Bultenlanüsch Overzicht. BBIEVEN UIT BOTTERDAM. 331"° Staats-loterij. PETROLBUM-NOTEERINGEN KENNISGEVING. xxni. Caotzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. ig, nadat, in twee verschillende huizen drie personen waren gestorven, die te zamen hadden gegeten, niet aan vergiftiging sohijnen te hebben gedaoht, of er althans niet naar gehandeld en bébé Van Belden, die van een derzelfdo spijzen had gegeten, opnieuw als choleralijderes hebben behandeld. Nader i9 gebleken, dat de kokkie van mevrouw Moll geld bad gevraagd voorde taoen baroe, hetgeen haar waa geweigerd. Mevrouw MollSnethlage, die om welke reden is ons onbekend haar kokkie niet schoen te vertrouwen, had later aan de meid harer zuster gevraagd, of deze niet vreesde dat de kokkie haar, wegens de weigering, alles slecht zou doen, waarop de meid had geantwoord, dat zij niet zoo djahat zou zijn. Den dag van het diner echter heeft de kokkie aan de meid van mevrouw MollPfeiffer herhaaldelijk gevraagd, wat zij toch in de keuken te doen had, en gezegd dat zjj er niets te maken had. Een andere baboe, die van de ajam kodoq wilde snoepen, heeft zg toege voegd „er zit babi in, eet er niet van.' Er bestaat daarom sterk vermoeden, dat de ajam kodoq vergif tigd is geweest. De heer Moll, die ook aanval van krampen kroeg, is door castorolie beter geworden. Een klein kindje van mevrouw Moll mocht niots anders eten dan rijst met wat vleesch, kreeg van het diner niet meê, eu is niet ziek geworden. Slechts dojdngeVan Deldon, naar wij meenen 16 a 17 jaren oud, heeft meegegeten zonder ziek te worden, maar het is mogelijk dat hij van de ajam kodoq of niet heeft genuttigd, of een stukje getroffen, waarin zich geen vergif bevond. Het onderzoek in de zaak houdt de gemoederen te Soerabaja, naar men begrijpt, voortdurend in spanning. De gearresteerde kokkie en twee toe- kangs sepen blijven hardnekkig ontkennèn, en de lijkopening heeft geene beslissende resultaten ge geven, wegens te weinig voorzorgen bij het aan bieden der te onderzoeken deelen. Tusschen twee bejaarde dansmeesters te Komom (in Hongarije), de heeren Ludasy en Marosy, die wegens wederzijdsche concurrentie elkaar nooit heb ben kunnen verdragen, is het eindelijk tot een uit barsting gekomen. Marosy hoeft in een advertentie iets gezegd, hetwelk de ander zich als een schimp op zijn reeds veertigjarig meesterschap in het dan sen heeft aangetrokken en waarvoor hjj zijn tegen stander dan ook heeft uitgedaagd tot een duel maar een duel van nieuwe soort, namelijk door middel der voeten. De ander heeft dit aangenomen, en zoo zullen nu de beide oude heeren in het openbaar eens tegen elkander dansen, met uitnoodiging aan het publiek om alsdan uitspraak te doen, wie van beiden nog meester in zijn vak kan heeten.- Als een bewijs, dat het financieel beheer in som mige gemeenten van ons vaderland nog veel tewen- schen laat, kan de mededeeling dienen van een in zender in De Gemeenteitemdat nl. een hem bekend onderwijzer in zijn bezit heeft 4 a 6 bevelschriften van betaling ter voldoening zijner jaarwedde, die den gemeente-ontvanger verschillende keeren zijn aange boden, steeds echter vruchteloos, daar voortdurend beweerd wordt, dat er geen geld in kas is. De eerste der Haagsche vacantie-koloniën keerde gisteren middag in de stad terug. In het lokaal ontvangen werd. Zjjn naam was Don Mauro Onofri; hjj kwam, zooals wij zeiden, uit een stadje tusschen de Romagna en le Marche. Men zeide dat hij, na vele lotswisselingen in don geestelijken stand getre den, en opgenomen in eene beruchte orde, wier macht door de vervolgingen scheen aan te groeien, voor eenigen tijd, onderwijs gegeven had in een gesticht voor novicen; vandaar de naam van pad re letErg, die hem nu nog gegeven werd door hen, die niet tot de orde behoorden. Niemand kon zeggen, waarom hij uit de orde der jezuïeten getreden was, noch wan neer; noch in hoeverre hij nog met hen in gemeen schap stond; en evenmin, waarom hij sedert een jaar iu Lombardjje was of bleef, en hoe hij er leefd». Hij was een van die menschen, welke zich met eene soort van geheimzinnig duister omringen, en nooit den rechten weg gaande, hunne eigen gangen weten te verbergen, hun eigen invloed te vergrooten, en zich te doen vreezen. Die woorden, welke hem aan tafel bij den mar chess ontsnapten, schenen aan allen, behalve aan graaf Gian Rinaldo. eene daad van verzet; alleen de graaf wist, hoe de ex-pater sedert eenigen tjjd een levendigen pennestrijd voerde in eene provinciale courant, en, weinig gehechtheid toonende aan de partij, die hij eigenlijk nooit verlaten had, de kam pioen wilde worden van eene soort van politieke verzoening. En daarop had hij misschien gedoeld, met zijne juist gekozen, doch onbestemde woorden. „De padre lettire weet," begon de marchess Bic- van den heer Doeleman werden de kinderen gewo gen, gemeten en hunne spierkracht onderzocht. Allen waren in lengte, gewicht en kracht toegenomen; do grootste vermeerdering in gewicht bedroeg B, in spier kracht zelfs 12 kilogrammen. Nadat het onderzoek, door eenige dames en heeren, ouders en familieleden bijgewoond, was afgeloopen, zongen de kinderen het comité een danklied toe, waarna, als gewoonlijk, de voorzitter van het comité, de heer dr. Van Roysen, hen in bevattelijke taal toesprak. De vroolijke, frissche gezichtjes der kleinen en een stevige handdruk van vader of moeder, vertolk ten den leden van het comité op welsprekende wijze de erkentelijkheid van allen. Overmorgen vertrekt de tweede kolonie naar Leur (Noord-Brabant.) in. m De Temps meldt, dat de heer Leroyer, voorzitter van den Franschen Senaat, de senatoren tegen Don derdag aanstaande bijeengeroepen heeft, om zitting le nemen in het hof van justitie. De wapenschouwing over deEngolsche vloot is giste ren schitterend geweest. Te halfvier in den namiddag scheepte de üuitsche koizer, vergezeld van prins Hendrik van Pruisen, van den prius en de prinses van Wales en den Hertog van Cambridge, zich iu aan boord van het koninklijke jaeht Victoria and Albert. Toen werd de optocht gevormd met hot jacht Galatea aan de spits en vervolgens de Victoria and Albert, de Hohenzollern, de Osborne, de Enchan tress en de Magdalena, weike laatste den Lord-mayor en de schepenen, van Londen aan boord had. Dit jachten-eskader voer langs de liniën der oorlogs schepen, welker bemanningen op do ra's en in het want paradeerden en hoera riepen. De wapenschou wing duurde tot halfzes, waarna de admiralen en. kapiteins der Britsche vloot door den Duitschen keizer ontvangen werden. Engeland is in Afrika gelukkig geweest. De veld tocht in Zuid-Egypte heeft nl. een onverwacht ver loop gehad; terwijl de Engelsche troepen noch op weg waren, ten deele Assouan zelfs nog niet bereikt hadden, heeft generaal Grenfell het Zaterdag moge lijk geoordeeld, met de beide Egyptische colonnes den eigenlijken strijd aan te vangen, eu deze aanval werd met zooveel succes bekroond, ddt het begin van den strijd tevens het einde werd. Hadden in do lpatate dagen talrijke schermutse lingen plaats gehad, toen Donderdagavond de beide colonues te Toski vereenigd waren, deed generaal Grenfell den volgendep dag een verkenning, die hem zulke resultnten loverde, dat hg tot den aanval kon besluiten. Was door deserteurs in het Engelsche kamp bekend geworden, dat de vijand tot bet uiterste zou strijden, en van geen overgeven zou willen weten, de houding dor Derwischen bevestigde dit ten volle. Van de 3000 man snouvelde de helft, waaronder Wadelnjumi zelf, terwijl het overschot van de gevreesde krijgsmacht in wanorde terugtrok. Do Egyptenaren leden slechts geringe verliezen. Gene raal Grenfell acht den strijd hiermede geëindigd, en belichtte, dat de Engelsohe troepen, die zelfs nog geen kruit hadden geroken, konden terugkeeren. Voor de Engelschen is het te hopen, dat deze ver wachting niet beschaamd zal worden. De Belgische Kamer is nog niet gereed met de ciarda, dat in sommige historische momenten, ik zal ze maar eens zoo noemen, alle wapenen goed en heilig zijn; en als wij in onze nabijheid vooral, een zoo blind vasthouden zich aan sommige denkbeelden, die al sedert tien jaren moesten begraven zijn; als wij, ook in onzen kring laat mij uitspreken, graaf Gian Rinaldo getuigen zijn van zooveel verkeerds; en in den omtrek, dat weten allen, juicht men het schijnt ongeloofelijk juicht men de emigratie toe, en als men die dingen hoort, en ziet, hoe weinig men geeft, om hen die blijven ten einde de tradities, het gezag, de grondbeginselen te bewaren alles in één woord, zonder hetwelk niets „Laten wij niet de loftrompet voor ons zeiven stoken," zeide de marohese. „Ja, maar de zaken zijn, zooals ik zeg; het gaat alles van kwaad tot erger er zijn voorbeelden in overvloed." „Dat is waar," zeide iemand, die nog geen mond had opengedaan, de jonge baron Baimondo. „Gis teren nog is er een zonderling tooneel voorgevallen, hier, dicht bg deze plaats." „Wat was datf wat is er gebeurd?" vroeg de dame met belangstelling. De baron, zonder acht te slaan op de wenken van zijn neef Galeazzo, ging voort: „Wel, ten gevolge van eene grap, eene aardigheid, heeft een zeker iemand voor beschermer van de jonge meisjes gespeeld en heeft het met onzen Galeazzo te kwaad gekregen, algemeene beschouwingen over het ontwerp, hetwelk de regeering reeds goruimen tjjd geleden indiende tot regeling en beperking van den arbeid van vrouwen en kinderen in fabriekon. De rechterzijde is het volkomen eens met het ministerie. De heeren Jacob, Woeste en andere woordvoerders der clericalen vonden het zeer goed, dat de arbeid in de mjjnen aan vrouwen en kin deren beneden de 14 jaren wordt verboden en een rustdag per week wordt voorgeschreven. Daarentegen werd het ontwerp door de liberale bestreden. De heer Anspach, ofschoon de beperking van den arbeid voor kinderen goedkeurende, vond het verkeerd ook den arbeid der vrouwen te be perken. Anderen betoogden dat de glasblazerijen door het ontwerp zouden ljjden, omdat daar het werk der kinderen ook 's nachts niet kan gemist worden. De heer Bara achtte het ontworp een inbreuk op de persoonlijke vrijheid, zonder eenige zekerheid, dat het de kwaal, waartegen het gericht is, zal verhelpen. Eveneens spraken de heeren Pirmez, Sainctellette en Hardy tegen de wet. De ministers Lejellne en De Brujjn, die het ont werp verdedigden, vonden echter een krachtigen bondgenoot in den radicalen Brusselschen afgevaar digde Janson, die het beginsel der wet volkomen goedkeurde, maar het betreurde, dat de regeering niet verder was gegaan. De heer Janson achtte ook een regeling van den werktijd voor mannen noodig en hoopte, 'dat weldra een internationale wetgeving ter regeling van den arbeid zou tot stand komen. Vermoedelijk zullen de algemeene beraadslagingen nu spoedig worden gesloten. Zaterdag ten minste was de belangstelling reeds zoo verminderd, dat or, behalve den voorzitter, slechts 13 afgevaardigden aanwezig waren. De heer Woeste deelde nog mede, dat hjj zijn amendement introk, waarbij hjj be paald wilde zien, dat niemand op kerkelijke feest dagen tot werken kon gedwongen worden. De Italiaansche Kamerzitting is onverwacht ge sloten, naar uit Rome gemeld wordt. Deze zitting is slechts zeven maanden bijeen geweest. Sommigen vermoeden, dat de sluiting gevolgd zal worden door een ontbinding; in elk geval moet de weigering der Kamers, om nieuwe belastingen te votoeren, de aanleiding geweest zjjn tot net besluit. In November moet de nieuwe zitting bijeenkomen, en het is mogelijk, dat de financieele toestand vol doende verbetert, om nieuwe verkiezingen overbodig te maken. Rotterdam 6 Augustus. Wat denkt de lezer van gemengde scholen? Ik doel met die vraag niet op scholen die bezocht worden door kinderen van verschillende geloofsbe lijdenis. Dat dergelijke gemengde scholen wenschelijk zijn, zal niemand, die het inderdaad goed meent met het vaderland, kunnen tegenspreken. Het is wel niet het doel, maar dan toch het rechtstreeksch ge volg van de openbare school, dat zjj op hare banken de belijders van alle religiën vereenigt. Zéé doende leeren de kinderen van hun prilste jeugd met elkan der in vrede om te gaan. Worden er al geen vriend schapsbanden gesloten, het aanhoudend samenzijn brengt althans te weeg dat men elkander waardeert. en wel zóó erg, dat het weinig scheelde, of er kwam eene uitdaging. '„Maar wie was dat?" 1 „Een zekere Dall' Orso, of Dall' Orto een oude naam, maar geen adel dat is zeker. Een van die liberalen, die, als zg eene gelegenheid vinden om ons te beleedigen, daarin groot vermaak schep pen een ingenienrtje, als zij mij goed inge- lioht hebben, die, niet ver van hier, een huisje heeft „Wat? hij? riep de marohese. „O 1 gij loshoofd!" en de moeder wondde zich naar Galeazzo, „ik hoop, dat het niets te beteokenenzal hebben; anders zal hg met ons te doen krijgen!" „Kom, koml laten wij er maar niet meer over praten," zeide de zoon ongeduldig, „want de schuld lag misschien aan mijhet is eene afgedane zaak." „Afgedaan, afgedaan?" antwoordde de baron, „ik heb op dat oogenblik mjjn best gedaan om mg in te houden en Galeazzo tot bedaren te brengen; maar, wat dien anderen betreft, hem zou ik gaarne een lesje geven, zooals hij verdient En weder zeide de marohese die altijd vrede wilde maken: „Ik ken dien jongen man een beefje, en ik kan, ik wil- niet veronderstellen s „Zie," viel zijne vrouw hem in de rede, „dat is nu eene van die buitensporigheden, waarvan ik juist sprak. Het is eene beleediging onzen zoon, ons aangedaan I" Wordt vervolgd.) minst genomen dat men elkander verdraagt. Zelfs met het laatste is reeds veel gewonnen. Zonder verdraagzaamheid toch geen rust en vrede in de maatschappelijke samenleving. Mijn ideaal reikt zelfs nog verder. Was ik al- leenheerscher, ik zou onvrijzinnig genoeg zgn om geen secteschool te dulden, omdat zij uit den aard van haar wezen bestemd is de aankomende staats burgers van elkander te vervreemden en hen ten laatste vijandig tegenover elkander te stellen. Ik zou slechts onderwijs van staatswege toelaten, met neutraal, verplichtend onderwijs. En op die onzij dige openbare scholen zou ik eene bevolking bren gen niet slechts gemengd naar den godsdienst, maar ook gemengd naar den maatschappelijken stand, arm en rijk door elkander. Op die manier zou tevens eene kansrekening ontstaan om de klassenhaat even als de godsdiensthaat tot een minimum te beperken. Een goed en nuttig werk zou ik op die wijs tot stand brengen. Immers klassenhaat en godsdienst haat zgn de kankers der maatschappij, die haar, wat vroeger of wat later, ten verderve moeten voeren. Doch waartoe mjj nog langer overgegeven aan illusiën? Ik durf er mijn Zondagschen hoed om verwedden dat ik nooit alleenheerscher zal worden en zoo zal ik dan mijne fraaie plannen nimmer op het getouw kunnen zetten. Indien ik in den aanhef vroeg wat de lezer denkt van de gemengde school, dan bedoelde ik daarmede uitsluitend scholen met eene gemengde bevolking van jongens en meisjes. Vrij algemeen schijnt men er geen bezwaar tegen te hebben om kinderen, jongens en meisjes, van zes tot twaalfjarigen leeftijd in eène en dezelfde school te vereenigen. Maar hoe moet het gaan met het uitgebreid en meer uitgebreid lager onderwgs? Gaat het aan en is het gewenscht te achten aankomende jongens en meisjes gezamenljjk in dezelfde lokalen te plaatsen? Ik weet niet welk antwoord op die vraag men te Gouda en Omstreken geneigd is te geven. Wèl weet ik dat er hier ter stede verschillend over wordt ge oordeeld. Ik geloof evenwel niet te ver te gaan wanneer ik beweer dat de overgroots meerderheid tegen den maatregel is en dat slechts eene kleine minderheid hom aanbevelingswaardig acht. Eigenlijk is het geheelo vraagstuk geen vraagstuk. Jfaarom zou men jongens en meisjes in één school lokaal vereenigen? Het kan zonder twjjfel gebeuren dat eene school voor jongens niet geheel te bevolken is en dan zou men er wat meisjes bij kunnen stoppen. In omgekeerde rede zou met een meisjesschool het zelfde kunnen geschieden. Doch het betrekkelijk kleine goldeljjk belang voor eene grooto gemeente (eenig uitstel voor het bouwen eener nieuwe school) mag geen gewicht van eenige beteekenis in de schoei leggen. Op zich zelf genomen moet het den schjjn hebben alsof het de voorkeur verdient er afzonderlijke jongens- en afzonderlijke meisjesscholen er op na te houden. Slechts redenen van meer overwegend be lang zouden èr toe kunnen voeren den grooten weg te verlaten en een zijpad in te slaan. Welke nu zijn die redenen van overwegenden aard? Moet men de minderheid gelooven, dan zijn zij van paedagogischen aard. Dooh vraagt men eene nauwkeurige, duidelijke omschrijving van die paeda- gogische voordeelen, dan wordt men niet zelden met algemeenheden afgescheept. Wg hebben hier kort geleden de quaestie te be slissen gehad naar aanleiding van scholen in het voormalige Delftshaven, die men, uit aanmerking van hare niet zeer ruime bevolking heeft willen samensmelten. Krachtig protest van den kant der ouders van de meisjes, die (namelijk de ouders) er voor bedankten de eventueels gevolgen van het sa menzijn met de aankomende knapen te ondergaan. De overgroots meerderheid van den gemeenteraad heeft de ouders in het gelijk gesteld, zoodat de meisjes eene afzonderlijke school voor uitgebreid lager onderwgs hebben behouden. Ik herhaal even wel dat indien de gemeenteraad eene tegenoverge stelde beslissing had genomen, dan nog van geen paedagogisch maar slechts van (en finantieel voor deel voor de gemeente sprake zou geweest zgn, daar zij dan één scnoOl had kunnen opruimen. Zoekende naar het paedagogisch belang, bljjf ik in het duister rondtasten. Misschien kan er meer wedgver ontstaan indien jongens en meisjes bg het ontvangen van onderwijs tegenover elkander worden geplaatst. Die stelling zou evenwel op niët minder goede gronden bestreden als verdedigd kunnen wor den. In elk geval loopt men gevaar dat de prikkel om meer en beter te leeren, verlamd wordt door de afleiding, die aan de jonge heertjes en jonge dametjes verschaft wordt. Of gelooft men in vollen ernst dat een aankomende jongen geen oog heeft voor de lieftal ligheid van een aankomend meisje en omgekeerd dat zulk een meisje een aardige, knappe jongen niet weet te onderscheiden van een saaien lummel? Ware het zoo, in de volkstaal zou het woord Kalverliefde niet te vmden zgn. Men behoeft niet eens aan ondeugd en onzedelijkheid te denken, om in te zien dat het, zonder nooddwang, de voorkeur verdient er afzonder lijke jongens- en afzonderlijke meisjesscholen op na te houden. Ik voor mij ben zelfs van de wensche- lijkheid dier afscheiding dermate overtuigd, dat ik, had ik iets te zeggen, ook op de lagere school de jongens en meisjes van elkander gescheiden zou houden. De oude Holiandsche stelregel is nog zoo verwer pelijk niet waar hg decreteert dat wie brand voor komen wil geen vuur en stroo bij elkander behoort te brengen. De toestanden te Amsterdam en de afloop der her stemming voor den Gemeenteraad aldaar, hebben hier ter stede een nagalm. In een mijner eerste brieven heb ik met feiten en cijfers bewezon welke enorme voordeelen onze ge meente trekt uit het door haar gevolgde stelsel van eigen beheer. Ik heb gewezen op de bepalingen van de Gemeentewet, die voorschrijven dat voor verstrek kingen van gemeentewego niet hooger mag worden in rekening gebracht dan noodig is te achten om den betalen naar evenredigheid van het gebruik of genot, dat hjj heeft, in de kosten van aanleg, onderhoud of verstrekking van het door hem gebruikte of ge- notene te doen dragen. Maar ik heb gelijktijdig in het licht gesteld dat zich daarnaast sints onheuge lijke jaren en met toestemming van het Hooger Bestuur, het stelsel heeft geplaatst van het privaat rechtelijk bezit der gemeenten. Daarvan heeft Rot terdam gebruik gemaakt om het verschaffen van gezuiverd drinkwater, gaslicht, enz., in eigen beheer te nemen. De gemeentekas geniet alsnu de voor deelen die anders aan een paar maatschappijen zouden toevloeiën. Met behulp van de voordeelen zijn achtereenvolgens groote zaken, ook die welke met de aanhoudende uitbreiding der gemeente in betrek king staan, bestreden zonder verhooging van belasting. Te Amsterdam daarentegen heeft men vastgehouden aan het concessiestelsel en de burgerij wordt daar door niet slechts zwsarder belast dan noodzakelijk ware, maar tevens door de geconcessioneerde maat schappijen ontzettend slecht bediend. Getuige het geen met de Duinwatermaatschappij zoo al is voor gevallen. Hot hier ter stede verschijnende Zondags blad heeft nu kunnen goedvinden de te Rotterdam en te Amsterdam gevolgde stelsels eens tegenover elkander t e plaatsen en een balans op te maken ten gunste van de Maasstad. Fluks is daarop het mede te Rotterdam verschijnende ultramontaansche orgaan de Maasbode in het' krijt getreden. Het heef drie lange hoofdartikelen aan het onderwerp gewgd, die ik u niet ter lezing kan aanbevelen, want z(j hangen als droog zand aan elkander. De toeleg heeft niettemin een zeer boosaardig karakter en het is uitsluitend daarom dat ik er do aandacht op vestig. De Maasbode ignoreert namelijk het stel sel van priraatreohteljjk bezit volkomen, om zich krampachtig vast te klampen aan het vorenbedoelde voorschrift van de Gemeentewet. De slotsom is dan natuurlijk dat de gemeentekas geenerlei voordeel genieten mag een Drinkwaterleiding, Gasfabrieken, Handelsinrichtingen en Droogdokken. Alles moet ge daan en geleverd worden ten kostenden prijs. De burgers worden nu, zoo heet, gevild. Zjj betalen vermonde accijnzen. Het gas moet voortaan wor den geleverd voor 3 centen per kubiek meter. Op burgers ten strijde I Op, naar de eerste de beste Rotterdamsche stembus 1 Op, winkeliers en nering doenden, omgordt u de lendenen, verdrijft de raads leden van hunne zetels, de wethouders uit hun ambt, den Burgemeester neon, laat dien man zit ten want die wordt door den Konig aangesteld, maar maakt voor het overige schoon schip 1 Goed koop gas, goedkoop drinkwater 1 En avant Bourn I Men ziet bet, hetgeen te Amsterdam bij de her stemming plaats had, heeft hier den clericaal het water uit den mond doen loopen. Hij beproeft ook te Rotterdam ontevredenheid te wekken en hoopt daarvan gebruik te maken om zetels in den Gemeente raad te veroveren. Zal die toeleg gelukken Ik geloof het niet. Te Amsterdam bestonden gegronde redenen om te klagen en de daardoor in het leren geroepen ontevredenheid kon met goed gevolg worden geëxploiteerd door radicalen en clericalen. Te Rotterdam daarentegen bestaat geen gegronde reden van ontevredenheid tegen het gemeentebestuur. Alles gaat goed en vooruit. En nu is het zeker eene waarheid dat o. a. het drinkwater en het gas tot lageren prijs door de gemeente zouden kunnen geleverd worden, maar hetgeen daardoor minder in de gemeentekas zou vloeien zou door haar moeteu gevonden worden in verhooging van belasting. Het geen de verbruikers zoo doende aan den eenen kant wod, zou hg aan den anderen kant terstond weder verliezen. Hg is zonder twgfel wjjs genoeg om in te zien dat hg bjj de geheele manoeuvre geen cent zou verdienen. Daarbij komt dan nog dat de ge meente, alles tegen den kostenden prijs leverende, door het stelsel van eigen beheer de burgerij als nog altijd zal hebben bevoordeeld met he alleraanzienlijkste bedrag van de winst die, warë concessie verleend, in den zak van den concessionaris en zgne aandeelhouders zou Zgn gevloeid. Ik ben daar ook geen oogenblik bevreesd dat de onvrijzin- nigen en in zullen slagen hier eene beweging, in het genre van de Amsterdamsche, in het leven te roepen. NEMO. Tweede Klasse, trekking van Dinsdag 6 Augustus. No. 10072 20000. No. 10086, 12337 1000. No. 6988, 16453 400. No. 932, 14197 200. No. 761, 2886, 7405, 9778, 10846, 11715, 16959 1000. Prijzen van 30 10 2619 6797 8970 10992 13402 16072 18463 45 2644 6817 8984 11010 13404 16129 18510 70 2733 5853 9014 11046 13406 16150 18565 144 2771 5890 9061 11122 13450 16190 18637 162 2793 6081 9074 11144 13485 16271 18656 260 2877 6138 9086 11233 13498 16313 18686 264 3061 6200 9129 11253 13499 16324 18768 288 3086 6258 9161 11269 13552 16329 18807 405 3118 6268 9199 11391 13565 16335 18844 462 3124 6284 9248 11400 18600 16336 18905 478 3172 6298 9270 11418 13610 16374 18981 482 3285 6435 9285 11430 13790 16418 19000 486 3387 6440 9308 11455 13798 16477 19067 494 3461 6489 9361 11470 13827 16496 19074 561 3475 6516 9379 11485 13875 16543 19096 584 3510 6544 9458 11541 13925 16546 19186 680 3556 6546 9467 11566 13973 16725 19254 698 3585 6549 9473 11677 14031 16876 19383 782 3697 6669 9474 11843 14037 16893 19401 859 3715 6841 9514 11953 14059 16908 1951» 929 3833 6911 9574 11979 14085 16939 19540 1098 3839 6935 9592 11993 14113 17013 19553 1127 3841 6978 9596 12011 14285 17059 19567 1154 3940 6996 9671 12015 14310 17063 19585 1191 3996 7069 9672 12119 14315 17077 19647 1196 4040 7070 9692 12131 14406 17082 19718 1253 4045 7086 9735 12167 14423 17144 19727 1256 4048 7200 9797 12235 14428 17153 19742 1274 4063 7205 9869 12277 14441 17291 19779 1333 4083 7397 10000 12354 44481 17369 19782 1335 4228 7496 10026 12371 14519 17482 19870 1362 4246 7564 10030 12373 14543 17550 19954 1390 4272 7582 10064 12389 14627 17611 19956 1401 4285 7587 10074 12401 14753 17620 19971 1448 4415 762410112 12488 14781 17662 20017 1451 4436 7642 10146 12494 14796 17728 20026 1458 4456 7688 10149 12523 14911 17740 20028 1486 4498 7720 10192 12561 14969 17778 20063 1494 4515 7753 10194 12593 14984 17833 20086 1589 4541 7837 10197 12597 15058 17884 20088 1634 4677 7899 10318 12652 15069 17912 20097 1669 4689 7955 10329 12667 15072 17922 20133 1880 4835 8050 10385 12715 15131 17930 20175 1898 5011 811010399 12725 15204 18011 20179 2002 5062 814210454 12775 15235 18055 20198 2007 5134 8201 10467 12866 15327 18073 20214 2011 5136 8278 10496 12867 15389 18145 20219 2014 5172 8364 10504 12881 15585 18158 20379 2062 5348 8388 10527 12965 15612 18173 20485 2067 5371 8391 10591 12967 15623 18180 20489 2074 5411 8393 10606 12974 15635 18198 20580 2119 5438 844410617 12983 15646 18254 20628 2165 5462 8462 10652 13029 15691 18273 20649 2240 5472 849310815 13036 15725 18280 20661 2261 5589 8537 10882 13117 16794 18289 20760 2312 5598 8805 10889 18162 15827 18295 20782 2319 5606 8812 10906 13209 15849 18318 20885 2337 5617 8826 10943 13218 15854 18344 20927 2391 5665 8858 10966 18263 15869 18369 20939 2480 5745 8902 10984 18316 15885 18381 20960 2551 5787 8932 10987 13347 16919 2e Klasse le Lijst, No. 3649 moet zijn 3659. van de Makelaars De markt was heden rast. Loco Tankfust 8.85. Geïmporteerd fust/8.90. September-, October-, November- en December- levering 8.95. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gezien art. 17, 18 en 19 der Wet van den 14n September 1866 Staatsblad no. 138,) betrekkelijk de inkwartiering en het onderhoud van het Krijgsvolk, enz. Brengen ter algemeene kennis:

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2