ONDERLINGE WEDSTRIJD HAANTJES LASER BIER. IGIffll SCHUTTEES-OTIFORM, Openbaar Onderwijs. TRICOT TAILLES Cricket- ea Football Club SPOED. „DE ERAAN" en „DE DRIE SUOEEEF," Firma A. F. van REUESSE A Co., te Gorkum. Vraagt Renesse's Bier. Buitenlandse!» Overzicht. PETROLEUM-NOTEERINGEN KENNISGEVING. BEURSBERICHT. ADVERTENTIËN. Zandtaartjes en Zandkoekjes W. Schalekamp Jr. KROON BESCHUIT L. van WANKOM. Inschrijving van Leerlingen, GUTTAPERCHA NajaarsenRegenmantels. eoa. BLOTJSSE1T BAIIDIACo. op Zondag 25 Angustus 1889, Depót: A. NORTIER, te GOUDA. Stoorra.1oier"bro-u.-worlj en Hoofd-Agent voor Gouda: F. SIGMANS, Spieringstraat 54. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. Burgerlijke Stand. DE ECHTE Toelating vao Leerlingen op de Kostelooze- en op de Bewaarscholen. GÜUDSCHE „VP «a w Dr. W. JULIUS. ntusschen was hij politieker dan de heer Rutgers, daar hy sioh omtrent zjjne houding, in geval de wet zoo blyft, nog niet uitliet. De heeren Smidt eu Lieftinok traden op als woordvoerders van die liberalen, welke principieele bezwaren bebben tegen subsidie aan bijzondere scholen. Zg wilden hun beginselen niet ten offer brengen aan den vrede, waarin zij toch niet ge loofden, want de wereldbeschouwing der beide richtingen blijft uiteenloopen en zal steeds aanleiding geven tot botsing. Het grondwettig bezw/ftr werd niet meer aange voerd, maar wel dit, dat het nieuwe beginsel in strijd is met de neutralitoit van den Staat, met de gelijkheid van alle gezindheden voor de wet, waarbij zich onmiddellijk aansloot de bedenking, dat ver deeldheid en sectehaat, in strijd met de staatseen- heid, reeds bij de kinderen in de hand zou worden gewerkt. Hiertegenover staat de vraag, of de openbare school in staat is geweest bg het daarop opgevoede geslacht de kiemen van verdeeldheid en van seotehaat te dooden. Bovendien is het onjuist, dat de gelijkheid van alle gezindheden voor de wet wordt aangetast, waar juist aan alle gezindheden gelijkelijk subsidie wordt geboden. De grief ware gegrond, als subsidie gegeven werd aan scholen, die geen andere strekking hadden dan leerstellig onderwijs te geven, in welk geval 't beginsel der soheiding van Kerk en Staat werd aangetast, maar als waarborgen voor goed maatschappelijk onderwijs geëischt worden, is het geen aanranding van dat beginsel, als het subsidie gegeven wordt ook aan scholen, waar dat onderwijs van een bepaalden godsdienstigen geest is doortrokken. De Regeering liet zich nog niet uit. De lust om aan het algemeen debat deel te nemen is zoo aan gewakkerd, dat nog verscheidene sprekers zjjn inge schreven, zoodat de minister wellicht Dinsdag nog niet eens aan het woord komt. De studenten-rooivereeniging laga ontving van een harer leden dezer dagen eene canoe van Dossunet. Het vaartuigje is gebouwd voor drieërlei doeleindoh. Ten eerste kan men er halve outriggers aan plaatsen eene glijbank kan gemakkelijk in en uit genomen worden, evenals het bankje en de leuning van den stuurman, zoodat ze geschikt is om in te roeiep. Neemt men al de deelen als glijbank, outriggers, stuurbank or uit, dan kan men dit in de voor- en achtersteven bergen. Ten tweede kunnen er twee personen in paddelen. De paddels gaan in tweeën en kunnen, als zo niet gebruikt Worden, in den voorsteven geborgen worden. De rugleuningen zijn beweegbaar, zoodat men nimmer last van pgu in den rug krygt. Ten derdo kan men er een mastje op plaatsen met een emmerzeil, en het vaar tuigje is alsdan zeer geschikt om vóór den wind te zeilen. Riemen, mast en zeil kunnen, als ze niet ge bruikt worden, langs (Je boorden worden vastgemaakt. Het geheel is zeer net afgowerkt en getuigd van goeden, Franscheu smaak. Do oppasser der Roei'vereeniging zal gaarne be langstellenden het vaartuigje toonen. De eigenaar heeft het plau opgevat, er een Chineesch tuig op te plaatsen, waartoe de lieer Valk te 's-Gravenhage welwillend zijne hulp heeft ver- •oond- Sportbl Twee jongelui van 17 en 18 jaar, leerlingen van Het was niet bij toeval, dat op het einde van 1801, een van de Oostenrijksche zaakgelastigden bij den vrede van Luneville, deze woorden had uitge sproken: „Is het misschien noodig dat er een ko ning van Piemont zij?" Maar sedert langen tijd dacht die kleine koning aan Italië, aan het lot van zijn eigen huis, aan zjjn eigen leven had hij het lot van de natie vastge knoopt. Zoo hadden de naam van Italië, en dat on vergankelijke geloof, dat steeds is blijven leven in de ziel der dichters, in den geest der wijsgeeren en staatsmannen, in den heldenmoed der dapperen, die voor hun land gestorven zijn, ons opgevoed en op geleid, en ons het gevoel van onze eigene waarde en onze eigene kracht teruggegeven. Het was, of het oog der Voorzienigheid weder op ons rustte, sedert wij weder verdienden vrij te worden, en in grootheid vereenigd, gelijk wij eeuwen lang vereenigd waren geweest in het ongeluk en de onderwerping aan den vreemdeling. Voortaan was geene verzoening mogelijk tussohen Oostenrijk en Piemont; het eerste verhief zich op zijne maoht, het laatste steunde op zijn goed recht. Drie jareu waren reeds verloopen, sedert graaf di Cavour, van Parijs teruggekeerd, na den afloop van het congres, dat na den oorlog in de Krim gehou den was, in het parlement krachtige en duidelijke woorden gesproken had, die evenveel waarde hadden, Ms eene koninlyke belofte: „Nadat de gevolmach tigden van Sardinië en Oostenrijk twee maanden naast elkander gezeten hebben, zijn zij gescheiden, zonder het gymnasium in een Duitsch stadje dicht by de Nederl. grenzen, waren de ouderlijke woniug ont- loopen -en hadden hot plan opgevat eens een reisje naar Amerika te ondernemen, hunne onders doode- lyk ongerust aohterlatendo. Toen zij gisteren ooh- tend op hunne reis ook Groningen aandeden, meende de waakzame gemeentepolitie aldaar hon eens in verhoor te moeten nemen, hetgeen ten govolge had, dat de ouders gerustgesteld konden worden, en de reislustigen weder op reis konden gaun, nu echter niet naar Amerika, maar naar hunne woonplaats. (TV. O. C.) Over het leven, dat de aartshertogin Stephanie van Oosterijk te Zandvoort leidt, worden de volgende bij zonderheden medegedeeld. Ofschoon de aartshertogin eigenlijk geen badkuur ondergaat, wijl zij niet ziek is, volgt zij toch stipt de voorsohriften van haar geneesheer in het belang van haar gezondheid, welke in den laatsten tijd zoo zware schokken had te doorstaan. Al is het weer nog zoo slecht en stormachtig, toch kan men er vrij zeker van zijn prinses Stephanie op het strand te vinden, en niet zelden alleen, want zij houdt van de een zaamheid. In kleeding niets afwijkende van de overige dames-badgasten, zoodat zij zich in niets van deze onderscheidt, blijft zij vaak uren lang in haar bad stoel zitten, zich bezig houdende met lectuur of den blik latenden weiden over de golven. Voortdurend verwijlen haar gedachten bij haar dochtertje, dat in Oostenrijk is achtergebleven. Eiken dag brengen post en telegraaf haar tijdingen van het geliefde kind, en na ontvangst daarvan ziet men haar gelaat van vreugde stralen, hoewel nu en dan bij het lezen van die verre berichten tranen in haar oogen blinken. Sedert eenige dagen is de Prinses minder droef geestig; dikwijls zelfs hoort men haar hartelijk lachen. Die oogenblikken worden evenwel nog afgewisseld door vlagen van onoverkomelijke zwaarmoedigheid. Alsdan trekt zij zich in haar vertrekken terug, om geheel alleen to blijven met haar smart. Meermalen gebeurt het dat zij niemand van het gevolg aan haar ontbijt of diner noodigt. Begeeft zij zich naar haar slaap vertrek op de eerste verdieping, dan brengt zij meestal nog eenigen tijd door op het balkon, om de zee te be schouwen, waarvan zij nooit genoeg schynt te hebben. Naar men wil, zou de Prinses de voorkeur hebben gegeven aan een Belgische badplaats; om redenen van intiemen aard evenwel heeft zij den moederlijken raad van de keizerin van Oostenrijk opgevolgd, om liever te Zandvoort eenige weken te gaan door- brengen. In April van het vorige jaar werd medegedeeld het vermissen van eenjg bankpapier uit een te Breda ontvangen aangeteekenden brief van de directie der Alyemeene Frie»che Levenaoerzekering-Maatêchappij, ver zonden aan haar agent E. Sonnenberg, aldaar.' Er werd bij de politie aangifte van gedaan, doch het onderzoek had geen gevolg. Genoemde directie is thans op ongedachte wijze weder in het bezit van het bankpapier gekomen. Het is nl. een dezer dagen door de sorteerders in de papierfabriek van de heeren W. C. Huiskamp en'Co., te Eerbeek, gevonden in een verfrommeld couvert van genoemde Maatschap pijen, daar de nommers bleken overeen te komen met die van het vermiste bankpapior, aan de directie teruggezonden. Het bankpapier moet dus abusievelijk niet in den brief gesloten, maar met het (jpuvert in persoonlijken haat, maar met de vaste overtuiging dat de politiek van beide landen, minder dan ooit, in overeenstemming te brengen is; daar de grondslagen van de eene en de andere onvereenigbaar zijn; een nood lottig, doch noodzakelijk gevolg van het loyale, vrijzin nige en vaste regeeringSstelsel, dat koning Victor Ema- nuel bij het bestijgen van den troon ingevoerd heeft." En eindelyk ontwaakten de ministers van de zoo genaamde groote mogendheden, en aan de diploma tieke pennen ontvielen woorden van wantrouwen en ongerustheid ten opzichte van de Italiaansche aan gelegenheden. Zij begrepen, om de woorden van Óen hunner te gebruiken: „dat de toestand van het ge- heele schiereiland geleek op dien, van een vulkaan in rust;" waar zij, eenvoudig by voegden: „dat Italië gevaarlijk was, voor den vrede van de wereld.» Maar de diplomatie, evenals oude dokters, die gehecht zijn aan de theoriën waarmede zij hunne fortuin hebben gemaakt, geloofden dat zy dat gevaar wel zouden I kunnen bezweren. En Lord Palraerston wilde de onrust der Italianen tot zwijgen brengen, door eene soort van berisping, eene ongepaste aanmaning tot voorzicht,gheid. „De oorlogen voor de vrijheid van 1 talie, dus liet hij zeggen, zonder de minste verzachting Zyn altijd uitgeloopen op eene ver- aodenng van overheerschers; uwe onafhankelijkheid is steeds een droom geweest, en het zal zeer moeie- lyk zyn, om dien droom ooit te verwezenlijken." Maar een ander man, grooter en met een juister blik in de toekomst, dan de beroemde Engelschman, de papiermand op het kantoor terechtgekomen en daarna door onderscheiden handen in de papierfabriek beland zijn. De directie heeft de eerlyke sorteerder», ruim beloond. Er is een Nederlandsche Postduivenbond oneerictii welke ten doel heeft: 1. Door eendrachtig samenwerken de po'stduiven- liefhebbery meer bevorderlijk te maken aan een be paald nuttig doel. 2. Pogingen aan te brengen om verbetering te brengen in de gebrekkige verzending der duiven door eenige spoorwegmaatschappijen en in de ongehoord hooge prijzen, die hiervoor gevorderd worden. 3. Door de aansluiting der verschillende Neder landsche vereenigingen flinker te kunnen optreden tot het brengen van verbetering in de regeling tus schen het ministerie van oorlog en de vereenigingen die hiervoor haar duiven africhten; te trachten de medewerking van den Minister te verkrijgen om vervoer per spoor tegen verminderd tarief te erlan gen, daar de hooge kosten voor vele vereenigingen van reisduiven steeds een struikelblok zijn en verbs- tering daarin zeker ook den Staat ten goede zou komen Door vermindering van kosten toch, gesteund door een geldelyke toelage, zou de Bond op ruimer schaal kunnen werken door meer duiven aan te houden en ook gedurende den winter te kunnen blijven africh- ten. Dit laatste moet nu achterwege blijven om de poote kosten er aan verbonden en ook uit vrees het beperkt aantal duiven te zien verminderen door roofvogels, die bij de winterafrichtingen maar al te veel slachtoffers maken. Ook reuden de verschillende aangesloten vereeni gingen kunnen overleggen welke weg dient te wor den ingeslagen om bij onverhoopte mobilisatie van ons leger de duiven van den Bond werkelijk van nut te doen zijn. 4:..,Het k°uden wedvluchten, ten minste twee jaarlijks; een met oude en één met jonge duiven. Tot den Bond zijn toegetreden: „De Snel vlieger", te Haarlem; „De Ooievaar", te 's-Gravenhage; „Pro Patna te Rotterdam; „De Arend", te Rotterdam; „De Luchtpost", te Amsterdam; „De Luchtpost", te Purmerend; en „De Hoop", te Weesfl, terwijl van verschillende andere vereenigingen brieven van adhae- sie en verzekering van medewerking zyn ingekomen. De verloving van den erfprins van Nassau met prinses Margarctha, de jongste zuster van den Duit- schen keizer, is nog niet officieel bevestigd, maar toch achten de Berlijnsche bladen het feit zeer waar schijnlijk. Bij voorbaat verklaart men zich te Bor~ lyn reeds zeer ingenomon met dit huwolyk, en wel om twee redenen: lo. omdat daardoor dé verzoening tussohen het Huis Nassau on de Hohenzollerns wordt bezegeld en 2o. omdat de erfprins naar alle waar schijnlijkheid eenmaal groothortog van Luxemburg zal worden. Door deze verbintenis zou namelijk een engere betrekking ontstaan tusschen het groothertog dom en het Duitsche ryk, welke, zonder tekort te doen aan Luxemburgs onafhankelijkheid en onzijdig heid, toch voor Duitschland zeer gewenscht zou wezen. Do erfprins Wilhelm van Nassau is 37 jaar en kolonel bij een Oostenryksch dragonder-regirpent. Hy is dé eonige zoon van hertog Adolf van Nassau, I die bovendien nog één dochter heeft, Hilda, de dacht aan Italië, en kon zeggen, dat hy het beter kende. Zijn land, vrij onafhankelijk, gelukkig te zien, was de schoone hoop zijner jeugd geweest, en hy wilde niet rusten, voor die grootsche onderneming was volbracht. Tegen het einde van den zomer van 1858 verliet di Cavour Turin, en ging op reis naar Savoie. Hy reisde niet in het geheim, maar zooals een minister past, en weigerde de eerbewijzingen niet die zynen rang toekwamen, in dat land waar velen hem vijan dig waren. Van daar ging hij naar Frankrijk, en vertoefde slechts te Plombieros, eene bekende bad plaats, waar hy wist, dat keizer Napoleon III volgens gewoonte was. Hy verzocht bij dozen toegelaten te worden, en werd tei^ond ontvangen, als iemand die gewacht werd. Hunne bijeenkomst duurde lang, en, wat zy bespraken, bleef een geheim. Eenige dag- j bladen spraken van een traktaat, van eene alliantie, doch konden verder niets zeggon; andere, onder het gewone voorwendsel van betor onderricht te zyn, wilden doen geloovefi; dat er slechts sprake was van eene concessie, door het Russische gouvernement ge vraagd, om eeno haven te hebben te Villafranca op de grens van Ligurie ~*ora die in te richten tot eene stapelplaats en scheepstimmerwerf. De staatsman nam intusschen afscheid van den keizer; uit het stille Plom- bieres vertrokken ging hy naar Baden, waar de ko ning van Pruisen ziek lag, korten tyd voordat hy de regeering afstond aan zijnen broeder Wilhelm, die toen regent was. {Wordt vervolgd.) echtgenoot van Frederik Willem, erfgroothertog van Baden. De groothertog van Baden is, gelyk mon weet, gehuwd met de dochter van Keizer Wilhelm I. Het huwelijk van prinses Hilda met den Badeuschen kroonprins in 1835 was du9 de eerste stap tot ver zoening van het Huis Nassau mot do Hohenzollerns, welke na door dit tweede huwelijk zou worden be krachtigd. Prinses Margaretha, evenals prins Wilhelm den 22sten April geboren, is de jongste dochter van keizerin Frederik en 17 jaren oud. Sedert de inlyring van het hertogdom Nassau bij Pruisen was dè, verhouding tusschen de Nassau's en het Pruisische bof zeer onvriendschappelijk. Eerst in het vorige jaar werd de vrede weer gesloten. Gelijk men zich zal herinneren, bracht hertog Adolf den Dnitschen keizer, die op zijn reis naar Italië in Baden vertoefde, op het eiland Mainan een bezoek, by wolke gelegenheid de oude grieven werden begraven. De minister voor Ierland, Balfour, had het hard te verantwoorden in het Lagerhuis, maar Sextons amendoment om zijn salaris op de begrooting te schrappen (4425 pd. st.) werd verworpen. De afge vaardigde O'Hanlon zeide, dat de plaats van den heer Balfour was naast zijn kameraadjes, de redactie van de „Times", en heeren als Le Caron. Daarna verscheen Patrick O'Brien, die uit Ierland kwam met een pleister op het hoofd en verhaalde hoe hy bij de arrestatie van William O'Brien te Bandon door een konstabel werd gewond. Hij en Parnell drongen op een enquête aan. Balfour zeide dat bij zou doen wat hij konhy hield vol dat de ophef fing van de Nationale Liga tot vermindering vau het aantal misdryven in Ierland aanleiding gegeven had. Wanneer de Iersche leden grieven hadden tegen de politie, konden zy deze vervolgen. Of het veel helpen zou, dat liet de Minister wijselyk in hot midden. Nog is de dag voor de Fransche verkiezingen niet vastgesteld, maar het schynt zeker dat of de 22ste of de 29ste September voor den strijd zal ver kozen worden. In den volgenden ministerraad zal de regoering een keus doen en dan zal de minister van binnenlandscke zaken onmiddellijk een circulaire zenden aan allo prefecten, waarin hun alle wettelijke bepalingen betreffende de algemeene verkiezingen in herinnering wordon gebracht. ran de Makelaars De markt was heden flsnw. 1,000 Tsnkfust 8.60. Geïmporteerd fust 8.75. September-levering 8.55, October-, Novembor- en December-levering 8.70. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gezien art. 8 der Wet van den 2n Juni 1875, (Staattblad no. 95.) Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de firma J. A. Trijbits Jr. te Gouda en bare rechtverkrijgen den, om hare perceelen kadastraal bekend Gemeente Gouda Sectie C. Nrs. 1439 en 2504, gelegen in eene poort aan den Langen Tiondeweg in te riohten en te gebruiken tot hnidenzontery en bergplaats van huiden en rellen. GOUDA, 24 Augustus 1889. Burgemeester eu Wethoudors voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Do Secretaris, BROUWER. GRROREN29 Ann Hendrik., onder. A. Rebouw en E. 6e Zeeew. 98. Mijntje, oudere 1- ven Erkel eo J ven Rijswijk. 24. dohennee Thnodorua, onders D. Vonk en E. M. veu der Heijden. OVtëRLkPEN i 21 Aug. H. een Leunen, 88 j. 28. 6. Hogendoorn, 74 j. H. C. Brouwer. 1 j. 2 m. ONDERTROUW O A. de Brujjn 22 j. en 1. M. Reuring. 24 j. - H. J. A. Cremer, 27 j. en M. Middelweerd 26 j. K. Keij 25 j. en H. B. F. leasen 20 j. F, Pene 84 j. en P. JSmits, 80 j, AMSTERDAM, 24 Augustus. Per 7 elegraaf.) Binnenlandsche fondsen onveranderd. Peruanen iets flauwer. Overige buitenlandsohen onveranderd. Z weden-Noor wegen l/9 hoogcr. TE KOOP aangeboden een goed onderhonden flinke maat. Peperstraat K 86. Voor de vele bewjjzen van deelneming bg bet overigden mjjner geliefde Echtgenoote, zoowel van hier als elders ontvangen, betnig ik, ook namens mjjne Kinderen, mjjn oprech ten dank. Oostbaven. T. VERMEIJ. Oouda, 24 Ang. '1889. Die iets te vorderen hebben van- of ver schuldigd zjjn aan- de nalatenschap van den Heer O. LVIJ EN DIJK, inleven Tim merman te Gouda en aldaar overleden 14 Angnstns 1889, worden verzocht daarvan vóór den 15° September a. s. opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris Gr. C. FOR- TCJIJN DROOGLEEVER te Gouda' zgn alleen verkrijgbaar bg der firma LABOT8-VER8LUIJS, Rotterdam, in bassen van 26 stoks a 25 cents en 20 stuks a 10 cents. Verkrjjgbaar bg De COMMISSIE van TOEZICHT op het Lager Onderwjjs alhier maakt bekend, dat de wier plaatsing men met den 1° OCTOBER 1889 op een der bovengenoemde Scholen ver langt, zal geschieden in de Schoollokalen op DINSDAG 27 AUGUSTUS 1889, des namid dags ten vjjf uur. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de aanplakbilletten. Namens de COMMISSIE, de Secretaris, Mr. J. FORTUIJN DROOGLEEVER. Gouda, 10 Angnstus 1889. voor Dames en Kinderen. GOUDA. Beschermheer Dr. H. IJ88EL de SCHEPPER ten 1 nre op 't excercitieterrein. H.H. Leden en Donateurs hebben op vèrtoon van hon diploma of deze kaart toegang met hunne dames. HET BESTUUR. Bjj slecht weder wordt de wedstrjjd uitge steld. Om dadelyk in dienst te treden wordt in een druk gezin gevraagd eene flinke BUR GERJUF VROUW, die de vrouw des huizes kan vervangen. Adres onder No. 1900 aan het Bnrean dezer Conrant. Puddingpoeder in 7 smaken a 10 ct. per pakje. V&llillesdiker (de plaats innemende van stokjes Vanille) 5 ct. p. pakje. Stonehill's Tafelzout merk Lot's Huisvrouw (flacons evenals peperbesjes) 10 CtS. por flacon. Verkrijgbaar in alle Kruiden- en Comest. winkels. GOUWE C 34/35. De laatste INSCHRIJVING voor het School jaar 1889—1890 heeft plaats op ZATERDAG 31 AUGUSTUS e. k., des voorm. 1012 uur in het Schoolgebouw. Het tweede toelatingsexamen en de herexa mens worden 2 SEPTEMBER te 9 nur 's mor gens afgenomen. De Directeur, Gouda, 13 Augustus 1889. Het gezondste en krachtigste van alle Biersoorten. Geen knnstbier, dat, door bjjvoeging van schadelgke bestanddeeleu, zich slechts korten tjjd goed houdt op het fustofopdeflescb, maar zich maanden conserveert, waardoor het bewjjs wordt geleverd dat het RENESSE'S BIER zuiver is en alleen wordt gebrouwen van het beste mout en hop, zonder bjjvoeging van eenig Surrogaat. H JTTOTVrWTW a's zeer Terster'[end 11811 bevelen, overtreft daarin alle MIJN JWéLMt Bierenverkrggbaar op fust van 20 Liter en bjj onze Bottelaars op heele en halve Flesschen. Prijscouranten gratis verkrijgbaar.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2