K SE ing B», p WOENS- des namid- BINNENLAND. 1889. N? 4025. Nieuws- en 'S. it de men ON. AP e. urlivle, rijs- port eiri- FEUILLETON. Gabrio en Camilla. Maandag 23 September. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. j 4 België. H .1 zing op de ML De inaencling van advertentifin kan gesci in tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Vouveautéi kilog'. 1 IT Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelyke met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjja per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. gezacbt, loopen, 3 inlichtingen it te Gouda OgUS met Dames, it verzonden, len vrij van ezorgd. 'f'\ laattchappijen, i francs. i dé la r huiseljjk innen- en in mits er door de Medt, den bij voort- kapltaals- 1888, be- xir inge- >rt ruim maken, commies stadskraaior genoemd, en de man Kraaier wilde hij zijn zoon niet van wachter, hem AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Een verhaal uit Milaan DOOB GUILIO CARCAN O. Fry naar Iet Italiaanech DOOB VANESSA. 57\ XVII. Eenigen, die uit het Fransche kamp kwamen, ver telden dat, toen op den 4den Juli op bevel van den keizer, verscheidene gewonde Ooatenrijksche gevan genen, zonder verzoek tot uitwisseling, waren terug gezonden, spoedig daarop een parlementair uit Verona gekomen was, om te berichten, dat evenveel Fran- schen in vrijheid zouden gesteld worden. Bij,dit bericht voegde men nog andere; Napoleon zou een zijner adjudanten naar het hoofdkwartier van Frans Joseph gezondön hebben; het was eene geheime zending, doch niets minder dan het voorstel tot een wapenstilstand. Niemand sloeg geloof aan dit on verwachte bericht; men meende, dat het eene list was, om nieuwe oorlogsplannen te 'verbergen; maar nog geen drie dagen waren voorbijgegaan, of twee Fransche, twee Oostenrij kschtf en één Piemonteesch generaal, te Villafranca bijeengekomen, hadden een wapenstilstand gósloten, hie tot aan den 15 den der maand duren Die tijd was bijna verstreken toen, in den morgen van den llden Juli, de beide keizers bij de poort van het oude sterke kasteel, van hunne paarden stegen; binnen een uur van geheime samenspreking werden de vredesvoorwaarden tusschen hen vastge steld en aangenomen. De voornaamste punten waren Afstand van Lombardije ten bèljoeve van den koning van Sardinië; stichting van een Italiaansch verbond, ondej het eere-voorzitterschap van ’den paus, terwijl Venetië, aan de Oostenrij ksche kroon bleef; even- tueele terugkeer van den groothertog van Toscane eir den hertog van Modena in hunne staten. De beide souvereinen drukten elkaar de hand, en namen af scheid; een uur later, toen Napoleon aan koning Victor en zjjn neef, die door hem zelven geschreven stukken voorlas, hoorde men den koning uitroepen: //Arm Italië!” Toen die-overeenkomst aan het leger was voorgelezen, verliet de Fransche keizer het kamp, trok door de Lombardische hoofdscad en, te midden van* de verbazing, en kwalyk bedwongen woede van het volk, over de Alpen naar zijn land terug. Het geheim van die bladzijde, dat zich reeds be gint op te helderen, zal door de nakomelingschap beter doorzien worden dan door ons. Andere oneenighedea, twisten over den voorrang, en allerlei kuiperijen ontstonden al zeer spoedig. Officieele telegrammen, depêches in cijferschrift door kruisten den hemel van Europa, met de snelheid van bliksemstralen in den zomer. En toen de we- GOUDA, 21 September 1889. Naar wij met genoegen vernemen, heeft het muziek corps van de dd. Schutterij geheel belangeloos aangeboden .ter opluistering van den schietwedstrijd des nam. ten 3 ure een muziekuitvoering te geven op liet schielterrein. In het Oude Mannenhuis alhier is overleden W. T Palms, in den ouderdom van bijna 94 jaren. De overledene is daarin 25 jaren verpleegd, en was een der nog weinig overgebleven oud-strijders van Waterloo. Hedennacht is aan de Karnemelksloot door het onweder eene koe in het weiland gedood. Gisterenmiddag is te Reeuwijk tijdens het onweder de bliksem geslagen in de korenmolen van den heer Teekens, zonder belangrijke schade te hebben aan gericht en zonder brand te hebben veroorzaakt De feestelijke viering van het 25jarig bestaan der veroeniging //Winterlezingon" te Berg-Ambacht is op Donderdag 31 Oct. a. s. bepaald. Uit de pas ingediende Indische begrooting voor 1890 blykt, dat de //kosten van uitzending van den nieuwbenoemd en Gouvernour-Generaal en vergoeding der kosten van terugtocht van een afgetreden land voogd" in 1888 hebben bedragen ƒ82,403.45. Op de genoemde begrooting is uitgetrokken een som van 20,600 voor pensioenen van oud-Gou- verneurs-Generaal, nl. b^ron Sloet van de Beele f 6000, jhr. Loudon 5000, mr. Van Lansberge 6000 en F. ’s Jacob 3600. Voor den laatstelijk afgetreden Gouverneur-Generaal, den heer Van Rees, is geen pensioenpost uitgetrokken. Op de Indische begrooting is de opbrengst van de opiumpacht 3.331.000 lager geraamd dan voor de jaren 1887-1889. Do meeste pachters zijn nl. buiten staat gebleken om aan hun verplichtingen te voldoen, zoodat de met hen gesloten Contracten moeten wor den verbroken, en in 1890 zullen zij zeker niet zooveel kunnen opbrongen, nu de Regeering boven dien maatregelen’ beraamt tot hot wegnemen van aan het tegenwoordige pachtstelsel klevende gebreken. Maatregelen tot verandering van stelsel konden nog niet genomen worden, omdat het overlog nog niet geëindigd is. De Minister staat op hetzelfde standpunt als ten vorige jare en de Gouvemeur- generaal vereenigt zich vrijwel daarmede. Voorhands worden nu slechts pachtcontracten voor één jaar gesloten, die van zelf organisatie van den smokkelhandel op groote schaal zullen tegenhouden. Een nieuw reglement op de opiumpacht is weldra te Verwachten. Omtrent do wenschelijkheid van inkrimping van het aantal kitten .bestaat verschil van gevoelen. De Minister heeft den Gouv.-gen. in het algemeen zijne instemming betuigd met do blijkbaar door hem I oud-ambtenaar, die ons dit verhaalt, gowenschte wederinvoering en geleidelijke uitbreiding I T‘“ K—- - van de verboden kringënoen terugkeer tot het in 1861 aangenomen en in 1870 te kwader ure ver laten stelsel. De Minister is nog onkundig van do voorstellen welke eerst in het einde van Juni door den direc teur van financiën werden ingediend. Het denkbeeld om het pachtstelsel te vervangen door een régie, heeft in Indië zeer ernstige beden kingen ontmoet. De Gouverneur-generaal vreest bovendien, dat zij schatten zou kosten. Toch heeft de Minister een bescheiden proef in een of ander gewest buiten Java on Madoera aanbevolen. Daarom is een post uitgetrokken om een onderzoek te doen instellen naar de werking van de opium-régie in Cochin-China. lianen niet daarmede instemmen; zij dachten vooral aan die noodlottige bepalingen, waarbij een zoo groot deel van Italië, als geheel het Venetiaansche gebied, in de handen van Oostenrijk bleef. Aan geen enkel onrecht was een einde gemaakt, geen enkel, recht zegevierde. Spoedig werd het niet minder veronrustend bericht verspreid van een ander ongeluk. Bij het bliksem snelle bericht van den wapenstilstand, was de .graaf di Cavour naar het kamp gesneld, en, toen zijne pogingen, om die noodlottige overeenkomst te doen verbreken, nutteloos waren, had hij zijn gezag neder- gelegd in de handen des konings, op denzelfden dag toen de vredesvoorwaarden geteekend werden. Hij reisde over de slagvelden, waar de laatste overwin ningen bevochten waren, om miskend in Turin terug te komen; zijne trouwste vrienden, die hem tegemoet kwamen, zagen hem bleek terneergeslagen terug; hij was, in die drie dagen vele jaren ouder gewor den. Alleen trok hij naar de afgelegen bergen van Savoie; maar de hoop van Italië was op hem ge vestigd, en het was hem geen geriiige troost, dat Emilia en Toscane zich zoo heldhaftig verzetten tegen de uitvolÊng van het traktaat van Villafranca, vastbesloten om hunne vrijheid en onafhankelijkheid te handhaven, .ondanks de openlijke en geheime dreigementen der diplomaten, die onverwijld naar ons land waren gevlogen, als raven naar een slagveld.' De stemfning werd steeds bitterder, de hartstoch- GOUDSCHECOUHANT. Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de eerste spoortrein in ons Lqnd de Amstelstad met de oude Spaarnestad verbond. In verband met dit gedenk waardig feit vinden wij in een ingezonden stuk in het Utr. Dbl. over de moeilijkheden, waarmede men bij het tot stand brengen der verbinding te worstelen had, daar destijds geen onteigeningswet bestond, de volgende bijzonderheden vermeld: De Ilollanduche Ijzeren Spoorweg-Maatechappy herinnert op dien dag aan de talrijke schare harer ambtenaren den dag, waarop de eerste in haar dienst trad, en aan hel publiek den dag waarop gebroken word met oude gebruiken, ondanks de tegenwerking van verschillenden aard, tegenkanting van bezitters van slooten, laantjes, van weiden en velden, van tuinen, enz. Daar destijds geen outeigepingswet bestond, moesten, om enkele, vierkante meter grond te kunnen overschrijden, de grootste moeilijkheden overwonnen worden en werden de dolste vóorwaarden gestold. Als een voorbeeld uit vele diene de yolgende aardigheid, welke plaats had in de familie van een JLi—- Al- JJx 1lx De bezitter van een huis met tuin werd door de commissie voor bet aankoopen van terreinen aan- om zijn huis,, waardoor de baan moest aan de Maatschappij te verkoopen, en de man bedong voor zijn zoon een betrekking, benevens een zekere som. We zullen hem commies maken, zegt de daartoe bevoegde ingenieur. Een werd destijds een Sbaurn.raaiur geuuciuu, schrikte daarvan. k" -«• hebben, maar de betrekking daarna als eervol voorgespiegeld, met een vlag te mogen zwaaien, vond de man verkieslijk, en hij ging op de voorwaarde in. Gelukkig voor den be doelden zoon, zagen de heeren in, dat barrières open- en dichtmaken toch geen werk was voor den ontwikkelden jonkman, en hoewel de wachtersbe-

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 1