Boitenlanilsch Overzicht. 3318te Staats-loterij. INGEZONDEN. van 20 de grootste hitte en. een volkomen misgewas, in den herfst nog aanhoudende regen valt, dan moet men rich op eene aanzienlijke vermindering der Zuid- Knssische veestapels voorbereiden, die dan slechts langzaam weder op de vroegere hoogte, gebracht kunnen worden. Door het abnormale weder in Mei aan houdende hitte en groote droogte zal overigens ook het Noorden van Busland fit jaar een zeer aan zienlijk deficit in zijnen oogst hebben, wat zich spoedig in de toestanden aller steden moet doen gevoelen. Uitgezonderd eenige lager gelegen en vochtige streken, kan ook daar de hooioogst en die van het zomergraan een nauwelijks middelmatige worden en zullen dien tengevolge ook bijzondere maatregelen voor de volks voeding in den loop van het volgende jaar moeten genomen worden. Zeer veel goeds belooft de toekomst dus niet. Hoe ernstig het Noorden van Rusland overigens ook door het ongunstige weder moge lijden, toch heeft het tenminste den troost, dat de ramp niet zoo erg is als in het Zuiden met zijne volkomen mis lukte oogsten. Keizer Frans Jozef heeft, hetgeen slechts zelden voorkomt, gebruik gemaakt van zijn recht om een ingestelde rechtsvervolging te doen staken. Het gold een Armenischen priester, die 20,000 fl. had verduisterd, welke aan de kerk behoorden en door hem waren ontvangen van da kloosters in Armenië ter ondersteuniug van de inrichting ter opleiding van geestelijken. De orde der Mechitariston, tot welke de priester behoorde, heeft sedert 1810 een afdeeling te Weenen, zoodat de Oostenrijksche justi tie het geval moest onderzoeken. Op verzoek van den aartsbisschop van Salamine heeft keizer Frans Jozef nu gelast, dat de vervolging wordt gestaakt en den priester gratie wordt geschonken. Men schrijft uit Don Haag aan de Ztcoleche Ort.: Algemeen verwacht men hier dat de Tweede kamer toch inderdaad einde Augustus zal terug- keeren ter behandeling der onderwijswet. Ik meen uit goede bron te weten, dat de aanvoerders <^pr rechterzijde een latere behandeling begeerden (in overeenstemming met den minister Mackay) en ook werkelijk in de partijvergadering dat hebben voor gesteld. De mindere goden der partij zijn hier tegen echter in verzet gekomen, langer uitstel was niet te verdedigen en zou bij do kiezers een recht- matigeu, zeer ongunstigen indruk maken Kortom zij hebben doorgedreven en de aanvoerders hebben moeten toegeven. De waarheid van 't bekende woord bleek dus weer „que voulez-vous, je suis leur chef, il faut done bien que je los suive Alzoo waarschijnlijk 20 of wel 27 Augustus her- eeniging en afdoening der wet voor sluiting der zitting. Welke houding de Eerste kamer zal aannemen, als zij in de nieuwe zitting op hare beurt de wet onderhanden neemt, is nog uit niets te voorspellen. Komt de wet in do Tweede kamer slechts tot stand ondanks tegenstand van bijna de gansche linkerzijde, dnn staat haar kans in de Eorste natuur lijk hachelijk. Maar orer 't geheel is bij deze een neiging om zoolang 't mogelijk is een conflict te vermijden. Le parti liberal no boude pas, il se recuoillo, tot herwinning van krachteene raadzame bonding Eigen Hulp heeft verschillende winkels opgericht, en de winkeliers, die daardoor hunne belangen be nadeeld achten, hebben zich onderling verbonden om onder den naam van Maatschappelijk Belang die winkels van Eigen Hulp tie bestrijden. De leden van Maatschappelijk Belang trachten in plaats van klanten te Kinnen ze te dwingen, en meenen een goed middel daartoe gevonden te hebben iu het niet stemmen voor vertegenwoordigende lichamen op hen, die tot de Winkelvereenigingen van Eigen Hulp be- hooren. Dat schynt goed te helpen, want er zijn al leden van Eigen Hulp, die om deze reden hun lid maatschap hebben vaarwel gezegd. Toch is het niet meor dan schijn, want zij, die zioh niet door bedrei gingen ontrouw laten maken aan een beginsel, dat zij op zichzelf niet sleoht, misschien wel heel goed vinden, zullen, naarmate zij meer vervolgd worden, meer aan Eigen Hnlp getrouw blijven. En zij niet alleen, maar al hunne verwanten, vrienden, kennissen: hun geheele aanhang. En daardoor verklaart het zich, dat de strijd tegen Eigen Hulp het ledental meer heeft doen toenemen dan afnemen, en de op richting van Maatschappelijk Belang beantwoord is met de oprichting van den Coöperatieven Bond der Verbruiksvereenigingen. De Zaanl. Ct., het bovenstaande op den voorgrond stellende, meent, dat men, door den strijd op deze wijze te voeren, de paarden achter deu wagen spant. Toch kan zjj best begrijpen, dat de winkeliers inge nomen zijn tegen Eigen Hulp, dat hun hunne klanten ontneemt. Wat moeten zij dan evenwel doen om te voorkomen, dat er winkels van Eigen Hulp ontstaan waar zij niet zijn en in hunne macht gefnuikt wor den waar ze reeds verrezen? „Heel eenvoudig zegt de Zaanl. Ct. de win keliers moeten Eigen Hulp met haar eigen wapens verslaan. En dut kan. Eigen Hulp heeft geen ge heim middeltje om goedkoop tekoopen. Waar Eigen Hulp terecht kaïi, kunnen de winkeliers ook terecht; zelfs moeten de winkeliers geacht worden nog beter den weg te weten, omdat rij vakkundigen zijn, of althans bebooren te zijn, en de besturen van Eigen Hulp geene deskundigen zijn. Waaraan ligt het dan, dat Eigen Hulp goedkooper verkoopt dan gewone winkeliers? Daaraan, dat Eigen Hulp niet borgt en alleen tegen dadelijke betaling levert. Daardoor is vooreerst minder bedrijfskapitaal noodig; de rente, die bet meerdere bedrijfskapitaal vordert, moet de win kelier meer verdienen dan Eigen Hulp. In de tweede laats heeft men daardoor geene bankrootjes, geene wade posten, geen afnemers op wier geld men lang moet wachten; al te maal voordeelen voor Eigen Hulp boven de winkeliers, waardoor de prijzen der eersten lager kunnen zijn. dan die van de laatsten. „Dat middel: dadelijke betaling van alle leverin gen, is in ieders bereik. Dat de afnemers er wel toe te bewegen zijn, bewijzen de winkels van Eigen Hulp. Dat velen in gewone winkels, waar men de keuzo laat, er geen gebruik van maken, ligt daar aan, dat de korting, die bij contante betaling wordt toegestaan, te gering is. Men moet en men kan meer toestaan dan een rentenier van zijn geld kan ma ken. Volgt men dien weg, dan bewijst men tevens aan de maatschappij een dienst; want men voor komt dat velen, door gebruik te maken van krediet, meer koopen dan zij betalen kunnen en daardoor ongelukkig worden." De Javabode schrijft Gymnasiaal onderwijs in Indië. De minister van Koloniën heeft aan de Universiteiton in Nederland opgave gevraagd van het aantal daar atudeerende jongelieden, die in Indië geboren zijn of wier ouders hier verblijf houden of hebben gehouden. Waarschijnlijk staat dit in verband met het ge ven van gym naaiaal-onderwija hier te lande, waar voor de minister de noodige gelden dit jaar wel op de begrootiag zal brangen, vooral nu de advie zen op het daartoe strekkend rekest gunstig luiden. Het is echter te hopen, dat de Tweede Kamer den post zal schrappen, want al moge in het geldelijk belang zijn van de ouders, die aan hun kinderen een academische opleiding willen geven, de tosten vnn het gymnasiaal onderwijs door de Inlandsche bevolking te laten dragen, in het belang van de kinderen is het zeker, dat zij in Nederland voor de acndemie worden opgeleid en nog meer is het in het belang van den lande, dat de latere ambte naren zooveel mogelijk hun opvoedingstijdperk in Nederland hebben doorgebracht. Daartegenover staat nu wel,. dat de kinderen bij gymnasiaal onderwijs in Nederland zooveel eerder aan het toezicht der ouders worden onttrokken, maar dit kan in vele gevallen ook zijn goede zqde hebben. - En ook kan men wel beweren, dat de bedoelde bezwaren even zeer tegep het reeds bestaande middelbaar onder wijs in Indië pleiten, maar er is geen reden daar om op dien weg verder te gaan dan men reeds gedaan heeft, terwijl het nog de vraag is, of het niet weoscheljjk zou zijn het geld voor dat onder wijs besteed in den vorm van beurzen te doen strek ken voor eene opleiding in Nederland. Zij, die niet op een der drie hoofdplaatsen wonen, kunnen nu toch ook het middelbaar onderwijs niet genieten dan ten koste van het gemis van het ouderlijk huis, en dit zal voor geheel Indië behalve voor Batavia het geval zijn, wanneer hier een gymnasium wordt opgericht. Maandag werd onder leiding vau den Voorzitter, den heer R. A. Buisman, de algemeene jaarljjkaehe vergadering gehouden van de Nederlandeche Vereeni ging voor Weldadigheid te Parijs. Het jaarverslag, door den secretaris, den heer Ed. Piuner, uitgebracht, was zeer belangrijk eu bovendien buitengewoon gunstig. Ten gevolge eener belangrijke vermeerdering der middelen heeft de goede invloed der Vereeniging zioh in het afgeloopen jaar veel meer doen gelden. Zoowel van Fransehen als van landgenooten mocht de Vereeniging hoe langer hoe meer belangstelling en medewerking ondervinden. Menige ramp werd gelenigd, menig ongeluk voor komen, zoowel zieken als werkeloozen werden ge holpen. Cijfers spreken in dezen het best. Het aantal leden der Vereeniging klom van 173 tot 217. Door de ruime bijdragen van eenige donateurs klommen de ontvangsten van frs. 6104 in 1887/88 tot frs. 7933. Het fonds kon hierdoor gebracht worden op ruim frs. 15.138, belegd in 3 pCts. amortisable rente. Negentien landgenooten werden op kosten der Ver eeniging naar het vaderland teruggezonden, terwijl aan veertien bejaarde mannen en vrouwen een jaar geld van frs. 2280 werd uitbetaald. De Dinadagbe- zoekon beliepen 306; 187 personen werden door de Vereeniging met geld, kleederen en kaarten voor brood, spijzen of brandstoffen geholpen. De meeste hulpbe hoevenden kwamen uit Noord-Brabant en Limburg, zoodat het des te meer te betreuren is, dat juist uit die provinciën de blijken van belangstelling in de gemeenzaam ia; en de kalme berusting van haar blik zeide dit nog duidelijker. Liberata van hare zijde, verwelkomde met groote blijdschap eene bejaarde, vrij gezette vrouw dio in een donkerbruine sjaal gewikkeld was, en zeer voor zichtig uitsteeg; deze was in de gelukkige dagen van de familie, nis kameniet in huis gekomen, met den kok van Signor Lorenzo getrouwd, en toen deze, kort na zijn meester gestorven was, had zij van het bestuur vnn de kleedkamer afstand gedaan, en was in de keuken afgedaald. Terwijl de beide vrouwen en de koetsier de bagage van het rijtuig laadden, hielpen Gabrio en zijne zuster hunne moeder uit het rijtuig, en op hunne armen geleund, ging zij den tuin door. Hoe geheel anders zag de Signora Ginliana er nu uit, dan de vorige maal, toen zij in dat huis kwam, zoo vol dierbare herinneringen. Zjj was misschien ruim vijftig jaar oud, mnar de doodelijke bleekheid vnn baar gelaat en het oudachtige van hare bewegingen deed haar veel ouder schijnenevenals hare dochter, was ook zij in den rouw. Voor zij het huis binnen trad, keek zij in het voorbijgaan naar de hoornen, en de bengaalsche rozen, die dicht bij het buis bloeiden; het was of alles haar toelachte, alles was nog even als vroeger, slechts hij, die voor haar dat alles bezielde, was niet meer; de arm, waarop zij leunde, was niet die welke haar bijna dertig jaren gesteand bad. Wordt vervolgd.') zaam, dan snel op en neer liep. Een zacht berg- windje drong door bet open terras naar binnen, en 't was hem, alsof het de geuren van de Alpen met zich voerde, waarmede zich de sterker geuren ver mengden van de verbena in den tuin. Op het terras getreden, leunde hij tegen de ba lustrade waarlangs zich de buigzame takken slinger den van een bignonia en de ranken van do convol vulus, welks bloemen zich voor de zon openden, en verloor zioh in zijno droomerijen. Nu en dan dwaalde een half treurige glimlach op zijtu? lippen. Daar ginder op het veld ontwaakten overal bewe ging en leven; men hoorde de klokjes van de dor pen; mannen en vrouwen gingen voorbij naar de kerk, en onder de stemmen merkte hij nu en dan eene bekende op; terwijl beneden het terras, de dienstmaagd bleef zingen, en de emmer krakend in den put nederdaalde. Hg ging weer naar binnen, en daar hij niets meer te doen vond, begon hij zich te vervelen, en wist niot, waarmede hg zich bezig moest honden. Hg ging weer naar zijne kamer, rommelde in zijne pa pieren en boeken, kaarten en teekeningen; eenige Duitse he en Fransche werken van de beste schrijvers over de mathematische vakken; de nieuwste geschrif ten over de constructie van machines, lagen op zijne schrijftafel verspreid, benevens onafgewerkte schetsen, bij bladerde in de boeken, bekeek de teekeningen, en de lust bekroop hem om maar wat te gaan werken, om den tijd te verdrijven, die maar niet wilde voorbij gaan. Ongeduldig wierp hg spoedig alles neder en maakte zich boos toen hij bemerkte, dat hij geen meester was over zijne gedachten, en geen twee denkbeelden kon aaneenknoopen. Hij riep Liberate, droeg haar de zorg voor het huis op, en zeide dat hij eens ging zien of Carlantonio, haar man, dien hij bij het aan breken van den dag had uitgezonden om het rijtuig van den dokter terug te brengen, al tehuis was. Maar dat was slechts een voorwendsel om uit te gaan. Hij kwam niet terug voor de middagklok van het dorp luidde. i Nauwelijks was hij in den tuin, of hg hoorde op den weinig beganen weg, die er langs liep, het ge ratel van eene kales, die langzaam naderde. Het was de oude welbekende kales die de weduwe van Signor Lorenzo met hare familie van Monza naar Campello brach't; koffers en kisten waren op de stoffige kap geladen, de koetsier klapte mot zijno zweep, toen hij aan de welbekende plaats kwam, en deed zijne paarden stilstaan. Gabrio en Liberata snelden toe. Eene jonge dame in den rouw, met een bleek en lief gezichtje, was de eerste die er uitstapte en zich in zijne armen wierp, en zonder een woord te spreken drukte hij haar lang aan zgne borst. Het was zijne zuster Paolina, die weinig meer dan een jaar ouder was dan hij zelf. Haar vriendelijk en open voorkomen, en mis schien wat al te scherp goteekende trekken, schenen aan te duiden, dat zg die vastheid van geest bezat, die slechts in eene ziel woont, welke met het lijden nuttige vereniging nog steeds op zich doen wachten. Drie bejaarde ondersteunden zijn voor rekening der Vereeniging maar op zeer matige voorwaarden ge plaatst in het E. K. St Antoniusgesticht te Oostburg (Zeeland), waar zij zich zeer gelukkig gevoelen. Moch ten ook Protestantache gestichten in Nederland eenige oudjes willen opnemen, dan houdt het bestuur zich hiervoor ten sterkste aanbevolen. Verder heeft het bestuur zich onder zeer gunstige voorwaarden de medewerking verzekerd van het als uitmuntend bekend staande Matton Dubois en van het Hospice Homoeopathiquezoodat voor de verpleging van zieken, die niet in hun huis kunnen blijven, is gezorgd, Onze landgenoot dr. Thgssen en dè Fransche geneesheer dr. Boudeau gaau voort, geheel belange loos de hulpbehoevenden te behandelen. Door de bereidwilligheid van de Nederlandsche commissie voor de Tentoonstelling werden verschei den werklooze landgenooten als oppassers in de Nederlandsche afdeeling geplaatst. Het verslag eindigt met een woord van dank aan de firma Erven J. J. Tgl te Zwolle, die geheel be langeloos de uitgaaf op zich nam van den u beken den «Gids"Acht dagen te Parijs, de stad der ten toonstellingeene uitgaaf, waarvan, volgens mondelinge mededeelingen, het succes de verwachting verre overtreft. Na de voorlezing van dit verslag bracht de pen ningmeester, de heer I. J. Boas, zijne rekening en verantwoording uit, en op voorstel der commissie tot het nazien der rekening werd de heer Boas onder dankbetuiging gedechargeerd voor zijn beheer over het afgeloopen dienstjaar. Eindelgk werd de raad van bestuur, waarvan een der leden bedankt had, aangevuld door de verkie zing der heeren Tony Cordewener en D. E. J. Doclet. De verkiezingsstrijd is in Frankrijk sedert Zondag in vollen gang. Afgevaardigden en senatoren zijn naar hunne departementen en arrondissementen ge gaan; en Zondag 11. hadden verschillende openbare bijeenkomsten plaats, waarop tal van toeaprakeu zijn gehouden. Een der belangrijkste is wel die, door den oud-minister Floquet uitgesproken. Hij zou geen programma blootleggen in het belang van de eene of andere fractie der republikeia- sche partij; hij bleef zeide hij getrouw aan het programma dat hij had ontvouwd, toen hg minister was. Tot de verwezenlijking van dat program konden allen medewerkenen geen politiek van bedreiging of onverzoenlijkheid maar van weder- keerigen steun, van onderlinge waardeering kon de republiek op vasten grondslag opbouwen. Floquet eindigde zijn redo, die herhaaldolijk warm werd toegejuicht, met deze woorden«Wat ons betreft, onze keuze is gedaan, wij blijven de republiek getrouw, dio instelling, geheiligd door de overpeinzingen der geloerden en philosophen, door hot bloed van het volk on van onze soldaten, door de bittere tranen, geschreid door zoovele bannelingen; de republiek die gegrondvest is op al wat groot en heilig onder de menschen wordt gevonden. Neen wij werpen ons niet in de armen van eon man, want die dictator zal ons ten oorlog voeren zooals vroeger een ander dot deed." Men ziet, aan groote woorden ook hierbij geen gebrek! Trouwens, in verkiezingsdagen zijn die noodig en tegenover de snorkerijen van den generaal in Frankrijk zeker nuttig. De republiek beleeft toch een gevaarlijke crisis, waaruit zij slechts met moeite zal gered kunnen worden. Volgeus te Parij9 outvangen bericht is aan den Duitschen gezant te Home konnis gogoven, dat de keizer en de keizerin van Duitschland voornemens zijn tegen het oinde van September Italië te be zoeken, maar zich niet te Rome zullen ophouden. Te Berlijn wordt nog altgd veel gesproken over de komst van den Czaar, welke nu schgnt vast te staan. Do Petersburg** correspondent der «Kreuz- zoitung" althans bevestigt, dat het bezoek in de laatste week van Augustus stellig te wachten is. De Czaar zou zioh met zgn gansche gezin per spoortrein naar Berlijn begeven, en dan van daar naar Kopenhagen reizen. De Keizerlgke Balontrein en de spoorwoglijnen tusschen Petersburg en Berlgn zou den reeds aan het noodige toezicht ondorworpon zgn. Reeds in Februari moet het plan tot de reis zijn vast gesteld geworden. Bg het ongoval te Borki heeft even wel, altijd volgens den oorrespóndent, hot Rus sische Kcizorpaar ernstiger verwondingen beloopon, dan waarvoor men destijds wilde uitkomen, zoodat, daargelaten nog de uerveuse aandoeningen, een groote spoorwegrit maanden lang moest worden versohoven. Bij deze mededeeling van haar Petersbur ger correspondent maakt do «Kreuzzeitung* sceptisch de opmerking dat de plannon van den Czaar met betrekking tot een togenbezoek aan Keizer Wilhelm telkens aan groote schommelingen zgn onderhevig geweest. Zóó bg voorbeeld weet het blad nit zeer intieme bron, dat de Czaar tijdens het uitbrengen van zijn befaamden toost op den vorst van Mon tenegro, volstrekt geen lust had tot de reis naar Berlgn. De Minister van Financiën Wisnegradski en zgn collega Giers bezwoeren den Czaar toch een tegenbezoek te gaan brengen, aangezien die be wuste toost wel eens zeer lastige financieele gevolgen hebben kondoch de Czaar had daarop een antwoord gegeven, dat geen twijfel heb dat Z. M. verkoos niet te gaan. Het vestigingstractaat tusschen Duitschland en Zwit serland is dan toch eindelijk opgezegd. Hettractaat werd den 27 Juli 1876 gesloten en moest vervallen twaalf mAanden nadat het door een van beide par tijen zou zijn opgezegd. Den 20sten Juli 1890 zal er dus geen tractaat tusschen Duitschland en Zwit serland bestaan betreffende de toelating van eikaars onderdanen, tenzij voor dien tijd een schikking is getroffen en oen nieuw, eenigadna gewijzigd tractaat ia ontworpen. To Berlgn achf men deze oplossing niet onwaarschgnïgk. Karakteristiek voor de bekommering, die in de Pruisische districten, grenzende aan Rusland, heerscht omtrent het oorlogsgevaar, is de bijzonderheid, dat de vroegere minister van oorlog, generaal Bronsart- Scheilendorf, die thans het bevel voert over het eerste legerplaats in Oostelijk Pruisen, gebruik maakte van een hem aangeboden feemmaal om openlijk in eene rede van die bekommering uitdrukkelijk gewag te maken. Hij zeide namelijk, dat hij op zijne ver schillende reizen door de provincie dergelijke bezorgd heid herhaalde malen heeft vernomendoch hij ver zekerde, dat die ongegrond is en er geen uitzicht bestaat op verstoring van den vrede. De vrees werd van verscheidene kanten in de provincie geuit dat bij een plotselingen inval nit het Oosten het Duitsche legerbestuur, wellicht om redenen van tactiek, het geraden kon achten, zij het ook voor eenigen tijd, de provincie tot aan den Weiohsel prijs te geven. De generaal Bronsart-Schellendorf verklaarde daaren tegen dat hij en zijn legercorps, indien de oorlog tegen verwachting mocht uitbarsten, tot deu laatsten man de grenzen te verdedigen en het vaderland te beschermen zouden weten. Hij zeide dit in het bijzonder, daar hij wenschte dat zijne woorden tot volkomene geruststelling zouden dienen, en hij hoopte dat zij dit doel mochten bereiken. Daar generaal Bronsart een man is van rustigen aard en een behoedzaam spreker, zoo blijkt genoeg zaam welk eene spanning er in Pruisen's Oostelgke grensdistricten bestaat, als zulk een man het noodig vond die geruststellende verklaring te doen hooren. Nadat in den laatsten tijd verscheidene keizerlijke beambten bij de marine te Kiel en elders gevangen waren genomen, onder verdenking dat zij zich bij leveringen van materieel hebben laten omkoopen, heeft zich een der gevangen genomen personen, de geheim-secretaris Cremer, te Berlijn, door zich de polsader af te sngden, van het leven beroofd. Hot onderzoek in deze zaak is, zoo het schgnt, nog van grooter omvang, dan in het proces tegen betaalmeesters het geval was. Mynheer de Redacteur! Toen Dinsdag den 9en Juli de heer J. vau Sonsbeek voor de arr. rechtbank te Rottordam moest terecht staan, beschuldigd van opruiing, boden wij ons on middellijk aan voor hem als getuigen k decharge op te treden om dien laster tegen te spreken en zouden dien dag des morgeus ten 11 ure aau het gebouw der rechtbank aanwezig zgn. Daartoe hadden wg het voornemen met deu trein van 10.35 uit Gouda te vertrokken. Aangezien echter wegens een déraillement tusschen het station Westerdok en Weesperpoort deze trein zooveel later van het station Westordok kon vertrekken dat hij eerst ten 11 uur in Gouda arriveerde, ver trokken wg ,van daar ten 11.05 en konden dienten gevolge eerst ten lls/« uur aan bet gerechtsge bouw zijn, waar wg den Voorzitter van de reden van dit verzuim onmiddellgk kennis gaven, wijl ZEd. Achtb. de beleefdheid had gehad de zaak voor een korten tijd uit te stellen. De Nieutce Gouwenaar maakte iu het nummer van Woensdag 10 Juli in haar verslag van deze zitting, ran dit déraillement molding, doch berichtte later dat zg had geïnformeerd en er aldaar van een déraillement niets bekend was. Is het nu, Mijnheer de Redacteur, ten allen tijde plicht de waarheid te spreken, voorzeker is dit het geval, wanneer men geroepen wordt voor het gerecht getuigonis af te leggen en waar het dus van Jeze getuigenis kan afhangen of hot al of niet schuldig over een beklaagde zal worden uitgesproken. Dit laatste bericht in de Nieuwe Gouwmaar deed ons dan ook hoogst onaangenaam aan, wijl daardoor den schijn op ons werd geladen, als zouden wg dit déraillement slechts verzoenen hebben om ons voor eene reproche van den voorzitter wegens ons te laat komen te vrg waren. Het spreekt van zelf dat de redeneering van bet publiek moet luiden «Getuigen, die niet schromen zóó iets te verzinnen, kunnen ook, wat de zaak zelve aangaat, niet zeer betrouwbaar zijn. Ondergeteekende wendde zich daarom, ook namens zijn broeder P. van Eijk tot den heer Edauw, den uitgever der Nieuwe Gouwenaar, met het beleefd ver zoek deze zaak nader te onderzoeken, in de over tuiging dat de kwade schijn die door het bedoelde bericht op ons was geladen, dan zou worden weg genomen. De heer Edanw beloofde zulks, doch voldeed daaraan niet. Of nu de heer Edauw aan een onbevlekten naam minder waarde hecht, is mij onbekend, doch wij achten het ons tot plicht U beleefdelijk te verzoe ken deze regelen in Uw geacht blad op te nemen en daarbg te vermelden, dat voor ieder de gele genheid bestaat, zich te overtuigen dat het dérail lement werkelijk heeft plaats gehad bij den heer 8. D, Boon, Stationschef alhier, die bereid is daaromtrent alle verlangd wordende inlichtingen te geven. Ten overvloede diene nog, dat de gewone trein van Utrecht, die nog vóór den sneltrein van Amster dam aankwam, werd opgeborgen om den laatstge noemden eerst te laten vertrekken en dat ook de Commissaris en de inspecteur van politie, welke eveneens dien dag als getuigen moesten optreden, door dit déraillement te laat aan de rechtbank verschenen. Aangenaam zal het ons zijn, indien belangstellenden zich de moeite willen geven bij genoemden heer Stationschef te informeeren, ten eerste voor ons zeiven, doch ten tweede omdat zij daardoor do over tuiging zullen erlangen uit de berichten in de Nieuwe Gouwenaar geen gevolgtrekking te mogen maken, alvorens zich nader van de waarheid dier berichten te hebben verzekerd. U dankzeggende voor de opname dezer regelen, heb ik de eer met de meeste achting te zijn Uw dionstw. dienaar, J. Lr VAN EIJK. Eerste Klasse, trekking van Donderdag 25 Juli. No. 17951 100. Prijzen 330 2362 6629 8535 665 3037 6643 9160 668 3231 6661 9176 714 3495 6688 9481 944 3588 6956 9913 1056 3909 7270 10245 1087 4317 7534 10246 1554 4509 7701 10268 1725 4830 789310579 2068 4954 804310611 2214 4959 8137 10662 2290 5435 8207 10839 2326 6595 8275 le Klasse 3e Lijst, moet nog bij komen No. 10531. ~~M ARKTBERICHTEN. GOQda, 25 Juli 1889. De aanvoer van granen was heden weder gering. De prijzen zijn algemeen wat hooger. In karwij- en koolzaad ging een eu ander om tot onderstaande prijzen. Tarwe. Zeeuwsche 7.40 a 7.70. Mindere Zeeuw- sohe 6.80 a 7.10. Polder 6.-1 6.25. Afwijkende 5.25 a 6.60. Rogge: Folderrogge ƒ4.a 4.80. Buiteulandsche per 70 KG./ 4.50 a 4.75. Gerst: Chevalier 5.50 a ƒ6.Haver per Heet. 3.50 a f 3.75, per 100 kilo 7.20 a 7.50. HennepzaadInlandsoh 8.a 8.25. Buiteulandsche 5.a 5.25. Erwten Buitenlandsohe voererwten per 80 KG. 6.20 a 6.30. Kanariezaad 6.75 a 7.50. Kar- wijzaad 9.50 a 10.50. per 50 KG. Koolzaad 10.50 a 11.50. Maïs per 100 kilo: Bonte Amerikaansehe 5.70 a 5.75. Odessa f 5.80 a 6.Ciuquantine/ 7.a 7.25. De veemarkt met tamelijken aanvoer, handel en prijzen zjjn enorm hoog, vette varkens tameljjko aanvoer, 22 ii 25 ct., varkens voor Londen, goede aanvoer, handel vlug, 20 a 21 ct. per half kilo, magere varkens en biggen, goede aanvoer, handel vlug, 1.a 1.50 per week, vette schapen, goede aanvoer, handel vlug, 26.a 34. Lammeren, goede aanvoer, handel vlug, 14. a 20.Nuchtere kalveren, eenige aangevoerd, handel vlug, 10.a 16.per stak. 10844 13539 11126 13869 11244 14149 11250 14381 11385 14490 12334 14547 12899 15362 12936 15663 13224 15677 13299 15724 13321 15886 13368 16127 16220 19021 16334 19314 16458 19736 16556 19759 16538 19874 16676 20146 16872 20196 17430 20292 17844 20532 17871 21)647 18349 20745 18638 20839

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2