Dat onse Gouda's stadt 1 Uw naam nu drage mag O burgemeester blijf Ons tog nog lang regeere, Gij zijt het pronkjuweel Yan alle burgerheeren Veel hijl zij u gegund Wanneer uw burgerhoofd Bedrijgt wordt door gevaar Zijn wij als gouwenaar Steeds altijd voor hem klaar. Het'artikel weereboogen" was op dit feest ook uitstekend vertegenwoordigd. Al dadelijk bij het betreden van de Markt op het punt waar de Wijd- straat eindigt had men er een, die zeer smaakvol wts ^versierd en met do woordenHulde aan den Burgemeester prijkte. Het wapen van de gemeente en dat van den jubilaris prijkten bovenaan, aan de zijden waren sierlijke hoornen van overvloed aange bracht, die een schat van bloemen bevatten, terwijl van deGoudsche kleureu voor het effect uitstekend was party getrokken. Op de Kleiwegs- en Hoog- straatsbrug en ook elders waren eveneens eerebogen opgericht, die een schoon gezicht opleverden. De Lange en Korte Groenendaal verdienen voor zeker een (eervolle vermelding. Hier had men een soort plafond-versiering aangebracht, die een verras senden indruk maakte. Op de Nieuwe Haven waren twee keurig gedecoreerde schuitjes, een met aquarium* en fontein. Doch het is onmogelijk alles aan te stippen wat vermelding verdient. Tallooze straton en grachton boden zooveel schoons en bezienswaardigs aan, dat hot onmogelijk is in veel détails te treden. De gansche stad deed denken aan één feesthalle, waardoor té wandelen een waar genot mocht heeten. DE FEESTDAG werd geopend met daverende salvo'sJta bespeling van het carillon. Des morgens om 9 uur begaven de beide Wethouders H. W. G. Koning en J. M. Noot hoven van Goor met den Secretaris Mr. D. N. Brou wer zich tot den Jubilares, om hem te complimen teeren, waarbij eerstgenoemde een hartelijke felicitatie uitsprak,, die door den Jubilaris beantwoord werd. Genoemde heeren waren vergezeld van een drietal lieftallige meisjes, hunne dochtertjes, die een smaak vol bloemen-cadeau overhandigden, dat gracieuselijk aanvaard werd. Intusschen was roeds den Burge meester eon muziekale hulde gebracht door het Muziekkorps der dd. Schutterij onder directie van den Luit.-Kapelineester J. G. Arentz, die gevolgd werd door oen aubade van het Corps Officieren hier in garnizoen met de StafmuZiek vaii het 4e reg. infanterie, kapelmeester de heer J. H. G. Mann. De Majoor-Kommandant C. O. van Kesteren hield een in warme bewoordingen gekleede toespraak, De hh. bloemisten Sleeoama, Hooftman, Otto en Ge- liasen verdienen wel een speciaal woordje van dank voor ai het schoons dat zij by gelegenheid van dit feest leverden. Inderdaad zij hebben getoond, dat Gouda bloemisten heeft, waarop men trotsch mag zijn. Zoowel de keur van bou quetten als de smaakvolle planten-veraieringen deden hun alle eer aan. f Wat de versiering der stad betreft maakten zóóvele per sonen zich verdienstelijk, dat het ondoenlijk is namen te noemen. Van verschillende zijden werden wij attent gemaakt op de welwillende medewerking van dezen en gijnen ten opzihete van bepadde versieringen, maar hoe gaarne wij aan het verzoek tot openbare vermelding van hunne namen zon den voldoen, wy kunnen dat nietdaar wy onwillekeurig tegenover anderen onbillijk zouden zijn. nik zal niet afdingen, mijnheer Brown. Welke formaliteiten zyii er nog noodig?" «Wanneer de jonge dame hier gebracht wordt, moet u mij haar geboortebewijs geven, verder een bewijs uit het bevolkingsregister van haar woonplaats en een door twee geneesheeren onderteekende ver klaring, dat haar verstandelijke vormogens gekrenkt zijn." //Dit laatste is mij niet mogelijk," antwoordde Walther na zich even bedacht te hebben. De donkere oogen achter de glazen van den gou den bril begonnen op eigenaardige wijze te schitteren. z/Het is toch onvermijdelijk, het wordt door de wet gevorderd," antwoordde de dokter met loerende blikken. «Het is wel mogelijk, dat door mij en mijn collega zulk een verklaring wordt afgegeven, doch ik weot niet, of de hooge kosten u zuilen terug houden." «Hoeveel bedragen die?" //Drie maanden kostgeld." «Dat is werkelijk veel geld voor een stuk papier." «Ge moet hierbij vooral in aanmerking nemen, dat ge dit stuk noodzakelijk moet hebben. Het geldt hier ook een geneeskundige verklaring, die slechts kan worden afgegeven na zorgvuldige wetenschappe lijke waarnemingen, die weken lang tijd en moeite kosten," zeide de dokter, die den jonkman voort durend in het oog hield. Walther had genoeg gehoord om te begrijpen dat deze dokter een kind des duivels was. wnirbij hy o. a. deed uitkomen welk oen uitstekende verhouding er te dezer stede bestond tusschen gar nizoen en burgerij, dié spr. hoopte steeds zou voort duren. De jubilaris betuigde ook dezen spr. zijn hartelijke erkentelijkheid voor het gesprokene en stemde van harte in met dien wensch. Om half elf ongeveer werd de Burgemeester en zijn familie afgehaald door een deel der Feest commissie, waarbij een dochtertje van den Voorzit ter, Mr. J. Fortuijn Dhiogleover, der echtgenoote van den jubilaris namens die commissie een bouquet aanbood en daarop ging men onder geleide van de Goudsche Éerewacht stadshuiswanrts. Op de tocht daarheen had de jubilaris telkens vele daverende toejuichingen in ontvangst te nemen en tevens verschoideue' bouquetten en kransen. Onder luifle toejuiching van het volk, dat diclit- gescbaard het ruime Marktplein vulde steeg men uit en beklom de trappen van het Stadhuis. Boven gekomen werd de heer en mevrouw van Bergen IJzendoorn met v uitbundig gejuich verwelkomd. Hartelyk groetten zij de menigte en namen daarop de hun aangeboden zetels in. Toen begon de kin- der-cantate. Deze werd uitgevoerd door ruim 700 kinderpn (leerlingen van de Sted. Muziekschool en Lagore scholen) onder leiding van den heer Spaan derman en was vorvaardigd door den heer S. Post humus op muziek van den hoer Nicolaï. Beide heeron woonden do uitvoering bij, dio niet naliet een uitstekenden indruk te maken. i iloe schoon klonk al reeds de aanhef Gouda's zoon cn Gouda's roem! 't Feestuur is thans aangobroken, Luid verkonde 't vlag en bloem; En de danktoon uitgesproken Zegt: da-t, waar U 't Zilver siert, Gouda met U hoogtijd viert. /-En niet minder het slot: Heil U Heil U Deze schaar Juicht,, door dankbaarheid gedreven Bidt, dat U" nog menig jaar, Haar ten nutte zij gegeten. Blijf haar zorg, haar kracht, haar lust U aan 't hoofd geeft moed en rust Na de kinder-canfate volgde een ovatie van de liedertafel //Apollo" met medewerking van vele dilettanten, onder léiding van den heer J. G. Arentz, mot begeleiding van de Stafmuziek van het 4e lieg. Inf. Een tweetal liederen werden ten ge- hoore gebracht, Heerlands Leeuw van J. Bohl J.Gz. en Vlaggélied van J. P. Hoije, die beide mot groot genoegen werden aangehoord en don voreischten in druk te weeg brachten. Vervolgons had op do Raadszaal een indruk wekkende plechtigheid plaats. Daar word den jubilaris hulde gebracht namens de Burgerij en den Gemeenteraad. Do Eere-Voorzitter van de Foest-Commissie, hét oudste^ lid van den Gemeenteraad, de heer W. J. Fortuijn tyroogléever, hield daarbij de volgende toespraak o Mijnheer de Burgemeester Een heerlijke feestdag ia heden voor de Gemeente en ook voor U aangebroken. 25 jaren toch heeft de Gemeente liet voorrecht genoten U als haar Burge- meestor te bezitten en hebt Gij die taak vervuld. Eu boe go dat gedaan hebt, dat getuigt do belang stelling, de geestdrift der geheele Gemeente bij het De eene schurk had zyn slachtoffer aan den ande ren schurk overgögeven. Deze gedachte bracht hem met uieuwe kracht het besluit in herinnering, dat hij zijn beschermelinge zou bevrijden. //Ik zal u mijn zuster brengen," zeide hij. //Zij zal bij mij zoo goed bewaard zijn, als ware zij in liet paradijs," verzokerde de dokter met een grijns. «Wilt ge mij wel yergunuen de inrichting eens te zien?" //Met veel genoegen, mijnheer, doch ik kan u helaas! niet begeleiden. Belangrijke ziekenbezoeken verhinderen mij om u deze beleefdheid te botoonen." Hij had de citroen uitgeknepen; waartoe nu zich nog verder moeite gegeven. //O, laat ik u toch vooral niet hindoron. Mis schien hebt ge wel iemand ter uwer beschikking, die mij begeleiden kan?" z/Dr. Parker zal u begeleiden, mijnheer. John, breng mijnheer bij Dr. Parker. Goedon morgen, mijnheer, tot spoedig weerziens!" //Goeden morgen!" Walther schepte mot verlicht hart adem, toen hij de kamer uit was. Hier was zy dus, bij dezen man, die voor vyftig pond sterling een mensch onschade lijk wilde maken! Hoe hoog zou bij hem de prijs van oen menschenleven zijn? Walther huiverde bij de gedachte, dat het meisje zonder zijn hulp in het gunstigste geval haar leven lang hier zou opgesloten blijven. Maar hij zou haar helpen, al moest hij daarbij zelf te gronde gaan! vieren van dit heugelijk feest; dat getuigt de eer volle onderscheiding U onlangs door den Koning verleend, door &we benoeming tot Ridder dor Orde van den Nederlandschen Loeuw. De Commissie welke zich uit de Burgerij gevormd heeft om dit feest te regelen, heeft de aangename taak op zich genomen (J de hulde, de gelukwenschen der ingezetenon bij deze blijde gebeurtenis over te brengen en U dank te zeggen voor uwe toewijding gedurende zoo vele jaren. Veel is door U in dat afgoloopen tijdvak tot stand gebracht, hetzij alleen, hetzij met medewerking der Heeren Wethouders of van don Gemeenteraad, dén Secretaris en rton Ontvanger. Wij behoeven geene bijzondere zaken op te noemen, want waar zouden wy eindigen? Alles wat vpor de ingezetenen nuttig, voordeelig en aangenaam was, word door U voorgesteld, onder steund en uitgevoerduwe belangstelling in alles wat deze Gemeente betrof, was onbegrensd en be paalde zich niet tot woorden, maar openbaarde zich vooral in handelingen en daden. En dat ge met liefde voor de plaats uwer geboorte bezield waart, dat bleek ook, toen gij, negen jaren geleden, voor de zoo hoogst veroerendo benoeming tot Lid van Gedeputeerde Staten bedankte en uwe krachten aan deze Gemoonte, waar ook uw hooggeachte Vader en Grootvader den Burgemeesters-zetel, met eere bekleed hebben, bleef wijden. Maar de Burgerij wilde U ook een stoffelijk blijk barer dankbare erkentelijkheid geven, hetwelk U thans wordt aangeboden met de Oorkonde daarbij hehooreiule, vervaardigd door Jan Bos, welkein het Weeshuis alhier is opgevoed. (Hier bood spr. den jubilaris oen prachtig be werkte pendule met candelabros aan benovens de oorkonde, waarvan de beschrijving hieronder volgt.) Ieder, van welke'n stand of rang ook, arm en rijk, aanzienlijk en gering, oud eu jong, wilde aan liet vorleenen van dat geschenk mode doen, en zijn koper, zilver of goud daarvoor ten offer brengen. De Commissieleden die zich met de inzameling belastten, zijn getuigen van de geestdrift welke bij de geringe zoowel als bij de aauzienlyke burgers, bestond. Niemand wilde achterblijven. Moge dit geschenk medewerken tot voortdurend aandenken aan 'dit feest. Hooggeachte Burgemeester Moge het God behagen, U nog zoer vele jaron in het leven te bewaren, in het genot eener goede gezondheid en in het bezit uwer hooggeëerde Echt enoot en aller. die U verder dierbaar zijn en moge de Gemeente nog lang den zegen genieten, U aan haar hoofd geplaatst te blijven zien en de vruchten te blijven plukken uwer werkzaamheid, uwer veel zijdige konnis, van uw helder inzicht en juist oordeel in allerlei, zaken en omstandigheden, opdat het de Gemeente moge blijven welgaan on zij in bloei en welvaart moge blyven toenemen. En nu sluiten wij mot den wensch der geheele Burgorij te herhalen Lang, lang leve de Burgemeoster Met geestdrift werd dit door alle aanwezigen tot driemaal toe uitgeroepen, waarop de Burge meester het woord nam en ongeveer aldus sprak Mynheer de Eere-Voorzitter Ik zeg TJ hartelijk dank voor de vereerende woor den, die U tot mij gesproken hebt en niet minder de heeren, uit wier naam Gij het woord hebt gevoerd. Dr. Parker ontving hem als een oud v bekende. Hij vroeg, wat Walther het eerst wilde zien en deze antwoordde zonder daarvoor een bepaalde reden te hebben, dat hij liefst eerst het phrk eens wilde zien. Zy verlieten het huis door de achterdeur en waren op die manier onmiddellijk in het park. Eenige grasperkjes, een paar laantjes met boompjes, een klein prieel, dat was alles. Walther voelde zijn hart kloppen, toen hij naar buiten stapte. Er waren verscheidene personen in. den tuin, maar die hij zocht, zag hy niet. «Hoe hebt ge uw nieuw te-huis gevonden?" vroeg hij om het gesprek gaande te houden. «Wie don modder vermijdt, valt in de plassen," antwoordde de jonge dokter met een glimlach. z/Zoudt ge wei willen gelooven, dat het meisje, waarom ik Bedlam moest verlaten, zich hier onder de patiënten van Dr. Brown bevindt?" //Inderdaad?" zeide Walthor, minder verwonderd dan Dr. Parker had mogen verwachten. z/Dat is zeker een merkwaardig toeval." //Het is geen toeval, het is myn noodlot," zeide Parker met een zucht. «Het spreekt van zelf dat zich hier weer hetzelfde verschil van gevoelen voor doet als in Bedlam. Heden zijn wij begonnen hier over van gedachten te wisselen en voordat ik myn inzichten goed heb uiteengezet, zal ik hier wel niet meer inwonen. Wordt vervolgd.} Maar waarlijk, het is veel te veel, het overtreft mijne stoutste verwachtingen Als ik zie het prachtige geschenk, dat U mij namens de burgery hebt aangeboden, als ik zie al die blijken van sympathie, mij heden geworden, dan gevoel ik mij als in een tooverwereld. Nauwlijks had ik het hooggewaardeerde blijk van 's Konings goedkeuring ontvangen of^rnij werden tal van andere treffende blijken van waardeering aan geboden Toen ik hiorheen kwam langs de straten der stad, waar de vlaggen wapperden tor mijner eere, toen schoot mijn gemoed vol en met vernieuwde kracht vroeg ik mij zelf af: Waaraan heb ik toch dat alles te dauken Wat heb ik ooit voor Gouda gedaan, dat mij die groote eer waardig maakt O ja, ik heb Gouda lief gehad, de stad -mijner geboorte, waar ik jaren aebtereon tal van zegeningen heb genoten, maar die liefdg heb ik met velen ge meen de liefde tot zyn land is ieder aangoboren Het is waar, ik heb steeds getracht gedurende een veeljarige loopbaan de rechtvaardigheid te be trachten, nooit is door mij iemand achtergozet wegens staatkundige gevoelens of godsdienstige rich ting, maar dat hebben zoovelen gedaan, dat is een alledaagsche deugd. Gouda is in de laatste 25 jaar ongetwijfeld in bloei toegönomen, maar wij weten allen hoe weinig een gemeentebestuur en nog veel minder een burgemeester in staat is eene gemeente tot bloei te doen geraken. I)o welvaart van een stad is de vrucht van den arbeidszin, energie en werkkracht harer ingezetenen. Eere aan do mannen van don arbeid uit iederen stand, uit iederen kring, die haar hebben veroor zaakt Als Gouda in bloei is vooruitgegaan in de laatste 25 jaren, is die ontsprongen uit de fabriek, de werkplaats, het kantoor en do studeerkamer, maar niet uit de raadszaal. Als het Gouda goed ging, komt de eer daarvan geenszins aan mij toe, maar veeleer aan de mannen, die met mij de gemeente hebben bestuurd, dan is dat te danken aan mannen Ms de hh. Viruly en Remy, die ik tot mijn onuitsprekelijk genoegen heden hier tegenwoordig zie, als do waardige Prince, de onvergetelijke Droogleevor Fortuyn, met wion ik zoovele dagen en uren in het belang dér gemeente gearbeid heb I)an is dat te danken aan de raads leden, mot hun waardigen nestor aan het hoofd, aan de wethouders, die met jeugdige voortvarendheid de stadsbelangen behartigen, aan den ontvanger, wiens 50 jarig jubilé wij eenigen tijd geleden her dachten, aan den waarden secretaris, die mot har telijke vriendschap mij tot een krachtigen steun was. En toch, hoe weinig ik heb gedaan voor de stad, toch wil op myn feestdag de gansche burgery mij hulde brengen. Ik had gedacht dezen voor mij gedenk waardigen dag in den kring der mijnen door te brengen, maar de burgery heeft dat anders gewild, zij hqeft dozen dag voor my tot een schitterenden feestdag willen maken zooals ik in Gouda nog nooit heb zien vieren. Ofschoon ik deze hulde onverdiend geniet, ben ik hartelijk dankbaar voor dit vernieuwde bewijs van welwillendheid, dat do burgerij my heden geeft. Er breekt nu voor mij een nieuw tijdperk aan. Of do toekomst voor my lang of kort- zal zijn, ik weet het niet, maar met vertrouwen en moed ga ik haar tegen, gesteund door eeno burgerij, die ook ia het vervolg door arbeidzaamheid, geest kracht en kennis den bloei der gemeente zal ver- hoogeu. 't Is waarenkoio zwarte stippen doen zich aan den gezichteinder op, of die tot onheilspellende wolkeu zullen aangroeien dan wel verdwijnen, het is alleen Gode bekend, maar wanneer men slechts moed heefi in de toekomst zie ik voor Gouda nog vele goede dagen aanbreken. Moge de stad, dio ons allen zoo dierbaar is, zich verheugen in een voortdurende» bloeiMoge liet Gouda steeds wolgaanDan zal een van mijne dierbaarste wenscbon worden vervuld. Do wethouder H. W. G. Koning nam daarop het woord en sprak aldus Hooggeachte Jubilaris! Waarde Burgemeester! Het is moeielijk te zeggen wat ik gevoelde, toen men mijhiitnoodigde U, namens twee oud-Wethouders, de Leden van den' Gemeenteraad, den Secretaris en don Ontvanger hartelijk geluk te wenschen, op dezen, voor ganscli Gouda zoo gewichtigen dag. Voldoe ik daaraan, liet is met vreugde, vervuld als ik ben van de groote waarde van dit feest en met aandoening, waar ik zie, hoe de gansche stad op zoo treffende, indrukwekkende wijze toont, hoezeer zij haar Burgervader lief heeft en waardeert. Met erkentelykheid en geestdrift heeft U de jube lende stad reeds begroet. Gansch Gouda juichjt onylat zij het Zilveren Feest mag vieren van haren Burgemeester. Onnoodig U te zeggen, hoezeer ook wij daarmede' instemmen, wij, die boven allen geroepen zijn om de belangen van Gouda met U te helpen bevorderen, wij, die weten met hoeveel moeielijkheden U dik wijls te kampen hebt gehad, om tot stand te brengen, wat U naar plicht en geweten, in het belang der Gemeente noodig achtte. Het kan uw wensch niet zijn, dat ik hier zal wijzen op wat onder Uw wijs eu beleidvol bestuur verbeterd werd, of tot stafcd is gekopien. Hier, in deze Raadzaal, hebt U gedurende 25 jaar als Voorzitter de vergaderingen geleid; hier werden vele gewichtige zaken behandeld en het was dikwijls te danken aan Uwe uitstekende voorlichting en ver dediging, dat besluiten werden genomen in het waarachtig belang van Gouda. Maar genoeg, gedurende de 25 jaar dat het U gegeven was Hoofd dezer Gemeente te zijn, hebt U maar één groot en schoon doel beoogd: Gouda's welvaart te bevorderen, Gouda te doenbloeien. Daarvoor dankt U Gouda, daarvoor zijn wij U erkentelijk, daarvoor betuigen wij U onzen innigen hartelijken dank. Virtus nobilitat! Toen Koning Willem I in 1815, de orde van den Nederlandschen Leeuw instelde, beoogde Hij daar mede door deugd geadelde mannen op vereerende wijze te onderscheidon. De beteekenis van die onderscheiding was de groote waarde die Hij hechtto aan: Burgerdeugd! En' nu eenige weken geleden onze Koning Willem III U met dat Ridderkruis versierde, heeft ieder rechtgeaard inwoner Hem gedankt, uit blijdschap dat de Koning Uwe verdiensten als Burgemeester op zoo Eervolle wijze heeft trachten te beloonen. En die hooge onderscheiding was zoo ten volle verdiend. Met Eere draagt U dat kruis U, Eerste Bur ger van Gouda! omdat U het grootste deel van Uw leven gewijd hebt aan do belangen der Gemeente, omdat U gedurende 25 jaar, alles gedaan hebt wat U mogelijk was, om de" welvaart van Gouda te bevorderen. Hebben wij U geluk gewenscht en gedankt, ook aan Mevrouw Uwe Echtgenoote brengen wij onze zoo welgemeende gelukwenschen op dezen Feestdag. Waar allen den Burgemeester toejuichen, vergeten zij U niet. Van het oogenblik af, dat U met hem verbonden zijt, hebt U de liefde en genegenheid verworven van bijna alle ingezetenen. Gouda heeft ook U liefgekregen en waardeert, naast haren Burgemeester, ook ten zeerste U, Zijne Echtgenoote! Hartelyk wenschen wij ook U geluk, Geachte Zuster van den Jubilaris. Ook gij hebt vele jaren piet hem geleefd en dat hij Gouda lief heeft, zult gy meermalen hebben ondervonden. Wij vergeten niet wat gij altijd voor hem geweest zijt en zeggen U dank dat gij naar hier zijt gekomen orh zijn feest mede te.yrieren. Ontvangt ook gij, familiebetrekkingen, onze ge lukwenschen op dezen dag. Geachte Jubilaris- Het was de wensch van ons alleff om ter herin nering aan dit Uw Zilveren feest, na, voor alles wat door U gedurende die 25 jaar voor de Gemeente gedaan is, dank te hebben gezegd, U een klein blijk te geven van onze hoogachting, waardeering en vriend schap. (Hier bood spr. den jubilaris een prachtig bronzen beeld aan voorstellende Le Vaingueur van E. Ma- rioton met een album bevattende de namen der gevers nl. de raadsleden, de secretaris, de ontvanger en de beide oud-wethouders Vifuly en Remy.) Aanvaardt dit geschenk als een bewijs van Hulde aan U onzen Voorzitter, Gouda's hooggescbatteu bur- Moge dit Beeld, terugdenkende aan het verleden, U herinneren aan veel, waarin door U tot zegen van Gouda de overwinning is behaald; en terugdenken^" aan den dag vau heden, het zien op dien krijger die de lauwertak zegevierend lioudt opgeheven, U steeds .herinneren, hoe een dankbaar \#lk U op Uw Zilveren feest, vol liefde en erkentelijkheid, met lauweren heeft gekroond. Ontvang ook deze Album en waaneer U die nu en dan eens doorbladert en ouze jfiamen leest, moge dan de overtuiging- bij U leveaftig wordeii dat wij U steeds willen steunen, ij i alles wat strekken kan,^ om den bloei van ons eliefd Gouda te be vorderen. Dat dit opnieuw Uw doel m streven zal zijn, gevoelen en beseffen wy ten vo le. Moge God U 'daartoe nog lang voor onze Ge meente sparen. Moge Hy U de lust, den njioed en de krachten schenken, om voor hare belangen nog vele jaren werkzaam te kunnen zijn. Moge zegen rusten op Uw Huis. j Blijf nog lahg het Hoofd onzer Gemeentè,^ wees inni£ overtuigd, dat er thans boven allés, ééne bode, één wensch onze harten vervult Lang leve onze Burgemeester! Alle aanwezigen herhaalden met onbeschrijfelijke geestdrift deze woorden. De Burgmeester zeide daarop ongeveer het vol gende Mijne heeren Wanneer het mij mogelijk was als Burgemeester iets voor Gouda te doen, dan is dat inzonderheid te danken aan de Leden van den Gemeenteraad, die mij steeds hun stoun verleenden. Als het eenigs- zins mogelijk was werden de voorstellen door mij gedaan, altijd met goede oogen aanschouwd en dank zij de medewerking van den Raad was 't mij moge lijk tot eenige tevredenheid mijne betrekking te be- kloeden. Ik heb mijn best gedaan om al wat in het belang van Gouda kon strekken te bevorderen, doch ik had niets kunnen tot stand brengen als do Raad mij niet had gesteund. Ik betuig mijn dank voor alle vriendschap en toegenegenheid steeds van de Raadsleden onder vonden. Ik zal het een groot voorrecht achten nog eenige jaren aan het hoofd van den Raad te mogen staan en de heden ondervonden sympathie zal mij een nieuwe aansporing zijn om mijn besto krachten in te spannen in hét belang dor gemeente l Vervolgens werd den jubilaris nog een geschenk aangeboden met gelukwensch van den Gemeente- bouwmeester, den heer L. Burgersdijk en het perso neel der Secretarie waarvoor hij in de meest hartelijke bewoordingen bedankte en deed uitkomen hoeveel de gemeente aan die ambtenaren verplicht is. De Wethouder, J. M. Noothoven van Goor, bood daarop den jubilaris den eere wijn aan in een prach tig bewerkte beker met zilveren deksel, waarop een stedernaagd met lauwerkrans, die spr. namens de Feestcommissie den Burgemeester als een geschenk overhandigde. Daarmede was de plechtigneid geëindigd en wer den de cadeaux bezichtigd. -Zoowel dat van de Burgerij als dat van den Gemeenteraad munten uit door smaakvolle bewerking en artistieke uitvoering. Het bronzen beeld bevat de inscriptie*. Aan Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn 1864. Gouda. 1889. De Raad, de secretaris, de ontvanger en de oud wethouders. De oorkonde gevoegd bij het geschenk van de burgerij is op zichzelf een waar kunststuk. Hét bevat de volgende opdracht: 18.64. OOKKONDE lgM- 1 Juni. Aan Mr. Albertus Adrianus van Bergen IJzendoorn door de Burgerij Uit hoogachting en erkentelykheid aangeboden ter herinnering bij zijn vijf-en-twintig jarig feest als Burgemeester van Gouda. De Feestcommissie, volgen de handteekeningen.) Zij bevat verder verschillende afbeeldingen yan stadsgebouwen, als het Stadhuis, de St. Janskerk, de Waterleidingtoren, de Gasfabriek, de Mallegatsluis en de Volksgaarkeuken. De uitvoering laat niets te wenschen over en strekt den vervaardiger tot groote eer. Er zijn photografien van de oorkonde in den handel gebracht, zoodat ieder deze als een souvenir aan het feest kan bekomen. Om half een begon de feesttocht ip opan landauers door de versierde stad, w^derö'm begeleid (loor de Goudsche Éerewacht. ^-Aïïorwegen werd de Jubilaris hartelyk welkom^^eheeten, terwijl op verschillende plaatsen hopHSn zijne echtgenoote bouquetten werden aangeWfen. Toen de tocht de Rijks Hoogere Bur- jejpTOnool passeerde, stond daar de Directeur en alle feeraren benevens do leerlingen voor het gebouw ge- schaard, een van laatstgenoemden bood den Jubila ris uit aller naam een prachtige bouquet ann, die mot erkentelijkheid werd aanvaard. Voor de woning van den Voorzitter der Éerewacht, den heer Deumors, werd door diens dochtertje eveneens een keurig bloemgeschenk overhandigd, namens de Éerewacht, dat evenzeer hartelijk welkom was. Op verschillende punten werden nog dergelijke gracieuse cadeaux gegeven. Toen de stoet op den Bleekerssingol voor bijtrok en de kazerne passeerde, stond het garnizoen op het plein opgesteld, terwijl de stafmuziek van het 4e Reg. Inf. den Jubilaris een muzikale hulde bracht. Doch alle blijken van sympathie en balde op te noemen is onmogelijk, overal waar de stoet passeerde werd de Jubilaris hartelyk toegejuicht Nadat men liem en zijn familie weder aan de Burgomoesterlyko woning had gebracht volgde al spoedig het uur der receptie. Allerlei Collegies, Be sturen en Commission hadden deputaties afgevaardigd om het gewaardeerde Hoofd der gemeente te com-

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2