggen en boomen waren versierd en behangen met dui zenden lampions en gekleurde glazen en langs het metalen netwerk van den Eiffeltoren slingerden zich guirlandes hoog tegen de donkere lucht, als opklim- mende naar de reuzen diamant, de electrische lamp op den top, die hare stralen wijd uitschoot. Aan den voet van den toren gloeiden myriaden lichten aan do "poorten en gebouwen op het tentoon stellingsterrein, en de slingers zetten zich voort tot langs de straten, waardoor zich een ontelbare menigte b6De°BSeiue bood een tooverachtig schouwspel, 't Water straalde van rood en groen en blauw licht, in lange trillende strepen en lijnen. De boomen der kaden droegen doorschijnende vruchteji van alle kleuren van den regenboog, van goud en diamant. Het was als wandelde men door den tuin der Hes- periden. Booten, door stoom of snellen riemslag gedreven, dobberden en dansten of voeren in op tocht, als slangen, die over het water schuifelden. Van den Eiffeltoren had men het fraaiste gezicht over de verlichte stad. In den donkeren nacht, die hoog boven den toren zweefde, zag men de met licht gekroonde monumenten tusschen de halfduistere daken, waar sohoorsteenen beurtelings licht en donkor grillig uitstaken. Beneden vloeide de Seine, een breed lint van telkens veranderende kleur, wanneer Bengaalsoh vuur werd afgestoken, schitterender zelfs dan het uitspansel dat zij naast de verlichte vaar tuigen weerkaatste. In de straten krioelde de menigte, die nu hier dan daar zioh ophoopto en herhaaldelijk in luide bijvalskreten uitbrak. Indrukwekkend was het oogetfblik, waarop van verschillende hoogten van don Eiffeltoren de stem men weerklonken van de koren, die daarop hadden plaats genomen en wier gezang uit den duisteren nacht op de menigte nederdaalde. Op den toren was een kanon geplaatst, dat te tien uur het begin der verlichting van den toren zou aangdVeo. Er heerschte eenige oogenblikken een gespannen verwachting. Plotseling dreunde het schot en steeg een daverend gejuich uit de menigte op. Op het donkerblauwe gewelf des hemels verscheen een onmetelijke lichtvlek, waaropaich in scherpè ragfijne lijnen het reuzensilhouet van don toren afteekende. Op hetzelfde oogenblik barstte op 3 plaatsen der stad vuurwerk los en schoten de lucht- pijlen en donderbussen omhoog, wier vurige aren 't uiteenspattend hoofd bogen voor het electrische licht op den Eiffeltoren en de Fransche vlag. Het aantal personen, dat Maandag de Parijsche tentoonstelling bezocht, wordt op 200,000 geschat. Na het avondfeest bleef nog een ontelbare menigte op de been, die zich allengs verspreidde. Velen nabien nog deel aan de vermakelijkheden op ver schillende plaatsen der stad, aan danspartijen en dergelijke, die door muziek werden opgeluisterd. De Duitsche Rijksdag is weer bijeen en men hoopt dat er genoeg leden in de eerste dagen zullen zijn om besluiten te khnnen nemen en deze week de tweede lezing der invalideüwet te laten affoopen. Andere belangrijke ontwerpten schijnt men niet meer te wachten te hebben, daar alles moet zwichten voor de sociale wet. De keizer zal zijn bezoek aan Engeland brengen in de tweede week van Juli en daarbij vergezeld worden door de Keizerin. Deze denkt op het kei zerlijke jacht //Hohenzollern" naar het eiland Wight te gaan, maar aangezien op dat jacht voor niet meer dan éen vorstelijk persoon plaats is, zou de Keizer dan op het pantserschip wKaiser" worden overgebracht; beide schepen geëscorteerd door een vrij talrijk eskader van oorlogschepen. Over den tijd waarop de Czaar het verwachte tegenbezoek aan den Keizer zal brengen, is nog niets bekend. Daar het huwelijk van den Grootvorst Paul met de» Grieksche Prinses Alexandra half Juni te Petersbnrg plaats vindt en de Grieksche koninklijke familie dan' nog eenigen tijd te Petersburg blijft, zal de Czaar of voor half Juni of na half Juli te Berlijn moeten komen. De vraag, wanneer Keizer Frans Jozef en Koning Umberto te Berlijn zullen komen, hangt af van de komst des Czaars; aangezien de Keizer ver leden jaar het eerst het Russische Hof bezocht en eerst later Weenen en Rome, daarom wil men nu ook den Czaar den voorrang laten bij het beant woorden van die bezoeken. t De Hertog en de Erfprins van Nassau zijn al weer een heel eind van Luxemburg verwijderd; gis teren paseeerden zij Munchen op weg naar Tölz en/ Hohenburg. De Oostenrijksch-Hongaarsche Delegatiën in de eerste helft van Juni bijeenkomen. msgssSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSB^SSSSSSSSSSSS. RECLAME. Het dikwerf en spoedig wisselende genot van warme en verkoelende spijzen en dranken, zoo als dit vooral in het warme jaargetijde menigwerf voor komt, is vooral niet goed voor den mond en de tan den, die daardoor, vooral by reeds bestaande onge steldheid, niet zelden in een geheêi ziekelijken toestand geraken, die in den regel bij den aanvang van koeler weder zich het ergst openbaart. Wil men dit voorkomen, en de tanden en den mond door een krachtig preservatief voor dergelijke nadee- lige invloeden bewaren, zoo is daartegen voor alles Anatherin-mondwater van Dr. J. G. Popp, K. K. hof-tanddokter te Weonen, te Gouda bij J. C. Zei- denrijk Co. een uitnemend middelvooral zullen de goede eigenschappen daarvan veel by dragen om do gezondheid van den mond en de tanden te be waren, en medewerken om den nadeeligen invloed beter te weren. Voegt men bovendien hierbij dat het Anatherin-mondwater, bij alle ongesteldheden der weeke deelen van den monden der tanden, sinds vele jaren als zeer heilzaam bevonden is, dat tand pijn van iederen aard, kwalijkriekende adem, aanwas en ontvellingen in den mond, ziek tandvleesch, zelfs skorbuut enz. daardoor met het beste gevolg worden bestreden; zoo zal dit voortreffelijke middel zich overal aanbevelen, en verdient de opmerkzaamheid van allen, die tot dusverre het nog niet kenden of leerden waardeeren. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Lpo Tankfust 7.80. Geïmporteerd fust 7.90. September-, October-, November- en December- levering 8.20. Het pjaohtige weder der laatste dagen bracht in

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2