MER, ?s. BINNENLAND. N® 4019. Nieuws- en AP betb. Fabriek Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUILLETON. Gabrio en Camilla. Maandag 16 September. 1889. )AAL. van Gor den alle België. e. NWEG. ats. HNKMAN. JVEG ■ekening zal voor ’t my ruwen, hoop zal genieten. 5 XX den wor- Kleeding- rfd, tegen 4 dagen De Inzending van advertentita kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. e berichten, kiiog'. e, beveel ik mimandatie, at door mg, al geleverd' bereid met LH. Genees- My min- treto bjj de 73 en 73a, De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prye per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. enaar, van »n re de jlij- ide Kunsten recteur der Jtrecht. geschilderde lanskerk te mis der St ningen,enz Ijjk levens- Gebroeders sr >r huiselflk annen- en •en mits er goudsche courant. ADVERTENTIEN worden gefkatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GBOOTE LETTEB8 worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, *t welk des Maandags verschijnt. men De tijdzal komen, is al gekomen misschien, dat de pruiken en steken hunne posten overlaten aan menschen, die wat handelbaarder zijn; tegenwoordig worden wij, arme lui, die van niets af komen, al bitter weinig geacht door den adel, die uit de ribbe van Adam gesproten is; en, willen of niet, grooten en kleinen moeten het toch met elkaar kunnen vinden. Als ge ’tgelooven wilt, behoorde er geen andere onderscheiding in de wereld te zijn, dan tusschen eerlijke lui en schurken Er zal i wel een beetje verwarring zijn ’t zal misschien I wel een poosje duren, maar eindelijk zal men’t ver bond van liefde en eensgezindheid zien en dan zullen zij en wij afrekening houden!” Weinigen begrepen misschien, wat onder die stoute woorden van den kok verborgen was; maar zeker wist hij meer, dan hij zeide, en hij had berouw over *t geen hij gezegd had. «Kom, ik ben misschien wat te ver gegaan; maar wij zullen wel spoedig wat nieuws hooren en dan, dan zult gij zeggen, dat de gekken goed raden kunnen. Kom, laten wij eens gaan luisteren, als ’tkan, aan welken kant het kanon het luidste spreekt dan weten wij meteen wie gelijk heeft. Neen, mijne voorspelling zal wel uitkomen; ik weet veel, en zie ver.” Het vertrek van de familie naar buiten, was dien morgen bepaald door iemand, wier wil voor wet gold; door de marchesa. Terwijl de bedienden zich door de stad en in de winkels verspreidden, om nieuwtjes op te loopen, zat de mardhese Francesco pertz, prqfeueur de coupe te Parijs, die een zeer gunstig getuigenis gaf van de bekwaamheden als coupeur van genoemden heer Van der Sloot. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat het plan, by de overdracht van de spoor- en tramwegen, thans behoorende tot de Nederlandsche Rhijn Spoorweg- Maatschappij, aan den staat, den Nederlandschen Centraalspoorweg en den spoorweg LeidenWoer den, te doen overgaan in handen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Uit de overeenkomsten betreffende overdracht van het geheele bedrijf der Nederlandsche Rhijn Spoor- weg-Maatschappij aan den staat blijkt o. a. dat aan de maatschappij door den staat zal vroo^n uitgekeerd a. f 30,467,568, zijnde het^gM^HHffileelen ge storte kapitaal. Over deze som zal eene rente wor den vergoed ad 5 pet.’sjaars, randen len Mei 1889 af, op welken datum het bedrijf aan den staat is overgegaan voor diens rekening en nsico, tot op den dag der uitbetaling, verminderd met het bedrag der voorloopige uitkeering op de aandeelen, welke alsnog tegen het eind? ran dit jaar, op gelijken voet als in vorige jaren, zal plaats hebben. b. Eene som van f6,808,928, als schadeloosstel ling wegens de vervroegde naasting. Uit de aldus ontvangen sommen zal worden uit betaald lo. aan de aandeelhouders 284 per bandeel f 240, en op de kleinere aandeelen naar e>enr digheid, en verder een zoodanig bedrag als er bij verrekening voor dit doel no«r beschikbaar zal bl ken te zijn 2o. aan de leden der directie en aan enkele be ambten eene schadeloosstelling, wegens het niet over gaan in den vreemden dienst. Aan al het overige personeel wordt gelegenheid gegeven, over te gaan in den dienst der spoorweg-onderueming aan welke 5 spoor- en tramwegen der Rhijnspoor-Maatschappij GOUDA, 14 September 1889. Bij het einde ren het parlementaire jaar heeft de minister Mackay in de slnitingsrede zijn erkentelijk- heid betuigd aan de vertegenwoordiging voor de be- hartiging van bet landsbelang en herdacht vervolgens de gelukkige afwending van bet gevaar dat ’s Konings leven bedreigde, waardoor maatregelen ter verzekering van den goeden gang van het bestuur onnoodig waren, over welk gelukkig herstel de beide Kamers als tolk van bet geheele volk hun luide blijdschap uitspraken. Onder de belangrijke afgedane wetten werden genoemd de overeenkomst met Frankrijk over Suriname de arbeidswet als een groote stap op het gebied der sociale wetgeving de boterwet ter bevordering van den bloei der Zui velbereiding en die betr. den accijns op bier en azijn. Het debat over de scboolwetherziening niet afgeloopen zijnde, zal in de volgende zitting worden voortgezet. f - Gisteren avond had in Ons Genoegen eene open bare vergadering plaats van kiezers voor den ge meenteraad, bijeengeroepen door het bestaande comité. De presentielijst was geteekend door 90 kiezers. De Voorzitter de heer D. Hoogenboom Cz., bracht na opening der vergadering in herinnering, dat het doel der bijeenkomst was het stellen van een can didaat in plaats van Mr. J. 11. van Mierop, aan wiens nagedachtenis in de vorige meeting reeds rechtmatige hulde was gebracht en sprak den wensch uit dat men er thans in mocht slagen een geschikt opvolger voör dit betreurde lid te vinden. Op de candidatonlijst werden achtereenvolgens gebracht de heeren C. G. van der Post, voorgesteld door den heer B. H. van de Werve. D. Hoogendijk, voorgest. dodr den hr. H. W. F. Bonte. H. Groenendaal, voorgesteld door den heer W. Begeer. F. Herman Fz., voorgesteld door den heer C. G. Spit. Eigenlijke discussie had er niet plaats. Nadat de voorgestelde candidaten korteljjk door ieder der voor stellen waren aanbevolen, werd totatemmingovergegaan. Bij eente stemming, Waaraan 86 kiezers deelna men, werden de volgend* stemmen uitgebracht C. G. van der Post 34, H. Groenendaal 23, F. Her man Fz. 17, D. Hoogendijk 9, blanco 3. Bij tweede vrije stemming was de uitslag als volgt. Uitgebracbt 85 stemmen, waarvan Van der Post 48, Groenendaal 26, Hoogendyk 4, Herman 3, blanco 4. De heer C. G. van der Post werd alzoo tot candidaat geproclameerd. Door de R. K. Kiesvereeniging is tot candidaat voor den gemeenteraad gisteren arond geproclameerd de heer J. S. Kampo. Heden nacht ten ongeveer half twee is er brand Uitgebroken op eene boventfSWing Achter de Vuch- markt, bewoond door J. Z. De werkplaats met het geheele dak zijn vernield, terwijl vele voorhanden goederen niet alleen door den brand maar ook door het water beschadigd zijn, evenals de inboedel. De inboedel is geassureerd, het huis niet. De brand kraan uit de Groenendaal heeft veel bijgedragen tot het spoedig blusschen daarvan. De spuiten waren spoedig aanwezig, eene daarvan heeft maar water gegeven. Het verdient ongetwijfeld waardeering als jonge lui, die zich in eenig vak willen vestigen, niet steeds in de stad hunner inwoning blijven, maar elders trachten hunne opleiding te krijgen, waar daarvoor betere gelegenheid is. Zoo vernamen wij met ge noegen dat hier in de zaak van zijn vader is opge nomen de heer W. C. F. van der Sloot, die van af April 1888 den cursus volgde van den heer A. Hup- de chese en zijne familie, ik durf het best zeggen, zijn bang, en hebben besloten om stilletjes naar buiten te gaan, evenals zij voor tien jaren ook hebben gedaan; ze konden zich die moeite wel besparen. Wie gelijk heeft, dat zal ik je wel zeggen,” en Lij wreef zich de handen, «dat is de marchesino, die twee maanden geleden den rechten weg heeft ingeslagen, om zich bij de onzen te voegen, bij de mannen die moed hebben wie gelijk heeft, dat is die ezel van een Bellramolo die, als een trouwe hond, zijn meester is nageloopen.” «Koevele .veranderingen, in twee maanden, ook hier in huis,” zeide een andere knecht, die met de overjas en een reistasch aankwam. «Herinnert ge u dien morgen nog wel, toen wij merkten, dat een van die revolutionairen hier in huis den nacht had doorgebracht, en ik weet, dat de politie hem op de hielen zat Daf was de vriend van den jongen heer. Wat eene verwarring, niet waar? De Signora was woedend; 't scheelde niet veel, of zij gaf ons allen aan, en stuurde ons allen op staanden voet weg, van den eersten tot den laatsten, te beginnen met dien dommen portier. Als de jongeheer onze partij niet gekozen had Maar ik begrijp niet, waartoe al die onrust dient.” «Dat zal ik je gauw zeggen,” zeide de kok, ter wijl de anderen, verbaas'd over zijne stoutmoedigheid, hem omringden. «Dat zal ik je wel zeggen, als jullie ’t maar begrijpen kunt. De revolutie, die bui ten werd voorbereid, is 3t paleis als binnen geko- Een verhaal uit Milaan DOOR GÜILIO CARCAN O. Vry naar het Italiaaiuch DOOR VANESSA. 51) XV.' «W'at vertelt ge toch voor malle praatjes,” kwam de kok tusschenbeide, de eenige, die den ouden koetsier durfde tegenspreken, «laat daar menschen van praten, die behoorlijk in couranten en boeken lezen En geloof mij, voor ditmaal is het waar; sommjgen behoeven hier hun gezicht niet meer te laten zien. En nh, luistert gij wel? nu is de heele boel ’t onderste boven, en dat wel om ons; ze wilden congressen maken,maar, lieve hemel I weet jullie wel eens wat een congres is? Nu, ’tkomt er ook niet op aan; de zaak is, dat zij’t niet eens konden worden; en nu ia ‘tbal begonnen, en’ wij hooren de muziek. En als wij op onzen kop moesten krijgen, dan zullen' de. groote honden wel tusschen beiden komen, en de zaak wel in orde brengen. En als we dan nog leven, zullen wij het toch niet erger hebben, dan nu. En de Signor mar.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 1