Buiienlandsch Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGEN Brieven uit de Hoofdstad. Nationale Militie. Cantztaar Schalkwijk, te Rotterdam. Onderzoek van de Verlofgangers der MILITIE te Lande. den te vertrekken, ging de oude man zijnen zoon halen, die bij hem inwoont. De zoon, op de plaats gekomen, herhaalde het verbod om te visschen in zijn vischwator en wees de indringers er op, dat zij het gras, hetwelk ge maaid moest worden, plat trapten. Hierop zou eeu der visschers den zoon gedreigd hebben dood te schieten of dood te slaan, indien hij hen niet met rust liet. Pe zoon begaf zich toen naar de naastbjjgelegen boerenwoning en kwam, gewapend met een hooivorkje, terug, ten einde de visschers vrees aan te jagen of zich zoo noodig tegen een aanval te verdedigen. Wat er toen gebeurd isof de man, bij zij no ver schoning gewapend met de hooivork, is aangevallen, of wel dat hij de twee mannen verjoeg, onverhoeds werd hem met een knipmes een noodlottige steek achter het rechter oor toegebracht, waardoor eene slagader doorgesneden werd. Pe getroffene kon nog tien pas loopen, waarna hij ineenzakte. Hij beproefde zich weder op te richten, maar stortte neder en gaf onmiddellijk, midden in het land, den geest. Pe dader, een 22-jarige metselaar uit Pen Haag, is toen teruggegaan naar zijnen kameraad, die aan den waterkant bij het net was gebleven, waarop beiden, met achterlating van hunne netten en eene nbg half met jenever gevulde kruik, op de vlucht zijn gegaan. Onmiddellijk na de ontdekking van de misdaad heeft de burgemeester van Stompwijk alle maat regelen genomen om de personen op te sporen en de justitie in Pen Haag met het gebeurde in kennis gesteld. Pes avonds mocht het de Haagsche politie gelukken de beide visschers op te sporen in eene herberg aan de Zuilingstraat, waar zij kaart zaten te spelen. Bij een voorloopig verhoor moet de oudste van de twee bekend hebben den arbeider te hebben doodgestoken, naar hij beweert omdat de jonge boer hem met de hooivork wilde aanvallen, waarop eene worsteling tnsschen beiden ontstaan is, en de doode- lijke steek is toegebracht. Verder is nog gebleken dat de bedrijver, toen hjj den jongen man dreigde dood te steken, zijn zakmes, waarmede hij eene reparatie aan het kruisnet ver richtte, in de hand had. Beiden waren kort te voren in den nacht bekeurd wegens het visschen met een net met kleine mazen. Nadat de Burgemoester met de politie een voor loopig onderzoek op de plaats van de misdaad had ingesteld, zijn daar iu den loop van den dag de officier van justitie, de rechter-commissaris on de griffier uit 's-Hage aangekomen. Pe verslagens was een oppassend huisvader, die behalve zijn gezin, zijn ouden dooven vader en half blinde moeder onderhield van hetgeen hij als boeren arbeider verdiende. Hij laat eene weduwe met zes kinderen achter. Pit droevige voorval heeft een diepen indruk in de omgeving gemaakt. Hoewel den kameraad van den misdadiger geen medeplichtigheid aan den doodslag wordt ten laste gelegd, maakte het een zonderlingen indruk, dat hij gisteren avond met iemand, die eene misdaad pleegde waarbij hij tegenwoordig was, in koelen bloede in eene tapperij zat kaart te spelen. Pe dader, de 22-jarige Taselaar, is per celwagen «Ge weet zeer goed om welke reden ik wenschte, dat ge zelf naar Worcester zoudt gaan. Het is over bodig daar nog een woord over te spreken." „Ik moet zeggen, mylord, dat uw eeuwig afkeu ren van mijn handelingen, mij geducht begint te vervelen." „Hoe moet ik dat verstaan?" „Zooals ge wilt." „Wilt ge onze betrekkingen afbreken?" „Anders zou Uwe Lordschap het doen." „Ik zou gek zjjn, als ik mij tegen uw dienst opzegging wilde verzetten. Poe zooals ge wilt, mijnheer Carringshliff. Ik onthef u van de verdere zorg van mijn zaken." Pe Lord zeide deze woorden met minaohtende hooghartigheid. Hij wenschte den advocaat zijn on dergeschiktheid te doen beseffen en bereikte ook werkelijk zijn doel. Carringshliff zweeg, doch in de meening, dat hij onontbeerlijk was, hoopte hij dat de bui spoedig zou overdrijven en do Lord zijne woorden weer zou intrekken. Pit gebeurde echter niet. Er ontstond een langdurige stilte, de beide mannen overdachten de gevolgen, die deze strijd voor hen hebben zou. Carringshliff het meest doorkneed in zaken was het eerst daarmee ge reed: voor hem was de veilige uitbetaling van zijn geld het gewichtigste. „Het zal noodig zijn de rekening op te maken van de gelden, die ik nog van u iij handen heb," begon hij, den Lprd strak aanziende. „Het is geen naar de gevangenis overgebracht; zijn kamoraad is voorloopig op vr(je voeten gelaten. Pe brigadier-majoor Goudriaan, met de veldwach ters Van Veen, Van der Hamrae, Van Spanje en Baggerman, vergezeld van den rechercheur Van der Brift, hebben den moordenaar opgespoord. Peze was bjj zijne arrestatie gevlucht in den tuin van het perceel, waar hij zich bevond. Pe instructie is gisteren ochtend reeds aangevangen. Pe medgezel van den dader word tevens gehoord. De uitslag der te Brussel plaats gehad hebbende verkiezing van een afgevaardigde was aldusde Becker, caadidaat der olericalen en independenten, 6410 steramen Janson, candidaat der radicale Association, 4818, en Grauwx, gematigd liberaal en candidaat der Ligue libéale4201. Nadat de uitslag in de Association was bekend gemaakt, ging Jansou naar het lokaal der Ligue libérale wier candidaat geslagen was. Graux ver zocht toen de ledeu der Ligue libérale bij de her stemming hunne stem uit te brengen op janson, ten einde den candidaat der cloricalen te doen val len. Deze woorden werden met bijval begroet. Janson gaf de hoop te kennen, dat de herstem ming het uitgangspunt zou zijn van de vereeniging der beide deolen van de liberale partijop een ge meenschappelijk programma. Ook hierop volgden toejuichingen. Volgens de Norddeutsche Allgemeine Zeitung werden tengevolge der op de audiëntie der mijnwerkers by den Keizer op 14 Mei gedane toezegging, dat hunne krachten zouden onderzocht worden, de betrokken mijnbesturen en autoriteiten den 25 Mei aangeschreven onverwijld aan het werk te gaan om de grieven, in zooverre de wettelijke bepalingen het toelaten, dade lijk uit den weg te ruimen, en voor het overige het daarheen te leiden dat aan de rechtmatige vorde ringen der arbeiders voldaan worde. Van de Duitsche kolen werkstakingen steeds goede berichten, zoowel uit Westfalen als elders. In bet steenkoolbekken vjm Aken wordt de geheele hervat ting van den arbeid verwacht. De werkstaking dor mijnwerkers van St. Johann in het Saargebied be- porkt zich tot enkele mijnen. Er zijn daar nog 5500 man werkloos. Te Yorkshire in Engeland heeft een vergadering van mijnwerkers besloten het aanbod dor mijneigenaars aan te nemen. De werk gevers hebben beloofd met Juli 5 pCt. loonsver- hooging en in October een even grooto vermeerde ring van loon toe to stqau. Algemeen heerscht groote tevredenheid over ae wijze, waarop dus de dreigende werkstaking werd voorkomen. Tusschon de Duitsche en Amerikaansche afge vaardigden bij de Samoa-conferentie is, naar gemeld wordt, een vergelijk getroffen, waarbij het laatste geschil over genoemde eilanden is weggeruimd, be houdens de nog niet ontvangen goedkeuring van de regeering der Vereenigde Staten. Het bezoek, hetwelk president Carnot aan het noorden van Frankrijk brengt, is volkomen geslaagd. Te Atrecht, Lens en Béthune, de steden, welke de heer Carnot roeds bezocht, werd de president der republiek niet alleen door de autoriteiten, maar ook door de bevolking met groote geestdrift ontvangen, zonder dat de ontvangst door een enkele Boulangis- tische demonstratie werd gestoord. zaak van groot belaag, zoodra alle becijferingen ver richt zijn. Morgen zult ge de papieren in handen' hebben mylord!" //Laat die kleinigheid maar loopen, kom liever tot de hoofdzaak." z/Ik weet niet, dat daarover nog iets te bespreken is. Ik zal te rechter tijd voor het gerecht verschij nen, om mijne aanspraken te laten gelden." z/Ik wenschte met zekerheid te weten, hoeveel het bedrag is van uw rekening voor uwe bemoeiingen bij het regelen van de nalatenschap mijns broeders." z/Ik sta verbaasd over deze vraag. Niet minder omdat ze gedaan wordt, als omdat ze zichzélve be antwoordt." «Ge spreekt in raadselen, mijnheer Carringshliff!" //Alleen als ge schertsen wilde, zou ik u begrij pen, mylord!" //Noem mij dan kort en bondig de som, waar gij aanspraak op maakt!" #Een half miliioen pond sterling!" Hij noemde deze groote som, alsof hij over eenige stuivers gesproken had. De Lord trok een gezicht, of hij door een adder gebeten werd. Razend van woede schreeuwde hij: //Dat is een onbeschaamdheid, zooals ik mijn leven lang nog niet heb aangetroffen. Waarom eischt Se niet alles? Waarom wilt ge met de helft tevre- en zijn? Neem toch het geheele miliioen en mijn nicht erbij, voorbeeld van bescheidenheid!" «Het is volstrekt mijn voornemen niet, Uwe Lord- De Temps verzuimt niet te wijzen op de bijzonder» betcekenis dezer ontvangst, want vooreerst zyn de bewoners van het noorden bekend als zeer kalme menschen, die zich niot licht in beweging laten brengen, maar bovendien heette het, dat generaal Boulanger in de noordelijke departementen de meeste aanhangers telde. In de goede ontvangst van dea heer Carnot in het noorden zien daarom de republi keinen weer een goed voorteeken voor de aanstaande verkiezingen. Nu de gemeenschap met Johnstow, een der mid delpunten van de ramp, die een groot, rijk en vrucht baar deel der Vereenigde Staten trof, eenigszins her steld is, komen nadere berichten omtrent de ontzettende" schade, door de kracht des waters aangericht. John stown zelf had eene bevolking van omstreeks 30,000 personen, waarvan er naar men schat 1500 het leven verloren, terwijl van de geheele stad van pl. m. 5000 huizen slechts 7 huizen gespaard bleven. Bo vendien brak in de puinhoopen op enkele plaatsen brand uit, waarbij een honderdtal menschen om het leven kwamen. Naar men zegt, was reeds een jaar geleden de vrees uitgedrukt, dat het waterreservoir aldaar bezwijken zou. Ook in Nineveh is de ellende door een brand verergerd en 70 personen kwamen daar in de vlammen om. Volgens sommigen zou het geheele verlies aan menschenlevens door de over- fltroomingen veroorzaakt, op 25,000 moeten worden geschat. Dit is echter niet meer dan een vermoeden. Dat de aangerichte schade aanzienlijk is, daaraan helaas niet te twijfelen. Het ergste van de zaak was, dat de ramp zoo onverwacht kwam. De meeste menschen hadden slechts een flauw dankbeeld van het gevaar en vluchtten, in plaats van naar het hooger gelegen land, naar de borenverdiepingen hunner woningen, niet verwachtende, dat deze door de woe dende natuurkracht als kinderspel omver geworpen zou worden. De stroom achterhaalde o. a. een trein en spoelde den achtersten wagen met 50 reizigers in zijne vaart mede. Locomotieven werden meêgesleurd als waren het kiezelsteenen, groote gebouwen opgetild, en op elka&r gestuwd tot een onherkenbare massa. De lijken der inwoners werden later op de oevers dezer bandelooze rivoer gespoeld. - Er hadden hartverscheurende tooneelen plaats, nog vreeselijker toen de nacht inviel en overal in de duisternis hulpgeroep weerklonk. Zonderling is, dat niet alleen Johnstowu en te Nineveh, maar ook op verscheidene andere plaatsen brand ontstond. Zoo ging ook een geheel vlot met omstreeks 1500 vluch telingen in vlammen op. Een kerk, vol menschen die er een schuilplaats meenden gevonden te hebben, geraakte in brand en allen die er in waren, kwamen om het leven. Krachtdadige maatregelen zijn genomen om den ongelukkige te hulp te komen. President Harrison heeft den burgemeester van Johnstown de hulp der regeering aangeboden. Te Pittsburg zijn 100.000 dollars en groote hoeveelheden voedsel en kleeding ingezameld en den noodlijdenden gezonden. Phila delphia volgde dit voorbeeld. In bijna alle streken waar anthraciet gevonden wordt, zyn mijnen ondergeloopen. Uit New-York wordt gemeld, dat het Geneseedal onder water staat; de spoorweggemeenschap is er gestremd. Ook in Washington kwam het water en het drong zelfs door tot Pennsylvania Avenue bij Sixthstreet. Overal zijn spoorwegbruggen of dijken weggeslagen, doch zijn schap te berooven van een verdiend aandeel in den buit. Ge hebt gezaaid, derhalve moet ge ook maaien. Ge ziet met hoeveel kalmte ik deze aangelegenheid behandel en zonder twijfel zult ge mijn zienswijze deelen, zoodra ge tot hot besef komt, dat ik nieta meer eisch dan mij toekomt." Doe geen moeite om uw schurkerij achter mooie woorden te verbergen, ge moest weten, dat dit bij my niet helpt. Yoor mijn oogen wilt ge een dief stal plegen en ik zou de bestolene zijn. Maar hoo ge u wendt en draait, het zal u niet gelukken dezen schurkenstreek tot een goed einde te brengen. Ik zal er my tegen verzetten en mijn hand zal u ten val brengen." «Ik hoor woorden, die reeds menigmaal in deze kamer gesproken zijn, maar de klank is weggestorven en niemand vraagt meer naar hen, die deze woorden uitspraken. Doch ik ben hier blijven zitten, mylord,. als een geacht man, die door geen lastertaal of wan gunst uit zijn eerbiedwaardige stelling verdreven wordt. z/Wy zullen eens zien, hoe het ditmaal afloopt, mijnheer Schoft met uw fatsoenlijk gezicht. //Ik zal er goed on bloed aan wagen, maar gij zult niet over winnen." //Bedenk bij wat ge doet, dat ge den put niet zó<5 graaft, dat ge er zelf in valt! Ik verhinder u niet, alle maatregelen te nemen, die ge in uw be lang acht, maar pas op voor één ding: steek het hoofd niet in den strik, waar ge den vo9 mee wilt vangen." Wordt vervolgd eenige maatschappijen o. a. de Pennsylvania Railroad Comp. aan 't werk getogen om nieuwe lijnen voor het verkeer gereed te maken. De beambten der maat schappij zijn druk bezig om de verwoeste bruggen te herstellen en men hoopt dat weldra wéder eene lijn gereed zal zijn. Inmiddels heeft de overstrooming zich verder zuidwaarts in Maryland en Virginia uitgebreid en daar eveneens het verkeer oip de spoorwegen afge sneden. .van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust f 8.35, 8.40. Geïmporteerd fust f 8.50. September-, October-, November- eu Decem ber-levering 8.75. Het zou de moeito loonen eens eene statistiek op te maken van het aantal vergaderingen, 'twelk zoo in den loop van eeu jaar in onze goede stad wordt gehouden. Ongetwijfeld neemt dit met den dag toe. jedere nieuwe nij verheidsonderneming, iedere finan- cieele combinatie, iedere vereeniging van gelijkwer- kende personen, tot kappers, kellners, visschers in cluis, elk zedelijk lichaam houdt jaarlijks eene algemeene vergadering. En natuurlijk hebben de meeste daarvan in onze stad, den hartader van het land plaats. Daarom ook zou eene dergelijke statis tiek zoo uitstekend veel nut kunnen stichten omdat zij niet alleen een beeld zou geven van de toeneming der assooiatiozucht in onzen tyd, maar ook toonen dat Amsterdam wel degelijk de eerste plaats is van het land en men haar ten onrechte nog altijd de eer onthoudt van haar tot zetel der regeering te maken. Dat dit een hartewensch ia van elk rechtgeaard Amsterdammer behoef ik misschien nauwelijks meer te vertellen. Maar dat hy dit inderdaad is, heb ik voor eenige jaren eens duidelijk bemerkt op eene bijeenkomst eener veroeniging van oud-leerlingen onzer openbare Handelsschool. Hier trad dien avond een geacht ingezetene, makelaar in tabak, op met eene voordracht over ons consulaatwezen. Naar zyn inzien was dit, zeer tot nadeel van onzen handel, allerslechte ingericht. Maar hij twijfelde er aan, dat het verbeterd zou worden voor er in onze wet gevende lichamen een andere geest zou heerschen; men minder" woorden zou verspillen en meer practisch zaken afdoen. En dat zou niet alweer niet gebeu ren, eer onze Kamers waren gerukt uit de Haagsche ambtelijke sleuromgeving en verplaatst naar Amster dam, het middelpunt van leven en bedryvigheid Er lag in deze beschouwing ongetwijfeld eene groote mate van Am^terdamsche koopraans-zelfbe- wustheid. Doch was zy in den grond niet waar? Wie let op de langzaamheid, waarmee ons gemeente bestuur zijn zaken pleegt af te doen, op de sleur, welke ook in onze bureau's ten stadhuize heerscht, op de vaak zoo weinig practische discussies, zoo ellenlang, in onzen Raad, zou geneigd zijn en ten deele gerechtigd ook, om aan de kracht van het aangeprezen middel te twijfelen. Toch is dit maar half gegrond. Want de waarheid is, dat er bij ons in het stadsbestuur werkelijk al heel wei nig handelsinvloed zich doet gelden. De meerderheid van dagelijkse li bestuur en Raad wordt gevormd door de advocaten. En nu wil ik in het minst niet tekort doen aan de bekwaamheid, de voortvarend heid en de eerlijkheid der leden Van dit gilde; maar ik kan de meeniog toch niet onderdrukken, dat het er in menig opzicht in onze maatschappij anders uit zou zien, wanneer er minder advocaten in besturen en vergaderingen zaten. Allereerst zyn er heel wat phraseurs onder; mannen die erg veel mooie zinnen weten te laten ontvloeien aan hun radde spraak werktuigen, doch wier innige overtuiging juist niet altyd die uitgesproken woorden steunt. Niet dat zy nu bepaald tegen die overtuiging in zullen spreken, ofschoon dit zeker ook wel gebeurt, maar omdat de aard van üun beroep meebrengt geen vaste over- tuiging te hebben. Neem den eerlijksten advocaat en vraag hem eene wetsuitlegging te vinden die ten uwen voordeele pleit; en hij zal het doen; terwijl hy wanneer een uur te voren uw tegenstander bij hem gekomen ware, hij dezen eveneens eene uit legging aan de hand zou godaan hebben, welke in diens kraam te pas kwam. Daarin ligt nu nog geen oneerlijkheid: zoodra een wetsartikel onduidelijk eu dus voor tweeërlei uitlegging vatbaar is, kan men met gerust geweten alle argumenten byeenzoeken, welke voor de eene, zoowel als die welke voor de andere opvatting pleiten. Maar kan het anders, of iemand die aldus genoopt wordt steeds de betrek kelijke waarde der dingen in het oog te houden en mazen te zoeken in het netwerk, door zyn collega's ten bate der maatschappij gespannen, moet tot flink en krachtig handelen, tot kloek besluiten, tot volko men zichzelf overtuigen minder geschikt zyn dan andere menschen. En wanneer nu iu eene vergade ring dergelijke personen de meerderheid uitmaken, kan zij er wel niet buiten of zij moet meer rede neeren en overwegen dan afdoen en besluiten. Daarbij is de kunst van debat voeren niet die van een handig ontwijken der moeilijkheden, een schermutselen met het vernuft, waarbij de waarheid en de oprechtheid als zwijgende getuigen moeten staan? Ik kom zoo tot deze ontboezeming bij de herin nering aan hetgeen er dezer dagen is voorgevallen in de Kiesvereeniging Amsterdam, aan welks hoofd ook alweer een advocaat en wel een zeer bekwame zich gesteld ziet. Doch mr. Treub% hoe ook in deze ver eeniging gezien, heeft niettemin dezer dagen een paar moeilijke uren doorleefd. Ik heb, naar ik vermeen, u reeds vroeger geschreven over de pogingen, door de socialisten alhier gedaan, om zich in die kiesver eeniging in te dringen. Dit ging zoo van den aan vang der oprichting van de vereeniging af. Wel nam de meerderheid in het voorloopig reglement opzettelijk eene zeer nadrukkelijke bepaling op, dat zij de eerbiediging van den persoonlijken eigendom wenscht; doch dit belette enkelen socialisten niet, om toch in de vereeniging te blijven, iets wat m. i. volkomen hun goed recht was. Bij het opmaken van het program eener nieuwe politieke partij is alge- heele overeenstemming van beginselen zeker een moeilijk bereikbaar iets; on zij, die eene bepaling aangenomen zien, welke hun zelf niet ver genoog gaat, moeterr zelf weten of zij daarom zich aan de gestichte vereeniging weer zullen onttrekken, dan wel er in blijven, op hope van eonmaal de meer derheid tot hnn denkbeelden te kunnen overhalen. Dit laatste is wellicht de besto politiek en, naar het mij voorkomt, volstrekt niet onzedelijk. Doch iets anders wordt het natuurlijk voor hen, die bij de aanneming van die bepalingen nog buiten de vereeniging staan. Heeft deze eenmaal haar pro gramma vastgesteld, dan kan zij eischen, dat allen die zich bij haar willen komen aansluiten, belijdenis van dezelfde beginselen doen; en hun, verklaren zij dit strijdig met hun overtuiging, de toetreding wei geren. Ik zeg kan, omdat het m. i. evenzeer denk baar ia, dat men ook personen toelaat, die in hoofd zaken, doch met uitzondering van een enkel beginsel, het programma willen onderschrijven. Hoe dan ook, zeker heeft de vereeniging het recht van do adspi- rant-leden te vorderen, dat zij haar klaren wijn schenken, te goeder trouw büijdenis van beginselen doen, opdat daarna de vereeniging over hun toela ting kunnen beslissen Doch ziehier nu den toestand ten aanzien van de kiesvereeniging AmsterdamLangzamerhand openbaarde zien het streven by de socialisten om te pogen met deze vereeniging te doen wat zy met de afdeeling Volksonderwijs gedaan had, en haar //omzetten". Zoo nu en dan werd er een can- didaatlid voorgedragen, en ook, in de nienigte, aangenomen. Doch toen het bestuur en enkele leden de lucht van deze in gereedheid gebrachte lont kregen, gingen zij scherper letten op de voor gestelde candidaten, en zoodra er een verdekte socialist zich aanbood, werden de leden gewaar schuwd, dat er onraad was. Wol poogden de socia listen en half-socialisten in de vereeniging dan hun candidaat te verdedigen en te vragen wat men tegen hem kon inbrengen, daar hy zich toch bereid ver klaarde het programma te onderteekenen, maar de tegenpartij liet zioh niet verlokken en weigerde bet lid. Intuaschen, die guerilla-oorlog vermoeide het bestuur niet alleen; het vond hem ook te gevaarlijk, daar wel de socialisten en hun vrienden altyd trouw ter vergadering verschenen, doch do anderen vaak achterbleven, wanneer men hen niet opriep. Zoo was het bedacht op het maken eener verschansing, welke voorgoed de socialisten buiten de vereeniging moest houdenja ging verder en zocht naar een wapen om, wie er in waren, er uit te dryven. En het kwam met een voorstel voor den dag om in het reglement eene bepaling op te nemen, dat leden eener andere politieke party niet in deze vereoni- ging konden worden toegelaten en de vergadering zelfs dezulken, die er eenmaal in waren, zou kun nen royeeren. Voor eoiie radicale kiesvereeniging zeker stoute bepalingen Vooral de laatste, die immers een scherveugoricht instelde tegen elk, die meeningen zou verkondigen, welke met die der meerderheid in stryd zyn. Zoo inderdaad is te allen tijde de oppositie gedood, en gelyke argumenten als hier golden hebben steeds dienst gedaan om het verbrei den van nieuwe denkbeelden te belemmeren. Het is waar, eene kiesvereeniging is de wereld niet en wie vrij wil denken behoeft zich niet by haar aan te sluiten l Doch door hen te verbannen, die zou den willen beproeven den geest van de meerderheid te wijzigen, sloot men die meerderheid op in de gevangenis harer eigen denkbeelden en maakte men deze tot fossiele overblijfselen, door geen wind des tyds te wijzigen! De andore bepaling was zeker meer gerechtvaar digd gerechtvaardigd vooral door de houding der socialisten zelf, die het onmogelijk gemaakt hadden te vertrouwen op de kracht eener eenvoudige be paling, dat elk candidaatlid moest verklaren in te stemmen met het programma. Zy zouden die ver~ klaring afgelegd hebben ook tegen do waarheid in bet doel heiligt ook in de oogen van deze party blijkbaar de middelen. Doch is de nieuw ontwor pen bepaling doeltreffender? is het uit te maken tot welke partij ieder persoon behoorten tcie zal dit uitmaken en op welke gronden Zal de verga dering aldus geen onbillijkheden gaan bedrijven; en heeft, nu eenmaal over zulk een candidaat-lid een soort van vonnis zal worden geveld, deze niet het recht zich vooraf te verdedigen? Die laatste vraag werd gesteld door de linker zijde dezer radicale vereeniging, de bergpartij, gelyk haar aanvoerder haar zelf betitelde. En deze stelde een amendement voor, waarbij dien candidaat-leden dit recht werd toegekend. Met eene meerderheid van eenige stemmen werd dit aangenomen", mèt al de voorstellen van het bestuur. Dit laatste gevoelde zich weinig op zijn gemakhet wilde eene draco nische bepaling tot wering van iedereen dien het zelf van socialisme mocht verdenkenbleef het aan de vergadering overgelaten de candidaten te keuren, dan zouden de nieuwe reglementeartikelen geen nut meer doen. En zoo zocht het naar een middel om dit onheil te werenen vond dit in de mogelijkheid van obstructionisme, welke door deze zelfverdediging der candidaten verschafte. Men kan er wel 10 per vergadering voordragen en deze uit praten". En zoo -werd de vereeniging onbestuur baar; het bestuur legde dus zijn portefeuilles neer. Deze acuut uitgebroken ministerieele crisis is ge ëindigd als een pruilpartij eener boudeerende schoone. Of de uiterste linkerzy het bestuur al tegemoet kwam door zich bereid té verklaren tot het plegen van overleg, ten einde alle gevaar voor obstructionisme bij deze zelfverdediging geheel te vernietigen het baatte niet. Het bestuur wou zijn zin hebben; het wist zich sterk en hield dus vol. En de getrouwe leden hebben zich gehaast de gewezen uitspraak der vorige baldadige vergadering te niet te doen. Bij acclamatie werd daarop het bestuur herkozen. Waarop mr. Treub zich beijverde tegelijkertijd zijn onderda nen de les te lezen over andere stoutigheden en hun in te scherpen, dat zy niet anders mochten stemmen of handelen (ook niet denken?) dan het de Vereeni ging dat is Hem zou behagen. Op zijn standpunt heeft de heer Treub zeker volkomen gelijk maar deze leerzame geschiedenis toont al weer dat radi calisme, d. i. volksregeering en dictatorschap nauw verwant zyn. De groote menigte is alleen te regee- ren met de zweep: haar te willen overtuigen ia nutteloos strijden tegen de domheid en tcie zelf standig denkenwillen ook regeeren. Ghijsbb. v. Aemstel. Pe BUBGEMEESTEB van GOÜBA, brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 188 der Wet op de NATIONALE MILITIE, van den 19den Augustus 1861 Staatsblad No. 72,) de Inspectie der Verlofgangers voor de Gemeente GOUDA, is bepaald op Ponderdag den 13n Juni 1889, des morgens ten 11 ure, op de STABS TIMMEBWEBF aan de Turfmarkt alhier. Bat daaraan behooren deel te nemen al de VEB- LOFGANGEBS der MILITIE TE LANP, die voor den ln April 11. in het genot gesteld rijn van onbe paald vorlof, ongeacht de lichting of de Gemeente waartoe zij behooren, (dus ook zij die zijn ingedeeld voor de lichting 1884) alleen zijn hiervan uitge zonderd de Verlofgangers die in de maand Juni e. k. in werkelijken dienst moeten komen. Voort» worden ie Verlofganger» opmerkzaam gemaakt: a. dat z^ volgens art. 140 der genoemde Wet, ter Inspectie behooren te verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de Kleedingen Uitrwting- ttukken, hun bij het vertrek met verlof medege geven, van hanne Zakboekje» en van hunne Verlof- pasten. b. dat zij volgens art. 130 der Wet, worden geacht onderdo wapenen te zjjn, niet alleen gedurende den tijd dien het bedoeld onderzoek duurt, maar in het algemeen Kanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan wanbedrijven sohuldig maken by kei gaan naar de plaat» voor het onderzoek bettemi, gedurende het onderzoek en by het naar hui» keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Beglement van Krijgstucht voor het krijgs-

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2