Buitenlandsch Overzicht. toezegging ontvangen, dat eerlang ook de hooget noodige verbeteringen zullen worden gebracht in de algemeene slaapzaal. Een gevoelig verlies leed het Collegia tengevolge van het diep betreurd overlijden van den Heer W. Post Drost, die gedurende ruim 23 jaren de betrek king van Regent met yver en toewijding bekleedde. In zijne plaats werd tot Regent benoemd de Heer H. Groenendaal. Hot Collegia van Regentessen onderging geene ver andering. Het Oude-Vrouwenhuis is onder hetzelfde bestuur als het St. Catharina Gasthuis. 5o. Het Israëlitisch Armbestuurdat ook het be heer heeft over het Oude Mannen- en Vrouwenhuis voor Israëlieten. Deze instelling ontvangt van de Gemeente subsidie.1 Het armbestuur verleende onderstandonafgebroken aan 4 huisgezinnen en 2 afzonderlijk lovende per sonen, en tijdelijk aan 8 huisgezinnen en 8 afzonderlijk levende personen. In het gesticht werden op den ln Januari ver pleegd: 8 mannen en 7 vrouwen. In den loop van het jaar werd 1 vrouw daarin opgenomen, zoodat op den Sin December jl. liet aantal verpleegden 16 bedroeg, nl. 8 mannen en 8 vrouwen. Men meldt uit Heerenveen aan do Standaard dd. 18 Juni: Roeds lang voordat de avondtrein van zeven uur hier aankwam, verdrong zich een zeer talrijk publiek om en bij 't station, om don broeder- moorder van Blesdijke te zien. Toen do trein arriveerde zig men een jongeling met blozende kleur en ryzige gestalte, zwaar ge boeid, onder geleide eener sterke politie-macht uit den wagen treden, 't Was Willem van de Wal, die ondw: den invloed van sterken drank, in drift zyn eomgen broeder Cornelis vermoord heeft. Een talrijke menigte vergezelde den booswicht tot aan hot huis van arrest. De geboeide gaf weinig teekenen van berouw, veeleer van onverschilligheid, want hij liet zijn oogen vrij over den omtrek waren, terwijl hij meer dan eens omzag naar de menschen, die achter hem liepen. De vermoorde was iemand, die, zoo niet verslaafd aan den storken drank, toch dikwerf veel daarvan gebruikte, terwijl hij gaarne iemand mocht plagen. Willem, de moordenaar, kan in een oogenblik van drift opvliegen en is ook volstrekt geen vijand van sterken drank. Hij had in de herberg, die beide zeer druk bezochten, vaak ruèie, en 't is meer dan eens gebeurd, dat hy zyn mes uit den zak haalde en daarmede zijn tegenstanders bedreigde. Beide zoons veraangenaamden hunne ouders en inwonende zustor hot leven niet, integendeel deze hadden veel last van hen want bijna alle dagen hadden Cornelis en Willem twist. Vooral des Zondagsavond, als de beide zoons naar do herberg waren, verkeerden de huisgenooten in groote angst, uit vrees, dat Cornelis en Willem beschonkon zouden thuis komen, want onder don invloed van drank was vooral Willem zeer gevaar lijk. Om veilig te zijn, sloten de ouders woleens hun slaapkamer, zooals een Blésdijker ons mededeelde, om zich tegen mogelijke aanvallen te vrijwaren, want als Willem te» veel had wist hij niet wat hij deed door zijn toomlooze drift. Onderscheiden per sonen van Willems leeftijd verklaren, dat hij niet oprecht is en veel van vechten houdt, zoodat hij gaarne een vuurtje aanstookt. *s Avonds, voordat de moord is voorgevallen, is veel te wij§ om dat niet dadelijk te begrijpen. Ais er ^gebeurt, wat ik wensch, dan ontvalt hem alle macht en het staat dan aan ons om te bepalen wat wij hem voor zijn moeite zullen geven. Weder leg mij dit, mylord, als ge kunt." „Je berekent weer met je gewone scherpzinnig heid, kindMaar weet je wel, hoe het middel heet, dat je wilt aanwenden?" „Hoe noemt ge den dood van Lord RurasdaleP" „Een ongelukkig toeval." Zij lachte doch slechts een oogenblik. „Voortreffelijk, dat had ik zelf niet beter kunnen zeggen. Zoo'n dergelijk toeval kan ook daar gebeu ren. Een toeval! Moeten niet alle menschen ster ven, jonge zoo goed als oude?" „Heb je wel bedacht, dat ik mijn misdadige han den uitstrek naar het leven van het kind van mijn broeder?" „Hebt ge wel bedacht, waar men beter is, in het graf of in een gekkenhuis P" „Je verslaat my met elk woord. Laat mij tijd, ik wil nog eens nadenken." „Als wij de beschikking hadden over zooveel tijd, dan had ik mijn verloving niet zoo bespoedigd. Maar eenerzijds dringt het naderende oogenblik van mijn mondigheid, anderzijds het aanzoek van Car- ringshliff. Als er iets gedaan moet wordon, dan moet dit in de volgende week gebeuren." „En wat denk je te doen naar aanleiding van den brief, dien je in den hand hebt?" hebben de vader en Willem, terwijl de moeder in de voorkamer en Cornelis in de achterkamer te bed lagen, samen vriendschappelijk het avondmaal gebruikt. Vader ging daarop naar de slaapkamer voor en Willem die nog lekker rookte, bleef nog een wijl zitten. Nadat de sigaar afgerookt was, begaf W. zich naar achteren, om plaats te nemen op 't bed, waarop zyu broeder Cornelis rustig lag te slapen. Toen Willem echter kwam werd Cornelis wakker en kregen zij zulk een hevigen twist, die eindigde met den dood van Cornelis. Dat deze broedermoord in 't stille dorpje Blesdijke veel beroering verwekt, ligt voor de haud. Volgens The World heeft zich onlangs in do Ver- eenigdo Staten weder het geval voorgedaan, dat een spoortrein in zijn vaart gostuit word door rupsen. Het moet gebeurd zijn op» den spoorweg tusschen Sebois en Brownville. Do weg, die door een bosch liep, was over een onafzienbare uitge strektheid zooals later bleek 9 mijlen bedekt met kleine grijze rup'sen. Een goederentrein, die 's nachts daar langs kwam, kon weldra niet meer voort, daar do locomotief door de menigte verplet- terdo supsen om de wielen niet op de rails kon blijven. Hot treinpersoneel dacht eerst met takken de rupsen spoedig te kuiraen verwijderen, maar dat ging niet zoo gemakkelijk. De kleine insecten bleken de sterkste te zijn. Ook pogingen om zand en aard op don weg te prooien, ten einde te kunnen voortrijden, bleven vruchteloos. Er werd nu iemand naar het station Sebois gezonden, die van daar om hulp telographeerde. Er kwam toen een trein met oen troep arbeiders, en met vereende krachten kreog men, rupèen wegvagende en zand en aard strooiende, den trein langzaam vooruit. De mannen hadden daarbij echter ook nog met andere vyanden te wor stelen, nl. groote zwermen muskieten. Zij moesten met de eene hand de rupsen, met de andere de lastige gevleugelde insecten verjagen. Eindelijk, nadat men een geheele dag aldus gewerkt had, kwam de trein te Brownville aan met walgelijke sporen van den tocht, door do drommen rupsen en verpletterde muskieten om do wielen. Vrijdag liepen de daders van de inbraak in de verlengde Vónd eist raat tè Amsterdam naar het Politie nieuws meldtin de val. Bij Van Dam op het Oude- korksplein vervoegde fcich Vrijdagmiddag de 15-jarige Gijsbertus van Wijnschenk, wonende 2e Laurier dwarsstraat, twee prachtige gouden colliors te koop aanbiedende. De ^cóoppian Van Dam de zaak wan trouwende, liet den jongen door een politieagent aanhouden, waarna deze al spoedig bekonde, den diefstal ten huize van d,en heer De Bordes met een vijftal anderen te hebben gepleegd, van welke hij er nog twee kende en wol zekeren „Piet de Bul" iemand, die reeds vele jaren gotucht heeft en eerst kortelings ontslagen, eigenlijk genaamd Piet Cornelis Vullens en Jan Gevelaar, welke laatste even als de andere daders nog niet zijn gevonden. Men vreest, dat zij de vlucht naar het buitenland hebben genomen. Gijsbertus van Wijnschenk en Piet Cornelis Vullens zijp Zaterdag ter beschikking der justitie gesteld. Ten huizo van den heer De Bordes zijn ont vreemd Een ouderwetsch gouden dameshorloge, een gouden broche, een gouden savonet heeren „Laat dat aan mijn zorg over, mylord. Ik zal wel schrijven en mijnheer Carringshliff weten op te houden, totdat gij het overige bezorgd hebt. Ver geet niet, dat dit vóór den achtsten Juni gebeuren moet; dan zal de tijd gekomen zijn om tegenover hem het masker te laten vallen." „Wees voorzichtig, hij is in staat om voor de tweede maal je spel te bederven en eep tweede ne derlaag „Uw waarschuwing ia niet noodig, mylord. Mijn weg ligt open voor mij, ik zal geen schrede wanke len. Kan ik heengaan met de zekerheid dat wij het eens zijn?" „Ja!" Zij stond op, maakte een buiging en verliet het kabinet met dezelfde kalmte, als toen zij kwam. Hij oogde haar niet na, maar bleef in gedachten verzonken zitten. Toen begon hij rusteloos wel een half uur in de kamer heen en weer te loopen, voor by tot een besluit kwam. Eindelijk was hij het met zichzelven eens geworden, hij plaatste zich aan de schrijftafel en schreef het volgende: „Waarde Heer! Een plezierreisje voert mij naar het Noorden des lands. Bij deze gelegenheid wensch ik persoonlijk uw oordeel te hooren over de patiente, die ik u heb toevertrouwd. Wees daarom zoo goed mij den 24sten dezer maand te komen bezoeken in het hotel „Het Engelsche Hof." Uw reiskosten zal ik vergoeden. cylinder horloge, een gouden schaar, 2 kleine zil veren mandjes, een stel gouden hemd knoopjes, 2 bloedkoralen broches, een gbuden binocle, een bloed koralen bracelet met roset, verschillende gouden knoopjes met gouden speldjes, diverse kleine zilveren en gouden voorwerpen, benevens veie sleutels, onder welke een van een brandkast, torwyl de daders vele voorwerpen baldadig hebben vernield. Een Araerikaansche kapitalist, Huntingdon, heeft zich bereid verklaard voor een half millioen dollars 1,250,000) in te schrijven in de leening voor den Congo-spoorweg. Hij verklaart dit niet te doen in hoop op voor- deelen der onderneming, maar als een blijk zijner bewondering voor het werk van den koning der Belgen en uit begeerte om mede te werken tot de onderdrukking van den slavenhandel in Afrika welke eerst zal te niet gaan, als de Arabieren spoorwegen hebben voor het vervoer van hunne koopwaren en er dus geen belang bij hebben, menschen als lastdieren te gebruiken. De redacteur van het in Tokio.(Japan) verschynend dagblad Tonchi-Kyokwai Zasshi is tot een boete van 100 doll, en drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld waarna hij nog een jaar onder politie-toezicht, blijft, on dat alles, omdat zijne courant op den' 28cn Februari j.l. een teekening bevatte, welke de openbaarmaking der staatsregeling in het keizerlijk paleis in een bespottelijk daglicht stelde. De plaat stelde een geraamte op den troon zittend voor. De beide uitgevers dor courant werden respectievelijk tot een jaar en tien maanden gevangenisstraf en 50 en 30 dollars boete veroordeeld en blijven, na hun straf te hebben ondergaan, de een nog 8, de ander 6 maanden onder politie-toezicht. In de Juni-aflevering van De Economist wordt de boterwet door den heer W. J. N. Land ré onder handen genomen. De heer Land ré is weinig inge nomen met deze wet, die hy onlogisch gedacht acht en welke z. i. in onze wetgeving niet op hare plaats is. Vooral keurt de heer Landré af de onderschei ding5 die de wet maakt tusschen boter, margarine en „surrogaat". Kamer en Regeering dragen een warm hart toe zoowel aan boter als aan margarine. Maar als die vriendschap welgemeend waro geweest, dan had ook de verkoop van ieder ander artikel, dat voor boter kan doorgaan, moeten wordon geweerd. Men qualificeert boter als het vetartikel uit melk bereid, margarine als het vetartikel uit oleo-margarine vervaardigd, en had nu moeten zoggentertium non datur, wat buiten dien is, is uit den Booze. De verbruikers hadden dan kunnen kiezen tusschen boter of margarine, als zy een artikel wilden hebben dat eenigo waarborgen voor deugdelijkheid zou aanbieden, want voor die van boter zal de wet wakon, en voor die van de margarine de fabrikan ten, en welke waarborg in dit geval de beste is, zal de ondervinding leeren maar te betreuren is het, dat aan het publiek ook uog een derde vetartikel zal kunnen worden aangeboden „surrogaat", waar aan geen enkele waarborg is verzekerd, een soort vogelvry verklaard en toch wettig erkend artikel, dat aanleiding kan geven tot de grofste afzetterij. Deze en andere bezwaren zet de heer Landré tegen de boterwet uiteen, terwijl hij ten slotte erkent Uw antwoord zou mij niet meer in Londen treffen, het is dus overbodig mij nog te schryven. Met achting, Lord Norman." Deze brief werd verzonden aan Dr. Brown Wor- cesterhire, Worcester. EEN-EN-TWINTIG8TE HOOFDSTUK. Dr. Parker ging met Edith in het zoogenaamde park van het gesticht wandelen. Dat was in de laatste weken herhaalde malen gebeurd en behoefde dan ook geen verwondering te wekken. Dr. Brown had er wel aanmerking op gemaakt, doch de hulp arts had geantwoord, dat dit samenzijn met de twee nieuwe patiënten noodzakelijk was, om naar waarheid een geneeskundige verklaring te kunnen afgeven. Of dit wel overeenkomstig de waarheid was, zullen wij niet onderzoeken, maar op het oogenblik scheen het wel zoo te zijn, want Dr. Parker zei: „Uit uw bemoeiingen, die tot heden vruchteloos waren, durft ge niet tot het besluit komen, dat ik den toestand van uw vriendin verkeerd beoordeel en zij gegronde redenen heeft om te zwijgen van de oorzaak, waarom haar bloedverwanten haar voor waanzinnig verklaren. Maar bedenk eens goed: als zy de waarhoid zegt, versterkt zy ieder onbevoor oordeelde in de meening, dat zij werkelijk waanzin nig is, vandaar dat zij draalt over de ware verhou dingen te sproken. Wordt vervolgd dat het goede gevolg er van kan zijn, dat het ver bruik van goede margarine zal toenemen,naar ge lang de boterpryzen zullen stijgen. Dit laatste heb ben echter de boterboeren grootendeels zelf in de band. Het Tijdschrift voor Geneeskunde deelt mede, dat op verzoek van den Franschen minister van marine bet Comité cjnsultatif voor de zeevisscherij zich onledig heeft gehouden met de vraag over de gif tigheid der mosselen. In verband met hetgeen by vorige vergiftiging is gebleken, zegt het comité, dat de mossel alleen door het vertoeven in onreine, stilstaando wateren giftige eigenschappen verkreeg, maar dat de zoogenaamde pares a moules voldoende waarborgen voor water- verversching geven, zoodat de verkoop der daar ge vonden mosselen te allen tyde, ook in Mei en Juni, mag plaats hebben. 1 In het laatste Nr. van de Economist geeft de heer P. N. Muller eenige beschouwingen over het Neder- landsche volk, in aansluiting aan hetgeen door prof. Fruin in Mei- en Juni-afleveringen van de Gids is geschreven. Dit belangrijk opstel, verscholen in de rubriek Nieuwe Uitgaven en gewyd aan De Nederl. Naaml. Vennootschappen door mr. A. H. v. Nierop en mr. E. Bock, behelst o. a. het volgende over de aanhangige voordracht tot aankoop van het entrepot dok te Arasterdam door de gemeente. Een breede weg naar zee is er geopend, en aan havens en kaden voor de zeeschepen ontbreekt 'ter niet, maar wel aan die bodems zelve, omdat de eigen handel er klein is en de doorvoer, die Rotterdam groot maakt, aan 't Y onmogelijk blijft, zoolang de Rijn er niet dan moeielijk bereikbaar is. En als een karak teristiek bewijs van gebrekkig economisch inzicht by 'sLands regeering, strekt haar weigering om aan Amsterdam een onbelaste vaart op zijn Noordzee- kanaal toe te staan, hoewel de Staat van dat werk slechts de helft behoefde te betalen en terwijl zy aan Rotterdam dien vrijdom wel verleent en daarenboven een spoorweg langs de boorden, niettegenstaande die zeeweg bijna uitsluitend 'sLands penningen en met hoeveel raillioenen meer, voldaan werd. Het gerucht luidt, dat Amsterdam den hachelijken stap wil doen om die vrye vaart voor een millioen gul dens van den Staat af te koopen, door het voor de scheepvaart onbereikbare en voor den doorvoer en allen snellen handel onbruikbare Entrepotdok, voor twee en een half millioen over te nemen, hoewel de waarde er van slechts op anderhalf millioen geschat wordt. Hachelyk noem ik dien stap reeds om finan- ciëele redenen, maar vooral ook, omdat dan elke zoo dringend noodigo handelsinrichting aan den mond van het Merwedekanaal, dat dan toch wel eindelijk ééns tot stand zal komen, tot aan de meest ver wijderde toekomst verschoven zal worden, daar de gemeente natuurlijk alles zal tegenhouden wat als mededinging dreigt van haar veel te duur ge kocht Entrepotdok, ft geen dan leeg zou staan en schromelijke verliezen berokkenen. Kan het zelfs door Fruin eens zoo krachtig geheeten Amster dam thans niet meeT als een recht dien vrij dom eischen, en erkent het niet het voordeel, dat de Staat de rijksinrichting blyft openen, voor den meer langdurigen opslag der met rijks lasten gedrukte stapelartikelen? Langzamerhand zal de han del zelf dan wel de onkostbare bergplaatson aan het Merwedekanaal openen, die alleen voor tijdelijke ber ging noodig zyn. Maar daaraan roekeloos de ont wikkeling ouzer haven op te offerenis te kras! Weer een kostelijke toekomst verkocht voor een schotel linzen!" Het bestuur der afd. Amsterdam van de Ned. Openb. Onderw. en Hoofdonderw. Vereeniging hooft een oproeping gericht tot alle hoofden van scholen en onderwijzers in Nederland ter verkrijging vantracte- mentsverhooging. Onder de tegenwoordige tractementen is het leven van den onderwijzer een voortdurende strijd om het bestaan. De zorgen, die den onderwijzer drukken, ontnemen hem zijn opgewektheid, zoo hoog noodig om met kinderen mee te kunnen leven, hun vreugd en hun smart te deelen. „Wie onbezorgd leeft zoo schrijft het bestuur, kan zich geheel aan de school wijden, zal zijne taak als opvoeder naar behooren vervullen; eischt echter niet het onmogelijke, verlangt geen degelijken arbeid van hen, die niet in staat gesteld worden al hunne krachten aan de school te geven. „De Afd. Amsterdam der Ned. Openb. Onderw. en Hoofdonderwijzers-Vereeniging hoeft besloten bij de Regeering aan te dringen op de volgende minima. Onderwijzers boncden de 20 jaar 600; van 20 jaar25 jaar 700; ouder dan 25 jaar 800; Hoofdonderwijzers beneden de 25 jaar f 800; ii ouder dan 25 jaar 1000: Hoofden van scholen 1200. „Als het der Regeering ernst is goed onderwijs te doen geven, dan moet zij dit verbek inwilligen. „De minimum-lijder grijpe elke gelegenheid aan om er op te wyzen dat zijne positie onhoudbaar is, wijze er telkens op, dat in het rijke Nederland het grootste gedeelte der onderwijzors geen menschwaar- dig bestaan hebben. „Valsche schaamte weerhoude niemand zijn steun te verleenen. „Wij voor ons stellen er geen eer in tot de fat soenlijke armoe-lijders te behooren. Frappez toujóurs, mais frappez juste, zij onze leus! Zonder stryd, geen overwinning. Zeggen wij de Regeering onom wonden, waarop de zaak staat, opdat de onderwijzer en daardoor het onderwijs gebaat worde. „Wie in dezen ons steunen wil, zende voor den eersten Juli, aan den lsten secretaris den heer G. Severijn, Egelantiersgracht 73,een bewijs van adhaesie. Een briefkaart is voldoende. „Om elke beschuldiging van overdrijving te ontgaan, zullen wij enkele eijfers, ontleend aan het officiëele jaarverslag 1886, mededeelen. „36 pCt. der hoofden van scholen heeft een salaris beneden de 800. 14 pCt. tusschen de 800—900. 10 9001000. 8 1000—1100. 4 1100—1200. „Na deze cijfers is het overbodig iets in het midden te brengen omtrent de jaarwedden der onderwijzers, omdat deze lager zijn dan die der hoofden van scholen." De Revue scientifique bevat een artikel, waarin eenige cijfers betreffende den Eiffeltoren worden opgegeven. Voor don bouw van den toren waren noodig 500 plannen ep teekeningen, die op 2500 vellen papier gemaakt zyn. Het kilogram jjzer kostte ongoveer 1 frank. De toren telt 2,500,000 klinkbouien en 7,000,000 boorgaten. Als de heer Eiffel op een stoel zit, dan oefent zijn gewicht een druk uit van 4 kilogram per vierkanten centimeter bodemvlakte. De druk van den toren, per vier kanten centimeter uitgedrukt, bedraagt echter maar 2 kilogram, en toch is de toren 298.3 meter grooter dan de heer Eiffel. Wilde men den toren mot een kleed overtrekken, dan zouden daar voor 75,000 moter stof noodig zijn. De toren heeft gekost 5,000,000 frank, d. z. 250,000 Louis d'or, die, op elkaar gestapeld, een goudzuil van 300 meter zouden vormen. Thans worden op den toren een pbysisch en een meteorologisch labora torium ingericht. De heer GaHletet, lid van de Academie der Wetenschappen, die zich naam gemaakt heeft door proeven over de samendrukbaarheid der gassen, d. i. over hun omzetting in vloeibaren en vasten vorm, brengt er een kwik-manometer aan van 300 meter hoogte. De manometer bestaat uit een stalen buis van 5 mM. doorsnede en wordt van eon eigen trap voorzien. De heer Cailletet hoopt door waarnemingen mét dit monster-druk- apparaat de interessantste resultaten over de natuur der gassen te verkrygen. Vrouwelyke geestelijken vindt men, zooals bekend is, alleen in de Vereenigdo Staten. De predikante Ellen Rinkle in Cleveland, Ohio, van de Vereenigde Broederkerken, is echter waarschijnlijk de eerste, die het recht heeft verworven, wettelyke huwelijken te voltrekken. Do rechter aarzelde geruimen tijd, of hij haar hot desbetreffende verzoek zou toestaan. Na herhaaldelijke beraadslagingen met den officier van justitie en de leden van het hoogste gerechtshof in een staat Ohio, kwam men evenwel tot de slot som, dat er geen wet bestond, welke tegen het sluiten van huwelyken door vrouwelijke geestelijken kon worden aangewend. Het verzoek werd der halve ingowilligd. De buitonlandsche berichten worden iets beter. De kalmte keert woder, waar er blijft een zeker bezinksel achter, dat bjj de minste beweging het water weer troebelmaakt, do vrees namelijk dat er eiken dag iets kan gebeuren, dat den toe stand onhoudbaar, den oorlog onvermijdelijk maakt. Het meest is het oog in dat opzicht gevestigd op Servië: sommigen spreken van de mogelijkheid van een opstand te Belgrado, tengevolge waarvan Oosten rijk moeilijk zjjn onzijdigheid zou kunnen bewaren. Men vergeet echter bij deze vrees te veel, dat de Servisohe partijtwisten in de eerste plaats van localen aard zjjn; het zjjn veoten onderling, voor een goed deel zelfs van persoonlijken aardde sympathio of antipalhie voor Rusland hangt dan ook dikwijls niet zoo zeer af van de persoonlijke over tuiging dan wel van de moening van den tegenstander. En zelfs de Russisohgezinde Serven weten maar al te goed dat hun hoofdstad ongeveer onder bereik ligt van het Oostenrjjksch geschut en de Russen verre zijn. Men heeft allerlei kwaads voorspeld van den terugkeer van den metropolitaan Michael en gezegd, dat hij boginnen zou met de echtscheiding van den Koning, door zjjn voorganger uitgesproken, nietig te verklaren. Niets daarvan is uitgekomen. De heer Michael hoeft in een herderlijken brief uitdrukkelijk al de besluiten, door zijn voorganger genomen, bekrachtigd en zij, die gewoon zjjn de zaken wat kalmer in te zien, gelooven dan ook niet dat het in Servië zulk een vaart zal loopen. Volgens de laatste inlichtingen zal de koningin Nathalie hare terugkomst in Servie uit stollen tot de maand September, De czaar heeft aan Persiani, zijn gezant te Belgrado last gegeven aan het regentschap en het kabinet op helderingen te geven omtrent zijn bekenden toost, door te zeggen dat de czaar hiermede alleen het ver gemakkelijken van do huwelijksverbintenis der doch ter van den vorst van Montenegro met een lid der Rnssisch-keizerlijke familie in den zin had. De Pransche regeering zal dezer dagen weer 50,000,000 francs aanvragen tot uitbreiding der vloot. Hoe noodig dit is, werd reeds in de Kamer uiteengezet door den conservatieven afgevaardigde vice-admiraal Do Dompierre-d'Hornoy. De Fran- ache vloot, die 800,000,000 francs heeft gekost, is nu niet meer waard dan 340,000,000, en wat wordt or bij gevoegd Niet meer dan 40,000,000 francs, terwijl Duitschland en Italië elk 40,000,000 en 80,000,000 frs. uitgeven voor hun vloieu. Eu -zei de admiraal de Fransche vloot moet even sterk zijn als de vereenigde Duitaeho en Italiaan- sche vloten. Ook de heer Gerville-Réache, de rapporteur der commissie, maakte een vergelijking tusschen de Engelsche, Duitsche en Italiaansohe vloten met de Fransche, welke niet ten gunste van Frankrijk uit viel. Ten slotte werd hetzelfde nog eens betoogd door den heer Chevillotte, terwijl uit het antwoord van admiraal Krantz bleek, dat de minister het zelf reeds lang wist. In de volgende zitting hoopte de minister een ontwerp te kunnen indienen tot volledige reorganisatie der Fransche zeemacht, doch in elk geval zou hij nu een buitengewoon krediet aanvragen, ten einde eenige schepen te bouwen en in andere behoeften van het oogenblik te vooTzien. In het Engelsche Lagerhuis is terstond deze ver meerdering der Fransche vloot ter sprake gebracht. De segeering verklaarde, echter, dat dit plan geen bedreiging is tegen Engeland, maar het gevolg is van de jongste uitbreiding der Duitsche en Italiaan- sche vloten. De heer Gladstone, die te Londen is terugge keerd, stelt zich niet tevreden met het voorloopig uitstel der suikerwet door de regeeiing. Nog in deze week zal Gladstone in het Lagerhuis de zaak ter sprake brengen, ten einde zoo mogeljjk een verklaring uit te lokken, dat de meerderheid liefst het geheele ontwerp ziet verdwijnen. Den 15den Augustus zal het Parlement worden gesloten, doch oerst moet het noodigste werk zijn afgedaan. Hiertoe behooren in de eerste plaats de wet betreffende het plaatselijk bestuur in Schotland en die ter draineering der rivieren in Ierland. De Standard spreekt daarom den wensch nit, dat de oppositie zich beperke, daar men anders vóór dien tjjd zeker niet gereed komt. M AR ETBESICHIES. Gouda, 30 Juni 1889. De aanvoeren waron heden weder klein. De stemming was echter vaster, zoodat er gemakkelijker te verkoopen was. Tarwe. Zeeuwsche 7.10 a 7.50. Mindere Zeeuw- sche 6.60 a 6.90. Polder 5.75 a 6. Afwijkende 5.25 a 5.50. Rogge. Zeouwsohe/5.50 a 5.80. Polder 4.25 a 4.50. Buitenlandsche per 70 KG. 3.90 a 4.20. Gerst. Winter 3.25 a ƒ3.60. Zomer ƒ3.25 a 3.50. Chevalier f 5.25 a 5.75. Haver per Heet. 3.40 a f 3.70, per 100 kilo ƒ6.75 a ƒ7.50. Hennepzaad: Inlandsch 8.a 8.25. Buitenlandsche 4.75 a 5. Erwten: Inlandsche blauwe mesting 6.60 a 6.80. Buitenlandsche voererwten por 80 KG. 6.30 a 6.85. Boonen: Duivenboonen 7.50 a 7.76. Paardenboonen 6.60 a 5.90. Kanariezaad 6.50 h 7*50. Maïs per 100 kilo, Amerikaan- sche Mixed 5.35 a 5.40. Odessa f 6.50 a 5.90. Cinquantine 6.50 it 7. Do veemarkt met weinig aanvoer, handel en prij zen vlug, vette varkens goeden aanvoer 20 a 24 ot., varkens voor Londen handel vlug 20 a 21 ct., biggen goeden aanvoer, handel traag, 0.90 5 1.50 per week, vette schapen, goede aanvoer, handel zoer vlug, 22 a 84. Lammeren, goede aanvoer, handel vlug 10.a 18.Nuchtere kalveren, veel aanvoer, handel vlug 10 ÏL 18. Aangevoerd 98 partijen kaas. Handel vlug.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2