BINNENLAND. Buitenlandse!» Overzicht. «Het regelmatige leven van den milicien, met zijn overvloed van gezonde lichaams oefening in de open lucht, met zijn early to bed and early to rise, (vroeg op en vroeg naar bed), met zjjn vermoeienis en zijn ont bering, met zijn strenge tucht,- zijn eischen van orde en zelfbedwang kan een krach- tigen invloed ten goede hebben op onze jon gelieden. «Op onze wittebroodskinderen, onze mobr- liejjee gelijk Breero ze noemt die hier in een wereld verplaatst zouden worden, waar men met fraaie dasjes en korte jasjes weinig uitricht; die hi«r ten minste eens iu hun leven een kijkje zouden krijgen in the philo- eophy of clothee, (kleerenphilosophie) maar al te weinig -door hen bestudeerd; die hier ge dwongen .zouden worden te toonen en te ont wikkelen, wat er nog aan geestkracht in hen aanwezig is. «Op de talrjjke jongelieden nit den gegoe den middelstand, kern van ons volk, bij wie het besef levendiger zon worden, dat het in het leven niet alleen op kennis, maar ook, maar evenzeer, op karakter aankomtdie hier eeo deel van hnn vOlk konden leeren kennen, waarmede zij veel te weinig m aanraking komen, waarvan de Nederlandsche deftigheid hen maar al te ver verwijderd houdt. «Op de vele kinderen van het volk, die hier voor eenigen tijd een betere voeding, een gezonder leefwijze zouden hebben dan ge woonlijk bun deel isdie zich bier leeren ge wennen aan een orde en een tucht, welke velen hunner hoog noodig hebben. «Op onze boerenzoons, wier lichaam iets van zjju stjjfheid, wier geest iets van zijn be krompenheid verliest. «Waarom wordt voor zoo menige mindere betrekking «bjj voorkeur een oudmilitair» ge- wenscht, indien het leven onder dienst zulk een slechten invloed heeft op de kinderen van het volk «Ook in dit opzicht willen velen wel de lasten, niet de lasten, die het onderhoud vau een leger met zich brengt «Geen panacee, maar één der middelen van volksopvoeding kan de persoonlijke dienst plicht worden, indien de katholieken, in ver bond met Nederlandsche deftigheid en solda- tenvrees, er niet in slagen, hem van de baan te schuiven en in den schoot der staatscom missie te begraven. «Persoouljjke dienstplicht kan ons volk krachtiger maken, inwendig en uitwendig.» GOUDA, 12 Juni 1889. Zaterdag 11. is aan de universiteit te Utrecht de heer J. Schouten geslaagd voor het theoret. ge neeskundig examen (tweede gedeelte). Op het terrein van de Soheveningsohe Wielerbaan hadden Maandag ten aatischouwe van een groot aantal belangstellenden, de nationale clubwedstrijden piaats. Na de pauze kwam eerst de Rotterdamsche Velo- cipèdeclub De Ztcaluw aan de beurt met eene 2 kilometer safety handicap. Hierbij verwierf de beer J. C. Henkes de verguld zilveren medaille in 3 min. 42'/j sec. de beer jhr. P. D. Van Citters de zil veren medaille in 3 min. 55 sec. Voorts kwamen de leden der Wielrjjdersvereeni- ging de Antiloop te Gouda uit voor een Ëngelsche mijl gemengde scratch race, 4 ronden. De heer J. Van Essen kwam het eerst aan en behaalde de verguld zilveren medaille in 3 min. 27»/, sec.de heer P. E. Koechlin,, tweede aankomoude, behaalde de zilveren medaille in 3 min. 80*/s sec. Van de door den Ned. Rhjjnspoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief naar den Haag te kunnen reizen, maakten Zondag 11. 295 personen gebruik. Behalve dit getgl personen werden nog gedurende de beide Pinksterdagen 680 kaartjes aan het atation alhier genomen. In eene door de broederschap van candidaat- notarissen, afdeeling .Zuid-Holland, te 's Hage ge houden buitengewone vergadering, ten einde over het examen voor canilidaat-notaris in verband met de toeneming vau het aantal candidaten van gedachten te wisselen, is het voorstel van den heer Verateegh Meulemans tot schorsing van het examen, na eene langdurige discussie, ingetrokken. Ovor het algemeen was men van gevoelen dat, behalve door vermeerdering van het aantal notarissen, ook door te eisehen bewijzen van algemeene ont wikkeling, hetzij door een voorbereidend examen, hetzij door eon leeftijd te bepalen nagenoeg gelijk aan dien, weike vroeger vereischt werd, veel ver beterd zou kunnen worden. Een voorstel om niemand jonger dan één-en-twintig jaar toe te laten tot eenig gedeelte van het eandidaat- notaris-examen, werd aangenomen. Aan het 24e jaarverslag der opleidingsschool (gymnasium) to Zetten ontleenen wij het volgende De inrichting weid in Deoember 1864 geopend, zoodat zij in December a, s. 25 jaren heeft bestaan. Van de leerlingen vertrokken gedurende die jaren 107 naar eene staataacademie, 30 naar de vrije universiteit en 3 naar de theologische school, te Kampen. Van de leerlingen die van de eerste klasse tot aan het einde bleven, studeerden 2 in de letteren, 5 in de rechten. De heer Vair Lingen zegt in het verslag dat het met de waarheid in strijd is, dat de school in handen van doleerende kerken zou zijn overge gaan van den aanvang af stond de school voor allen opon. En verder: „Ik wensch, waar ik ten volgenden jare mijne taak op een ander hoop over te dragen, ik dit zóu' zal kannen doen, dat mijn opvolger niet zuchtende en tobbende als ik zal be hoeven te arbeiden." Over het afgeloopcn jaar slaagden van de leer lingen 2, die zich aan het staatsexamen te 's-Hage onderwierpen. Het curatorium werd aangevuld door de benoeming van dr. Hermanides te Geldermalson en dr. Monnik te Vorden. Op 1 April 1889 telde het gymnasium 63 leerlingen en de voorbereidende klasse 21. Aan giften en contrihutiën werd ontvangen/132586 aan kost- en'leergeld 32,861.661/, aan renten 283,53, van de boordery 1816.15. Totaal 36,087.207,. De uitgaven bedroegen ƒ40,309,437- waaronder voor onderwijs 14,633,30. Het tekort over 1888 bedraagt ƒ4222,23 makende met het tekort van vorige jaren 42,396,57. Dit tekort wordt voor meor dan het drievoudige gedekt door waarde in land, huizen, enz. Uit Den Haag wordt gemeld De beido afgeloopen feestdagen brachten weder oeno menigte bezoekers en veel vertior in de residentie. Het mouvement van den Hollandschen spoorweg bodroeg beide dagen ongeveer 25,000 personen. Gunstig stak de toestand van. het station af bij dien van vroeger, toen men zich op het kleine perron verdrong. Al wns de drukte (er worden ook rnim 5000 perronkaarton afgegeven) sommige oogenbiikken „Spaansch", de vrijo circulatie in het ruime gebouw word niet gestoord. Allo vervoermiddelen hadden het druk, met name die naar Scheveningen. Do stoomtram van don Holl. spoorweg vervoerde Zondag 6200, Maandag 12,700 personen die van den Bjjnipoorweg 14,000 reizigers Met den locanl-spoorweg Don HaagVoorburg werden 1540 reiziger» vervoerd. Ook de Haagsche Tramweg-maatschappij had op alle lijnen een zeer druk vervoer. Ondanks het groot aantal passagiers ging de dienst overal uitstekend zijn gang, dank zij de voorbeeldigs zorgen van het versobillend pergoneel. Te Scheveningen was de drukte lang zoo groot niot als op andere Pinksterdagen. Vooral Tweede Pink sterdag was een streep door de rekening voor de houders van koffiehuizen en neringdoenden in het dorp. Alle vermakelijkheden gingon echter door, en de concerten in het Kurhaus, zoowel als de voorstellingen in Seinpost' waren vrij goed bezocht, Aan hot Verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1888 ontleenen wij het volgende: MEDISCHE EN GEMEENTE-POLITIE. a. Medische Politie. TOESTANDEN, WEIKE INVLOED KUNNEN UITOEFENEN OP DE VOLKSGEZONDHEID. Het water in de stadsgrachten wordt geregeld ver- verscht door het inlaten van IJaelwater aan de Mal- legatsluis, de Peperstraat, de IJselhavenslnis, de Spieringstraat en aan Rijnland'» Stoomgemaal. Voor het schoonhouden der grachten, vaarten, alooten en riolen wordt van Gemeentewege zorg ge dragen. Dit geschiedt, voor zoover het de wateren van de Gemeente betreft, door den pachter van het ophalen van het straat- en rioolvuil, terwijl veront reiniging van aan particulieren toebehoorende slooten en wateringen zooveel mogelijk wordt tegengegaan door het drijven van schouw overeenkomstig de be palingen van de daartoe betrekkelijke Verordening, die in het afgeloopen jaar aan eene herziening onder worpen werd. D« riolen worden bovendien van tjjd tot tijd door middel van de zoogenaamde „schuringen,» waarbij het water in sommige grachten wordt opgestuwd, doorgespoeld. gestioht van Dr. Brown als krankzinnige te laten opsluiten. Zjj stak hem de hand toe en zeide: „Ik wil doen wat je begeert, "Waltherl en ik wil je niet verzwijgen welke réden ik daarvoor heb. Sedert weken zie ik je met ijver en volharding een zelfde doel nastreven, je gaat met bedachtzaamheid voor waarts en bij tegenspoed blijf je onveidroten stand houden. Vandaag heeft je de hardste slag getroffen, die mogelijk was, een slag, zoo zwaar en geweldig, dat zonder twijfel de meeste mensehen de hoop op een goeden uitslag zouden verliezen. Maar jjj wilt met opgeheven hoofd voortgaan op het eenmaal in geslagen pad, jij schijnt tegen het ongeluk gehard. Dat geeft mg den moed om mg bg je aan te sluiten en je te helpen, dat had ik reeds van den beginne af moeten doen, maar nu zal je niet meer te klagen hebben over mgn vertrouwen in de goede zaak of over gebrek aan vastheid van mgn karakter." „Je vertrouwen zal niet beschaamd worden, Edith maar stel de rol niet te licht, die je daar solt moe ten spelen. Het is niet moeielgk de waanzinnige te spelen voor een man, zooals Dr. Brown, die vooraf reeds gezind is om je daarvoor te erkennen, maar ik vrees het scherpziende oog van zijn hulp-arts, Dr. Parker, die zonder vooringenomenheid en alleen op grond van zijn ervaringen een oordeel over je geestestoeatand zal vellen. Hg in de eerste plaats zou ons comediespel openbaar maken en je moet dus dubbel voorzichtig zijn om hem te kunnen misleiden." (Wordt vervolgd deze zaak belast, ik moet daarom zorgen, dat ik zoo spoedig mogelijk te Warwick ben." „Dat is waarlgk een opdracht, die je tot eer strekt en daarom heb ik er niets tegen in te brengen. Ik heb wel bemerkt, dat je mij nietje volle vertrouwen gesohonken hebt, want je noemde de firma niet, die zoo zwak staat, maar dat wil ik je niet te zwaar aanrekenen, ik zie er weer een bewgs in van je ge brek aan nadenken. Ik moet echter weten hoelang je denkt weg te blijven óm je te voorzien van het noodige voor een lange of korte reis." „Dat kan ik niet met zekerheid bepalen, mijn langer of korter verblijf t® Warwick zal afhangen van den tijd, dien ik noodig heb om aan mijn op dracht te voldoen. Ik hoop echter binnen veertien dagen, hoogstens drie weken gereed te zijn, langer zal het niet duren, denk ik. Als ge dus bij uw toebereidselen op een uitblijven van drie weken wilt rekenen, zou ik u zeer dankbaar zijn. En nu heb ik nog een ander verzoek aan u, mama. Ge zult het misschien wel wat baatzuchtig vinden, maar het is toch niet alleen in mgn belang. Ik wilde u ver zoeken Edith met mij te laten meegaan.» „Daar moet ik eerst eens over nadenken, Waltherl Ik zou het meisje gaarne gunnen, dat zij eenige weken uit het ouderlijke huis was, niet omdat tij elders beter beschut is, neen, volstrekt nietl Maar zij zou nieuwe indrukken opdoen van de wereld en haar eigenaardigheden en bg haar terugkeer zou zij die met mij bespreken kunnen om op die wijze een gevestigde meening er over te verkrggen. Dat zou werkelgk een voordeel zijn en ik zal daaraan denken, wanneer ik overweeg of ik je verzoek kan inwilligen." „Met de bedachtzaamheid, die wg bg u gewoon zijn, zult ge een besluit nemen, mama, en dan kan het niet andera of ge staat mijn verzoek toe. Ik zal u niet langer in uw overwegingen storenik ga Edith vragen of zij lust heeft om met mij op reis te gaan. Als wg dan samen weer bg u kamen, zult ge wel eens tot «een besluit gekomen zgn." Hij verliet de oude vrouw met z'noo vroolgk gezicht, dat zij geheel overtuigd was volkomen de waarheid ge hoord te hebben en toch waren al de woorden van haar zoon er op berekend geweest om haar te misleiden. Het viel den jonkman wel hard en tedierf bijna geheel zijn vreugde over het welslagen v® zijn plannen. Edith kwam hem op den drempel tegen, toen hg haar kamer wilde binnentreden. „Wat is er gebeurd, dat je op zoo'n ongewoon uur thuis komt? Zeker niet veel goeds I" Hij vertelde haar kort en bondig dat hij ontslagen was en op welke manier. Met ongeloovige verbazing luisterde zij naar hem, toen hg zgn vermoeden uit sprak, dat Carringshliff er de hand in had, stemde zij daar volijverig mede in. Eindelijk vertelde hij haar waarom en hoe hij zijn moeder misleid had. Toen zij de noodzakelijkheid daarvan inzag, vroeg hij, of zij besloten had zijn verzoek in te willigen-. Des morgens in de vroegte Bad hij haar gevraagd hem naar Worcester te volgen en zich daar in het Sommige particuliei e alooten in de polders rondom de stad gelegen, verkaeren, doordien zij door de be woners van daarlangs gebouwde perceelen voortdu rend worden vervuild] in minder gunstigen toestand. Het zal een punt van overweging moeten uitmaken op welke wijze daarip verbetering kan worden ge bracht. De openbare waterplaatsen en straatgoten worden dagelijks gereinigd, j Van de Zweminrichting der Gemeente bij de Hout- mansgracht werd druk gebruik gemaakt ook door niet betalenden, voor wie tij gedurende enkele uren per dag toegankelijk is. De deelneming aan de Waterleiding vandeGoud- sche Waterleiding-Maatschappij is steeds toenemende eo schgnt een goeden 1 invloed uit te oefenen op den algemeenen gezondheidstoestand. Ten aanzien van drie woningen aan de Raam en eene woning in de Geerte den Bultsteeg bij de Turf markt, welke door de Openbare Gezondheids-Com missie met het oog op den openbaren gezondheids toestand voor gebruik pf bewoning ongeschikt werden bevonden, werd Art. p2 der Bouwverordening toe gepast met het gevolg, dat zij op onzen lost werden ontruimd. De haard- en kolenlsch werd van Gemeentewege opgehaald. De hoeveelheid bedroeg 8202- hectoliter haard- en 31509 hectoliter kolenasch. Voor het ophalen werd uitgegeten eene som van 3104.38 waaronder begrepen zijn de kosten van aankoop en onderhoud der benoodigde gereedsohappen en van het onderhoud der aschschuren. Van den voorraad werd voor eene waarde, van 834.66 verkocht, ter wijl door de Gemeente voor ophoogingen en aan- plempingeu werd gebruikt 21001 hectoliter kolen asch, waarvan de wairde kan geschat worden op 525.02». Heerschmde Ziekten. De gezondheidstoesti nd was zeer gunstig, vooral in de zomermaanden, t Iet sterftecijfer was dan ook in vergelgking met vorjge jaren bgzonder laag. Uit de ons door den: oudsten Geneesheer welwil lend verstrekte mededelingen blijkt, dat zooals ge woonlijk ook gedurendjs het afgeloopen jaar in de eerste en laatste drie inaanden koortsen heerschteu met een catarrhaal en rheumatisch karakter, die bij met aandoening der bont enkelen gepaard organen. In het voorjaar vei gevallen van roodvonk inden zich eenige sporadische in bgna het geheele jaar door, doch in mindere matei dan het jaar te voren, van mazelen, croup, kinkhoest en febris typhoïdea. Er werden slechts geinig gevallen van cholera nostras in den zomer Waargenomen, waarschijnlijk doordien bijkan» geene plotselinge sterke afwisseling der temperatuur voorkwam. Ter Secretarie werd [aangifte gedaan van 13 ge vallen van roodvonk en j van 1 geval van typhus. Van de epidemiache verschijning eener besmette lijke ziekte bleef de Geipeente bevrijd. Onder de 519 overledenen waren 247 kinderen be neden den leeftgd van tjvee jaren. De jaarvergadering van het „Alg. Nederl. Werk liedenverbond", die opije Pinksterdagen te Amster dam werd gehouden, weird door den voorzitter, den heer B. H. Heldt, geopend met een rede, waarin hij het doel van dit congres uiteenzette. Hij weet op het nut van het vareenigingsleven en op het feit, dat dit nut door de arbeiders hier te lande nog niet algemeen wordt ingezien. Doel en streven van eone algemeene werkliedenbeweging behoort te zgnverheffing van de zedelgke en verbetering van de stoffelijke positie der werkliedenklassen. Hierbg wees bjj er op, in hoeverre „Pstrimoninm" en de sociaal-democratische partij rich van het „Werkliedenverbond» onderscheidenalle drie deze vereenigingen bedoelen Wat hierboven gezegd is, maar de middelen waarlangs zjj dit doel meenen te bereiken, zgn hoogst verschillend. Wat de 8. D. partij betreft, indien zij al do behoefte van stof felijke verbetering van den werkman wil bevredigen, zg zon dit niet kunnen, omdat zjj de middelen veroordeelt en verdacht maakt, dio tot zulke be vrediging kunnen leiden. Ook wees spr. er op hoezeer het vereenigings- leven in Engeland bloeit en hoe hier te lande bjjv. de werkstakingen voot dan werkman nutteloos ver- loopen, juist omdat hier het vereenigingsleven zoo slap is. Het nut eu het tdoel der coöperatie werden door spr. geschetst, waarbij hij stilhield bg het woningvraagstuk, om als zijns meening te uiten, dat dit hot gemakkelijkst voor oplossing vatbaar is. „De werklieden zelfstandig in eigen vereeniging; doch van haar uit, met haar en door haar, moet samenwerking worden gezocht en betracht met andere Nlichamen of personen, naar links en naar rechts, naar beneden en naar boven, overal en altjjd als er maar wat te handelen valt, waarbij de vereeni ging of de bewegipg belang heeft. Naar samen werking zoeke en strove zjj steeds dat moet haar doelwit zijn j maar zij zorge voor alles, niet de speelbal te worden van personen of partijen op po- litiek en maatschappelijk gebied.» Dat is, in groote trekken, de beteekenis en de strekking van eene hervormende arbeidsbeweging, zoo spr. voor zoover dit van hem afhing, heeft trachten te belichamen tn het Werkliedenverbond". Van de 38 ter bjjwoning van dit congres uitge- noodigde vereenigingen waren slechts 7 verschenen. Aan het einde der nvondzittiug van Zondag werd eene door dr. Vitus Bruinsma voorgestelde motie, luidende De vergadering is van oordeel, dat het „Alg. Ned. Werkliedenverbond» het orgaan kan zijn van eene krachtige arbeidersbeweging, mits het niet schrome den strijd moedig te aanvaarden en zijne krachten niet verspille in bestrijding van de andere partgen, met 32 tegen 9 stemman verworpen, en daarna bjj acclamatie deze door het bestuur voor gestelde resolutie aangenomen Het „Alg. Ned. Werkliedenverbond» kan geacht worden van zulk eene bewoging (nl. van eone her vormende arbeidersbeweging) het orgaan te zijn en te kunneu big ven. Den volgendon dag werden de statuten gewijzigd. Daarbij werd, met erkenning van het eigendomsrecht, uitgesproken dat de Staat tot roeping heeft, daarin in het algemeen belang wijzigingen te brengen. Do wenschen van hot verbond ten aanzien van den arbeid worden aldus geformuleerd „Het in het leven roepen van wetten op de uit oefening van den arbeid, en ter bescherming van het leven en de veiligheid der arbeiders1. toezicht op de arbeiderswoningen, de fabrieken, de werk plaatsen en de huisindustrie2. beperking van den arbeidsdag voer volwassenen, afschaffing van allen mogelijken Zondagsarbeid, ter bevordering van één noodzakelijken rustdag in de week; 8. verbod van allen manneljjken arbeid door vrouwen in werkplaat sen, fabrieken of op het veld4. beperking en regeling van den arbeid voor jongens beneden 18 jaren5. wettelijke regeling van het leerlingwezen. Met het oog op deze nienwe statuten trad ten slotte het oude bestuur in zjjn geheel af, waarna tot centraalbeatuursleden werden gekozen de heeten B. H. Heldt (voorzitter), A. J. C. Kampmeijer, Th. C. Laathuijzen, J. Weelink, P. Engelbrecht (nieuw ge kozen), 8. Jansma (nieuw gekoze»), Th. De Rot, C. H. Kouw en C. J. Siebenlist. Met deze laatste bezigheid waren rnim twee uren gemoeid. Aan een aehrjjven uit Ajjeh over het gebeurde ie Edi ontleent het handelsblad het volgende In 't eind van April werden patrouilles van de benting te Edi (Oostkust van Atjeh) beschoten, even zoo de van het schijfschieten terugkerende troep. 't Bleek dat talrijke benden gewapenden in den omtrek zwierven, meest lieden afkomstig van Perlak, misnoegd 'over een kruistocht, die eenigen tijd ge leden plaats gehad heeft door de Macassar en Sama- rang en waarbg kruit werd buitgemaakt. Op 10 Mei werd de officier van piket van de Macassar, luit. jhr. Wichers, op weg van bet zee strand naar de benting beschoten. Hij was verge zeld van een geleide, 20 man, en leed geen verlie zen, maar schoot terug. Zgn terugtocht langs de laudzgde waa afgesneden, zooals bemerkt werd op een verkenning, die de kapitein van de benting deed instellen. Die verkenning had een klewang- aanval te doorstaan en kreeg 5 gewonden. Zg velde 20 vganden en retireerde met looppas. Luitenant Corneliua onderscheidde zich bij die gelegenheid. De Macassar bracht de tijding naar Oleh-leh. Op 4 Mei embarkoerden 2 compagnieën infanterie, een sectie artillerie, met de noodige genie en am bulance. De overtocht had plaats met de Oow,~ Ge». Lansberge van de N.-I. 8. M., de Condor en Albatros van de Gonvem. Marine en de Macassar. Vau de Bram gingen mode 20 man, onder luit. jhr. Roëll, ter versterking der landingsdivisie van de Pmtiamk en Macassarluit.-kol. De Bank Lan- genhorst commandeerde den troep. Den volgenden dag vertrokken per Zeemeeuw nog. 7 5 man infanterie. Den 5n Mei te Edi aangekomen, gingen do troepen van de Lansberge en Condor aan land en namén stelling aan de monding der rivier. Den volgenden dag debarkeerde de overige land macht. Kapt. Hanse maakte een omtrekkende be weging, waarbij de vijand 60 a 70 dooden kreog wij hadden 6 hoht gewonden. Den 7den Mei werd rnst gehouden, maar den 8ste begon de generale Opmarsoh reeds 's morgens vroegde marine ingedeeld in compagnieën onder commando van kapt. In 't Veldofficieren waren luit. t/z. Hoven, jhr. Wichers en jhr. Roëll. Een compagnie Europeesche mijptairen werd ohargeerende plotseling overvallen dpor nit kuilen oprijzende Atjohers, ongeveer 200 in getal. Er ontstond weifeling, men schrok, retireerde. Kapitein Moellenger en luit. Gaade bleven met een twintigtal manschappen staan. Do eerste werd lichtolgk ver wond mut een patjol, de tweede helaas gedood door klewanghauwen, terwijl hij juist een slag voor den kapitein pareerde en, na verscheidene vijauden te hebben noergelegd, oen radja bij den kraag had. Spoedig herstelde de compagnie zich van den schrik en viel den vijand aan. De Amhoineezen snelden ter hulp. Meer dan 100 vijauden werden op de plaats gedood. Hij trok af on werd tot in den boscbrand nagezet. Behalve luit. Gaade hadden wij 8 dooden en 17 gewonden aan onze zijde. Onder de vijandelijke dooden vond men o. a. ook twee vrouwen. De vijand was slechts gewapend met donderbus sen, klewangs, patjols en ander tuig, maar zeer fanatiek, dapper, vol doodsverachting. Den volgenden dag had weder een aanval plaats, waarvan nog geen bijzonderheden bekend zijn. Den loden Mei werd van Kotta Radja per Albatros nog pen compagnie versterking gezonden en 40 cavaleristen per stoomboot Kongsee. De Candidaat der liberalen, de heer Paul Jan son is met ruim 1800 steramen meerderheid te Brussel verkozen. Dat deze uitslag groote geestdrift bij die partij wekte, is begrijpelijk, evenzeer dat de teleur stelling voor de clericalen en haar ministerie groot is. Een optocht van ongeveer 20,000 personen begaf zich naar den heer Janson, om hem met zijne ver kiezing tot lid der Kamer van Vertegenwoordigers geluk te wenschen. Eene deputatie uit de betoogers werd bij den heer Janson toegelaten. Deze betuigde zijn dank voor de hem gebleken welwillendheid en zeide dat het oogenblik niet meer ver af was, waaróp de werkende klassen in de Kamers zullen vertegen woordigd zijn. De optocht defileerde daarop voor de woning van den heer Janson en ging andere hoofden der liberale partij geluk wenschen. De politie, de gendarmerie en de schutterij heb ben verschillende punten der stad bezet om wanor delijkheden te beletten. In de stad heerscht veel opgewektheid, maar be halve het verbrijzelen van eenige ruiten aan het bareel van de Patriate, is geene ongeregeldheid voorgevallen. De begrooting van onderwijs is het slagveld ge worden, waarop de leiders der drie voornaamste partijen in de Pranscbe Kamer voor het laatst voor de verkiezingen hun krachten nog eens hebben ge meten. De slotsom van dit even onverkwikkelijk als vruch teloos debat is alleen, dat daaruit weer ia gebleken, dat de kloof tusschen de opportunisten en de radi calen nog even breed is als die, welke de rechterzijde van de gematigde republikeinen scheidt. Eene her- eoniging der beide republikeinsche partijon is even onmogelyk als een verbond tusschen de rechterzijde en het centrum, hetwelk de senatoren hopen tot stand te brengen. Elke partij blijft haar eigen pro gramma handhaven, ook al brengt de vrees voor generaal Boulanger alle republikeinen nu en dan voor korten tijd om hetzelfde vaaudei bijeen. Intusschen hebben de Boulangisten zich weer eens doen hooren. Te Angoulême wilden de heeren Deroulède, Laguerre en Laisant een bijeenkomst houden, doch door hun luidruchtigheid, ook op den openbaren weg, waar Deroulède o. a. toespraken wilde houden, kwamen zy spoedig in botsing met de politie. Het einde was, dat de drie Boulangisten in hech tenis werden genomen en gehouden, terwijl de bij eenkomst en het feestmaal werden verboden. Het garnizoen stond, in de kazernes gereed om uit te rukken, maar dit was niet noodig, daar de politie alleen do Boulangisten in bedwang wist te houden. Het Boulangistisch comité te Parijs protesteert in een manifest tegen dit feit, hetwelk het begin van den staatsgreep wordt genoemd. De Shach van Perzië kwam Zondag te Berlyi, waar hij met volle statie werd ontvangen. Volgens de #Kölnische" kreeg de Perzische monarch te Petersburg bij het afscheid een lang niet malsche waarschuwing mee. De Gzaar gaf namelijk hem persoonlijk op krachtige wijze zijn meening te kennen over de Perzische politiek. Mocht de Shach, zoo luidt het ongeveer, zich thans bjj zjjn bezoek aan Engeland andermaal laten bewegen tot voor Rusland ongunstige concession, dan mocht hjj vooraf beden ken, dat langs de Perzische grenzen 100.000 Russi sche bajonetten staan; de Czaar kon er niet voor instaan, dat hij die niet in beweging zou zetten. Misschien dat de Shach er nu niet meer zoo zwaar over denkt, omdat de Czaar maar een vriend meer heeft in Europa. De heer Gladstone houdt nog steeds redevoeringen in de zuidwestelijke provinciën van Engeland. Vrijdag hield de tachtigjarige staatsman ondanks

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2