're port :em- 2EN, schilderde i ter BINNENLAND. 18. en 73*. J Maandag 26 Augustos. N9 4001. Nieuws- en 'ER. ida. at de men ►ON. ier!!I etb, ,ts. 1889. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. wordt FEUILLETON Gabrio en Camilla. Jq J b'ffl De insendlng van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. iili ff IT De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. 'DON is lande par aar binnen erd wjjnen. k en zacht cent per i. Alleen HÜINCK mskerk te is der St. ingen,enz. jk levens- lebroeders e Kunsten scteur der recht. NKMAN. GOUDSCHE COURANT IS. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Een verhaal uit Milaan DOOR G U I L I O CARCAN O. Vrij naar het Italiaanech DOOR VANESSA. 33) IX. Dat het enkele woord nationaliteit, of liever, die rechtmatige, heilige en krachtige genegenheid aan een volk den moed en de kracht kon geven om op te staan, dat droomden zij zeker niet; drie eeuwen van lijden, drie eeuwen van verdrukking, waaronder Italië gezucht had, waren voor hen niets anders, dan eene politieke kwestie. In onze kringen intusschen, zeiden de laatste vrien den van Oostenrijk, de kampioenen voor het verle- dene, bij het naderen van den storm, die maar al te duidelijk zichtbaar was, dat de moeielijkheden ont staan waren van het oogenblik af aan toen in Parijs in het congres, bijeengekomen naar den Krimoorlog, onvoorzichtig die ongelukkige //Italiaansche kwestie” op het tapijt was gebracht. Zij voegden er bij, dat alles de schuld was van dien graaf di Cavour, een Staten-Generaal Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 23 Augustus. Bij den aanvang der zitting deelde de minister van Marine mede, dat officieel gebleken was, dat het bericht omtrent het afloopen van een sloep te Edi ongegrond was. Het onderwijsdebat was zeer belangrijk en is moeilijk in korte trekken weer te geven. Van de rechterzijde voerden het woord de heeren Vermeulen en Lohman, die beide zich in zeer verzoenenden geest uitlieten. Alleen merkten wij op, dat de heer Vermeulen reeds nu verklaarde dat zijne partij geen amendementen der liberalen zou aanvaarden, terwijl de heer Lobman zijnerzijds te kennen gaf dat de bezwaren tegen de verplichte schoolgeldheffing niet voor oplossing vatbaar waren, daar de rechterzijde die bepaling bepaald noodzakelijk acht. Dr. Ver meulen verklaarde uitdrukkelijk, dat zijne vrienden met dit ontwerp genoegen nemen en afzien van hun vroeger principieel verzet tegen de neutrale school. Een geheels ommekeer dus ter wille van de politieke noodzakelijkheid. Doch daartegenover schijnt de regeeringsparty het stellige voornemen te hebben het voorstel zoo als het daar ligt, althans in hoofd zaken, als hun laatste woord te beschouwen. De heer Rutgers van Rozenburg nam op zyn gewone scherpe en geestige wijze een loopje met de rechterzijde. Onder anderen verweet hij haar, dat haar verzoeningsgezindheid voortspruit uit vrees voor het trager en trager loopen van het kraantje van den Protestantschen Sint-Pieterspenning. Hij eindigde echter met zijn voornemen aan te kondigen vóór de wet te stemmen, al worden zyne bezwaren niet opgeheven. De heer Roëll wees op eenige bedenkelijko leemten en bepalingen in de wet, die hij gaarne verbeterd zag, b. v. de gebrekkige opleiding van onderwyzers, hun onvoldoend getal, de verplichte schoolgeldheffing, vooral ook de financieele regeling. revolutionair staatsman, die ten koste van wat het wilde, van zich wenschte te doen spreken, en die niet minder slim dan ondernemend was; dat het zijne schuld was, zoo do wonden, die met een weinig goeden wil van beide zijden, zoo gemakkelyk te ge nezen zouden geweest zijn, smartelijker en dieper waren geworden; zoodat de groote en kleine mogend heden niet meer wisten hoe zy den draad in die verwarring vinden moesten. En, de oogen geopend houdende, voor wat men beproefde en volvoerde in het naburige Piemont, waarheen de uitgewekenen uit alle deelen van Italië samenstroomden, schudden die voorstanders van halve maatregelen het hoofd, en hadden een onbeschrijfelijk medelijden met dat arme staatje; en, geërgerd door de steeds stouter en heviger taal der dagbladen, konden zij maar niet begrijpen, hoe dat bestuur hen zoo vrij uitspreken liét „over de nationale zaak en den oorlog, die voor de deur stond.” Wel waren er, die niet veel gewicht hechtten aan de be weging der liberalen, die spraken van: eenstroo- vuurtje; van een storm in een glas water. En om ieder recht te laten wedervaren, spaarden zij ook Weenen niet. Zij verzwegen het niet, dat men ook dóór een verkeerden weg ingeslagen had; dat het zenden van het eene regiment na het andere den schijn had van eene uitdaging, en dus een nieuw gevaar opleverde; daarentegen lieten zij niet na het bestuur den noodigen lof toe te zwaaien voor de ruime amnestie en de aanstelling van den aartsher tog; toch was, volgens hen, het bevel, dat het beslag In de zitting der Algem. Synode der Ned. Herv. kerk van Donderdag kwam in behandeling een adres van 19 leden der classicale vergadering te Gouda en van de meerderheid dier vergadering te Dor drecht en te Middelburg, om bepalingen te maken, ten einde predikanten der Christel. Geref. kerk, zon der afleggen van een colloquium doctum, toe te laten tot de Evangeliebediening in de Hervormde kerk, dat werd afgewezen. Eveneens werd een voorstel van eenige leden der classis Gouda, om de gelegenheid te openen dat ook langs anderen dan universitairen weg de toe lating tot de Evangeliebediening kan worden ver kregen, zonder hoofdelyke stemming verworpen. Het vrij omvangrijke werk van de verbinding van de electrische tramlijn te ’t-Hage met de paarden- tramlijnen is thans zoo goed als voltooid. Het nieuwe net zal eene vrij belangrijke verbete ring op een paar tramlijnen veroorloven. De Korte Vijverberg wordt namelijk bestemd voor alle trams die van den Vijverberg enjiet Voorhout naar het Plein moeten, en de Houtstraat voor de wagens die in omgekeerde richting rijden. Het dikwerf lange oponthoud, dat men tot dusver op het Plein of op den Vijverberg had, zal dus weldra tot het verledene behooren. De electrische tramweg is thans, met uitzonde ring van het gedeelte in de Kanonstraat en op de Witte Brug, voltooid. Toch zal vermoedelijk dit jaar van ingebruikstel ling van het nieuwe middel van vervoer geen sprake zijn, daar de fabriek voor electriciteit te Scheve- ningen nog niet ver genoeg gevorderd is; eerst dezer dagen werd de laatste ketel aangebracht. De inrichting is op flinke schaal gebouwd, en op de behoeften der toekomst berekend. De remises alleen bieden plaats voor omstreeks 30 dubbele rijtuigen. (Vod.) eeuw was was, hem voor man o zijn wil,” juist gezegd. Zóó zag het huis van Oos tenrijk, gelijk vroeger dat van Spanje, in die spanne gronde, die dat kleine koninkrijkje uitmaakte aan den voet der Alpen, altijd een vijand voor wien het op zijne hoede moest zijn, misschien zijn eenigen vijand op het schiereiland. GOUDA, 24 Augustus 1889. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Dinsdag den 27 Augustus 1889, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde: De begrooting voor de exploitatie der Stedelijke Gasfabriek, dienst 1890. Het verzoek van Dr. D. Terpstra om pensioen. Het verzoek van H. Sluyter om pensioen. De benoeming van eenen Leeraar in de natuur kunde en de wis- en natuurkundige aardrijkskunde aan het Gymnasium. De benoeming van eenen brugwachter aan de Jan Kattenbrug. Bij de nieuwe wet op het militair onderwys voor officieren wordt eene hervorming voorgesteld van de militaire academie en deze gemaakt tot eene drie jarige vakschool, waarin opgaan de eerste afdeeling der Krijgsschool, de artillerie-cursus te Delft en de militaire school te Haarlem. Toelating aan de academie heeft plaats na al dan niet een cadettenschool met tweejarigen cursurs te hebben doorloopen. De hoofd cursussen worden saamgesmolten tot één te Kampen. Eene hoogere Krijgsschool wordt opgericht voor leger- en marineofficieren. De betrekking van Inspecteur voor het militair onderwijs wordt hersteld. Ten einde de passage, ook voor ry tui gen en vee, aan den Viersprong, nabij Berg-Ambacht, niet ge stremd worde, ten gevolge van het afbreken en weder opbouwen der bestaande brug, heeft het polderbestuur aldaar eene noodbrug laten aanleggen. De heer W. F. van der Wal aldaar, is aannemer der nieuwe brug voor 1195. op de bezittingen der uitgewekene Lombarden ophief, te laat gegeven; zonder nog te sproken van andere onvoorzichtige of ontijdige maatregelen, welke veel van eene beleediging hadden, juist op het oogenblik toen men naar middelen zocht om zich met het be stuur van het land te verstaan, Waarom de wetten öp de conscriptie behandeld, en dus aanleiding ge geven tot ontevredenheid? Waarom gehoor gegeven aan die oorlogzuchtige kreten, en ongerustheid inge- boezemd aan de andere groote mogendheden, die meer dan ooit verlangden om elk voorwendsel tot twist te vermijden, en vooral om den vrede te bewaren. Maar te Weenen zag men beter, uit welken hoek de wind woei. Nieuwe redenen tot achterdocht en antipathie, hadden den ouden haat tegen Piemont nog doen aanwassen. Men herinnerde zich nog, alsof zij pas den vorigen dag verteld was, die zoo geprezen gelijkenis van den artisjok, die anderhalve geleden uit den mond van Emanuel Filibert vernomen. Wat die kleine hertog van Savoye had de Venetiaansche ambassadeur, die van schreef: «Een prins, die zich in Duitschland een Duitscher, in Frankrijk voor een Fransch- uitgeeft, maar intusschen een Italiaan is en ril iniat. awzAoó Zóó zrc hof. huis vnn Ons- tenrijk, gelijk vroeger dat van Spanje, in die spanne den voet der Alpen, altijd °P II

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 1