«UK t SS-t'i'S; iras ze&z der Engeische troepon di° Boltenlanüsch Overzicht. kennisgeving Gisteren ochtend echter, gebeurde het, dat de booze ingenieur heelemaal mee ging naar de stad, de tram kroop in slakkengang heel Molenvliet af tot het Stadhuisplein. Ook thans dachten vele reizigers, dat er geen stoom was en zg stelden reeds de vraag of men over de bruggen zou kunnen komen. Jawel! Tcfcn de heer Scheffer in de stad uitstapte, zette de machinedrgver den klep open en liet hij den stoom in groote witte wolken ontsnappen. Hij had natuurlijk nu veel te veel voor het kleine eindje naar 't station Intusschen heeft deze wraak van de //kleinen" den heer S. tot een waar schrikbeeld gemaakt voor tramreizigers. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 11 Juli. Aan de ordo was do vraag van den heer Roëll over de toepassing van art. 24 der onderwijswet in verband met de voorgedragen wijziging. Men weet, dat de wet aan de gemeenten voor schrijft, dat met 1 Jan. 1890 het gevorderd mini mum van onderwijzers bij de openbare scholen moet zijn aangesteld, en nu do Regeering heeft voorgesteld om dat minimum te verlagen, is 't werkelijk toch niet te vorderen, dat de ge meenten, die tot een nog belangrijke aanvulling van hot onderwijzend personeel verplicht zijn, daarop by de straks vast te stollon begrootingen zul len gaan rekenen, met de kans dat kort daarna de wet zal uitmaken dat de uitgetrokken gelden niet behoeven te worden besteed voor de aanstelling van meer ondorwijzers, of erger nog op gevaar af dat de reeds aangestelde onderwijzers dan weer moetou worden ontslagen. Daarom vroeg de heer Roëll of de heer Mackay 't plan had een noodwet voor te dragen, ten einde den termijn, bij de wet van '78 vastgesteld voor het minimum ondorwijzend personeol, één of twee jaren te verlengen. De Minister vond 't gehoel overbodig Waarom Omdat de Gemeentebesturen wel gehouden zijn aan de uitvoering der bestaande wet (wat juist echter in dez^naterie niet altijd zoo zeer ernstig is op gevat ;^ook niet door de hooge Regeering) maar de begrooting naar de kansen op de vermindering van het personeel kunnen inrichten, door 't uit trekken van een memoriepost. Gedep. Staten kunnen dan later beslissen of do begrooting al dan niet aanvulling vordert. In elk geval was het verschil in het personeel door de bestaande en de nieuw voorgedragen regeling niot zóó groot om verwar ring in de gemeente-financiën te kunnen stichten. De heer Roëll vond deze leer der Regeering nog al vreemd, doch liet de gevolgen voor hare reke ning. Vreemd is het dat de heer Lobman, die zoo zeer op eene onverwijlde behandeling van de onderwijs wet aandringt, hoegenaamd geen waarde schijnt te hechten aah de werkzaamheden der vroeger zoo hoog geprezen commissie van voorbereiding. Niet onaar dig vestigde de heer Van der Kaay hierop de aandacht. Hoe het mot de behandeling der onderwijswet ook loope, een prachtisch gevolg heoft de interpellatie van den heer Roëll niet gehad. De verantwoorde lijkheid der Regeering voor alle nadeelen welke uit niet—voorziening mochten voortkomen, is echter verzwaard nu zij gewaarschuwd is. De eenige ver verklaring voor haro houding kunnen wij hierin vinden dat zij op dit oogenblik nog niet erkennen wil dat de wijzigingen in de onderwijswet niet eerder dan voor 1890 tot stand kunnen komen. Daarom moeten de ge meenten nu onder toezicht en op aanwijzing der Regeering, met de wettelijbe bepalingen maar zoo wat leeren rondscharrelen. Voorts had er een debat plaats over het tijdstip van behandeling der nieuwe onderwijswet, waarbg de heer Mackay gelegenheid had medo te deelen, dat in de volgende week het regeeringsantwoord op het voorloopig verslag inkomt en dat eene spoedige behandeling aan de regeering aangenaam zijn zal. De Kamer heeft zich verder voornamelijk bezig gehouden met de beide militio-verlongings-voorstellen van den heer Seyffardt, om twee lichtingen, van de Regeering, om één lichting een jaar langer onder de wapens te houden. Met groote warmte verdedigde de hoer Seyffardt zgn voorstelde minister stelde er alleen tegenover dat hij met de tweede lichting op dit oogenblik geen raad zou weten. Dat was ook 't bezwaar van den heer Schimmelpenninck van der Oije. Kan dat echter in ernst worden aangegrepen als een motief om na te laten wat, volgens allen noodig is om onze levende strijdkrachten in geval van oogenblikkelijk gevaar in een eenigermate voldoenden toestand te brengen Over het regeeringsvoorstel, feitelijk slechts eene bestendiging van den //buitengewonen toestand" der laatste jaren, is op zich zelve nog niet gesproken. Alleen heeft do hoer Heldt naar aanleiding dezer wetsvoordracht eenige bezwaren ontwikkeld omtrent dei toepassing der bepalingen op de vrijwillige oefeningon in den wapenhandel. Volgens het thans verschenen jaarverslag der wees inrichting te Neerbosch, is het 'getal weezen, die de inrichting verlaten hebben reeds tot 1100 ge klommen. "Vele der eersto weezen hebben reeds een burgerlijk bestaan in do maatschappij verkregen. Ook uit Amerika ontvangt men voortdurend zeer goede tijdingen. Het getal der weezen, die aldaar verblijf houden, bedraagt 34. In Oranje-City zijn de meesten hunner werkzaam als landbouwors, en te Grand Rapids als ambachtslieden. Op de werkplaatsen werd met ijver gewerkt. De nieuwe huizen werden, evenals in de vorige jaren, door de weesjongens afgebouwd onder leiding van hunne bazen. De inrichting wordt langs dezen weg hoe langer hoe meer eene groote industrie school, waar de jongens in staat worden gesteld, om goed en degelijk hun handwerk te leerenbijna 200 jongens zijn thans op de verschillende werk plaatsen geplaatst. De drukkerij beeft opnieuw eene belangrijke uit breiding ondergaanruim 7000 word uitgegeven voor nieuwe lottersoorten en muziek. Het batig saldo bedroeg 17,7^6.26'/gin de kas der inrich ting werd gestort 9198.24. Op de scholen werd geregeld onderwijs gegeven. Een van de onderwijzers h'èeft met goed gevolg examen als hoofdonderwijzer afgelegd en is mede aan de woezenschool werkzaam. Het getal school gaande kinderen bedraagt 440. De inrichting is in het bezit gokomon van eene stoommachine met de noodige zaken voor boterbe- reiding, die nu op Deensche wijze plaats heeft. Van een onbekende werd bovendien een nieuwe ketel met machines van 9 paardenkracht ontvangen voor de wasscherij. Met grer wordt thans gewerkt aan de voltooiing van het nieuwe weeshuis. De tweede verdieping van dit gebouw wordt voor slaap zalen ingericht, het benedengedeelte voor nieuwe schoollokalen. Voor de bouw verbetering der in richting werd in het afgeloopen jaar 31,52B.62,/l besteed. Ook de verspreiding van verschillende geschriften nam weder belangrijk toe. Van don Weezen-alma nak zijn 30,000 exemplaren verspreid, van den Sckeurkalonder 16,000. Almanak voor de jeugd 6000, Wandkalonder 4000. Het Oosten telt 4000 abonné'sdaarenboven zyn duizonden tractaten vor- spreid geworden. Deze zijn niet alleen verzoodon naar alle deelen van ons land, maar ook naar de Oostindische bezittingen, Zuid-Afrika, tot in het verre westen van Amerikaja, zelfs naar Rome en Jeruzalem zijn een groot aantal geschriften gezon den geworden. Alle vrouwelijke mede-arbeiders hebben met de grootste trouw haar werk verrichthierin is geen belangrijke verandering gekomen. De directeur heeft geregeld viermaal's weeks tot de weozen gesproken, terwijl hij nog op 38 plaatsen is opgetrede in het belang der stichting en alles wat daarmede in ver band staat. De uitkomsten hebben in het afgeloopen jaar bedragen aan giften, bijdragen, verkoop vap meube len, granen en vee van do boerderij, bloemen enz. do som van 164,703.92. Hieronder is begrepen de som van f 32,000, die door de oud weezen voor het 20-jarig jubilé der stichting was verzameld, zoodat het bedrag der inkomsten dan wordt 122,403.92. Het voorgaande jaar waren die inkomsten door die inzameling wel verminderd en bedroegen zij maar ruim 100,000, hoewel een jaar vroeger ƒ126,000 was ontvangen. Doze beide sommen samengesteld, komt men dus tot ruim 112,000, voor elk van de beide laatste jaren, zoodat de inkomsten in wer kelijkheid niot zijn vooruitgegaan. Het getal weezen is daarentegen toegenomener zijn in het afgeloopen jaar 167 kinderen opgenomen, zoodat met hot getal dergenen, die aanwezig zijn, nu reeds meer dan 950 kinderen in de inrichting worden verpleegd. Jhr. Mr. Victor de Steurs sprak Woensdag op het Congrea der Ned. Maatschappij i&r bevordering van Nijverheid ton gunste van het verplicht teekenonder- wijs op de gymnasia. De Afd. 's Gravenhage had nl. het Congres willen dpen verklaren de noodzakelijk heid van dat onderwijs, doch het Hoofdbestuur achtte dit niet op den weg der maatschappij. Dit hadden heer de Steurs zeer teleurgesteld. Blijkbaar bad het Hoofdbestuur de zaak niet in al haren omvang overzien, meende spr. Zoo het dit wel gedaan had, zou zeker het voorstel van 's Gravenhage niet met eene verklaring van niot ontvankelijkheid verworpen zijn. Directeuren meenen namelijk dat de voorgestelde maatregel niet ligt op den weg der Maatschappij, daar de jongelieden die het gymnasium bezoeken zich na het verlaten dier inrichting wijden aan de universi taire studiën, die (huns inziens) zuiver wetenschappe lijk en geheel vreemd aan de beoefening der nijver heid zijn. Nochtans erkennen Directeuren dat het teekenen voor een beschaafd man wenschelijk is, maar zij meenen dat het oordeel over de wensche- lijkheid om dit leervak op de gymnasia in te voeren moet overgelaten worden aan de personen, wier taak moeder, die haar zoon van een dreigend gevaar wil ontrukken, bleek* angstig, onvermoeid. Gedurig keek zij naar den berg aan de linkerzijde, en luisterde onder 't loopen, alsof van dien kant het gevaar dreigde. Eindelijk bleef zij onder een grooten eik staan, de officier wilde haar glimlachend iets zeggen, maar zij wees hem om zich stil te houden, door hem de hand op den mond te leggen, en bracht hem toen voorzichtig aan den zoom van het bosch, waar een voetpad, door de droge bedding eener beek geyormd naar beneden liep, daar liet zij ein delijk zijne hand los, plaatste zich met hem achter een boomstam, en gaf hem een teeken, om in zekere richting te zien. Het bosch, waarin zij zich nu be vonden, lag beneden dat, waarin de officier bet meisje vroeger ontmoet had; uit hun schuilhoek zagen zij den hoogen overhangenden bergrug; vier gewapende roovers vertoonden zich daar, in de hoogte, die sa men praatten en oplettend rondkeken. Zij hebben ons gehoord zeide het meisje zacht tot den luitenant; behalve die vier zijn er nog meer, als zij ons ontdekken, zullen zij op ons schieten. Houd je vooral stil, Eccellenza, we zijn nog ver van Cerzeto. Toen eerst begreep de officier uit wel groot gevaar hij was gered, en hoe onvoorzichtig hij was geweest. De roovers bleven praten en rondkijken; de eene schoen het terrein op te nemen, en liep langzaam de helling af, toen hij halfweg was, keek hij rechts en liuks, en scheen verder naar beneden te willen gaan, Argenida liep achter den eik om, en kroop op handen en voeten door de struiken tot aan een grooten steen toen kwamen zij in de drooge bedding eenor andere beek welke geheel overwelfd was door de struiken, die aan weerskanten groeiden; hierdoor beschermd liepen zij een eindweegs voort, tot zij aan een olij- venboschje kwamen, waar eene hoogte hen aan de oogen der roovers onttrok; zij liepen het boschje langs, en toen zeide het meisje tot den officier: Blijf mij hier wachten; daarop liep zy de hoogte op, tot aan den voet van een kastanjeboom, kwam spoedig terug, en zeide, terwijl een zucht haar ontsnapte Eindelijk gaan zij heen. De officier greep hare hand en kuste die; zij zag hem verbaasd aan en zeide: Maar zijt ge dan krankzinnig, dat ge zoo alleen en ongewapend hier ronddwaalt? Ik ben niet krankzinnig, ik wilde je zien, ik heb altijd aan je gedacht, sedert ik je te Cosenza heb gezien; en als ik je woning vroeger had ont dekt, zou ik je vroeger zijn komen opzoeken. Mij komen opzoeken? en waarom Om je te zien, omdat ik altijd aan je denk. Ben je te Brescia geweest? Hoeof ik te Brescia geweest ben Ik heb een broer, dio korporaal is bij het 12de rogiment linietroepen, en zou wel eens willen weten, of't waar is, dat Brescia zulk eene mooie stad is, en dat daar geene roovers zijn. Brescia is eene heel mo<Mp stad, veel grooter dan Cosenza, en duizend maal fraaier, en bij ons zijn geene roovers, en zij zgn er ook nooit geweest. En heeft je broer je geschreven? Wel zeker heeft hij geschreven, en hij zegt, dat hij het zoor naar zijn genoegen heeft. Heeft hij geschreven dat hij te Brescia een liefje heeft gevonden? Hoe mal! dehk je dan, dat hij over zulke dingen zou schrgven? Wel, als je veel van mg hield t, zou ik het dadelijk aan mijne zuster schrgven, en haar vertellen dat mijn liefje 't mooiste meisje was, dat ik ooit gezien heb. Argenida kreeg eene kleur als eene kers, (loch antwoordde niets; daarop stond zy op, en zeide tot den officier: Nu moeten wij scheiden, addio; ga nooit weer zoo alleen uit, want heden zyt go er nog goed afgekomen. Hoor eens, lieve Argenida, wij moeten elkaar toch weerzienzeg mij waar ik je kan vinden Waarom dat? Waarom moeten wij elkaar weerzien? Ik heb je in groot gevaar gezien, en je in veiligheid gebracht, daardoor alleen zijn wij van daag bijeen geweest. Nu ben je dicht bij Cerzeto. Als ge weer bij je soldaten bent dan heb jö mij niet moer noodig. Zoo! nu, ik zal mij weer eens in 't gevaar be geven, om 't genoegen te hebben om door je gered te worden. 1 Wordt vervolgd het is om de belangen van die inrichtingen te be hartigen. Spreker maakt zich sterk dat Directeuren alsnog overtuigd zullen worden, dat het wel dégelijk op den weg der Maatschappij van Nijverheid ligt om te trachten het teekenonderwijs ook op de gym nasia ingevoerd te krijgen. Het is reeds een eerste stap dat Directeuren erkennen, dat het teekenen voor een beschaafd man wenschelijk is. Wanneer men let op de vorming van jongelui aan de gym nasia tot aanstaande medici en chirurgen, dan zal men moete» erkennen, dat vaardigheid in het tee kenen dien vakmannen zeer ter stade zal komen in de practijk. Immers hoe veel gemakkelyker zal het hun vallen nieuwe instrumenten te doen ver vaardigen, om daarmee storingen in het lichaam te cureeren, om kunstledematen te ontwerpen en aan te passen en in 't algemeen om ton allen tijde alle onderdeelen van het menschelijk lichaam zich en anderen duidelijk voor oogen te stellen. Ook de aanstaande litteratoren hebben aesthetische vorming fen zeerste noodig, evenzeer als de beoefe naars der meer exacte wetenschappen, de aanstaande natuurkundigen en chemici, bij wier studie de mi croscoop en het juiste gebruik daarvan door een ge oefend, scherp oog een hoofdrol speelt. Maar bovenal schuilt er ia het teekenonderwijs eeue paedagogische kracht. Dat onderricht leert den jongen man zien, analyseeren, onderscheiden en be- oordeelen. Iemand die teekonen geleerd heeft, zal scherper oordoelen en vlugger indrukken in zich opnemen dan het individu dat daarvan verstoken bleef. De eerste zal, wanneer hij een gebouw slechts oppervlakkig heeft gezien, zich daarvan eene voor stelling kunnen maken. Maar de tweede zal er vijftigmaal langs geloopen en het zelfs nauwkeurig opgenomen hebben,, zonder zich rekenschap te kunnen goven van lijnen, vormen en kleuren van het ge bouw. Bij hem is de gave niet ontwikkeld om zijn indruk te analyseeren, omdat hij het niet begrijpt. Spreker had hier slechts een voorbeeld uit veien ge kozen. Hoe veel genotrijker zou voor velen het leven zijn, wanneer gevoel voor smaak en zin voor 't schoone in hunne jeugd bij hen ontwikkeld ware. De Maatschappij van Nijverheid heeft te recht be grepen haro krachten te moeten wijden aan de taak om dien smaak en dien kunstzin meer tot gemeen goed van den werkman te moeten maken. Maar zij blijve niet halverwege stilstaan; zij lette ook op dien breeden zoom, dien geroepen is om den toon aan te geven in de beoordoeling en wanraeering van schoone zaken. Wanneer in Nederland zoo lang geklaagd is over onverschilligheid op dit gebied, dan ligt de oorzaak in de gebrekkige opleiding. Schier op elk gebiod van wetenschap wordt van den jongen man eene zekert mate van kennis ge- eischt, alleen niet van het teekonen. Hadden onze bestuurderen van land, gewest en gemeente teekenen geleerd, er zouden van de 500 wellicht een tiental artisten zijn geworden, maar de overigen zouden later nooit ongevoelig zijn gebleven wanneer hun in het 1)1*1 V/ltfl dn in lint rmonUnvn lavon nnnoofian derwqs op alle dergelijke inrichtingen Tan voorbe reidend Uooger onderwijs gegeven. Aan de Engelsche toeristen, die ons land bezoeken, kan men den invloed fan deugdelijk teekenonderwijs dan ook duidelijk be speuren. Zij worden vaak met penseel of potlood langs den weg aangetroffen om hunne indrukken vast to leggen. Bij onze Fransehe buren is het teeken onderwijs reeds verplichtend op de lagere school en het wordt daar ook alom gegeven op de gym nasia. Alleen schrijft het eindexamen dat ook niet als verplichtend voor. Ook in België is het onder wijs in het teekenen op de athenaea, gelijk staande met onze gymnasia, verplichtend en wel met een uitgebreid programma. Derhalve, wanneer in al die naburige Staten het teekenen op de gymnasia onderwezen wordt, waarom dan ook niet bij ons? Die vraag klemt te meer, wanneer men de overtuiging heeft, zooals spreker, dat alles wat in den vreemde ter bevordering van de kunst-industrieele ontwikkeling van hetvolk onderwezen wordt, daar voel beter en gemakkelijker ingang vindt dan bij ons te lande. Spreker meent dat het op den weg ligt van de Maatschappij, die. dü>\bevordering van de kunst nijverheid zoo krafihtig en met zooveel warmte voor staat, om zich vooral ook aan het teekenonderwijs op de gymasia gelegen te laten liggen, opdat ook de leerlingen die daar hunne opleiding ontvangen doordrongen worden van goeden smaak, waardoor onze nijverheid ten zeerste zal worden gebaat. Op Cuba werd vóór eenigen tijd een jong meisje dat tot eene zeer rijke familie behoorde, ingoscheept. Zij was erg ziek en wilde in Spanje, haar vaderland gaan sterven. Zij had volgens de geneesheeren nog twee of dri® dagen te leven. Om nn te beletten dat zjj in zee zon begraven worden, bad zij alles wat voor balseming noodig was aan boord meege nomen alsook eene prachtige kist om het lijk in te sluiten. Maar de zeelucht bracht zulke rasse verbetering in den toestand van het meisje, dat, toen het schip in de haven van Santander aanlegde, zij geheel her steld was. Terwijl zij in het hotel, waar zij was afgestapt, met veel eetlust het ontbijt gebruikte, zagen da bedienden der douane met verwondering de prachtige lijkkist aan wal brengen, die voor haar was gereedgemaakt. O O J gvv.viuu n UIIUOV1 XIIXII in het private en in hot openbare leven quaestiëu waren voorgekomen, bij wier beoordeeling de goede smaak het richtsnoer moet zijn. Nu ontvangt juist een groot deel van onze aanstaande regeeringsper- sonen hunne opleiding op de gymnasia. Dat daar dus het teekenonderwijs ontbreekt, is een groote leemte in het leerplan. Men zal spreker wellicht tegenwerpen het bezwaar, dat het aantal vakken van onderwijs weer met één zal moeten worden uitgebreid. Die objectie mag echter niet zwaar wegen. In '-s Gravenhage bijvoor beeld is het maximum van het aantal lesuren 28 per week, en wanneer spreker zich nu herinnert dat hg in zijn leertijd op het gymnasium te Maastricht gedurende 82 uren 's weeks onderricht ontving, can blgft er altijd nog eene speling van 4 uren. Bovendien, wanneer men de beteekenis van het teekenonderwgs in aanmerking neemt, zou daarvoor allicht een ander vak, waaraan minder practisch nut is verbonden, opgebfferd kunnen worden. Zoo zou het onderricht in het Hebreeuwsch in de hoogste klasse allicht kunnen worden gemist. Een tweede vak, de natuurlijke historie, dat ge durende twee jaren gestaakt wordt om eerst in het 5e en 6e studiejaar horvat te worden, zou te eer kunnen vervallen, omdat de strekking or van \fcet waarnemingsvermogen bij den leerling te ont wikkelen. Welnu, dat paedagogisch hulpmiddel wordt reel beter bereikt, door niet alleen de plant- en «Jiervormen -te verklaren, maar den leorling die ook ©u vooral te leeren teekenen. De naburige Staten hebben trouwens het nut ing teekenonderwij3 °P de gymnasia reeds lang In Duitschland is het teekenonderwgs op de gym nasia en in de real-gymnasia steeds, verplichtend ge weest en wordt daaraan strengqr dan ooit de hand ouden. ^00 heeft spreker zich ook gegevens uit "geland laten verstrekken. Daar wordt teekenon- De Fransehe Kamer is eindelijk gereed gekomen met haar arbeid, die besloten werd door het be krachtigen eener uitgebreide kwijtschelding van straf aan politieke misdadigers ter eere van het eeuw feest der republiek. In één opzicht werd echter het ontwerp, gelijk het door de commissie was opgesteld, gewijzigd. De commissie had ook hen, die wegens misdaden, bij de werkstaking van Decazoville begaan, waren veroordeeld, op de lijst gezet, maar de regeering verzette zich hiertegen. De heer Thévenet, do minister van justitie, verlangde d«t de veroordeel den van Decazeville van de amnestie, zouden wor den uitgesloten, en de meerderheid vereeuigde zich daarmede. Met 305 tegen 232 stemmen die der rechterzijde en deT uiterste radicalen word het eerste artikel der wet verwonen en vervangen door een ander, waarin de uitsluiting werd opgenomen. De republikeinen kunnen nu ook ernstig aan den naderenden verkiezingstrijd gaan deuken. De roya listen zgn vol goeden moed, getuige de vorklaring der leiders dezer partij, die den graaf van Parys te Vevey bezochten De heeren keerden te Parijs terug met de mededoeling, dat' do graaf van Parijs hot verbond met de Boulangisten blijft goedkouren. Ten einde zijn aanhangers op te wekken, is de pretendent voornemens binnen kort de brieven uit te geven van zijn vader, don hertog van Chartros, dio volgens do royalisten de belangen der partij zeer zullen bevorderen. In elk geval verklaarde do graaf van Parijs, dat kg den uitslag van den verkiezingsstrijd met vertrouwen te gomoet ziet. Het Journal des Debats meldt uls gerucht dat de Kamer van in beschuldiging stelling hedenavond arrest zal wijzen. Boulanger, Dillon en Rockefort zouden verwezen worden naar het hooggerechtshof wegens aanslag, onverminderd do vervolging, door1 den procureur-generaal tegeu Boulanger in te stel len wegens omkooping. De heer E. Sten hope, minister van oorlog, deelde in de gisteren door het Engelsche Lagerhuis ge houden zitting mede, dat volgens de laatst ontvangen berichten do strgdmacht der derwischen bedroeg ■J6000 man met 300 kameelenzij bevinden zich thans op drie mijlen zuidwaarts van Abu-Simbel, of 33 mijlen ten noorden van Wady-Halfa. Generaal Grenfell staat te Assoean en verster kingen zgn derwaarts in aantocht. Wegens de noodzakelij'khqjd om de garnizoenen in Opper-Egypte Sir James Eergusson antwoordde op eene vraag van den heer Campbell, dat de voortellen w™? aan Frankrijk zijne goedkeuring weigert, zijn ver vat in de circulaire der Egyptische regeering aan De de ''9u'datiewet teekenden. De toestemming dor mogendheden werd gevraagd ten behoeve van een ontwerp-decreet, houdende machtiging tot het in 't leven roepen eener 4 pCts. geprmlogeerde schuld ter allotting van de oude schuld en ter verschaffing van fonds aan de Egyp tische regefnng. De vermindering van de ont vangsten in Egypte wordt geschat op 300,000 p.st, een gevolg van de heerschende droogte. Twee regimenten van Aldershot hebben bevel ontvangen, zich gereed te, houden om naar Malta ?i! f^nkelijk aardscbe roem entrust is, heeft ook lord Salisbury"- dezer dagen ervaren. Zelfs de Engelsche regeering leed Vrijdag 11. een parlementaire nederlaag En dat nog wel in het huis der lords! of ®en zeor interessante quaestie, nl. het wetsontwerp betrekkelijk: de overdracht van land, waarvan o. a. een der doeleinden was om roerende en onroerende goederen in geval van overdracht bij nalatenschap aan dezefde regelen te onderwerpen. Het beslnit van het hoogerhuis heeft des te meer verrast, wijl het ontwerp reeds den 28e» Juni 11 voor de derde maal gelezen en toen ook aangenomen was, wel is waar met ft zeer kleine meerderheid van slechts negen stemmen. Vrijdag werd nu de laatste hand aan de land Transfer BiU gelegd. Plotseling kwam een der sterren van het anti-dilu- viaansch toryisme, lord Bath met een amendement opdagen, dat lord Salisbury voor onaannemelijk ver klaarde, maar dat toch met 122 tegen 113 stemmen werd aangenomen. Onmiddellijk kondigde lord Salis- ..7 ,aan" de regeering haar ontwerp introk, wijl door de aanneming van het amendement hot principieele van de Land Transfer BUI verviel Het spreekt van zelf, dat dit echec niet in het minst een politieke beteekenis heeft of de positie van het ministerie verzwakt. Alleen is weder voor de zooveelste maal gebleken de bekrompen behouds- zucht der lords, die met hun votum getoond hebben, dat zij meer tory zijn dan het eonig mogelijke tory- mimstene en dan de ultra-tory dagbladen, die zelfs den lords de waarschuwing toeroepen, dat zij hun daad zullen berouwen. In den aard der dingen toch ligt het, dat de liberalen, zoodra zij weder aan de regeering komen, vrij wat ingrijpender maatregelen tot herrorming der landwetten zullen instellen, daif thans lord Salisbury deed, maar er is nog meer. De meest fossiele elementen in' het hoogerhuis brongen dit zelf in het grootste gevaar. Hoe meer zij elke hervorming, ook zelfs de onschuldigste, tegenhou den, hoe meer wapenen zij zelf den bestrijders'van het huis der lords iti de handen drukken, zoodat, wanneer eindelijk het oogenblik voor een hervor ming van de samenstelling van het hoogerhuis aan breekt, de omwenteling grooter zal zijn dan zelfs de voorstanders onder de lords zelve het wenschen of bedoelen. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF NADEEL KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gelet op Art. 6 en 7 der Wet van den 2n Juni '1875, ^Staatsblad no. 95.) Brengen ter algemeene kennis, dat op de Seoretarie ter visie is gelegd een verzoek, met bijlagen van de firma J. A. Trijbits Jr. om vergunning tot het op richten eener bewaarplaats van horens en beenderen op het perceel gelegen aan de Oude Gouwe Kadas ter Sectie A. no. 1196. Dat op Vrijdag, den 26 Juli 1889, des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis, gelegenheid is om be zwaren tegeu de gevraagde vergunning in te brengen, en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente, van de ter zake ingekomen Schrifturen-kail worden kennis genomen. GOUDA, den 12 Juli 1889. Burgememter en Wethouders voornoemd, H. W. G. KONING, 1. B. Do Secretaris,- m BROUWER. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF NADEEL KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en W%HOUDER8 van Gouda;

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2