BINNENLAND. Öultenlandsch Overzicht. Brieven uit de Hoofdstad. louder onderwijs met elkander zullen concur- reeren, zoo gelijk mogelgk te maken. Behou den de bjjzondere scholen de vrijheid kosteloos onderwjjs te geven, wanneer zjj daartoe in staat worden gesteld door subsidiën uit kerke lijke of bijzondere kassen, aan de burgerlijke gemeente moet de bevoegdheid worden gelaten het openbaar onderwjjs te bevorderen in het algemeen belang, door niet alleen minder schoolgeld te heffen dan de kosten bedragen, maar het door lagen prjjs zoo toegankelijk mogelgk te maken. Wjj hopen, dat de rechterzijde aan dit hoofd bezwaar zal te gemoet komen, anders vreezen wjj dat de drang der liberale meening de Eerste Kamer nopen zal de wet te verwerpen. GOUDA, 28 Augustus 1889. In de zitting der Tweede Kamer van heden wilde de heer Holdt conciliant zijn, mits geen verplichte schoolgeld heffing en wel leerplicht worden opge nomen. Goed en voldoend onderwijs is voor hem de hoofdzaak ook voor bijzondere scholen. De heer Zylker is er tegen op grond van het subsidiestelsel. De heer Geldemeester is conciliant, maar dringt bij de rechterzijde aan op gemeen overleg. De Minister Mackay verdedigde hot ontwerp als be- oogende het algemeen belang benevens beëindiging en pacificatie van den schoolstrijd. Leerplicht past niet in het kader. Het beginsel van schoolgeld heffing kan niet gemist wordendoch wellicht kan de zaak anders geregeld worden. De pogingen tot het oprichten van een centraal Israel, oudemannen- en vrouwenhuis voor Nederland, en om daarvoor hot gesticht te Gouda in te richten, beloven, naar aan de A. R. Ct. gemeld wordt, een gunstigen uitslag. Vele personen in den lande hebben zich reeds voor eeno jaarlijksche oontributie ver bonden. Op de Tentoonstelling van jong Rundvee van de Holl. Maatschappij van Landbouw, afdocling Bode graven en Omstreken, op Dinsdag zijn de vol gende bekroningen toegekend. Ingezonden 34 stuks vee. Molkschotten le pr. M. Binnendijk, Aarlander- voen2e pr. D. de Bruin, Waarder. Melk vaarzenle pr. P. Bruut, Bodegraven 2e pr. L. Boor, idem. Pinkvaarzenle pr. C. Brunt, Bodegraven 2e pr. M. Binnendijk, Aarlanderveen. Kuiskaftoron le pr. J. van Dobbe, Zwamraer- dam 2e pr. idem. De rechtbank te Arnhem verklaarde mej. M. S. schuldig aan den haar ten laste gelegden diefstal van effecten ten nadeelo van de dames v. d. B. te Velp en veroordeelde haar tot eene gevange nisstraf van 1 jaar. De Zweedsche zwemer Gustaaf Aky is dezor dagen de Seine afgezwommen vau Charenton tot Bas Meu- don. Hij was daarbij negen uren achtereen in het water. Een jonge dame, uiterst net gekleed, voorgevende van zeer goede familie te zijn, had haren intrek genomen in een der eerste hotels te Groningen. Vrijdag jl. verliet zij echter zonder te betalen dit hotel en kwam dienzelfden dag ton huize van mej. T. in de Pelsterstraat, waar ze voorgaf aldaar «enigen tijd te willen logeeren. Onder voorwensel nog eene boodschap te moeten doen, verdween zij ook van daar. Zondag kwam mej. T. tot de ontdekking, dat ze eene gouden broche vermiste en deed hier van aangifte bij de politie. Direct bracht men daar *4iet geheimzinnig vertrek van de jonge dame met dezen diefstal in verbandeen grondig onderzoek werd ingesteld en als naar gewoonte met gunstig resultaat. De broche toch, die reeds verkocht was, werd opgespoord men kwam te weten, dat de jonge dame vertrokken was in de richting van Assen, de tele graaf werd in werking gebracht, en spoedig was de vogel te Assen geknipt. Gisterenavond keerde zij onder politie-geleide te Groningen terug en leg de eene volledige bekentenis af. {N.O.C.) By het arrangeeren van bouqetten let men er in Europa vooral op, dat de kleuren der bloemen met elkaar in harmonie zijnin Japan integendeel wijdt men bijzonder de aandacht aan het karakter der bladen, en de stammen en takken spolen de hoofd rol bij het aanbrengen van eene versiering. Deze manier vindt in Engeland, waar alles wat uit Japan komt, zeer in trek is, navolging en 'zal wel spoedig tot mode verheven worden. Uuisormw Als de toevloed van vreemdelingen er nog meer toeneemt, zal Parijs voor de Parijzeuaars weldra geheel onbewoonbaar zijn. Des namiddags en vooral des avonds is het nauwlyks meer mogelijk om zich door de raenschenmassa op de Boulevard een weg to banen en die eenige haast heeft is gedwongen van de daarmede evenwijdig loopende straten ge bruik te maken. In de groote koffie- en bierhuizen is het schier onmogelijk om een plaatsje te vinden en de restaurants zyn zoo vol, dat de gasten nage noeg op elkander zitten moeten, daaronder de bediening natuurlijk, lyden ffioot. Een uitzondering maken alleen de restaurants van den eersten rang, wier bezoek alleen ópenstaat voor hen, die op geen geld bohoevon te zieri. Ook op het tentoonstellings terrein is zulk een overvloed van bezoekers, dat het verblijf aldaar nauwlyks een 4uitspanning meer is, vooral niet op Zon- en feestdagen, wanneer voort durend opstoppingen plaats hebben. De aandrang bij den Eiffeltoren is zoo groot, dat er op sommige gedeelten van den dag vier of vijf uur voor de bestijging noodig zijn en men dikwijls een uur queue moet maken om in een der lifts te komen, en dat op elke verdieping. De vreemdelingen, die te Parijs komen om met de elegante wereld kennis te maken, worden bitter teleurgesteld, want daarvan is niets te bespeuron, terwijl het buitenland en vooral de bezoekers uit de departementen geheel den boventoon voeren en in den regel alles behalye elegant zijn. Van dien stroom kan men zich eenig denkbeeld makeu als, men verneemt, dat bij voorbeeld op 20 Augustus de hotels garni 230,638 gasten bergden, waarvan 176,479 uit de departementen en 54,359 buiten landers. En dan zijn de tallooze logés nog met- eens medegeteld, die hun te Parijs wonende bloed verwanten de eer aandoen! Daar allen zich dee avonds bij voorkeur op de Boulevards en in de centrums var. het gezellig verkeer bewegen, is het wel verklaarbaar dat het daar druk is en dat men tegen één Parijzenaar er minstens vyf vreemdelingen ziet. {Zw. Ct.) Alle ballons, die Zondag avond te Brussel zijn opgestegen, zijn onverlet na betrekkelijk korten tyd nedergedaald maar geen enkele heeft Diest, het eindpunt van den wedstrijd, bereikt. Het meest nabij deze stad, op twee kilometer afstand slechts van deft toren der hoofdkerk, is de Pro Patria neer gedaald, luchtschipper do heor Portret, wien de gouden medaille is te beurt gevallende verguld zilveren medaille is toegekend aan de Industriey luchtschipper de heer Godard, en de zilveren me daille aan do Tricolore, luchtschipper do heer Rot, welke beide ballons neergedaald zyn te Thiel-Bec- quevoort slechts op een afstand van ongeveer 100 meter van elkaar. Aan alle andere deelnemers is,, ter herinnering aan dezon nieuwerwetschen wed strijd, eene bronzen medaille geschonken. Eon jong Nederlandsch geneesheer, zoo verhaalt do Tyd, die op reis, in een hotel op een berg by Rodenbach (Boneme), geneeskundige hulp bewezen had aan twee hótelbedienden, werd als loon voor zijn menscblievendheid te Schneeberg door een gondarm aangehouden, wegens het onbevoegd uitoefem-u van de goneeskunde. Een hooggeplaatst Oostenrijksch ambtenaar, die getuige was geweest van de belange loos verleende hulp, kwam echter tusschenbeide, en aan zijne bemoeiingen was het te danken, dat do Nederlandsche geneesheer ongehinderd zijn reis kon vervolgen. 0 Een wielrijder, Donaldson genaamd, is onlangs met zyn tweewieler uit Edinburgh op weg getogen naar Londen, met het doel te beat the recordd. i. dion afstand, 394 mijion, in korter tijd af te leggen dan een vroegere wielrenner, die er 2 dagen en 9 uren over deed. De wegen waren zeer slocht door aanhoudende regenshij bleof meermalen in de modder steken maar hy reed voort, nacht en dag. Na vorloop van 24 uren kon zyn maag geen ander voedsel dan soep verdragenhij werd zoo vermoeid en slaperig, dat eon vriend, die hein van Londen uit tegemoet wae gereden, hem slechts met groote moeite wakker kon houden, maar hij gaf zijn doel niet op, alsof het do redding van het vaderland gold. Eindelyk kwam hy to Londen aan, 8 kilogram lichter dan bij zyn vertrek, en zoo vermoeid, dat hy 23 uren achtereen sliep voordat hij «enigszins op zijn verhaal kwam. Maar zijn dool was bereikt. Hij had den weg ia twee uren minder tijcis dan de tot dusver als snelste opgeteekende wielrydersrit afgelegd. Staten-GeneraaL Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 27 Augustus. Het woord blijft steeds aan de linkerzijde, waar was, zetten zij zich samen aan tafel; langzamerhand kwam de meester weer tot zichzelven, hij beant woordde al de vragen, die hem gedaan werden, en was zoo opgeruimd, als zijne vrienden hem nooit gezien hadden. Zij spraken over het dorp en Cam- pello, de vrienden en bekenden van Brianzadaarna over andere dingen die hunne harten deden ont gloeien; vreemde en tegenstrijdige geruchten van diplomatieke kuiperijen, van nieuwe en geheime allianties, van groote krijgstoerustingen. Zij waren ongeduldig om te weten, wat er waar was, van al die loopende geruchten; er was eene koortsachtige spanning, die de harten der braven luider deed klop pen van blyde hoop, die der boozen van angstige zorg. Signor Davide zeide, dat hij nooit had durven hopen, dat bij nog iets goeds zou zien, alleen speet het hem, dat hij niets kon doen, dan toezien. Toen Gabrio daarop, met eene beteekenisvolle stem, en een bezielden blik, op geheimzinnigen toon zeide, dat het nieuw begonnen jaar niet ten einde zou loopen zonder een oorlog, die veel onrecht goed zou maken, wreef do goede man zich de handen, en riep uit: //Ach ja, ons dierbaar Italië ziet nu pas, wien hot sedert drie eeuwen verwachtte. En ook ik zeg: Welke deuren zouden zich voor hem sluiten? Welke volken zouden he>n gehoor zaamheid weigeren? Wiens afgunst zou zich tegen hem verzetten? Welk Italiaan zou hem den eerbied weige ren? Die barbaarsche tiranie walgt iedereen. Nauwelijks had Davide die bekende woorden aan gehaald, ontleend aan den grooten staatsman, dien hy boven eiken wijsgeer stelde, of Gabrio stond op, zette zich op eenigeu afstand neder, en verzonk in diepe gedachten, die hem verre van (laar wegvoerden verre van het rustige vertrek en zijne geliefde be trekkingen. Den v olgenden dag moest de meester besluiten om weer naar Brianza terug te keeren, waar zyn armoe dig kamertje, en zijn troepje schoolkinderen hem wachtten; deze tweede scheiding was nog smartelijker dan de eerslo. Maar Laodice keerde opgeruimd tot haren arbeid terug. Zy wist niet, dat er intusschen oen weefsel van list en bedrog om haar gesponnen werd; zij wist niet, dat haar geheel onbekende per sonen, zich van hare onschuld en haar ongeluk be dienen zouden, om aan een ander onschuldig wezen verraad te plegen. Sedert eeuigen tijd waren voor Camilla de sombere winterdagen minder vervelend voorbijgegaan, ofschoon eene stijve afgemetenheid steeds in het huis harer ouder? heerschte. Zij kon bijna niet begrijpen waarom men haar toestand, het grootste gedeelte van den dag op hare kamer door te brengen, die wel minder vroolijk was, dan die op het kasteel, maar haar toch even dierbaar, omdat zij er rustig alleen kon zijn. En als zij, op de bepaalde uren, in de vertrekken harer moeder aanwezig was, hoorde zij van (loze geene enkele van die vluchtige doch scherpe opmerkingen, die zij allen begreep, en die haar diep griefden; en, wRt haar het meeste genoegen deed, sedert verscheidene dagen had zij niet gehoord dat pater Onofri zich deed aandienen door den gediende, als hy reeds in de deur van de zaal stond, zooals hij gewoonlijk deed. Een niet minder aangenaam vooruitzicht was het, dat haar neef Raimond, zooals zij op zekeren avond bij toeval gehoord had, toen hij een zijner tegenwoordig zeldzame bezoeken aflegde, plan had dion winter Parijs of Londen door te bren gen. Ofschoon niemand van de familie er haar een woord van gezegd had, hoopte zij in haar hart dat het waar was, en hield het zelfs voor zeker. En soms had zij ia. de morgenuren hare boeken over geschiedenis en poëzie weder opgenomen, en kon met een kalmen geest studeeren en nadenken. Op zekeren morgen toen het ontbijt juist was .af- fceloopen, gaf hare moeder haar een teeken, om nog even te blijven, en, zonder dat zij hare verlegenheid geheel kon verbergen, toonde zij haar een open briefje, dat zij juist van hare nicht Amalia ontvangen had. Deze noodigde Camilla om dien dag te komen eten, haar alleen, heel familiaar; bedanken was on mogelijk. En voor Camilla zou het zeker een ge noegen zyn, om die uttnoodigjng aan te nemen, zeide hare moeder. Meer werd er niet over gesproken, en tegen den avond hield het rijtuig van den marchese stil voor een somber huis, met grauwe muren, hetwelk uitzicht had op eone der drukste straten der stad. De knecht sprong van den bok, en opende het portier. {Wordt vervolgd.) de meeste sprekers verzoenend gestemd zyn doch voor het meerendeel bezwaren opperen, die zij gaarne zouden zien uit den weg geruimd. Het voornaamste struikelblok is de verplichte schoolgeldheffing. Er is echter onder de liberalen ook een andere strooming, die van geen toegeven aan clericale eischen weten wil. De rechterzijde onthoudt zich als bij afspraakblijk baar laat zij de zaak geheel in handen der leiders, hetgeen wellicht de meest gewenschte tactiek is om tot eene schikking te geraken. Immers dan komen geen bitse en ondoordachte uitvallen der mindere goden het werk des vredes storen. De heeren Sanders, Zaaijer, Dyckmeester en Van der Kaay betuigden hun goede bedoeling om met de wet mede te gaan, doch toonden door voorbeelden en aanhalingen uit vroegere daden en woorden der leiders van de overzyde aan, dat het hun moeilijk viel te gelooven aan het oprechte streven der meer derheid naar beslechting van den strijd. Wanneer men de stukken in de Standaard vergelijkt met de laatste redevoeringen van de heeren Schaapman en Lohman, dan valt de tegenspraak duhlelijk in het oog. In derdaad is dit een punt dat in do eerste plaats tot klaarheid moet gebracht worden. Intusschen moet niet te veel gewicht gehecht worden aan verklarin gen der tegenwoordige leiders, die toch alleen voor zichzelf en den tegenwoordigen tijd spreken en hun partijgenooten buiten de Kamer of hun opvolgers niet kunnen binden. De heer Mees had dan ook volkomen gelijk, toen hij opmerkte, dat als de libe ralen de billijkheid van het subsidie erkennen en door aanneming der wet bij de voorstanders van bijzonder onderwijs het gevoel van achterstelling wegnemen, de feiten sterk genoeg zullen spreken om eene agitatie, als tot dusver heerschte, onmogelijk te maken. Met of zonder verklaringen zal do verzoe ning wel volgen. De heer De Meijier behoort tot die liberalen, die aan geen verzoening gelooven en dus de wet niet willen aanvaarden. Hy drukte vooral op de afbreuk die aan het openbaar onderwijs kan gedaan worden, terwijl het onmogelijk is deugdelijke waarborgen te vinden voor de qualiteit van het bijzonder onderwijs. De heer W. K. van Dedem onderwierp inzonder heid de financieele regeling aan scherpe critiek en wilde gaarne weten welk verband er bestaat Wts- schen de lasten, die de wet thans den gepréenten oplegt, en de toegezegde regeling der geipdentelijke financiën. De minister Godin de Beaufort, wien dit byzonder aangaat, schitterde door zijne afwezigheid. Hij had anders misschien eens duidelyk gemaakt, hoe hij de gemeenten aan het vereischte geld zal helpen. Onderscheiden sprekers zyn nog ingeschreven. Het is te hopen, dat niet alle liberale leden het voorbeeld van. den heer Roijaards van den Ham zullen volgen en één voor één opstaan om hun standpunt uiteen te zetten. Het wordt tyd dat de Regeering en de over zijde eens aan het woord komt. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag 28 Aug. Do Kamer besloot op voorstel van den heer Stork de laatstelijk van de Tweede Kamer ontvangen spoed- eischende kleine wetsontwerpen onmiddellijk af te doen. Zij ging daarna voor goed uiteen tot de volgende sessie, doch niet ponder geconstateerd te hebben, dat het overhaast aan de orde stellen van de Onderwijswet in de andere kamer ten gevolge heeft, dat dringende voorstellen onafgedaan blyven o. a. de verhooging der Maridebegrooting van het loopende jaar voor het schip, waarvan de bouw het vorig jaar geen uitstel lijden kon. Heden komt do Fransoho ministerraad bijoen, ten einde een dag te bepalen voor de azgemeene verkiezingen. Met zekerhoid weten de Parysche bladen reeds te melden, dat de 22ste September door de regeering voor Hen grooten stryd zal worden gekozen. Levendiger kan de verkiezings strijd door do zekerheid, wanneer men den grooten slag zal slaan, niet worden, want nu reeds zijn alle partijleiders druk in de weer. De „verkiezings kroniek", welke de Fransche bladen eiken dag aanbieden, wordt steeds langer en in de meeste districten zijn de candidaten-lijsten ai opgemaakt. Aanvankelijk alleen tegen de dokmaatschappijen gericht, broidt de werkstaking te Londen zich hoe langer hoe meer uit, ook tot andere bedrijven. De telegrammen van gisterenavond en die van heden doen het ergste vreezen. De handel wordt ernstig bedreigd: vele kolenlndingen blyven op de Theems liggen en de kolenpryzen stegen dientengevolge verbazend. Ook de vieeschprijzen stijgengroote hoeveelheden be vroren vleesoh liggen gelost op de rivior en zullen spoedig moeten bederven, tenzy zjj terstond uitge laden worden. De eigenaars trachten dit te doen, maar de werkstakers beletten hetzij hebben eenige geladen vleeschwagens omvergeworpen en den inhoud vernield. De arbeiders in de gas- én beschuitfabrie ken, ook van de groote drukkerij van Eyre en Spottiswoode nemen thans ook aan de werkstaking deel, terwijl ook de werklieden ra olie- en loodwit- fabrieken neigingen tot het staken van den arbeid vertoonen. Kortom de toestand wordt onhoudbaar. En geen der beide partijen schijnt te willen toegeven. De werkstakers althans hebben zich in een aantal meetings, Zaterdag en Zondag te Londen gehouden, tegen elke concessie aan de werkgevers vorklaard, ja zelfs tegen arbitrage. Wat de bijzonderheden betreft, beide partijen be weren natuurlijk gelyk te hebben. De dokmaat schappijen verklaren, dat loonsverhooging niet kan worden gegeven, aangezien de tijden zoo slecht zijn, dat er zelfs geen dividend aan de aandeelhouders kan worden uitbetaald, zoodat de werklieden, wel beschouwd, aandeel vragen in winsten, die niet zijn behaald. Daartegen wordt van de zijde der arbei ders beweerd, dat de Maatschappijen op een te weelderigen voet zijn ingericht, de bestuurders en ambtenaren talrijkor zijn dan noodig is en ook hun tractemont meerendoels te hoog, terwijl buitendien de prijzen zouden kunnen worden verhoogd, indien den werklieden niet een behoorlijk bestaan kan wor den gegeven. Een der bezwaren van de werklieden betreft het aannemen van het werk bij de schepen. Zy beweren, dat de aannemer de werklieden jaagt en drijft en gewoonlijk van 10 tot 30 pCt. verdient, terwijl de arbeiders afgejakkerd worden en schraal loon krijgen. Hiertegenover staat de klacht, dat, wanneer het werk niet aangenomen wordt, het bijna dubbel zoo lang duurt. En bij scheepswerk is altijd haast. Zoo bestaat er by alle geschilpunten een voor- en een tegen. En het schijnt dat meer en meer in onze maatschappij het verschynsel toeneemt, dat de men- schon elkander niet meer begrijpen, elkander niet willen begrijpen, en daarom ook niet inzien, dat in betrekkelijken zin het belang van den een ook het belang is van den ander. De algemeene vergadering van katholieken in Duitschland wordt ditmaal to Bochum gehouden. De geheele stad is versierd. Bij do l>egrooting in de groote zaal van het Schuttershof, die ruim 5000 personon kan bevatten, was de toeloop zoo groot, dat het geheele lokaal dicht bezet was. Na een welkorasgroet van den tweeden voorzitter der plaatselijko commissie hield dr. Windthorst eeno rede, waarin hy onder anderen de toonbeweging ter sprako bracht, die onder de mijnwerkers aldaar heeft plaats gehad. Daaromtrent betoogde hij in krachtige bewoordingen de noodzakelijkheid eener goede verstandhouding tusschen werkgevers on werk lieden. De werklieden, zeide hij, moeten den werk gever eeren en zyn belang bevorderen, want dat is ook hun eigen belang, en de werkgever moet de belangen zijner arbeiders als de zyne beschouwen, want zij zijn kinderen van zyn huis. Welwillend heid, rechtvaardigheid, liefde tot den naastcu, daarin ligt de eenvoudige oplossing van dat moeilijke vraagstuk. Hij verklaarde, dit te zeggou omdat men had beweerd, dat Bochum ditmaal als plaats der vergadering was gekozen in verband met de toonbeweging in het Westfaalsche steenkooldistrict. Tegen die bewering moest hij ten krachtigste opko men. De vergadering wil zich met die beweging niet bezighouden. Dit nam evenwel niet weg dat hy meende, toch wel tor loops een wenk te mogen geven ter oovordering van eene goede verstand houding tusschen werkgevers en werklieden, in overeenstemming met hotgeen de Keizer aan beider deputatiën heeft voorgehouden. De strijd om de leeggekomen zetels in onzen Raad is eindelyk volstreden. De jongstgehouden stemming heeft den heer Alting Mees de voldoening geschonken van eene overwinning, die, zoo zij al niet overweldigend, in ieder geval beslissend was. Eerst candidaat der liberalen en toen slechts in herstemming gekomen, waarbij hy zich evenwel ter wille van aftredende partygenooten terugtrok daarop tegen wil en dank bij die horstemming als candi daat zyner tegenstanders gekozen in de, door hom eerlijk beantwoorde, verwachting dat hij het man daat zou weigeren, heeft hy zioh nu ten slotte weer als candidaat zij nor eigen partijgenooten zien verkiezen, tegenover den heor Strater, die door de vereenigde katholieken, anti-revolutionnairen en radicalen als oppositie-man" werd gesteund. Hebben aldus de liberalen feitelijk hun vroegere nederlaag gewroken, er raag niet worden verzwegen, dat bij deze jongste verkiezing de strijdlust by beide partyen aanmerkelyk verflauwd was. Voor een deel kan dit gemakkelijk worden verklaard uit de vermoeidheid der kiezers. Nog is by ons de politiok niet zulk een krachtige hefboom, dat zy in staat zou wezen de belangstel ling der menigte weken achtereen omhoog te houden. Men werd al het „gekies" langzamerhand „beu.* Doch in de tweede plaats zal er toe hebben bijgedragen, dat de kiezers van weerszijden zich niet heel erg interesseerden voor de persouen hunner candidaten, die beiden hun faam nog moeten vestigen en toonen dat zij hart hebben voor het publiek belang. Daar zijn onge twijfeld veel kiezers geweest, die voor de verkie zingen absoluut onkundig waren van het bestaan van deze hunne twee medeburgers. Intusschen is hier nog eene kwestie in het spel gekomen van meer belang dan de straks genoemde. Toen ik straks zeide dat de heer Strater de man van de vereenigdeoppositie was, gebruikte ik een term, die slechts ten deele juist was. Onze radicalen zijn het over hem lang niet eens geweest, 't Is waar, dat de kiesvereeniging Amsterdam ge ëindigd is met den heer Strater officieel als can didaat te kiezen. Doch niet alleen is dit niet ge schied met algemeene instemming, maar ook zij, die dit doordreven, hebben dit eigenlijk meer ge daan par complaisance, dan wel uit overtuiging of sympathie. Zooals men zich herinneren zal, was de heer Strater de candidaat der katholieken, en waren deze, terwijl het samengaan bij de herstemming den radicalen en anti-revolutionnairen elk een zetel bad doen wiuuen, het kind van de rekening geworden. Do billijkheid gebood den overwinnaars van voor veertien dagen, thans op hun beurt hun krachten in te spannen, om ook den katholieken een zetel te bezorgen. Doch zoo de anti-revolutionnairen, aan deze samenwerking met de katholieken gewend, eerlijk naar het gegeven parool luisterden, aarzelden de radicalen, die zich thans op eenmaal bedachten, dat eene verkiezing van den heer 8trater even zeer, zoo niet meer aristocraat (van den handel) dan menig bestreden liberaal hun beginselen weinig baten zou. En zij poogden of juister een doel van hen een eigen candidaat te doen stellen. De heeren v. d. Goes en Hugo Muller, reeds bij de eerste stemming genoemd en toen met eene kleine tweeduizend stemmen uit de bus gekomen, weigerden evenwel tegenover den heer Strater op to treden. De zuivere democraten gaven echter nog geen kamp. En toen van de andere zijde de be wering werd uitgesproken, dat het beginsel der evenredige vertegenwoordiging alleen reeds vergde den candidaat der slecht vertegenwoordigde katho lieken te s'.eunen, toen hechtten zij zich aan dit motief om er de slotsom uit te trekken, dat men dan allereerst de minderheid der sociaal-democraten moest bedenken. Reden waarem zij den heer J. A. Fortuijn tot candidaat van „Amsterdam" wilden gekozen zien. Niet alleen nu is dit mislukt; maar bij de stem ming zelve hebben zy dezen sociaal-democraat slechts 150 stemmen weten te bezorgen. Het was trouwens te voorzien, dat deze in de minderheid zou moeten blijvenmaar nu hij zoo weinig stemmen verworven heeft moet worden erkend, dat deze te elfder ure opgeworpen candidatuur eene politieke onhandigheid is geweest, die 's mans kansen voor de toekomst zeker niet heeft verhoogd. Wat niet wegneemt, dat de groep „Amsterdammers", die op zijn hand is, toch door haar manoeuvres de kiesvereeniging weer in moeilijkheden heeft gebracht, daar zij er in ge slaagd is, den heeron v. d, Goes, Muller e. a, de verzekering te ontlokken, dat zij een andermaal om billijkheidsredenen den heer Fortuyn gaarne wilden steunen. Op zich zelf ware dit trouwens niet alleen de logische consequentie van het door hen verdedigd stelsel der evenredige vertegenwoordiging, maar het zou ook eene daad van eerlijke en dus goede poli tiek zyn! Ongelukkigerwijze is de meerderheid der radicale kiezers juist met hetzelfde taaie vooroordeel tegen de sociaal-democraten behept als de liberale, en het stellen der candidatuur-Fortuijn ter wille van het beginsel der evenredige vertegenwoordiging zou voldoende zijn, om de vereeniging „Amsterdam* een groot deel van haar aanhang te doen verliezen. In het algemeen zyn, gelijk ik reeds vroeger opmerkte, de sociaal-d emoe raten haar gevaarlijkste tegen- of liever medestanders en bij voortduring moet zij hen uit haar midden verwijderen. Een eigenaardig soort van democratisch schervengericht, 't welk niet strekken kan om de vereeniging naar buiten sterker te maken. En hiermee zij voor het oogenblik de politiek ter- zyde gesteld. Inderdaad wil ik liever nog eens even stilstaan bij aanstaande wijzigingen in ons stadsverkeer. Na lang durig wachten zal eindelijk, medio September, ons nieuw centraal-station geopend worden. Zoo wordt ten minste verzekerd: Doch er is nog zoo veel aan te doen eer hot geheel gemeubeld en gestoffeerd is en gereed om de reizigers te ontvangen, dat wij wel mogen rekenen die opening niet vóór 1 October te zien plaats vinden. Er zal heel wat mee te doen wezen, dit is zeker. Do critiek zal haar aanmerkingen er niet op sparen en wij kunnen ons voorbereid houden op een gelijk soortig twistgeschrijf tusschen voor- en togenstanders

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2