ummwum HET WITTE HBÜI2, 7 BINNENLAND. M. J. DE GKAAF, GRASGEWAS. Openbare Verkoopi f 200,000.- 1 AUGUSTUS 1889. W. J. Fortuijn Droogleever, G. A. Oudijk, H. G. Hoefhamer, A. K. van der Garden en A. van Veen. ADVERTENTIEN. Citroen en Frambozen Limonade. T. CKEBAS. De prachtige Photographiën, D. KLAARWATER, Citroen Limonade Frambozen Vreemde Postzegels. 4. DE VEN, STEIN, bij Haastrecht, VERPACHTEN ing eenen INBOEDEL verdere roerende Goederen. Premieleening aet HOOFDPRIJZEN van Bankvereeniging GrRÜN Co., t t sta ten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 12 Juli. WET houdende bepaling-en tot het teg-engaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeug dige personen en van vrouwen. burgerlijke Stand. Vliat: Haastrecht Zevenhuizen: Moordrecht Roode, Witte en Zwarte waarvan proeffleschjes it 10cts.,verkrygbaarby Het GRASGEWA8 van het zooge naamde Schraleland, in 4 perceelen, om te worden GE HOOID en van het Rietland en den Polderboezem, in 4 perceelen, TER BEWEIDING. 300,000.- 100,000.- SO,000.- 30,000.- 15,000.- 10,000.-. De eerstvolgende Trekking met een Hoofdprijs van heeft plaats op herÜiezing deur beproefde mannen. Geen der gestelde tegencandidaten overtreffen hen in be kwaamheid of geschiktheid, terwjjl zij stellig ▼oor hen onderdoen in ondervinding. Daarbjj komt, dat deze alle min of meer eene kerke lijke kleur dragen en alleen daarom reeds.ver- werpelyk zyn voor ieder, die van het drjjven dier partgen afkeerig is. Met den meesten aandrang bevelen wy dns de verkiezing aan der heeren: GOUDA, 13 Juli 1889. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Maandag den 15 Jmli 1889, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde: De Rekening en Verantwoording der buitengewone Inkomsten en Uitgaven ten behoeve van de Stedelijke Gasfabriek, dienst 1888. De Rekening van den Kassier der Bank van Lee ning over bet boekjaar 1888/89. De benoeming van eenen Regent van het Ver- eenigd Wees- en Aelemoeseniershuis. Terwgl wij de aandacht van belanghebbenden ves tigen op de in dit nummer voorkomoude kennisge ving van het Gemeentebestuur betreffende de uitvoering der Arbeidswet (wet houdende bepalingen tot het tegengaan van ovefmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen), die den ln Januari a. s. m werking treedt, achten wij hot niet overbodig heeron fabrikanten en werkgevers er attent op te maken, dat de Wet verstaat onder arbeidalle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf, behalve 1® werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, boschbouw, vee houderij of veeiiderg, 2e werkzaamheden buiten fabrieken en werkplaatsen in of voor het bedrijf van llain, bij wien degene die ze verricht inwoont, voor zoover die werkzaamheden ook buiten eenig bedrijf in uw huishouding of stalling plegen voor te komen, en onder fabrieken en werkplaatsen alle zoowel open als besloten ruimten, waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, veranderen, herstelion, versieren, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor. eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe strekkende bewerking plegen te ondergaan. Keukens en soortgelijke inrichtiugen, waar spijzen en dranken voor onraiddelijk verbruik bereid wor- ingeval hij zich weer buiten medeweten van den kapi tein verwijderde. Ja, ik begrijp het al; dat mooie meisje van gisteren, heeft u van morgen geen rust gelaten. Waar is u toch naar toe geweest. Ik wed, naar die hut in 'tbosch, om dat kind op te zoeken, zonder aan de roovers te jlenken. Het zou een mooie grap ge weest ziji^. a{jj zg u gepakt, en uw hoofd tusschen een paar fHpvn verpletterd hadden! Ik war alleen uitgegaan om eens iets van die mooie omstreken te zien, en ongemerkt ben ik in de bosschen verdwaald, en te ver gegaan Wel zeker, wel zeker, u kunt goed zwijgen, dat is eene van uwe' zonderlingheden. Maar om al die grillen te verdrijven moest u maar eens aan die tafel gaan zitten, en maken, dat er tegen twee uren een keurig verslag van al 't gebeurde gereed istegen drie nar moet de luitenant met den ganschen troep naar Cosenza vertrekken. Maar kapitein, ik heb een honger als een wolf. Wel, ga dan eerst ontbijteit. Nu tot straks. Tweemaal had Aspriui bij het patrouilloeren, zijne soldaten laten halt houden in het bewuste boschje, en had een paar woorden met het meisje gewisseld herhaaldelijk hadden zij ook elkander ontmoet in den omtrek van Cerzeto. Even als do eerste maal was de officier hartstochtelijk, eerbiedig, teoder.het meisje vriendeljjk, vertrouwelijk, maar terughortend tevens. den, benevens apotheken, zijn hieronder niet be* grepen. De door den Zuidplaspolder in zijn ringvaart onder Zevenhuizen gestichte sluis, is thans geheel afgewerkt en voor het publiek geopend, zoodat do scheepvaart op de ringvaart thans weder is hersteld. De bond „Maatschappelijk Belang," opgericht ter bestrijding van de verkeerde toepassing van „Eigen Hulp", zal op 29 Juli te Arnhem een algemeene vergadering houden, waarin zullen behandeld worden de volgende vraagpunten: „Hoe moet onze houding zijn ten opzichte van verkiezingen?" in te leiden door den voorzitter; „Hoe moet onze houding zgn ten opzichte van leveranciers van „Eigen Hulp", in te leiden door den heer P. van der Vaart. De gisteren avond in de Sociëteit „Ons Genoegen» gehouden vergadering van kiezers voor den Ge meenteraad tot her stellen van candidaten werd gepresideerd door den heer J. Breebaart Lz., die de vergadering opende met de volgende toespraak Mijne lieeren! Door het Comité voor gemeenteraadsverkiezingen tot zijn voorzitter gekozen is aan mij de taak opge dragen deze vergadering te presideeron. Wanneer ik als zoodanig allen een welkom! toeroep, ver bind ik daaraan dit verzoek: wil door Uwe wel willendheid mij die taak vergemakkelijken. Ik heb alzoo de eer de vergadering te openen. Daar, waar wij vereenigd zijn om samen candidaten te kiezen voor den gemeenteraad wil ik in de eerste plaats het jubilé in herinnering brengen, onlangs onder zoo algemeene belangstelling doof den Voor zitter van dien Baad, Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, gevierd. Naar aanleiding daarvan wil ik den wensch uiten dat het steeds ons streven moge zijn en blijven flinke, dogelijke mannen naar den Baad af te vaar digen, die hem in zijne moeilijke taak trouw ter zijde staan. Ook wcnsch ik een stille hulde te brengen aan de nagedachtenis van het binnen enkele dagen overleden raadslid Mr. J. H. van Mierop. De maat schappij verliest in hem een edel mensch, zijne be trekkingen een geliefd echtgenoot en zorgzamen vader, Gouda een humaan kantourechter, en wjj een geacht Lid van den 'Gemeenteraad. Zijne nage dachtenis zal steeds bij ons allen in eere blijven 1 Waar ik oen afgestorvene herdacht, wil ik thans ook een enkel woord aan de aftredende raads- loden wijden. Het is voorzeker een groote eer door het grootste gedeelto der burgers te worden verkozen om een zetel in den Baad te bezetten, maar bij die groote eer is het ook een groote taak die betrekking naar eisch te vervullen. Veel moeite en tijd is voor een nauwgezette waarneming van het Lidmaatschap van den Bnad noodig en zij, die zich dat daarvoor getroosten, hebben alle aanspraak op onze erkentelijkheid eu onzen dank! In het bijzonder heb ik hier het oog op den heer W. J. Eortugn Droogleever, die gedurende meer dan een halve eeuw zijn plaats in den Baad met eere heeft bekleed niet alleen als raadslid maar ook in verschillende andere betrekkingen was hij der gemeente van dienst, verschillende instellingen Hunne samenkomsten hadden weinig belangrgks, nu en dan een gefluisterd woord, een blozen of ver- bleeken, een stilzwijgen alsof de mond geene woorden vond om uit te drukken wat in hunne harten omging, soms een handdruk. Geen kus, geene omhelsing, en toch begonnen de menschen er over praten, even als zij gepraat hadden over het verdwijnen van den offi cier na het arresteoren van de roovers. De vader van den gefusilleerden had verteld, dat hg den lui tenant in het bosch had ontmoet, bg 't huisje van Argenida; ook was 'tniet onopgemerkt gebleven, dat hij zgne soldbten daar tweemaal had doen rusten, en dat hij haar dicht bij Cerzeto had gesproken. Meer was er niet noodig om overal te doen vertel len, dat die trotsche, brave en ingetogene Argenida zich aan de liefde overgegeven had. Savro, de roover, die 't meisje hartstochtelijk be minde, doch altijd doör haar was afgewezen, beefde van jaloezy, en zon slechts op wraak. Eerst meende hij het voorbeeld der soldaten, toen deze pas in de streek waren, na te volgen, en zich doodstil te houden, en te verbergen, om zjjn vijand des te beter te overvallen. Hij hield zich dus voor iedereen verborgen, deed het gerucht verspreiden, dat hij die streek had verlaten, en geene bende meer onder zich had, terwijl hij aan een vriend opdroeg om de gan gen van den officier en het meisje na te gaan, en geduldig het geschikte eogenblik afwachtte om wraak te .nemen, over den strik, die hem bij San Martino was gespannen. Alles scheen rustig. De diligence heeft hij zijoj moreelen en finantieelen steun ver leend. Gouda is hem daarvoor dank verschuldigd Doch ook de overige aftredende ledeu hebben aanspraak op onze erkentelijkheid voor de wgze waarop zij ieder naar hunne wijze van zien de belangen onzer gemeento hebben behartigd. Hun zij die bg deze gebraoht Een daverend applaus bewees de iustemming van de vergadering met het gesprokene. Daarop werden door den Secretaris, den heer J. 3. van Ujje, de bepalingon voorgelezen, door het Comité vastgesteld, onder welke deze vergadering plaats heeft. Deze luiden aldus Art. 1. Ieder, mits kiezer, kan eenen Candidaat stellen, zoo de Candidatuur door twee medekiezers hier aanwezig wordt gesteund. Art. 2. Het bespreken der Candidatuir is ge oorloofd; de Voorzitter is echter genoodzaakt den spreker het woord te ontnemen, indien de bespreking in hatelijke personaliteiten mocht ontaarden. Art. 3. Bij volstrekte meerderheid van stemmen wordt de candidatuur geproclameerd. Bg geen volstrekte meerderheid heeft er eene tweede vrije stemming plaats; zoo noodig wordt na de tweede stemming de Candidaat gekozen uit de twee, die de meeste stemmen op zich hebben vereenigd. Art. 4. Bg staking der stemmen beslist het lot. Art. 5. Bedanken voor eene eventueele candida tuur wordt niet aangenomen en kan alzoo geen storing in de verkiezing te weeg brengen. Nadat daarop door den Voorzitter de namen der aftredende leden waren voorgelezen, zijnde de heeren W. J. Eortugn Droogleever, G. A. Oudijk, H. G. Hoefhamer, A. K. van der Garden en A. van Veen werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld candidaten te noemen. De heer B. H. van de Werve stelde voor al de aftredende leden opnieuw candi daat te stellen, welk voorstel een daverend applaus uitlokte zoodat al dadelijk het gevoelen der verga dering duidelijk bleek. Blijkbaar was er zekere neiging om zonder verderen omhaal de 5 aftredende heeren opnieuw te proclameeren, doch de Voor zitter bracht de zooeven voorgelezen artikelen in herinnering, ieder candidaat moest door twee per sonen gesteund en over hem moest gestemd; door middel van applaus de heeren candidaat te stellen streed daar tegen. De heer van de Werve stelde daarop de aftre dende leden candidaat. De candidatuur van den heer Fortuijn Droog leever werd ondersteund door de hh. G. 3. Steens Zijnon en P. C. van der Meulon. Die van den heer Oudjjk door de hh. C. Messe- maker en J. C. Götte. Die van den heer Hoefhamer door de hh. E. Kortenoever en G. J. Steens Zijnen. Die van den heer Van der Garden door de hh. Andries van Dantzig en W. Begeer. Die van den heer Van Veen door de hh. J. H. Boers en A. Brinkman. Aap de orde was daaropbespreking derCandidaten. De heer Van de Werve sprak een kort woord tot aanbeveling van ieder hunner en de heer A. Kok voegde daaraan nog een woord toe tot speciale aanbeveling van den heer Fortuijn Droogleever, wiens verdiensten als raadslid niet behoefden gerele veerd, maar naar spr.'s meening zou, als dit aftre- ging kroorbg ISchia del Crati zonder aangevallen te worden; men kon veilig van het eene dorp naar 't andere gaan, zonde» vrees voor onaangename ont moetingen, en in dit gedeelte van Calabrië schenen de stririkroovers uitgeroeid te zgn. Op zekeren m^jj;eü was Argenida naar Cerzeto gekomen, om eenige boodschappen te doen; toen de officier i zich bij haar voegde aan 't einde van het dorp, waszij niet te bewegen om een oogenblik met hem td blijven praten. Zij had haast, zeide zij, daar haar vader met den jongen naar San Benedetto moest, waar hg zaken had, en zeker tot laat iu den avond zou moeten blijven. De officier liet haar gaan, maar maakte het plan, om tot het middaguur te wachten, en dan naar het bosch te gaan, waar hg hoopte het meisje alleen te vinden, daar zijne liefde voor haar steeds sterker werd. Tegen half twaalf zeide hg tot den kapitein, dat hij brieven te schrijven had, ging naar huis, en toen het twaalf sloeg, begaf hg zich op weg; hij sloeg het pad naar de bron in, bereikte spoedig het kastanjeboachje, en snelde vol verlangen naar het huisje van de schoone dochter van Milano, echter niet, zonder oplettend om zich heen te zien. Hij bereikte ongehinderd hare woning, en bleef toen een oogenblik staan, om te lnisteren naar hetmeisje.dat met eene heldere stem eene liefelijke melodie zong in dien Griekschen tongval, waarvan hij niets ver stond dan een enkel woord, dat beteekende ik bemin u. {Wordt verwlqd.) fond ltd niet met algemeene stemmen werd her kezen, dit een beleediging zijn voor Gouda's in woners zelf Niemand meer het woord verlangende werd tot stemming overgegaan Uitgebracht werden 134 stemmen. Daarvan ver- eenigden op zich de hh. Fortuijn Droogleever 130, Van Veen 128, Oudjjk 126, Hoefhamor 125 en Van der Garden 124, terwgl 2 blanco-briefjes wer den uitgebracht en 2 van onwaarde werden ver klaard. De aftredende leden waren dus opnieuw candi daat. Do heer D: Bugter vroeg daarop het woord en verklaarde zich geheel te kunnen vereenigen met de woorden van waardeering, straks geuit ten op zichten van het raadslid Eortugn Droogleever. In- tusschen verdiende één punt de aandacht. Genoemde heer had in een openbare raadszitting verklaard zich niet meer verkiesbaar te zullen stellen. Dit zou spr. zeer betreuren. Spr. hoopte dat wat in deze vergadering gesproken is hem zal bewegen wederom een candidatuur te willen aannemen en niet alleen deze, maar ook de verkiezing tot Baadslid, die on getwijfeld volgen zal. De vergadering betuigt hare instemming met die woorden. Nadat de Voorzitter erbjj alle aanwezigen ophad aan gedrongen de verkiezing der gestelde candidaten to verzekeren en niet-leden van het Comité had opge wekt daartoe toe te treden, en nadat het Bestuur en in 't bijzonder de Voorzitter door den hoer Van de Werve onder instemming der vergadering was dank gezegd voor zgn goede leiding, werd de vergadering gesloten. Na een paar zittingen en eenig afdeelicgsonder- zoek doch niet van de finaneieele wetten der heeren Borgesius c. s., want daarvoor rond de rechterzgde geen tjjd is de kamer weder uit eengegaan, vermoedelijk tot September; althans niet véér 20 Aug. zal er eene oproeping door den voor zitter geschieden. Van eene behandeling der school wet zal dus wel niets komen. Het groote belang der zitting ligt in den uit- slag, want de voornaamste beraadslagingen schijnen in comité-generaal te zgn gehouden. Met 55 tegen 15 (liberale) stemmen werd art. 1 van het voorstel Seyffardt verworpen, waarna de voorsteller zijn ont werp introk. Hierna volgde aannemihg van het regeeringsvoorstel om de met Mei voor ontslag in aanmerking komende lichting nog een jaar ondnr de wapens te houden. Was het verschil tusschen de beide voorstellen nu zoo groot, dat het eene zulk eene tamelgk algemeene instemming, het andere zoo'n algemeene afkeuring moest ondervinden? Goed beschouwd, liep de strijd voor het oogenblik slechts over de reeds ontslagen inilliciens der lichting 1883, die volgens het ontwerp van den Utrechtschen afgevaardigde weder in dienst zouden worden gesteld, en het ligt nogal voor de hand, dat de wetgever hiertegen bezwaar maakte. De heer, Seyffardt werpt de schuld van het ontslag dezer lichting op" den minister van oorlog, en niet ten onrechte. Het ware in elk geval verstandiger geweest, op de beslissing van den wetgever in deze niet te praejudiceeren. Maar ook de heer Seyffardt is op zgn standpunt niet geheel van schuld vrjj te pleiten. Hg diende zijn wetsontwerp den 28 Maart in, doch had dit eorder moeten doen, wanneer hg van eene tijdige behandeling, die het ontslag zou voor komen, zeker wilde zijn. De verantwoordelijkheid voor de beslissing komt op het hoofd van den minister van oorlog. Wg kun nen ons niet voorstellen dat deze Minister, die, hoe zeer hg ook weigerde zich op dit punt thans uitte laten, toch zal moeten komen met wetsontwerpen tot definitieve verlenging van den diensttgd, in het vol gend voorjaar andermaal eene lichting geoefende manschappen zal ontslaan, waardoor het werkelgk genot der nieuwe -regeling voor onze verdedigbaarheid weder met een jaar zou worden verschoven. Zal men zioh dan ook voor het behouden der zevende lich ting met het huismiddeltje der „buitengewone om standigheden» behelpen? Op de stoomtramlgn Den HaagScheveuingen van de Nod. Bgnspoorweg-maaischappg had eer gisteravond, omstreeks half acht, een treurig ongeval plaats. Mr. Oosting, subt.-griffier bij de Hechtbank te Leeuwarden en zoon van den directeur der cellulaire gevangenis te Soheveningen, wa» op dat uur met zijn dochter van den weg, leidende naar de gevangenis, komen wandelen, toen eon tram van Soheveningen op dat punt in aantocht was. Door zijn dochter hiervoor gewaarschuwd, verliet de Hoer O. de plaats, waar hij evenwel veilig stond, om de rails over te stappen. De machinist, die volgons zgn verklaring den Heer O. eenige seconden te voren had opge merkt en overtuigd was, dat deze op een veilige plaats stond, dacht er niet aan testoppen. Vreeselgk moest de Heer O. voor zijne onvoorzichtigheid boeten hg werd door de machine gegrepen en zoodanig verwond, dat hij onmiddellijk den geest gaf. BUBGEMEESTEB en WETHOUDEBS van Gouda; Gezien de circulaire van den Minister van Justitie dd. 12 Juni jl., Afd. Ila, no. 96; Herinneren belanghebbenden, dat volgens Art. 10 van de hierboven genoemde Wet het hoofd of de bestuurder van een bedrjjf of eene onderneming, waarin of waarvoor een persoon beneden 16 jaren in fabrieken of werkplaatsen arbeid in den zin dier wet verricht, in het bezit moet zijn van even zooveel kaarten als het aantal bedraagt van de personen be neden 16 jaren, die in zgne fabriek of werkplaats bedoelden arbeid Verrichten. Ten einde de benoodigde kaarten, die van Bijkswege kosteloos worden verstrekt, te kunnen aanvragen, wordt ieder hoofd of bestuurder van een bedrijf of eene onderneming verzocht vóór Zaterdag den 20»fe* dezer maand ter Secretarie der Gemeente op te geven hoeveel personen beneden den leeftijd van 16 jaren, eigen kinderen daaronder begrepen, in zgne fabriek of werkplaats werkzaam zijn. GOUDA, den 12 Juli 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. G. KONING, 1. B. De Secretaris, BEOUWEB. GEBOREN 11 Jnli. Johanna W ilhelraiu», ouders P. Borat en C. Forrer. Hendrikna Gerardua, oudera A. H. Sparnaay en C. C. Groenen daal. - Francina, ouders C. Schenk en C. D. ran Vliet. Levinna, onders J. D. Woerlee en E. Kwaak. 12. Matthya, onders hl. Groenendaal en H. Vermeulen. OVEKLEDEN: 10 Jnli. S. M. Berlyn, 8 w. 11. C. da Boom, 19 j. N. G. Botterop, wed. D. M. G. Hordijk, 02 j. C. Leeft»ug, 12 j. A. ran Rooijen, wed. H. Braam. 68 j. 12. D. J. Luynenborg, 1 j. 9 m. A. van Dam, 2 j, ONDERTROUWD 12 Juli. A. P. Tyafeiman, 24 j. en A. Husselson, 20 j. J. T. Key ter, 25 j. te Haarlem en F, Ja L de Kooy, 80 j. J, van Jthijn, te Hilversam, 28 j. en C. F. ran der Wolf, 19 j. OVERLEDENM. vao der Kley 47 j. GEBOREN Cornila, ouders J. Lexmond en A. ran den Berg. Cornelia, onders G. ran Flteren en G. Vergeer Johannes, ouders P. Zijderlaan en W de WeijeT. OVERLEDEN L ran Breokelen, 0 m J Oskam 47 j. GEBOREN Antonios, onders M. Schinkel en C. Klever. Adriaantje, onders K. den Hertog en W. Pasman. Antoifletta, onders L. Rook eo K. van Helder. GEBOREN AaQe, ouders P. Dullemeijer en T. Strarer. OVEKLEDEN W. ran Tilbnrg, 78 j. - T. C. Bonwman, 4 maanden. Hartelyken dank aan allen, die hnnne deelneming hebben getoond by bet overlijden van onzen beminden Zoon en Broeder MAR- TINUS de GIDTS. Uit aller naam, J. de GIDTS EK EcHTGENOOTE. Gouda, 9 Juli 1889. Aan allen, die my, door hunne belang stelling, den l™ Jnli tot een hoogst aangena- men en bljjden dag gemaakt hebben, breng ik mjjn hartelyksten dank. P. BRONS MIDDEL. Gouda, 13 Juli 1889. (Salonformaat) van de Versierde Kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, zyn behalve by den ondergeteekenden, uitsluitend verkrijgbaar in den Kantoorboekhandel van de Wed. A. QUANT alhier. Photograaf. voorheen C. MESSEMAKER. Eene prachtige collectie, waaronder zeldzame by Markt, Gouda. I Het BESTUUR van den Polder STEIN is voornemens op MAANDAG 15 JULI 1889, des avonds ten zes ure, ten huize van R. BEIJEN te in het openbaar te rmiddags No. 223 op DINSDAG, 16 JULI 1889, 's voormidi ten 9 ure, aan het Hnis, Wyk O. No. aan den Raam te Gouda, van eu Daags te voren van 2 tot 6 uren te zien. Nadere inlichtingen geeft Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER, te.Gouda. Koers 14.— Minste prys 14.—, opklimmende tot 25. Deze Premie-Aandeelen zyn verkrijg baar, a f 12. per stuk, by de Keizersgracht 74, Amsterdam.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2