ra 1 I i I 1 iï SN, J». BINNENLAND. N? 3960. Dinsdag 9 Jail. 1889. Nieuws- en en JES i ien, Advertentieblad Voor Gouda en Omstreken. I AF, ER. .e. aer, 1P Jr. t Zn. 1 FEUILLETON. Zzx Ceula/bxxë. tCo. De insending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. I 'EHUUR IUS. n i 1878, md goed kenden. Toen zij bij het donkere, geheimzin- De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De pqjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. lisonderlijke N ommen VIJF CBN TEN. Bovendien worden alle Ad vertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, *t welk des Maandags verschijnt. ing. melding teur, (Uit het Ilaliaawich.) wijn. GOUDSCHE COURANT. Het tooneel voor de opvoeringon van het Passie spel te Oberammergau in 1890 is thans nieuw inge richt, Het bestaat uit een middentooneel voor de tableaux en een voortoonee! voor de handelingen. Het middengedeelte is geheel en al naar de tooneel- De tweede maal begaf zich het geheelo detache ment op weg, onder aanvoering van iemand, dien de prefect daartoe had benoemd, en een lid van het parlement; een zestigtal nationale gardes deden den tocht mede. Nu ook moesten de roovers op don grooten weg overvallen worden. De drie officieren lieten zich geleiden, en gehoorzaamden als menschen, die de hand leenen tot eene grap. Het was nacht. Terwijl de colonne voorttrok, zag men vlammen op- ser te be* nticoor- an9JULI b ligt ten leer J. M. g, E. 91 het einde gehouden 8—12 en n 12d«"tot ymnastiek intn. 3—4 ’K AÜ VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel uieer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. kromming van den weg, een zonderling schouwspel; een klein boschje van groote doode beuken, die er uitzagen, alsof zij allen door denzelfden bliksemstraal waren getroffen. Die prachtige stammen, hadden slechts de zwaarste takken behouden; door de maan beschenen zagen zij sneeuwwit, alsof het reusachtige schimmen waren, welke, met uitgestrekte armen, de genade des hemels inriepen. Dit was het eenige I voorval, dat dezen tocht kenmerkte. Die drie expedities waren niet geschikt om het 1 detachement te zuiveren van den blaam van nala- i tigheid in den dienst; de klachten hielden aan, en de roovers wisten zeer goed wat er gebeurd was, en dat de soldaten slechts onwillig gemanouevreerd hadden; vriend noch vijand, niemand rekende meer op de soldaten. De syndicus en een paar van de aanzienlij kste inwoners waagden nog eene laatstepo- ging; zij waarschuwden den kapitein, dat er eenige teekenen waren, dat de roovers iets in den zin had den; zij gaven hem alle mogelijke aanwijzingen, en -beklaagde zich vooral over de onbeschaamdheid der verlofgangers, die, ondanks de herhaalde oproepin gen, en de tegenwoordigheid der gewhpende macht, het toch waagden om rustig thuis te blijven. Dank u heeren 1 ik weet echter niet wat ik er aan doen moet; de heeren moeten maar naar Cosenza schrijven, om een ander detachement. Ik ga eens naar het dansen van de soldaten kijken. De heeren waren vreeselijk verontwaardigd, maar dat verhinderde den kapitein niet om naar het dorps. f techniek ingericht en verkrijgt zyn licht deels door het proscenium, deels door een glazen dak. Voorts zijn er machineriën aan gebracht ten behoeve van zwevende figuren, snelle verandering van tooneel enz. De ruimte voor de toeschouwers bevat een loge voor vorstelijke en een voor andere hooggeplaatste personen benevens 4000 zitplaatsen, waarvan 1500 overdekt en 2500 in de open lucht. Het gebouw heeft tien uitgangen naar bniten. Van gemeente wege wordt, ten einde op alle mogelijke gevallen te zijn voorbereid, in de nabijheid van het gebouw een dïrand weerstation gevestigd. Als in de Transvaal de familie met een jonge spruit vermeerderd is, wordt de volgende uitlegging daarvan aan de jonge broertjes en zusjes gegeven «Pappa het een ouden baviaan in die koornveld doodgeskiet, die een kleinen baviaan op den rug had en pappa het jammer gekrij en die kleinen baviaan mee naar huis s&amgeneem, in een zeep pot vol zeepwater gezet en een dag lang gekookt, daarna met een stuk ijzeren hoepel het haar afge krabd, en mamma het toen den kleinen baviaan als kind aangenaem.* Het, kleinen broertje of zusje heeft vrede met dit verhaal, bijna even alge meen bekend als de ooievaarslegende bij ons. Over het gevecht, den 8sten Mei te Edi geleverd, schrijft de Atjeh-correspondent van de Loc. nog het volgende: Op den 8sten Mei jl. werd op pl. 2000 M. van de bonting tegen den vyand opgerukt door de geheele expeditionaire macht. De 4e compagnie (Europeanen) van het 3e bat. marcheerde aan het hoofd. De vijand, weder in de kuilen, liet den troep stil naderen en toen de voorste sectie tnsschen de kuilen kwam, werd zij plotseling met den klewang door den vijand ge attaqueerd (plm. 12 Atjehers). Er kwam een zoo danige paniek in dien troep, dat zij hün aanvoerder, den len luitenant Gaade, met den Eur. korporaal GOUDA, 8 Juli 1889. Van de door den Ned. Bh ij n spoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief naar den Haag te kunnen reizen, maakten Zondag II. 312 personen gebruik. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat door den Minister van binnenl. zaken, ter benoeming van een hoogleeraar in het Komeinsch recht aan de univer- siteit te Leiden, aan Z. M. den Koning voorgedragen zijn: 1. mr. Th. Heemskerk; 2. mr. Witsius de 8a- vomin Lohman. Donderdag middag deelde de Burgemeester van Leiden, de heer De Laat de Kanter, vóór den aan vang van de gemeenteraadszitting mede, dat als de geruchten, die op dat oogenblik liepen, zekerheid behelsden, de curatoren der universiteit collectief hun ontslag zouden nemen. Die geruchten schijnen thans waarheid te zullen worden. Op de voordracht van curatoren kwamen de ge noemde heeren niet voor. Het U. D. maakt melding van het navolgend schrijven van een uitgever, die zijn fonds te koop aanbiedt WM. Tot antwoord dient, dat ik mijn geheele fonds wil óverdoen. Ik krijg in de loop van dit jaftr eene benoeming als burgemeester en daarom wil ik mij van alles ontdoen. Mijn fonds voor de Chr. school is de beste, die er bestaat", enz. enz. Schordel, die met den vijand handgemeen raakte, in den steek liet. Beiden hebben zich dapper verdedigd tegen ’s vijands aanval, in de hoop, dat de sectie terug zou komen en dat de 4e compagnie hun ter hulp zou snellen; Gaade sloeg met zijn sabel zes Atjehers dood, ook Schordel deed wonderen van dapperheid, doch beiden hebben zich helaas! tegen de overmacht niet staande kunnen houden en stierven den helden dood. De paniek was zoo hevig, dat de 4e compagnie niet vooruit te krijgen' was; de commandant dier compagnie, vooruitgaande om haar een goed voor beeld te geven, kreeg van een Atjehsche schoone een klap met een patjol op het achterhoofd, dat hij dui zelde. De compagnie retireerde. Toen kwam een Ambonneesche compagnie opdagen. De vijand kreeg versterking en viel met een honderd man de Ambon neesche compagnie aan met den klewang. Nu kwa men de Atjehers van een slechte kermis thuis. De aanval werd flink afgeslagen, 80 dooden van hen bleven op de plaats, en de door ben gegraven kuilen en loopgraven werden met hun lijken gevuld. Hon- I derden Atjehers kwamen nu met den klewang in de hand van alle kanten opzetten. Het 3e bataljon for meerde een carré en schoot de aanvallenden neer. De vijand liet op dien dag 200 dooden liggen en koos het hazenpad. Wij hadden een verlies van 4 dooden en 8 gewonden, en 4 geweren, vermoedelijk van de dooden of gewonden. (Wat er alzoo in de Seine gevonden wordt, ver haalde^onlangs een Fransch blad als een bemoedigend woord tot de Parijzenaars, die door gebrek aan drinkwater bedreigd worden, weldra uit de rivier te zullen moeten drinken. In den loop van een jaar werden behalve de menschenlijken, uit het water geviscbt de overblijfselen van 2021 honden, 977 ratten, 2237 katten, 507 kippen en eenden, 3066 kilo vleéschafval, 210 konijnen, 10 schapen, 2 veulens, 66 speenvarkentjes, 5 varkens, 27 ganzen, 27 kalkoenen, 609 verschillende vogels, 3 vossen Plotseling hoorden zij eenige schoten. De bersa glieri snelden toe, de nationale gardes kwamen haas tig aanloopen, maar de roovers waren reeds verdwe nen; drie man van de nationale garde echter lagen op den grond,*om nooit weer op te staan. De maan scheen helder, en had ook de voorhoede zoo duide lijk doen uitkomen, dat de roovers hen gemakkelijk onder schot hadden kunnen krygen. Den ganschen nacht bleveq zij het bosch heel onnoozel aankijken, en hielden alle toegangen bezet, terwijl de roovers het doortrokken, den Crati pas seerden, en bij Bisignano eene schuilplaats vonden. Den volgenden avond lagen vijftien bersaglieri te klappertanden met de moeraskoorts, en weinige dagen later stierven er vier in het hospitaal van Cosenza. De derde expeditie was naar de bosschen van —y'"o «j. Fuscaldo, en duurde drie dagen en drie nachten, «tijgen juist in de richting, die de voorhoede nam, Sedert eenigen tijd had zich- een hond bij de bersa- we‘lje bestond uit nationale gardes, die den weg vrij glieri gevoegd, die lien altijd vergezelde. Het was goed kenden. Toen zij bij het donkere, geheimzin- een kostelijk dier, daar hij altijd vooruit liep, doch i nige bosch gekomen waren, vertraagde de voorste I nooit blafte, alsof hij begrip had van wat de soldaten zijne schreden, opdat de twee, die volgden, hem in hun schild voerden, en, als er iets was, dat hem zouden kunnen inbalen; de vier, die achter benwa- verdacht voorkwam, keerde hij zich om, als om hen ren, haastten zich, om bij hen te komen, en toen i te waarschuwen. Terwijl de soldaten des nachts, in Z|J nu met bun zevenen bijeen waren, gingen zij i den maneschijn naar do bosschen van Fuscaldo gin- tnoedig op ’t bosch af, waarin zij eenige beweging gen, bleef de hond eensklaps stilstaan, liep terug, meenden gezien te hebben. Toen zij op weinige naar den voorsten bersaglieri, en begon, tegen zijne «chreden afstands waren legden zy hunne geweren gewoonte, dof en angstig te blaffen. De soldaat gaf en riepen: hiervan kennis aan don officier, deze ging vooruit Werda? met twee bersaglieri en den hond, en zag’ bij eene

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 1