G. re, BINNENLAND. raad Vrijdag 13 September. N? 4017. 1880. nin», Schotel. !XT. oek vereerd anbevelend deken ver te zjjn, naar, SEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUILLETON. Gabrio en Camilla. aex, De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. K 3LE1T. van den ÏENTE- jolaad en 80 nis te ge- i Dame»- gedreven voortzetten bijgestaan h daarvoor beleefdelijk n betaling retarie van >zichter A. ens nadere Een verhaal uit Milaan rdam komt I AN It Zoom. de De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De le luitenant-kwartiermeester C. W. F. Door man, overgeplaatst zijnde bij het 4e reg. inf., komt in garnizoen te Gouda. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. ADEN van ITERDAG tormiddags 248. ■itter. vetarü. Ie plaatsen, AK zal 10, Gouda. zijn zeer aarvan ge- (lering glaasd kunstenaars. Te Deventer zijn dezer dagen weder eenige per sonen opgelicht. Een paar vreemde heeren deden zich voor als agenten van een Maatschappij van Schuldinvordering. Voordat zij hun werk konden be ginnen, moest de schuldeiscber, die van hun diensten gebruik wenschte te maken, drie gulden storten, waar aan door velen werd voldaan. Daarna zijn de heeren agenten vertrokken en sedert heeft men niets meer van hen vernomen. stelling voor onze 1 trekkeljjkheid goudsche courant. Omtrent den nationalen wedstrijd van den Neder- landschen Kolfbond te Goes schrijft men aan de N. R. Cl.: «Slechts vier kolfgezelschappen hebben al de series medegespeeld. Van de andere bleek reeds, toen zij de tweede serie hadden gemaakt, dat zij niet meer voor den korpsprjjs in aanmerking konden komen. De vier gezelschappen waren Over de helft van Nieuwe Niedorp (spelers de heerenJ. Kuilman, R. Reselman en P. Koopman), welke club overwinnaar werd met 290 puntenOp maat van Zuid-Schar- AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centeniedere rege 1 meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. DOOK GUILIO CARCAN O. Vrij naar het Italiaanech DOOR VANESSA. 4b) XIV. Die beweging in Toscane, die zoo snel in haar werk ging dat men die de revolutie in vier uren noemt, gebeurde den 27sten April, daags nadat Cavour zijn antwoord gezonden had, op het ultimatum van Oos tenrijk. Bijna op hetzelfde oogenblik ging er uit Modena een kreet van vrjjheid op, die een tiran netje, dat zijns vaders waardig evenbeeld was, ver geefs trachtte te onderdrukken. Francesco V uit Weenen naarzijn hertogdommere gezonden, met den titel van luitenant-generaal in Oostenrijkschen dienst, was niet bevreesd voor de gevaren, die hem van alle kanten bedreigden; eerst hield hij zich, of hij wilde toegeven, toen meende hij door strenge maatregelen het vertrek der vrijwilligers te beletten, maar toen het bevel daartoe gegeven werd, waren cr reeds vierhonderd over de grenzen. Toen verzocht hij, doch te vergeefs, dat Piemont hen zou uitleve- De herlevende smaak voor versierend aardewerk heeft eeu jong kunstenaar genoopt zich geheel aan dien tak te wijden. De heer Henri Breedvelt ontving zijne practische opleiding in de penseelbehandeling aan de loffelijk bekende inrichting van de heeren Thooft en Labouchère te Delft. Sinds een paarjaar echter heeft hij «het blauw” vaarwel gezegd en zijne kunst zelfstandig uitgeoefend. Zijne plateelscbilderingen verschillen niet alleen van het Delftsche blauw door haar malsche sepia- tonen; ook de bewerking wijkt af van de oude over levering. De leemen plaat wordt namelijk na hare beschil- niet meer in den oven gebracht, doch ver- op eene nieuwe mauier, het geheim des kunstenaars. De platen zelf munten uit door fraaie bewerking. Zij worden vervaardigd in de vermaarde pijpenfabriek ren, en gaf bevel dat allen, 4ie liberale principes verkondigden, gevangen zouden genomen worden. Op zekeren tijd gaf hij de soldaten vrijheid om te schieten op de burgers, die langs de straten vader- laudsche liederen zongen. Nauwelijks vernam men in die gedeelten, welke aan Toscane grensden, dat de groothertog Leopold, op zijne vlucht naar Wee nen, daar was door gekomen, of de stadjes Massa en Carrara stonden op, en de weinige soldaten, die er in bezetting lagen, trokken er uit. Eerst wilde de hertog dezelve weder veroveren, toen blies de vrees hem in, om naar het fort Brescello te gaan, vanwaar hij een bode zond, naar den Oostenrijkschen generaal in Bologna, om hulp te vragen. Intusschen bracht hij bijeen wat hij wilde redden, en toen hij vertrok, nam hij niet alleen het geld van de schat kist en de juweelen der kroon mede, maar zelfs de zeldzaamste en kostbaarste stukken uit de musea en bibliotheken. In Parma, waaruit de jongelieden zoo gemakkeljjk naar Piemont konden komen, waren de demonstra ties niet minder levendig. Ofschoon de bewoners de oostenrfjksche schildwachten op de muren van Piacenza zagen op en neer loopen, eischten zij luide eene onmiddelijke vereeniging met Piemont; en de prinses regentes dacht, dat het onmogelijk en vaarlijk zou zijn om zich tegen den aandrang jeugdige burgers te verzetten, die vurig wenschten, om zich naar het slagveld ie begeven. Zij vroeg raad aan den Oostenrjjksohen generaal, gaf het be- Door de rechtbank to Zutphen werden 26 Juni M. H. v. d. W. en S. v. W., echtelieden te Apel- Kouwijzer, de man tot 4 jaar en de vrouw tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het door beklaagden tegen dit vonnis aangetee- kend appèl werd gisteren voor het Gerechtshof te Arnhem behandeld. Evenals in eerste instantie, werd ook thans door den verdediger, op de gronden reeds vroeger medegedeeld, het verzoek gedaan, dat de beide getuigen Struik en Kouwijzer niet onder eede zouden gehoord worden. Evenals toen werd ook nu dit verzoek niet ingewilligd. Het O. M. eischte vernietiging van het vonnis der rechtbank te Zutphen en veroordeeling van den eersten beklaagde, wegens poging tot afpersing, ge pleegd gedurende den voor de nachtrust bestemden tijd in eene woning, tot eene gevangenisstraf van GOUDA, 12 September 1889. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd het debat voortgezet over art. 46 (verplichte school geldheffing) en het amend.De Beaufort (behoud facultatieve schoolgeldheffing) en heeft de regeering de bijvoeging voorgesteld om een minimum van schoolgeld van 20 cents per maand op te nemen en de mogelijkheid te geven tot vrijstelling der ge meentebesturen van verplichte schoolgeldheffing bij Kon. Besluit. Het volgende zestal werd gisterenavond door den algemeenen Kerkeraad der Herv. Gemeente alhier opgemaakt en bestaat uit de heeren Faure, te Rhedede Heer, te Strijenten Kate, te HarderwijkMeulenbelt, te Houtenvan Reoh- teren Altena, te Bussum en Wartena te Amersfoort. van de heeren Van der Want te Gouda, zoodat we hier inderdaad met een zuiver Nederlandschen tak van kunstvlijt te doen hebben, die alle belangstelling verdient. Het werk spreekt overigens genoegzaam voor zich zelf. De heer Breedvelt is een even smaak vol als vaardig teekenaar. Dat getuigen ook de veelkleurige randen, om eenige kopieën naar Neder- landsche en vreemde schilders aangebracht. In de Galerij te Amsterdam (magazijn van den hoer D. H. van de Kamer) vindt men ze doorloopend ten toon gesteld. Het is alweer de vreemdeling, dife voor dezen vaderlandschen arbeid bijzondere belang- -i-n—v aan den dag logt. Een voorbeeld te meer kunstnijveren, hoe groote kracht en aan- l er schuilen in oorspronkelijkheid van opvatting. Laat elk land een eigenaardig, herken baar stempel op zijne voortbrengselen drukken. De kunst zal er bij winnen en de handel ej wel bij mren. (Hand.) stuur over aan hare onbekwame ministers, en begaf zich naar Mantua met haar zoontje Robert, die nooit den drempel zou weerzien, waarop zijn vader eens, in zijn eigen bloed badende, gevallen was. De groote steden vooral waren vol onrust en ver warring. Sedert vier-en-veertig jaren duurden in de Romagna de twisten tusschen het herstelde pau selijk gezag, en de burgers; zij werden gevoed door allerlei willekeurige maatregelen, en de onderdruk king van eiken ademtocht der vrijheid; en reeds sedert eeuwen had dat gouvernement de rechten van het volk miskend en vruchtelooze pogingen aange wend, om in dezelfde hand, het zwaard en den her dersstaf te voeren. In de laatste tien jaren was de haat tusschen deu vorst en de burgers nog grooter geworden. Het gouvernement kon zich niet meer alleen staande houden; de Franschen hadden hunne kwartieren in Rome, als beschermers van den paus; de Oostenrjjkers hadden sedert tien jaren Bologna, Terrara, noch Ancona verlaten. Toen nu de oorlog tusschen de beide groote katholieke mogendheden dreigde uit te breken, voorzag men te Rome het gevaar, dat het congres niet voldoende zou zijn, om den storm te bezweren. Toen dus Antonelli, de secretaris van den paus, de uitnoodiging ontving om er deel aan te nemen, verklaarde hij openlijk, dat de paus dit weigerde; en dat zelfde deden, bijna gelijktijdig, de koning van Napels, en de hertog van Moden». Intusschen werden er, in de legaties en in Rome zelve inschrijvingen geopend voor de vrij- woude (spelers de heerenP. de Gens, A Kist en C. Zomer), met 284 puntenSchiedam van Schiedam (spelers de heeren G. J. Vincent, Ph. Kleyberg en A. Wijsbroek), met 275 punten, en Gouda van Gouda (spelers de heerenH. Jager, D. Usselstein en J. H. Spielings), met 266 punten. Als men nu bedenkt dat drie series door elk dezer gezelschappen zijn gespeeld, en in iedere serie 180 punten kunnen behaald worden, dan zal men tot de overtuiging Jcomen, dat niet gelukkig gekolfd is.«

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 1