i I Buitenlandse!) Overzicht. BRIEVES VIT ROTTERDAM. VERSLA O-ASFABR der gemeente GOI over *1888,1 Ai 1 da tentoonstelling een kapitaal van 2t)0 millioen fr., Terslinden. De tentoonstelling duurt ifro dagen, aoodat iedere dag 1,111,111 fr. kost eq daar tij Tan negen uur 's morgens tot zes uur des avonds, dat is dus negen uur dagelijks, geopend is, elk uur 123,456 fr. 78 eentimes. Het eleotrische licht maakt het nu mogelijk de tentoonstelling dagelijks vijf uur langer open te houden, dat is in he) winst van 600 uur. Daardoor wordl der tentoonstelling per uur Terlaagd Heden, voegt het blad aan deze b| wordt een toegangsbiljet verkocht vj leder (want wie vraagt het ,/bullatin" bezit geen 10 sousP) kan voor dit gerings bedrag van den vroegen morgen tot den laten aqond rond dwa len tusschen oen verzamoling wondere)), welke ieder uur 79,000 fr. kóst. kosten 79.000 fr. qfering toe, 10 SOUB. BETREFFENDE DE Kootteer, il Op 1 Januari bedroeg jfle voorraad De opbrongst in 1888 Jvas. Verkocht werd aan: de Maatschappij voorChi( mische Industrie te sterdam voor 1.38 de(> 100 Liter?539Q0 Liter de firma Burt, Botjlton Haywood te Parijs, con tractante tot l Jan. 1890, voor 2.de 100 Li!iter<'l73iOO in het klein aan particu lieren.) .1 10140 n 3 Liter 92540 Liter. I 81340 zoodat op 31 December in voorraad was 11200 Liter. De opbrengst per 100 K.G. kolen bedroeg 3.26 Liter of 2.68 Liter per H.L. kolen. Ammoniak. Aan de firma van der Elst Matthes te Am sterdam werden 253400 Liter ammoniawater afgele verd tegen den prijs van 44 cents per H.L. van 3° Beaumé. Volgens de bestaande overeenkomst wordt genoemde prijs voor elk l/i° hooger of lager wicht met 6 centen vermeerderd of verminderd. De voorraad op 1 Januari was 48060 Liter. In 1888 werd geproduceerd 208540 n Totaal 256600 Liter. Verkocht werd eene hoeveelheid van 253400 Er was dus op 31 December in voorraad3200 Liter. Steenkolen. Gebruikt werden eerst Alma-kolen, geleverd door de firma van Nievelt Co. te Rotterdam tegen den prijs van 4886/ioo cent per H.L. franco wal of van 66.10 per waggon van 10000 K.G. franco station, en later Ewald-kolen, geleverd door de firma Kampf Hollender te Ruhrort, die ingeschreven had tot den prijs van 46M/100 cents per H.L. franco wal of van 59.per waggon franco fabriek. Ter aanvulling van dén voorraad maar tevens ook als proef werden verder aangekocht van den Heer S.;.D. Boon alhier 360 H.L. Hibernia-kolen tegen den prijs van 72.50 per waggon van 10000 K.G. frajmè fabriek, en van de firma W, Hoven Zoon te-Kbtterdam 3950 'H.L. New-Pelton Main gaskolen voor 54 cents per H.L. franco wal. Omtrent de kwaliteit der geleverde Alma-kolen spraken wij reeds mtet een enkel woord in ons Ver slag over 1887. n Over de geleverde! Ewald-kolen kqn men over het algemeen tevreden ajn. De proefpartij Hibjernia voldeed goed. De New- gaf goede coijes, maar was voor gasproductie per. H.L. leverde deze kolensoort 18 M8 o van 115 millimeter Giroud en 20 M1 van lillimeter Giroud. De op|l Januari aanwezige voorraad was Aangfljvoerd wertjen Pelto| t<? gas 123 1307 H.L. 31659 Verbruikt zijn Op 31 December was duslm ilagasjiju Bovendien bedieni gelyk wij zeulen, of Éesmakagp Catmfi-kolen. O men; zich bij de e J56 H.L. <&6 H.L. pitatie, Duke JUUSWHUclg^ JLUltlll. 3p 1 Januari bedroeg de ^oorikad Gnnnel Aangekocht wprdan ft.1 t 33 H.L. Verbruikt zijn Op 31 December waren 'iuslmog ovet In 1888 werden dWhalvp veiferuikt: 28970 H.L. Duitsohel'gaskolen 3950 I, Engelsche i 381 ii Cannel 450 ■L. Totaal 33301 H.L. of 2730682 K.G. Zooals wij bozen reeds zagen, kwam in het af- geloopen jaar de nieuwe overdekte kolenborgplaats in gebruik. Deze doet goede diensten en daarin kunnen ongeveer 12000 HL. steenkolen geborgen worden. Zuivering. Deze kan, nu het nieuwe zuirerhuis in werking is gekomen, op voldoende wijze plaats hebben. Was het vroeger tijdens het gebruik van de oude inrich ting met ééae kist per dag niet mogelijk het gas geheel vrij te houden vnn zwavelwaterstof, thans geschiedt zulks zonder moeite. De zuiverheid van het gas heeft dan ook sedert de verandering van het zuiverhuis niet te wenschen overgelaten. De zuiverkisten zijn zoodanig ingericht, dat zij door het openen en sluiten van afsluiters in twee afzonderlijk werkende stellen kunnen worden gesplitst. Ook hooft men bij de inrichting rekening gehouden met de verschillende methoden, die men by het zui veren zou willen volgen. Twee van de vier kisten werden gebrnikt voor de zuivering door middel van yzeroxyde, éeno kist diende als kalkkist, terwij! ooms ijzeroxydekist ge bezigd werd tot het opvangen of terughouden der laatste sporon van verontreiniging. Voor de zuiveriog werden aangekocht 2011 HL. ongeblusohte kalk en 20000 KG. ijzermassa, welke laatstgenoemde hoeveelhoid op 1 Januari jl. nog in gebruik was. De nieuwe regeneratieloods heeft eend oppervlakte van ongeveer 100 Ms. Personeel. De Directeur kon de voor hem bestemde woning, met welker verbouwing en he$ lolling men inmiddels was gereed gokomen, primo April betrekkon. Zijne Instructie, vastgesteld den 15 Februari 1887 (Gomeenteblad No. 3), onderging in verband met de oprichting eener fitterij voor particulieren eenige wijziging bij Raadsbesluit van 3 April 1888 (Ge meenteblad No. 22.) Tydens de ongesteldheid van den Directeur op het laatst van het jaar was de Opzichter, de Heer J. W. Steens Zynen, met de technische leiding van de fabriek en hare exploitatie belast. Hij kweet zich met y ver en toewijding van deze taak. Het salaris van den Klerk-meteropnemer werd bij de behandeling der begrooting voor 1889 verhoogd en gebracht op 700.op grond van' zijnen dienstijver by toegenomen werkzaamheden. j In het personeel aan de fabriek verbonden kwamen in den loop van het jaar eenige veranderingen voor, voornamelijk onder de stokers, van welke sommige wegens ongeschiktheid moesten worden vervangen. Tengevolge van de uitbreiding der fitterij moest een tweede fitter worden aangesteld. To| smids- fitter werd de eerste machinist aangewezen, terwijl dal losse smiq als eerste,' machinist t^erd aangenomen,,) den hulpAtter, tevens belai't' ismetera, dim ontslag Verkreeg, oef de fitte) finactiei Iu de 'plaats van; mi het vullen der g| weri Ëen overzichl van ongen aangesteld, resultaten vindt men in de hierbij gjhvoegde statfn. Hef) kapitaal ad f 110672.2,1, door de Gepekte in 1887 ver strekt voor den fjaukobp en de herstelling der oude fabriek onderging door aflossing eene vócmindering met ƒ5000.en eene»vermeerderiu& met 727611.78 zijnde de kosten der] uitbreiding en verdere her stelling in 1888 tot op 31 December jlü gemaakt. Op de balans is de Gemeente derhalve gecrediteerd voor een bedrag van 133283.04. Intukchen zijn na 31 December (ie laatste betalingstermijnen en nog eenige vorderingen betrekking hebbende op de in 1888 uitgevoerde werken vereffend, waarvoor eone som van 9861.06 werd vereiseht. Dit cijfer wordt bij do Administratie der fabriek in 1889 ge boekt. Het totaaji der uitgaven door de Gemeente ten behoeve der fabriek besteed, was gelijk wij reeds vermeldden 141645.Hiervan ontving zy van de fabriok terug f 5000.zoodat do fa briek haar nog sohuldig blijft 186645. Volgens de balans van 1887 be droeg de winst over dat jaar 4175.54' Uit de winst- ea verliesrekening over 1888 blijkt dat er oene winst is gemaakt vann 16467.93 Te zanten Hiervan af te schrijven de in 1888 20648.47' 5000.— Blijft als saldo winst gebraeht op de balans 1888 15648.47' Gouda, den 17 Jnni 1889. De Commissie van Beheer der Stedelijke Gasfabriek, VAN BERGEN IJZENDOORN, Voorzitter. H. de SCHEPPER, r G. A. OUD1JK, I BROUWER, fung. Secretaris. wetenheid, en ontzenuwd door het bijgeloof? Neen; het volk dat arbeidt maakt een geslacht niet ellendig en laag; en het vaderland, dat voor het gegoede deel der bevolking de beteekenis heeft van vrijheid, on afhankelijkheid en grootheid, beteekent voor hen toch ook iets; hunne vrouwen en zonen, hun huis en de kerk van hun dorp, ziedaar, wat voor hen het vader land uitmaakt. En als er een dag komt van andere beproevingen, een dag, die, vroeger of later, komen moet, dan zal die gansohe arme bevolking weder ge reed zijn, om zonen en bloed en leven op te offeren. En met dergelijke gedachten over het vaderland, de verwachtingen voor de toekomst, de ellende van het tegenwoordige, en de mogelijke herstelling hield een jeugdig jager zijnen geest bezig, al naar mate die in hem opkwamen door het contrast tusschen de schande van den vreemdeling te zien in zijne vador- lijke erve, en de onnadenkende vrooiijkheid van allen, die hem tegen kwamen of voorbijgingen langs het groene pad, dat zich door een boschje slingert, en tusschen de wijngaardranken door, van Merate langs den heuvel Grugana voert naar 't vervallen heiligdom van de Madonna in het Bosch. Die kerk en die afgelegen, rustige plaats waren op dien dag de plek waar groote scharen menschen heen gingen, of uit vroomheid of uit nieuwsgierigheid, of omA zooals 't gebruik mede brengt, eene geschikte gelegenheid te vinden om in de open lucht eene soort van markt te houden. En de jon geling op den top van den heuvel gekomen, stond stil, en Het zijne oogen over het schoone land ronddwalen. Het was eene tooverachtig schoone plek. Aan den ééaea kant de met hout bewassen heuvels van Subaglio en San Rocco, en Mombello met zijn vorste lijk paleis, en het dorpje Sartirano aan do oevers van het sombere meer; verder op en lager aan den anderen kant de afgebrokkelde torens en het park vau Imbersago; in de diepte de Adda met hare kronkelende bedding; en in de verte de steile hel lingen van de Resegone, en de naakte bergruggen van Valsassina en eenige hoogere toppen van de majestueuze Alpen. De jongeling, die rijzig en rank van gestalte was, was achteloos gekleed; maar de vilten hoed met eene grijze veder versierd, hot jachtbuis van bruin fluweel en de wijde broek van dezelfde stof, welke een weinig onder de knie .-uit de jachtlaarzen te voorschijn kwam, gaven hem iets schilderachtigs en bevalligs. Zijn gelaat was mager, maar zijn open voorhoofd, zijne zwarte oogen, zijn levendige blik, en gebruinde gelaatskleur drukten daarop een stempel van mannelijke schoonheid, vurig en sympathetisch tevens. Hij was omtrent vyf-on-twintig jaar oud, en vertoonde dat Lombardische type, dat kracht paart aan eene zekere weekheid, die niet zonder bevalligheid is. Hij droeg zijn geweer, een oud ge weer met verroesten loop, over den schouder; en het was gemakkelijk te zien, dat hij het met zich geno men had, meer om hem een metgezel te zijn op den langen weg, dan omdat hij eenige vijandige plannen koesterdo tegen de vroolijke bewoners van de lucht. En, terwijl hij op den liefelijken heuvel uitrustte, en het land om hom heen beschouwde met een blik vol liefde, waarin zich iets droevigs mengde, gingen hem de landlieden voorbij soms alleen, soms met hun tweeën en drieën; eenigen gevolgd door hunne vrouwen welke hare kinderen bij de hand hielden; anderen trokken karretjes mot vruchten; velen, die, door hunne half stoedsche half boersehe kleediag spoedig te herkennen waren als zwervende kooplie den, haastten zioh, met een kistje op den rug, of met een schokkend wagentje, om het beste plaatsje uit te zoeken op de grasvlakten die zich aan beide zijden van het kerkje uitstrekken, tusschen de oude kastanjeboomen, die het omringen. Van den beogen heuveltop liet de jongeling zijne blikken weiden over het land aan zijne voeten, doorsneden met kronke lende wegen die van het eene dorpje naar het andere voeren, en elkander kruisen en snijden als de slin gerpaden van een grooten tuin; hier en daar zag hij, daar het juist do tijd was van de feestelijkhe den van den herfst, de deftige koets van een edel man, of het nederige rijtuig van een landeigenaar; overal beweging en leven, nergens misschien zoo vroolijk als in dat door de zon gezegende hoekje, ons dierbaar Brianza. {Wordt vervolgd De feesten op den 14don Juli zijn te Parys niet loo kalm afgeloopen, als de meeste ropuhlikeinsche bladen wel hebben beweerd. De XIX Siècle ten minste, maakt nog melding van ongeregeldheden, welke op liet Opera-plein zijn voorgevallen. Een aantal jongelieden, die als kenteeken strooien hoeden (pet zwarte linten droegen, hebben zich daar van 's nachts 12 uur tot 2 uur aan schromelijke baldadigheden schuldig gemaakt. De rijtuigen en voorbijgangers worden aangehouden en ieder werd de hoed ivan hetjhoofd geslagen. Eerst laat ver schenen eonige pllitie-agenten, maar deze waren te gering in aantip, om iets te kunnen doen. Op grond van dit voorval en hetgeen bij het standbeeld van Straatsburg oh voor het koffiehuis in de rue Royale gebeurde, eischt de XIX Siecle het ontslag van den prefect wfti politie, daar hij op 14 Juli zijn plicht niet hqeft vervuld. Ook is men lent verontwaardigd over de lauwheid der politie, die l|§ het standbeeld van Straatsburg den beer Dérbuledo liet ontsnappen. Het gerucht wil, dat de official van justitie nog een bfevel tot inhechtenisneming Van dezen Boulangist zal uitvaar digen wegens 'oeleediging der politie. Of dit waar is, moet nog blijken, maar zeker is het, dat de inspecteur van politie Siadoux, die den ouden heer Clement zoo slecht bijstond, terstond is ontslagen. De XIXe Siècle klabgt zeer over de houding der politie-iuspecteurs au beweert, dat de meesten hunner in hun hart Boulalgisten zijn. Het proces tusschen den heer Farnell en de Times eindigt op zeer zonderlinge wijze. In een der laatste zittingen werd verhoord een journalist nit Dublin, Hogg, die zeide, dat Houston, de secretaris der foyal and Patriotic Union van hem 250 pd. st. had Igeleend om de bekende brieven van Pigot te koopen. Hogg wist echter toen nog niet, wat Houston met dit geld wilde doen, want hij had hem reeds vroeger 60 pd. st. geleend en verkeerde i,n de meoning, dat de 250 pd. ook voor zijn eigen behoeften bestemd was. Daarna werd Houston verhoord. De seoretaris der anti-nationalistische ligue verklaarde dat hij de brieven had gekocht voor 850 pd. st. qtelko som geld hem was voorgeschoten door den inmiddels overleden professor Maguire. De heer Maguire wist tot welk doel het geld bestemd was. In verband met deze quaestie oischte nu de heer Russell, Parnells advocaat, dat de boeken der Union zouden worden overgelegd. De voorzitter van het Hof weigerde dit echter, op grond dat dit niets met hht proces zelf te maken had, doch de heer Russell bleef bij zijn verlangen volharden en verliet de rechtszaal. De zitting werd toen tot Dinsdag uitgesteld en inmiddels raadpleegden de leiders der lersehe partij, wat hun te doen stond. Daar zij steeds beweren, dat de geheele geschiedenis door hun tegenstanders opzettelijk op het getouw is gezet, ten einde den heër Farnell te doen vallen, besloten zq de over legging der boeken te blijven eischen, want zij meeneu daarin bewijzen hunner beschuldiging te kunnen vinden. Gisteren werd de zitting weer heropend. Toen deelden do advocaten, die de lersehe afgevaardigden vertegenwoordigen, mede dat zy zioh verder aan het proces mooten onttrokken. De voorzitter der com missie nu verklaarde echter, dat de heer Parnell ondanks zijn terugtrekking, aan het oordeel der commessie onderworpen bleef. De advocaten dor Ieracho afgevaardigden verlieten daarna do zaal en zullen dus aan het laatste bedyf van het langdurige proces geen deel moer nemen. Gelyk men zich zal herinneren, besloten de mijn werkers in Westfalen, toon zij den arbeid hervat ten, den eigenaars een termijn van 2 maanden toe te staan om de beloften tot verbetering van hnn toestand uit te voeren. Daar deze termyn nu ver stroken is en beide partyen hot nog niet eens kondon worden, werd te Boehum weer een ver gadering der mijnwerkers belegd. Men besloot daar eenstemmig dezen tormyn als niet gesteld te be schouwen en de besprokingen voort te zetten. XX. Rotterdam 17 Juli. De uitslag van de verkiezing voor den Gemeente raad is geweest dat de dertien candidaten van de liberale Kiesvoreeniging Fooruitgang gekozon zijn. Al de aftredende leden, die zich herkiesbaar stelden, zijn herkozen. Gelyk uit raynen vorigen kon blij ken was dit te voorzien. De ultramontanen stelden geen candidaten. De anti-revolutionairen genoten het treurig voorreoht, dat al de candidaten, die zy stelden, voor de eer bedankten. Doch, gelyk ik reeds opmerkte, zelfs indien heide partijen zich hadden gecoaliseerd, de liberalen vormen hier de meerderheid en zouden in spijt van alle samen spanning gezegevierd hebben. De zekerheid die men daarvan ditmaal meer nog dan anders had omdat de anti-liberalen geen candidaten hadden, was oorzaak van eono zeer slechte opkomst aan de stembus. Van de 6987 kiezers kwamen slechts 1478 te voorschijn eu daaronder, blijkens den uitslag, nauwelyks 200 anti-liberalen. De Heer ik. H. J. Sleurs, over wien ik den lezer in myn vorig schrijven onderhield, werd niet slechts herkozen, maar verkreeg de meeste stemmen en wel 1294. De stemmen die de andere liberale candidaten verwierven, varieeren van 1196 tot 1254, waaruit voortvloeit dat meer dan 50 katho lieken (ultramontanen^ uitsluitend op den Heer Sleurs gestemd hebben. Dat die 50 tot de aaDzienlijksten bohooren, staat, na de door mij vermelde advertentie, onherroepelijk vast. De minder aanzienlijken heb- bon niet aan de stembus durven verschijnen uit vrees voor Heor Oom. Aan zomervermakelijkheden heeft Rotterdam tot zekere hoogte geen gebrek. Wij hebben een paar maal iu de week muziekuitvoering in hot Park (Officieren-Societeit), een paar maal in de week concert in den Dierentuin, het Café-concert van Pflaging, (den vroegeron opera-directeur) bij het centraal-station, nu en dan ook muziek in den tuin van Deinum, aan den Ooolcingcl, eene zaak die overgedragen is aan eene naar men zegt Arae- rikaansche Maatschappij, die de aangrenzende ter reinen, waarop zich kort geleden nog de grooto Schouwburg verhief, zal annexeeren ten einde met behulp daarvan eene inrichting in het leven te roepen in het gonre van die van Krasnapolski te Amsterdam. Indien die inrichting met den noo- digen smaak tot stand wordt gebracht en voor degelyk consnmabel tot niet te hoogen prijs wordt gezorgd, dan zal zij meer dan waarschijnlijk levens vatbaarheid blijken te hebben, want er is hier wel eenige behoefte aan iets van dien aard. Tooneelvoorstellingen kunnen hier in hot zomer seizoen geen stand houden. Zy worden met de opera, gedurende de negen maanden van het seizoen, vrij goed bezocht, doch als de maand Mei in het land is wenscht het publiek vacantie te nemen en i», ook by slecht weder, met geen stokken in eene schouwburgzaal te slaan. Hoofdaanleiding daartoe is de dau hcerschende benauwende atmosfeer in de zalen. Uitzondering op dien regel maakt bet paar denspel, dat door zijne groote ruimte en door de omstandigheid dat de buitenlucht door allo naden en openingen zich toegang weet te verschaffen, ook in warme dagen te bezoeken is zonder dat men oen onvrywillig zweetbad behoeft te duchten. Sints een dag of acht heeft zulk eene inrichting zich weder voor geruimen tijd binnen onze muren gevestigd. Op het gebied vnn paardrijden en paardendressuur biedt zy niets bijzonders aan, blijft zelfs in het al gemeen beneden het middelmatige. Clowns en accro- baten daarentegen zijn bijzonder vlug onsterk. Daar zijn er tweo by die in hot circus, hun veld van eer, reeds een vlerk gelaten hebben. Beiden bezitten slechts één been, dat tot aan de heup is afgezet, hetgeen hun niet belet te zamen en afzonderlijk gymnastische oefeningen te maken en sprongen te doen waarvoor menig tweebeenig oxomplaar zou terugdeinzen. Zy dragen den naam Donato. De ouderen van dagen zullen zioh nog wel den eersten Donato herinneren, solo-danser van beroep, die, nadat hem oen ongeluk was overkomen en hem het been tot aan de heup moest worden afgezet, rustig o$ één been zijn beroep voortzette. Al de latere éénbeenigo dansers on kunstenmakers hebben zich aan zijn voorbeeld gespiegeld. Dit circus oefent niettemin zijn grootste aantrekkingskracht slechts uit door de verrichtingen van zes olifanten die inderdaad verrassend goed gedresseerd zijn. Reclamo voor dit paardenspel maak ik niet. Ik ben er ten behoeve van de Gouwenaars eens een kykje wezen nemen; ik heb er mijn daalder aan gewaagd, geef van mijne bevinding verslag-en nu moet elkeen, die naar Rotterdam komt, zelf maar weten of hij er heen wil gaan. Het voorbeeld van het circus werkt aanstekelijk. Ook ik gevoel lust een luchtsprong te maken, ik neem myn zwaai en kom dan van de lagere plot seling in de hoogere kunst terecht de ook in dit blad veel besproken Tooneelschool. Het komt my voor dat op my de plicht rust den uitslag mede te deelen van de te Amsterdam gehouden algomeene vergadering van het Nederlandsch Too neel verbond. Het is daar al zeer zonderling toege gaan, eigenlijk niet recht fair. Het amendement van de Haagsche afdeeling, dat ten doel had de Tooneelschool tot eene zuivere vakschool te her- vörraen met wegvalling van de voorberoidende klassen, doch om tevens het volgende te bepalen „Het Hoofdbestuur kan, op eene aanvrage van eene afdeeling, uit de algemeene kas voor de voorbe- I reidende opleiding van toekomstige leerlingen der Tooneelschool ondersteuning geven," werd aan genomen met 34 tegen 26 stemmen. Hieruit ziet men ik moet dit nogmaal consta teren dat ik inderdaad niet alleen sta met mijne grieven tegen don tegenwoordigen gang van zaken. Met dit besluit was de zaak beslist, zoo althans zou ieder, die zijne zinnen by elkander heeft, het recht hebben te veronderstellen, doch, zooals het ter Amsterdamsche vergadering is gebleken, ten onrechte. Nauwelijks toch was de uitslag der stemming bekend, of de Amsterdamsche heeren kwamen be- toogen, dat nu wel aan het Hoofdbestuur de bevoegd heid was gegeven ondersteuning te vorleenen voor do voorbereidende opleiding van toekomstige leerlin gen, maar dat daaruit niet van zelf volgde dat die opleiding niet aan de school zelve mocht worden gegeven, al dan niet in eene daarmede ver bondon voorbereidende afdeeling Het Haagsche amendement had geen ander doel en kon geen ander doel hebben dan om de voorbereidende klassen te doen vervallen. Toch duldde men dat de Amster damsche chicane een onderwerp van beraadslaging uitmaakte Den Haag liet zich dat natuurlijk niet welgevallen, hield voet by stuk en herhaalde nu zijn amendement, thans echten mot het nadruk kelijk beding dat het voorbereidend onderwijs voortaan buiten de Tooneelschool zou zijn ge sloten. Tijdens het debat was inmiddels door Amsterdam hemel en aarde in beweging gobracht en, zooals uit de stemming bleek, niet zonder vracht, want de uitslag leerde dat het departement Leiden was omgepraat! Na eenig aarzelen stemde het nu tegen den Haag, weshalve het amendement thans werd verworpen met 36 tegen 24 stemmen. De 10 stemmen van Leiden hadden deze stem-verplaatsing in het leven geroepen en aan de chicane de zege praal bezorgd. Nog één zulk eene ^verwinning en de Tooueelscbool is een lijk. Ik heb nimmer eene vergadering bijgewoond waarin werd huisgehouden zooals in deze. Nadat op de voorschreven wijze binnen het uur beslissingen waren genomen die elkander vernietigden, liep de boel dermate in de war dat op voorstel van Amsterdam werd besloten de verdere beraadslaging over het ontwerp-reglement te staken ten einde het Hoofd bestuur in de gelegenheid te stellen een nieuw ontwerp-reglement te redigeeren en aan de goed keuring der algemeene vergadering te onderwerpen op den grondslag van 1°. reorganisatie van de Tooneelschool als vak school; en 2°. in aansluiting daarmede, de inrichting eener afzonderlijke voorbereiden .Ie school voor aspirant- leerlingen. Amsterdam krijgt derhalve grosso-modo zijn zin, dank zij de zonderlinge frontverandering van de Leidsche afdeeling. Donderdag komt in den gemeenteraad aan de orde het voorstel van Burgemeester en Wethouders om pogingen te doen tot het verkrijgen eener wij- ziging der gemeentegrens aan de zijde van Charlois, IJsselmonde en Ovorschie. Of die zaak tot debat aanleiding zal geven durf ik niet te voorspellen. Het voorstel zou mijns erachtens zonder moer bij acclamatie zijn aangenomen indien niet in de pers eene stem met behulp van ingezonden stukken ware opgegaan, die bp meer doortastende annexatie in de richting van Charlois had aangedrongen en nu behoort het niet tot de onmogelijkheden dat het een of ander raadslid zioh de tolk van die klacht maakt. Vandaar misschien eene langdurige beraadslaging? Intusschen is er iets in deze zaak dat stof tot be vreemding geeft. De klacht nl. dat er niet ge noeg zal worden geannoxeord, gaat kennelijk niet uit van Rotterdam maar van Charlois! De verklaring van dit zonderling verschijnsel is de volgende Burgemeester en Wethouders van Rotterdam had den in een vroeger ontwerp, zoo als thans blykt, wat meer op het grondgebied van Charlois om zich heen gegrepen. Het Gemeentebestuur van Charlois vond dit heel gezellig, mits die gemeente er gel delijk door bevoordeeld werd. Met het oog hierop, maakte het gemeentebestuur van Charlois een ge flatteerde balans op van verlies en winst, die op de gemeente Rotterdam onevenredig zware geldelijke offers legde. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam hebben gemeend zioh daaraan niet te mogen onderwerpen en deden dionsvolgens hun plan de noodige inkrimping ondergaan. De lezer be- gr$f>t nu welk belang Charlois er bij kan hebben om op de Rotterdnmschen Gemeenteraad invloed uit te oefenen ten einde het eerstbedoelde plan, in strijd met hot voorstel van Burgnmeester en Wet houders aangenomen te krijgen. Misschien bestaan dezerzyds nog andere dan financieele bezwaren het geen wellicht Donderdag, indien er met open deuren wordt beraadslaagd, zal blyken. Ik behoud mij dorhalvo voor in mynen volgenden mot een enkel woord op de zaak terug te komen. NEMO.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2