Buitenlandsch Overzicht. djjkschen weg mag met geen grootere snelheid worden gereden dan van 6 kilometer in het uur of 100 metera in de minuut, en het publiek van de zjjde van Poeldijk komende, moet bij dag dooreen roode vlag en na zonsondergang door een rood licht van de aankomst van de tram worden verwittigd. 2. De wisselplaats op den Nieuwen Weg nabij den Poeldijkschen Weg moet van zons-ondergang tot minstens lfc minuten na het vertrek van de laatste tram behoorlijk worden verlicht, b. Aan Bestuurders der IJsselstoomtramweg-Maatschappij. Op het traject tussohen een bestaand waarsohuw- bord aan den Papenweg welk bord door de Maatschappij moet worden onderhouden en het station van den Hollandschen IJzeren Spoorweg te Vooreehoten, mag met geen grooter snelheid worden gereden dan van 100 meters in de minuut, terwijl de tram moet worden voorafgegaan door Óen persoon, bij dag voorzien van eon roode vlag en na zons ondergang van een lantaarn, welke een helder bran dend rood licht verspreidt, ten einde personen en geloiders van rijtuigen van de aankomst van de tram te onderrichten. c. 1. Aan bestuurders der Rijnlandsche en Noord- wijksche Stoomtramweg-Maatschappijen 2. aan be stuurders der Noord- en Zuid-Hollandsche Stoom tramweg-Maatschappij HaarlemLeiden 1. De wisselplaats te Oegstgeest nabij den Hol landschen IJzeren Spoorweg en den weg van af die wisselplaats tot aan de Poelbrug moeten van zons ondergang tot na het vertrek of de aankomst van den laateten trein door ton minste twee helder brandende lantaarns behoorlijk worden verlicht. 2. Bij het rangeeren, wanneer de locomotief de wagens duwt, moet op den voorsten wagen een roode vlag of rood liobt, op eenigen afstand duidelijk zichtbaar, aanwezig zijn. Bovendien moet zich op het balcon van dien wagen een conducteur bevinden, om zoo noodig tegenkomende personen en rijtuigen, alsmede den machinist te waarschuwen. Iemand vervoegde zich, naar aan het Nbl. v. N. wordt gemeld, aan het departement van Koloniën, met verzoek, hem te willen opgeven, ot zijn zoon, die sergeant is bjj het Indische leger, ook voorkwam onder de gewonden of gesneuvelden bij het gevecht te Kotta Pohama. De inliohting kon niet verstrekt worden, omdat van de gesneuvelde of gewonde minderen» de namen niet por telegraaf worden medegedeeld. De Minister van Koloniën betracht in vele zaken een prijzenswaardige zuinigheid, ook in het wisselen van telegrammen maar in gevallen als dit mochten toch werkelijk wel eenige guldens worden besteed om de namen bekend te maken van de dapperen, die vielen in den strijd voor de Nederlandsohe vlag, al zijn het ook «minderen". Voor inktkokers, die men om de een of andere reden voor het Rijk wil behouden, wordt immers wèl geld gevonden. Voor twee of drie jaren hertrouwde een eenigs- zins vermogende, thans tachtigjarige verlamde weduwe V. te Marseille met een zeeman, die dertig jaar jonger was. Onlangs heeft do oude vrouw een aan vrage om echtscheiding ingediend, op grond, dat de man zich bedronk, haar sloeg, kostbaarheden hare ziel bloot te leggen, in het aangezicht van dien man die zwijgend toeluisterde. Pater Onofri begreep, dat hij in eene valsche positie zou geraken, zoo hij langer zweeg; hij zag dat de moeder, die zich misschien niet heel zeker van hare zaak gevoelde, een te grooten omweg ge maakt had; en hij kwam tusschen beide met eene onverschillige houding, en in afgebroken woorden zeggende: «Het is waar! de marchesina heeft ge zegd heeft juist aangemerkt en ik zou verkeerd gedaan hebben, mot hier te blijven. Ik wilde niet ik heb do signora, uwe moeder gehoorzaamd Maar de marchesina moet de reden weten van wat eene onbescheidenheid van mij no zijde schijnt; wij moeten niets achter hou den Wil dus in mij den afgezant zien, van hem, die naar uwe hand dingt, die haar verdient. De signorina had het wel kunnen voorzien, en weten dat ik spreek van een goeden bekende, van een vriend, van een bloedverwant zelfs, van baron Rai- mondo. Als het niet geweest was voor een zoo hoog geplaatst persoon, die zoo ver staat boven Camilla zweeg, doch hare handen trilden, en hare oogen stonden droevig. «Neen, het leven is geen droom!" ging de slimme zaakgelastigde scherp, bijna spottend voort. «Eu hetgeen, waar wij nu over spreken, is oen plioht, die vervuld moet worden, een plicht waarmede niet te schertsen valt; in het leven van een jopg meisje, is er geen plechtiger oogenblik, dan dit. Het zou verpandde, hypotheken nam en gedreigd had het huis in brand te steken. Dit alles bleek zoo te zijn, maar de man hield vol, dat er sedert de aanvrage een verzoening tot stand was gekomen. Hjj voerde getuigen aan, die verkiaardon gezien te hebben, dat de echtelingen elkaar hadden omhelsd. Do recht bank, oordeelende dat de man gemakkelijk een verlamde vrouw ran tachtig jaar had kunnen om helzen zonder dat zjj er iets aan doen kon, stoud de echtscheiding toe. Een rjjko dame, miss Bruoe, te New-York, heeft een som van 120,000 bestemd voor hot vervaar digen van een buitengewoon groot toestel om pho- tographische afbeeldingen van den sterrenhemel te maken. Het objectiefglas (60 centimeter in middellijn) wordt geslepen op de wjjzo der zoogenaamde «por tret-lenzen". Met een dorgeljjk, maar veel kleiner glas moet prof. Pickering, t« Cambridge (Ver.-St.), verrassende uitkomsten hebben verkregen. Zooals men weet, is gebleken dat op zulke photo- graphische afbeeldingen sterren zichtbaar zijn, welke zelfs met de grootste kijkers niet waargenomen kun nen worden. Het toestel zal waarschijnlijk op een sterrenwaoht in Californië worden geplaatst. Vervalsching van sigaren en vansigaren kistjes Het Maandblad tegen de vervaUching van levenmiddelen verneemt dat tegenwoordig allerlei abnormale bladsoorten, gedrenkt in eon aftreksel van tabakswater, als sigaren verkocht worden. Men zal dus voortaan tabakssigaren moeten vragen, daar het woord «sigaar» zeer rekbaar sohijnt te zjjn. Na de sigaren komen de kistjes. Deze worden, naar men meent, steeds uit cederhout vervaardigd de kenners beweren, dat alleeo dit hout de goede eigenschappen der sigaren conserveert. In Amerika worden evenwel tallooze kisttes naar Havanna ver zonden, welke vervaardigd worden uit populieren hout, afkomstig uit West-Virginië. Over vervolging van vogels lezen wij in het AU bnm der Natuur het volgende De «Societe' zoölogique de France» heeft de re geering gewezen op het volgend feit. Het depar tement der Bouches-du-Rhöne is tot dusver een der voornaamste landingplaatsen geweest voor de zwaluwen, die over de zee nit Afrika terugkeeren. Maar nu heeft men langs de kust honderden toe stellen gemaakt, bestaatfile uit metalen draden, ver bonden met electrische batterijen. Wanneer nu de vogels, vermoeid van den tocht over de zee, op de draden zioh nederzetten, vallen zij er dood af. De dieren worden dan toebereid voor de modistes, en worden bij duizendtallen in manden naar Parijs ge voerd. Dit hoeft reeds eenige jaren geduurd, en in dit vooijaar zijn de zwaluwen niet op de gewone plaatsen aangeland, maar verder oost- of westwaarts; ze zjjn in grooter aantal naar andere gedeelten van Europa getrokken. De jongste Australische berichten maken gewag van eene nieuwe uitvinding, die menigen oud- Hollandschen boer, toch misschien al van streek door do vele werktuigen, welke tegenwoordig in de zui velbereiding te pas komen, de rechterhand achter het oor zal doen brengen. Het geldt niets meer zonde wezen om deze door God bepaalde bestemming in den blinde tegemoet te gaan; maar de vrijheid van keuze, door de rede, door de inrichting der maatschappij, en zoo dat niet genoeg ware, door den godsdienst geëischt, sluit de onderwerping niet uit aan de ouderlijke macht, die evenzeer op de rede, op alle" menschelijke en goddelijke wetten be rust. Wie kan ons beter leiden, dan zij, die ons het leven hebben geschonken, en ons langs denzelf den weg zijn voorgegaan. Niemand kon, sterker dan ik, tegen die vooraf beraamde huwelijken zijn; maar hier is van zoo iets geene sprake. Twee jongelie den, rjjk, schoon, als voor elkaar geschapen, die de hoop zijn van twee aanzienlijke geslachten, die elkaar kennen en achten, die slechts eene schrede behoeven te doen «Waarlijk gij matigt u wat te veel aan," viel de marchesa hem, eenigszins koel, in de rede. «Maar ik heb het u laten zeggen, omdat ik weet, hoeveel belang gij in onze familie stelt. Maar nu, daar Camilla weet, van wien er sprake is, nu, daar zij weet, waarom de jongeling, met eene kieschheid, die hoogst zeldzaam is, ofschoon hij reeds lang dit denkbeeld gekoesterd heeft, er eerst met ons over heeft willen spreken nu staat het aan haar om na te denken, om alle omstandigheden wel te overwegen, in een woord, om hare ouders deze vreugde te verschaffen." Toen volgde een oogenblik van stilte. «Een voorslag als deze, zoo onverwacht, zoo op of niets minder dan het maken van zuivelboter, zonder eenen vinger er voor te verroeren en enkel met het turen op een vat room De uitvinder beweert, dat het karnen geheel overbodig is, en dat men boter maken kan met bewerkte lucht. Deze laat h|j geleidelijk stroomen door eene zekere hoe veelheid room, die zioh in eenen toestel bevindt, zóódanig, dat de lucht onderaan invloeit en lang zaam opstjjgt door de room, om in bellen aan de oppervlak te verdwjjnen. De uitvinder, die zjjn toestellen thans te Mel bourne en elders laat zien, maakt zich sterk om met dozo methode binnen twintig en zestig minu ten, naar gelang van omstandigheden, eene afschei ding der roomdeelen even goed te kunnen bewer ken als met karnen, hoe dan ook bewerkstelligd. Als een staaltje van weinige ontwikkeling moge dienen dat nnbjj Diepenveen iemand, van ruim 24-jarigen leeftijd, ter secretarie kwam aangeven dat hij van plan was te gaan trouwen. Op de meeste hem gedane vragen, kon hij echter geen antwoord gevon en toen ton slotte bleek dat hij den naam zijner aanstaande zelfs niet met de noodige zekerheid wist te zeggen moest de voorbereiding tot het huwelijk tot nader worden uitgesteld. Een merkwaardig verbod. De Russische regee ring heeft, volgens het Archiv für Euenbahnweten, verboden kleine kinderen, in manden gepakt, als «vrachtgoed» te verzenden naar vondelingennuizen of dergelijke gestichten. Het moet in Rusland herhaal delijk zijn voorgekomen, dat zuigelingen op die wijze soms acht tegelijk in óóne maand verzonden werden. In het blaadje Gezin en erkplaaU, voor haar leden op ongezette t|jden uitgegeven door de Ver- eeniging ter bevordering van de belangen van bel per- toneel der boekdrukkersfirma H. C. A. Thieme te N|jmegen, schrijft de chef dier firma De verpoozingen zijn voor den werkman noch lang, noch talr|jk. Ze langer te maken, gaat bezwaarlijk. Zonder tegenstander te zijn van een kortoren werk dag kan men door de concurrentie, door den aard van z|jn bedrijf en door honderd oorzaken gedwongen worden, den werkdag lang te maken. Maar ze talrjjker te maken, deze verpoozingen, zou dat mogelijk z|jn P Zou het mogeljjk wezen, ieder lid van hot personeel eenmaal 's jaars een zekeren t|jd vacantia te laten genieten? Over het wenschel|jke van zulk een vacantie zullen allen het wel eens z|jn. Zij, in wier overeenkomst met den patroon de bepaling is opgenomen, welke hun recht geeft op eenige dagen vrijaf, zullen kun nen getuigen, hoe goed het doet, na een jaar van ingespannen zorg en arbeid, eenige dagen geheel zichzelven toe te behooren. Als het doel dus wenscheljjk en goed is, hoe het dan te bereiken Voorop staat, dunkt ons, de eisch, dat men in zoo'n vacantie meer te verteren hebbe, b. v. het dubbele van het gewone inkomen. Iemand, die b. v. drie dagen vrijaf zou wenschen, zou het Idon eener week in handen moeten hebben. Is dit door sparen te verkr|jgenP Of laten we liever eerst vragen: zou men genegen zijn elke week iets van zijn loon te laten staan éón, twee of meer centen van eiken gulden, om het loon van een halve, oen geheele week staanden voet begon Camilla; maar zij raakte in de war, boog het hoofd op de borst, en bedekte hare oogen met de hand. Hare moeder begon op hare beurt ook ontroerd te worden, en, haar strak aanziende, zeide zij haastig: «Dus is er iets dat «Maar de geestelijke brak door óón blik, hare ondervraging af, die, naar zijne meening den goeden uitslag van de onderhandeling in gevaar bracht. En dit oogenblik kwamen al de vermoedens, en al de omstandigheden, welke haar sedert eenigen tijd onge rust gemaakt hadden over hare dochter, doch waaraan zij niet ernstig gedacht had, plotseling op in den geost der trotsche vrouw. Daags na het bezoek, dat zij met haren vader, aan de madonna in het bosch gebracht had, was Camilla zij herinnerde het zioh nog zeer wel zeer opgewonden geweest, als z|j dacht aan die gebeurtenis, welke gelukkig geene kwade gevolgen had gehad; zij had zeer gunstig gesproken over den jongen ingenieur, en over den dienst, dien h|j hun zoo vriendelijk bewezen had. Een ander maal, toen de marchese toevallig zeide; dat hij het vreemd vond, dat z|j hun buurman, die zoo beleefd jegens hen geweest was, niet weer gezien hadden, had het meisje aarzelend verteld, zooals zjj, tot nog toe niet had durven doen, hoe zij het vorige jaar z|jne zuster ontmoet had, en de lieftalligheid van het bescheidane meisje geprezen, en het medelijden dat zij betoonde aan de ongelukkigen. Wordt vervolgd of meer bjj elkaar te krjjgen, en dan twee, drie of meer dagen vrjjaf te kunnen nemen Op medewer king aan de zijde van den patroon, die bereid is o. a. elk van hetgeen men zelf bespaarde uit het «Hulpfonds» toe te leggen, kan gerekend worden. Een eisch van zijn zjjde is slechte, dat elk vooraf den t|jd op gove, waarop hjj de vacantie wil nemen, opdat zoo noodig voorkomen worde, dat do gang van het werk er onder lijdt. Ook zou niemand langer dan éón week kunnen gaan. Voor de meeste landen is de telegraaf tot dusver nog geen voordeelige zaak. De gevallen zijn bekend, dat zij zelf haar eigen kosten niet vermocht te dekken. Is hierin verbetering te brengen De heer P. G. H. Linkens, commies bij het hoofdbestuur der telegraphie te 's-Gravenhage, meent van ja, en ontwikkelde zijne meening desbetreffende in het Journal de» Economiete», dat te Parijs verschijnt. Het middel, dat voor de hand ligt, is verhooging dor tarioven, maar de ervaring loert, (lat het gebruik vermindert, waar het tarief wordt verhoogd. Verlaging van het torief is evenmin doeltreffend. Immers in dit geval zou de meerdere winst alleen kunnen komen door een sterke toeneming van hot gebruik, maar een betrekkelijk geringe vermeerdering van het aantal telegrammen zou dadelijk nieuwe draden, nieuwe toestellen en vermoedelijk ook nieuwe beambten noodig maken. Hiermede is eohter niet gezegd, dat de toestellen en ljjnen reeds voortdurend worden gebruikt. Niets zou minder juist zjjn. Op drukke uren, als de beambten de handen vol hebben, volgen uren van stilte. De cijfers bewjjzen dit trouwens. Gedurende het dienstjaar 1887 namen 134 van 387 telegraaf kantoren in Nederland slechts gemiddeld vijf tele grammen per dag aanin 1886 telde men iu Zwit serland van de 1222 kantoren 1062, waar per dag minder dan tien telegrammen werden afgegeven terwijl er zelfs 169 kantoren waren, waar gemiddeld nog niet ün telegram per dag werd verzonden. En zoo zal het wel overal zijn. Nu stelt de heer Linkens een middel voor, waar door zoowel hot telegraphisch verkeer als de in komsten zouden toenemen. Hij zou nl. de tele grammen in drie klassen willen verdeelen lo. dringende telegrammen 2o. gewone telegrammen So. telegrammen, die geen haast hebben, waarvoor een lager tarief wordt betaald en die overgeseind worden als de beido eerste klassen zjjn uitgeput. Behalve voor groot-Britannië, Noorwegen, Zwit serland en Bulgarije worden de dringende telegram men reeds in het Kuropeesoh verkeer gebruikt, echter niot in zulk een groot aantal, dat z|j het verkeer der gewone telegrammen merkbaar vertragen. In Dnitschland was de verhouding der dringende telegrammen tot de gewone: 2.2 pCt., in Oostenrijk 1.6 pCt., in België, 1.8 pCt. en in Nederland1.1 pCt. En mochten de dringende telegrammen wer kelijk zoo zeer toenemen, dat z|j het gewone ver keer zouden hinderen, dan zou bet turplu», dat er voor betaald wordt, ruimschoots "voldoende zjjn om nieuwe draden en nieuwe toestellen in te sluiten. De derde klasse.de telegrammen, die geen haast hebben en die de aanvulling moeten vormen van de dringende, worden die in Europa nog niet gebezigd. Toch zal die soort van telegrammen een toekomst hebben. Er zjjn duizend omstandigheden in het leven, waarin men de telegraaf zou gebrniken voor vervelende briefjes, die altijd meer tjjd nemen dan men er voor over heeft. En aangezien deze tele grammen, op tijden, dat de ljjn vrij is, tegen een kleine vergoeding kunnen worden overzeind, zonder de administratie duurder te maken, zouden ze voor de schatkist een zuivere winst opleveren. Daaren boven zouden ze de ljjnen, die nu schier den gan- sohen dag ongebruikt worden, winstgevend kunnen maken, want het lage tarief zou daar als lokvink dienst doen en de vermeerdering van het telegra phisch verkeer zou toch geen nieuwe seinmiddelen vereischen. Zoodoende zou men trouwens slechts het voor beeld volgen van de spoorwegen. Ook daar heeft men expres-, snel-, bommel- en locaaltreinen, waar uit men kan kiezen, al naarmate men haast heeft of niet. En drie klassen, naarmate men veel geld voor de reis over heeft of weinig, enz. Ook de postadministratie kent verschillende klassen, o. a. extra-bestelling als waarborg voor grooteren spoed en aanteekening als verzekering. De voorgestelde wijziging, aldus besluit de schrjjver, zou dus bewerkstelligen wat eene verhooging van het tarief niet zou kunnen doen, nl. het gebruik van de telegraaf doen toenemen, zonder een uitbreiding van de seinmiddelen noodzakelijk te maken. Zjj zou leiden tot een maximum gebruik, tot een maximum genot voor alle belanghebbenden en lest best tot een maximum batig slot voor de schatkist. Arsène Blondin zal het waagstuk ondernemen, over een ijzerdraad van den Eiffeltoren naar den top van het centrale hoofdgebouw der tentoonstelling te loopen. Zelfs zegt men dat Blondin, die de oude traditie aan zjjn naam verbonden niet to schande wil maken, een weddenschap heeft aangegaan van honderdduizend frank, om binnen den tjjd van vijf minuten dien weg at te leggen. Als de waaghals niot in galop bogint eu eindigt, zal hjj de som on mogelijk kunnen verdienen, want de afstand tusschen beide gebouwen is zeer groot. In de Revue Frangaiee verhaalt de heer Delphin, professor in het Arabisch aan de hoogeschool te Oran, een en ander omtrent de universiteit van Fez in Ma rokko. De Mahomedaansche studenten moeten om half drie des morgens opstaan in den zomer en om f vijf uur in den winter en zij worden aan het werk gehouden tot over half tien des avonds. Zij hebben slechts éón vrijen dag in de week en op dien dag wordt er van hen totale ont houding verwacht, zoowel wat studie als wat voedsel betreft. Doch een lichtpunt in hun leven is dat er geen examens zjjn. Ieder professor voelt zich sterk genoeg, om zelf te onderscheiden, wie van zijn stu denten het een of ander diploma waard is. De di ploma's worden op hoogen prijs gesteld en wie ze bezit, heeft een groot prestige in de Muzelmansche wereld. Een der merkwaardigste instellingen te Berlijn is het toevluchtsoord, dat even buiten de stad ligt en waarvan de weerga in geen andere stad der wereld te vinden is. Het werd in October 1887 geopend en is niet alleen ingericht voor individuen zonder tehuis maar even goed voor geheele families, die geen woning hebben. Volgens een beschrijving in de llluntrirte Zeitung bestaat het gebouw uit drie verdiepingen, benevens 20 bijgebouwen, die Óen verdieping hoog zijn en zóo groot dat men er 60 tot 90 personen kan huisvesten. Het hoofdgebouw is uitsluitend voor arme families bestemd. De huren zjjn buitengewoon hoog in Berlijn en het gebeurt dikwjjls dat een handwerksman of ar beider met betaling ten achter is en met zijn familie op straat gezet wordt en geen geld op zak heeft om nieuwe kamers te huren. Zjjn toevlucht zoekt hij dan in deze vrije woning, hem door de stad aange boden, waarheen h|j met vrouw, kinders en zijn huis raad trekt. Bjj aankomst in l$t gebouw worden de kleeren, die zjj dragen en de meubelen die zij mee gebracht hebben, ontsmet, en de verschillende fami lieleden naar gelang het geslacht waartoe zij behoo ren in verschillende gedeelten van het huis gebracht. De echtgenoot logeert in de mannenafdeeling; de vrouw, de oudste dochter en de kleinste kinderen begeven zich naar dat gedeelte, waar de vrouwen verblijven, terwijl voor de jongens boven de zes jaar in een ander gedeelte wordt zorg gedragen. Aan de geheele familie is het vergund 8 dagen in de wijkplaats te bl|jven. Niet alleen huisvesting maar ook voedsel wordt hun door de stad verstrekt, waarvoor zij geen cent te betalen hebben. Van de vrouwen verwacht men echter dat zij bjj het wasschen behulpzaam zijn en ook bij het zindelijk houden van het gebouw; de mannen mogen eenige uren uitgaan, gedurende welken tijd zij werk mogen zoeken, als zjj zonder zjjn, terwjjl de jongens geregeld onderwjjs in de school ontvangen. Is het bewezen dat de man werkelijk doch te ver geefs naar werk gezocht heeft, dan wordt hem toe gestaan zijn verblijf nog 8 dagen te verlengen. Ook dan wanneer hjj plaatsing heeft gevonden, doch de verdiensten niet toereikend zijn voor het onderhoud van vrouw en kinders, mag h|j zijn gezin in de wijk plaats laten en er zelf den nacht doorbrengen. Bjj het vertrek uit het toevluchtsoord krijgt de familie bovendien nog 7 a 10 Mark raêe ter bekostiging der eerste huishoudelijke behoeften. De bijgebouwen zjjn voor mannen en vrouwen, die er alleen den nacht doorbrengen. Eenzelfde persoon mag er slechts vijfmaal in één maand ver toeven, uitgezonderd Zaterdag dat een «vrije" nacht is. Alleen matige menschen worden toegelaten, het meebrengen van sterke dranken is streng verboden, evenals zingen, luid praten en rooken. 's Middags om 4 uur worden de deuren geopend en blijven tot *8 morgens 2 uur open, maar gedurende den streng- 8ten wintertijd zijn zjj ook 's nachts niet gesloten. Bjj aankomst in de gebouwen wordt de naam en ouderdom van den gast genotoerd en volgt een ver zoek zich naar de badkamer te begeven, terwjjl de kleeren ontsmet worden. Vervolgens worden de be zoekers naar de bijgebouwen verwezen, waar zij dien nacht bljjven en worden zjj voorzien van een zeildoek, dat hun voor dekking dient op de breede banken die langs de muren van elke zaal staan. Voor kunst matige verwarming en flinke ventilatie is gezorgd. Om 8 uur ontvangt elk bezoeker een bord warme soep en een stuk brood; een dergelijk maal krijg zjj als zij 's morgens vroeg naar hun werk gaa hetgeen zomers om 6 uur en in den winter om uur veroorloofd is of vroeger in den winter als zij sneeuw opruimen of iets dergelijks. Het is geen bijzonderheid dat er een 1600 personen denzelfden nacht in het toevluchtsoord geherbergd worden. Sedert den 21 Januari 11. waren er zes ziekenzalen met 100 bedden op de eerste verdieping der man nenafdeeling. Als een der gasten pjjnlijke voeten heeft, koortsig is of uitgeput van vermoeienis of om een andere reden niet in staat tot werken, dan mag hij den dokter raadplegen, die, als hjj hem ziek vindt, hem naar de ziekenzaal zendt. Blijkt ten slotte dat de man ongeschikt is om verder te arbeiden, dan wordt hij naar het hospitaal gezonden. Het personeel der inrichting bestaat uit een inspecteur, een vader, twaalf wachters en twee klerken. Berlijn is trotsch op deze inrichting, welke voor komt dat men niet gelijk in andere wereldsteden ongelukkigen vindt, die op stoepen of onder spoor wegbruggen den nacht doorbrengen. Na de revue der vloot volgde iu Engeland ter eere van den hoogen bezoeker de wapenschou wing over het leger. Het défilé der troepen duurde drie uren en gaf den Keizer aanleiding de goede houding der troepen te roemen. Met dien lof van een kenner zijn de Engelschen, wier leger zich niet in denzelfden roep verheugen mag als hun vloot, natuurlijk hoogelijk ingenomen. Nog meer zijn zij ingenomen met de onderscheiding, aan hun Koningin toegekend, door haar benoeming tot chef van het eerste garde-dragonder-regiment, een onderscheiding tot nog toe alleen van de buitenlandsche vorsten aan de Keizers van Rusland en Oostenrijk ten deel gevallen, en der Koningin te aangenamer, omdat de Keizer met fijnen tact het regiment heeft uitge kozen, waarbij haar geliefde schoonzoon, z(jn vader wjjlen Keizer Frederik, zijn dienstjaren heeft door gebracht en een tijdlang chef is geweest. Heden vertrekt de Keizer. Keizer Wilhelm zeide, in antwoord op een aan het luncheon op hem uitgebrachten dronk door den Hertog van Cambridge, dat hij steeds zijn plioht betrachten en de traditiëu handhaven zou die in een vriendschappelijke verstandhouding tusschen de Engelsche en Duitsche Staten gelegen zjjn. Hij uitte de hoop dat die vriendschap van langen duur zou zqn. De Keizer merkte op dat vóór lange jaren reeds de beide volkeren zich met elkander verstaan hebben en samengegaan zijn en hjj hoopte dat de broederschap, die reeds zoovele jaren bestond tusschen de Duitsche en Engelsche soldaten, ook nog lang zou blijven voortbestaan. De «Standard» zegt, dat Engeland, aan den Njjl blijvende, arbeidt tot behoud van het Ottomanische Rijk. In Duitschland, Oostenrijk en Italië wordt die houding goed begrepen, maar Frankrijk valt haar aan. Daarom is het onvermijdelijk dat de sym pathieën van Engeland zich richten naar de zjjde van de «triple alliantie," welker pogingen de ver wezenlijking der eerzuchtige oogmerken van Rusland tegenhouden. Die pogingen worden in Engeland gewaardeerd; men eert er Duitschland, dat den Elzas en Lotharingen "reobtmatig in bezit heeft; maar van den anderen kant schatten de Engelschen ook de Balkan-Staten hoog en wenschen zij, dat deze zich zullen kunnen ontwikkelen, zonder te gehoorzamen aan orders, uit Weenen, Petersburg en Konstantinopel ontvangen. Zoo Oostenrqk mocht trachten de vrijheid van de Balkan-Staten aan to randen, zou Engeland moeten ophouden het Kabinet van Weenen te steunenook zou Engelaud den Sultan niet kunnen oudersteunen, als hjj trachtte zijn door eigen schuld verloren gezag te heroveren. Het programma van Engeland laat zioh in deze woorden samenvatten; vrjjheid voor de volkoren, om naar eigen goedvinden hun huishouding te regelen, zonder interventie van vreemde Mogendheden. Het hoogo hof van justitie heeft gisteren te Parqs zijne zitting te l'/« ure geopend. Eene compagnie soldaten en eene oompagnie van de Garde républicaine waren met den dienst belast. De dienstorder die hun was gegeven, is zeer streng. De griffier heeft bq appèl de senatoren afgeroepen. Het bleek dat er 26 afwezig waren. Vervolgens las hq de processtukken voor. Er was eene diepe stilte, zoowel bq de rechter- als b|j de linkerzjjdo. De procureur-generaal Quesnay de Beaurepaire las het requisitoir voor. Hq trachtte eerst aan te too- nen, dat er een komplot bestond en zeide dat hjj alles zal bewjjzen wat h|j in het midden brengt. De Belgische Kamer heeft de overige artikelen van het ontwerp tot regeling van arbeid voor vrouwen en kinderen zonder aanmerkelijke wqziging aange nomen. Kinderen beneden de 16 jaren en vrouwen mogon

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2