Bultenlandscb Overzicht. Een JUBILAE ÜM. Dew kaart geeft den bezitter recht op de ontvangst \an zyn portret." Als men verbaasd informeert, wat dit beteekent, wordt men verwezen naar eene binnenplaats, en eer men er om denkt, heeft een handig photograaf met een iostantauée-toestel het portret der bezoekers gemaakt, dat hnn beleefd wordt aangeboden. De nieuwigheid trok, en menscheo van alle standen gingen, uit nieuwsgierigheid, eens kijken. De achtbaarste lieden lieten zich, afzonderlijk of bij groepjes, photografeeren. Grooter nog werd hunne verassing, toen do han- digo exploiteur aan den ingang van zijn zaal twee groote borden met portretten ophing, waarboven stond «rayn geërde clientèle", en die de duplica ten bevatten der geschonken pbotografietjes. De groote heeren loopen nu zoo hard niet meermaar op het kleinere publiek werkt do reclame uitste kend, tot ze weer door eene andere verdron gen wordt. Do parijsche correspondent van het Dbl. v. Z. H., over de de prijsuitdeeling van het Salon sprekende beschrijft aldus de ovatie, welke aan onze landge- noote mej. Thérèse Schwartze werd gebracht, toen zij de haar toegekende derde medaille in ontvangst nam Toen de naam van onze landgenoote mej. Thérèsia Schwartze werd opgeroepen, was or eerst maar een matig applaus. Men schoen te denken dat zij afwezig was, even als Anders Zorn, een Noorsch artist van buitengewoon talent, die mede eene derde medaille verwierf, maar ze niet persoonlijk in ontvangst nam. Toen echter mej. Schwartze voor voor de estrade verscheen, vloog weder alles op en was er éon oor- verdoovend applaus. J5n het bleek ook spoedig uit andere betuigingen hoe hoog haar talent in de Pa- rij8che ateliers staat aangeschreven. Do Minister drukte haar warm de hand, maar wenkte haar door te gaan naar Jules Breton, die eenige plaatsen ver der zat. H|j, die haar niet persoonlijk kende en haar zelfs nooit heeft gezien, had gevraagd haar de medaille te overhandigen. De groote schilder vatte haar bij de handen en gaf de warmste bewondering te kennen voor haar zeldzame gaven. Het publiek applaudisseerde steeds en het duurde tamelijk lang, want Meissonnier, Lefobvre, Bonuat, Guillaurae en nog verscheidene anderen, die vrij ver uit elkaar zaten, wilden allen Mej. Schwartze de hand drukken en gelukwenschen, en toen ze op haar plaats terugkwam, werd ze om ringd door andere, jongere artisten, velen reeds van een grooten naam in Frankrijk, die haar niet per soonlijk kenden en dus maar gewacht hadden op haar verschijning om haar te mogen begroeten. Inderdaad voor een Hollandsch hart was deze alge- meene, ongeveinsde bewondering een oogenblik om nooit te vergeten. Vooral als men daarbij denkt aan de wijze, waarop elders soms gehandeld wordt tegenover talenten, in Frankrijk, het land der kunst bij uitnemendheid. Naar de Parijsche bladen mededeelen heeft de beroemde schilder Meissonier, tot nu toe een van do hevigste vrouwenhaters, zich den 15don dezer met mejuffrouw Besantjon, eon beeldschoone blondine, verloofd. De bruidegom is 76 jaar, by na driemaal zoo oud als zijn bruid, maar niettemin moet van beide uwer ouders aan u te overhandigen, schrijft de wet voor, dat de identiteit van uw persoon moet worden vastgesteld, miss Norman," sprak de rechter vervol gens. Ik verzoek u daarom mij uw naam op te geven." «Ik heet Alice Norman," luidde het antwoord. «Zyn hier twee meerderjarige getuigen, die de waarheid van deze verklaring kunnen bevestigen?" vroeg de réehter verder. wik," zeide Lord Normau en trad vooruit. //Schrijf dit neder, griffier!" beval de rechter. //Lord Norman getuigt de identiteit. Is er nog een tweede getuige?" «Uw gehoorzame dienaar," antwoordde Carringsh- liff met een beleefde buiging. Bij deze woorden koek de rechter den jonkman aan, die bij de balie stond en vroeg: «Mynheer Grundfield, wat hebt ge in te brengen tegen de verklaring van deze achtenswaardige mannen Carringshliff spitste de ooren. Wat moet dat be duiden? De Lord werd zeer bleek, maar de jonge dame bleef doodbedaard. «Ik verworp die verklaring als valsch en gelogen," antwoordde Grundfield ernstig. «De jonge dame, die Alice Norman heet, is als mijn cliente met twee getuigen hier gekomen, om u te verzoeken het ouder lijk erfdeel aan haar uit te keeren." «Gelieve die personen dan hier te brengen, zei de rechter." kanten een huwelijk uit liefde zijn. Hun kennis making dateert van een bezoek, dat de jonge dame aan het atelier van den schilder bracht. Meissonier, die, naar hy zelf verklaart, geen tyd hoeft te ver liepen, zal ia Juli de bruiloft reeds vieren. Over een jl. Zaterdag boven Keulen opkomend zwaar onweer, deelt de correspondent dor Frankfurter Zeilung aldaar, het volgende medeDaar ik in de onmiddelijke nabijheid van den dom woonde, had ik gedurende den geheelen tijd de gelegenheid mijn oogen op de beide torens gericht te houden. Ik zag hoe een groote vuurzuil om kwart voor zeven op den top van den zuidelijken toron losschoot, en hoe te gelyker tyd twee groote stukken van den bovensten sluitsteen naar beneden vielen. Toon de stortregen togen zoven uur wat verminderde, ging ik op straat by den toren en zag daar, dat heel het breede troittoir met stukken van den naar be neden gevallen sluitsteen (zaudsteen) bedekt was. Er waren daarbij stukken ter grootie van eeu hoofd en van oen vuist en een gedeelte was door de zwaarte van den val van die groote hoogte als fijn gewreven. Uit Rome wordt gemeld Op de Italiaansche boekenmarkt ontbreekt het nooit aan interessante nieuwigheden, maar zulk een interessant on kostbaar geschrift als de onlangs verschenen «Verhaudeiing over de mogelijkheid het raenschelijk leven tot in het onbegrensde te verlengen" is toch sedert lang niet uitgegeven Hufeland met zyn «Makrobiotiek" is overtroffen, de dood geheel op pensioen gesteld en hij, die dit tot stand heeft gebracht, is Achille Milinconico. Zijn theorie is overigens hoogst een voudig de ouderdom, aldus redeneert hy, wordt in het leven geroepen door zekere microben, die zich verzetten tegen de regelmatige vernieuwing der cellen van het organisme. Men moet dezen ouder- dorasbaccil dus zoeken, evenals Pasteur de baccil der hondsdolheid en Koch de cholerabaccil gezocht en gevonden hebben, en haar, wanneer men haar heeftvernietigen. Dat men haar spoodig en gemak kelijk zal vinden, daaraan twyfelt Maliuconico niet, want hij reeds chemisch geprepareerde geneesmid delen in gereedheid gebracht, waarmede hij die mikroben te lijf wil gaan; «hartopwekker" heet het eene, levensregelaar" het andere.' Nu ontbreekt alleen de baccil nog maar en met den angst voor den dood is het voorbij. Onlangs werd ons een staaltje getoond van de hooge rente, die in Indië to maken is, als men den weg maar weet. Iemand leende op den lOden Janhari een som van f 20.90 en erkende daarvoor op den Isten Februari schuldig te zijn 22.99, terwijl hij, wanneer dan dat bedrag niet door kor ting op zijn tracteraent of op andere wijze zou zijn aangezuiverd, den 15den Februari 78.zou moeten betalen, waarvoor hij reeds vooruit een order briefje teekende. Er bestaat hier te lande geen woekerwet, en ieder kan dus zooveel rente berekenen als een ander wil op zich nemen te betalenhet doen van zulke bankierszaken is wel geen geachte betrekking, maar mon kan er niets over maken. Doch het zou misschien aanbeveling verdienen, wanneer de regeering de mindere ambtenaren tegen hun eigen onbezonnenheid in bescherming nam en hun door afschaffing van de korting op het trac- De jonkman opende een zijdeur, waardoor onze bekende uit het gesticht van Dr. Brown binnentrad aan den arm van den heer Cliffton, gevolgd door haar vroegere gouvernante, mevrouw Cliffton. De rechter deed aan deze drie personen dezelfde vragen, als te voren en kreeg dezelfde antwoorden. Lord Norman kookte intusschen van woede. Hij kon zich ten laatste 'niet langer bedwingen en schreeuwde: «Dat is een duivelsche schurkerijHet meisje, dat men voor u gebracht heeft, is mijn dochter, een totaal krankzinnig scheih^ff" «Ik moet u verzoeken alle buitensporigheden te vermijden," zeidé de rechter ernstig «Hier is de plaats niot, waar de hartstochten mogen meespreken. Hier wordt gerechtigheid gedaan, voor het ove rige moet men zwijgen." Nu mengde Carringshliff zich er in. «Het is noodzakelijk dat wij stelling nemen tegen over het gehoorde," zeide hij. «Ten eerste, omdat de laatste verklaringen geheel strijden met de onze eu ten tweede omdat onze belangen hier in aanmer king moeten komen. Wat de jonge dame betreft, die zich zoo even voor miss Alice Norman heeft uitgegeven, verklaar ik, dat ik reeds jaren lang als waanzinnige ken en dat haar waanzin juist daarin bestaat, dat zy gelooft de persoon van haar nicht te zijn. Zulke gevallen komen dikwyls voor en voor namelijk, waar de andere persoon groote rijkdommen bezit. Ook kan de getuigenis van den ongelukkigen vader, die wij daar even op minder passende wijze tement het te leen krijgen geld minder gemakkelylc maakte. Javabode Het jaarverslag der Algecneeue Nederlandsche vrouwenvereeniging Tesselschade, loopende over het tijdvak van 1 April 1888 tot 31 Maart 1889, vangt aan met dankbaar te getuigen hoe in de winkels der vereeniging meer gekocht, aan juffrouwen en werksters meer plaatsing en werk gegeven werd dan ooit te voren; bovendien dat aan den ten vorigen jare geuiten wensch gevolg was gegeven dat door de vrijgevigheid en gastvrijheid van leden der vör- eeniging aan onderscheidene vrouwen in het zonnig jaargetijde een verblijf buiten gedurende eenigen tyd zou worden verzekerd. De vereeniging telt ééne afdeeling meer, e» het nieuwe correspondentschap Goriuchem wordt dezer dageu ook tot eene afdeeling uitgebreid. De ver eeniging telt 11 bestuurderossen, 85 werksters en 110 leden meer dan het jaar te voren. Kr werd 1998.20 workloon méér uitbetaaldde geheele som bedroeg nl. 19,362.86'/f Met do verdiensten der depothoudstore mede zal het ongeveer ƒ23,000 bedragen. Tesselschade telde op 1 April jl. 3577 leden, verdeeld over 28 afdeelingen en 10 corres pondentschappen. De Richmond Times ontvangt van zyn New- Yorksclien correspondent een brief, waarvan de feiten een weinig geconcentreerd zeker, maar toch ook volgens andere berichten, niet geheol onjuist zijn. Hij schildert het leven van een schoolgirl uit de better (lees rijkere) klassen dor New-Yorksche society. «Do maatschappelijke plichten van een fashio nable schoolmeisje te New-York," schrijft hy, «zyn niet minder uitgebreid en absorbeerend, dan die harer moedor. Zij moet visites maken en ontvangen; tot dit doel heeft zy tweemaal 's weeks een bij- zonderen jouréén uitsluitend voor heeron. Zij noodigt hare vriendinnen minstens eenmaal 's weeks ten lunch, te dineeren of te soupeeren, on moet daarvoor natuurlijk uren lang met den kok des huizes beraadslagen, opdat het menu iets uitstekends worde en vooral iedere vriendin er hare lievelings snoeperij op vinde. De uitnoodiging wordt ge reciproceerd, zoodat het lystje van appointments en engagements nooit uitgeput raakt. Hiermede in verband staan de morgenaéances met den photograaf of den pastellist, de bijeenkomsten met den juwe lier en de conférences met de kleermaakster; hare geldzaken worden bezorgd door een klerk van haar vader, liefst den knapst er uitzienden. Na den middag komen de thee- en koffievisites, concert en schouwburg, en op vaste dagen de wandelrit of het rijtoertje in Central-Park." De schoolmeisjes hebben nog niet al tyd veel smaak, maar laten het gaarne zien als zy wat moois hebben. Zij overladen zich vaak met kostbaar heden er zyn er die voor 1000 dollars aan bijouterieën dragen. Een onderwyzer, professor Dr. C. M,, vertelde aan den correspondent, dat by dezer dagen eene leerling willende onderhouden over haar slordige spelling en interpunctie, getroffen werd door de versiorselen die het meisje droeg: in de ooren de grootste brillanten die hy ooit gozien had, in het haar een fonkelende diamanton naald, aan de vin gers drie ringen met robijnen en diamanten, om de polsen drie gouden armbanden en in den gordel A— koorden, allen twijfel omtrent haar toestand opheffen. Wat de getuigenis van den eerwaarden predikant van Hampton en zijn vrouw betreft, ik geloof dat zij het idee fixe van het ongelukkige meisje heb ben overgenomen en daarenboven is de gelijkluidende getuigenis van man en vrouw slechts als één getui genis te beschouwen en daarom geldt ze niet." «Ik moet mijn geleerden vriend opmerken, dat wij de getuigenis ongeldig houden van een man zooals Lord Norman, die wij als een direct gevolg van onze verklaringen moeten beschuldigen, dat hy zyn doch ter in de plaats van zijn nicht heeft ondergeschoven en dus minstens aan bedrog schuldig is. Dit in aanmerking nemende, zyn de verklaringen van de beide partijen minstens van gelijke waarde." «Ik zal de getuigen beëedigen," zei de rechten «Ofschoon mijn partij daar niet tegen opziet maak ik toch bezwaar," sprak Grundfield. «Ik had wel verwacht, dat men mijn partij met wantrouwen zou ontvangen en daarom heb ik nog een getuige. Ik zal zoo vrij zijn die hier te brengen." Hy ging en kwam terug metLady Ara bella Grey. De rechter kende die dame, Lord Norman ont stelde, hij dacht aan het gehoorde ia de oranjerie. Ook Mary herinnerde zich het gesprokene op het verlovingsfeest; zij wist nu zeker dat alles verloren was. «Welk van deze twee jonge dames is miss Alice Norman?" vroeg de rechter aan deze getuige. {Wordt vervolgd.) een horloge met juweelen bezet. Toen hy dit gezien had, sloeg hij het boek dicht; zijn billijk heidsgevoel zeide hem, dat een meisje, wier aan dacht door zooveel fraaie zaken in beslag genomen werd, geen tyd kon hebben voor zulke onbedui dende dingen als b. v. interpunctie of spelling. Eigenlijk moet men, na de voorgaande mededte- lingen, den correspondent verwijten, dat hy er niet bijgevoegd heeft, op welke uren dan dat schoolmeisje met zooveel bezigheden nog werkelijk naar school gaal. Omtrent de groote globe, welke zich op de Parijsche wereldtentoonstelling, bevindt, doolt de M. Allg. Ztg. de volgende bijzonderheden mede: Haar omvang be draagt 40 meter, dat is het één millioenste deel van den omvang der aarde. Elke millimeter op de globe verbeeldt dus een kilometer. De doorsnede van de globe bedraagt 12,732 motor, 12732 kilometer voor stellende, welke de lengte is vap de doorsnéde van den aardbol. De afplatting aan de polen bedraagt zooals bekend is, 21 kilometer; de 21 m.M. op de globe zijn aldus te nauwernood te bemerken. Men verdeelde de oppervlakte der globe in 586 velden, waarvan elk, naar de meridianen en paral lelcirkels berekend, tien graden voorstelt. Elk veld werd afzonderlijk bewerkt, waarna men het in 't metalen ruitwerk voegde. Dit laatste weegt 10 ton; de kartons 3 tonnen. De in olieverf geschilderde globe draait om een as. De hoogste bergen (8000 M.) konden slechts door een verhopging van 8 mM. worden voorgesteld, waar om men op de globe niets en reliej heeft voorge steld. De diepte der zeeën wordt door verschillende nuancen van blauw uitgedrukt. De lichtste kleur is gebezigd voor zeecn, die slechts tot 2000 meter diep zyu; verder heeft men nuancen voor de diepten: 2000-4000, 4000-6000, 6000-8000 Meter; de don kerste nuance beteekent een diepte van meer dan 8000 Meter. De oppervlakte der vastelanden en eilanden ongeveer 136 miliioen vierkante kilometer, wordt op de globe doör even zoovele vierkante meter, voorge steld; de oppervlakte van den bol bedraagt 510 vier kante meter. In het paviljoen zyn verschillende teeke- ningen en tabellen neergelegd, welke de hoogte der ber gen, de diepte der zeeën, de waarschijnlijke dikte van de aardkorst, de bevolkingsstatistiek, enz. aanschouwelijk maken. Daar de globe den stand der geographische wetenschap in het jaar 1889 moest voorstellen, moes ten, tijdens hare vervaardiging, nog tot twee maal toe veranderingen worden gebracht in het minst bekende deel van Afrika. Onze globe verhoudt zich tot de aarde, gelijk een zandkorrel tot haar grootte. Parijs is op de globe aangeduid door een vierkanten centi meter; ook bij oeni^e andere groote steden wordt de verhouding aangegeven. Naar denzelfden maatstaf vervaardigd, zou een bol, welke de maan zou moeten voorstellen, een dooranode hebben van 3.50 Meter; haar afstand van de aarde zou door 384 meter moeten worden uitgedrukt; de doorsnede van de zonneglobe 1400 M. en haar af stand tot de aardglobe 150 kilometer bedragen; de doorsnede van Jupiter door de halve hoogte van den Eiffeltoren, die van Saturnus door 100 M. moeten worden voorgesteld enz. De reusachtige globe op de Parijsche tentoonstel ling is door de heeren Villard en Cotard gebouwd. In de Belgische grensgemeente Bommershoven, bij Tongeren, heeft een gendarme een dubbelen moord gepleegd. In den nacht van 23 op 24 dezer waren de maréchauaséos Peetera en Yarendonck, van de brigade Tongereu, aldaar op surveillance. Na ver scheiden herbergen te hebben bezocht, landde men ook aan in die van zekeren Lakei, waar gedanst werd. Do maréchaussée Peetera danst herhaalde malen mede, waarover zyn wapenmakker hem be rispte. P. werd hierover boos op zyn kameraad en later nog meer op den kastelein, die hem wegens zijne verregaande dronkenschap «drank" weigerde. Hij laadde terstond zijn karabyn en plaatste zich nadat allen uit de zaal gevlucht waren in een hoek onder bedreiging ieder te zullen doodschieten, die den drempel mocht overschrijden. Toevallig kwamen er nog twee jongelieden uit het dorp, en alvorens men tijd had hen te waar schuwen, had een kogel reeds beiden doorboord. De eene, August Dieu, bleef op de plaats dood, de andere Van Huizen, overleed 's anderen daags. Peetere is aangehouden. Mon schryft aan de Haarl. Ct. Wat een verschil bij eene week of zes geleden. Toen had men regen, afgewisseld door zonneschyn en warmte, alles groeide en bloeide. De broei bakken waren overbodig, want de natuur was zoo mild, dat zy deze beschaamde. Thans is dat geheel andere. Het spreokwoorder is niets bestendiger dan de onbestendigheid, past volkomen op ons klimaat. Sedert eene weok of vier geen droppol regendat kan onze grond en vooral do poreuse zandgrond niet velen. Het weinigje vocht dat er nog in was is door do aanhoudende zonne stralen verdampt. Toch is er nog geene ernstige rtden van klagen. Men moet niet vergetèn, dat wij roods twee maanden met zomerweder achter de rug hebben, en in die twee maanden is reeds vry wat geoogst wat zich andera nog moest ontwikkelen. Groenten en fruit zijn goed enj overvloedig, zy worden tot ongekend lage pryzen verkocht. De te veld staande gewassen, zooals granen erwten en booneq, vlas, aardappelen enz. zyn over het algemeen guystig. Voor 'den landbouwer is echter hot meest spoedige regen geaenscht. Ofschoon het eerste hooi goed droog en in groote hoeveelheid is binnengehaald wordt de kans voor den tweeden oogst minder, om dat de jonge grasspieren door de felle zon ver branden. Ook do weilanden beginnen te verminde ren wat van grooten invloed is op de aanwinst van melk. Wanneer wij echter in aanmerking nemen, dat men reeds op veel goeds kan wijzen, terwijl de zomer als het ware nog moet beginnen, dan is er zeker nog wel reden van tevredenheid. fSBÊÊ Het geschil tusschen Duitschland en Zwitserland rordert niet. Wel echter doen zich de {^gevolgen van den twist gevoelen, daar volgens de Berlijn- scbe bladen reeds eenige Zwitsersche handelshuizen de betrekkingen met Duitsche fabrikanten hebben afgebroken. De Neue Zmricher Zeitung keurt dit besluit der Zwitsersche kooplieden zeer af en waarschuwt anderen dit voorbeeld te volgen, omdat Zwitserlands vijanden niets liever zien en de Zwitsers hun tegen standers aldus geheel in do hand spelen. In de Fransche kamer had Vrijdag wederom een interpellatie plaats. Het betrof de aanstaande liquidatie van de bekende fabriek Cail, geschutgie terij en fabriek van machineriën die bij de verdedi ging van Parijs 187071 zulks uitstekende diensten bewees. Door de chauviniston, waaronder ook de directeur der fabriek, de overste De Bange, de uit vinder van het naar hem genoemde kanon, wordt het voornemen tot liquidate toegeschreven aan een plan van Bismarck. Met den steun van joodsch geld moest de fabriek, die meer dan eens voortreffe lijker werk dan Krupp leverde, verdwijnen, want Duittcjilamls belang eisclite dit. Ëen der joodsche geldkoningen, zoo liet een redacteur van den figaro den overste de Bange verklaren, had door tusschen- komst van 30 handlangers, onderhands zooveel aan- deeltn opgekocht, dat hij het in zijn macht had om tot de liquidatie te doen besluiten. Deze toeleg zou o. a. gebleken zijn uit het feit, dat een aanbod om de aandeelen met winst van de hand te doen door de dertig was afgeslagen. Bovendien hoopte men de groote winst te behalen met den verkoop van de terreinen der fabriek, Volgens den Figaro eindigde de directeur de Bange zijne mededeelingen met de voorspelling, dat de 3000 werklieden der fabriek, door de liquidatie met vrouw en kind broo deloos geworden, niets zullen ontzien en de ten toonstelling in brand zullen steken «Ik ken die mannen, zeide de overstezij zullen voor niets terugdeinzen." Tegen de beweringen als zou de fabriek Cail voornamelijk oorlogsmaterieel leveren, beeft de presi dent der maatschappij, welko de fabriek exploiteert, onmiddellijk in den Figaro geprotesteerd. Slechts eenmaal bij uitzondering is dit geschied voor rekening van Servië Verder noemde de overste de Bange in een schrijven in hetzelfde blad de hem in den mond gelegde verklaringen zeer overdreven. Van andere zijde geeft men eveneens een van het voorgaande afwijkende voorstelling der zaken. Onder de directie van den overste de Bange moeten de zaken der fabriek zeer achteruit zqn gegaan, zoodat sedert jaren geen dividend ia uitgekeerd en de actiën, tegen 500 uitgegeven, thans op nauwelijks 300 staan. Deze qu&estie dan kwam gisteren in de kamer te berde. De interpellant Mailiard nam geheel het chauvinistisch standpunt in. Hjj beweerde, dat de Duitsohers er op uit waren om, in het belang van Duitschland, die fibriek te sluiten, en verzooht dat het gouvernement zou trachten dit te beletten. Na hem zette de Boulangist Laar uiteen, dat de liquidatie der fabriek Cait slechts een gevolg van den kopor-ArocA ia en dat Duitsche en joodsche bankiers de zaak op touw gezet hebben. Overste de Bange, aan wien het materiaal der Fransche artillerie te danken is, stond reeds tijdens den wedqver met Krupp roor de Servisohe leveringen aan de aanvallen van Duitsche agenten bloot en had niet dan met de uiterste inspanning de overwinning over Krupp kunnen behalen. Nog roortdurend werd de Bange door een inter nationale bende vervolgd. Bovendien achtte Laur zich gerechtigd te verzekeren, dat ook uit een militair oogpunt de opheffing der fabriek als een groote font beschouwd wordt. Boulanger was ook van deze m ening. Deze laatste geruststellende verklaring van zulk een goed patriot als not brae' gaiSal lokte een uitbunding gelach uit. De minister van financiën Bouvier verklaarde dat het gouvernement zich in zulk eene particuliere zaak niet kon mengen en geen motie dienaangaande kon aannemen,terwijl zijn collega van justitie Thcvenet vaststelde, dat de algemeene vergadering der maat schappij naar orde eu wet was verloopen. Na een rede van Camille Pelletan verklaarde de minister van oorlog do Freycinet, dat hij de sluiting der fabriek ter wille van de arbeiders betreurde. Uit een militair oogpunt beschouwd, had de fabriek Cail echter geen beteekenis, daar de middelen der landsverdediging verzekerd zijn en in geval van nood de staat voor zijn oorlogsbehoeften de binnen de grenzen van Parijs gelegen fabriek Puteaux te hulp kon roepen. Ten slotte besloot de kamer tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan. Do clericalen zijn in Frankrijk druk bezig zich te organiseeren voor de aanstaande verkiezingen. In een aantal steden werden provinciale ver gaderingen gehouden, met hel doel om tot een alge meen program voor de clericale partij te komen. Deze vergaderingen hebben gedelegeerden benoemd, die op hun beurt te Parijs zijn bijeengekomen en al de wenschen, in de provinciale vergaderingen uitge sproken, tot een geheel hebben saamgevat onder den naam van ,de cahiers van 1889.» Het bekende Kamerlid, graaf De Mun, tot eerevoorzitter gekozen, heeft een redevoering gebonden, verklarende, dat, zoo in het jaar 1789 de «rechten van den mensoh» waren afgekondigd, het jaar 1889 de rechten Gods behoorde te verkondigen. De jeugd, zeide hij, moet voorwaarts, geenszins zich neerzetten op de puin- hoopea van het verledene. Aan de wieg der 20e eeuw hoopte spreker het kruis terug te zien, dat men veijaagd had van de baar der 19e. Onder genoemde «wenschen» vindt men de afschaffing der echtscheiding, maatregelen tegen oneerbare ge schriften, do vrijheid der Kerk, de onafzetbaarheid der rechterlijke macht, allerlei hervormingen voor het leger, enz. I N O E Z O N D E N. Een slem uit Indië kondigt Gouda's ingezetenen op dankbaren toon een jubilaeum aan. Heden gedenkt de heer P. Brons Middel bet tijd stip, waarop hij, thans vyftig jaren geleden, zijne betrekking van organist der Sint-Janskerk aanvaardde. Zjjt gij, ingezetenen van Gouda, trotsch op de beschilderde ramon, welke uwe Sint-Janskerk sieren niet minder zijt gij zulks op haar orgel, dat zyn lof zelf uitspreekt in de welluidendste tonen. Zoo draagt gij dan ook roem op uw organist, die de hoedanigheden van uw beroemd orgel in toenemende mate wist tot baar recht te doen komen door de voordracht der toonzettingen van Handel, Bach en Niols-Gade, die hij allengs als zijne mees ters veroerde. Hoe meer vertrouwd hij werd met het schoone orgel, hoe meer zijn talent als organist zich ontwik kelde. Op eenen-twintig-jarigen leeftijd tot het ker kelijk ambt benoemd, kon zijn aanleg hem niet zoo danig hebben gevormd, dat hy -thans, op den loeftyd van eenen-zeventig jaren kan worden gerangschikt onder de voorname organisten van het land, indien niet het Goudsche orgel hem tot oefenend instrument hadde gediend. Ontving hij een degelijke opleiding van een bekwaam leermeester, het Goudsche orgel werd zijn geliefde leerschool. Het is dan ook zijn onafscheidbare vriend geworden. Gouda's orgel en zijn organist werdon in zyne bediening gedurende een halve eeuw, één. Maar er is nog iets anders dan de kunst, dat den organist van den toonkunstenaar onderscheidt 't Is geen talent, maar een gavede wyding aan zyn kerkelijk ambt. De organist kan stichten, ook door een minder kunstmatig, door een eenvoudig spel. Die gave, zy is hem zeiven een geheim. Hy open baart haar onbewust. Brons Middel bezit haar in den volste n zin. Vraag het don predikanten, die God's woord van spreekgestoelte der 8int-Janskerk verkondigden, welk een medewerking zy ondervonden in zyne be geleiding van het kerkgezang. Hoor nog zyn voor- on naspelen, in overeenstemming met den geest van het lied, toonrijk galmen binnen de gewelven der Sint-Janskerk. Hoor nog by 't einde der godsdienst oefening zyn slot-akkoorden, als den weerklank van 't gesproken woord, plechtig het kerkgebouw door klinken. Brons Middel leve nog lang voor Gouda's Sint- Janskerk als haar organist en voor my als mijn dierbare vader! R. BRONS MIDDEL, Depok, nabij Batavia.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2