b i geschilderde Janskerk te denis der St. leningen,enz. erljjk levens- le Gebroeders BINNENLAND. "1 N9 4030. 1889. nerk terij. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 28 September. abeth, Gabrio en Camilla. De intending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 4 ÏLts. Ko. 78Ko, ets, 45cts, at ing. FEUILLETON. Hen verhaal uit Milaan ■,v ■4j 70. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. .588» 18669 .5958 18815 .5984 18834 6030 18947 6033 19089 6073 19091 6108 19178 6141 19918 6147 19360 6917 19578 6389 19735 6436 19749 6583 19856 6608 19944 6699 19945 6896 20003 6970 30037 7004 30071 7075 30093 7149 30181 7171 20481 7281 20510 7455 20620 7867 20596 7900 20614 7966 30637 3007 20651 8018 20680 3185 20882 3315 30925 3664 20944 By de hervormde gemeente is toezegging vsn be roep gedaan aan da. A. Wartena te Amersfoort. 6 September. 4 f 1000. 0 400. 8918, 9491, 1996, 15603, d. snde Kunsten directeur der Utrecht. IR1NKMAN. der Zelf- e uitspat- GOÜDA, 27 September 1889. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd aangenomen met 70 tegen 9 stemmen het ontwerp instellende een consulaat-generaal te Teheran; goed gekeurd werd het ontwerp bepalingen inhoudende tegen visseben door buitenlanden in de territoriale wateren en aangenomen werd de uitbreiding der marechaussee met een derde divisie in het Noordoosten (staf te Zwolle.) GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels h 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. meester en voorzittter van den Raad, zijn ontslag als gemeenteraadslid aangeboden. De heer Kanter heeft in hetgeen laatstelijk bij de periodieke aftreding ran den hoogleeraar mr. H. van der Hoeven is geschied, het zoo achtenswaardige raadslid, die niet herkozen werd omdat hij lid was vsn «Eigen Hulp», reden gevonden om zich asn eene zóó onzuivere stemming niet bloot te stellen, als het ambt van raadslid^n- waardig. 4 denis onzer letterkunde eenen naam nalaten als gees tig, smaakvol schrijver. De heer mr. F. baron van Hogendorp, hoofd redacteur van het DayUnd nm Zuid-Holland en e-Qrmenkage, is, kort na het uitbreken der vreese- lyke ziekte, die zijne overbrenging naar een verple- gingsgesticht in het buitenland moodzakalijk maakte, eergisteren op 46jarigen leeftijd overleden. In hem gaat voor do Nederlandsche letterkunde veel verloren. Zijne eerste «Omtrekken” in het Vaderland trokken al dadelyk de algemeene aandacht door den keurigen vorm, den aangenamen trant van schrijven, en den rijken inhoud, die vooral van een groote belezenheidbetuigde. Van den cowerie-vorm, die hem in de Fransche literatuur steeds het meest had aangetrokken, bleef hy zich bij voorkeur bedienen. Aan dien vorm wenschte hy ook in Nederland het burgerrecht te zien geven. Weinigen echter onder onze schrijvers beschikken als hy over de geestige, speelsche, vluchtige pen, die voor dezen vorm een vereischte is. Al is zijne letterkundige loopbaan van korten duur geweest, de heer Van Hogendorp zal in degeschie- afb. Prjjs verschrik- ngd ijjdt, ering, die n van een het Ver- tarkt 34, t bedrag, »n boek- In de dezer dagen te ’s-Hage gehouden alge meene vergadering van bet Roede Knie werd mede gedeeld, dat de vereeniging een monument zal op richten op bet graf van den heer Von Bultsingslöwen, wegens zijn verdiensten voor het Roede Knie, vooral op het oorlogsterrein in Atjeh. Het ingeschreven kapitaal der Vereeniging bedraagt f 183,000. Over de opleiding van pleegzusters is men tevreden. De voorzitter van het hoofdcomité, generaal Van Meurs, berichtte dat hy wegens hoogen leeftijd zal aftreden. De vergadering bracht hem hulde. In de gemeenteraadszitting van Leiden van gisteren heeft de heer L. M. de Laat de Kanter, burge- DOOB GUILIO CARCAN O. Fry naar het Italiaanwh DOOB VANESSA. 62) XVIII. n Maar hoe kan ik hopen mijne nederige droomen verwezenlijkt te zien, als zy, die mij moesten be schermen en ondersteunen, meenen mijn welzijn te bevorderen, door al myne neigingen te bestryden. Kan ik zelfs met u spreken, zonder schuldig te worden. Ach! de strijd mijner ziel is zoo bang, en zoo zwaar En toch tegen haar zal ik nooit een woord *8 mVne moeder! Misschien is het bjUijk, dat gij alles weet Van morgen dan het zij my in hare kamer komen, en zonder eenige berisping, zeide zij bedaard, dat zy meende verplicht te zijn mij deelgenoote te maken van een voorstel, dat een onzer bloedverwanten gedaan had; dat zij me kon goedkeuren of zelfs behoorlijk vinden, maar dat, in elk geval, gedaan was. Toen sprak zy uwen naam uit, koel, zonder eenige verbittering, of eenige espehng op ’t verledene. Zij voegde er bij, dat mijn vader goed gevonden had te antwoorden, dat, Een aantal kantoorbedienden te Rotterdam hebben het voornemen, in den loop der volgende week eene vergadering te beleggen, waarop zal beraadslaagd worden omtrent het doen ran wettigb pogingen, ten einde de patroons te bewegen, den kantoortijd te zes ure des avonds, bij buitengewone gelegenheden ten hoogste te acht uur, te doen eindigen. De hh. Knoora en Co. alhier en de heer J. v. d. Breggen Azn. te Waddingsveen zyn op de Pary- scho tentoonstelling bekroond, de eerste met een gouden medaille, de laatste met een bronzen voor hunne inzending van kaas. Voor de Haagsche Rechtbank stond gisteren terecht P. van O., gewezen klerk van den praktizyn Van G. te *s Hage, door wien tegen beklaagde een aanklacht was ingediend, waarbij ten laste werd gelegd het stelen van een volmacht. Het bleek uit de debatten dat die praktizyn, wanneer hij door een cliënt een volmacht liet onder- teekenen, tevens een contract met dezen sloot, waarbij de cliënt zich verbond, bij intrekking der volmacht, aan hem eene groote som gelds te betalen, cara door elk onderteekenaar (er waren er drie) der zoo genaamd «gestolen» volmacht f 1000. De President maakte er den praktizyn Van G. opmerkzaam op dat dit in strijd was met de wet en waarschuwde hem zich voortaan niet meer aan dergelijke wetsontduikingen schuldig te maken. Voor één van de getuigen a décharge was de be handeling dezer zaak een waar fortuintje. Die ge tuige had aan dien practizyn Van G. een stuk in handen gesteld, dat hij verklaarde niet dan tegen betaling van J 300 terug te kunnen krygen. De praktizyn Van G. verklaarde op dit punt door den president ondervraagd dat het stuk elk oogenblik ter beschikking van den eigenaar lag. De president raadde daarop den eigenaar aan zoo spoedig mogelyk van die bereidvaardigheid des hoe ren Van G. gebruik te maken en het stuk ten snelste terug te gaan halen. Drie getuigen a décharge, waaronder de heer Wig gen van Kerchem, verklaarde dat de tweede ge tuige a charge, de gewezen klerk van Van G., er op gebluft had, dat bij en niet beklaagde een aantal volmachten bij Van G. gestolen had, ook die waar van hier sprake is. Substituut-officier mr. Ort achtte het wettig en overtuigend bewezen, dat beklaagde het stuk ver wal hem betrof, hy er niets tegen had, daar hij liever mij genoegen wilde geven, dan zyne eigene wensohen in aanmerking nemen Ik zweeg, en mijne moeder sloeg geene enkele maal hare oogen naar mij op; in haar blik was misschien meer min achting dan treurigheid, meer toom dan smart. Ein delijk «Arme Camilla, ik vreesde het wel!” «Eindelyk hief zy de hand op, als om mij weg te zenden, en sprak nog eenige woorden, die ik nooit vergeten zal, die mij als een vloek in de ooren klinken. Uw vader verzet zich niet tegen dit onge- lijko huwelijk; maar weet dat, wat mij betreft, ik mijne toestemming niet geef, nooit geven zalDenk er nu over na, en beslis tegen den wil uwer moeder!” «Uwe moedervergeef mij dat ik zoo spreek stijfhoofdig gehecht aan wat zij wel- vnegelijkheid noemt, haat mij, houdt my misschien voor een dwaas, een verleider. Maar ik herinner my mijnen vader, zyne lessen, zijne fiere en onaf hankelijke ziel; zyn voorbeeld is mij eene wet. Welnu, denkende aan alles, waarvan gij om mijnent wil moest afstand doen, twijfelde ik soms aan u, aan mijzelven. En ik wenschte dat ge niet rijk, niet van aanzienlijke geboorte waart, omdat, zoo ge on bekend en arm waart, zooals ik, ik zou kunnen zeggen: Iemand liefhebben, die u niets heeft aan te bieden dan zyn naam, zal u geene smart, geene opoffering kosten! Maar gij, beter dan ik, edelmoe diger en beter «Ach! roep mij zoovele zaken, die ik gedacht en gehoopt heb, niet in de gedachten. Wij hebben ons beiden bedrogen, toen wij hoop koesterdenen nu nu is alles voorbij!” «Maar ben ik er nu niet om u te beschermen, wanneer zij, die u moesten beschermen u verlaten Ach voor u alleen te leven steeds u toebehooren 1” «Spreek zoo niet, ik mag u niet aanhooren Myne moeder, myne moeder! Een enkel woord van haar, scheidt ons voor eeuwig!” „Maar heb ik het woord van uwen vader niet?” „Het is onmogelijk!” En als verschrikt, door wat zij hoorde, en zelvy zeide, verwijderde Camilla zich, alsof zij wilde vluchten^ Intusschen was de duisternis steeds toegenomen; het laatste licht was verdwenen, en de donderwolken, die eerst in de verte dreven, breidden zich nu reeds boven hunne hoofden uit Maar zij hadden niets bemerkt van het dreigend aanzien der natuur, want in deze eerste ure van ongestoord samenzijn, hadden zij slechts gedacht, aan hetgeen hunne eigene ziel vervulde. Zy zwegen. Maar Gabrio zag plotseling op, toen hij de eerste windvlaag in de struiken hoorde rui- schen, en de kringen zag, die de eerste regendroppels maakten, op den effen waterspiegel der fontein; hij begon ongerust te worden voor Camilla: «Wij zijn ver van uw huis,” zeide hy. „Ja het is donker, en ’t is een schrikkelijk weer.” «Wees niet bang; als de avond valt, schijnt het

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2