Buiteolandsch Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGEN KENMSGEEING. Cantzl&ar Schalkwijk, te Rotterdam. breedte der woning. Aan de voorzijde zyn nog twee slaapkamertjes gemaakt met een vliering daar boven. Elke woning is 41/, M. breed ea 17 M. diep, met inbegrip van plaats en tuin en wordt van waterlei ding voorzien. De vereeniging, die op bet initiatief derafdeeling Utrecht van de vereeniging voor fabrieks- en hand werken^ verheid in Nederland werd in het leven ge roepen, nadat de heer Van der Velden, voorzitter van eene dergelijke vereeniging te Haarlem, de zaak in eene openbare vergadering had ingeleid, en het nut der coöperatie in die richting had uiteengezet, heeft ten doel, voor personen uit den werkenden of daarmede gelijkstaanden stand arbeiderswoningen to bouwen en hun deze te verhuren onder beding: a. dat de verkrijging van den eigendom daarvan na een vooraf te bepalen aantal jaren aan hen, of bij overlijden vóór dien tijd aan hunne weduwen, of aan hunne erfgenamen, of aan door hen vooraf aan gewezen personen, door de vereeniging worde ver zekerd (stelstel A.); dat de eigendom daarvan door hen verkre gen wordt na een vooraf te bepalen aantal jaren (stelsel B.) De vereeniging is dus gegrond op het stelsel van individueele eigendomsverkrijging, dat hier echter voor degenen, die daarvan wenschen gebruik te maken, samenhangt (en in dat opzicht onderscheidt, zich de Utrechtsche vereeniging van alle andere dergelijke vereenigingen in ons land) met de mogelijkheid, om den eigendom der woning, door middel van eene 1 evens verzekering, door de leden te doen waarborgen aan hun weduwe of wie zij anders zullen verkiezen aan te wijzen. In dit geval zal de aldus bevoor deelde onmiddelijk bij het overlijden van het betrok ken lid, hoe spoedig dit ook plaats grijpe, den vollen en vrijen eigendom der woning verkrijgen, zonder tot eenige verdere betaling uit dien hoofde gehouden te zijn. Om tot den bouw der woningen, den aankoop van grond, enz., te kunnen ovorgéan, werd door het bestuur eene geldleening uitgeschreven van 118,000, rentende 3*/a pCt., verdeeld in 118 obligatiën van '1000 elk. Deze leening werd echter niet voltoo iend. De som, waarvoor werd ingeschreven, stelde het bestuur intusschen in staat den benoodigden grond aan 'te koopen en tot de aanbesteding van den bouw van 42 woningen over te gaan. Voor ruim 48,000 nam dit werk op zich de heer G. H. de Meij, te Maarseveen. Zoodra de nu gebouwde woningon zijn betrokken, zal de aanbesteding der volgende 42 woningen plaats hebben. Daarvoor zijn de benoodigde gelden reeds toegezegd door eene te Utrecht gunstig bekende bankiers-firma, op dezelfde voorwaarden als waarvoor de eerste leening is aangegaan. Het bedrag der huur voor elke woning kan nog niet worden bepaald voor dat de 84 woningen geheel zullen zijn opgeleverd; waarschijnlijk zal het 2.25 per week zyn. De huur voor een dergelijke woning in Utrecht bij een particulier zou ten minste 2.50 bedragen Bovendien zijn nog meer voordeelen aan de ver eeniging verbonden. De statuten toch bepalen, dat een lid, dat toegetreden met het doel om eigenaar te worden, door omstandigheden gedwongen wordt uit te treden, een aantal percenten, afhankelijk van het getal jaren, dat hij een huis bewoonde, zoo van zijn evenredig aandeel in de reservekas, als van zijne over dit schandelijke voorval gesproken, maar toch kan ik u wel zeggen, dat die ontmoeting geene aan leiding zal geven tot verdere onaangenaamheden, veel minder tot een tweegevecht of tot eenige wraakoefe ning. De beleedigde was, dat is maar al te waar, mijn broeder, maar hij zal zwijgen. En mij schijnt het onmogelijk, dat uw broeder, of een van die licht zinnige losbollen, die hem vergezelden, het hart zullen hebben, om twist met hem te zoeken „Gij neemt mij een pak van het hart. O! indien gij wist Maar waarom blijft gij mij zoo aan zien P' *Arme Camilla! Wel kan ik voor mijn broeder instaan. Maar van dien dollen streek zullen andere verdrietelijkheden het gevolg zijn!" Hare vriendin had den vinger gelegd op de wonde- plek ih 'thart van Camilla, die geene toespeling durfde maken op de mogelijke gevolgen van die onbezonnen grap, noch zich verdiepen in de toekomst, hare ziel was nog niet bereid om hare eerste, on schuldige verwachtingen op te offeren. Al wat haar ontroerde, twijfel, vertrouwen, vrees, dat alles las hare medelijdende vriendin in dat schoone gelaat, dat nu eens bleek was, dan gloeiend rood'; Paolina wenschte haar te troosten, en haar de diepe, door niemand gepeilde smart te besparen, die zij zelve eens gevoeld had. irLuister nu Camilla," zeide zij, *gij moet mij nu laten gaan, ik durf niet langer bij u blijven; ik zou u benadeelen in plaats van u te helpen; denk eens voor aflossing betaalde gelden zullen worden terug gegeven. Bij overlijden van een huurder naar het stelsel B, zal bovendien zijne weduwe, of indien hij geene weduwe of kinderen nalaat, zijne erven aan spraak kunnen maken op uitkeering van het even redig aandeel van den overledene in de reservekas, benevens op 90 pC|. van de betaalde bijdrage voor de aflossing. Ook is nog in de statuten bepaald, dat een hulp kas zal worden gevormd uit een zeker aantal per centen van batige sloten, boeten en andere buiten gewone baten. Deze gelden zijn in hoofdzaak bestemd om aan leden, die daaraan behoefte mochten hebben, volgens vaste bepalingen tijdelijk hulp te verleenen. De zaak is dus goed doordacht en flink geregeld, en er wordt dan ook niet getwijfeld, of deze eerste vereeniging in Utrecht op dat gebied zal zeker eene schoone toekomst te gemoet gaan. Mocht dit na verloop van tijd het geval zijn, dan zal het bestuur zeker niet achterwege blijven, om ook op andere punten van de stad dergelijke woningen te doen bouwen, die in eene werkelijke behoefte voorzien, en waarin zij zeker by manuen van kapitaal steun zal vinden om het doel te bereiken. Wij lezen in het Amerikaansch blad, de Standard, dat te Grand Rapids verschijnt: De benoeming van ontvanger van binnenlandsche belastingen voor dit district is eindelijk gekomen, en mr. John Steketee is de gelukkige. Het ambt is een niet te verwerpen positie, waar aan per jaar een salaris verbonden is van ongeveer 8000 dollar, met kans van meer, naarmate de ont vangsten in het district hooger worden. Tevens berust bij den ontvanger de benoeming van acht onderhebbende personen in het district. Ontegen zeggelijk is dit het beste en voordeeligste ambt, dat immer een Hollandschen Amerikaan in dezen Staat is ten deel gevallen. John Steketee werd geboren in de provincie Zee land, Nederland, in 1833, en kwam in 1847 met zijn ouders naar dit Land. Zij vestigden zich in het dorp Zeeland, Ottawa County, waar zij behoorden tot de eerste nederzetters in die sectie van den Staat. Na drie jaar bij zijn ouders gebleven te zijn, begaf John zich naar Grandvllle, waar hij bediende werd in den winkel van John P. Scot en vier jaar in diens winkel verbleef. Op 19jarigen leeftijd huwde hij en vestigde zich in 1854 op een farm in Grand Rapids township bij Reed's meer. Hij was als land bon wer voorspoedig en deed ook reeds vroeg aan de locale politiek, waarin hij voor vier jaren het ambt bekleedde van township klerk. In 1872 verliet hij de boerderij en verhuisde naar deze stad, waar de kansen gunstiger waren voor de opvoeding zijner kinderen. In 1877 werd hij verkozen tot super-visor van de eerste ward en behield dit ambt tot verleden voorjaar, als wanneer hij voor een herbenoeming bedankte. Mr. Steketee bekleedt sedert enkele jaren de waardigheid van vice-consul der Nederlanden, en hoewel niet behoorende tot haar politieke kleur, wil de Standard hem niettemin recht doen wedervaren met de erkenning, dat hy ten volle doordrongen is van amerikaansche toestanden zoo in politieke als in civiele aangelegenheden: hij is een vraagbaak en raadgever voor velen en iemand met een vrij alge- aan, zoo men ons, na het gebeurde, eens samen zag; doch meen niet, dat dit ongelukkige maar eigenlijk weinig be toekende geval, in staat zou zijn om te verijdelen, wat misschien daarboven geschreven staat. Ik weet, dat uit tegenspraak dikwijls kracht geboren wordt. O! ik heb Gabrio en u lief; ik heb niets dan u beiden En ik denk dat, zoo God wil Zij sprak niet uit, of liever, het minnende meisje liet haar niet uitspreken, maar sloeg hare armen om den hals harer vriendin, om hare tranen te verbergen en het was of zij, zoo doende, aan Paolina het ge heim van haar leven toevertrouwde. Zij scheidden, daarAs zwijgende kamenier reed» teekenen van ongeduld oegon to geven over dat lang durig gesprek. En Maddelena, verbaasd dat de meisjes dien morgen zoo weinig acht op haar gesla gen hadden, bleef haar nastaren, toen zij bij het omslaan van den weg afecheid namen, en smeekte 's hemels zegen voor haar af. Gabrio intusschen, bewaarde, een diep stilzwegen over hetgeen daar kookto in zijne borst. Na die gebeurtenis, welke hem had opgeschrikt uit zijne droomen sneed hij elk gesprek, elke gelegenheid af, die hem daaraan zou hebben kunnen herinneren. Hij opende weer zijne boeken vol cijfers en bere keningen, en de kracht, die niets anders hem zou kunnen geven, vond hjj in zijnen aanhoudenden arbeid. Zoo dikwijls de vraag: En dan? waartoe zal dat alles mij brengen? in hom opkwam, dan meene en bezadigde kennis van personen en zaken wien het ambt van collector wel aanvertrouwd en niet ten onrechte toegekend is. Het Vaderland brengt in herinnering, dat het niet heett behoord tot hen die, bjj het optreden van dezen Minister van Koloniën, zich hartstochtelijk tegen hem geerden. Eene hervormende koloniale politiek werd van hem verwacht, en de beloften der openingsrede van 1 Mei 1888 schenen oen ver blijdend voorteoken. Na 1'/» jaar waohtens is van dit schoone pro gramma nog niets verwezenlijkt. Noch pacificatie van Atjeh, noch wijziging in comptabiliteitswet en regeeringsreglemenl werden bereikt. Vraagstukken als de beri-beri, de koffiecultuur en de Indische marine werden afgewenteld op commissies. Het bedroeft, zegt Het Vaderland, ons bovenmate, de werkkracht en het talent van dezen Minister zich te zien verteren zonder vrucht. Dat de Minis ter, daargelaten nu enkele welbekende manieën, het goede wü ea met jjver arbeidt, wij blijven daarvan nog gaarne overtuigd. Zijn handen zijn gebonden, zal men zeggen, door dit conserratieve kabinet. Dit verklaart iets, niet alles. Zóó achten wij den heer Keuchenius niet verkleefd aan zjjn ministrieelen zetel, dat hjj dien zou willen behouden, als hij bij zjjn ambtgenooten bepaald verzet vond om datgene te doen, wat hjj voor Indië's ontwikkeling noodzake lijk keurt. Maar wat noodzakelijk is, weet hjj zelf nietdaar zit de kneep. Het sobijnt, dat de vloek der veelzijdigheid hem druktbesluiteloosheid. De twjjfel, die zich terstond bjj ons opdrong, of hjj, het Departemont binnentredende, beladen met stapels redevoeringen en plannen en denkbeelden, de kracht en het talent zou bezitten zich van onnoodigen bal last te ontdoen, is helaas bewaarheid. Het komt ons voor, dat de Minister niet weet te kiezen, niet enkele dingen aanpakt, maar duchtig aanpakt, om ze met uitsluiting van andere ten einde te brengen. Boven dien, jaren lang geoefend, in de oppositie en't parle mentair debat, weet* hjj van eiken maatregel met scherpzinnigheid de zwakke zjjde te ontdekken en de bedenkelijke gevolgen te doorgronden. Thans, tot handelen geroepen, ervaart hij de beperktheid ook van zjjn vermogen en deinst hjj terug voor maatregelen, waarvan hij als bij instinct gevoelt, dat evenzèer onmiddellijk de zwakke zjjde is bloot te leg gen. Gewoon de zaken grondig te bestudeeren tot in de kleinste bijzonderheden toe, is hjj nooit tevre den met het verkregene, verlangt hjj telkens meer licht, tot het hem duizelt en hjj den draad in den doolhof niet meer weet te vinden. Met nauwgezet heid van alles het voor en het tegen wikkende en wegende, eu de bezwaren zoowel van het een als het ander doorziende, wordt hjj schroomvallig om beslui ten te nemen, waarvan hjj de onvolmaaktheid zelf bevroedt. Hoe men van heidegrond goed klaverland maakt, is o. a. door jonkheer mr. A. W. v. Holthe tot Echten, te Assen, op Drentschen heidegrond aan getoond. De door hem voor eenige jaren genomen proeven betroffen laag liggend, eonigszins humus- rjjk heideveld, 80 hectaren groot, en nabjj Hoo- geveen gelegen, waarvan een gedeelte als proefveld werd gebruikt. Vooropgesteld is, dat in heide grond dien men ontginnen wil geen schapen mo gen komen, zoo min als heidoplukkers of plaggen- bracht hij den nacht door, met het oplossen van moeielijke probleemen, of verdiepte zich in de duis tere theoriën der wetenschap. En op zekeren ochtend, toen hjj, na eenen doorwaakten nacht, zjjne studeer kamer verliet, ging hjj naar zijne zuster, die hem te gemoet kwam, en een treurigen vragenden blik tot hem opsloeg: «Paolina ik ben gered. En hjj drukte haar de hand. «Ik ben een dwaas geweest!* ging hjj een oogenblik later, met een bitteren glimlach voort, «ik heb mijn tijd verspild, en dat is toch het kostbaarste goed, voor wie hem zoo noodig hebben, als ik. De trotsch- hoid overwinnen, en de laatdunkenheid die zich ver heft op een naamdat zjjn droomen van een schoolknaap! Aan het verledene denken, terwjjl het tegenwoordige groot en dreigend voor ons staat, en de toekomst met snelle schreden nadert! Neen, neen! vergeet ook gjj de vreemde woorden, die ik in deze maanden mag gesproken hebben al wat ik zelf vergeten heb, of trachten wil te vergeten Zijnet zuster schudde even het hoofd, en glimlachte op hare beurt, omdat zjj wel begreep, dat die woorden: «trachten wil te vergeten," meer dan al het anders, deden zien, wat in zijne ziel omging. «Gij weet niet," ging hjj voort veinzende haar niet te verstaan, waar en hoe ik deze laatste dagen heb doorgebracht. Wordt vervolgd.) stekers. De heide, zoodoende drie a vier jaren met rust gelaten, wordt dicht. Per hectare liet deont- ginner er 50 hectoliter gaskalk over strooien, en daarna in den zomer, toen de heide in bloei stond, met paarden den bodem omscbeuren (ploegen). Op de paarden volgden de spittors, die den grond 'drie spitten diep moesten omzettin, en zoo moesten op leveren dat het onderste spit, gewoonlijk hot zwaarste zand, boven kwam; daarop volgt de omgeploegde heidezode en onderaan de overige zode en het oor spronkelijke tweede spit, dikwijls iets grijs of klip achtig. Men moet eene diepte van 8 decimeter lossen grond hebben de spitter ontvangt l1/, cent per O meter of 150 per hectare. De diepere grond is in den regel ook voor de houtcnltuur los genoeg. Op het alzoo omgespitte veld mag niets van de heidezode zichtbaar zijn, en het zand moet minstens een paar decimoter de heidezode bedek ken, en deze zandvlakte blijft den winter onaange roerd. Wanneer de volgende vooijaarsdrukte voorbij is, wórden er om de acht meters greppels ingelegd, de uit de greppels komende specie verdeeld en de enkele plekken, waar zich laagten vertoonon, aange vuld. Gemiddeld kan men het omscheuren van den grond, het maken der greppels en het slechten op 50 gulden per hectare rekenen, zoodat de eerste be werking (mot het omspitten tegen 150) op ƒ200 komt. Per hectare werd alstoen het land bezaaid met 500 kilo fijngestoomd beenderenmecl, 400 kilo kaï niet, 100 kilo ammoniakzout en eindelijk twee hec toliter rogge. Niettegenstaande dit voor Drente weinige zaaizaad stond de rogge door sterk uit spruiten zeer dicht. In het voorjaar word de rogge weder overgeëgd. De gezamenlijke kosten van be mesting in zaad en arbeid beliepen 140 por hectare en op het stam verkochte graan bracht daarna 210 op. Het daarop volgende jaar werd op dienselfden en op gelijkerwijze toegemaakten heidegrond, uitstekende haver verbouwd, waarna het derde jaar op het proefveld rogge en klaver word gezaaid, om dat klaver onder rogge doorgaans beter gelukt. Het goed aanslaan der klaver op pas ontgonnen heide grond hangt daarvan af, of de kalk en de potasch zich behoorlijk mot den ondergrond hebben kunnen vermengen, zoodat voor de klaverteelt de grondslag in de drio eerste jaren moet gelegd worden. Hot is merkwaardig, dat in groen- en weidelan den, uit heideveld aangemaakt en met minerale meststoffen behandeld, de klaver na eenige jaren vermeerdert. De opbrengst zoowel in veldvrucht als in klaver waren van dienaarddat alle kosten van ontginning binnen vier jaren terug waren gekomen. Genoemde heer heeft vele ontginningsproeven in Drente genomen, doorgaans met rrij goeden uitslag, zonder straatvuilnis of van buiten aangevoelden stal mest te gebruiken. Voor menigeen, die niet met het leven van den daglooner ten plattelande bekend is, is het dikwijls oen raadsel, aldus schrijft men uit het Noorden van Vriesland aan de H. R. hoe die lieden mot de zeer geringe verdienston jaarlijks kannen rondkomen. Het loon vsn den stedeljjkcn werkman steekt dan ook sterk bjj den woudbewoner af. Een foit is het, wanneer een arbeider allo dagen werk kan vindea op veld en akker, dat hij het nooit verder kan brengen dan tot ongeveer 200, zegge tweehonderd gulden 'e joars. Het klinkt vreemd, maar het is werkelijkheid. Zjjn daghuur wisselt in het romer-halfjaar af tusaoheu 60 ct. en één gul den ongeveer - in het winterseizoen is wel 50 ct. hot hoogste bedragwanneer er werk is natuurljjk. Tot, recht begrip het volgende Een boerenknecht gaat met een meisje uit zjjn stand trouwen. Beiden zjjn zonder middelen. Ten hoogste hebben zjj van het loon een weinig overge spaard, om eenige ron de noodigste huismeubelen aan te koopen. Hjj huurt een huisje mot zooveel grond, dat daarop rjjk de vrucht kan verbouwd voor hot jaar benoodigd, als aardappelen, erwten, boonen on meer kleinigheden. Zoo'n erfje wordt gehuurd tegen 25, 80 of 40 per jaar, naar grootte en ligging. Bij de kleine arbeiderswoning (geen losse kamer) is altjjd wel zooveel weideland nog, of de gelegen heid wordt er gevonden, om een of meer schapen te kunnen houden. In het vroege vooijaar begint hjj bjjtijds zijn land te bemesten, om zoodra het werk alom aan vangt, van zjjne «polle» eonige dagen te kunnen gaan, om eene daghuur te verdienen. Menigmaal wordt, zoodra het omspitten is verricht, het poten en zaaien, planten en schoonhouden aan moederde vrouw overgelaten. Is de man met veenwerk bekend, dan wordt voor enkele weken daarin gewerkt, of wel, hjj gaat in den maaitijd van huis, om eene buitengewone dag huur té bekomen. Dit is voor den arbeider het zware tjjdperk, doch ook het oogenblik van ver dienste. Eene som van 40 a 50 gulden wordt vergaard, om daarmee de huurpenningen en wat dies meer zjj te betalen. Zoolang de man van huis is geweest, wordt er zuinig geleefd in het gezin. Weinig wordt van het verdiende loon in die dagen in de huishouding voor eetwaren verbruikt. Menig gezin weet zich dan te redden uit het gemak der kippen. Dageljjks bestaat er gelegenheid de versche kipeieren te gelde te maken, waarvoor dan verschillende kleine inkoopen worden gedaan. Geen arbeider, of hjj heeft een toom hennen bij huis rondloopen van vasthouden is in die ruime wereld geen sprakede dieren zoeken in hoofdzaak zelf den kost. Niet alloen, dat de arbeider voor een wijle zijn huishoudgeld vindt uit de kipeieren, ook voor meni- gen kleinen keuterboer is dit eene niet te versmaden inkomst. Ligt de woning des daglooners niet ver van venige gronden verwijderd, dan graaft hij zijne eigene brandstof van eens anders eigendom. De werkman gaat nl. naar den eigenaar dier gronden en graaft na toestemming eene hoeveelheid turf «om de helft*, d. w. z.de door hem gemaakte turf wordt het eigendom van den eigenaar van den grond en van den maker, ieder voor de helft. De een geeft de specie, de ander het werk. In den regel zjjn deze erfjes beplant met enkele vruchtboomen en brengen die, naast eigen verbruik, nog enkele guldens somtijds aan. Opmerkelijk is hot hoe de «boerderij* van den arbeider in de laatste jaren is uitgebreid. Als van ouds bestond zijn «veestapel* uit een of twee schapen, een geit, een toom kippen en oen kat. Bjj enkele vond men een varken in het hok. Hierin is nu groote verandering bjj vroeger. Bjjna geen arbeider, of hij houdt geregeld het geheele jaar doos één of meer biggen, die een weinig worden gemest en dan voor «Hamburg* (dat is het gezegde), maar in werkelijkheid voor de export slachterijen worden opgekocht. Hierdoor worden de inkomsten een weinig ver hoogd, maar vooral de mestmaking verbeterd, zoo noodig op zjjn zandigen akker. Door deze gegevens, komt men eenigzins tot het begrip hoe het mogelijk is, dat een arbeider in de boereustreken in de wouden met zoo'n kleine in- komste rondkomt. Zjjn lrefwjjze is dan ook zeer eenvoudig. Tan uitgaan is geen sprake, alleen mag het zijn in de stille dagen een familiebezoek. Bjj dete liedon wordt sterke drank hoogst zelden gebruikt en er zjjn er genoeg, die dit vocht nooit in .huis hebben. Den Hinken, dcgeljjken werkman vindt men nooit in de herberg. Bjj hen is nog huiselijkheid, waaraan de arbeiders met veel hooger loonetfen somtjjds groote armoede, wel eens een lesje konden nemen. By gisteren gewezen arresten hoeft de Raad van State de verkiezingen van Boulangor tot lid van de Algemeene Raden vernietigd. Het Hooge Gerechtshof heeft met 206 stemmen tegen 6 onthoudingen Boulanger schuldig verklaard aan de misdaad van samenspanning en Dillon en Rochefort schuldig verklaard aan samenspanning en aanstalten tegen de veiligheidvan den Staat. Voorts is Boulanger schuldig verklaard aanat tentatwegens het gebeurde aan het spoorwegstation te Lyon. De schuldigverklaring geschiedde met 198 tegen 10 stemmen en 2 onthoudingen. In do zit ting van heden zullen andere vergrypen van denzollden aard in behandeling komen. Keizer Frans Jozef is te Berlijn door de bevolking met groote geestdrift ontvangen, en ook de bladen heeten den bondgenoot van keizer Wilhelm op de hartelijkste wijze ^welkom. Wegens den rouw van het huis Habsburg, zullen tijdens 's keizers bezoek geen byzondere feesten worden gegeven. Alleen zal éÓn feestmaal ten paleize worden gehouden, hetwelk door alle aanwezige leden van het kouinklijk huis, o. a. door de bejaarde keizerin-weduwe Augusta, zal worden bijgewoond. Verder zal keizer Frans Jozef slechts eenige oefe ningen der troepen bijwonen en dan morgen weer vertrekken. Toch bleven de Borlyners niet in gebreke hun ingenomenheid met 's keizers bezoek te toonen. Toen keizer Wilhelm met zijn gast van het station naar het paleis reed, stond aan weerszijden van den geheelen weg een dioht opeengedrongen menigte, welke den Oostenrykschen vorst een luid welkom toeriep. //Dit gejuich zegt een der bladen betwelk zich als het rollen van den donder langs den geheelen weg voortplantte, Whs het beste bewijs van sympathie, hetwelk de bevolking den keizer kon geven." Bij het gala-diner verwelkomde de Keizer ten hartelijkste zynen hoogen gast. Volk en leger, zeide hij, houden trouw vast aan het gesloten bondgenoot schap en het Duitsche leger is zich bovendien be wust, dat het met het Oostenrijksche voor de veilig heid der beide landen moet instaan en, zoo dit de wil der Voorzienigheid blijken mocht, ook strijden moet. De Keizer dronk op zijnen hoogen gast, op diens huis en op de brave Oostenrijksche kameraden. Keizer Franz Joseph dankte voor dien toost, alsmede voor de schitterende begroeting, voor het zoo warme onthaal door de bevolking en voor de groote hartelijkheid, welke hij had mogen ondervin den. Hij dronk op het welzijn van den aan zyn hart zoo na liggenden vriend en bondgenoot, op diens huis, op de on verbreekbare verbroedering en ka meraadschap der beide legers en op de vermeerde ring en versterking der waarborgen voor den vrede. Waarschijnlijk zal het Engelsake Parlement niet voor 29 Augustus uiteengaan. Op een meeting van dissidenten en conservatieven te Birmingham heeft Chamberlain de stellige verwachting uitgesproken dat de Regeering in de volgende zitting een Local Government Bill voor Ierland zal indienen. Wan neer dat ontwerp geen boerenbedrog is, zegt de Daily News, moet het een stap nader tot Home Rule wezen. In Zwitserland heeft het volk het weer druk met stemmen. Pas is voor de wet op het faillissement het referendum gevraagd en thans hebben de socia listen op een druk bezochte volksvergadering te Oltcn besloten te trachtfh, de 30.000 onderteeke- ningen bijeen te krijgen, die noodig zijn voor het uitschrijven van een volksstemming over de wet tot aanstelling van een procureur-generaal voor het geheele Eedgenootschap. Kreta en de Grieksche nota blijven de aandacht der politiseerende dagbladen bezig houden. Uit Weenen wordt geseind, dat men zich aldaar van de goedo bedoelingen van Rusland en Frankrijk ver zekerd houdt en overtuigd is dat door deze rijken de opstand op Kreta niet aangemoedigd wordt. Men herinnert zich, dat Duitsche bladen de laatste dagen herhaaldelyk de Russiche vertegenwoordigers te Kon- stantinopel en op Kreta beschuldigden van heime- lijko ophitserij der ontevreden Kretensers. Alle berichten stemmen daarin overeen, dat Duitsch- land, Oostenrijk en Italië niet slechts afwijzend hebben geantwoord op de Grieksche nota, maar ook te kennen hebben gegeven, dat zij den stap van Griekenland ten zeerste afkeuren, wijl zij hem beschouwen als in strijd met desouvereine rechten van den sultan. Zelf begint de Grieksche regeering reeds de ge vaarlijke gevolgen van haar handelwijze te bespeuren. Het Grieksche volk verlangt door zyn stem gewicht in de Europeesche politieke weegschaal te leggen. Zondag was door een troep lieden, gemeenschappelijk met de uitgeweken Kretensers een manifestatie ge organiseerd, met het doel van den minister-president Tricoupis opheldering te vragen over zijn staatkunde. De politie joeg de manifestanten uiteen maar de be weging moet nog al van ernstigen aard zijn geweest, want een brigadier der gendarmes werd gedood en verscheidene der manifesteerenden gewond. Een aan tal personen is in verzekerde bewaring genomen. Van Grieksche zijde zoekt men het merkwaardige feit, dat steeds de muzelmannen de aanvallers bij de jongste ongeregeldheden waren, daardoor'te verklaren, dat de muzelmannen, daar Kreta toch eenmaal van Turkije zal gescheiden worden, dit liever thans zagen gebeuren dan later omdat zy hopen dat het nu onder Engelsch protectoraat zal komen en niet in het be zit van het gehate Griekenland. Tan de Makelaars De markt was heden vast, Loco Tankfust 8.85. Geïmporteerd fust/8.90. September-, October-, November- en December- levering 8.90. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gesien art. 8 der Wet san den 2n Juni 1875, Staaleblad no. 95.) Doen te weten Dat xjj vergunning hebben verleend aan de firma J. A. Trjjbits Jr. te Gouda en hare rechtverkrijgen den, tot hot opriohten van een gebouw bestemd tot bewaarplaats van hoorns, beenderen ent. op het perceel aan de oude Gouwe kadaster sectie A No. 1196. GOUDA, den 14 Augustus 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2