Buitenlandsch Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGEN 33Ö8teStaats-ïoterij BEURSBERICHT. ADVERTENTIÈN. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. MARKTBERICHTEN. CORRESPONDE N tTËT Burgerlijke Stand. 40-J ARIGE @eht vereent ging 4 gezindheidsschool, het openbaar onderwijs ernstig wordt benadeeld. De schr. geeft uitvoerig rekenschap van zijne overtuiging, dat voor de vrijzinnige partij, en natuurlijk dus ook voor hare vertegenwoordigers in de beide Kamers, het ontwerp onaannemelijk is, tenzij het of door de regeering Wangrijk gewijzigd, of door de Tweede Kamer op ingrijpende wijze ge amendeerd worde, zoo dat de aanneming van een subsidiestelsel althans aan het onderwijs geen te groote schade töebrenge en er eenige zekerheid ge geven worde dat, met het verleenen van geldelijken steun, ook het gehalte van het bijzonder onderwas verbetere. Mr. v. Gilse vat ten slotte zijne meening over het ontwerp in dezer voege samen. Subsidie voor de bijzondere school, de vrijzinnigen kunnen het recht daarop nimmer erkennen, en een voorstel daar toe kon, zonder verloochening van hun verleden, van hen onmogelijk uitgaan. Wol kunnen zij hoogstens in een voorstel der tegenpartij tot subsidieering van de niet voor allen toegankelijke school berusten uit deferentie voor de uitspraak van het kiesbevoegde volk, maar dan ook alleen op deze voorwaarde, dat niet worde geschaad het onderwijs, hetwelk naar het grondwettelijk voorschrift van overheidswege in het belang en ten behoeve van allen wordt verstrekt, omdat er geene richting is, die niet ergens in Ne derland minderheid is. Aan de vrijzinnigen in den lande, aan allen die de gewetensvrijheid tegen ge loofsdwang en priesterheerschappij verdedigd willen zien, is de hoede over het opepbaar onderwijs toe vertrouwd, en wie uit politieke berekening of uit lafheid de wachters tot ontrouw aan het vaandel aanspoort, hij is een valsch vriend der liberalen." Inwilliging van den wensch naar subsidie, het zij zoo; maar niet ten koste van hare eer brenge de vrijzinnige party dit offer. Gedurende meer dan 30 jaren heeft zij, door het openbaar onderwijs te hand haven en te versterken, voor gewetensvrijheid en t volksontwikkeling gestreden; blijve zij ook in tegen spoed Au deze vaan getrouw. Het Nederlandsche volk zou al geheel ontaard moeten wezen, indien het zou mogen twijfelen aan het: In hoe signo vinces De Engelsche bladen bevatten een reeks van ver halen van slachtoffers der overstrooming, waarin hun lotgevallen en vaak wonderdadige redding wor den beschreven. De heer James Walter, advocaat te Johnstown, werkte Vrijdagavond op zijn kantoor en keerde naar zyn huis in Wulnutstreet. Spoedig na zijn thuiskomst werd do woning weggespoeld. Zijn familie dreef op het dak naar don oenen kant en hij zelf dreef den anderen weg op, totdat zij toevallig weor bij zijn kantoor terecht kwam en daar een schuilplaats zocht. Omstroeks 200 menschon hadden in hetzelfde gebouw, dat gespaard bleef, een toevluchtsoord go- zocht en waren over do tweede, derde en vierde verdieping verdeeld. De mannen hielden een ver gadering en stelden eenige algemeene regelen vast, welke door allen moesten worden geëerbiedigd. De heer Walter werd tot Voorzitter gekozen, terwijl de .predikant Beale, de advocaat Hart en de ge neesheer Matthews respectievelijk met het opper gezag op de tweedo, derde en vierde verdieping werdon bekleed. Het werd verboden licht aan te steken en men bracht den geheelen nacht in het duister door. de plaats, die wij gevaar loopen te verliezen. Ik vroeg uw vertrouwen en ge hebt het mij toegezegd. Volgens mijn overtuiging is eT voor ons slechts écnen weg, laat mij die ongehinderd bewandelen, hij zal ons> het doel doen bereiken." „Ben je wel zeker, dat je bij den Lord op geen bezwaren zal stooten?" «Hij bemint mij, dat is voldoende." z/En Carringshliff «Hij zal over dezen steen vallen, zonder ooit weer te kunnen opstaan." //Kind, kind, je tracht twee mannen tot je speel poppen te maken, die ieder afzonderlijk slimmer zijn dan jij." //Ge kent de macht niet, die een vrouw kan ont wikkelen, als zy dat wil, mylord!" z/En je overschat die macht." wMet bedenkingen komt mep niet voorwaarts." «Men moet bezinnen, vóór men begint." //Het geluk begunstigt den moedige." //Moge het je begunstigen, mijn kind! Wij zullen zijn hulp noodig hobben." z/Laat de verlovingskaarten dadelijk drukken, my lord en zend er nog heden oen aan Carringshliff!" Wil je hem uitdagen, meisje?" //Het zal slechts het eerste schot zijn ten toeken, dat de strijd begint." z/Je overmoed sleept my bijna mee om nu reeds aan uw welslagen te gelooven, dat ,op dit oogenblik nog ver te zoeken is." Aan vrouwen en kinderen werd zooveel mogelijk gemak bezorgd, terwijl ook voor de verpleging der zieken werd zorg gedragen. Zoo brachten de men- schen een versohrikkelyken nacht door, ongerust over het lot hunner nabestaanden'en steeds wakker gehouden door het ge^ms van den stroom, die het gebouw beukte. Niemand stierf gedurende den nacht en toen de drenkelingen den volgenden dag uit hun benarden toestand werden verlost, was het gezelschap vermeerderd met twee jeugdige wereld burgers, die geduronde den nacht het levenslicht aanschouwden. De advocaat Walter kon van geluk spreken, want ook zijn familieleden werden allen gered. Talrijk zijn ook do voorbeelden van opoffering en toowyding bij het reddingswerk beloond. Een moeder, die met haar kinderen op een huis zat, dat dreigde in te storten, plaatste haar zeven kin deren met groote inspanning elk op een stuk huis raad en liet hen zoo drijvon. Nauwelijks was de laatste weg, of het huis stortte in, maar door een zonderlinge speling van het noodlot bleef zij alleen behouden, terwijl van de kinderen niets meer werd vernomen. Te Johnstow is nu de orde volkomen hersteld. Terwijl de troepen daar en elders de wet doen eer biedigen, wordt met man en macht gewerkt aan het opruimen van de afbraak en het begraven der lijken. Wegens gebrek aan kisten werden uit de afbraak ruwe kisten getimmerd, zoodat de ter aarde bestel ling der slachtoffers althans op behoorlijke wijze kon geschieden. Ook is men bezig de rivier weer in haar oude bedding te leiden. Het water stroomt nog steeds door de hoofdstraat der stad en moet weer naar het vorige bed geleid worden. Ten bewijze van de kracht van den stroom deelt een berichtgever mede, dat hy drie mylen beneden Johnstow een groote piano vond op den oever, die geheel gaaf was gebleven. Daarbij lagen twee ijzeren stoomketels. Blijkbaar wareti deze zware voorwerpen door een golf opgeheven en zoo boven op den oever getild, zonder dat zij eenig nadeel ondervonden. Tevens werd een locomotief met een tender, die samen 12 tonnen wogen, mijlen ver meegesleurd. Het spoorwegverkeer is nu weer grootendeels her steld. De Pennsylvaniamaatschappij laat overal hou ten noodbruggen legmrpdaar het te lang zou duren, voordat de gewonu^ruggen hersteld kunnen worden. Ook heeft de Baltimore Ohio Railway den dienst tusschen Pittsburg en Johnstown weer geopend. De eerste bevatte niets als geneesheeren, verplegers, le vensmiddelen en andefre hulpmiddelen. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van afgevaardigden van afdee- lingen der Maatschappij van Weldadigheid is het verslag over den toestand der maatschappij in 1888 van den directeur, den heer P. B. Löhnis, uitgebraht, waaraan het volgende is ontleend De uitkomsten met de landbouw-exploitatie en do verhouding steken zeer gunstig af bij het vorige jaar. Toon was er een verlies van 11,493, thans eene winst van 5,318, ten gevolge van de gunstige weersgesteldheid der zomermaanden. Rogge, aardappelen, boekweit en haver geven alle gunstige resultaten. Het vee had don geheelen zomer voldoende voedsel in de weiden. Het gebruik van hulpmeststoffen werd weder op ruime schaal toegepast, en,werden daarmede groote z/Ziet ge niet, mylord, dat wij alles op één kaart moeten zetten? Staan of vallen, dat is voor ons de vraag. En ik wil niet vallen, mylord. Ik wil de dobbelsteenen laten rollen, die ik in mijn hand houd, wee dengene, die ze tegenhoudt! Ge hebt ons door uw dralen aan den rand van den afgrond ge bracht. Het komt er nu op aan moedig om te, koe ren en het midden van den strijd te zoeken!" z/Houdt de teugels goed vast, kind, dat niemand ze je ontrukt!" «De jonge dame luisterde niet meer naar de waar schuwende woorden van haar voogd, die zich hoofd schuddend verwijderde. Zij gaf bevel dat het rytuig moest voorkomen en weinige minuten later reed zij naar Mevrouw Rumsdale." ZESTIENDE HOOFDSTUK. In dezelfde zalen, waarin onlangs het bal was gegeven, werd ook het verlovingsfeest gevierd. Het was een zeer styf diner. Het verloofde paar zat aan het midden van de tafel op de eereplaats, daartegen over zat Lord Norman met mevrouw Rumsdale en aan weerszijden volgden nu naar rang en stand alle bloedverwanten van het paar, zooveel men er in Londen had kunnen opduiken. Het was een zeer voornaam en zeer rijk gezelschap, dat in de zalen van Lord Norman's huis bijeen was, maar zij waren allen vreeselijk stijf en vormelijk. Het was een echt Engelsch diner. De goede ma- bezuinigingen op de exploitatiekosten verkregenook het inkuilen van groen voeder had weder de beste resultaten. boter en kaas werd verkocht voor 12491, '.ij het goede vee, in welker verbetering in de jaren aanzienlijke vooruitgang is te bespeuren, e varkensmesterij werd een bedrag vau 9303 verkregen, eene opbrengst booger dan ooit. De veestapel bestond ulto Dec. uit 235 stuks rundvee, nl. 145 melkkoeien, 4 stieren, 27 trekossen. $4 kalveren, 17 paarden, 148 varkens en 7 stuks mestvee. Met den aanleg van bosch werd krachtig voortgegaan, en 11 hectaren nieuw bosch aangelegd, zoodat de geheele oppervlakte bosch thans 400 hec taren beslaat, waarvan 208 met dennon zijn beplant. Van de kweekery van plantsoen voor den handel wordt minder gebruik gemaakt, aangezien de tegen woordige geringe prijzen deze cultuur niet voordeelig maken. De gronden voor de kweekery zijn dan ook merk baar ingekrompen, wat eveneens geschiedde met den aanleg van twijgwaarden. Aan eikenhout op stam is voor 669 verkocht. De turfgraverij leverde eenig verlies door de lange regens in den zomer. De uitkomsten van het fabriekwezen waren minder gunstig dan in 1887. Toen was er eene winst van 973. Thans een verlies van/ 1996. Uitgezonderd de katoenweverij en schoenmakerij, werden alle tak ken van industrie met geldelijk nadeel gedreven, en wel op de beide raandemakerijen f 707, op de jute-woverij 1013, cocosmatterij 161, russchen- matterij 351. Verschillende omstandigheden, als het natte weder, droegen daartoe by, alsmede de lage prijzen der koffiezakken. Met bijzondere ingenomenheid wordt in het ver slag melding gemaakt van den goeden uitslag, die de onderhandeling had, om weder op Frederiksoord eene fabriek voor het leveren van gedroogde groenten te hebben. Met den heer G. C. Pluijgers uit Rotter dam kwam men het spoedig over de voorwaarden tot vestiging van zulk eene fabriek oons, die zich in het najaar 1888 te Frederiksoord vestigde, en spoe dig met de bevolking contracten sloot voor de leve ring van groenten. Hierna wordt melding gemaakt van het contract, dat de directeur sloot met den heer Hovens Greve* te Steenwyk, voor de opleiding van jongelieden tot typographon, die nu voortaan zullen medewerken om het jaarverslag, het jaarboekje Ericain het licht te doen verschijnen. De bevolking bestond uit. Dec. uit 1701 zielen. Het aantal vrij-boer gezinnen bedroeg 206, dat der arbeidersgezinnen 83, daarenboven 153 bestodelingen. Er werdon 33 kinderen geboren, terwijl 32 sterfge vallen plaats hadden. Ter vervanging van 5 vertrokken gezinnen werden 5 nieuwe geplaatst, en wei door de afdeeliugen Amsterdam, den Haag, Haarlem en Middelburg, 5 kolonisten werden tot vrijboer bevorderd, 64 jonge lieden, onder wie 12 bestedelingen verlieten de kolonie voor verschillende betrekkingen. Met ingenomenheid wordt vermeld, dat do jarenlange vacature in de predikantenplaats te Willemsoord weldra zal ophouden, daar de heer B. van IJsaelsteijn, cand. tot den H. D., het op hem uitgebrachte beroep aannam en in Augustus zijn ambt aanvaardde. De vijf rijksscholen zijn thans alle naar do eischea der wet en der hygiëne verbouwd, en er wordt aan nieren werden nauwlettend in acht genomen,- geen mes of vork maakte gedruisck, geen bord werd hoor baar neergezet, geen glas werd omgeworpen, geen bediende bood een schotel aan de verkeerde zijde aan. Het tafelgesprek bleef een halfluid gemompel en niemïtnd sprak een woord meer dan hoog noodig was. Zoo verliep het diner van het stijve begin tot aan het stijve einde. De algemeene verwondering over de' onvoorziene verloving, die zoo spoedig haar beslag had verkre gen, was reeds een beetje verminderd. Lord Rumsdale had verklaard, dat hij zyne aan gebedene met verzoeken had bestorrad om geen ver- der uitstel, zoodat baar niets anders was overgebleven dan aan zijn wensch te voldoen. Of alle aanwezigen dit geloofden, zy daar gelaten; genoeg, het gold voor de waarheid en niemand was zoo vrij er twij fel over uit te spreken. Gelijk er aan alles een einde komt, zoo ook aan dit verlovingsdiner. De dames stonden op en lieten de heeren in het ongestoord genot van hun flesschen. Het meerendeel der mannelijke gasten maakte van de gelegenheid het gepaste gebruik; de glazen werden vlijtiger geledigd eu de politiek (verboden waar in gezelschap van dames!) tot onderwerp van het gesprek gemaakt. Zoo ontspon zich aan de tafel een levendig ge sprek, waar alle aanwezigen deel aan namen. Wordt vervolgd.) de regeering een warm woord van dank gebracht voor de flinke wijze, waarop zij in de behoefte van schoolonderwijs alhier heeft voorzien. Aan het her- halings-onderwijs wordt mede goed de hand gehouden. Het tuin- en boochbouw-onderwijs werd door 24 jongelieden, van wie 14 te Willemsoord, gevolgd De regeling, dat de toelating voor de tuinbouwschool een leeftijd van 15 jaar, de boschbouwschool van 20 jaren vereischt, heeft feeds de beste uitkomsten opgeleverd. Met het oog op do eigenaardige positie, welke de vorst van Montenegro onder de vorsten der kleine Balkaustaten inneemt, is het duidelijk, dat aan den dronk van den czaar op zijn „eonigen trouwen vriend" groote politieke beteekenis wordt toegeschreven. Te meer wijl Alexander III geen liefhebber van groote woorden is en, wanneer hij spreekt, dit niet zonder bedoeling doet. Alle politi- seerende pennen zijn door 's keizers woorden in be weging gebracht, vooral te Berlyn, Weenen en Londen worden zij rijkelijk door inktstroomen besproeid. Do Standard ziet in dezen heildronk het duidelijk bewijs, dat de czaar zich niet langer door diplo matieke vormen laat weerhouden om ter kennis van allen te brengen, dat hy zeer goed bekend is met de vijandelijkheid, welko nien te Berlijn en te Weenen jegens zijn politiek eu zijn regeering koestert. Niets duidt evenwel aan, meent het tory-orgaan, dat Alexander III voornemens isf in eeuig opzicht zijn afwachtende houding te wijzigen, maar wel laat hij bemerken, dat Rusland onwrikbaar vasthoudt aan zijn politiek programma in het Oosten en dat het zich in stilte maar vastberaden voorbereidt om de in 1878 afgebroken worsteling te hervatten. Te Weenen en voóral te Pest schijnen de angst- valligen te vreezen, dat de toast van den czaar op den vorst van Montenegro het sein is voor ernstige gebeurtenissen op het Balkan-schiereiland, ja de pessinisten gaan zelfs zoq ver te veronderstellen, dat Montenegro van zins is, geholpen door Rusland, een coup de main tegon Servië uit te vóeron. Niet alleen <|e Duitsche,1 Engelsche en Oosten- rijkscbe bladen houden zich met den toast bezig, do Russische pers zelve hecht er bijzondere beteekenis aan, te meer wijl de keizerlijke woorden samenvallen, gelijk de Grashdanin verklaart, met de pogingen van het Servische volk om zijn nationale onafhankelijkheid te heroveren. In Servië verbotert de binnenlandsche toestand niet. Oneenigheid tusschen de regenten eu de ministorsGarachanine, Oostenrijks vriend, gevangen genomen, de ex-metropoliet Michael, Ruslauds vriend, onder Garachanine uit hot land vurbannen, teruggekeerd. Ja erger nog, diens weder-optreden als metropoliet wordt binnen niet te langen tijd ver wacht, want de tegenwoordige dignitaris Theodosius zelf beschouwt zijn toestand als onhoudbaar, sedert zijn beschermer Milun de kroon nederlegde. Bij de binnenlandsche moeilijkheden heeft zich thans nog een buitenlandsche gevoegd, waut tusschen Frankrijk en Servië dreigt een conflict. Bij besluit van het regentschap is liet verdrag tusschen Servië eu de Fransche exploitatie-maatschappij der Servische spoorwegen ontbonden verklaard, waardoor de exploi tatie direct in handen der regeering is overgegaan. Deze maatregel werd genomen op grond van inge komen klachten over misbruiken en ongeregeldheden by de adraiuistratie. Op een over doze zaak tot hem gerichte vraag antwoordde de Fransche minister van buitenlandsche zaken in de kamer dat hij met groote verwondering gezien heeft, hoe de Servische regeering, zonder aanleiding, met betrekking tot de spoorwegen te werk is gegaan. De minister meende dat er misschien verkeerdheden hadden plaats gehad. Intusschen had de Servische gezant de verzekering gegeven dat voor do belangen der Fransche belanghebbenden zorg gedragen zal worden. Na deze verklaring verzocht de minister de kamer te wachten tot er vollediger inlichtingen ontvangen zyn, daar de zaak een diplomatiek karakter heeft. Er bestaat met het oog op dit alles gegronde vrees, dat men zich aan den vooravond van nieuwe verwilckelingon aan den Balkan-staat bevindt. De uitslag der jongste verkiezing te Brussel be looft het begin te zullen worden van een hereeniging der liberale party. Wegens het ovorlyden van den olericalen afge vaardigde Stroobants moest Brussel een lkl voor dö Kamer kiezen. Onder gewoonte stelden de beide vleugels der liberale partij elk een candidaat. Voor de radicalen trad op hun leider, de heer PaulJan- son, voor de gematigde liberalen de gewezen minister Graux, die steeds te Brussel door de aanhangers der heeren Frère-Orban en Bara op het schild wordt geheven. De clericalen stelden den heer Debecker candidaat, doch deze Verkreeg by de eerste stemming niet de volstrekte meerderhaifl. De clericale can didaat verwierf, gelijk reeds is medegedeeld, 6410 stemmen, terwijl de heeren Janson 4818 en Graux 4201 stemmen op zich veroenigden. Voor de clericalen was deze uitslag een teleur stelling, want in het vorige jaar werd de heer Stroo bants met 9332 stemmen gekozen. Dat de clericale kiezers nu minder talrijk en hun tegenstanders beter opkwamen, wordt in de eerste plaats beschouwd als bet gevolg van het socialistenproces, hetwelk de ontevredenheid over het clericale ministerie Reer- naert zeer heeft doen toenemen. Hoe dit ook zij, in allen gevalle moet er een herstemming plaats vinden tusschen de heeren De becker en Janson. Voorheen kwamen doorgaans de candidaten der liberalen en clericalen in herstem ming, maar daar de radicalen zich van stemming plachten te onthouden, werd steeds de clericale can didaat ten slotte gekozen, ofschoon de voreenigde liberalen te Brussel zeker zijn van de meerderheid. Nu echter schijnt het anders te zullen gaan. In de opgewondenheid, welke van een verkiezing in België onafscheidelijk is, kwamen de leiders dor beide liberale partijen onmiddellijk na afloop bijeen en toen deed de burgemeester van Brussel, do heer Buis, een der gematigden, het voorstel om bij do herstemming als één man voor deu heer Janson in de bres te springen. De heer Graux steunde dit voorstel en men ging uiteen met het voornemen om eendrachtig tegen - de clericalen in het strijdperk te treden. Indien dit besluit ook bij kalme overweging wordt gehandhaafd, is het lot van den heer De becker beslist, maar met zekerheid is hierop nog niet te rekenen. In dit opzicht is nog steeds twijfel gewettigd, zoolang de heer Janson nog niet is ge kozen, want er zijn tot dusver reeds ontelbare po gingen gedaan om de partijen te hereenigen, welke allen schipbreuk leden, daar beide vleugels der partij niet geneigd waren iels toe te geven. De herziening van de grondwet en het kiesrecht, welke de radica len verlangen, maar waarvoor de gematigden den tijd nog niet gekomen achten, bleek steeds eeu der voor naamste hinderpalen voor eene verzoening te zijn. Het is daarom nog de vraag, of de onderhande lingen, welke de leiders der partijon over het rinden van één gemeenschappelijk program aanknoopton, nu zuil on slagen. De clericalen hopen natuurlijk, dat de kloof tusschen radicalon en liberalen niet zal worden gedempt, want zij zijn even zeker van de overwinning, indiey de gematigden zich nu onthou den, als voorheen, toen de radicalen bij de herstem ming den liberalen candidaat weigerden te steuhen. De liberale bladen hebben echter de hoop niet op gegeven, dat de herstemming van 11 Juni het sein zal zyn tot een hereeniging der liberale partij. Zeker zijn de omstandigheden vooreen verzoening nu bijzonder gunstig, daar het socialistenproces to Bergen alle liberalen woer in beweging heeft ge bracht. Mocht daarom do hereeniging nu niet tot stand komen, dan verdwyut daarmede het vooruit zicht, dat de geschillen vooreerst zullen worden bij gelegd en zal de liberale meerderheid te Brussel het zich uog langen tijd moeten getroosten, dat de hoofdstad des lands in de Kamer door clericale af gevaardigden wordt vertegenwoordigd van de Makelaars De markt was heden flauw. Loco Tankfust 8.35, a 8.40. Geïmporteerd fust 8.50. September-, October-, November- en Decern- ber-levering 8.70. Vijfcfe Klasse, trekking van Donderdag 6 Juni. No. 6981 1000. No. 2998, 4854, 5260, 13949 400. No. 8146, 9409, 19605, 20624 200. No. 321, 464, 1947, 3291, 6813, 9603, 10755, 12338, 13660, 14411, 14946, 17717 100. Prijzen van 70 7535 10395 13509 15914 18698 7597 10688 13542 15921 18773 7623 10757 18647 16040 18816 7681 10762 13701 16516 18888 7827 10780 13732 16679 18891 7841 10824 13744 16715 18898 7849 11266 13916 16718 19152 7979 11676 14002 16734 19371 8002 11722 14065 16819 19404 8027 11733 14226 16960 19429 8206 11765 14474 17024 19535 8338 11865 14491 17077 19679 8339 12016 14561 17218 19852 8598 12048 14621 17233 19857 8695 12080 14658 17287 19931 685 2534 5211 8787 12123 14675 17309 19960 687 2598 6835 8882 12177 14688 17407 2007» 838 2801 5435 8919 12555 14730 17429 20177 1072 2859 5485 9031 1259Q 14830 17754 20232 1078 3286 5583 9082 12665 14841 17868 20361 1195 3311 5719 9289 12975 15097 17994 20422 1211 3348 5741 9402 13159 15161 18022 20443 1285 3502 6105 9446 13180 15339 18117 20555 1882 8649 6239 9521 13218 15481 18157 20585 1387 3685 6343 9835 18255 15551 18187 20612 1486 3715 6509 9839 13332 15642 18266 20785 1489 3752 7011 10091 13361 15643 18272 20796 1566 3935 7332 10273 13387 15727 18323 20802 1627 3945- 7357 10292 13424 15793 18334 20914 1615 4034 7391 10391 13434 1585Ï 18668 20977 1712 4116 Gouda, 6 Juni 1889. Hoewel de aanvoeren merkbaar kleiner worden, zijn die toch voldoende voor de geringe vraag. De prijzen blijven steeds nog in het voordeel der koopers. Alleen puike kwaliteiten vinden prijs houdend koopers. Tarwe. Zeouwsche 7.10 a 7 50. Mindere Zeenw- sche 6.60 a 6.90. Polder 5.75 a 6.—. Afwijkende 5.25 a 5.50. Roode 5.70 5.90. Angel 6.60 a 6.90, Rogge. Zeouwsche 5.50 a ƒ5.80. Polder ƒ4.50 a ƒ4.75. Buitenlandsche per 70 KG. 3.80 a ƒ4.Gerst. Winter 3.25 a ƒ3.80. Zomer ƒ3.25 a 3.50. Chevalier f 5.25 a 6.Haver per Heet. 3.40 a f 3.70, per 100 kilo 6.75 a 7.50. Hennepzaad Inlandsch 8.a 8.25. Buitenlandsche 5.a 5.25. Erwten: Inlandsche blauwe mesting 6.60 a 6.80. Buitenlandsche mestingerwten p. 80 KG. 6.a 6.20. Boonen: Bruine boonen niet te verkoopen. Dnivenboonen 7.50 a 7.76. Paardenboonen 5.60 a 5.90. Kaoariezaadnaar kwaliteit van 6.50 a 8.Maïs per 100 kilo, Amerikaan- sche Mixed 5.30 a 5.50. Odessa f 6.50 a 5.90. Cinquantine 6.50 a 7.—. De veemarkt met goeden aanvoer, handel gewoon prijzen blijven hoog, vette varkens 20 a 22 ct., varkens voor Londen 18'/a a 19'/, ct., magere varkens en biggen vlug, 1.00 a 1.50 per week, vette schapen, 24 h 34. Lammeren, groote aanvoer, 6.a 12.Vachten wol 0.75 a 0.80 per kilog. Nuchtere kalveren ƒ,8.a 12.per stuk. Aangevoerd 149 partijen kaas. lequaliteit ƒ21. a ƒ24.2e qualiteit 17.a 20. Noord-Hollandsche 22.— a 26. Goeboter 1.15 a ƒ1.25. Weiboter 0.90 a 1.00. AMSTERDAM, 6 Juni. (Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen onveranderd. Russen en Turken vaster. Overige buitenlandsche onveranderd. Zweden-Noorwegen 1 hooger. Amerika vaster. S. te R. Daarop is reeds meermalen gewezen. DE ReDACTIK. GEBOREN 4 Joni. Geertroida, ouders J. E. van Don gen Bolding en M. van Tok. OVERLEDEN 5 Juni. W. Speksnijder, 4 j. 10 m. D. van Pijlen, 5 m. GEHUWD: 5 Jnni. A. Dercksen en R. van den Berg. J. J. ImhoU en M. van Vliet. B. T, A. Meulman en G. Vellhnis. W. Boon en M. Lourier. J. G. van den Bos en M. J. Bergman. VAN H. C. N. van AMEROM, Predikant EN S. M. KOPPESCHAAR. Gouda7 Juni 1889. Bevallen van een Dochter JACOBA J. HEKMEIJER— Schouten. Soemedang, 6 Jnni 1889. 26 1723 4212 51 1751 4274 54 1770 4318 155 1891 4339 156 1897 4419 187 2030 4485 191 2206 4495 336 2213 4635 396 2221 4776 407 2227 4784 429 2335 4920 433 2390 2408 4941 583 5102 616 2453 5149 672 2472 5168

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2