Bultenlandsch Overzicht. man, Lobman en Van Delden aan welke de re- Keling der werkzaamheden in de afdeelingen, be houdens de eindbeslissing der geheele Kamer, is opgedragen, had by meerderheid ran stemmen be sloten, het voorstel thans niet te onderzoeken, omdat waarschijnlijk de tijd zou ontbreken. Al thans werd dit motief door de heeron Lohman en Schaepman opgegeven. Doch zeer duidelijk was de houding dezer heeren geenszins. Blik baar begeerde men het financieels debat niet; maar wilde dit liever niet met ronde woor den uitspreken. Zelfs werd thans beweerd, dat slechts voorloopig de belastingvoorstellen niet op de lijst waren 'gebracht, doch dat men den loop der werkzaamheden wilde afwachten of de gelegenheid voor dit "onderzoek zich nog zou opdoen. De heer lohman scheen nog eenige hoop te koesteren, dat fle onderwijswet in diit zittingjaar kon worden afge- daan, en daartoe mocht hot afdeelingsonderzook der belastingvoorstellen goen beletsel zijn. De heer Rutgers stelde voor dat de Kamer zou aandringen bij de centrale sectie om de bedoelde voorstellen te onderzoeken voor zij uiteengaat. De heeren Hartogh en Van Houten ondersteunden dat denkbeeld. Er bestaat inderdaad voor de Kamer weinig grond otn voor het volgend zittingjaar te laten liggen, hetgeen thans zonder veel bezwaar ondernomen kan worden. Voor het volgend jaar zijn te wachten onderwijsdebation, pensioenregeling en, naar wij hopen, de voorstellen aan welker onverwijlde af- doening do Kamer zioh niet mag onttrekken tot verzekering van de waarborgen onzer weerbaarheid naar buiten. Hierbij komt dan nog de regeling van het militair onderwijs en tal van zaken op finan cieel en socinal gebied, die dringend afdoening cischen. Reden te over om niet uit testellen wat kan worden afgedaan. Intusschen heeft de meerderheid anders beslist. Met 46 tegen 34 stemmen (zuivere>artijstomming) heeft de Kamer een debat over de finanoiën gewei gerd., „Neen," zeiden de heeren Lohmann en Schaepman, «wij bedoelden slechts dat het heden nog niet op de lijst mag voorkomenmorgen of overmorgen brpngen wij hot misschien aan de orde." Wij zullen zien wat de centrale sectie^ doet, nu de Kamer geweigerd heeft hare meening uit te spreken. Voor heden is eeae lijst van werkzaamheden opgemaakt ter behandeling in openbare zitting. Aan het hoofd daarvan staat de interpellatie- Roëll, terwijl ook liet voorstel san don heer Seyffardt en liet regeeringsvoorstel tot verlenging van den diensttijd der milioiens van de lichting 1881 op de agenda voorkomen. Aan de kusten van de Oostzee is de zeehonden- jacht thans zoo goed als afgeloopen en zeer goed ge weest. Een groot aantal dezer dieren is buit gemaakt, waaronder zeer schoone exemplaren, die eerst na een hevig verzet, en nadat zij de netten erg beschadigd hadden op 't droge konden gebracht worden. De meesten kwamen dood uit de notten, waar zy door zich in de mazen te verwarren gestikt waren. Onder de gevangen zeehonden bevonden zich exemplaren van 200 pond zwaarte. Volgens getuigenis van oude visschers werden vroeger nog grooter zeehon den gevangen, van 300 tot 400 pond gewicht. Men kan nagaan hoeveel visch dagelijks door zulke dieren weggekaapt wordt en welke verliezen de visschers Vindt u niet, kapitein, dat het een mooi meisje is? Heel mooi, dat is waar, en ik geloof waarlijk dat zij je betooverd heeft. Ja, 'tis zeker, dat ik nooit iets zoo schoons gezien heb. Zij is 't mooiste meisje uit de geheele streek, zeide de syndicus, die haar met zekere beleefdheid gegroet had; eene Milano, eene nicht van Agesilao Milano, van San Benedetto, dicht bij San Martino. Zij had drie broeders, de beide oudsten waren groote vrienden van Agesilao; nadat hun neef eene moord aanslag op den koning gedaan had, hadden zij aller lei vervolgingen te verduren van de aan de Bourbons verkochte politie. Toen Garibaldi door Calabrië trok, volgden zij hem, de eene sneuvelde in den slag Van Maddaloni, en de tweede is nu korporaal in het twaalfde regiment infanterie. De derde is pas negen jaar oud, en woont, met zijne zuster, bij zijn ouden vader. Zij hebben wat land en een stukje bosch- grond, en leven zuinig doch niet armoedig, en of schoon zij altijd de bosschen bewoont, en pndanks hare schoonheid, wordt zij door de roovers steeds ontzien, zelfs door Savro, den schrijver van dien brief, die, naar men zegt, smoorlijk op haar verliefd is, doch door haar met minachting behandeld wordt. Zy is te braaf om uwe maïtres, en te arm om uwe vrouw te worden, bet is eene hopelooze zaak, luitenant. Wie denkt er nu aan die dwaasheid, hernam de luitenant, terwijl hij de schouders ophaalde, daardoor lijden. De levend aan wal gebrachte dieren werden dadelijk gedood en gevild; uit de eenige duimen dikke Bpeklaag wordt traan gekookt van een 160 a 200 pond zwaren zeehond verkrijgt men 40 tot 60 liter traan. Naar men zegt, zijn thans aan de Friesche kusten een groot aantal zeehonden. In het Tydechrtft der Nederlandsohe maatschappij ter bevordering van nijverheid wijst de heer F. W. van Eeden op het gebrek aan vindingrijkheid der hedendaagsche Nederlanders, waarvan het gevolg is dat hier sommige vakken beoefend blijven, die geen of slechts een zeer schraal voordeel geven, en dat in vele bedrijven de een den ander gedachteloos volgt en niemand eigenlijk komt op nieuwe ideeën. De tegenwoordige Nederlander is niet zoo vindingrijk als zijn voorvaderen. Hy wil wel geld verdienen, maar weet niet genoeg wegen daartoe, en daardoor kiest hy juist die wegen, waarop het meest gedrang is. Verschillende grondstoffen uit ovorzeesche gewesten worden hier bij massa's ingevoerd en weder uitge voerd naar Duitschland, om daar door de industrie te worden verwerkt. Te vergeefs zoekt men in Nederland b.v. een han dig industrieel, die bekwaam is om de huiden van leguanen, roggen, haaien en slangen tot fraaie voor werpen van dagelyksch gebruik te bewerken, zooals in Frankrijk en Duitschland geschiedt. Evenzoo is het met de ivoornoten, die uit Zuid—Amerika worden aangevoerd om in Duitsche fabrieken tot knoopen te worden verwerkt. De grondstof wordt in massa doorgevoerd en voedt de buitenlandscbe industrie, die de uit die stoffen bewerkte voorwerpen hier met voordeel weder invoert. Ja zelfs werd medegedeeld, dat veel van het hier ingevoerde Duitsche fijne mandenwerk gemaakt wordt uit Nederlandsohe teenen met Nederlandsohe verf. Een groot bezwaar wordt door velen geacht de bescherming, die in andere staten aan hunne indus trie wordt verleend. De schr. gelooft, dat de ware industrieel, de bezielde industrieel dit bezwaar niet te groot zal achten en door oorspronkelijkheid en vindingrijkheid zal overwinnen. Ja, hij'' ziet in dat bezwaar juist een spoorslag voor hjederland om als van ouds alle natiën door het gehalte zijner produc ten te overtreffen. Waar wij het leelijke basterwoord «chique» (vulgo juard herinnert ons nog Maar genoeg, eindigt de heer v. E.! Heb ik overdreven, niemand zal ontkennen dat hier toch wel iets to doen valt, en dat onze Nederlandsohe Maat- schappij ter bevordering van Nijverheid hier iets doen kan. Hoe millionnirs reizen. Over een rois van den schoonzoon van den Amerikaanschen Croesus Van der Bilt deelen Amorikaauscho bladen het volgende mede: Dr. Webb, president van de Wagner Palace Car Company, diens echtgenoote, eon dochter van William H. van der Bilt, bonevens hun kinderen en eenige verwanten en kennissen, te zamen zestien personen, aanvaardden den 6 April jl. met een extratrein van vior „paleiswaggons" van New-York uit, een reis door de Voreenigde Staten en Canada. Den Hen Juni bereikte de trein het eindpunt van den tocht, Shelburno, waar dr. Webb gewoon is den zomer door te brengen. De reis had twee maanden geduurd. Gedurende dien tijd had de extra-trein, welke een tot dusver bijna ongekende snelheid ontwikkelde, een weg van 20,000 mylon afgelegd. Het reisgezelschap heeft alle bezienswaar dige plaatsen en streken in de Vereenigde Staten en Canada bezocht, zonder evenwel zich ergens lang op te houden. Natuurlijk woonden de reizigors steeds in de weel derig ingerichte waggons en namen, gedurende de geheele reis, geen enkele maal hun introk in een hStol. Een der «paleiswaggons», Mar Quita genaamd, was uitsluitend bestemd voor mevrouw Webb, haar kinderen en een paar dienstboden. De waggon be stond uit een zeer smaakvol ingericht boudoir, waarin zelf een piano niet ontbrak. Een andere waggon diende als eetzaal en gezelschapskamer, terwijl een derde een rookvertrek, een badkamer, een ruimte voor bagage, een buffet en een slaapkamer bevatte. De laatste en prachtigste waggon was die, welke dr. Webb zélf bewoonde. Daarin bevonden zioh een spreekvertrek, een slaapkamer, een bibliotheek enz. ook een observatorium, waar alle mogelyke geogra- phische kaarten, meteorologische toestellen, natuur kundige instrumenten te vinden waren. Vermeldenswaardig is nog, dat dr. Webb gedurende de geheele spoorreis, met zijn secretaris en andere personen in New-York in verbinding bloef, door middel van den fonograaf. By elke voorkomende gelegenheid verzond de dokter een der fonografische cylinders, waarin hij gesproken had, met do posten de geadresseerden hoorden uit deze oylinders niet slechts duidelijk de stemmen der reizigers, maar ook het geraas, dat de trein veroorzaakte. Het pleizierreiajo heeft den hoer Webb de kleinig heid van JE 100,000 gekost, een nitgaaf, welke zich een schoonzoon van Van der B lt gemakkelijk kan veroorloven. Eenige soldaten hielden Zondagavond de wacht aan de poort van Dourne. (België.) Een drietal stak vlug even den spoorweg over en verfriachte zich in een naburig café. Plotseling waarschuwde da schildwacht, dat in de verte een officier naderde. Do soldaten lieten hun glas bier achter en snelden naar bun post. Zij vonden echter den toegang ver sperd door den slagboom, daar juist een trein uit Holland moest passeeren. De militairen twee korporaals en éen soldaat bleven wachten, de trein snorde voorby, zij sprongen over den slagboom en zouden fluks den weg oversteken, doch bemerkten door hun haast niet, dat de trein van Antwerpen naar Holland kwam aanstoomen. De soldalen voelden zich plotseling door de locomotief gegrepen en op den grond geworpen. Een kreot van schrik ging op uit de menigte, dio hiervan getuige was. D» trein snort voorby, men zoekt langs den weg en vindt de vroeselijk verminkte lichamen der drie slachtoffers. De een was letterlijk in drie stukken gesneden; do twee andoren ademden nog, doch ver voerd naar een naastbijgelegen café en het hospitaal van Botgenhout, hebben ook deze twee den geest gegeven. Ter gelegenheid van de Parysohe tentoonstelling van 1867 werd tusschen 10 militaire muziekkorpsen van verschillende natiën, zooals mon zich zal her inneren, een wedstrijd gehoudentwee Fransche, een Pruisisch, een Badensch, een Beiersch, een Oosten- rijksch, een Nederlandsch, een Russisch, een Belgisch maar ik val haast neer van vermoeidheid, en verlang zeer, om naar bed te gaan. Goeden nacht! en hy ging heen. Maar hij bleef nog een paar uren aan 't raam staan rooken, altijd denkende aan de schoone Argenida Milano. Morgen zal ik naar 'tbosch gaan, zeide hij, ter wijl hij naar, bed ging. Om zes uur stond hij op, nam zijn revolver, en was een half uur later al buiten het dorp, zonder zich te bekommeren om de roovers, die misschien nog in den omtrek rondzwierven. Toen hy aan 't huisje van Argenida Iwam, was het gesloten, en niemand was in de nalAeid te zien; hij dwaalde door het bosch, en ging naar een punt, waar hij meende meiischen te liooren. Vijftig passen verder zag hij een hoop gezaagde planken, netjes opeen I gestapeld; en iets vorder twee vrouwen, die elk eene plank droegen, daarachter een oud man, die er twee op zijn schouder had. Toen hij by den grijsaard I gekomen was, die onder den last gebogen voortliep, zag hij dat deze op 't punt was van te vallen; hij ging haastig toe, nam hem de planken af, en hielp hem vriendelijk overeind. De man zag hem strak aan, boog daarop het hoofd, en ging zitten. Hebt ge u bezeerd? Neen Eccollenza, ik geloof het niet. Die planken zyn veel te zwaar voor u. Zijt ge een timmerman Neen Eccellenza; de oude Milano heeft mij uit barmhartigheid die planken gegeven, en nu breng ik die by den timmerman om er eene doodkist van te maken voor 'mijn zoon, dien gij mij gisteren hebt doodgeschoten, antwoordde de oude man, den luitenant ernstig aanziende. Deze wist eerst niet, wat hy op die onverwachte toespraak zeggen zou, toen antwoordde hy: Je zoon heeft eenige dagen geleden een knaap van veertien jaren, onder de oogen van zyn vader vermpord, daarop den vader, en eindelijk hun be diende, zelf vader van een gezin, die zyn meester te hulp kwam; en hij heeft die drie moorden zonder de minste noodzakelijkheid gepleegd. Dat is waar, sprak de oude man, terwijl hij zijne blikken op den grond vestigde. Je zoon dreef oen ellendig handwerk. Al» je nog mper zoons hebt, hoop ik dat je hen op een beteren weg zult voeren. Ik heb er geen meer Eccellenza. Een van de drie was naar de bergen gegaan, hij verried de bende aan de soldaten, en werd uit wraak vermoord door twee roovers, die niet gevat waren; de tweede kwam te Gaëta in oen oproer om het leven, den derden hebt gy gis teren laten dood schieten. Ik beklaag er mij niet over, maar ik kan gerust zeggen en by deze woorden stond hij driftig op dat er slechts recht is tegen de armen, de groote heeren, die ons de gemeente-gronden ontnomen bob ben, zyn niet gestraft, daaraan heeft nooit iemand gedacht. Wordt vervolgd.) es een Spaansch. En men herinnert zich óók, dat onze Grenadiers met roem uit dien stryd terug keerden. Ook nu bestaat het voornemen zulk een internatio naal concours te organiseeren. In hot «palais de rinduitrie* zal, op 12 September waarschynlyk, het muzikale tournooi plaats vinden. Eveoals in 1867, moeten ook nu de verschillende muziekkorpsen zich met elkaar meten om 4 gedenkpenningen ter waarde van 6000, 3000, 2000 en 1000 francs. In de Haagtche Ct. leest men Een schoone daad werd ons heden medegedeeld. De werklioden der Haagscbe gemeentelijke gasfa briek behaalden de premie van 30, omdat zij het eerst water hadden gegeven by don brand in de Mackaystraat. Dat geld, verdeeld, zou aan elk der mannen ongeveer een gulden hebben opgebracht. Zij ver zochten echter aan den met de uitbetaling belasten ambtenaar, de geheele som te zenden aan «die arme bliksems», welke door den brand zooveel schade hebben geleden. Heden werd het aan het huis gezin ter hand gesteld. Prinses Pignatelli, de Vorstendochter, die afdaalde tot ca/e'chantant-imgerm en later tot buffetjuffrouw, verhaalt in haar levensbeschrijving, welke dezer dagen te Berlijn by Hermann Schmidt verscheen, een aan tal bolangwekkende bijzonderheden uit haar veelbe wogen leven, dat den lezer romantischer dunkt dan een roman haar jeugd, als dochter der Hertogin van Reggina, gemalin van den Siciliaanschen gezant aan het Russische Hof, haar later verbljjf te Rome en te Parys, waar zy tijdens het beleg met hare moeder, hare zuster en haar aanstaanden zwager, Graaf Potocki, in een luchtballon vluchtte uit dé benarde stad, de opgang, dien zy later te Parys maakte in de salons van haren zwager, graaf Potocki, enz. Maar vooral merkwaardig is een voorval, dal zij raeodeelt uit de dagen, toen zy te Weenen buffet juffrouw was in Mauon Rouge. «Daar kwam," zoo verhaalt zy, «dikwyls een jong man, 's avonds laat, als de andere gasten ver- trokkon waren. Hy had oen schrander ou vriende lijk gelaat. Doorgaans dronk hy zwijgend zyn wijn en soms, loosde hy een diepen, smartelyken zuoht. Na verloop van eenigen tyd maakten wjj kennis. Ik verhaalde hem mijne geschiedenis en hy trachtte mij te troosten over de onaangenaam heden mot mijne familie. Eens vergezelde hy mij een eindweegs, toen ik naar hais ging. Wij liepen langs den Donau, toen hy plotseling bleef stilstaan en met een somberen blik naar het kalme water wees. „Kyk, Prinses, éen sprong daarin en alle smart is voorby. Maar ik mag zelfs dat niet doen. Ik heb plichten, groote plichten, en moet die vervullen Sterven, en rost vinden, een vernietigd loven eindigen, dat, geloof me, Prinses' dat is het beste Ik benyd de zon, omdat zij hare millioenen stralen uitzendt; ik benyd den bedelaar, die zyn hand ophoudt om kopergeld, maar die vry is. Ik benijd u, Prinses, omdat gij u hebt losgescheurd van de conventies, die ons handen en voeten binden. Ik hob u opgezocht, om te zien of ge berouw hebt, of ge zoudt willen terugkeeron in de maatschappelijke slavernij; maar dat wilt ge niot. Uw onverschilligheid is verruk kelijk. Want, geloof mij, niet de sterken en mach tigen, maar de onverschilligen genieten het leven Daarom is de dood, de tot volmaaktheid gebrachte onverschilligheid, het begeerlijkst goed." De jonge man, die zoo sprak, was de ongeluk kige Kroonprins Rudolf van Oostonrjjk. Eindelijk is het deu bekenden Amerikaanschen vuistvechters Sullivan en Kilrain gelukt in de Ver eenigde Staten oen rustig plekje te vinden, waar zij eikaars krachten konden melen. Reeda sedert maan den reisden beide kampioenen, door hun vrienden en wedders begeleid, de republiek rond, maar de politie volgde hun spoor, ten einde den strijd te verhinderen. Ten slotte werd de politie tooh ver schalkt en gelukte het den boksers slaags te raken, en wel by Richburg, in den Staat Mississippi. Zoo dra het bekend werd, vertrokken extra-treinen uit flew-Urleans, die duizenden nieuwsgierigen naar Richburg brachten. Sullivan, tot dusver de Champion, is dit gebleven. een jsngdurigen hardnekkigen strijd, waarin beide reuzen elkaar uren achtereen beukten, bleef Sullivan overwinnaar, nadat 75 round» waren uitgevochten. Kilrain s lichaam zegt de Herald zag bonten auw, maar Sullivan had slechts enkele schrammen en ulauwe plekken gekregen. Daarentegen leed Sul livan aan hevige maagpijnen. Kenmerkend voor den hartstocht der Amerikanen voor dergelyke vechtpartijen is het feit, dat het bu- n V.1" de -Serafd te New-York letterlijk belegerd <loor belangstellenden, die-, toen het bekend was, dat de stryd had plaats gevonden, den uitslag kwamen vernemen. Te Boston, Sullivan's geboorte- plaats, was het drukker op straat dan bij een ver kiezing, zoodat de politie alle moeite had om do straten, waar couranten uitkwamen, open te honden voor het gewone verkeer. Ook te Philadelphia Baltimore, Cincinnati, Chicago, ja zelfs te San Francisco heerschte dezelfde beweging. Overal wa ren 's avonds extra uitgaven der bladen verspreid, doch deze konden niet in zoo grooten getale worden aangeroerd, of ze waren terstond weg. Groote sommen zyn op beide kampioenen gewed De weddenschap was 7 voor Kilrain tegen 10 voor Sullivan. Men wist dat Sullivan sterker was, maar velen verwachtten, dat Kilrain door zyn vlugheid en taaiheid het langer zou kunnen uithouden dan de reusachtige Ier, die daarbij in den laatsten tijd niet zeer geregeld had geleefd. Kilrain's nederlaag komt zyn hrainer, den Engelschen Fox, op 36,000 gl. te staan, want behalve den inzet van 18,000 gl., moet hij ook do reis betalen voor Kilrain eif zijn 'secon danten, waartoe ook de Engelsche champion Mitchel behoorde. De autoriteiten in Louisiana wisten natuurlijk wat er voorviel, Joch zy lieten de boksers met hun vrienden rustig vertrekken, nadat zij beloofd hadden den stryd met in Louisiana te doen plaats hebben. De leden van den gemeenteraad van New-Orleans zonder uitzondering, maakten toen gebruik van de gelegenheid en woonden het gevecht by, nu dit in den Staat Mississippi werd geleverd. In het geheel waren ongeveer 200 verslaggevers tegenwoordig, die de beide vuistvechters steeds hadden gevolgd en zich nu haastten den uitslag per telegraaf naar alle zyden te melden. Eergisteren werd te Leiden de 112de algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, door den voorzitter dr. D. de Haan geopend. Na holde gebracht te hebben aan het comité, dat het plan van eene tentoonstel- ling, uitsluitend van Leidsche nijverheid, had ten uitvoer gebracht, ging de voorzitter, naar aanleiding I dezer tentoonstelling, de ontwikkeling der hoofd- I takken van Leidsche nijverheid, die daar werden en nog worilon uitgeoefend, na. Spreker besloot zijn openingsrede ongeveer aldus: Door den drang der tjjden is veel wat vroeger bloeide te' niet gegaan, onder den druk van het continentale stelsel en van de hoogst moeilijke jaren op het einde der vorige en in het begin dezer eeuw hebben tal van fabrieken Hier tq Leiden haar werk moeten stoken, maar de geestkracht en volharding van oudsher in Leiden inhoemscb, heeft niet gerust voordat men zich uit den toestand van verval had opgeheven. De tentoonstelling gVfcft het u allen te zieu wat die volharding vermag en tot welke hoogte de van oudsher beroemde draperienering ook nu weder is gestegen. Wy weuacken har een steeds vermeerderende welvaqyt toe, maar dan nu in vrij heid groeiende en bloeiende. Het jaarverslag wordt voorgelezen, waarin o. a. met ingenomenheid wordt gewag gemaakt van het oprichten der Heide-Maatschappy. Door Amsterdam wordt voorgesteld eene commissie te benoemen, ten einde omtrent het moderniseeren der Maatschappij van Nyverheid een onderzoek in te stellen en in eene volgende vergadering te dienon van rapport. Verschillende verslagen worden uitgebracht, zooals over het Koloniaal Museum, het Museum van kunst nijverheid, de Boekverzameling, Staatsinmenging op sociaal gebied, Proefstation voor bouwmaterialen, Rookvrije vorbranding en stoenkolengas tot verwar ming enz. Het bleek nog, dat de Maatschappij by den aanvang van dit jaar 2072 gowone, honoraire loden en donateurs had, tegen 2223 in het vorig jaar. De vroeger gestelde vraag over de wenschelijk- heid van eene wet op de fabrieksmerken en of er aanleiding kan bestaan, de Nederlandsche wet op de fabrieksmerken te wjjzigen volgens de Engelsche? werd door directeuren, ondanks de adviezen van enkele afdeelingen, ontkennend beantwoord. Dit was niet naar den zin van Arnhem, welk departe ment meende, dat do zaak door de departementen in het algemeen (6 hadden slechts rapport er over ingediend) niet voldoende was overwogen, zoodat het voorstelde haar opnieuw te onderzoeken. Dit voorstol werd door Amsterdam ondersteund, omdat de departementen, welke over deze zaak reeds in ongunstigen zin rapporteerden, naar Amsterdam's oordeel, niet voldoende begrepen hebben, waarop het eigenlijk neerkwam. Immers Amsterdam wenscht wel de wet gewjjzigd te zien, maar niet volgens Engelsch model. Nog lang werd over deze aange legenheid beraadslaagd, waarna hof praeadvies van directeuren door de vergadering met 182 tegen 12 stemmen werd bekrachtigd. Later deelden de directeuren mede, dat zy be sloten hadden het vraagstuk opnieuw bij de depar tementen in behandeling té brengen en daarna in de algeneene vergadering van 1890. «De invoering van het onderwjjs in handenarbeid op de lagere school en op de kweek- en normaal school» en „Huisvlijt als middel tot volkswel- rï ?niS° be»preking aan de prudentie van het hoofdbostuur overgelaten Omtrent de vraae of de instelling van iets dorgeljjks als het voorma lige gildewezen wenschelijk is ter veredeling van het ambacht enz., deelden de directeuren mede dat de door hen aan het Haagscbe genootschap ArU et Induetriae gevraagde inlichtingen te laat waron ingekomen. Thans was aan de orde het verplicht teekenonder- ivye op de ggmnaeiadoch dit onderwerp zou eerst heden ter tafel gebracht worden. Een voorstol van Amsterdam omtrent de werk zaamheden van het hoofdbestuur en de afdeelingen werd buiten de orde gesteld, onder toezegging dat de zaak by de departementen zou worden aanhangig gemaakt. 6 Ook een voorstel van Groningen, „dat voortaan met meer dan een som, die hoogstens uitmaakt 25 pet. van het bedrag, dat de departementen in de maatschappelyke kas storten, aan de museums der maatschappij zal worden besteed», werd aangehouden tot de volgende vergadering. H'enm werd de beslissing medegedeeld over een ingekomen antwoord op prijsvraag 567, verhandeling over den landbouw in het Noorderdeel der provincie Groningen, ouder de spreuk: het eene harde, maar helaae, een te omerandenUke net, nl. dat deze verhandeling niet zal worden Stkroond. Do eerste zitting werd hierna gesloten. De nieuwe legerwet is, zooals wy gisteren meldden, door de hransche Kamer aangenomen. De eer hier van komt toe aan den minister van oorlog. De heer De Freycinct hield een schitterende redevoering, welke met stormachtige toejuichingen werd begroet en op voorstel van oen der leden in het geheele land zal wordsn aangeplakt. De minister drong er krachtig op aan dat de Kamer in dit geval zou toegeven aan den Senaat en zich zou tevreden stellen met eenjarigen diensttijd voor seminaristen en het gebruik van geestelijken voor den verplegingsdienst, in plaats van ook voor hen den gewonen driejarigen diensttijd te eischen, gelyk de radicalen wilden. Immers door de invoe ring der nieuwe regeling, welke zoo eenigszins mo- gelijk reeds den lsten October in werking zal treden, zou Frankrijk in plaats van 2,000,000 3,000,000 geoefende soldaten in het veld kunnen brengen. „En dit, zei de heer De Freycinet, is noodig, want ieder, die bekend is met den tegenwoordigen staat van zaken in Europa, geeft toe, dat een leger van 2,000,000 man niet meer aan de behoeften voldoet.» Niet alleen het leger, maar ook de vloot moet versterkt worden betoogde ee Parijsche afgevaar digde De Lanessan in de volgende zitting, en vond daarbij een krachtig bondgenoot in de» vice-admiraal Peyron. Deze gewezen minister van marino acht een uitgave van 80.000,000 francs noodig om de Fransche vloot tot een behoorlijke sterkte te brengen, en wel 30,000,000 voor het aanbouwen van drie pantser- schepen, behalve de vijf, die reeds ouder handen zyn, 40,000,000 voor tien snelle kruisersen 10,000,000 voor honderd torpedobooten. Binnen vijfjaren kun nen volgens admiraal Peyron deze schepen gereed zyn. De minister van marine verklaarde voorloopig go- noeg te hebben aan een krediet van 58,000,000 fres., maar de Kamer was eerst tevreden, nadat de heer Tirard verklaard had, dat de regeering meer zou vragen, zoodra de noodzakelykhoid daarvan mocht blijken. De Duitsche Keizer wordt 29 dezer van zyn Noorsche reis te Wilkelmshaveu terug verwacht. Den volgenden dag wordt de reis naar Engeland aanvaard. Het huwelijk van den Griekschen troonopvolger is, zooals men weet, op 18 October bepaald. Hot Duitsche Keizerpaar, Keizerin Friedrioh en de zuster der bruid begeleiden doze laatste naar Athene. Do bruid zal daar een dag vroeger dan de overigen aan wal gaan, teil einde alleen de eerste hulde der ontvangst te genieten. Zes Duitsche oorlogsschepen, onder bevel van Prins Heinrich, brengen de bruid on de Keizerlijke familie naar Griekenland. Men gelooft, dat Keizer Wilhelm ook den Sultan te Konstantinopel bezoeken zal, indien niet te voren de Czaar naar Berlijn komt. Hot Noorweegsche kabinet heeft eene beslissendo nederlaag geledon. In 1884 trad de heer Sverdrup de leider der radicale party, nadat het kabinot- Selmar in staat van besohuldiging was gesteld, als hoofd van een nieuw ministerie op. Als elk regee- ringsman offerde de vroegere radicaal sedert dien rykeljjk op het altaar van het opportunisme en

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2