Bultenlandsch Overzicht. Brief uit een kleine stad. 330 Staats-loterij PETR0LEUM-N0TEERINGEN ™BEEBSBEKICHT. To rr e s pon d en ti e T INGEZONDEN. ILLUMINATIE. van Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. burgerlijke Stand. Zevenhuizen Haastrecht waarborg voor de toekomst: Oranje en Nederland onder Gods zegen éénkrachtig en vrij! Het Loo, 12 Mei 1889. WILLEM." Dr. A. Kuijper zal heden avond ten half 7 ure in het lokaal Tivoli eene politieke rede houden. Debat wordt toegelaten. Kiezers uit het district Gouda hebben toegang en anderen kunnen geïntro duceerd worden door het Bestuur der Anti-Revolu- tiouaire Kiesvereniging. De benoeming van onzen hooggeachten Burge meester Mr. A. A. van Bottjen IJzendoorn tot Bidder in* de orde van den ^ederlandschen Leeuw die wij Zaterdagavond per bulletin aan onze sttid- genooten bekend maakten heeft overal in onze gemeente groote voldoening gewekt. Metalgemeene blijdschap ontving men de tyding dat Z. M. den Koning de groote verdiensten van onzen burger vader openlyk hulde deed en de feestvreugde op het Koningsfeest werd daardoor zeer verhoogd. Gisterenmiddag ten drie ure kwamen de Leden van onzen Gemeenteraad op het Stadhuis bijeen en begaven zich en corps langs de feestelijk versierde straten onzer stad naar de burgemeesterlijke woning om hem namens do ingezetenen te coraplimenteeren met de hooge onderscheiding hem verleend. Het Corps officieren der Schutterij maakte met de mu ziek ook zijne opwachting bij ZEd.Achtb. terwijl hem ook yan allerlei andere zijden blijken van belangstelling werden gegeven. Des avonds bereikte de feestvreugde haar toppunt. Gelukkig dat het weer meer medewerkte dan men aanvankelijk had durven verwachten. Van 6 tot 8 regende het vrij hard, doch daarna klaarde het op. De illuminatie had natuurlijk daardoor wel te lijden, maar zij kon toch doorgaan behalve do toestel vóór het Stadhuis, van welker illuminatie veel verwacht werd, maar die uitbleef! Do Muziektent was ver licht, de Tiendeweg en plafondde Kleiweg enz. terwijl verscheidene ingezetenen gas-illuminatien hadden aangebracht b. v. aan de woning v,an den Burgemeester, de beide Wethouders Koning en Noothoven van Goor, den heer Steens Zijnen enz. terwijl de drie Sociëteiten: „de Réunie", „Vrede- best" en „Ons Genoegen" ook een verlichting hadden aangebracht. I Van de particuliere planten-versieringen mogen nog vermeld worden die voor de ramen van den heer C. G. van der Post op de Hoogstraat, welke om hare smaalfrolle rangschikking do algemeene aan dacht trok (zij was het werk van onzen stadgenoot Gelisson), die in het café van G. Tuithof in den langen Groenendaal en die van den heer G. IJssel- steijn op de BlauWstraat, terwijl de heer E. 8. Cats op den Kleiweg een zeer antieke vlag had tentoon gesteld, die veel bekijks had. Dat zich den ganschen avond een groot Aantal menschen langs de straten bewoog spreekt van zelf, de Markt vooral was het middelpunt der feestvie ring, de muziek-uitvoering schonk veel genoegen. Enkele bowoners, die hunne vlaggen wat vroeg in gehaald hadden, hadden last van een troep opge schoten jongens, die onder luid gezang eischten dat die weer werden uitgestoken. By den meubelmaker Scbeffer op de Westhaven werden zelfs een paar ruiten ingeworpen, omdat er geen vlag hing. Op de Oosthaven werden zo vervolgens door de politie loren, dat wij hier met een waanzinnige te doen heb ben, lieve mevrouw! daarin'ligt het geh'eele geheim!" „Maar ik begrijp niet, hoe het mogelijk is, dat zij haar eigen naam zou vergeten hebben." „Om u de waarheid te zeggen: zij is volslagen waanzinnig. Ten eerste lijdt zij aan vervolgings waanzin, zij ziet vervolgers en vijanden in ons allen, die ons best doen om haar goed en vriend elyk te behandelen, ten tweede verkeert zij in voortdurende verwarring omtrent haar eigen persoon. Nu eens verwisselt zij zichzelven met dit, dan weer met dat meisje en op dit oogenblik is zij in haar waanzin er toe gekomen dat zij gelooft niet Mary Norman, do dochter van den Lord, te zijn maar Alice Norman, haar nicht, met wie zy werd opgevoed." „Zoo iets wonderlijks is mij nog nooit voorgeko men! Maar hoe komt het dan, dat zij zich dagen achter elkander zoo verstandig gedraagt?" „Volgens de uitspraak der doctoren komt zoo iets dikwijls voor bij dat soort van waanzinnigen. Ook werd mij gezegd, dat de aanvallen, welke niet zel den tot razernij overslaan, zich telkens heftiger her halen na zulk een stilstand van eenige dagen." „Om Gods wil, bevrijd mij van dat schepsel, zij zou ten slotte nog schrik en ontsteltenis in mijn stille huis brengen. Ga naar de kamer hierover, mynheer Carringshliff. Zy is in de woonkamer bij mijn dochter; breng haar weg, voor dat er een on geluk gebeurt. Ik zal het oógenblik zegenen, dat zij mijn huis voor altijd verlaat uiteengejaagd. Overigens is het feest ingoedö^de afgeloopen. Het Gemeentebestuur van Gouda heeft gisteren Z. M. den Koning een telegram van gelukwensch gezonden, waarop een dankbetuiging is ingekomen. Ook de Goudsche Weerbaarheids-Vereeniging „Burgerplicht" heeft Z. M. per telegram gelukge- wenscht, waarop eveneens een dankbetuiging is gevolgd. De bewoners van den Korten Tiendeweg hebben eveneens aan Z. M. een gelukwensch toegezon den en hedenmiddag eene dankbetuiging terug ontvangen. Hedenmiddag ten 12 ure had op de groote Markt een groote parade plaats van garnizoen en schutterij, ter eere van het 40 jarig feest van Z. M. den Konfng. I1 Gisterenavond waren 2 personen in een bootje aan het varen in den Bleekerssiugel, toen een hunner er uitviel, doch spoedig door den ander werd gered. Zondagnacht is de Oranjevlag, die van den Haagschen toren uitstak, door personen, blijkbaar socialisten, die den toren zijn weten binnen te dringen, verwisseld voor eene roode vlag. Vóór 9 uur wapperde echter weder de Oranjevlag van don toren. De politie doet ijverig onderzoek. Blijkens telographische berichten van den Gouv.- Gen. van Ned.-Indië, dd. 7 en 9 dezer, is onzo bezetting te Edi den 3 On April jl. en den 2n dezer slaags geweest met een vijandige bende, door welke zij werd aangevallen. Bij die gelegenheid sneuvelde een mindere militair en werden er zes gewond. Daar do gemeenschap van onze versterking met de reede bedreigd werd, zond de Gouverneur van Atjeh een half bataljon infanterie en een sectio artil lerie naar Edi. Dew troepen landden den 6n dezer te Edi, en tastten bij den opmarsch naar onzo versterking do vijandelijke stelling nabij den hoofd weg aan, waarbij aan onze zijde zes mindere mili tairen gewond werden, terwijl de vijand ongeveer zestig dooden had. (St. Crt.) Aan een schrijven van een voornaam ingezetene van Luxemburg ontleenen wij het volgende: „De onverwachte gebourtenisseu van de laatste maand hebben aanleiding gegeven tot menige valsche voorstelling in de buitenlandsche bladen. Het is zeer gewenscht, dat men ook in Nederland zich daardoor niet late misleiden en verkeerd oordeele over de ware toedracht der zaken. „Alles .is volkomen regelmatig in zijn werk ge gaan. Acht dagen heeft men in Luxemburg gewacht, nadat in Nederland de noodzakelijkheid van een regentschap was gebleken. De hertog van Nassau heeft in zijn boodschap verklaard, dat hij slechts herwaarts kwam om blijk te geven van zijn gehoor zaamheid aan onze Grondwet en aan de wettèn van het huis van Nassau. Hy is afgestapt aan het oude gouvernementsgebouw, dat slechts voor tijdelijk ver blijf geschikt isj hij heeft slechts een beperkt getal hooge ambtenaren ten gehoore ontvangen, met wie hij zich in betrekking moest stellen. Alle feesten en plechtigheden, anders in zulke omstandigheden ge bruikelijk, zijn vermeden. De regent heeft ook geen rondreis door het groothertogdom gemaakt, om geeft Dat was het juist wat de slimme advocaat ge wenscht had. Met een diepe buiging nam hij afscheid, spijak nog een paar woorden over de eer, die hem te beurt was gevallen en ging heen. Het woonvertrek, waar de meisjes waren, was tegenover de spreekkamer. Carringshliff opende de deur. Het meisje, dat hij Mary noemde en dat be weerde Alice Norman te zijn, stond tegenover hem. Zij beefde van aandoening. //Wilt ge mij volgen, miss Norman?" vroeg hy, terwijl hij haar naderde. z/Als ge mij niet aanraakt, zal ik gehoorzamen!" Hy ging de trap af, zij volgde hem. Zy stapten in, de voettreden werden dichtgeslagen en het rijtuig reed weg. ZEVENDE HOOFDSTUK. „Ik had het wegens je koel verstand nauwelyks ipogelijk gedacht, dat je den advocaat zoo^feou kwet sen en alle voorzichtigheid en overlegvzou tarten alleen om aan je onbedwingbare trotschheid den teugel te vieren. Je -verontschuldigt je nu met te zeggen dat je niet was ingelicht omtrent de betrek king, waarin die mijnheer Carringshliff tot ons staat. Maar al is dat volkomen waar,, lag het dan niet voor de hand, dat je mij daar naar moest vragen?" Zóó sprak Lord Nordman tot zijn nicht Alice, toen hij haar in heur boudoir opzocht in den na- betoogingen uit te lokken. De huldeblijken die hem ten deel vielen in de straten van de hoofdstad, waren slechts een protest der bevolking tegen allerlei verdachtmakingen en bedreigingen, welke sommige bladen ons telkens voorzetten. De serenade, welke eenige particuliere vereenigingen hem hebben ge bracht, waf slechts een dankbetoon voor het offer dat hij zelf gebracht had, door tot ons te komen en voor den eerbied dien hij had betoond voor onze overleveringen, o. a. toen hy zich in zijn toespraken bediende van de Fransche taal, in strijd met de raadgevingen van de Duitsche pers. Men hoorde steeds het Leve de Koning! vóór het Leve de Regent! En zoo was het laatste woord dat de regent vóór zijn vertrek sprak, hetzelfde als zijn eerste bij zijn aankomst! Vive le Roil „Dat de hertog bij zijn komst in ons landje overal werd toegejuicht, is volkomen verklaarbaar. Men moet zich de beduchtheid voor den geest stellen, welke onze bevolking vervuld heeft, toen op de ernstige tijdingen over de ziekte des Konings aan de mogelijkheid moest worden gedacht dat de hertog afstand zou doen en do Luxemburgsche quaestie zou herleven! Die vrees was niet weinig gevoed door de houding van het oorlogzuchtige deel der Duitsche en Fransche pers. Gelukkig is die vrees ijdel ge bleken. „De talrijke telegrammen van de buitenlandsche regeeringen en de eerbied dien de hertog getoond heeft voor de bestaande rechtsverhouding van het groothertogdom, hebben ons geheel gerust gesteld en bewezen dat er geen sprake meer kon zijn van een Luxemburgsche quaestie. „Dezen onschatbaren dienst heeft het Regentschap aan ons landje bewezen en daarvoor heeft de bevol king den hertog bij zijn vertrek dank willen zeggen. „Men mag ook niet voorbijzien, dat de monar chale beginselen door het gebeurde krachtig zyn bevestigd. Het regelmatige verloop, dat een zoo onverwacht opgekomen buitengewone en kritieke ge beurtenis heeft gehad, bewijst wol hoeveel innerlijke kracht (h^monarchnlo regeeringsvorm bezit. En deze overtu^m^, welke hier te lande algemeen is, heeft te meey waarde, nu wij buren zijn van de Fransche republiek en met deze in zoo nauw verkeer staan. „Deze opmerkingen zullen stellig er toe bijdragen, dat men in Nederland goed begrijpt welke gevoelens onze bevolking bezield hebben in de laatste vier of vijf weken." Uit Winterswijk wordt gemeld: De werkstaking in het naburige kolenrevier wij. zijn hier slechts een drietal uren sporens van het brand punt dor strike, Gelsenkirchen, verwijderd wordt hier en in den omtrek niet zonder bezorgdheid gade geslagen. Alle fabrieken toch in deke streek worden uit de bekende kolenmijnen van brandstof voorzien zoo ook de gasfabrieken. Wel hebben de meeste onzer nijverheids-inrichtingen in den regel voor een paar weken steenkolen in voorraad, maar niets waar borgt ons dat in dien tyd de werkstaking zal zyn geëindigd. En inmiddels komt er geen enkele kolen- waggon binnen, terwijl er hier anders dagelijks hon derden aan- en voorbij stoomen. De eenige uitweg dien men ziet, is kolen uit België te ontbieden, maar iu de bestaande onzekerheid omtrent den duur der werkstaking zal geen fabrikant zich haasten in België contracten te sluiten. middag van denzelfden dag, dat my nheer Carringsh liff bij mevrouw Lund een bezoek bracht. „Zou ik niet in mijn recht zijn, wanneer ik de vraag omkeerde en tot u richtte, mylord?" ant woordde het iheisje. „Waarom hebt ge my niet te rechter tijd bekend gemaakt met hetgeen ik nood wendig toch eenmaal weten moest? Waarom zoo lang gewacht, totdat mijn onwetendheid ons een nadeel veroorzaakte, dat zeer moeielijk ooit weer goed te maken is? De man prikkelde mijn trots en kreeg daarom een afwijzend antwoord# dat hem waarschijnlijk niet bijzonder bevallen is. Hoe diep zullen wij ons voor dien advocaat moeten vernederen, mylord? Geef mij een bepaald rechtstreeksch ant woord, ik overzie graag den weg, die voor mij ligt, zonder later op onverwachte hindernissen te stooten.'* „Je zult je er ,in moeten schikken, zooals ik mij er in schik, kind! Carringshliff is in alles volkomen ingewijd, het grootste deel van onze plannen is door hem verzonnen, hij heeft een vindingrijk verstand. Je zult begrypen, dat hij bij zulke omstandigheden voor ons onvermijdelijk is uit onzen hoogeren kring in den zijne af te dalen." „Kort en bondig, zonder uw mooien omhaal van woorden betoekent dit dus, dat ge uw eer en de mijne in de handen van dien» zeer achtenswaardige heer Carringshliff hebt gelegd. Erkent ge dit, mylord?" Wordt vervolgd Naar het heet, zou eene der hier gevestigde fa brieken reeds op het punt zijn te „stoppen". Wij hebben dezer dagen een herderlijk schrijven vermeld van den aartsbisschop en de bisschoppen der „Oud-bisschoppelijke Cleresie", waarin wordt omschreven, waarom hun gebruikelyk kerkelijk huwe lijksformulier wordt vervangen door een ander „voor ieder volkomen duidelijk en overeenstemmende met de gezonde leer: dat het echtverbond, voor de bur gerlijke overheid reeds gesloten, in de kerk door het sacrament wordt geheiligd en gezegend." Het Centrum zegt van dat mandement niet te ge- looven dat het veel sensatie zal maken in de katho lieke wereld en in ons land kan het onder de Ka tholieken slechts een medelijdend glimlachje wekken. Deze laatsten zullen doodbedaard zich met meer of minder plechtigheid op voorschrift hunner kerkelijke overheidvoor den burgerlijken stand laten trouwen, zich niet gedragen naar de leer, die volgens het mandament zoo „gezond" is, maar eerst na de ^ont- rangst van het H. Sacrament des Huwelijks, Over eenkomstig de voorschriften der Roomsch Kathjpieke kerk, zich definitief getrouwd achten, den Iteeds verder gaandon „Jansenitischen afval laten voor het geen hy is!" Het is bekend, hoe in Ierland de geestelijkheid te relde is getrokken tegen het misbruik van sterken drank. Zij heeft in dien strijd overwonnen; de Ier- sche katholieken hebben het gebruik van whiskey laten varen. Maar zij hebben toen baat ge zocht bij ether. Thans, zegt dr. Rochard in zijn onlangs verschenen studie in de Revue des Deux Mo tides, kan men aan den reuk, dien de Ieren afgeven ontdekken welken godsdienst zij belijden. Rieken zij naar alcohol, dan zijn zij protestant; rieken zij naar ether, dan zyn zy Roomsch-katholiek. Een Engolsch zakkeroller kwam vóór twee maan den te Parijs om oen grooten slag te slaan. Hij kocht in do nabijheid van liet tentoonstellingsterrein eene gemeubelde woning voor 25-000 frcs., betaalde terstond 2000 frcs., beloofde 10-000 frcs. te betalen op 15 dezer en het overige in het begin van Juni. Hij deed alles fraai opknappen en inrichten door een behanger, wien hij eveneens den 15den fou be talen, en deed aan alle stations sierlyke prospectussen verspreiden, aankondigende dat men voor ongehoord lageu prijs gemeubeldo kamers kon krijgen in het Aberdeen-hotel". Zondag1 Waren alle kamers bezet, on in elke kamer was het volgende aangeplakt „Wacht u voor zakkerollers en dieven die ais gas- tejn du hotels binnensluipen. De directeur is alleen aansprakelijk voor de waarden die hem worden toevortrouwd." Verscheidene gasten haastteu zich den „directeur" aanzienlijke sommen on juweelen ter hand stellen en Maandag avond verdween deze brave man met al die juweelen en ongeveer 30-000 frcs. in geld. On gelukkig voor hem was hij het spreekwoord betref fende „het onderste uit de kan" niet indachtig. In plaats van terstond naar Engeland te vluchten ging hij naar do avondfeest op het Marsveld en liet zich daar op hoetordaad betrappen op een nieuwen diefstal. De werkstaking in Westfalen blijft aanhouden. Hoewol hier en daar kleine opstootjes plaats hadden, moet men zich toch verwonde reu dat, waar ongeveer honderdduizend arbeiders leegloopen, de orde zoo weinig gestoord wordt. De botsing te Bochum, waardoor twee personen gedood en vyf gewond zijn, is het gevolg geweest van een betreurenswaardig misverstand. Dien avond waren eenige oploopen van rumoerige groote jongens door de soldaten de stad uit en in de richting van het station gedrongen. Op dat oogenblik kwamen juist twee personentreinen aande reizigdfcs kwamen zonder iets kwaads te vermoeden den glwapendon troep te gemoet, er vielen steenen en de officier kemmandeerdevuur! Het gevolg was dat onschul dige reizigers en spoorwegarbeiders mede het slacht offer worden. Eenige op zichzelf staande vechtpartijen tusschen politieagenten en mijnwerkers zijn gebleken het gevolg te zijn geweest van persoonlijke veeten zonder andere beteekeuis. De suikerconventio loopt in Engeland hoe langer hoe meer gevaar. In verband roet de bestrijding, welke conventie in geheel Engeland ginder alle partijen, zelfs onder de vrienden der regeering, vindt. Wordt het twijfelachtig of het ministerie de suiker- bill wel in het parlement haar opwachting zal laten maken. Reeds werd gemeld, dat het Britsche kabinet, bezwijkend voor den nlgemoenen druk, haar verdere medewerking aan de conventie heeft ontzegd. Dit bericht verdient intusschen bevestiging. Maar in geen geval moet lord Salisbury, in aanmerking ge nomen het zeer twijfelachtig succes van het wets ontwerp van baron de Worms, voornemens zijn in geval van behandeling in het parlement de kwestie van vertrouwen te stellen. Niet alleen wordt de wet wegens economische redenen door de liberale partij bestreden het zou Aich een schrede op den wog van het protectionisme zijn maar voornamelijk ook is men er t«-gen gekant uit een politiek oogpunt, wijl lord Salisbury alleen deze wet wensebt om den Duitschen rijkskanselier te be lieven, terwijl zij aan de Franscha suiker-industrie een gevoeligen slag zou toebrengen en alzoo Engeland hierdoor van de zijde van Frankrijk aan represailles bloot stelt. Lord Salisbury evenwel bezit genoeg politiek inzicht en is zich te zeer van de verantwoordelijk- tieid van een Engelsch ministerie tegenover de publieke opinie des lands bewust om geen rekening te houden met don algemeen en duidelijk uitge sproken wensch. Hij zal het niet, als de Italiaansche minister-president, wagen lijnrecht tegen den stroom der volksmeening in te roeien. Op een desbetreffende vraag gaf CrUpi gisteren in de kamer ten antwoord, dat het de fout van Frankrijk en niet die der Italiaansche regeering is dat nog geen handelstractaat met Frankrijk tot stand kwam. Voorts hield de regeering zich volgens Crispi's verzekering overtuigd dat zij haar plicht heeft ge daan, door een bondgtuootschap te bevorderen met de mogendheden van midden-Europa, dewijl zij dit nattig achtte voor Italie's belangen. De toekomst zal leeren, of de overtuiging des beeren Crispi c. s. de ware is. De brief uit Rotterdam wordt in ons volgend nr. geplaatst. dk Redactie. Verkiezingen en nog eens verkiezingen is alles wat men in deze dagen hoort. Dat zal in Gouda ook wel zyn zoo als hier. Evenals bij U, waarde Heer Redacteur, is de strijd hieruog al hevig, want de partijen zyn in kracht bijmt gelijk. Strooi bi lletten in overvloed^ die ons echter meestal koud laten, sqps ook onze verontwaardiging opwek ken niet om onware voorstellingen, maar om de wijze waaiMvnn den godsdienst misbruikt. Door godsdieustigdj^fcfers opgevoed, valt het mij hard zoo du waamsfll met voeten te zien treden, het heiligste te wen misbruiken, den godsdienst to zien verlagen tot bevordering van partijbelnngon. Even als/in Gouda ts ook hier de katholieke partij het hulplegor. Hier is echter geen katholieke kiosvereenij^ing, hier gaan de meeste katholieken niet stemipen. Zy houden zich onzijdig uit eigen belang. Daar toch de meeste katholieken winkel zaken hebben en van liberalen leven moeten, be grijpen zy, dat zij niet verwachten kunnen, dat menschen die zij tegenwerken hun wel in hun zaken zullen begunstigen. De Liberalen oefenon geen dwang uit, maar het ia toch duidelijk dat men vrienden meer bevoor deelt dan tegenstanders. In Gouda zal ten minste deze keer alles wpl an ders gaan. Men zal den geachten Burgemeester Mr. A. A. v. Bergen IJzendoorn, zijn zetel niet ontnemen. Schande zoude het zijn, dat men terwijl men zich voorbereid ora feest te vieren voor zijn 25jarigjubi leum tegelijkertijd er toe meewerkte om hem eene grievende beleediging aan te doen. Gij kunt u niet verdedigen met de bewering dat partybelang uw stem moet regelen; neen! als ge jubelt^over zijn feest en hem tegelijkertijd tegenwerkt, dan beteekent uw gehechtheid niets, dan is uwe vreugde gehuicheld, dat staat uio juichtoon gelijk met den Judaskus. Maar, niet waar, ge zult hem kiezen, gij Gouwe naars, ge zult hem tooneu dat uwe liefde niet valsch is en dat ge hem weet te waardeeren. Ge zijt het nog niet vergeten, hoe hy eenmaal eene eervolle be trokking voor u en op uw verzoek heeft geweigerd! Welnu laat 14 Mei het bewijs leveren van uwe op rechte genegenheid, zorg dat hij met groote meer derheid gekozen zal worden; dat zal voor hem schoo ner hulde zijn dan al uw vuurwerk en uw feesten. Kiezers van Gouda, gij allen die hem acht en eert, kiest Mr. A. A. v. Bergen IJzendoorn, en gij Liberale kiezers doet uwen plicht en zorg, dat de heeren GèpA. v. Houtceningen Gz. en R. Blok ook hun zetel nejiouden. Ik zoxmL wel willen toeroepen doe als wy, want ofschoon minder machtig dan gij in uw distrikt, znllen wij, liberalen, hier de overwinning behalen. Moge dat ook in Gouda zoo zijn. Geachte Redacteur! Verwonderlijk is het, hoe ondoordacht die personen handelen aan wie is opgedragen voor de uitvoering der illuminatie zorg te dragen en aan wie hot leveren der illuminatie is opgedragen. Om daarvan een voorbeeld te geven, diene Gisteren namiddag toen de regenbuien op zijn hevigst waren, werden de vetglaasjes in de voor de illuminatie bestemdo ijzertjes geplaatst, zoodat het bovengedeelte der vetglaasjes reeds gedeeltelijk met water voorzien was, vóór dat dezelve, op du daar voor bestemde plaats gesteld waren. De personen die de vetglaasjes plaatsten, wisten of liever moesten weten, dat die 's avouds niet kenden branden. Waarom met ongunstig weder geen andere maat regelen genomen, even als bij andere gelegenheden, daar dan die glaasjes menigmaal 's avonds brandend er in wordeu geplaatst. Op zoo'n wijze als gistoren avond, is het niet' alleen geld verspillenmaar beantwoordt ook niet aan het doel. Daar er wellicht binnen kort weer een feest voor de deur staat, waarbij geïllumineerd zal worden (misschien uitgevoerd door dezelfde personen) kan het zijn nuttige zijde hebben dat daarop in het publiek gewezen wordt. UEd. daukzeggende voor do plaatsing, mijnheer do Redacteur, verblijve Hoogachtend, UEd. Dienaar, Een Marktbewoner. Vijfde Klasse, trekking van Maandag 13 Mei. No. 11598 25,000, No. 11048, 18124 1000. No. 934, 1341, 18656 400. No. 2234, 9489, 16364 200. No. 204, 1711, 2558, 3202, 3220, 5658, 6959, 7912, 13256, 13445, 14478, 14479, 15229,16067, 17108, 17371, 20182 100. Prijzen 70 104 2212 5101 7672 10200 12829 15661 18695 145 2264 5134 7821 10256 12921 15885 18737 178 2338 5620 7848 10306 12990 15931 19060 228 2365 5624 7887 10726 13045 16076 19136 332 2437 5786 7988 10841 13225 16155 19140 341 2557 6068 8036 10918 13404 16169 19169 502 2735 6111 8057 10993 13634 16752 19450 527 2821 6121 8139 11128 13743 16951 19571 740 2942 6263 8184 11242 13862 17132 19708 761 3106 6385 8234 11277 13923 17143 19799 851 3513 6400 8440 11424 13953 17247 19848 1044 3978 6445 8561 11696 14008 17262 20380 1127 3988 6579 8703 11730 14093 17416 20401 1129 4251 6799 8917 11747 14313 17469 20487 1176 4330 6817 8953 12007 14322 17549 20488 1217 4415 6853 8960 12042 14333 17696 20640 1224 4641 6877 9115 12261 14438 17746 20646 1473 4853 6886 9257 12278 14440 17947 20685 1569 4857 7196 9361 122§2 14648 18076 20688 1734 5023 7252 9802 12402 14823 18353 20691 2080 5057 7545 9852 12487 15379 18456 20727 2167 5076 7550 10115 12673 15402 18641 20864 van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust 7.75 a 7-80, Goïmporteerd fust f 7.80. September-, October-, November- en December-levering 8.20. AMSTERDAM, 13 Mei. (Per Telegraaf Binnenlandsche fondsen zeer vast. Indische prijs houdend. Buitenlandschen algemeen vast. Zuid westelijke sporen willig. Zweden flauw. OVERLEDENA. »sn Delft, 18 m.W. Saarberg 58 j. ONDERTROUWD A. »an den Bos en I. Stofberg. A. Camraeraat en A. J. Scheurwater. GEBOREN: Leendert, ouderB W. A. Uittenbogaard en S M. Donker. OVERLEDEN Breeveld, 19 j. L Uitteubogaard, 2 d«

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2