Bultenlandsch Overzicht. Brieven uit de Hoofdstad. 3308teStaats-loterij van 11390 11404 11727 11916 12105 12156 12195 12297 12317 12427 12626 12631 12854 12888 12944 13055 13088 13239 13392 13477 13534 13654 13830 zitter dei Liberale Kieevereeniging, waar de vUg had gehangen, marfr reeds was ingehaald. Het kan niet genoeg worden betreurd, dat der gelijke ongeregeldheden zijn voorgevallen en wij hopen dat het de politie gelukken zal de schuldigen in deze op te sporen, opdat zij hun verdiende straf niet zullen ontloopen. Woensdag avond had in de Groote kerk fyet aan gekondigde concert plaats van Mejuffrouw Kooiman, Sopraan te Ulm, en de Hoeren A. Bouman, cellist te Utrecht en W. Petri, organist in dezelfde plaats. Het was ons «jangenaam weder eens in de gele genheid gesteld te worden ons schoon Goudsch orgel te hoggn- Wat de op dat instrument uitgevoerde stukkeit betreft, was onze indruk dat de grootsche G-dur-Fantasie van Bach niet geheel tot zyn recht kwhm, wat wellicht aan de uitgestrektheid van de localiteit lageen andante van Handel vtfldeed in zijn frisschon eenvoud daarentegen uitstekendde sonate van Rheinbergen bevatte fraaie momenten, inzonderheid hot kalm stukje begin, de lieve melodie van het intermezzo en het effectvolle sloteen fuga van Liszt was, gelijk bij dezen componist meestal het geval is, voornamelyk interossant om de klank effecten. De zangeres, Mej. Kooiman, bezit een aangenaam orgaan, dat echter slechts in het Abendlied van Schumann tegen de ontzachelijke ruimte scheen op gewassen. Als oratorium-zangeres deed Mej. K. zich hooren in een aria van Bach en het //Denn der Herr" uit Paulus. Vooral de aria van Bach leed aan iets vaags, wat wij, eelijk gezegd, aan de localiteit toeschrijven, terwijl in de arioso van Mendelssohn een vlugger tempo ons gewenschter had toegeschenen. De Heer Bouman schonk, gelyk te verwachten was, genoegen met zijn smaakvolle voor dracht van een adagios van Bargiel, een prelude van Corolli en het bekende aria uit de D. du van Bach. Dat alles langzaam tempo was, brengt de eigenaardigheid van het instrument wel eenigs- zins moe. Te ontkennen valt 't echter niet, dat wy dezen avond wel wat veel andantes en adagio's te genieten kregen. Stille ernst moge aan een uit voering in een kerkgebouw passen, 't is ook geoor loofd dat men zich het woord herinnere //Dient den Heer met blijdschap." Neemt men in aanmerking dat de soort der uit gevoerde muziek voor vele menschen niet aantrek kelijk is, dan mag men verklaren, dat de opkomst niet gering was. Gisterenavond omstreek^ 7 uur had bij vrouw Lafe- ber, winkelierster op de dNieutfe Haven alhier een begin van schoorsteenbrand plaats. De spoedig aan gerukte spuit van het garnizoen bohoefde gelukkig geen water te geven. Men schrijft ons uit Waddiuxveen De alhier opgerichte afdeeling van den Neder- landschen Protestantenbond zal trachten te voorzien in godsdienstoefeningen en godsdienstonderwijs in vrijzinnigen geest. Naar wij vernemen bestaat 't voornemen daarmede reeds spoedig aan te vangen. We twijfelen niet of alle vrijzinnigen wier godsdien stige behoeften eenvoudig nergens bevrediging vinden zullen daarvan dankbaar gebruik maken. Als zij nu ook maar gevoelen dat dit hun zaak is! en tevens dat zij oók met geldmiddelen steunen. aangevangen, levendig te houden en daarbij hun eigen vernuft te toonen. Do jonkman, met wien Alice de laatste quadrille gedanst had, Sir Frederick Lionel, een verre bloedverwant van don Lord, had zich na eenige woorden van dank van haar verwij derd en zijn plaats overgelaten aan hen, die naar de eer dongen om met de schoone pupil van den Lord in aanraking te komen. Hij' slenterde door de zaal om zijn danseres voor den volgenden wals op te zoeken, toen hij onverwacht van achteren een hand op zyn arm voelde leggen. Hij keerde zich om en zag een jeugdig heer, die hem lachend aankeek. z/Ah! Lord Kumsdale," riep hij uit, //een witte raaf onder een troep zwarte kraaien! Vergeef mij, mylord, dat ik u onder lachen begroet, maar mij dunkt, ik had nog nooit de eer u onder den bonten zweem jongelui in een balzaal to zien." wieder mensch tracht in zijn liefhebberijen een beetje afwisseling te brengen en zoo is het ook met mij, Sir Lionel! Spelen, rijden, jagen en reizen zijn dingen, waar ik in de laatste jaren in voldoend ruime mate vau genoten heb en daar de liefde in ons schoone Engeland een zeer verrelend ding is, dat niemand naar mijn smaak met mij genieten wil, zoo heb ik spoedig een besluit genomen, toen ik de uitnoodiging ontving van Lord Norman, een oud vriend van wijlen mijn papa. Ik wil het nu weer eens beproeven met de gezelschappen." z/Ge zoudt geen beter tijd hebben kunnen kiezen tot uitvoering van uw besluit, mylord. Zie eens Voor de Rotterdamsohe Rechtbank stond eergisteren terecht de 20jarige E. M. v. d. W., dienstbode, wonende te Gouda, die bekende op den 14 April jl. terwijl zy zich met zekeren J. Alfenaar bevond in een theetuin te Gouda, ten nadeele van dezen te hebben ontvreemd eeue geldbeurs, waarin 3.50. Bij bekl's arrestatie was van het ontvreemde geld nog slechts 1 over. Hare veroordeeling werd door het O. M. gevorderd tot drie maanden gevangenis straf, terwijl de toegevoegde verdediger, mr. H. B. van der Eist, de rechtbank verzocht, eene veel min dere straf aan bekh op te leggen dan door het O. M. was gevorderd. Dinsdag a. st. uitspraak. De electriciteit heeft een nieuwe toepassing ge vonden, namelijk by de leerlooierij. De voordeelen zijn: bespoedigd looien, minder kosten, gTootere le nigheid van het leder. De huiden worden in een langzaam draaienden cilinder gebracht, waarin een oplossing van looistof, welke aan de werking van den electrischen stroom is onderworpen. De tijd van duur der behandeling hangt af van het soort van leder: kalfs-, geiten- en lamsvollen behoeven 24 uren behandeling, ossen- en paarden huiden 72 tot 96 uren. {Stoompost.) Eon liothebberij-circus is door don Amorikaaschen sportsm&n James M. Waterbury ingericht op zijn landgoed by Westchester. Daar maken jongelieden van den deftigen stand allerlei kunsten te paard, springen door hoepels, jongleeren, enz., en naar de New-York Herald verzekert, behoeven deze dilettan ten niet voor de kunstenmakers van Barnum onder te doen. Men weet trouwens, dat de Paryscho haute gomme, geen raad meer wetende met den tijd, hun in deze voorgegaan is. Gok zij bleken zich slechts door eenige ruimere inkomsten van de echte circus-kun- tenaars te onderscheidon. De Standard wijdt een artikel aan de feestviering in Nederland. Het Engelsche blad spreekt met groote waardeering en welwillendheid over het herstel van den Koning en de toekomst van ons land. z/Het is0 wel mogelijk," zegt de Standard o. a., z/dat het merkwaardige herstel des Konings van een ziekte, welke het ergste deed vreezen, volstrekt niet slechts van oogenblikkelyken aard zal wezen en dat Z. M. nog menig jaar de regeering zal mogen voe- Ten. Hij is eerst 72 jaar oud en dus geenszins wat men, in onze d§gen van veelvuldigen hoogen leeftijd, een zeer oud inan kan noemen. De prille jeugd van zijn dochter, die haar negende jaar nog niet heeft bereikt, maakt het zeer gewenscht dat het leven des Konings lang dure. Intusschen is er geen enkele ernstige grond te vinden zelfs voor de geringste vrees omtrent de staatkundige toestand van Nederland. Wel zien sommige volkeren met wantrouwen elkan der aan, maar geen enkele regeering denkt er aan, inbreuk te maken op de onafhankelijkheid of het grondgebied van Nederland, of heeft ooit zulk een onverantwoordelijke gedragslijn ernstig in overweging genomen. De eerbied voor het volkenrecht in Europa is stijgende onder de vorsten eii staatslieden die machtig zijn en tevens het besef hebben van hun verantwoordelijkheid. Gevaar is in dit opzicht niet te duchten van de heerschzucht der vorsten of de gewetenloosheid van ministers, maar alleen van de naar dien krans van schoone vrouwen, die ons hier omgeeft. Schijnt het niet, of zij hier gekomen zijn ora u een keus te laten doen? Kijk eens goed uit, mylord en kies u e&n levensgezellin." „O neen, waarde Sir, daarvoor ben ik waarlijk niet gekomen," antwoordde de Lord en op zijn knap jeugdig gelaat vertoonde zich een trek van over- verzadigheid, een natuurlijk gevolg van zyn uitspat tingen. //Mijn grondstellingen, gij kent ze, bewaren mij voor zulk een dwaasheid. Maar ik wilde u iets vragen," vervolgde hij na een poos naar de dames in de zaal gegluurd te hebben. //Toen ik binnen kwam, zag ik u met een zeer schoone dame dansen, die ik niet weer ontdekken kan. Wie was zij en waar is zij gebleven?" «Ge wendt u tot de beste bron, waar ge dat uit kunt vernemen, want ik ben een neef van die dame, wel in den zevenden of achtsten graad, doch dat maakt hier geen onderscheid. Mijn danseres was Miss Alice Norman, de pupil van den Lord, een zeer ryk meisje. Dat ge. haar «iet kunt zien, komt eenvoudig hierdoor, dat een dichte zwerm jongere heeren haar omringt en haar alzoo aau uw oog onttrekt." Het ontging Sir Lionel niet, dat het gelaat van Lord Rumsdale veel meer belangstelling toonde dan te voren, toen hij deze inlichtingen kreeg omtrent de schoone danseres van zyn vriend. z/Dus een nieuwe schoonheid!" zeide hij. //Wees zoo goed mij aan de dame voor te stellen!" hartstochten der volkeren zeiven in aan elkander grenzende landen. «Het Nederlandsche volk mag zich gelukkig ach ten, dat er nog een andere macht over hem waakt behalve de kracht der traktaten. Er zyn landen van overwegenden invloed en onwrikbare wilskracht, dio in een aanval op de vryheid van Holland een zware beleediging en een rechtstreeksche uitdaging voor hen zei ven zullen zien. Wat Engeland in dit opzicht ge voelt en in Zyn belang acht, behoeft niet te worden gezegd, en er bestaat niet de minste twyfel of Rus land gaat in dit opzicht met Engeland hand aan hand. //Intusschen, als wij hierop wijzen, denken wy er geen oogenblik aan dat er ergens ter wereld iemand zou wezen die er op loert Nederland te behandelen als Naboth'8 wijngaard. Trots de ontzaglijke uit breiding der bewapening, waarvan de gïoote mogend heden op het Vasteland het schouwspel geven, heerscht thans ten opzichte van internationale rechten en verplichtingen een rechtsgevoel dat zelfs de mach tigste niet kan geringschatten. Elke verantwoordelijke regeering streeft er onverpoosd naar den naam te ver dienen van rechtvaardig te zijn en eerlijke bedoe lingen te hebben. Daarom loopt Nederland geenerlei gevaarten kan het Nederlandsche volk met volkomen gerustheid en zonder de minste beduchtheid den veertigsten ver jaardag vieren van 's Konings inhuldiging en tevens zijn schier wonderdadig herstel." Zonder overdrijving mag men verzekeren, dat da eerste week der wereldtentoonstelling Gamot en ds republiek ten voordeele is geweest. Na het schit terend feest op het stadhuis bewezen de geestdrift volle toejuichingen der aanzienlijke menigte aan den president, dat zijn populariteit merkbaar a^d het rijzen is. In verband met de voorliefitT' van het Fransche volk voor uiterlyken glans en persoonlijke schijngrootheid, bovendien staande tegenover een reclame-held als de Londensche banneling is Carnot's taak om de gunst van de Parijzonaara te winnen niet gemakkelijk, maar hij bozit do voor een aan bet hoofd van een staat staanden leidsman gelukkige gave, hoewel steeds korte redevoeringen houdende, zijn woorden goed te pas te brengen. Zoo heeft hy ongetwijfeld een bros geschoten in het hart van de stad Parijs door zijn woorden aan haar in het bijzonder op het foestmaal in het Hótel de Ville gericht. Onder allen, die medegewerkt hebben tot den luister dor tentoonstelling, verzekerdo Gamot, nam Parijs de eerste plaats in. „Deze be wonderenswaardige stad zeide hij o. a. waarop wij met recht trotsch zijn, deze bijenkorf van arbeid, die zich niet door onvruchtbare woelerijon laat ter zijde schuiven noch van zijn vreedzaam werk laat afbrengen, de bevolking van Parijs mag voor zich een groot deel van onze bewondoring eisehen." Wel is waar waa do arbeid nog niet volbracht, maar wat nog te doen bleef, was gemakkelijk en overeen komstig het verlangen der gastvrije stad, die haar gasten welkom heette. Allo volkeren zouden te Parys die innemende beminnelijkheid vinden, welke deze stad zoo wonderlyk snel tot een nieuw vader, land voor den vreemdeling maakt, (veen der gasten zou Parijs verlaten zonder tot in zijn ziel overtuigd «Wilt ge met haar dansen, mylord," vroeg Sir Lionel ongeloovig. „Wel zeker, wil ik. Wat is daarin gelegen, dat verwondering kan baren?" „Niets dan dat ge zoo spoedig uw beproefde grond stellingen laat varen. Maar kom ga mee, dan zal ik aan uw verlangen voldoen, voor de dans weer begint." Zij drongen door den kring van heeren, die Alice omringde en Sir Lionel haastte zich om aan het verlangen van den Lord te voldoen. Na het voor stellen en het wisselen van de gewone beleefdheden trok Sir Lionel zich woer terug. Lord Kumsdale bleef echter voor Alice staan en verzocht haar om een dans. Zij reikte hem haar danskaart over, maar er was geen enkelen dans meer vrij. „Dat spijt mij zeer, mylord," sprak zij, „maar ge zult moeten bekennen, dat ik aan dit toeval geen schuld heb." „Het is alleen aan myne nalatigheid te wyten, miss, dat ik de eer moest missen, waar ik naar dong. Wanneer ik spoediger met mijn verzoek bij u geko men ware, zoudt ge niet genoodzaakt zijn geweest, my af te wijzen." Terwijl hij voor haar stond, keek hij haar onop houdelijk met zijne groote glinsterende oogen aan. Het kwam haar voor, hoe onbeduidend zyn woor den zooeven waren geweest of er uit die oogen een vurige straal in hayr hart drong en daar een wonderlijke, doch aangename warmte verspreidde. Wordt vervolgd te zijn, dat Frankrijk voor den vrede der wereld en de verbroedering der volkeren arbeidt. Met de feesten is het nu voorloopig gedaan. De kamers zyn weer bijeen an de staatkunde aan het woord. Met 278 tegen 241 besloot de kamer onmid dellijk met de begrooting een aanvang te maken. De werkstaking in Westfalen breidt zich uit, zonder dat de kans op het treffen eeher schikking tusschen werkgevers en werklieden toeneemt. De werklieden hebben een verklaring openbaar gemaakt, waarin zij verzekeren het werk niet te zullen hervatten, voordat hun eisehen zijn ingewilligd. Indien nu ook de mijn eigenaars onverzettelijk blijven, zal het dua de vraag zijn, welke van beide partijen den strijd het langste kan volhouden. De werkgevers vertrouwen dat de leiders der beweging alle werkstakers niet lang meer bijeen zullen houden. De oudere werklieden, die door de jongere zijn meegesleept en door vrees van hervatting van den arbeid worden afgehouden, zullen, naar de mijndirecteuren meenen, het werk hervatten, zoodra zy zeker zyn tegen kwaadwilligen beschermd te zullen worden. Gebrek aan geld hebben de werk stakers overigens niet. Voor weinige dagen ontvingen zij hun loon voor een halve maand en daarom kun nen zij het in elk geval nog veertien dagen uit- houdèn. Aan pogingen ter bemiddeling ontbreekt het ove rigens niet. De „Freisinnige Ztg.» verwacht nog het meest van da besprekingen, welke in den Rijksdag zijn begonnen. Vele der mijnoigenaars, die de bekende verklaring der werkgevers onderteekenden, zijn leden van den Rijksdag en behooren tot de nationaal-liberale partij, gelijk o. a. de heeren Hammocher, Kleine en Sohultz. Eenige leiders der vryzinnige partij, hebben zich nu met hun nationaal-liberale ambtgenooten in betrekking gesteld en aangeboden als bemiddelaars tusschen beide partijen op te treden. Of deze poging moer zül helpen dan die, welke tot dusver zijn beproefd, is nog zeer twijfelachtig. Erenwel wordt het reeds als een gunstig voorteeken beschouwd, dat de deputatie der werklieden in deu Rijksdag een persoonlijk onderhoud hadden met de heeren Hammacher en Baumann. Dit is de eerste keer, dat werkgevers en werklieden in persoonlyk overleg traden. Moge dit onderhoud inderdaad de eerste stap zijn tot een vergelijk, waardoor aan den treurigen strijd een einde wordt gemaakt! In de laatste dagen zyn groote hoeveelheden En gelsche stoenkool over Hamburg naar do Westf&alsche fabrieken gezonden en de bestellingen ziju zoo tal rijk, dat zy wegens gebrek aan spoorwagens niet alle kunnen worden uitgeroerd. Overigens komt ook uit het Saar-gebied en uit Opper-8ilezi(i veel steenkool, zoodat eenige groote fabrieken te Witten den arbeid hebben kunnen horvatten. De vraag is hoe lang de werklieden eensgezind zullen blyvenbesluit een deel den arbeid te her vatten tegen den zin der jongere hoethoofdon, dan wordt een grootere ranvoer van troepen verwacht, ton einde de middelen to hebben ovoral do werk lieden, die werken willen, te beschermen. Men spreekt zelf van verlenging van hot goheele 7e le gerkorps in het kolendisorict. De modedoolingen, door de Engelsche regeering in het Lagerhuis over het stadhouderschap in Ier land gedaan, hebben weinig licht verspreid. Demi- nister Smith verklaarde dat de regeering de zaak als van groot gewieht beschouwt en ze met groote zorgvuldigheid zou overwegen, doch verder kon de minister zich niet over een zoo teedere quaestio uit laten. „De mensch wikt, Het weer beschikt!» Wat beter motto is er to vinden ter verontschul diging van mijn stilzwijgen in de vorige week. lederen dag had ik my voorgenomen: „hedon zal ik naar Gouda sohryvon!» Maar o! die tempera tuur Waa hot dan den plotaelingen overgang vjin guurte naar ongewone hitte, was bot die hitte op zichzelf alleen wie zal het zeggen P Dit weet ik^nauwlijks had ik mij schrap gezot voor myn schryftafel en moedig do pen op het papier geplaatst, of ik gevoelde al sehryvend, een bedwel mende loomhoid over mij komen j ik dommelde wakond in, werd opgewekt door een schok van myn wil en bemerkte dat 't geen ik neerge schreven had, zoo mogelijk nog onsamenhangender was dan de allernieuwste poezie de» incoherent» le» pm» moderne». En woedend wierp ik de pen neer ■k kon uwen lezers toch geen caeografie zenden ifie uit de mode zijn, by het onderwijs althans. Gelukkig lyd ik niot alleen. Daar zyn er tells dio nog voel meer onder de warmte lijden oan ikonze schouwburgdirecties. Wat zij ook doan om het publiek te lokken het blijft een voudig weg en zet zich neer, buiten do deuren onzer weinge café's, die hot geluk hebben rrjje ruimte voor hun deur te bezitten, 'tls alsof we in het hartje van Augustus zijn; geen overjassen zyn er te bespeurenwe drinken bier met ijs en blyven buiten, zoolang we kunnen. Oef! En de eenigen dij in staat schijnen ons publiek naar bin nen te lokken, 'tzyn de dames en heeren van de Vzrietg-entertainment» in het Paleis voor Volksvlijt, 't welk de vorige week heropend werd, en in den Parkschouwburg, die door het Hollandsche Opera gezelschap verlaten is! De hoer Desuiten mocht Dinsdagavond met het gezelschap van het thé&tre de la Monnaie te Brueael te voorschijn treden, en de aantrekkingskracht beproeven van onzen goeden ouden bekenden Séguin, fraai baritonzanger en uitstekend acteur 't hielp niet. De zaal was zeer leeghet publiek 't welk er was intusschen zeer dankbaar en voldaan. Daarom is het een ge- lukwensch waard voor de directie der Vereenigde Rotterdanuche tormeelütcn, dat bij de voorstelling van „Zenuwachtige Vrouwen» nog een vrij talrijk publiek was opgekomen, ondanks het feit dat de gebroedors Van Lier hetzelfdo sink al 25 maal gespeeld hebben en dat bet zeer warm was. Maar ik beken dat het de moeite loonde mevr. Boersmans en Van Zuylen le zien samenspelen in deze fransche klucht, op eeno wijzo die doel zien wat echte artisten ook van een klucht weten te maken. Van Zuylen heeft toch al de allures aan genomen van fransche acteurs van dit genrezijn verdwaasde mimiek was vol fantaisie eu volkomen in den stijl. En dan mevrouw Boersmans met haar charge van den treurspeltoon, luchtig, geestig en zwierig, midden in die overdreven stembuigingen klanken brengend van een verrukkelijk mooie diepte, die den wensch doden opkomen haar toch weer eens te mogen zien in een trourspelrolMaar dan als het niet zoo warm is. Terwyl ik hetgeen ik hierboven schreef even overlees, bemerk ik, dat ik heel ver ben van het onderwerp, 't welk ik eigenlijk had willen be handelen het jongst alhier gehouden viert!aagsch prostitutie congres. Maar 't is dan ook geon ge ringe taak, in een kort bestek te spreken orer den aard, de beteekonis en de uitkomsten van dat lang durig doctersconsnlt, waarin onze maatschappij op de ontleedtafel is gelegd. Over het karakter der kwaal mogen allen eenstemmig gedacht hebben wat al verschil van meeningen aangaande de oor zaken en de beste geneesmiddelen. De ééne diagnose week mijlen ver van de andere. Wat werd er al I niet bijgehaald. De armoede, het kapitalisme, de opvoeding ïn het gezin, het huwelijksleven der ou ders, do plaats der vrouw in de maatschappij, de onderlinge verhouding der kunnen in het tydperk van de ontwikkeling, het drankmisbruik, het ontbreken van leerplicht beurt om beurt werden zy be sproken als het-kwaad-versterkende toestandon en omstandigheden. En wat middelen ter verbetering gaf men niet aan, afwisselend, uit den aard der zaak, als de besproken oorzaken. Nu eens werd de godsdienst, dan de wetgevende staat, of de leer der socialisten te hulp geroepen en de persoonlijke bemoeiingen der middernachlszondolingen, zoowel als do houding der politie; de internationale ver houdingen ten aanzien van de vrouwenslavernij, het ingrijpend vermogen der strafwet tot het beletten dier alaverny, de mogelijkheid der zedelyke ver betering door het in dienst nemen van gevallenen besproken. Wat dit laatste betreft, verdient het opmerking dat eene motie, voorgesteld door eene vertegenwoordigster van den soeialistischen vrouwen bond: „Het is wenschelijk eene vereeniging te stichten vnn heden, die zioh verbinden, om zooveel mogelijk gevallenen op te nemen" met 15 tegen 6 stemmen verworpen is. Inderdaad kwamen wij hier op een terrein vol verborgen kuilen ea gaten, even gevaariyk als dat, waarop de vereeniging tot zede lijke verbetering van gevangenen (die ook dezer dagen hier „algemeen vergaderde") arbeidt. Want hoe wenschelijk het ook zijn moge, de afgedwaalde schapen terug te brengen tot de kudde, het valt den herder moeielyk alleen hiermee zich af te geven zonder de goede kudde de zorg te onttrekken, waarop deze toch zeker allereerst aanspraak mag maken. Een arbeid in de gevangenissen, die den eerlijken arbeider een zeer schadelijke mededinging aandoet, kan der gemoenschap allerminst baten. En wanneer men de gevallen meisjes eer in dieust ging nemen dan de onbesprokene, stelde men dan aldus goen premie op de ontucht Met dat al blyft het vierdaagsch debat in al die secties van het anti-prostitutie congres moge hot dan ook voorloopig alleen vruchtbaar zijn geweest in moties belangryk in menig opzicht. Niet het minste, dunkt my, door het geleverde betoog voor de algeheele gelijkstelling van man en vrouw. Daarbij is een thesis geopperd, die tot nu toe in ons land zeker nog niet anders is uitgesproken dan door dames, welke men met 'tmin vleiend woord „blauwkousen" of „ge- emancipeerden" placht te betitelen, maar die in den vreemde, met name uit het noorden, het onderwerp van heel wat debat uitmaakt en daar zelfs in de letterkunde uitdrukking gevonden heeft. Een groot voorvechter voor de gelijkstelling van man en vrouw ten aanzien van de zedelijkheidsleer is de bekende dichter, n^ellist en tooneelschrijver Björnsterne Bjömson, en in een zijner drama's „Een handschoen" laat hij zijne heldin eene verloving met een jongen man, dien zij meent lief gekregen te hebben, terstond wêer afbreken, zoodra hij vernomen heeft dat hij ten aanzien der sexueele moraal zeer ruim van ge weten en handelen is. Niets kan haar bewegen op dit besluit terug te komen; zij gelooft niet in de mogelijkheid dat een zeer lichtvaardig jonkman een getrouw echtgenoot worden kan, en jij zou ook meenen haar sexe te beleedigen door een man te huwen die een barer „zusteren" in het ongeluk stortte. En wanneer die jonkman den spot blijkt te drijven met^ hetgeen haar zelf vreeselijke ernst is, dan slaat zij hem zelfs haar handschoen in het ge laat! Of het bij ons ooit zoover komen zal? Doch laat ik nog even terugkeeren tot het anti- prostitutie congres om gewag te maken van het ge meenschappelijk arbeiden aldaar van de christelijke freulespartij en de socialisten. De laatsten hebben zich daar doen gelden en kwamen menigmaal flink uit den hoek. Vooral Fortuijn en met hem mej. Jonker, de vertegenwoordigster van den reeds ge noemden soeialistischen vrouwenbond. Beiden hiel den eene redevoering en namen deel aan de debatten, 't Was eigenaardig die chieke dames met haar fraaie mantels om te zien zitten in de nabyheid der een voudig gekleede vrouw uit het volk, en de petten en dagelijk8che jasjes der mannen op te merken midden tusschen de deftig zwartgejasto heeren! En als men vraagt, wie het 't meest ernst was, ik zou den soci alisten wel den eerepalm durven reiken. In de be moeiingen van enkele der dames en heeren lag voor mijn gevoel iets stelselmatigs en opgeschroefds. Na tuurlijk niet van alle en wel het minst van den Voorzitter, ds. H. Pierson, wiens warme overtuiging uit al zijn woorden sprak. Na»chrift. Met de gebruikelijke parade, het uit steken van veel vlaggen, het geven van openbare muziekuitvoeringen, het afsteken van een groot vuur werk en het ontsteken van illuminaties voor stads en enkele particuliere gebouwen is heden het feest van 's Konings 40-jarig regeeringsjubilé gevierd. Zoo sterk als bij den jongsten Princessedag was de levendigheid op straat en de drukte der feestvierende menigte uit deu aard der zaak niet; daartoe was alles te plotseling gegaan en was er niet genoeg te zien. Wie zich het meest onderscheidden in hun streven, om zelf bij te dragen tot verhooging der feestvreugde waren de bewoners onzer volkwijken: de Jordaan, en daaronder vooral de Willemstraat, en de dusgenoemde Jodenbuurt; beide om hnn oranje gezindheid van ouds bekend. En het eigenaardige daarbij is, dat er bij gelegenheid van dusdanige feesten altijd eene officieele verbroedering tusschen de bewoners van beide wijken plaats vindt, die dan elkander deputaties ter begroeting toezenden. Of dit nu al wederom heeft plaats gegrepen, zou ik intusschen niet durven zeggen. Ghijsbk. v. Aemstei. Amsterd. 13 Mei. Vyfde Klasse, trekking van Donderdag 16 Mei. No. 1466, 10274 1000. No. 3411, 4207, 9529, 13178, 17491 400. No. 1490, 1747, 5369, 17665, 19222 200. No. 1994, 3625, 5017, 7226, 9264, 13382,' 15037, 15247 100. 23 2958 320 3156 418 3199 634 3380 652 8507 788 3784 865 3786 1023 3814 1092 3961 1154 4187 1521 4237 1634 4300 1778 4323 2079 4327 2136 4354 2419 4416 2421 4468 2445 5025 2584 5109 2695 5287 2700 5332 2713 5488 2910 5530 Pryzen 5615 8308 5854 8672 5995 9049 6184 9085 6398 9162 6449 9423 6690 9911 6852 9999 6854 10216 6945 10393 7024 10425 7044 10443 7257 10518 735810533 7567 10563 757610681 761310881 7723 10897 791410994 7959 11035 8203 11157 8265 11188 8282 11249 70 13975 16371 14060 16548 14169 16612 14278 16984 14345 17211 14399 17352 14581(17390 14910 17410 14912 17646 14978 17652 14986 17657 15158 17662 15318 17733 15563 17778 15575 17860 15699 17987 15732 18051 15802 18142 15965 18164 15973 18554 15989 18687 16034 18844 18900 18946 19043 19047 19139 19265 19394 19471 19482 19497 19581 19725 19732 19948 20064 20151 20419 20594 20601 20755 20804 20835

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2