DE HAAN'S BESCHUIT, GOUDEN MEDAILLE Naaimachine EENIO DEPOT VAN THEE. van Dames en Kinder Costumes, EAU DE COLOGNE DEHI-SAISON STOFFEN, D. SAMSOM. ADVERTENTIÊN. Wed. p. j. melkert; Gemeubileerde Kamers KAMERS gevraagd. MANTELS en TRICOT TAILLES, Buftenlandscb Overzicht. BEIJBSBEHICHJ. ïe Burgerschool voor Jongens. EÜZEÜ! van Gebrs. SNEL, Amsterdam. bekroond met Reims, April 1889. Heulen, Juli 1889. Gekleurd Wol Tricot Dames Rokken en Tailles. Firma Wed. BOSMAN. J. H00GENB00M. KOOPT GEEN M. RAVENSWAAY ZONEN, TOT ZEER LAGE PRIJZEN. Hum»"«mii' Burgerlijke Stand. Haastrecht Vlist: H. J. W. HUBER. DE ECHTE KEULSCHE LOUIS P. WELTER, "ONTVANGEN de Nieuwste in verschillende dikten. Lange Tiendeweg D 59, Gouda. (Hen wordt verzocht op 't MERK te letten) K postkantoor, dat de brief daar geschonden is aange komen." Aangenomen het feit, dat de bedoelde brieven door iemand geopend zijn vóór zy den heer Domela Nieuwenhuis bereikten, is het nog de vraag of het brievengeheim geschonden is door een nieuwsgierig ambtenaar of beambte, dan wel op last van de een of andere autoriteit. Wenschelijk blijft hot in elk geval, dat een gestreng onderzoek worde ingesteld. Tot het uitspreken van lieflijkheden als: «Zoo is der bourgeoisie niets meer heilig, verdwijnt het ééne papieren recht na het andere en zijn we ook in dit opzicht weer in den toestaud van voor 100 jaar, toen voor de regeeringen geen brief veilig wasLeve de bourgeois-rooruitgang!Een ieder zij intusschen gewaarschuwd en voorzichtig," bestaat nog geen recht. In bet programma voor de 16e algeraoene verga- gaderiug van don «Volksbond, Vereoniging tegen drankmisbruik", die den 2Sn dezer in het gebouw «IreneJ te Rotterdam zal worden gehouden, zijn o. a. do volgende punten vau behandeling opgenomen A Van hot Hoofdbestuur. "1. De vergadering besluite ook voor het eerst komende dienstjaar een bijdrage uit de algemeene kas 'beschikbaar te stellen, ten bohoeve van het asyl voor drankzuchtigen, waarvan het bedrag naar ge lang van den financiëelen toostand door het hoofd bestuur zal worden vastgesteld. 2. Moet er van Regeeriagswego reeds iets gedaan worden tot voorbereiding der volledige uitvoering der drankwet, op het tijdstip bedoeld by art. 26? 8. De algemeene vergadering machtige bet hoofd bestuur zich te wenden tot de commissarissen des Konings, om door aanschrijving aan Gemeentebesturen een betere uitvoering van de drankwet to verzekoren. 4. De vergadering drage hot hoofdbestuur op maatregelen te nemen, waardoor eon eindo zal worden gemaakt aan den iij vele gemeenten bestaanden toe stand, dat in lokalen, toebohoorende aan naamlooze vennootschappon, sterke drank in het klein wordt verkocht door de pachters van die lokalen, terwijl niet aan dezen vergunning is verleend, maar aan de naamlooze vennootschappen. 6. Besproking van de voorschriften betreffende den drankverkoop in verschillende kantines. 6. De algemeene vergadering machtige hot hoofd bestuur een nader onderzoek in te stellen naar de in verschillende garnizoenen bestaande practijk, be treffende het geven van avond- en nachtpermissiën, •n naar aanleiding van dat onderzoek zoo noodig stappen te doen tot verbetering van den toestand 7. Wat kan er van gemeentewege worden gedaan om de bijmenging van schadelijke bestanddeelen iq den sterken drank tegen te gaan? B. Van de afdeelingen? a. Amsterdam, Do vergadering spreekt de wen- schelijkheid uit, dat door het hoofdbestuur de afdee lingen en correspondenten worden uitgenoodigd pogingen aan te wenden dat, met inachtneming der plaatselijke omstandigheden wat betreft den tijd waarop de werkplaatsen worden geopend, door de bevoegde macht verkoop van sterken drank in het klein des morgens niet vroeger worde toegestaan, dan minstens een half uur na den aanvang van den arbeid. b. '8 Gravenhage. Moeten jongelieden uit do werkende klasse soms niet aan de werklieden sterken i drank scheuken, ten einde van hen in htui vak hot noodige onderricht te outvangen? Zoo ja, zou dit kwaad dan niet op eetiige wijze kunnen worden tegengegaan c. Groningen. De algemeone vergadering noodigt het hoofdbestuur uit te onderzoeken, op welke wijze ou op welke punten samenwerking tusschen den Volksbond en de Vereoniging tot afschaffing van sterken drank kan komen, on om de resultaten van dat onderzoek mede te deeleu in de volgende alge meene vergadering. d. Utrecht. De Volksboqd spreekt de wensche- lijkheid uit, dat het verkoopen vau sterken drank in de stations van de spoorvvogen worde opgehoven, en noodigt zijn hoofdbestuur uit, zich tot do Exploi- tatio-maatschappyeu der spoorwegen te wenden, ten einde er op aan te dringon, dat bij de verpachting van do buffetten de verkoop van sterken drauk wordo uitgesloten. Er zullen drie leden van het hoofdbestuur moeten worden gekozen wegens de periodieke aftreding van de hoeren: Mr. Goeman Borgesii^s eu V. Van der Willigen en voor dr. AU Cohen, die wegens ge zondheidsredenen zyn ontslag heeft genomen. Als caudidaten zijn voorgedragen de heeren Borgesius, v, d. Willigen on mr. Baëza te Arasterdam prof. Canuogietor te Dordt en dr. Ruijseh te 's Hage. Een onlangs overleden logementhouder te Curishofen (Zwaben), oen ongehuwd zonderling, heeft bij testament aan zijn huishoudster een inkomen van 2 Mark per dag, aan zijn hond 1 Mark en aan zijnvkat 50 Pfen- nige per dag vermaakt. Voorts bedacht hij zijn bloedverwanten met «kapitalen" van* 5, 10 en 20 Mark, en het overige van zijn niet onaanzienlijk ver mogen vermaakte hij aan de gemeenten Buchloe on Kaufbeuren voor liefdadige dóeleinden. Een correspondent schrijft: Te Parijs zijn in den laatsten tijd weder vele moorden gebeurd; van de gegrepen moordonaars waren de meesten jongelieden, van die ellendelingen, waarvan het 's avonds wemelt aan de boulevards en togen wier eerlooze wijze van kostwinnen eene wet is gemaakt, welke helaas niet of bijna niet wordt toegepast. Doch er waren er eenigen onder, die, in deze wereld verzonken, van beter afkomst waren. De jongste der vier schurken, die bij een diefstal te Autpuil den volkomen weer- looeen bewaker van het huis noodeloos, alleen uit bloeddorst ombrachten, is de zoon van een welgesteld winkelier. Hij is eerst negentien jaar en heeft reeds sedert vier jaren het «ouderlijk hiris verlaten#«onder dat zijne onders, die'zeer goed wisten hoe en waar hij leefde, ooit van hun gezag gebruik gemaakt en gepoogd hebben hem aan die toekomst van bloed en schande te onttrekken. Ik wijs op dit geval, dewijl het niet alleen staat. Verscheidene malen hoordo ik hier van ouders, die; als hun kind eenmaal getoond had niet te willen deugen, het aan zyn lot overlieten. In oen koffiehuis in mijne buurt was onlangs de zoon van bijna vermogende lieden als kellner geplaatst, om te leeron. De jongen paste slecht op en ver-* teerde veel geld, o. a. met spelen bij demoralisee- rende weddenschappen der wedrennen. De kofïle- huishouder kwam na een poos tot de ontdekking, dat de jongen hem bestal; bij verschool zich des avonds on betrapte hem op beeterdaad. De jongen bekende; hij had in 't geheel ongeveer 200 francs i gestolen. Alvorens de zaak aan te geven, onderrichtte- do baas de ouders van den jongen en vraagde van dezen teruggave der 200 francs. Maar daar wilden dezen niets van weten; de baas moest zijn gang maar gaan; de knaap achttien jaar oud wilde toch niet oppassen. Thans ondergaat de jongen zijne eerste gevangenisstraf en het onderlijk huis is hem voor altoos ontzegd. Onlangs is eene wet aangenomen, waardoor aan onwaardige ouders de zorg over hun kinderen kan. worden ontnomen. De bestaande wet legde reeds aan de ouders de zorg over hunne kinderen als verplich ting op, doch bij voorbeelden als het bovenstaande gaat men gelooven, dat het wenschelijk ware, de be staande bepalingen te verscherpen. Mej. E. Murkens uit Utrecht, de uitvindster van het nieuwe corset, dat volgens» de geneeskundigen terecht don naam van «taille de santé" verdient, en welk kloedingstuk op de tentoonstelling te Parya de algemeene aandacht, in 't bijzonder die van de dames en doktoren, trekt, is voornemens te '9 Hage een fabriek van corsetten volgeus haar vinding op te richten. De «Genoesk. Cf." zegt van dit nieuwe corset: «Do «Taille" of «Corsage do Santé" is eon kleeding- stuk, dat corset en onderlijfje vervangt, samengesteld uit grondstoffen, die door hun aard (koper, nanking, linnen) zeer gemakkelijk gewassohen kunnen worden. De bowa8sching wordt zeer vergemakkelijkt door du eenvoudige wijze waarop de baleinen verwijderd kunnen worden. Al hoewel niet geregen, moet het juist sluiten, zonder de borst te drukken of in to klemmen. «De wijdte der blouse geeft de borst gelegenheid zich to ontwikkelendoor een ige verbreeding der schoudore doet zij de taille, al hoewel niet inge snoerd, beter uitkomenook dietit de blouse tot Steun om er de borst in te doen rusten." Verder zegt dit blad, dat hot onze landgenpote gelukt is een keurslijf te vervaardigen, dat het lichaam vrije speliug laat, zonder schade te doen aan den vorm. Een paar dames, die or de proef mede genomen hebben, verklaren ronduit, dat zij met dit oordeel volkomen instemmen. Boulangors veroordeeling wordt natuurlijk door do goheeie Fransche pers besproken. In tegen-r stelling met do republikeiusche bladen, die zeer te vreden zijn, hechten de organen van Boulanger, gelijk de Presse en de Clairon, aan het gebeole proces niet de minste waarde. Op zeer heftige wijze varen zij uit tegen «hun politieke vijanden, die als rechters vermomd de Boulangisten trachten te onteeren" en voorspellen, dat de «veroordeolden van gisteren morgen overwinnaars zullen wezen." Bijzonder opmerkelijk Is de kalmte, waarmede Boulaugere veroordeeling te Parijs gehoord werd. Met buitengewone onverschilligheid vernamen de Parijzenaars het feit en zelfs de verkoop der cou ranten op straat bleet geheel gewoon. Een der bladen acht dit verschijnsel ernstiger voor Boulanger dan het vonnis, want daaruit blijkt, dat de groote menigte niets meer om den brnv' génèral geeft. Wat overigons de gevolgen van het vonnis betreft, dit kan- eerst worden toegepast, indien de heeren Boulanger) Rochefort en Dillon zich weer in Frank- oek kwam brengen, was de oude Davide, die in zyne eenvoudigheid velo diugen begreep, welke in het hoofd van veel wijzere lieden zelfs niet opkwa men, recht gelukkig, omdat hij met hem de gewich tige en ernstige vraagstukken bespreken kon, die onzen tijd zoozeor verontrusten. En gewoonlijk ein digden zij met het eens te worden, omdat de meester werkelijk meende, dat zooals de abt beweerde de onderwerping van den geloovige zijne vrijheid als burger niet aan bandeu legde. Maar de jonge ingenieur, die dikwijls die gesprekken bijwoonde, was niet van hetzelfde gevoelen. De laatste maal dat zij elkaar gezien hadden, hadden zij zich in dezelfde quaesties verdiept, en er waren onaangenaam heden uit ontstaan; want Gabrio had met eenige gevraagde uitdrukkingen, de gevoeligheid van den goeden abt gekwetst-. En daarom had Gabrio, nu hij hem ruim eene maaud later ontmoette, gaarne den priestqr ontweken, en was hem met een groet •voorbijgegaan, zonder een gesprek aan te knoopen. Maar daar hij, toen de weg steil begon te wor den,^ uit het rijtuig gestapt was, en, met de zweep klappende, naast het paard liep, stond de priester ietwat haastig op, ging hemt tegeraodt, en nam be leefd zijne baret af, terwijl hij een boekje in den sak stak. «Hoe gelukkig tref ik het, dat ik u mag ontmoe ten!" zeide hjj. Ofschoon téleurgeateld, bromde Gabrio toch een: «Dank u" En toen: «Vergeef my Siguor abate, ben ik nog ver van MonticolloP Ik vrees dat ik van den weg af ben «Zeker, zijt gij," hernam de'priester, «aan den anderen kant van dien heuvel is de weg naarLecco «Zoo, nu begrijp ik het; ik zal den linkerkant -houden ik heb een uur verspild, en dat arme beest geducht moe gemaakt. «Ja er zijn zoovele wegen en paadjes in ons Bri- anza, dat het mapr al te gemakkelijk is, om een omweg van eene mijl of twee te maken. Maar als gij 'tniet kwalijk neemt, zal ik u een poosje gezel schap houden, en zoo kunnen wij dan een gesprek hervatten, datarij eene ^>oos hebben laten rusten, én dat ik zoo verlangde met u weder',op te nemen." Gabrio, die wel merkte, dat hy niet van hem af zou komen, liet zich zijn gezelschap welgevallen, en zoo stegen zij samen hooger. «Ofschoon wij elkaar lang, kennen," begon de priester eensklaps, «maak ik toch geene aanspraak op A we vriendschap, mynheer de ingenieur; maar,* ik stel prijs, moet prijs stellen op uwe \achting. Sta my dus toe om vrij uit met u te spreken, en u,myno gansche ziel bloot te leggen." «Wat zegt gij daar? Het kan zijn dat wij van meening verschillen, maar ik geloof niet, dat ik ooit reden gegeven heb om «Vergeef mij. De laatste maal dat wij samen bij den meester aan huis, ovqjr de gebeurtenissen van den dag zulk een lang gesprek hebben gevoerd, zijt gy geëindigd met woorden uit te spreken, die de grootste beleediging zijn voor een man, die het zwarte kleed draagt Gij zeidet, dat ik noch een go$d priester, noch een goed Italiaan kon zijn. Gij hebt het luchtig gezegd, als eene grap, doch mij heeft het mep gewond, en ik voel het nog. Ik verlang u te overtuigen, dat gij ongelijk hebt, of, tenminste dat gij mij niet kent. Wat moet ik nu doen? Niets anders dan u mijne geschiedenis vertellen, de ge schiedenis van een armon kapelaan; het is eene ware geschiedenis, en zij is niet lang. Vergeef mij Sig- nor Gabrio, zoo ik u een half uurtje ontroof; my dunkt, ik hob er recht op."» Ofschoon gansch andere gedachten zijne ziel ver vulden, begreep Gabrio tocb, dat het onbeleefd, on billijk zou geweest zijn, een voorwendsel te zoe ken om neen te zeggen; hij schikte er zich dus in| deze sport van biecht aan te hporen. «Spreek vrij uit Misschien overdrijft gij uwe veron derstellingen want ik 'had toch geen plan om öte. zeggen - «Hoor my aan, daarna kuht gij mij beoordeelen." Hij bleef een oogenblik nadenken, toen flprak hy met eene bedaarde, droevige en toch vaste stem: «Indien ik zeide, dat ik den gewyden en geduchten weg^ dien ik betreed, gekozen heb, omdat ik meende daartoe door God geroepen te zijn, zou het eejjp onwaarheid wezen. (iWordt vervolgd.) Sg rijk vertoon.*n; vraut tiusolieu Frankrijk en Ëngo- 'land beslaat geen traotnat, hetwelk ook do uit- lovoring van veroordeelden wegens politieke misdaden voorschrijft. Zelfs wordt het zeer betwijfeld, of do Kngelsche regeoring dep goueraal zal uitloveren, indien hij later door oen krijgsraad ook wegens ver duisteren van gelden wordt veroordeeld, daar Enge land in gevallon, waarin politieke misdrijven samen gaan met misdrijven tegen het gewone recht, steeds heeft geweigerd ookdeze laatste in overweging te nemen. Nu de drie aangeklaagden hij verstek zijn ver oordeeld, blijven hun bezittingen onder beslag, totdat zij zich in handen der justitie hebben ge steld. Evenwel hebben de drie heeren reeds lang maatregelen genomen om hun eigendom in veiligheid te brengen Mochten zij worden govat, dan zullen zü waarschijnlijk naar Waïtlian, ecu der Markiezen- eilanden, worden vervoord. Het vonnis noemt alleen deportatie buiten het „continentale» Frankrijk en opsluiting in een vesting, zonder verdere plaats aanduiding; maar voor dergelijke gevangenen wordt doorgaans liet dal van Waïtlian gebruikt. .Boven dien moet generaal Boulanger nu van de lijst der ridders van het Legioen van Eer worden geschrapt. In Sofia en in Belgrado is men aan het feestvieren geweest. De Serven vierden den verjaardag van hun jeugdigen Koning, de Bulgareu herdachten de tropns- bostijging van Vorst Ferdinand. Alles ging rustig j de praatjos, die hebben geloopon, dat Ferdinand tot Koning on Bulgarije onafhankelijk zon worden ge proclameerd, zgn ydel gebleken. Op Crota heeft de Porta den staat van beleg afgekondigd. Sterk door den moreelen steun der Mogendheden, die haar de vrije hanil willen laten, heeft zij den voorslag van den Russischcn gezant, dat de nieuwe Gouverneur- Generaal in overeenstemming met de Consuls zou handelen, afgoslagen. Volgons de „Times» zon zij besloten hebben troepen aan deGrieksche grenzen samen te trekken, voor 't geval Griekenland tot interventie mocht willen overgaan. I)e Engelsche Regeering heeft het ontwerp op de tienden niet teruggenomen, maar op oen hooMpunt toegegeven aan do eischen der oppositie, zoodat niot alleen nieuwe artikelen moeten worden opgenomen, maar het geheele ontwerp van karakter rerandert. Do oppositie ia iii de wolken, terwijl daarentegen een deel der ministoriëele partij, dio van frontver andering der Regeering niét in kennis was gesteld, in het Lagerhuis onbewimpeld daarover haar onte vredenheid aan den dag legde. De behandeling van het ontwerp zal nu eorst in de volgende week kunnen worden ten einde gebracht. De quaestie, die in Engeland veel beweging maakt, kofnt hierop De tienden, die ten bate van de geestelijkheid er Anglicaansehe kerk geheven worden, zijn in Wales, waar bijna niemand tot de Staatskerk be hoort, buitengomeen gehaat, en geven daar her haaldelijk tot verzet aanleiding' vooral omdat zjj door gewoonte langzamerhand zoo in bodrag ge- ategon zijn, dat zij niet meer in waarheid tienden zijn, maar veel meer en soms zelfs meer dan (Ie opbrengst van het land. 't Vorzot is zoo hoog ge- loopen, dat in vele plaatsen de tienden niet geind kunnen worden en de wet tot afkoop, dateerepde van 1836, een doode letter is. Nu had deRegoeriug, gehoor gerende aan de klaohton der geestelijkheid, een wot ingediend, om de inning gemakkelijker te maken door de tieridplichtigheid, die rust op den grond, te maken tot een persoonlijke schuld van den pahhter, tot botaling waarvan hij bij summiere rechtspraak kon worden gedwongen. Znik een wet ten laste van de pachters in tjjden, waarin het hun zoo weinig naar den vleesclie gaat, heeft groote woede in Wales en groote tegenkanting hg de Whigs ver wekt. En het eind is nu, dat de regcering haar stel ling heeft prijsgegeven, het zakelijk karakter van de tiendplichtigheid handhaaft en de executie alleen tegon den grondeigenaar toelaat en wel tot geen hoo ger bedrag dan de pachtsom beloopt. Jgbeer. der AMSTERDAM, 17 Augustus. (Per Telegraaf.) Binnenlandsche fondsen vast. Oostenrijk, Russen en Venezuela prijshoudend. Amerikaansohen willig, vooral Union shares. GEBOREN16 Aug. Gerurlu. Cornelia, oudera W, C. Kornruann en A. Kruger. OVERLEDEN 16 Aog. 8. van Leeawen, huisvr. van P. N. Tugnenbnrg Mniju, 38 j. ONDERTROUWD: 16 Aug. P. J,. Mu.ler, te Hellevoet- alnia, 82 j. en S. M. Vo», 25 j. H. J. Blaaaer, 28 i. en G. Verdouw, 28 j. J. B. Broikman, 24 j. en W.Harm- aen, 25 j. J. Zielatra, 84 j. en J. Weiter, 89 j. K. ran Dillen,te Krimpen a. d. IJ eel, 46 j. en W. Jongeneel, 85'j. OVERLEDEN S. M. Steenkamer92 j. YERL EDENC. Rijneveld, 82 j. V Ondertrouwd ZIELSTRA EN J. WELTER. Gouda 16 Augustus 1889. Zij, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de Nalatenschap van CORNELI8 VERHEL, in leven Tim merman, gewoond hebbende te Gouda en aldaar 23 Juli jl. overleden, worden verzocht <|*arvan vóór den 1» September a. s. opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda, Allen, die nog iets te vorderen hebben van J. G. SMITS, worden verzocht hunne rekenin gen in te zenden Gouwe C. No. 84. De ondergeteekende bericht, dat voor de vijf hoogste klassen de lessen weder aanvan gen op WOENSDAG 21 AUGUSTUS a. s. De nieuw-ingeschreven leerlingen benevens die der twee laagste klassen worden gewacht MAANDAG 26 AUGUSTUS. Het Hoofd der School, TRADE MARK Verkrjjgbaar te Gouda bjj P. OUDSHOORN, Kleiweg en bjj G. H. LAKERVELD, Gouwe C. 96 te Schoonhoven bjj P. FIJN van DRA AT; Alblaeserdam bjj de Wed. J. de BOER Gieeendam bjj Wed. v. d. HEUVEL en Leerdam bjj A. van WIJK. At/peren bij D. VERMEIJ. Probeert s. v. p. de SOUCHON-THEE No 3, a f 1.25 per kilo. Te Gouda verkrjjgbaar bjj de is verkrjjgbaar a 0.90 per flacon bij 193. Westhaven 193. aan 'tstuk, twee El breed, zonder naad, zeer geschikt voor HEEREN ONDERGOED, alsook Tiendeweg D 84. Tegen 1 oi 15 SEPTEMBER TE HUUR Op besten stand, voor een Heer z. b. b. h. h-, desverkiezende met KOST. Adres onder No 1896, aan het Bnreau dezer Conrant. Een Heer vraagt primo SEPTEMBER a. s. twee mime flink Gemeubileerde BOVENKA MERS met of zonder Pension. Brieven franco met opgave van voorwaarden onder lett. X. Y. Z. aan het Bureau van dit Blad. alvorens er eene te hebben geprobeerd van e rw NB. Alle MACHINES worden voor 2 weken op PROEF gegeven. dit het Magazijn van GORINCHEM. Deze THEEËN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. one met vermelding van'Nommer en Prijs, voorzien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gedepo neerd. Zich tot de uitvoering van ge ëerde orders aanbevelende J. BREEBAART LZ. Botermarkt te Gouda. EENIG DEPOT der Haagscbe Beschuit van den Heer J. K. SOMMER.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 3