r Boitenlandsch Overzicht. VERSLAG QASFABBIEK der gemeente GOUDA over 1888. den vervaardiger, den heer Trousselot te Botterdam, alle eer aan. Een zoo kostbaar voorwerp had alle aanspraak op een buitengewoon secure bewaarplaats. Eerst thans kan men zeker zijn dat onze beker ons niet zal worden ontroofd. Onder het opschriftDuinwater te veelverhaalt de Amsterdammer «Men had op vele bovenhuizen, eer de laatste regens weder een weinig watertoevoer hebben ge bracht, in zoo langen tgd geen Duinwater gezien, dat men niet meer wist of de kranen opeu of toe waren. Dit had voor een paar bewoners van een huis aan eene der zijstraten aan de Weesperzijde gister zeer onaangename gevolgen. De bewoner van het benedenhuis is uit de stad, en die van het bovenhuis was gisterochtend voor een dag uitgegaan. Het gansche perceel was dus onbewaakt. Nu stond in het bovenhuis de duinwaterkraan in de keuken open, wat niet bespeurd was, omdat er geen water was. In den loop van den Zondag steeg echter de drukking; het water stroomde allengs rijkelijk uit de kraaude gootsteen was verstopt of kon de rijkelijke gaven der Duinwater-Maatschappij niet verwerken en het water zocht zijn weg, eerst door het bovenhuis, daarna naar het benedenhuis, waar het door de plafonds en langs de behangsels liep alsof er boven een brand werd gebluscht. Terwijl van het benedenhuis de sleutel aan een der buren in bewaring was gegeven, bleef het bovenhuis go- sloten en kon men de onheilbrengende kraan niet sluiten eer een wakker man zich door een dakvenster den toegang had verschaft. De waterschade in het benedenhuis is aanzienlijk." Uit het Westland schrijft men Do verzending van aardappelen naar Engeland heeft goede uitkom sten gegeven en is den tuinders blijkbaar goed bevallen. Toen de aangenomen zendingen in kisten hadden plaats gehad, wenschte men nog meer naar de Engelsche markt te brengen, en, dit geschiedde, nu het aantal kisten verbruikt was, in de gewone raan- deu, altijd echter onder verband van keuring en merk. Over hot algemeen heeft men in Engeland hoogere prijzen bedongen dan op de binnenlandsche markten, en de Engelsche groothandelaars toonden veel belangstelling in de nieuwe wijze van verpak king en verzending. Voor een volgend jaar, wanneer het streven der vereeniging «Westland" in Engeland nog beter bekend zal zijn, hoopt men met nog gun stiger uitkomsten te werken en te pogen het zoover te brengen, dat de concurrentie met andere landen kan worden volgehouden. tier, schreef een verzoek om zijn ontslag, en begaf zich weer naar den kapitein. Myn plan is, zeido hij, om naar Cerzeto terug te keeren, eene bende vrijwilligere te werven, en niet te rusten voor ik op Savro en zijne bende den dood van Argenida Milano gewroken heb. Ik vraag eene maand gewoon verlof. Maar de minister heeft bevolen, dat er geen verlof zal gegeven worden. Dan verzoek ik u deze aanvrage om ontslag bij don minister in te dienen. De kapitein zag hem aan, en merkte dat het ver geefs zou zijn om hem tot andere gedachten te wil len brengen. Houd dat verzoekschrift nog. Tot morgen avond moet gij wachten, dan eerst kan ik u een geleide medegeven naar Cerzeto, want ik wil niet, dat gij alleen gaat. Ik zal het op mij nemen om u voor dezen keer te laten gaan, en intusschen aan den majoor schrijven om een buitengewoon verlof voor u te vragen. Ik meen echter het recht te hebben om van uwe vriendschap de belofte te vragen, dat ge u, voor morgen avond niet verwijderen zult. Dank u, kapitein, dat beloof ik, op mijn woord van eer. Wil u mij nu toestaan om heen te gaan. Jawel, luitenant, ge kunt gaan. Dien eigen nacht moest de kompagnie naar de hoogten van Campotanesse. Den volgenden avond, toen Asprini zich voor zijn vertrek gereed maakte, kwam er een bode van San Martino, die hem een raakte. Deze krachtige houding bracht Sullivan tot rede, en zoo gelukte het spoedig de vijf heeren ge boeid weg te brengen. Te vergeefs riep een van Sullivan vrienden de hujn van liet volk tegen de politie in. *0 Een volgend bericht meldt: De vuistvechter Sullivan, die te Nashville was gevat, is op rechterlijk bevel weer vrijgelaten, omdat het houden van een bokspartij in strijd met de wet geen misdaad is, waarvoor uitlevering kan plaats hebben. Zoo ontsnapte Sullivan met zijn vrienden naar Chicago, waar de politie hem tot nu te vergoo/s zoekt. Een belooning van 2500 is uitgeloofd aan hem die eeu der beide boksers in handen der politie brengtwant de Regeeriug is vast besloten, aan deze schandalen zoo mogelijk voor goed een eind te maken. Te Londen is onnlangs een merkwaardige tentoon stelling geopend en wol van schoenen en laarzen, niet alleen uit alle landen, doch ook uit de meeste tijdperken der geschiedenis. Men vindt er uit riet gevlochten Egyptische sandalen, die door Alma Tadema tijdelijk zijn afgestaan, gele, zakvormige Grieksche pantoffels, die Atheonsche dames by feestelijkheden droegen roode, Noorsche geknoopte schoenen, alsmede een paar dat eenmaal de voetjes oener bruid te Damascus omsloot, en dat vervaardigd is uit met paarlemoer ingelegd hout en bijna een voet hooge hakken heeft. Voorts zijn er gestikte roodlederen schoenen, vroeger het eigendom van paus Pius IX en schoenen van vischhuid en zware Hollandsche laarzen uit de 17de eeuw, die Goliaths gelijken bg de teedere, met paarlen bezette pantof feltjes een Turksche haremdame.1 Natuurlijk zijn hier vele schoeisels, die eenmaal de voeten van Britsche koningen dekten. Men vindt er ruwbewerkte schoenen met dubbele zolen van de moeder van Maria Stuart, Maria van Lotha ringen, en kleine smalle, zwart zijden schoenen, die de ongelukkige koningin zelve droegschoenen uit den tijd van koningin Elisabeth, uit prachtig goud leer vervaardigd, en andere, waarin een der vele vriendinnen van den vroolijken koning Karei II ge danst heeft, van gestikte zijde en met een grooten parel versierd. Uit den nieuweren tijd vindt men omboorde rose atlasschoenen, een het eigendom van George III, en met rose gevoerde witlederen schoe nen, met rood afgezet, welke Willem IV bij zijne kroning droeg. Een aardig figuur maakt ook een paar kleine zwarte straatschoenen, waarmede de prins van Wales zijn eerste wandeling deed. pakje en een brief bracht. De brief was van den syndicus; hij schreef: «Waarde mijnheer Asprini! «Dezen morgen, in de vroegte, heeft de oude Milano met eenige welgezinde jongelieden de bende van Savro overvallen, bij de brug van Ischia; geon hunner heeft kunnen ontkomen. De oude man, in wien de wensch om zijne Argenida te wreken, al het vuujt der jeugd weer had opgewekt, heeft mij verzocht u dadelijk hiervan kennis te geven; hij zendt u zijnen vaderlijken zegendat zijn zijne eigen woorden, en smeekt u, vooralsnog niet op het dorp te komen, daar 't hem al te smartelgk zou zgn u te zien; verder zendt hij u een lok haar van de arme Argenida, opdat gij eene gedachtenis hebben zoudt, van 't meisje, dat u zoo innig heeft lief gehad. Uw toegenegen vriend, N. N. Asprini maakte het pakje open, en vond oen fraaie lok zwart haar, glanzig, krullend en meer dan eene el lang; hij viel op een stoel, en kuste die kostbare reliek van zijne geliefde, riep snikkend: Arme, dierbare Argenida! en begon hartstoch telijk te weenen. Gisteren, dertien jaren na die treurige gebeurtenis, heeft kapitein Asprini mij alles verteld, wat gij zoo even gelezen hebt, en toen hij zijn verhaal geëindigd had, verborg hij zijn gelaat in dien glanzigen haar lok, en snikte weenend: Arme, dierbare Argenida! snappen zou met valsche bons of met vervalschte uitbetaling staten. Het is dan ook zoo uitgekomen. W, werd op een gegeven oogenblik door den directeur on den hoofd ingenieur van het vak van scheepsbouw overvallen en in het bezit bevonden van valsche staten. Ex- presselijk liet men hem een der aannemers uitbe talen en nadat deze het geld, dat hem niet com peteerde, althans niet geheel en al, opgestreken had, kwamen ovengenoemde ambtenaren uit den hoek. Nog dien zelfden avond begonnen de heeren Ditioff Tjassens, Van Lesohen en de ingenieur Van Meerten de zaak to onderzoeken en kwamen zij tot de ont dekking, dat op die wijze reeds verscheidene jaren achtereen geknoeid moet geworden zijn. Dien avond» kwam men tot ruim 5000, die den lande op die manier ontstolen werden den volgenden dag mengde de officier van justitie zich in de zaak en het ge volg e? van was dat W. eu een paar inlaudsche aannemers twee dagen later, achter de tralies ge bracht werden. W. heeft nog getracht zich uit de voeten te maken doch bij kon niet weg, zoo goed hielden de politie en justitie hem «in de gaten". Volgens de on dits zijn de ambtenaren en beambten, die in de zaak betrokken zijn men verwacht van het gerechtelijk verhoor, van W., en meerdere arresta- tiën, althans onthullingen die voor eenigeu van het personeel van het etablissement wel op een konnis- making met vrouwe Justitia uitdraaien zullen nu alles behalve op hun geraak en zouden zij wel met goed fatsoen van hier weg willen zien te komen. Uit het voorloopig verhoor moet reeds gebleken zgn, dat die knoeierijen plaats vonden door middel van valsche bons. Gaf de hoofdingenieur van Le- schen bijv. een bon at van 20 voor voorschot aan dezen of genen aannemer, dan werd voor dat getal een 1 geplaatst (natuurlijk; was die bon reeds onder teekend) eu génoemd bedrag alzoo op 120 ge bracht. In enkele gevallen deelen de falsaris en de aannemer de looden pijpen samen. Enfin, het gerechtelijk verhoor, dat de volgende week aanvangen zal, zal tal van mysterieuso dingen aan het licht brengen; Maar een uitgemaakte zaak is het en oen ieder deelt die mening dat wan neer W. flink uit de school klappen gaat, minstens een half dozgn ambtenaren en beamten met hem op de bank der beschuldigden plaats zullen moeten nemendie knoeierijen konden onmogelijk bedreven worden zonder medeweten of hulp van derden. Vreemd mag het hoeten, dat do chefs van W. niet, of liever nooit getracht hebben uit te vor- schen in hoever hg middelen bezat om vele vrij algemeen bekende goldverkwistingen en uitspattingen te bestrijden. Zulks had reods lang in het oog moeten loopen. W. met een dagloon van ƒ2, leefde op een betrekkelijk weelderigen voet, was flink in gericht enz. Een zijner colloga's, ook aan de werf en eveneens met 2 daags gesalarieerd, zet zelfs geld uit en inporteert manilla-sigaren en andere goe deren, ten verkoop, uit Singaporo. En zoo zgn er velon. Geknoeid en gestolen werd aan meer genoemd etablissement sinds jaren De «Oedjoeng-schandalen" vroeger in dit blad gepubli ceerd, vermeldden menig staaltje van oneerlijkheid de kwade practgken werden onder een anderen vorm voortgezet. Die geheel uit de roeien ligt niet in de macht van den directeur, noch van den hoofd- ingenienr al woont deze nu, sedert het gebourde, eiken middag de uitbetalingen geregeld bij. Het heeft anders wol iets vreemd. BETEEPPENDE DE (Vervolg.) Stokerij. In de stoker(j kwam geene Terandering. Evenals in 1887 waren twee ovens met 8 retorten ieder in werking, terwijl de derde generator-oven buiten dienst bleef als reserve. In de zomermaanden waren 8 in den winter 16 retorten in gebruik, zoodanig dat oven no. 1 gedurende 162 dagen, namelijk van 1 Januari tot 19 Maart en van 9 September tot 81 December, in dienst was, en oven no. 2 gedurende hetgeheele jaar werkte. Oven no. 1 had op 81 December 284 dienstdagen met afgebroken werking, terwijl oven no. 2 toen 488 dagen onafgebroken in werking was geweest. De grootste etmaal-productie, met 8 retorten ver kregen, bedroeg op 4 Augustus 2188 M* en die met 16 retorten op 4 December 3196 M8. De grootste productie per retort was 267 M8. De bepaling door det Gemeentebestuur gemaakt, waarbij verboden werd tenten en kramen door middel van petroleum of andere vluohtige oliën te verlichten, Het vuistgovecht der Amerikaansche kampioenen Sullivan en Kilrain waarvan wij onlangs spraken heeft nog een staartje. De gouverneur van Mississippi op wiens rechtsgebied het gevecht plaats vond, vaardigde een bevelschrift tot inhechtenisneming van Sullivan uit, doch „Johnnie" ontsnapte met een extra-trein naar Mobile en ging van daar noord waarts, terwijl Kilrain naar St.-Louis vluchtte. De politie wist Sullivan echter in te halen en drong te Nashville de coupé binnen, waarin de bokser zat. Een poging om hem te boeien mislukte, daar de reus cn zijn vrienden weerstand boden, maar de commandant haalde een revolver voor den dag en dreigde Sullivan, toon deze zich in positie stelde om de agenten te lijf te gaan, onmiddellijk te zullen doodschieten, zoodra hij één zijner manschappen aan- Men schrijft aan do Locomotief dd. 80 Mei. Eergisternamiddag word naar de gevangenis ver roerd een zekere W., gewezen onderofficier, laatste lijk tijdelijk klerk op het bureau van den directeur van het marine-établissement aan den Oedjoeng. Aanleiding tot die arrestatie gaf het volgende Erengenoemde directeur zou in het begin van de vorige week een anoniem schrijver ontvangen heb ben, houdende mededeeling dat aan de werf, vooral bij het vak van scheepbouw, op een vreeselijke wijze geknoeid werd. Aan die knoeierijen zouden debet zijn eenige Europeesche beamten, in de eorste plaats genoemde W. en verscheidene aannemers j de directeur moest maar Zaterdagmiddag bij de uit betaling der werkloonen tegenwoordig zijn en W. scherp in het oog houden, als wanneer hij hem wel gaf aanleiding dat voor de kermis tijdelijk 49 gas meters voor 640 lichten moesten worden geplaatst. Tengevolge daarvan moest de productie, die gemid deld 1380 M8 per dag bedroeg, gedurende de ker misdagen tot het maximum worden opgevoerd. De plotselinge toeneming der productie had plaats zonder dat een tweede oven werd ontstoken en wel om het nadeel te ontgaan verbonden aan het aanleggen voor slechts enkele dagen. Gaeberging. Ten gerieve van de exploitatie en om de verbin" ding der kolommen van den gashouder no. 1 eeni- germate te versterken is daaraan remmingwerk aan gebracht. Door dezen maatregel heeft men het voordeel verkregen, dat alle afsluiters open kunnen blijven en de gashouders zich automatisch vullen en ledigen. De gashouders no. 2 en 3 blijven na hunne her stelling in 1887 goed voldoen; zij werden evenals de gashouder no. 1 geteerd. De gezamelijke inhoud van de drie gashouders is 2800 M8, de gasberging bedraagt dus in verhooging tot de genoemde maximum-productie 87.6 pCt. Hoedanigheid van het gas. De hoedanigheid van het gas gaf in het afgeloo- pen jaar aan onze Commissie geene aanleiding tot het maken van bijzondere aanmerkingen. Ook vernamen wij van de zijde van het publiek geene ernstige klachten. Ter bepaling van de lichtkracht bediende men zich wederom uitsluitend van Giroud's Vérificateur, daar de Letheby-Bunsen photometer eerst op het laatst van het jaar in het daarvoor bestemde lokaal van den nieuw opgebouwden noordervleugel der fabriek kon worden opgesteld. Met genoemden vérificateur, geplaatst in de machi nekamer, werden 24 waarnemingen per etmaal ge daan, terwijl de gemiddelde lichtsterkte dagelijks werd opgemaakt uit de cijfers verkregen gedurende de uren tusschen zonsondergang en middernacht. Vol gens deze waarnemingen bedroeg de gemiddelde licht sterkte, uitgedrukt in millimeters-stijging van het klokje, in: Januari117 Februari117 Maart117 April 116 Mei 118 Juni 116 Juli 116 Augustus 115 September115 October 115 November116 December s 117 Het middencijfer, over het geheele jaar gerekend, was dus 116 millimeter overeenkomende met 15 a 16 standaard-kaarsen. De zuiverheid van het gas liet evenmin te wen- schen over, dank zij de goede inriohting der toe stellen. Tot verhooging der lichtkracht werd gebruik ge maakt van Pleasley, Kamsays en DukeofLesmabago Cannelkolen. Drukking van het gas. De dagdrukking bedroeg ruim 20 millimeter. De avonddrukking kon van 50 millimeter op ruim 40 millimeter worden teruggebracht, daar het bleek dat bij dien druk aan de fabriek op het uiterste punt der leiding een restant van 80 millimeter bij vol ver bruik overbleef. De drukking op de Markt, den Tiendeweg, den Fluweelen Singel, het einde van de Oosthaven, op den Kleiweg, de Turfmarkt enz., welke, zooals wij in ons vorig Verslag opmerkten, onvoldoende was, ver beterde aanmerkelijk tengevolge van de hiervoren vermelde wijzigingen van het buizennet. Veel last ondervond men in hot noordelijk deel van de Crabethstraat, alwaar gedurig verzakkingen der leiding voorkwamen, als gevolg van het zakken der straat. Voorziening in dezen toestand achten wjj dringend noodig. Gasverbruik. Op den ln Januari telde de fabriek 366 gasver- bruikers met 416 in dienst staande gasmeters; op den 31n December bedroeg het aantal gasverbruikers 392 en dat der geplaatste meters 444. In den loop van het jaar zijn er dus 26 verbruikers en 28 meters bijgekomen. De b|j de gasverbruikers en in de verschillende Gemeente-gebouwen geplaatste meters registreerden: in Januari 41393 M8 ii Februari 32432 ii Maart j. 29914 Awd 19977 II fei16495 Jura12227 Juh14586 in Augustus. ii September ii October November n December Transport 167024 M8 24512 27872 40392 45953 49781 Totaal 355534 M8 De prijs bleef bepaald op 8 cents per M8. Bij Raadsbesluit van 20 November 1888 (Gemeen teblad No. 25, werd de prijs van het gas tot andere doeleinden dan voor verlichting te bezigen, het zoo genaamde dag- of kook gas, naar aanleiding van eene door onze Commissie ingediende voordracht, bepaald op 6 cents per M8. Ook werd in het afgeloopen jaar bij Raadsbesluit van 27 Januari 1888 (Gemeenteblad No. 10) eene wijziging gebracht in de Voorwaarden betreffende de levering van gas, vastgesteld den 16 September 1887 (Gemeenteblad No. 7,) ten doel hebbende om voor particulieren de gelegenheid te openen tegen billijke vergoeding gasleidingen in hunne perceelen te doen aanleggen door de Gasfabriek. Het voorstel tot oprichting eener fitterij ten dienste van particu lieren werd door ons gedaan uit overweging, dat naar ons gebleken was vele ingezetenen aarzelden gas te gebruiken, zoo do daartoe benoodigde leidingen niet door de fabriek konden worden gemaakt. De vergoeding, die de fabriek voor de door haar verrichte fitterewerkzaamheden en voor de door haar geleverde fittings aan de ingezetenen in rekening brengt, is zoodanig geregeld, dat zij geen afbreuk doet aan de particuliere industrie. Hare prijzen zijn hooger dan die van particuliere fitters. Straatverlichting. Het aantal lantarens vermeerderde met 5, zoodat op het einde van het jaar de straatverlichting plaats had door middel van 313 lantarens, waaronder 113 zoogenaamde doorbranders d. w. z. lantarens, die dagelijks van zonsondergang tot zonsopgang branden. De brandensuren der overige 200 lantarens waren geregeld in verband met den stand der maan. Het gasverbruik ten dienste der straatverlichting wordt gerekend te hebben bedragen in Januari 22895 M8 u Februari 18549 Maart 15175 April 13373 «Mei. 10788 u Juni7190 w Juli. 7129 Augustus 10436 September 13997 n October 19706 November 20849 December 21381 Totaal 181468 M8 Transporteero 167024 M8 De Gemeente keert aan de fabriek voor do straat verlichting jaarlijks eene som uit berekend naar het verbruikte gas tegen den prgs van 48/# cent por M1 en restitueert bovendien het loon van de lantaren opstekers en de kosten van het onderhoud der lan tarens. In ons vorig Verslag zeiden wij, dat maatregelen werden voorbereid om het reinigen der lantarens, dat niet behoorlgk geschiedde, te bevorderen. Vroeger was het schoonhouden der lantarens opgedragen aan twee poetsers, van welke een gedurende de middaguren bovendien belast was met het uitpompen der vele in de Gemeente aanwezige syphons. Dit kon niet blijven daar het bleek, dat het niet mogelgk was met zulk personeel op voldoende wijze in den dienst te voorzien. Thans zijn de lantarenopstekers, ieder in zijne wgk of afdeeling, verplicht voor het reinigen der lantarens zorg te dragen en is hun weekloon in verband daarmede van ƒ4.op 5.50 gebracht. De nieuwe regeling heeft tot eene merk bare verbetering van den toestand geleid, al mag niet worden ontkend, dat nog steeds van tgd tot tgd verzuim voorkomt. De straatlantarens verkeeren over het algemeen in geen bgzonder goeden staathierin wordt even wel zooveel mogelgk voorzien door reparatie van die lantarens, welke daartoe geschikt worden bevon den, en door het aanbrengen van nieuwe lantarens. Zoo werden in, het afgeloopen jaar een 24tal lanta rens op den Kleiweg, de Markt en de Haven door nieuwe roodkoporen lantarens vervangen. Gasproductie. De productie bedroeg in Jan. 76438 M1 met een kolenverbruik van 4166 HL. Febr. 65400 n 3431 Maart 58728 n n 2994 April 46771 ff n n n 2482 Mei 38611 n n s w u 1810 Juni 29964 nun 1^®® Juli 30371 s 1373 Aug. 42863 h ff ff 1934 Sept. 49665 M8 met een kolenverbruik van 2531 HL. Oct. 65470 3122 Nov. 74183 3883 Dec. 80944 iihh h n 4142 De totale gasproductie was derhalve 659398 M8. Voor de distillatie werden gebruikt 33301 HL. steenkolen, uamelgk 32920 HL. Duitscheen Engel sche gaskolen en 381 HL. Caenelkolen. Er.werd dus 19.80 M8 gas per HL. kolen of 24.14 M8 per 100 KG. steenkolen gewonnen. Een hooger rendement werd niet verkregen, daar de productie geregeld werd in verband met de lichtsterkte. Het streven was steeds te zorgen voor eene voldoende lichtkracht van het gas, ter bevordering van welk doel zelfs het stokerspersoneel bij de zaak geïnteresseerd werd. Do stokers ontvangen namelijk eene wekelijksche premie van 25 cents wanneer uit één Hectoliter 18 M8 gas van 112 a 118 millimeter Giroud wordt geprodu ceerd; de premie klimt in verhouding tot de gas productie en bedraagt hoogstens 1.50 bij eene productie van 22 M8 gas van dezelfde sterkte. Daar het gebruik van Cannelkolen alleen met toestemming van de Directie mag geschieden, oefenen de stokers niet alleen controle uit op de kwaliteit van de gewone kolen, maar letten zij ook met zorg op de temperatuur der ovens. Cannelkolen worden dan ook slechts dan gebezigd als er kleine verschillen te herstel len zijn of als met één oven, zooals in het voor- en najaar en gedurende de kermis, op maximum-pro ductie moet gewerkt worden. De 33301 HL. steenk. hebben opgei. 44878 HL. cokes Op 1 Januari was in voorraad 1885 Totaal 46763 HL. cokes Hiervan zijn gebruikt voor de verhitting 11939 HL. voor de stoomketels, calorifères enz. 3505 Verkocht 40 cents de HL. 28397 Idem als gruis 2610 46451 HL. cokes De voorraad op 31 December was dus 312 HL. Elke 100 KG. gedistilleerde kolen leverde ruim 65 KG. cokes op, terwijl iedere 100 KG. kolen aan brandstof voor de vuren 17.48 KG. van de ge produceerde cokes vereischte. Gasverlies. Wij zagen hierboven reeds dat de totale gaspro ductie in 1888 bedroeg 659398 M8. Geleverd werd: aan diverse gasverbruikers 355534 M8 ten behoeve van de straat verlichting 181468 ff voor eigen gebruik op de fabriek enz19846 556848 zoodat als verlies kan worden aangemerkt 102550 M8. of 15.5 pCt. van de productie. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat blijkens de opgedane ervaring het verliescijfer in de eerste helft van het ihar 18 pCt. bedroeg, terwijl het in het tweede half jaar slechts 10 pCt. was, zoodat de gevolgtrekking kan worden gemaakt, dat de in den zomer aangebrachte verbeteringen het ver lies hebben doen verminderen. Wij verwachten dan ook dat het verliescijfer over 1889 aanmerkelijk lager zal zijn dan het in 1888 is geweest. Wordt vervolgd.) i De Fransche Senaat zou Maandagavond op nieuw bijeengekomen zijn, maar die zitting is niet doorge gaan, daar in de Kamer van afgevaardigden, gelgk uit eene mededeeling per telephoon was gebleken, het decreet tot sluiting der zitting reeds was voor gelezen. De commissie voor de begrooting heeft daarop geweigerd hare werkzaamheden voort te zet ten, in weerwil dat de minister-president daarop had aangedrongen. De onder-voorzitter van den Senaat, de heer Humbert, gaf den senatoren kennis van het geval en voegde er bij dat de Senaat in de onmo gelijkheid was de beraadslagingen voort te zetten. De minister-president beklom nu de tribune en toe kende verzet aan tegen deze opvatting. De voor zitter ontnam hem het woord en weigerde iemand, wien ook, te laten spreken, er bijvoegende: In deze vergadering heb ik de hoede over de constitutie. Eindelijk werd uit louter formaliteit het besluit voor gelezen waarbij de zitting gesloten wordt. De tijding, dat de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Blaine, zgn ontslag zal nemen, komt volgens den New-Yorkschen correspondent der Standard volstrekt niet onverwacht. De ware reden, waarom de heer Blaine heengaat, is echter niet zge zwakke gezondheid. Wel is waar laat deze in menig opzicht te wenschen, maar de

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2