Buitenlandsch Overzicht. PETI PXOTEERINGEN BEURSBERICHT. WV"'!!, Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. bet gewicht hunner verklaringen waarbij rij in allen deele zijn blijven volharden, als door de opgave door beklaagde aan den reohter-commisaaris gedaan, dat zoo hy de uitdrukking gebezigd heeft, hij dit dan in zoo'n geestdrift zou hebben gedaan dat hij zich er niets van herinnert. Het was van oordeel dat de getuigenis a décharge de verklaringen der getuigen a charge niet ontzenuwen daar het gemakkelijker is te verklaren iets gezien te hebben dan pertinent te verklaren het tegendeel. Het O. M. vorderde ver- oordeeliug van beklaagde, die in een oogenblik van onvoorzichtigheid zich de woorden heeft laten ont vallen, tot een maand gevangenisstraf. Mr. N. W. Harmens, advocaat te Rotterdam, ver dediger van beklaagde, die op verzoek van den voorzitter zich onthoudt te spreken over de aan leiding tot de gebeurtenissen zegt dat niets meer of minder dan het misdrijf omschrevon in art. 131 W. v. 8. zooals de dagvaarding luidt wordt ten laste gelegd, doch dan heeft het O. M. te bewijzen dat deze beklaagde wist dat de bende, die zingende en tierende zyne woninsr voorbijkwam zich schuldig maakte aan het opzettelijk vernielen van eens anders mans goed en dit nu wist hy volstrekt niet en kon hij zelfs niet vermoeden daar het ingooien noch in zijn buurt was geschied, noch later geschied is en nu juist buiten deze wetenschap in het toeroepen daarbij zwaaiende met pet of hand aan een vroolijke bende jongens die feestvieronde met de geheele burgerij van hoera jongens 1 toe maar jongens hoegenaamd geen strafbaar feit ligt, dewijl in dat geval de bedoe ling van deze woorden geen andere is of kan zijn dan: «Toe maar jongens viert jelui maar lustig feest." In de tweede plaats had zich te verantwoorden Albertus Helleman, 81 jaar, opperman, wonende te Gouda, beklaagd van: Als zoude hij den 15 Mei 1889 te Gouda, terwijl de inspecteur van politie tevens onbezoldigd rijksveldwachter, Hendrik Visser op last van den heer commissaris van politie met eenige agenten van politie en eenige nachtwakers de toegang tot de Markt van de zijde van de Hoogstraat afzette, openlijk met vereeuigde krachten geweld hebben gepleegd legen genoemde ambtenaren door te zamen en in vereeniging met een menigte knapen een hek vooruit te schuiven ten einde de politio-beambten ter zijde te dringen, althans zich me# geweld tegen die politiemacht hebben verzet door moedwillig dat hek tusschen hen in te werpen, zoodat meergenoemde inspecteur daardoor zoude zijn getroffen, ware het niet dat hij ter zijde was gesprongen. Het tonjaste gelegde werd doof gemelden H. Vissol*er, den agent van politie M. J. Verouden en den wever A. M. Wassing be vestigd terwijl beklaagde dit ontkende, bewerende dat andere jongens wilden gooien terwijl hij het integendeel afweerde. Ondanks bekl'.s ontstentenis achtte het O. M. ook dit feit bewezen on vorderde veroordeeling tot een maand gevangenisstraf. Na nog besproken te hebben de verklaringon der getuigen a charge die zelf deel hebben uitgomaakt van de bende, zelfs voorop gingen zeggende waar men de ruiten moest ingooien geloofde de verdediger niet dat bij den rechter de overtuiging zou zijn gevestigd dat beklaagde schuldig was aan hot hem ten laste gelegde waarom hij tot vrijspraak concludeerde. Ten derde stond terecht Gerrit Spoor 13 jaar slagersjongen wononde te Gouda ter zake als zoude hij te G >uda op 15 Mei 1889 hebben deelgenomen aan het geweld dat door een bende knapen openlijk metvereenigde krachten werd gepleegd tegen de woningen van verschillende ingezetenen door Er gingen weder eenige minuten voorbij, eer de oude man, zich van de broodzakken eene soort van schoeisel had gemaakt. Na een half uur kwamen zij in 't gezicht van het gehucht San Martino, de voornaamste verzamelplaats van de roovers. Het vertoonde zich als eene donkere, zwarte massa, men koorde niet het minste gerucht. In het zuidelijkste gedeelte van Italië wonen de boeren niet in alleenstaande huizen, zooab in opper-, of midden Italië, maar in dorpen, daarom hebben zij ook bijna goene wachthonden, en de bersaglieri liepen zoo voorzichtig, dat, zelfs als er honden wa ren geweest, deze niets van hen zouden gemerkt hebben. Men beval den grijsaard om de wegen aan te wyzen, waarlangs men het dorp bereiken kon. Er zijn er maar drie, zeide hij, en hij wees ze aan den kapitein. Deze plaatste eene wacht van acht bersaglieri aan eiken weg, terwijl er zes by den kapitein bleven, als reserve, om hulp to verleenen zoodra die noodig was. Verder werdon er nog wachten geplaatst in alle holle plaatsen van den weg, omdat de soldaten van bene den af, alles konden zien, wat den weg langs kwam, terwyl zij zeiven tusschen het gras en de struiken verborgen waren. Do tweede luitenant had het bevel over een post, die het dichtst bij de huizen, en dus de gevaarlijk ste was; hy plaatste zijne bersaglieri aan weerszyde opzettelijk met een steen naar een der ramen van |de woning van den heer Mr. J. Fortuijn Droogleever aan de Westbaven te werpen. In deze zaak werden drie getuigen gehoord, verklarende de heer Fortuijn Droogleever eon steen in diens huis gevonden te hebben, vlaggende hy op het laatst van dien avond niet, terwyl de pijpmaker A. Melkert verklaarde gezien te hebben dat beklaagde met een steen wierp in de richting van het huis van dieu hoer. Getuige hoorde een bon9 maar niet het rinkinkelen vau glas. Bekl. bekende gegooid to hebben in de richting van het huis vau genoemden heer omdat daar de vlag niet uithing, maar ontkende de ruit le hebben verbroken. Het O. M. achtte bet feit bewezen en vorderde veroordeeling tot vyf dagen gevangenisstraf. Heden over 8 dagen uitspraak. In de zitting der Tweede Kamer van heden zyn de hh. Dobbelman en d'Olve beëedigd De heer Roëll heeft verlof gekregen nader de minister van Binnenl. Zaken te interpelieeren over art. 24 juncto'88 der Schoolwet in verband met het ingediende ont werp tot school wet wyziging. Na eene langdurige ongesteldheid is te '9 Hage in bijna 57jarigen ouderdom overleden de heer rar. A. Wm. Jacobson. advocaat en procureur bij den Hoogen Raad. De overledene was president van het hoofdbestuur der Mij. tot Nut der Israëlieten in Nederland, lid van het hoofdbestuur dor afd. Nederland van de Alliance Israelite Universele be stuurslid van het Centraal Israëlietisch weeshuis te Utrecht, en bestuurder van verschillende instellingen. Uit Leiden meldt men aan het Dagblad dat het bericht voorkomende in de Nieuwe Rotterd. Ct. van Zondag omtrent de benoeming van mr. Th. Heemskerk tot Hoogleeraar in het Romeinsch recht, naar aanleiding waArvnn curatoren hun ontslag zou den vragen, volkomen ongegrond is. Te Berg-Arabacbt zyn de aftredende heuren D. Oskam en D. Boelhouwer, met den heer J. van der Leeden A.Tz. door de vrijzinnigen als kandidaten gesteld voor lid van den gemeenteraad. Den bekenden Duitschen vioolspeler Waldemar Meyer hebben zijn ïjngelsche bewonderaars een be drag van 1250 p. s^ ter baud gesteld, om daarmede de beste Stradivarius te koopon, die hij vinden kon. De heer Meyer hééft daarop bij zijn terugkeer te Berlijn voor 25,000 mark een viool gekocht, die in 1716 door Stradivarius voor koning George I van Engeland vervaardigd was, de grootste, die Stradi varius ooit in dien vorm maakte. Tot het begin dezer eeuw bleef het instrument in 't bezit der koninklijke familie en ging toen over in handen van een Schotsch edelman, die officier bij het Britsche leger was en de viool overal ook bij den slag van Waterloo medenam. Zijn familie gaf de viool ten geschenke aan den beroemden kunstenaar Molique en deze schonk ze 20 jaar geleden, toen hij niet meer spelen kon, aan zyn vriend en leerling baron Von Dreifusz te Miincbeu. Van hem werd ze gekocht door Rieohers, een violenmaker te Berlyn voor 20,000 mark, en de heer Meyer, die ze van hem kocht, is dus de zesde eigenaar. yan den weg, en hoorde daarop de deur van het naaste huis opengaan. Bukken allemaal! fluisterde de luitenant, terwyl hij zich plat op den grond wierp. De deur ging zachtjes half open, maar daar er niemand uitkwam, vreesde de officier, dat zij ontdekt waren, en dat misschien de geheele expeditie te ver geefs zou zijn; eindelijk vertoonde zich iets wits, dat blijkbaar een vrouwenhoofd was, toen hoorde men een paar kussen, en eene gestalte sloop het huis uit, liep snel en dicht langs den muur, en verdween in een ander huis; toen was alles weer doodstil De luitenant legde daarop aan zijne manschappen uit, wat ieder hunner te doen had. Toen sloeg het zes op de torenklok, die nog de uren aangaf naar de oude Italiaansche manier, zoo als overal in 't koninkrijk der beide Siciliën, dat wil zeggen zes uur in den nacht, hetwelk in dezen tijd van 'tjaar overeen kwam met twee uur na midder nacht. Na het slaan van de klok scheen het den officier toe, dat de stilte nog stiller en plechtiger werd, en toch ook, hoe vreemd het schijnen moge, vermengd met allerlei geluiden; 'twas of zijn waarnemings vermogen en zijn gehoor nog scherper werden, en zoo onderscheidde hy allerlei geluiden, die hij in andere omstandigheden niet zou opgemerkt hebben, zooals het gonzen der insekten, een nauw hoorbaar gefluit, het minste zuchtje van den wind in het on bewegelijke loof der boomen, geluiden van dieren in Het W. v. h. R. neemt" het arrest op, in cassatie gewezen in de zaak van O. J. 8. H., zoutzieder te Dordrecht, die bij vonnis van de Dorische recht bank tan 16 Nov. 1888, ter zake van overtreding der wetten betreffende den acoyn9 op het zout, veroordeeld werd tot boete, by wanbetaling te ver vangen door hechtenis. Het blad vestigt de aandacht op het uit 's Hoogen Raads arrest blijkende feit, dat iemand, uit kracht van onze fiscale wetten, kan worden veroordeeld en is veroordeeld tot eene geld boete van ongeveer vier honderd on twee duizend gulden. Zulke exorbitante geldboeten staan in ge volg gelyk met de algomeene verbeurdverklaring van goederen, by ons reeds afgeschaft door art, 2 van het souv. besl. van il Dec. 1813 StblNo. 10), vooral omdat zy niet alléén den dader van het mis drijf, maar in niet minder mate zijt.o onschuldige betrekkingen treft. Is het, Vraagt het W. v. h. R., met het oog daarop, niet tijd en meer dan tijd, het boetestelsel onzer accynswetten aan eene herziening te onder werpen? De overwoging van deze vraag zij onzen wetgevers met bescheiden aandrang aanbevolen. Aan een wydloopig bericht in de «Soerabaya Ct.» omtrent de ontdekking van kwade praktijken aan het marine-etablissement te Soerabaya, ontleenen wy de volgende feiten. By de afdeeling scheepsbouw bestaat de gewoonte» dat de commandeurs (of zijn het bazen of wat anders misschien bons afgeven voor ontvangen bouten en ander klein materiaal, enz. //Goed voor 25 wegens geleverde bouten,» of iets dergelijks, by voorbeeld. Die bons en hun geldswaardig bedrag worden op het eind van de week opgebracht op den staat, op welken //na verificatie" de uitbetaling ge schiedt in presentie van den directeur, den hoofd ingenieur van scheepsbouw eu nog een paar in genieurs. Altijd door ging dat vlot en grif, nooit eene en kele op- of aanmerking, jaren lang. Schyobaar althans; want dat een bon van 25 voor 75 werd opgebracht, en dergelyke kleinigheden meer» dit viel niet op, het is ook niet de moeite waard, schyiit het, om voor zoo'n luttel bodrag al die bons na te gaan. Hoe het zij, er kwam ruzie tusschen de dti mino~ res en dionsvolgens verraad, zoodat bij de laatste uitbetaling (Zaterdag) een paar kleine //vergissingen» aan het licht kwamen. Zaterdag raiddag en avond diens volgen* een na- gepluis tot in het holste van den nacht by den hoofdingenieur van scheepsbouw. Gevolg, dal er reeds voor p. m. 5000 aan fraude gesnapt en de officier van justitie gewaarschuwd werd. Een vroo lijke drukke Zondag, vol gepluis en gewroet, en een niet minder drukke Maandag waren het natuurlyk gevolg; en zoo zal het nog wel wat voortgaan. Zóóveel is reeds duidelyk geworden, dat de officier van justitie aanleiding vond om den klerk W. be nevens twee inlandsche aannemers voorloopig in verzekerde bewaring te doen nemen. Een gevaarlijk varkon. Verleden week waren twee maunen op eene boerderij te Willesden, in Engoland, begonnen eenige vurkens te voederen, toen eensklaps een mannetjesvarken zich op één hunner wierp, die echter nog tijd had op eene ton te springen. Terwyl hy daar met moeite de aan- de omliggende wildernissen, en de moerassen aan den Crati; dat alles scheen samen te smelten in on uitsprekelijke woorden. Als in de ijlhoofdigheid der koorts, of in dien half bewusten toestand, die den slaap vooraf gaat, vertoonden zich allerlei verwarde beelden voor zynen geest, die eindelijk samensmolten in bet beeld van bet schoone meisje, dat zulk een levendigen indruk op hem had gemaakt. Uit dezen half droomerigen toestand werd hy plotseling gewekt door een zacht en treurig gezang, dat, op oene vreemde maar liefelijke wijs, met een© schoone bariton stem gezongen werd; hij riep zijne bersaglieri zacht toe: Geef acht, en keek toen op lettend naar het pad, waarlangs de roover komen moest. De stem kwam spoedig nader, zij begonnen voet stappen te hooren, en spoedig daarna zagen zij boven zich eene zwarte massa verschynen, on de schaduw van iemand met een hoed met neergeslagen randen afhangende linten, en een geweer op den schouder. Bij eiken post waren vier of vijf van de sterkste soldateu, roet vuisten als van ijzer. Zij hielden de duimschroeven gereed en stonden met ingehouden adem op de naderende gestalte te wachten. De anderen hadden de geweren geladen, en waren ge reed om op het eorste teeken te schieten. Wordt vervolgd.) 0 vallen van het dier afweerde, wierp zyu kameraad het varken met steenen. Hot keerde zich nu tegen dezen; de ongelukkige wist niet te ontsnappen en hein werden door het woedende dier 29 wonden toogebracht. Te vergeefs beukte de eerstaangevallene het varken met eene ijzeren staaf op den rug; het liet zijn slachtoffer niet los. De man is aan zyne wonden reeds overleden. In Maart 1886 gleed een klerk bij de posteryen uit op het trottoir bij den tuinmuur van 't paleis van Prins Albrecht van Pruisen, tegenwoordig regent van Brunswijk, in de Wilhelmstrasse te Berlyn, met het ongelukkig gevolg, dat hij eene verwonding be kwam, welke hein voor altijd ongeschikt voor zijn werk maakte. Er was op het trottoir, tegen de politie-verorde- ring geen asch gestrooiden de verwonde stolde een eisch tot schadevergoeding iu tegen de stedelijke overheid. Hij werd echter met dien eisch verwezen naar den eigenaar van het gebouw, waarvoor het ongeluk gebeurde, en thans, na een langdurig onder zoek, verklaringen van geneeskundigen enz. heeft de rechtbank den postbeambte een toelage van 75 Mark per maand toogekpnd, welke prins Albrecht hem moet uitkeeren. Toon do dames v. d. B. te Velp dezer dagen haren effectentrommel uit do brandkast haalden om de op 1 Juli vervallen coupons af te knippen, misten zij eenige effecten. Reeds spoedig viel het vermoeden der justitie, die met de saak in kennis was gesteld, op mejuffrouw 8. vroeger juffrouw van gezelschap bij gemelde dames, doch sedert Mei 11. in eene andere conditie te Doornenburg. Bij eene huiszoe- v king, die Zaterdag ochtend te Doornenburg door **de» rechter-comraissaris en den officier van justitie is gehouden, werden de vermiste stukken gevonden in het bezit van mejuffrouw S. Deze is daarop naar het hnis van bewaring te Arnhem overgebracht. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van het Ned. Tooneelverbond werd met de behan deling der voorgestelde reglementswijziging voort gegaan. Op art. 45 en 46 in hoofdzaak bepalende «dat de voorbereidende opleiding van toekomstige leerlingen dor tooneelschool door het Nederlandsch Tooneelverbond gesteund en geregeld kan worden» werden verschillende amendementen voorgesteld. Rotterdam en Dordrecht stelden als motie voor een voudig artikel 45 te schrappen. Den Haag stelde, hij amendement, in hoofdzaak voor, dat het hoofd bestuur onder zekere voorwaarden op aanvrage van een afdeeling uit de algemeene kas voor de voor leidende opleiding van toekomstige leerlingen der tooneelschool ondersteuning verleene. Amsterdam stelde voor het volgende amendement: //De voor bereidende opleiding van toekomstige leerlingen der tooneelschool is een voorwerp .van voortdurende zorg van hot Ned. Tooneelverbond. Die voorbe reidende opleiding heeft, zoolang de noodzakelijkheid daarvan blykt te bestaan, plaats in eene nnn do Tooneelschool verbonden voorbereidende vakschool." De heer Pekelharing van Rotterdam lichtte de motie der afd. Rotterdam toe, waarop de heer prof. 8tokvia betoogde, dat de opheffing van do voorbe reidende school, gelyk zou staan met de opheffing der vakschool. Spr. las eon brief van den heor Van Hall voor, waaruit bleek, dat deze van dezelfde meening was. De heor Taco H. de Beer betuigde z|jn instemming met het gesprokene door den heer 8tokvis. Do heer L. Simons Mzn. toonde aan, dat geen enkel steekhoudend argument voorj de af schaffing der voorb. school was aangebracht; de kosten er van zyn niet hooger dan 1000, dus #duur» is de school niet De heer F. van der Goes sprak in donzelfden geest. De heer mr. Stam lichtte het nm.-s-Hage toe, waarop de heer Róssing eveneens voor de instand houding der voorb. school pleitte, waaraan echter z. i. een //Schouwburg der jongeren" verbonden moest z|jn. De voorzitter verdedigde het voorstel van het hoofdbestuur, terwyl do heer Jacobson in antwoord op don heer Stokvis beweerde, dat uit de geschie denis der Tooneelschool is gebleken, dat een voorb. school niet noodzakelijk is. De heer Krelage wees «r nog op, dat de twee beste leerlingen der school, de heer Schulze en mej. Sablairolles geen voorbe reidend ondorwijs ontvingen, hetgeen de heer Rós sing in zooverre erkende, dat die beide leerlingen, met van wego de school, maar daarbuiten onder is genoten. Dat onderwijs was echter zoo ouvol doende gebleken, dat daarna de voorb. school is in gevoerd. De heer Stokvis ried aan, om, zoo men geen geld had, om èn de voorb. school èn de vakschool te onderhonden, de eerste te behouden en de laatste w verbinden aan een of ander tooneel. Groningen hield aan de wenschelykheid vast van afsohaffing der voorberoidonde school. Rotterdam's motie om art. 45 en de daarop ingediende amende menten eenvoudig niet in stemming te brengen, werd ten slotte met 41 tegen 16 stemmen ver worpen. De le al. van ain.-*s-Üaget waarvan boven de in houd is gegeven, werd aangenomen; maar, op voor stel, von den heer Jacobson, werd besloten te her stemmen, omdat het niet was uitgemaakt, of de voorb. school al of niet was uitgosloten. Het am. 's-Hage, thans aangevuld in dien zin, //dat de op- lijding nooit kan plaats hebben in voorbereidende klassen, vei bonden met de Tooneelschool", werd verworpen met 81 tegen 26 stemmen. Het am. Amsterdam werd daarop met 31 tegen 26 stemmen aangenomen. Met 31 tegen 26 stem men werd bepaald, dat dit amendement in de plaats kwam vau het voorstel van het hoofdbestuur. Daarop werd de behandeling der verdere regle mentswijzigingen tot een later tijdstip uitgesteld en de vergadering gesloten. Bij de begrafenis van den Javaanschen muzikant Anan, die tol de kampong op de Parijtche tentoon stelling behoordo, deden zich eigenaardige moeilijk heden voor. De commissaris van politie had vol macht gekregen, het lyk weg te doen brengen Toen hij eehter bevel gaf het lijk op te nemen, boden do andere Javanen van de kampong hevigen tegenstand. Allen hadden zich rondom hun dooden makker geschaard en weigerden hem te laten weg voeren. //H|j is niet dood!" riepen ze, //hij kan niet buiten z|jn land sterven. Waarom wil hij ons verlaten, hij had het hier zoo goedenz. De commissaris wist niet, wat te doen. Eindelijk, na omstreeks een uur onderhandelens, slaagde men er in, den Javanen te beduiden, dat Anan naar een grooten en mooien tempel zou worden gevoerd, waar hij het heel goed zou hebben, en dat zijn landgenoteu hem bovendion den volgenden dag tabak en andere lekkernijen zouden mogen brengen. Toen oindelyk gaven zij toe en den volgenden morgen kwamon zij inderdaad in 16 rijtuigen met allerlei versnaperingen voor hun vriend Anan, die echter hardnekkig weigerde, zich te laten opwekken. Zij moesten dus wel toestaan, dat hij begraren werd. Zondagochtend is de sneltrein van KeulenFrank fortMime hen bij het station Roehrmoos ontspoord. Volgens officieele berichten was de wissel verkeerd gesteld, zoodat de trein kwam op een zijspoor, waar drie waggons stonden. De sneftrein was byzonder vol, zoodat men reeds bij de zeven wagens, welke de trein telde, te Afschaffeuburg nog eenige wagens moest aanhaken. Tot de reizigers behoorden vele reizigers uit Frankfort/ maar deze kwamen er goed af. Acht reizigers verloren het leven, en tot deze behoorden v|jf personen, die allen uit Eibenstock en Saksen kwamen en by elkaar zaten. De andere drie dooden zyn een luitenant uit Ingolstadt en een onbekende vrouw met een kind. Bovendien werden een tiental reizigers gewond, meest ingezetenen uit Nouronberg, Eibenstock en Ingobtadt. De eerste geneeskundige hulp word verleend door de genees- hteren van den extra-trein, die terstond uit Röhr- moos werd afgezonden. De gewonden werden terstond naar het ziekenhuis te Müncheu overge bracht. Dat voorAl de reizigers uit Eibenstock worden getroffen, komt, daar de wagen uit Saksen de eerste was van den trein. Het station Röhrmoos is het derde statiou van Miinchen en is van deze stad 27 kilometer verwyderd. Dat vele Parysche schoonen kostbare edelge steenten bezitten is bekend. De kostbaarste paarlen, waarran de waarde op 1.500,000 frs. geschat wordt, bezit mej. Dosne, de schoonzuster van Thiers. Hare zuster, mevr. Thiers, heeft aan het land een drievoudig paarlensnoer met brillanten slot, tor waardo van 10(1,000 frs. vermaakt, dat zich bij vele andere kleinooden in het museum Thiers in het Louvre bevindt. De hertogin d'Uzès bezit een halssnoer bezet met vieille roche% uit Brazilië, meer dau 1,000,000 frs. waarde. Do hertogin Droudeauville heeft een kastje, waarin zich alle mogelijke versierselen, arm- en hakbanden, doekspelden, enz. bevindon, bezet mot diamanten van het zuiverste water en schoonston gloed. Een der schoonste paarlsnoeron in Frankryk bezit de gravin de Portalès. Mevrouw Say heeft eeu halssnoer von zwarte en witte paarlen, dat stellig minstens 300,000 frs. waard moet zyn. De kostbare smaragden van de hertogin de Monchy, de met brillsiiteu bezette ceintuur van de barones Gourgaud, en druppelvormige paarlen der hertogin do Noailles enz. wekken algemeen de grootste bewondering en afgunst. Engeland heeft in overleg met Dnitschland het plan opgevat tot bijeenroeping van eene nieuwe oon- ferentre omtrent de aangelegenheden in Afrika, die waarschijnlijk in het najaar te Brussel zal worden ge houden. 0 Behalve Engeland, België en de Congo-Staat heb- ben Frankryk en Italië reeds hun toestemming ge- geven. De voornaamste onderwerpen der conferentie zullen zijn: onderdrukking van den slavenhandel en het onderzoek naar de verschillende middelen tot be vordering der beschaving in Afrika. De openbaarmaking der Dnitsche nota's door prins Bismarck heeft haar doel gemist, indien de kanselier althans heeft gemeend, dat hij de Zwit sersche. regeer ing door deze in de diplomatie niet geVrone handelwijze zou afschrikken. Der Bund, blijkbaar sprekend namens de Zwitsersche regeering houdt vol, dat de grieven der Duitsche regecrinw onrechtvaardig en ongegrond zyn. Het Zwitsersche blad bestrijdt de Nordd. Allgem. Ztg. met feiten. In 1888 werden 10 en in 1889 reeds 15 anarchisten over de grenzen gebracht en het blad Sozial-Dcmocrat werd verboden en verhuisde ""Sr Londen, maar de Rebel en de FreiAeit werden door de Duitsche agenten Haupt en Schroder voor Pruisisch geki onder de Zwitsersche werklieden verspreid. Toen Schroder in hechtenis werd geno men, vond de Zwitsersche politie zelfs dynamiet in zyn bezit. Schroder bekende, dat hij reeds sedert 1884 in dienst stond van de Duitsche politie en geqggeld geld ontving, evenals zijn waardige ambt genoot Schmidt, die zyn best deed om de anar chisten te bewegen voor Duitseli geld een atten tats fonds op te richten. Ton stelligste protesteert daarom Der Bund tegen de beschuldiging, dat de Zwitsersche politie de woelingen der socialisten in haar land begunstigt, terwyl het juist de Duitsche agenten waren, die daar een anarchistische .school trachten te stichten, ten einde prins Bismarck reden te geven Zwitser land als het brandpunt der anarchisten aan de kaak te stellen. Ondanks het voortduren van den strijd tusschen doze beide officieuze bladen staan de kansen voor een spoedige bijlogging van het geschil niet ongun stig. Ten minste van officieuze zijde wordt beves tigd, dat keizer ilhelm zich zoowel te Sigmaringen als te Stuttgart inderdaad in dezen geest heeft uilgelaten. Het wordt dan ook tijd, dat aan het gehaspel een einde kome, te meer, daar prins Bis marck werkelijk niet van plan schynt te zyn iets tegen Zwitserland te ondernemen. De Oostenrijksche delegatie heeft in eene Voltal lige zitting de begrooting van buitenlandscho zaken voor 1890, de supplementaire kredieten voor 1889, de budgetten van marine, oorlog en financiën, zonder debat aangenomen. De Hongaarsche Delegatie heeft in een volledige zitting de rijksbegrootingen voor marine en finan ciën cn het gewijzigde budget van 1887 goed gekeurd. Omtrent het bezoek van den Duitschen Keizer aan Engeland is thans vastgesteld dat de Keizer op 2 Augustus to Osborne aankomt. Den volgenden dag is er vlootrevue te Spithead, waarbij de Keizer door den prins van Wales zal worden ontvangen. Den 5n brengt hij een bezoek aan de Koninklijke werven te Portsmouth, en den 6n begeeft hij zich naar Aldershot. Het bezoek duurt 6 dageu en wordt met het houden vau roeiwedstryden besloten. De „Norddeutscbe Lloyd» zal naar de vlootparade te Spithead een zjjner grootste booten zenden en reeds bijna alle plaatsen zijn daarop besproken. De Keizer van Oostenrjjk wordt 12 Aug. te Berlyn verwacht en zal daar blyven tot den 16n. Men verzekert te Berlyn dat Frans Jozef heeft ver zocht niet al te feestelijk te worden ontvangen. De Oostenryksche Keizer zal in elk geval een groote parade bywonen. Van het togenbezJfc van don Czaar is nog altijd niets bekend. Het huwelijk van den Griekschen Kroonprins met Prinses Sophie van Pruisen zal, luidens officiéél borioht, op 18 Ootober plaats hebben. De Duitsche Keizer komt da«gs na aankomst der bruid te Athene. •.f-'ii*® de Makelaars De markt was heden vast. lmco Tankfust 8.55. Geïmporteerd fust 8.60. Augustus-, September-, October- November- en December-levering 8.76. I AMSTERDAM, 9 Juli. (Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen onveranderd. Aaud. Ned. bank 4°/o hooger. Oostenryk vast, overige buiten- l.ndsche iets flanwer. Warsohau-Weenon 1 hoogor. Zweden-Noorwegen flauw. i

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 4