Buitenlandsch Overzicht. Brieven uit de Hoofdstad. Zoo meldt nu weer de Jatabodei dat te Seraog de regent op den Sisten Mei jl. een groot feest son gegeven hebben, waarvoor de uitnoodigingen reeds waren rondgezonden, doch op verzoek van den resident is dat feest niet doorgegaan, omdat een plan werd ontdekt, om bij die gelegenheid de Europeanen te vermoorden. De aanleggers daar van werden bijtijds opgevat. Geen wonder, dat onder do Europeesche bevolking te Sergang weder veel onrust heerscht. Aan het Bat. Hdbl. wordt intussohen geseind, dat te Sergang geen onrust bestaat. Dezer dagen maakte een werkmaKA die om zijne socialistische gevoelens geen werk kon vinden, door een pistoolschot een einde aan zijn leven. Bij zijne teraardebestelling voerde, naar Hecht voor Allen* mededeelt, burger Van Emmenes het woord. „Zweren wij*, zeide hij, «dat wij niet den oersten, maar den laatsten kogel uit den revolver vóór ons bestemmen, indion wij tot zulk een daad mochten overgaan, en dat wij dus eerst vijf ellendelingen naar de andere wereld zenden,* waarop uit de menigte verschillende verbitterde stemmen weerklonken „Dat zweer ik!" Ten slotte werd, op verzoek van de weduwe, het „Vrijheidslied* gezongen en gingen allen, geheel onder den indruk van deze aangrijpende plechtig heid, zwijgend huns weegs, zégt het blad. Dr. Lowe wijst in de Analyst op het gevaar van het gebruik van gekleurde bougies, die veeltijds met arsenic houdende verven worden gekleurd. In Enge land werden bij 20 kinderen en eenige volwassenen, die deel hadden genomen aan een kerstfeest, waar een kerstboom had gebrand, versierd met op derge lijke wijze groen gekleurde kaarsjes, den volgenden dag vergiftigingsverschijnselen waargenomen. Eerst had men gedacht, dat de vergiftigingsverschijnselen aan de eet- en drinkwaren moesten toegeschreven worden, dit bleek echter niet zoo, daar vele kinderen ziek geworden zijn, die niets daarvan hadden gebruikt. Eindelijk viel de aandacht op de gekleurde kaarsjes. Op 13 kgr. was, zoo bleek uit een nader ingesteld onderzoek, worden 431 gram arsenic gebruikt. Iteeds 24 kaarsjes kunnen in eene matig groote ka mer nadeelig op de daarin aanwezige personen in werken, Ook de rood gekleurde kaarsen zijn als kwikhoudend niet te vertrouwen, terwijl ook de gele loodhoudend kunnen zijn. Een houtvlot, gevoerd door Adam Christ, en onge veer 185 meter lang on 59 meter breed, wilde in den nacht van Donderdag op Vrijdag Botterdam passeeren, ofschoon dit door den rijks- ha ven meester wegens de buitengewone breedte van het vlot ver boden was. Des nachts te 3!/a uur boricht ontvan gende, dat de vlot voerder zich aan de waarschuwing van don havenbediende, die zich op het haven stoombootje bevond, niot wilde storen, begaf de rijks-havenmoester zich naar de rivier. Hg vond het vlot, gesleept door twee bootjes, even boven de oude haven, en gaf den vlotvoerder last, vóór de brug ten anker te blijven liggen en later, als het ty af was, terug te gaan. De vlotvoerder stoorde zich echter aan dien last niet, en ging kalm door, zoodat de rijks-havenmeester genoodzaakt was maatregelen te nemen om te beletten dat hot vlot verder ging. Later was hij, ten gevolge van de zien verdwijnen bij het houten kruis op den heuvel. De marchese mompelde iets, als om te bedanken, en zeide toen duidelijker: „Neen, neen, ik wil niet, ik kan niet misbruik maken er zal wel een middel zijn Wat zegt ge er van, Camilla?" „Maar toch,* hernam de jongeling, „het is een kleine dienst ook ik moet vóór den nacht thuis zijn; zeg toch geen neen.* „Maar, waarlijk „Ik zie het al, u weet niet, wie ik ben Gabrio Dall Orto; de Signor marchese moet mijn vader hebben hooren noomeu, ons huisje staat ruim eene mijl van zijn paleis af." Dien naam had hij wel hooren noemen; maar om twee redenen was die hem niet aangenaam. „Dus, Camilla?" zeide haar vader. Het meisje antwoordde niet. „Goed, goed, doe het maar; wig zullen u zeer verplicht zijn." Nauwelijks had Gabrio die woorden van den mar chese vernomen, of hg ging haastig heen; en de oude edelman was blij, dat er eene gelegenheid was, om gemakkelijk, en niet al te laat thuis te komen. En Camilla, was zg er evenzeer mede ingenomen? Het duurde geen half uur, nauwelijks lang genoeg om aan dien onnoozelen Beltramolo, of liever aan de boeren van de melkerij, zgne bevolen te geven. Hij gaf hun eenige lire om een middel te zoeken om het rijtuig naar zijn huis te brengen, en ook den postiljon, die nog niet weer in het zadel had kun- dreigende houding der bemanning van het vlot, ver plicht de hulp van de politie in te roepen, waarop een 20-tal agenten te zgner beschikking werd ge steld. De tusschenkomst van don Duitschen consul was noodig om den vlotvoerder van het plegen van ver zet te houden. Evenwel was hij niet te bewegen met het vlot terug te gaan naar de Oude Plantage, en daar het ten anker te leggen, zooals door den rijkshavenmeestcr bevolen werd. Daar ook nu het vertrek van don vlotvoerder, die zich naar het kan toor van den Duitschen consul begaf, de bemanning van het vlot weigerde eene hand uit te steken, was de rgkshavenmeester genoodzaakt, een 36 manschap pen in dienst te nemen, die met behulp van 4 sleep bootjes het houtvlot naar de Oude Plantage brachten en daar ten anker legden. Later gaf de rijks-ha venmeester toestemming, om het vlot in vier deelen verder te vervoeren. Aan den eigenaar is kennis gegeven, dat hij na betaling van de gemaakte kosten weder de beschik king over zijn vlot kan krijgen, daar het anders in beslag zal worden genomen. (N. R. Ct.) Een sigarenfabriekant te Düsseldorf schreef eenigen tijd geleden een prijsvraag uit voor de „verduit- sching" van het vreemde woord „Cigarre". Deutsche Wespen geven nu den uitschrij ver een kleine collectie om uit te zoeken. Voor fijnere soorten heeft men de keus uit: Bauchspargel, Dampfstift, Eeueraal, Glimmdolch, Aschenbrödel, Lustspiel, Heiszsporn, Lippenszepter, Wottnepfeil, Rauchzauber, Glühzapfen, Glückshorn, Tausendsassa, Braunkehlchen, Seelenstab, Gedankenmutter. Voor ergere soorten kan dienen: Giftstachel, Gardinenschwiirzer, Nasentod, Appetit- mörder, Nikotinkniippel, Meuchelstengel, Abfurie, Pestrohr, Schreckensast, Qualkolben, Stinkgurke, Centrumsbohrer, Schandsaule, Brechstange, Sargnagel, Kohlknochen, Pfennigdraht. De Javabode meldt: Eigenaardige wetten heeft men op Nias. Steelt een inboorling daar een zilveren of gouden voorwerp, dan krijgt hij een lichte straf, maar zwaar moet hij boeten, indien hg een vrucht van eenen boom steelt. In het eerste geval, zegt men daar, moet men licht straifen, omdat men zulke dingen goed opbergen kan en er voor waken, maar een boom die in oen tuin staat, is voor ieder toegankelijk en dus aan de goede trouw van iedereen overgelaten. Zoo moet in Palembang iedere Inlander een Europeaan dien hg tegenkomt, vragen waar hg heen' gaat, om, zoo iemand vermist wordt, op te kunnen klimmen tot den laatsten man, die den vermiste gezien heeft. In Palembang is het dan ook zeer veilig. >i De Drentsche Veen- en Middenkanaalmaat'chap- py heeft zich in het ontginnen van heideveld tot boschgrond in de Drentsche gemeenten Westerberk en Zweeloo zeer verdienstelijk gemaakt. Het is reeds meer dan dertig jaren geleden, dat zij al daar groote perceelen heideveld aankocht. Meer dan 200 hectaren zyn voor en na ontgonnen. Aan vankelijk werd er het veld voor 30 per hectare aangekochtlater werd het goedkooper. Het meest werd er dennehout aangekweekt. Ook met berken, eisen en eikenhoutsoorten werd er de teelt begon nen. Het gevolg van een en ander is geworden, nen komen, toen men het getrappel van een paard hoorde. Het was Gabrio die terugkwam met een van die rijtuigjes, zooals de dokters buiten gebruiken, en dat een oud vriend van zijn vader, die op het naburige dorp geneesheer was, hem geleend had, zonder er veel omstandigheden over te maken. Beleefd en gedienstig sprong de jongeling uit het wagentje, bood eerst den marchese, en toen aan de jonge dame den arm, om er in te stappen en het zich zoo gemakkelijk mogelijk te maken, terwijl het hem belooning genoeg was, dat vader en dochter zich, zonder morren, schikten naar de nederige ma nier van reizen, die hij had voorgesteld. Op het oogenblik van vertrek, bedankte de marchese den jongeling, die daar zoo juist van pas was gekomen voor zijne zorg en beleefdheid. En toen Gabrio zijne plaats op het voorbankje weer innam, nam hij het geweer, dien trouwen metgezel, van zijn schou der, en vertrouwde het aan den Signor marchese, zich verontschuldigende met te zeggen, dat hg het zelf niet houden kon, zonder hun lastig te zijn. De oude man nam het wapen, maar vroeg eerst of het geladen was; maar ofschoon de jager van neen zeide, wist hij toch niet, hoe hg het plaatsen zou. Ook deze last, of misschien was het vrees, werd hem door Camilla ontnomen, die zeide: „Geef het mij papa, toe geef het mij, dan zal ik het naast mij zetten. Tegenwoordig is het zóó gesteld, dat ook wij er niet bang voot mogen zijn; ook wij moeten ons aan dat gezelschap wennen." dat er in die heidevelden thans groote bossohen aanwezig zijn, dat de zucht tot uitbreiding der boechculluur ook bij particulieren is toegenomen,- on in de laatste jaren ook daar, even als elders, in Drente weer groote perceelen bosch aangelegd. Daar de gronden aanvankelijk zeer schraal waren, neemt de vruchbaarheid van den grond door den jaarlijk- scben boschafval met elk jaar toe. en zal na ver loop van jaren voor betere doeleinden geschikt zijn geworden. Ook elders in Drente zyn er voorbeel den van, dat de grond door jarenlango boschcul tuur tot do teelt van gras en klaver is geschikt geworden, en het beste voorbeeld van eene zeer langzame, doch goedkoope en zekere grondverbe tering is wel de thans aangewezen weg. Een Amerikaansche actrice, miss Gracie Wade, heeft een proces ingesteld tegen de bekende ciga- retten-fabrikanten Duke and sons. Hun pakjes cigaretteu, ieder met het portret van eene mooie actrice, danseres of andere beroemde schoonheid voorzien, geren den geregelden rooker gelegenheid, zich eene aardige galerij van schoone vrouwen aan te leggen. Miss Gracie Wade nu te New-York heeft haar portret op een der pakjes herkend, en laat door haren advocaat beweren, dat men haar hoofd op het lichaam van een andere vrouw heeft geplaatst, welk liohaam, in trieot gestoken, nn, vol gens miss Wade eene onbehoorlijke) voorstelling vormt. Zij oischt 10.000 dollars schadevergoeding. Inderdaad is eene dunne lijn, tusschen het hoofd en den hals, microscopisch te ontdekken, en het geval zou niet het eerste van dien aard zijn in Parijs heeft men onder het tweede keizerrijk eene derge lijke industrie gehad, waarbij de portretten der schoonste dames van het Keizerlijk hof, van andere lichamen voorzien, in het geheim verkocht werden. De firma Duke beweert, dat niet miss Wade's portret op de cigaretten staat, maar deze voordeel wil trekken van een toevallige gelijkenis. De mee ning onder het publiek is, dat miss Wade, die geen actrice, maar een avonturierster is, en wier reputatie er niet beduidend bjj lijden zou, als men baar met tricotbeenen afgebeeld ziet, gaarne op gemakkelijke wijze 10.000 dollars zou verkrijgen, Daar de firma Duke intussohen in portretten van actrices, min of meer gedecolleteerd en in tricot, reeds eenige duizenden verschillende exemplaren heeft, kan zij, wanneer miss Wade haar proces mocht winnen en het blijkt dat de firma workelyk zoo han delt, eene reeks van kostbare processen tegemoet zien Do uitslag van den gisteren te Arnhem gehouden zwem-wedstrjjd was als volgt; I. Snelzwemmen op den buik. Nationale wed strijd voor hh. liefhebbers (Seniores). Lengte der baan 80 M. stroom op, 120 M. stroom af. Ie prys: Harthoorn te Amsterdam 3 13'/,. 2e J. D. Bloemen te Amsterdam 3.32. 3e A. W. Slotemaker te Arnhem 3.32. Deze 2 moesten loten om 2en en 3en prijs. II. Wedstrijd in Kano's voor hh. liefhebbers. Lengte der baan 200 M. stroom op en 200 M. stroom af. Ie prijs; G. van Musschenbroek te Delft 4.39. 2e i, W. Gerritsen te Arnhem 5. III. Snelzwemmen op den buik. Nationale wed strijd voor hh. liefhebbers (Juniores). Lengte der baan: 40 M. op, 80 M. af. Gabrio hoorde het, en zag den gloed, die in het oog van het meisje schitterde. Op een zonsondergang zoo helder, als alleen de herfst in Brianza te zien geeft, volgden langzamer hand de doorschijnende nevelen van de schemering; de zon was achter de naburige heuvelen verdwenen, en de schaduwen verlengden zioh. Van den hoogen heuveltop ontdekte men de meertjes van de vlakte van Erba zoo schitterend of zij vloeiend zilver waren en naar het noorden, waar het blauw des hemels wegstierf in somber grauw, op een donkeren achter grond de Monbarro en da hoogten van Civate; en daarachter, aan den horizont en geheel verlicht, de kale rotsachtige toppen van het voorste Alponplan. De laatste groet van de zon bracht de belofte, dat de dag van morgen niet minder schoon zou zjjn, dan de dag die onderging. En van uit de dorpen, die zij snel doorreden, klonken afgebroken en vluchtig de klokjes van het toe Maria. Zeer verschillend waren de gedachten, die de zoo toevallig bijeengebrachte reisgenooten bezig hielden. Na verteld te hebben, hoe het kwam, dat hij zich, juist op het oogenblik, dat het rijtuig brak, daar bevópd, en hoe hij zich gelukkig achtte, dat hij hun van dienst kon zijn, zweeg Gabrio; en terwijl hij in zyn hart hevig ontroerd was, was er iets, hij wist met wat, dat hem beheerschte; hy zou niet hebben kunnen zeggen of het eerbied was, of een bang voorgovoel. Wordt vervolgd.) Ie prys; J. M. Hagenbeek te Arnhem 2.2. 2e F. Loopuit te Arnhem 2.3V|. IV. Gekleed Zwemmen voor hh. liefhebbers (Seniores en Juniores). Lengte der baan40 M. stroom op, 40 M. stroom af. Minstens 2' KG. kleêren, droog. Ie prys: A. W. Slotemaker te Arnhem, 1.50*/,. 2e n J. Dunlop te Arnhem, 1.53'/,. V. Snelzwemmen op den rug voor hh. liefhebben (Juniores.) Lengte der baan 85 M. stroom op on 35 M. stroom af. Ie prijs: E. D. Engelberts te Arnhem 1.34*/,. 2e a F. W. B. van Gilse te Botterdam 1.85'/,. VI. Snelzwemmen op den rug voor hh. liefhebbers (Seniores). Lengte der baan: 80 M. stroom op en 40 M. stroom af. Ie prijs: J. D. Bloemen te Amsterdam 2.40. 2o I, G. van Musschenbroek te Delft 2.57'/,. VII. Zwemmen met het kleinste aantal slagen. Lengte der baan 40 M. stroom op. Ie prys: J. Dunlop 24'/, slagen. 2e n M. W. Slotemaker 261/, slagen. (Harthoorn 27 slagen.) VIII. Duiken (voor Seniores en Juniores.) Diepte 4—5 M. Ie prys; W. Gerritsen 14'/,. 2e a C. O. Hooijer 18'/,. 3e n J. Dunlop 201/,. De 28ste Juli is de dag, waarop in Frankrijk de verkiezingen voor de departementale raden zyn vast gesteld. Zoowel de republikeinen als de Boulangisten zien don uitslag van dien strijd met spanning te gemoet, want ofschoon deze verkiezingen doorgaans geen politieke beteekenis hebben, zijn zjj nu vóór den grooten strijd als een bewijs van de stemming, welke ohder de kiezers heersoht, van groot gewicht. Vandaar dan ook dat het Boulangiatisch comité besloten heeft hun leider in zooveel mogeljjk departementen candidaat te stellen, ten einde daar door een maatstaf te verkrijgen voor de kansen, welke Boulanger by den grooten stryd heeft. Ook de republikeinen doen hun uiterste best. Naar men zegt, is de regeering van plan, indien de uitslag gunstig is, de Kamerverkiezingen zoo spoedig mogelijk te doen volgen, en wel op 25 Augustus. President Carnot zal dan tevens een warme proclamatie tot de republikeinsche kiezers richten. Vallen echter de provinciale-verkiezingen niet gunstig uit voor de republikeinen, dan zyn de verkiozingen niet voor het einde van October te ver wachten. Dat eebter deze plannen voor wijziging vatbaar zijn, spreekt echter van zelf. Jntuaschen zoekt men nog steeds naar den man, die generaal Boulanger het geld voor zyn beweging heeft verschaft. De Eetafette, het orgaan van den heer Jules Ferry, beweert te weten, dat hot geld uit Amerika komt en wordt betaald door den heer Mackay, die Boulangers ouderneming als een specu latie beschouwt. Volgens dit blad heeft Mackay reeds 10,000.000 francs voorgeschoten. Te Londen is in hot district Marylebono een regeeringscandidaat gekozen in plaats van sir Charles Beresford, die bedankt had. Merkwaardig is dat de home-rulers in Londen zelf zooveel vorderingen makende vroegere meerderheid van 1500 is thans geslonken tot 500. Voor Gladstone dus eenemoreele overwinning. Volgens berichten uit Petersburg beeft de Czaar in de laatste dagen aan zyn omgeving te kennen gegeven, dat hjj voornemens was op de heenreis naar Kopenhagen het bezoek van den Duitschen Keizer te beantwoorden. De Czaar zou echter weinig lust hebben naar Berljjn te gaan en de voor keur geven aan een ontmoeting in een of andere kustplaats. De «Kölnisohe» had juist oen artikel over het wegblyven van den Czaar, naar aanleiding van de verjaring van hot bezoek van den Duitschen Keizer. In dat artikel viel vooral de gevoelige toon op. Na op het lang uitblijven van het tegenbezoek te hebben gewezen, het voorbijtrekken van den Kroon prins te hebben aangehaald, besloot het blad «In plaats van dat alles zwygen en niets dan zwjjgeu. Het jaar is nu voorbjjgisterenavond zijn de Czaar en zyn gezin te Gatschina teruggekomen slechts vier weken wil hy daar vertoeven, om dan naar Denemar ken te gaan. Nu zal hy dus wol spoedig het besluit moeten nemen, of hy ten minste die voor hem zoo ge makkelijke gelegenheid gebruiken wil, om op de heen- of de terugreis vóór twee jaren maakte het ys de reis over zee onmogelijk den Duit schen Keizer een bezoek te brengen. Wij kunnen niet ontkennen, dat wjj naar de uitkomst van dat bosluit hoogst benieuwd zyn." Zulk een toon is men van offioieuse Duitsohe bladen tegenover den Czaar niet gewoon. Een nieuw bewjjsje voor hot behoud van den vrede, vooreerstde Oostenryksche ambassadeur te Petersburg graaf Wolkeostein is met verlof naar het buitenland vertrokken. De verledenweek gehouden gemeenteraadsverkiezing heeft een nitslag gehad, die in hoogen mate de aandacht verdient. By deze verkiezing zyn de liberalen, de radicalen en de clericalen elk hun eigen weg gegaan, en heeft zelfs de liberale rechterzijde zich ten aanzien van de candidaatstelling voor een der zetels afgescheiden van de liberale linkerzijde, die in Burgerplicht vertegenwoordigd was. Van de 13 aftredende leden had éen, onze Burgemeester, voor eene herkiezing bedankt; en waren er tien liberalen, éeu katholiek (de heer van Ogtrop) en éen radicaal, de heer Ger ritsen. De tien eerste, en daaronder ook de drie aftredende wethouders, mr. W. W. v. Lennep, voor onderwijs, mr. P. Pet voor financiën en de heer Coninck Westenberg voor Publieke werken, hadden bij de drie liberale kiesvereenigingen allen genade gevonden, de heer v. Ogtrop werd in Burger plicht, de heer Gerritsen in Grondwet uitgestooten, en in hun plaats door de eerste Ver. de heer mr. J. W. Alting Mees, griffier by het Kantongerecht en door de andere de heer A. van Linden van den Heuvel (oud-Zeeofficier, als ik my niet bedrieg) gesteld. Voor de plaats van den burgemeester kwam dr. A. W. C. Berns algemeen in aanmerking. Deze candidatuur nu had op zich zelf reeds eene bizondere beteekenis. Dr. Berns, die een onzer eerste chirurgen en hoofd van het Burgerziekenhuis is, had eerst voor twee jaar zijn mandaat als Ge meenteraadslid neergelegd, na zich al# lid te hebben onderschoiden door zijn krachtige zelf bewuste hou ding tegenover het Gemeentebestuur. In zekeren zin behoorde dus ook hij tot de oppositieparty in den Baad en het feit, dat hij nu met algemeeue instemming opnieuw verzocht was zich weer als lid beschikbaar te stellen, staaft voldoende hoeveel prijs men in het algemeen stelde op de tegenwoordig heid in den Baad van een man van karakter, die zioh durfde te doen gelden tegenover B. en W. De verkiezing van den heer Berns met 6429 van de 7529 geldig uitgebrachte stemmen is dan .ook het eerste feit van beteekenis in dezen verkiezings strijd. Niet minder beduidend is die van den heer Gerritsen. Dit lid der radicale party was nu twee jaar geleden met behulp dar clericalen in den Baad gekomen en heeft zich sedert dien tijd leeren kennen als een zeer ijverig behartiger der Gemeente belangen. Hij is zeer welgesteld, ongehuwd, heeft geen bepaald beroep om handen, en dus ruimschoots ge legenheid om werk te maken van zyn hetrekking daarbij heeft hy financieels studiën gemaakt, is handelsman geweest en heeft te Amersfoort reeds eene carrière als Gemeenteraadslid achter den rug, zoodat hy in staat was met kennis van zaken te oordeelen. Eu vermits zijn denkbeelden zeer modern zijn, z'n positie onafhankelijk is en hy eindelijk met veel gemak zijn gedachten uitdrukt, is hy al spoedig in den Baad de plaats gaan innemen van toeziende voogd over de daden en voorstellen van het Gemeentebestuur, heeft telkens zyn stem ver heven om te protesteeren tegen eiken zweem van bevoorrechting der ryken, en is opgetreden als advocaat der burgerij en dor mindere klassen. Geen wonder dat zjjne herkiezing niet door de liberale droite gesteund werd, en hij zelfs in Burgerplicht veol bestrijding vond bjj de mannen, die den radicalen allerminst hun samenwerking met de clericalen konden vorgeven. En terwjjl het af tredend katholiek lid, mr. van Ogtrop, in Burgerplicht in de minderheid bleef, bracht de heer Gerritsen hel met eene kleine meerderheid tot eene plaats op de candidatenljjst. Uit den uitslag der stemming valt nu op te maken, dat de vereenigde clericalen een 2460, de radicalen een 1750 stemmen uitge bracht hebben, zoodat voor de liberalen overblijft 7529 4200 c: 3229. Dit nu is zeker een veel kleiner aantal dan de liberalen in bet vuur zouden kunnen brengen. Doch niet daarop kom ik neer. Maar wel op het feit, dat de heer Gerritsen 6731, de heer mr. van Oglrop 5183 stemmen heeft be haald. Want daaruit bljjkt dat alle Burgerplichten (de candidaat van Orondwet alleen had 600 stem men, zoodat Burgerplicht 3229— 600=:2629 heeft ingebracht) met uitzondering van een honderdtal den heer Gerritsen gestemd hebben en nog een 1000-tal zich met olericalen en radicalen vereenigd hebben, om het aftredend katholieke lid in den Baad te behouden. En dit ten deele ten koste van hun eigen nieuwen candidaat, den heer mr. Alting Mees, die 500 stemmen minder kreeg, nl. 2161, dan er Burgerplichten opkwamen Al te zamen bewijzen van zelfstandigheid der kiezers van dejkiesvereenigin- gen, en waarborgen dat het exelusivisme bjj het denkend deel onzer liberale kiezersj langzamerhand verdwijnen gaat. Kenschetsender dan dit alles is intussohen de nederlaag der drie wethouders. Dat zjj, nu de clerioalen en radicalen hen hadden laten val len en zeer tegen hen geijverd hadden bjj eene zoo slechte opkomst van hun verdedigen, de liberalen, het niet dan tot eene heretemming zouden hebben kunnen brengen, is thans, achter af, gemakkelijk na te rekenen, maar die lauwe opkomst alleen spreekt reeds boekenzij staaft hoe weinig geestdrift de liberalen zelf voor de bedreigde leden van het Dag. Bestuur gevoelden. Doch niet alleen dat de liberalen slecht opkwamen, zij hebben zelfs nog niet eens allen de wethouders gestemd. Mr. van Lennep is 100, mr. Pet 400, de heer Coninok Westenberg bijkans 500 stemmen gebleven beneden het aantal der blijkbaar van liberale zijde opgekomen kiezers. Van de 7529 geldige biljetten hebben de drie wethondere resp. slechts van 3154, 2870 en 2807 hun namen kunnen hooren afiezen. Na het jongste echec in den Baad een dergelijk bjj de kiezers men kan niet zeggen dat wat de heeren wijzen, moeten burgers prijzen, heden ten dage meer geldt. Er zijn thans 7 leden herkozen, éen nieuwe is gekozen (dr. Berns), voor de vijf overige zetels moet nog herstemming plaats hebben tusschen vijf aftre dende liberalen, éen nieuwen liberaal, drie nieuwe clericalen en éen radicaal, mr. W. F. Treub, voor zitter van de kiesvereeniging Amsterdam. Bjj eene samenwerking van clericalen en radicalen staan de kansen voor dezen zeker niet slecht. En het zou geen kwaad kunnen wanneer van de 36, thans door liberalen bezette zetels, nog 4 aan de veree nigde minderheden kwamen. De macht der libe ralen blijft groot genoeg. Het was mijn voornemen, de tweede helft van dezen brief te wijden aan een onderwerp, 't welk ik de vorige week geen gelegenheid had gevonden nog te behandelen: nl. de vergadering van het Neder- landsch Tooneelverbond, 6 Juli alhier gehouden en waarvan de uitslag trouwens door u reeds was mee gedeeld. Maar daar bemerk ik bij hot doorlezen van Uw nummer van heden, dat Nemo gemeend heeft dit onderwerp te moeten annexeeren. Als dit zoo doorgaat, mijn waarde heer Bedacteur, zult u noodzakelijk eene nauwkeurige grensregeling moeten vaststellen tusschen het door ons beiden af te maaien veld. Eene vergadering die alhier is gehouden en die door Nemo niet, door mij echter wèl is bijge woond, mij dunkt dat ik daarop beslag had mogen leggen. Maar mjjn waarde collega schynt met de gaaf der alomtegenwoordigheid of verziendheid be deeld. Zoo heeft hij onlangs Uw lezers weten te verhalen dat er in den boezem der Amsterdamsche Afdceling van het Verbond ook al verschil van mee ning was ontstaan over de vraag van het behoud der voorbereidende Afdeeling der Tooneelschool, en de afgevaardigden, die Amsterdam en Botterdam vertegenwoordigd hadden, weigerden dit ook op de voortgezette Alg. Vergadering te doen omdat zjj het oneens waren met de meerderheid der Afd. Toen ik dat las, barstte ik in een schaterlach uitl Stelt u voor, de heeren waren juist zoo eenstem mig met de meerderheid der Afd. dat zij haar vroe gen: stel nog eenige heeren naast ons of zend an dere in onze plaats, opdat Owe en Ome meening te krachtiger verdedigd worde. O Nemo, Nemo, wat hebt ge door al te ver van honk te draven, Uw reizigers (lezers) om den tuin Uwer onkunde geleid 1 En nu wilt ge hetzelfde doen ten aanzien der Alg. Vergadering, waar ge alweer niet bij zjjt tegenwoordig geweest I Geloof me waarde collega en neem een vriendschappeljjken raad van mij aan: doe zulke din gen niet meer! 'tls al te gevaarlijk I Want ge komt er toe, de menschen te betichten van dingen, waaraan zjj dood onschuldig zjjn. Weet ge wat het geval is geweest op die Alg. Vergadering? Van twee afge vaardigde uit Leiden, die geen imperatief mandaat hadden, helde de éen over tot behoud, de ander tot afschaffing van de voorbereidende Afd. Dit wist men en omdat Leiden den doorslag zou geven, garen de voorstanders van het behoud zich alle moeite, om de wankelende overtuiging van Leiden naar hun zjjde te doen overhellen. Als ge de vergadering bijgewoond hadt, zoudt ge gehoord hebben, dat de kracht der argumenten en de gloed van overtuiging aan de zijde der behoudsmannen was, tenzjj ge dan zelf uw scherp gewette pen in het strijdperk geworpen hadt. Welnu, toen onder deze omstandigheden het amendement van Den Haag was aangenomen, had Prof. Stokvis (als Voorzitter der Commissie van Beh. en Toez. en geen af gevaardigde van Amsterdam) volkomen het recht te doen uitkomen, dat dit amendement, zooals het daar lag wat ook de bedoeling der voorstellers moge geweest zyn volstrekt niet buitensloot de instandhouding

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2