ME rs. 1 azen, geschilderde Janskerk te lenis der St. eningen,enz. irljjk levens- e Gebroeders BINNENLAND. 4 1 Donderdag 5 September. N? 4010. 1S89. Nieuws- e. I, F.Hz., ouda. AP ÏCTUTO deur terug, wascht niet ter flacon. NNEN ■1 ibeth, en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUTLLEfO^. Gabrio en Camilla. 41 Ji* van >t één uur des namiddags van den dag der uitgave. De inzending van advertentiên kan geschieden P-ZX t-Stelsel, ing. Na Is toezen- ‘•W België. e. nts. Een verhaal uit Milaan G I L I O CA R C A N o. der leerlingen sant zich echter hwelg. an- t or huiseljjk iannen- en ;en mits er 10 ets. 9 9 6 6 5 De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. t kilog*. t. «kroonde ien Med. M I. inde Kunsten lirecteur der Utrecht. IR1NKMAN. :MAN Zoon. In zijne jongste vergadering benoemde .de Raad der gemeente Qudewater tot Wethouder, in plaats van den heer J. A. Montijn (niet weer tot lid van den’ilaad herkozen) het nieuwbenoemde lid, den heer M. C. van Wijngaarden met 4 van de 7 stemmen. De bènoemde heeft het 24 uren in beraad genomen. i van de rijks h. burgerschool die onlangs voor het eindexamen slaagden. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. 4 V A De heer J. Nijland, tot onderwijzer aan de open bare school te Oudewater benoemd, heeft die be noeming aangenomen en zal medio September zijne betrekking aanvaarden. Prof. Stokvis geeft in het «Tijdschrift voor ge neeskunde” verslag van het Intern. Geneeskundig Congres te Parijs. Na gedachtenwisseling over het hypnotisme werden de volgende stellingen aange nomen: de openbare hypnotische en magnetische zit tingen moeten door de autoriteiten verboden worden de toepassing van het hypnotisme en magnetisme als geneesmethode moet aan de wetten en bepalingen, die voor de uitoefening der geneeskunde gelden, onderworpen worden; het is wenschelijk, dat de studio van het hypnotisme en zijne toepassing in het onderwijs der geneeskundige wetenschap opgenomen worde. Bovendien worden alle Ad vertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. GOUDA, 4 September 1889. Op de interpellatie van don heer van Wassenaer over de'Goudsche ongeregeldheden op 15 Mei 11., heden in de Tweede Stomer gehouden, antwoordde do Minister Mackay dat gebleken was, dat geen overlegd plan had bestaan en dat blijkens het rapport van den Commissaris des Konings de politie, alle omstandigheden in aanmerking genomen, haar plicht had gedaan. Wanordelijkheden waren niet te voor zien toen zij uitbarstten deed de politie wat zy kon om ze tegen te houden en later om de schul digen te vatton. Ook de Minister van justitie was overtuigd dat de politie haar plicht deed. Bij de interpellatie van den heer Hintzen over de koffieveilingen verklaarde de Minister Keuchenius in 's lands belang gehandeld te hebben de vrijheid der regeering ook in de toekomst voor te behouden om al dan niet de door haar aangeboden koffie te gunnen. Op de interpellatie van den heer Groeve ver klaarde de Minister van Fina icicn te hopen in de tweede helft van October het antwoord op de pensi oenwet te zullen indienen. Hy zou overwegen wat toe passelijk te verklaren was op de betrekkingen van ambtenaren sedert de indienirg der pensioenwet over leden. De discussie over het schoolwetdebat werd voort gezet over art. 24 (aantal onderwijzers) en daarna aangenomen met behoud van een termjjn in plaats van vier, voor de berekening van het aantal leer lingen. Na vergelijkend examen is aan den voorbereiden den practischen cursus der militaire school te Haar lem geplaatst o. a. de hoer W. H. Sablerolle, een DOOR Vrij naar het l'taliaamch DOOR VANESSA. 42) XII. En die diep gevoelde smart, in de harten van die nederigen en geringen, trof allen, en scheen nog grooter in dit plechtige oogenblik, nu alle aardsche hoop verdwenen was, en het groote geheim van den dood Jiem omringde. Onder de nieuwsgierigen die in het portaal stonden, en trachttenrte zien wat daarbinnen voorviel, en hoe die demonstratie zou afloopen, zou men hier en daar eenige opmerkingen hebben kunnen hooren, eenige herinneringen uit het verledene, eenige oprecht ge meende uitingen van genegenheid en droefheid. En van al die uitdrukkingen ging er geene enkele ver loren voor do achterdochtige ooren, die, onder de menigte verscholen, alles bespiedden. De agenten van politie, aan welke deze dag vele moeilijkheden beloofde, vertoonden zich in troepjes van twee of hoeken der straten; evenals oude speur- Heden nacht ten omstreeks een uur is een poging beproefd om in te breken in het kantoor der Sleep dienst der hh. Van der Garden en Co. op het Veerstal alhier. De dief heeft van een rond raampje aan den achterkant de rooien doorgehakt en die heek netjes onder aan den muur nedergelegd, toen hij door een paar bewoners in de nabijheid is gestoord, die hem hobben achtervolgd, doch niet konden inhalen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche protectionis tische landbouwvereeniging, heeft in een adres, aan do Tweede Kamer zijne groote ingenomenheid te kennen gegeven met het aan de Tweede Kamer ge dane wetsvoorstel door het lid dier Kamer, mr. B. M. Bahlmann, tot het heffen van rechten bij invoer van granen, enz. Hoewel hoogere dan de voorgestelde rechten, met het oog op den zeer treurigen en ge- drukten toestand waarin de landbouw enz. verkeeren, zeer zeker1 meer in overeenstemming zouden zijn ,met do daarin algemeen gevoelde behoefte, zal adres sant zich echter zeer gelukkig rekenen, als devoor- gostelde invoerrechten zullen worden geheven. Adressant verzoekt, het wetsvoorstel zoo mogelijk aan te vullen met alle voortbrengselen van onzen nationalen landbouw on bij invoer van dergelijke producten daarvan een zoodanig recht te heffen, als overeen zal konten - met de lasten, waarop onze nationale landbouw te rekenen heeft, of zoodanig, als de wetgever in zijne wijsheid zal meenen le moeten bepalen. nu de rekening op ..„.Jen.” „Ên te moeten zeggen, dat al wat gedaan is „Vruchteloos is geweest!” „Neen, niet vruchteloos is geweest, neen, neen! En zullen er anderen zijn, zoo als zy.” Dielaatste woorden sprak iemand, die zich eep weg door de menigte baande, om in de kerk te komen. Het was Gabrio; en, in het voorbijgaan, keek hy zoo fier rond, dat iemand er by voegde: „Goed zoo, en, onder die anderen zal hij zeker ook wel zyn.” Hij sloeg er geen acht op, maar drong door de menigte heen, trad de kerk binnen, en leunde, in gepeinzen verdiept, tegen een pilaar, en 4oeg de treurige plechtigheid gade. Bij. toe val de oogen opslaande, zag hij, bij hot flauwe licht dat door de geschilderde vensters bin nenkwam, eene jonge dame met een zvqgrten sluier, nederknielen; zij boog zich over den bidstoel, en bedekte haar gelaat met de handen; plotseling beurde zij 1 haar hoofd op en hij herkende haar. Zy was het, Gabrio lette niet op de bejaarde vrouw,t die naast haar zat. Hoe kwam Camilla daar, op dien dag, bij die begrafenis Na don herfst had hij haar slechts bij toeval nog« een paar malen ontpioet, eens op een Zondag in December op de rustige aristocratische wandeling bij de Porta Tosa, zij leunde op den arm van haren vader: hy had hert in het voorbijgaan gegroet, maar do De Haagsoho kroniekschrijver van deA’. Grim. Ct. deelt mede, dat het in de Tweede Kamer, wat den strijd over de onderwijswet betreft, hoofdzakelijk loopt om de schoolgeldheffing. Dat is de alles be- heerschende quaestie, die echter nog geruimen tijd onbeslist zal blyvenmqp is druk aan het overleggen en zoeken naar een oplossing. In de clnbvergadering der linkerzijde is een commissie benoemd om zoo mogelijk de geheele partij op alle hoofdpunten in één richting te doen marcheeren men is niet tegen schoolgeldheffing gestemd, maar alleen tegen de rek bare verplichting, hot „billyke schoolgeld», aan ’t oordeel van den minister van binnenlandsohe zaken overgelaten. Nu is de minister zelf ook bereid tot veranderingen, om onbillijkheden tegen te gaan en de fractie-Schaepman der clericalen ook. Doch het is en blijft een seer quaestieus ding of men er met honden, bij ’t begin van het jachtveld stilstaan, en gen, en heen moeten gaan, juist nu de rekening op den neus naar den jager wenden. I het punt staat van vereffend te worden.” .Arme jonge man,” zeide oen uit het volk, .pa» i negen en twintig jaar!" 1 „Het is een groot ongeluk.” «En juist nu, 'nu de moeielijkheden komen.” Ach! waren er toon meer, zoo als hy.” .Dat gave God! want wy zullen spoedig wat ders zien gebeuren!” „Hy en ‘zyn broederMilaan zal hnnne nagedachtenis in eere houden.” „Zij hebben meegestreden in de vijf dagen, en onder de voorsten.” „Brave jongens! van de schoolbanken naar hot slagveld. En juist hier, bij dien leeuw, daar heb ik er gezien in die dagen; zij leken wel oude sol daten.” „Niet hier allqen, maar te Tione, te" Stelvio, te Varezo o „Te CaVa en te Rome „Arme dappere jongens! Wat zyn er al veel heengegaan!” „En de overigen zyn het lijden moede, en worden de een voor, de andere na, weggevaagd, als de af gevallen bladeren.” „Hy wien zij begraven, was eén van hen. Dne jaar geleden, toen het zoo warm toeging in de Krim is look hij daarheen willen gaan om te ster ven. Toen hij weer thuis kwam, heeft hij zich ge weld moeten aandoen, en daardoor de tering gekre-

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 1