Baltenlandsch Overzicbt. «el, d»t hier op «eer bevattelijke wijie wordt toege diend. Een levendig gericht leverden de verschil lende groepen op, die rich op „Nimmerdor" zoozeer te huis schijnen te gevoelen, alsof xe immer daar verbleven. (V. D.) De Deensche politie wendt een origineel middel aan tot bestrijding der dronkenschap. Ingevolge bepaalde verordening moeten de agenten dronken, menschen, die sjj op straat of op openbare plaatsen aantroffen, op een wagen naar huis rjjdon Ingeval deze zoo beschonken zijn dat rij hun adres niet kunnen opgeven, worden zij per as naar het poli- tie-burean gebraoht, en zoodra rij daar hun adres kunnen noemen, per as naar huis. De kosten van dit vervoer moeten gedragen worden door den kastelein, die den bedronkene het laatste 'glas sterken drank schonk vóór de dronkenschap in trad. De kosten bedragen somtijds vrij belangrijke sommen, en sohrikken af. Dinsdag is voor de rechtbank te Haarlem de zaak behandeld van Hendrik Visser beschuldigd van poging tot doodslag op zijne vrouw van wie hij gesoheiden leefde. Uit de getuigenverbooren bleek, dat Visser tegen den wil harer familie voor 20 jaren met zijne vrouw gehuwd was. Eerst had bekl. een vrjj goed bestaan als zaakwaarnemer, toen wilde hjj echter als makelaar hooger ophij vergreep zich aan hem toevertrouwde effecten, onderigng gevange nisstraf en' geraakte toen aan lager wal. Hü bedronk zioh, mishandelde zijn vrouw voegde zich bij de soo.-democr. en leidde vrij wel een ellendig leven. Zjjne vrouw heeft hem toen verlaten, en heeft een t(jd lang by haro zuster en bij den zwager van den bekl. vertoefd. Toen is het door een brief uitgekomen, dat zjj in intieme verstandhouding leefde met v. d. Stadt, mede als getuige opgeroepen, doch niet verschenen. Toen Visser dat hoorde heeft hij zijn haar en baard geverfd en wilde haar opzoeken. In den bekenden nacht drong bekl. op de kamer zijner vrouw, en sleurde haar, toen hij v. d. S. bemerkte uit het bed en mishandelde haar. De Subst. officier meent, dat het bewezen is, dat Visser geschoten en gestoken heeft met het doel zijne vrouw te doodendat alleen het gunstig ver loop den dood heeft belet, en dat hjj schuldig is aan het misdrijf van poging tot doodslag, huis vredebreuk, én het dragen van wapenen. Hij leest een brief voor, door Visser aan zijne ouders geschreven en laakt de houding van v. d. Stadt, die, profiteerende van de gunsten der vrouw, te laf was haar te verdedigen. De subst.-off. requireert 1 jaar gevangenisstraf en 5 boete. De verdediger mr. Willekes Macdonald meent, dat bekl. niet wederrechtelijk de woning zjjner vrouw heeft betreden. Hij mocht dat doen. Verder kwam hij niet met het doel zijne vrouw te mishandelen, doch alleen om goederen te halen. Verder is niet bewezen wie geschoten heeft, zelfs niet of er ge schoten is. Spr. concludeerde tot vrijspraak en onmiddeljjke invrjjheidsstelling. Hiertegen verzette de officier van justitie zich met het oog op de openbare veiligheid. Do rechtbank vereenigde zich met de uitspraak Donderdag 11 Juli. In 1861 werden te Parijs 2069 paarden, 59 ezels en 21 muilezels geslacht en hun vleesch als j jong meisje, dat hen met lieren tred voorbijstapte. De officieren gebruikten wat in een koffiehuis, in afwachting dat hunne oppassers de bewoners van de huizen, waar rij in kwartier zouden komen, overge haald zouden hebben om hen te ontvangen; intus- schen knoopten zij een gesprek aan met de officieren van de linietroepen, die reeds sedert eenigen tijd in Calabrië in garnizoen lagen, waarvan eenigen kort geleden van de Albaneesdie linie gekomen waren. De Albaneesche linie, zeide een van hen tot een luitenant van de bersaglieri, is eene reeks dorpen langs de oostelijke helling der Appenijnen, parallel met den grooten weg naar Reggio, S. Benedetto, S. Martino, Cerzeto, (waar gij naar toe gaat,) Caval- lerizze, Mongrassano, Cervicati, en eenige andere dorpen vormen deze linie; rij worden bewoond door eene Albaneesch sprekende bevolking; over 't alge meen goedhartige, flinke lieden, maar die het rooven beschouwen als een ambacht, wel is waar moeielijk en weinig eervol, als er niet veel mede verdiend wordt, maar toch goed genoeg, om zonder schande uitgeoefend te worden. Gij zult u zeiven afmatten in deze kloven en bosschen; uwe dappere bersaglieri zullen door hevige en gevaarlijke koortson worden aangetast, zoodra zij op verkenning gaan naar den kant van Ischia of het moerasachtige bosch aan den Crati, maar het zal u niet gelukken om een enkelen roover in handen te krijgen. Die Albaneezen, de goeden zoowel als de slechten, zijn allen van 't zelfde ras, allen familie onder elkaar; voedingsmiddel verkocht. Van jaar tot jaar klom dat aantal, tot het in 1888 17256 paarden, 246 ezels en 43 muilezels bedroeg. Het cijfer gedurende al die jaren was 266312 paarden, 8971 ezels en 677 muilezels. Hierbij moct echtor in het oog worden gehouden dat gedurende het tweede half. jaar van 1870 en het eorste van 1871 tijden van betrekkelijken hongersnood vanwege de bele gering en de heersohappij der commune, 64362 paarden, 635 ezels on 3 muilezels tot voedsel werden gebruikt. Volgens den heer Deoroix, aan wien de Revue Scientifique deze opgave verschuldigd is, staan 4 kilogr. paardenvloesch in voedend ver mogen gelijk met 5 kilogr. rundvleesch. It de nachtlucht schadelijk De meening dat het inademen der nachtlucht schadelijk zij, wordt nog stoeds in vele huisgezinnen als zeker aangenomen. Wel besohouwd is de lucht ówaewhuis nachts evenzeer nachtlucht, doch niet zoo zuiver en men aarzelt dan aan de zuivere buitenlucht de voorkeur te geven a The Sanitary Worldschrijft de helft der men- sclielijke ziekten toe aan het slapen mot gesloten vensters. Een open venster kan, volgens dit blad, gedurende een groot gedeelte van het jaar nie mand schaden. In volkrijke steden is de lucht des nachts dikwijls het belt en het zuiverst. Uit eon hygiënisch oogpunt zou het dus meer zin hebben, do vensters overdag te sluiten in plaats van 's naohts, wanneer er geen rook is en alles in rust. Een der grootste Engelsche geneosheeren in de behandeling der tering zegt, dat de luoht in Londen nooit zoo goed is, als na 10 uur in den avond en beveelt aan, de vertrekken dan zoo mogelijk met buitenlucht te ververschen. Vensters zijn er om geopend, deuren om gesloten te worden. Deze waarheid wordt te veel uit het oog verloron. Natuurlijk zal echter de ligging van het slaap vertrek een factor rijn, waarmede rekening dient gehouden te worden. Een groot onderscheid toch maakt het, of de kamer noordelijk of zuidelijk ge legen is, en of de zonnestralen al dan niet gedu rende den dag daarin toegang hebben. (Maandblad). Het weerbericht van het Utr. Dbl. over Juni luidt Ook deze maand gaf heerlijk weder en was vrjj wat warmer dan wij van Juni mogen verwachten, bjjna zoo warm als Juni 1858, welke toen in warmte de overige zomermaanden overtrof. Op enkele middagen schoot ten, gevolge der bewolking de temperatuur iets te kort, maar morgen- en avond- temperatuur vergoodden dat meestal, zoodat alleen de 17e en 18e beaeden de normale temperatuur bleven. De barometerstand was meestal beneden den nor malen, gemiddeld 0.41 mM., en schommelde weder binnen enge grenzen, 769 mM. den 4n en 749 den 9n. In ons land en zelfs daarbuiten waren de gelijktijdige verschillen klein en de wind bij zonder zwak. De windriohting was in de eerste tien dagen afwisselend, meest omstreeks ZZO., in het latere gedeelte der maand meestal uit het noorden, een weinig links of rechts daarvan, en niet zooals anders, volkomen met de richting der verschillen binnen ons land overeenstemmende, meer de algemeeno richting van het verhang in Europa. de goeden hebben, of medelijden met de slechten, of rijn bang van hen; en zoodra gjj uitgaat om iets tegen hen te ondernemen, zullen zij er dadelijk be richt van krijgen. Signalen voor den dag, signalen voor den nacht, berichten in eene onbekende taal, die van de bergen naar de valleien, van de valleien naar de bergen, van de óóne hoogte naar de andere gaan; boodschappen, overgebracht door kinderen, vrouwen en oude lieden; vlammen, rook, alles wordt daartoe gebruikt; alles is vooruit afgesproken, opdat de roovers toch dadelijk bericht zouden krijgen, van de bewegingen der soldaten. Ge zult een hondele ven leiden, zonder iets uit te richten Ziet ge dien armen soldaat, en hij wees naar een miltzuchtigen korporaal, die zoo geel was als eene kwee, en met een slepftiden tred voorbij kwam, kijk, góó zullen er binnen twintig dagen al uwe ber saglieri uitzien, als Ze dan niet in dat gebouw zijn, daar, op den top van den berg. Wat is dat voor een gebouw? Het militaire hospitaal, dat vol koortslijders is, en dat er eiken dag 'eenigen naar 't kerkhof zendt. Welzoo I nu, we zullen eens zien, riep de luitenant heel wijsgeorig uit en de meisjes, hoe zjjn die? De meisjes, wel, die hebt ge nooit mooier ge zien; prinsessen van het schoonste Grieksche type; elegant, met haar fraai kostuum; toch zijn zij, in zeker opricht het volmaakste beeld van dit, door de zon begunstigde land. Maar ook dit was wegens de groote gelijkmatigheid van drukking niet duideljjk aangegeven. Bogen was weder zeer ongelijk verdeeld. De hevige stortbuien van 10 en 24 Juni werden op geringe afstanden van de stad in het geheel niet waargenomen, en zoo geschiedde het op andere dagen ook omgedeerd. In vijf regendagen vielen te Utrecht ruim 70 mM., iets meer dan de nor male hoeveelheid. Onweder-berichton kwamen van 2, 3, 7, 8, 9,10, 14 en 24 Juni, ten getale van 63, 84, 111, 76, 38, 62, 44 en 23 invan de andere dagen, waarop de barometer boven den normalen stand was, niet dan zeer enkele. Over geheel Europa was de temperatuur te hoog. De meeste koele dagen hadden nog Ierland en Frankrijk, maar Zweden en Hoorwegen zeer zeldeu; ook in Oostenrjjk en Rusland was het warm. Van eenigszins voortdurend minima waren slechts twee te bespeuren; een, den 8n te Viburg ontstaan, kwam uit Denemarken den 9n te Stockholm aan, boog zich verder oostwaarts, werd dieper tot 748 mM., met welke diepte he| den lln Pctrasowodsk pas seerde en een ander, over het algemeen dieper, ging van de Hehriden uit, verbreidde zich den 14n dwars door Noorwegen en kwam den 18n bij Reval aan; dit laatste nam verder eerst een zuidwestelijke richting, maar hernam den 20n zijn oostwaartache. Door de heeren Thomson en Co., de fabriksnten van de zoo algemeen en gunstig bekende Thomson's puddingpoeder en vanillesuiker, is een reclame uit gedacht, welke haar doel niet zal missen. Genoemde firms heeft namelijk voor Zondag 14 Juli a. een Thomson's-Wielerwedstrijd van Am sterdam naar Haarlem uitgeschreven, waaraan iedere wielrijder kau deelnemen. Er zijn uitgeloofd een lste prijs a 40, een 2de prijs 20 en een premie a 10. De reünie zal te 12 ure plaats hebben in den Parktuin, Plantago. Het eindstation zal de Haar lemmerhout z|jn. De jury zal bestaan uit drie leden. De prijzen zullen 's avonds te half elf in den Parktuin, onder het spelen van de Thomson's-Puddingmarsch door het Parkorkest, feestelijk worden uitgereikt. Den- zelfden avond zullen 500 dames, bezoeksters van den tuin, een pakje Thomson's-Puddingpoeder wor den ter hand gesteld. De lijst ligt ter teekening tot uiterlijk 8 Juli s. s. bij den portier van den Parktuin, waar tevens prospectussen verkrijgbaar zijn. Indien er hh. deelnemers zijn die eenig bezwaar mochten gevoelen den prijs in geld aan te nemen, zullen deze gelden ter beschikking worden gesteld van liefdadigheid naar Vermogenvoor welke ver- eeniging ook de inteekengelden bestemd zijn. Prof. Lezó, de hoofdredacteur van het Parjjsche blad l' Industrie laitière, ook in ons land Op het ge bied van zuivelbereiding bekend, schreef onlangs in een hoofdartikel over «boter en margarine» het volgende «Men heeft in donlaatsten tijd aan de centrifuge- boter verweten dat zij te veel caseïne (kaasstof) bevatdit verwijt is gegrond (le fait est vrat) en het blijkt duidelijk genoeg, zoodra men centrifuge- boter smelten laat. Best mogelijk dat dit ook in vloed heeft op haren smaak, want men kan haar aan den smaak onderscheiden van boter, verkregen Wat meent ge? Steek uw neus eens in de lucht, zooals een jachthond dat doet in de struiken. Welnu? Welnu, wat ruikt ge? Een heerlijken geur als van oranje bloesem, en En? Een geur van Nu, we hebben elkaar begrepen; zoo zijn de vrouwen, de mannen, het land in deze streken, zoo wat het physiek, als 't moreel betreft, behalve de kasteelen, en de woningen der aanzienlijken, welke hierop eene uitzondering maken. Goedl hernam de bersagliere, en de wegen? De ^pj^eg naar Reggio, en dan, hooger op nog ee^priP"dat is alles; verder zjjt gij vrij om patrouilles te zenden langs de bedding der rivier; om 't spoor der roovers te volgen, om de kruiswegen op de hoogten en in de bosschen op te zoeken, en om u al tastende een weg te banen door het kreu pelhout, en de prachtige, wuivende boomvarens. En het eten? Het zal moeilijk rijn om eene geregelde tafel te hebben, daar ge niemand zult vinden, van wien gij het benoodigde daartoe zult kunnen koopen. Het beste zal zijn, om maar, heel familiaar mee te eten met den man bij wien gij ingekwartierd zijt, zonder u met de vrouwen te bemoeien. (Wordt vervolgd.) uit melk die baar room op eene spontane wijze heeft afgezet. Dit is een nieuw gezichtspunt en een ouderworp san, voor zoover mij bekend, nog onbegonnen onderzoek. Daaruit zou verder volgen dat het watergehalte der centrifugeboter ook grooter moet wezen en dat zjj, na in den beginne door fijnheid (gout et qualiti tupdrieurs) uitgemunt te hebben, spoediger dan andere boter die eigen schappen zou verliezen. Overigens zegt hij, is de centrifuge-boter toch alom gezocht, omdat rij bekend staat als een pro duct van vaste en gelijksoortige samenstelling. Het Maandblad tegen de vervalsching van levens middelen en handelsartikelen vestigt de aandacht op het bezigen van koperverbindingen als kleurstoffen voor voedingsmiddelen. Het blad maakt melding van een geval, waarin aan een fabrikant, wien eene groote leverancie van doperwten was opgedragen, de conditie gesteld was: «kleur geheel geljjk aan nevens gaand monster," welk monster in geringe mate koper houdend was. Het doel, waarmede men bjj voedingsmiddelen koper voegt, is tweeledig: lo. Om aan groenten en vruch ten een frisch groen uiterlijk te geven; 2o. Om ze te kunnen conserveeren. Zoo ia voor verduurzaamde erwten eene bijvoeging van minstens 2 gr. zwavel- zuurkoper voor het kilo noodig; anders blijven ze gevlekt en zien er onoogeljjk uit. De leveranciers beweren, dat het publiek deze verduurz. levensmiddelen in dien toestand voriangt, en dat uitsluitend toevoeging van koper hieraan tegemoet kan komen. Maar niet alleen den leveran cier dient in deze een verwjjt gemaakt te worden. Ook het ondergeschikte personeel, san hetwelk de bereiding der spijzen is opgedragen en dat aan de voorgediende gerechten een fraai.aanzien wil geven, neemt daarbij als hulpmiddel het koper te baat. In Duitschland althans komt dit, volgens prof. Kratsch- mer, herhaaldelijk in restauraties voor, niettegen staande de wet tegen de toevoeging van koper zeer verscherpt is. Uit een hygiënisch oogpunt is men het er alge meen over eens, dat koper-preparaten vergiftig zjjn, ofschoon er omtrent de hoeveelheid der als vergiftig en doodeljjk werkende dosis groot verschil van mee ning is. In den laataten tijd zjjn enkele Fransche schrijvers, op grond van gedane waarnemingen, omtrent de schadelijkheid van koperverbindingen minder streng in hun oordeel. Het Maandbl. haalt O. a. aan, dat op grond van gunstige waarnemingen du Moulin aan de «Academie de médecine" van Belgie, de volgende tone stellingen beeft voorgelegd: «Koper in voedings middelen is, in de verhouding als tot nu toe gebezigd, niet gevaarljjk. Vooral is het groenkleuren der ver duurzaamde levensmiddelen met koperzouten volstrekt onschadelijk." Na eene lange discussie heeft de «Academie" daarop het volgende korte, maar duide lijke antwoord gegeven, en dit ook aan de regeering medegedeeld: «Koperverbindingen zjjn niet alleen geheel zonder nut in voedingsmiddelen; doch zjj zijn ook schadelijk." Doch wanneer men hierbjj in aanmerking neemt, dat de minister van binnen!, zaken in Frankrijk het zoogen. «nakieuren» met koperzouten veroorloofd heeft, «daar de schadelijkheid, volgens het tegenwoordig standpunt der wetenschap, niet bewezen is," zoude het voor onzo fabrikanten hoogst wenscbeljjk rijn, indien onze regeering, door geneeskundige adviezen gesteund, hare meening betreffende deze zoo hoogst gewichtige zaak deed kennen en wel bjj het toe staan der kleuring onder vermelding der maximale hoeveelheden koperzouten op het kilogr. groenten of vruchten. De nijverheid heeft dringend behoefte aan een duidelijk en beslist advies. Bjj Benevent werd Zaterdag een akelig militair drama afgespeeld. Het zevende bersaglieri regement Ineld oen oefeningsmarsch toen de aolaat Borrelli plotseling het gelid verliot, zich achter een boom posteerde en een salvo tegen het regiment opende. Eer men hem meoster kon worden doorschoot hij dsn majoor Varino, en wondde hij achtereenvolgens een kapitein, een korporaal, drie soldaten, een burger, een vrouw en twee kinderen. In het geheel loste hï 42 schoten, voordat hij zelf ter neder geschoten werd. Het voorval baarde niet minder opzien, dan een dergelijk dat een paar jaar geleden te Napels voorviel, waar een onderofficier plotseling waanzin nig werd en op dezelfde wijze huis hield. Men schrijft uit New-YorkVan kolenmijnen, van goud-, zilver- of kopermijnen heeft ieder gehoord, dat er echter ook papiermjjnen bestaan, zal voor velen nieuw zijn. Inderdaad bestaat zulk een mgn. De eigenaar er van, zekere Henry Palmer, was in vroeger jaren gouddelver in Ualifornië, nochtans zonder resultaat. Op zijn terugreis naar net Oosten trok de eigenaardige gesteldheid van oen grond in de nabijheid van Ogdensburgh, N.-Y., rijn aandEcht, De grond was, over een zekere uit gestrektheid, van eeu roode kleur, die sterk tegen de omgeving afstak en bij nader onderzoek bleek het, dat da grond over aanzienlijke uitgestrektheden uit een taaie, vezelachtige stof bestond, welke men op het eerste gezicht voor niets meer dan een taaie leemsoort zou houden. Palmer werkte in zijn jeugd in een papiermolen, bij wist, dat aan het grove papier zand werd toegevoegd, om het gewicht en terstond kwam de gedachte in hem op, tot dat doel deze vezelacbtige leemsoort te gebruiken, welke er veel meer geschikt voor was. Zoo gezegd, zoo gedaan. Palmer begon te graven, deed in het geheim onderzoekingen en het eind was, dat Palmer een groote uitgestrektheid gronde kocht en rich te St. Lawrence vestigde. Na de verwijdering der weeke leemlagon kwam een bijzondere formatie van witten, krijtachtigen rotsgrond voor den dag, welke zich nog veel beter tot papierfabricatie leende. Thans gebruiken een aantal fabrikanten het nieuwe sur rogaat, dat aan het papier gewicht, waterdichtheid en sterkte geven moet en de papiermjjn levert, als men ten minste de opgaven van den eigenaar mag vertrouwen, ruim 100 tons per dag. In aansluiting aan deze mededeelingen zij eene merkwaardige uitbreiding der papier-industrie ver meld. Door de jongste nieuwigheden over papieren spoorwegrails, wagenraderen, petroleumvaten, drijf riemen en honderd andere dingen is een onder nemende kleermaker te St. Paul, Minn., op den inval gekomen, kleederen uit papier te vervaardigen. Ofschoon de eersto poging een lichte zomeijas mislukt is, daar deze niet geheel waterdicht bleek, wordt vljjtig voortgewerkt en het moet geen verwonderingen baren, wanneer op zekeren dag uit Amerika hot boricht komt, dat do eerste fabriek van papieren kleederen is opgericht. Het nieuwe surrogaat zal, met behulp van olie, aan het papier genoegzame dichtheid verbenen, ter wijl het reeds thans, wat zachtheid en rekbaarheid betreft, met wollen stoffen overeenkomt. Ondergoed en vesten worden ook inderdaad reeds verkocht en gedragen, terwijl men het papieren goed om zijn Ëchtheid zeer roemt. In de «Brieven uil Amsterdam", aan het Haagtcke Dagblad wordt het volgende medegedeeld .- «Men verhaalt voor de waarheid durf ik niet instaan, want van betrokkenen verneemt men in zulk een geval nooit het rechte men verhaalt, dat on langs een krankzinnige door een rechercheur van politie met een zacht lgntje uit zijn woning zou zijn meegetroond, om hem naar Jiet Buiten-Gasthuis te brengenDe man liep zeer gewillig met zjjn geleider mede en was, blykbaar niet wetende wat hem boven het hoofd hing, in druk discours met den recher cheur, waarbij hjj, natuurlijk, in alles volkomen geljjk had. «Doch op de Pestbrug gekomen die naam her innert nog altijd dat het.Buiten-Gasthuis vroeger Pesthuis genoemd werd op de Pestbrug gekomen, ging den krankzinnige een lichtstraal door het ge schokte brein. «Hij doorzag den snooden toeleg en greep plotse ling den recherohenr onder den arm en stapte stevig met hem door. Aan het huis gekomen, waar men gewoonlijk alle hoop bjj het binnentreden gerust kan laten varen, was de krankzinnige den rechercheur voorhjj trok flink aan de schel en trad, tot groote blijdschap van dezen, toen de deur geopend werd, snel naar binnen, altjjd zjjn geleider stevig vast houdende. Maar toen eenmaal de dear was gesloten veranderde het tooneel. De rechercheur weid aangegrepen en, ondanks zjjn woedend tegenspartelen, door den krankzinnige zoo flink vastgepakt en, op diens ver klaring dat hjj de verwachte gok was, ook door eenige verplegers bjj de armen gonomen, dat de politie dienaar half razend werd en zich zoo t^nas aanstelde, dat niemamd een oogenblik twjjfelde vne de krank zinnige was. «Natuurlijk werd het misverstand wel spoedig opgehelderd, maar toch niet alvorens de worstelende rechercheur door een ijskoud stortbad een weinig tot bodaren was gebracht en de ware krankzinnige zich weer verwijderd had.» De Fransche Kamer van afgevaardigden heeft zich vereeuigd met het ontwerp betreffende den aanlog van werken tot versterking der oorlogshavens van Cherbourg, Brest en Toulon. Zooals men weet, heeft de Senaat het ontwerp aanmerkelijk gewijzigd door de daarvoor aangevraagde kredieten grootelijks te verminderen. Vervolgens is de beraadslaging voortgezet over de bogrooting van den minister van financiën, die ten slotte aangenomen werd. De berichten over Frankryks houding ten opzichte van de conversie der Egyptische sohuld luiden nog zeer tegenstrijdig. Men vertelt te Berlijn dat er van gedachten ge wisseld word tusschen Engeland, Frankrijk, Portugal, Italië, Duitschland en den Congo-Staat over het beleggen eener Afrikaansche conferentie voor het regelen van verschillende vraagstukken, in ver band strande met de indeeling der grenzen van de Europeesche nederzettingen in Afrika. De eerste berichten omtrent hetgeen aan de Delagoabaai op het terrein van den spoorweg zou zijn voorgevallen, blijken zeer overdreven te zgn geweest; er is noch gevuurd, noch gevochten; er heeft slechts //bijna" een botsing met de Portu- geesche troepen plaats gehad. De spoorweg is in het bezit der Portugeesche Begeering en er zijn reeds maatregelen genomen om het werk voort te zetten. Te Lissabon is men van meening, dat de Portugeesche Begeering geheel in haar recht was, toen zij de concessie, wegens het niet voltooien van het werk op den bepaalden tijd, vervallen verklaarde, maar dat de Begeering niet weigeren zal de zaak aan een scheidsrechterlijke beslissing te onderwerpen indien de Maatschappij dat voorstelt. In de Portu geesche Kamer is de zaak ter sprake gebracht. De heer Lopo Vaz, leider der oppositie, kwam op tegen de inmenging van eenige buitenlandsohe Regeering in een zaak, »die geheel onder de Portu geesche wetten stond. De punten van geschil moesten, volgens hem, naar de bepalingen der con cessie worden uitgemaakt. Do Minister van Kolo niën, Ressano Garcia, antwoordde hierop, dat de Regeeriug haar plicht zou weten te vervullen en alle rechten en belangen handhaven. Volgens den Minister waren onjuiste en overdreven berichten betreffende het voorval verspreid; er was echter niets gebeurd, dat ongerustheid rechtvaardigde. De jeugdige koning Alexander van Servië is met de gebruikelijke plechtigheden in het klooster van Zidsche gezalfd, waar de metropolitaan Michael met alle geestelijken een Te Deum vierde. Met groote geestdrift werd koning Alexander na aflloop der plechtigheid door de talrgke volksmenigte begroet, maar niet minder hulde werd bewezen aan den Rus sische gezant Persiani, die als gemachtigde des czaren de zalving bijwoonde. Binnen en buiten Rome heeft het feit, dat de paus een geheim consistorie van uitsluitend kardi nalen gehouden heeft, groot opzien gebaard. Zulk een consistorie vindt hoogst zelden en slechts in gewichtige gevallen plaats. Vandaar waarschijnlijk dat zich hieraan zeer alarmeerende geruchten knoo- pen. Eenerzijds spreekt men van de onmogelijkheid eener verzoening tusschen net Vaticaan en Italië; anderen spreken opnieuw van het voornemen van den paus om Rome te verlaten. Op het laatste gerucht toonde de beurs te Rome zich zeer ongerust. Naar men verneemt, heeft Leo XIII in zijn allo cutie aan de kardinalen een krachtig protest doen hooren tegen de oprichting van het gedenkteeken voor Giordano Bruno. De H. Vader herinnerde er aan, hoe een der grootste Christelijke feestdagen verkozen was om deze wandaad te plegen. In de gehouden toespraken werd met de heiligste dingen de 8pot gedroven, terwgl men door de menigte aller lei banieren en zinnebeelden zag ronddragen, die niet alleen den godsdienst maar ook de beginselen van orde en rust aanrandden. Openlijk haddelta- liaansche regeering dit alles laten voorbereiden en begunstigd. Treurig noemde de paus het, dat men in de stad, welke God als den zetel voor zijn stedehouder op aarde had aangewezen, het gewaagd heeft de ketterg en de afdwaling te verheerlijken door de oprichting van een monument voor al wat schandelgk en verfoeilijk is. Tevens beklaagde Leo XIII zich bg de geheele katholieke wereld, dat de voorgewende eerbewijzin- gen aan het hoofd der kerk plaats maken voor be- leedigingen, en dat men Rome tot hoofdstad van het ongeloof wil maken. Hg toonde aan, dat de Italiaansche regeering hel tot eenen oorlog tegen het pausdom wil laten komen, maar zoo oud als hg is, zal de paus, sterk door zgn vertrouwen op God, den strgd volkouden. Krachtig spoorde hij ook de Italiaansche geestelijkheid aan het geloof te blijven verdedigen en de oogen van het volk te openen. Tegelgkertgd wgst hij de Romeinen op den roem, welke hun stad aan de kerk verschuldigd is en roept hen eveneens op trouw te blijven aan den Heiligen stoel. Onverzoenlijke woorden als door Leo XIII thans weder gesproken zijn, schenken weinig hoop, dat ooit do onderhandelingen tusschen het Vaticaan en het koninkrijk Italië tot een vredelievende oplossing zullen leiden. Het radicale ministerie-S verdrup in Noorwegen, dat sedert 1884 aan het bewind was, heeft eindelijk zijn ontslag ingediend. De conservatieven had don een voorstel gedaan, waarbij de houding van het kabinet werd afgekeurd, doch de heer Sverdrup gaf er de voorkeur aan, de behandeling van dit voorstel niet af te wachten en terstond zijn ontslag te nemen. Do heer Sverdrup verkeerde reeds sedert geruimen

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2