Buitenlandsch Overzicht. BEURSBERICHT. wilde dieren te wunen. Den mensch vallen zy eerst aan, wanneer zy zieh in gevaar bevinden en door hem bedreigd worden, en in den regel verscheuren zij hem niet wanneer ze den smaak van menschen- vleeech nog niet kenijen. Betrekkelijk groot is het aantal personen, die onder de klaauwen van tijgors zijn geweest en genozen. Heeft het dier er echter eenmaal den smaak van beet, zoodat hij, volgens de Hindoes, „meuacheneter" geworden is, dan wil hij by na geen ander voedsel gebruiken. Drie jaren achtereen is een district in Br.-Indië verontrust door een tyger, die 24 menschen per jaar verslond. Om het land van tygers te bevryden, doet een snugger man het volgende middel aan do hand, dat een nabob uit Oude op wolven toepaste.. Hy bond de wolven, die hy ving en die de inlanders, weer houden door een bygeloovige vrees voor latere wraak, evenmin als de tijgers willen dooden, een luidklinkende bel om den halsden liet de dieren dan weer los. Zoo werd hunn^piadering reeds uit de verte aangekondigd en de wolf, die geen beest meer vangen kon, stierf van honger. Valken tegen postduiven. Men schynt in Duitschland zich bezig te houden met hot zoeken naar middelen om do onderlingo gemeenschap van de legerkorpsen des vijands dooi middel van post duiven te verhinderen of te belemmeren, en heeft voorgeslagen daarvoor valken te gebruiken. Of schoon nu uit den aard der zaak het slagen van zulk een middel hoogst twijfelachtig is, beproeft het Italiaansche ministerie van Oorlog een middel om die duiven tegen de valken te beschermen. Het is bekend, dat de Chineezen gewoon zijn aan de twee bovenste staartpennen van duiven zekere zeer vernuftig ingerichte en daarbij zeer lichte fluitjes te bevestigen, die, wanneer de dieren vliegen, een schel en langdurig gefluit doen hooren. De Revista mill- tare Italiana nu meldt, dat het ministerie een aantal zulke fluitjes heeft bekomen, en dat door den kapi tein G. Malagoli, belast met den dienst der post duiven by het leger, proeven zyn genomen, die, wat het schel on langdurig gefluit aanbelangt, vol komen de verwachte uitkomsten leverden. Men zal uu proefnemingen doen in de Alpenstreken, waar het van roofvogels krielt, ten einde uit te maken of die fluiten werkelijk in staat zijn de roofvogels op de vlucht te drijven. (A. d. N.) Zooals men weet, worden de zittingen van het Engelsche Parlement 's avonds gehouden, terwijl zij dikwyls een groot gedeelte van den nacjit voortduren. Het getal slapers onder de zittingen is dan ook meestal niet gering. Men heeft zelfs leden, die van het slapen een vaste gewoonte maken. Zoo bijv. de markies van Hartington. Zoodra de zitting begonnen is, zoekt deze een rustig plaatsje op, trekt zich den hoed diep in de oogen en is dan enkele minuten later in een geruste sluimering verzonken, f* Zelfs Gladstone kan niet altijd wakker blijven bij een vervelende redevoering zit hy met de armen over elkaar gekruist, terwijl hy het hoofd achter op zijn bank laat rusten, doch weldra valt hem dit knikkebollend op de borst. Als men wil zien, of de zitting belangrijk is geweest, heeft men slechts op te letten, of het overhemd van Gladstone verfrommeld is of nog glad zit. Zelfs de premier van het Kabinet, do markiea van Salisbury, doet wel eens een dutje en moest nog onlangs harde woorden hooren van lord Carnavon, omdat hy, terwijl deze aan het woord was, voort durend had geslapen. Niet lang gelodan ook bespeurde Bradlaugh, dat een zijner tegenstanders, tot wien bij een heftige redevoering hield, tegenover hem in diepen slaap zat verzonken. Dit gezioht deed zijn drilt nog meer stijgen. Verder tot hem het woord richtende, liet hy elk zijner argumenten voorafgaan door de woorden Indien do geachte afgevaardigde wakker is, moet ik hem opmerken'', of wol//Indien de geachte afgevaardigde niet weer is ingeslapen", enz. Een der leden, die trouw aanwezig is maar ook geregeld zit te slapen, is lord Temple, die daaraan den bijnaam heeft te danken van //den schoonen slaper" The sleeping beauty). Ook aan het publiek deeltzich somtijds de slaperigheid van de vergadering mede nu en dan moet iemand die op de tribune te hard snurkt verwijdert worden. Omtrent de slaapzucht van vroegere leden zyn mede verscheiden anecdoten bewaard gebleven. Eens toen een oude bepaling ter sprake kwam, volgens welke de nachtwakers van Londen verplicht waren overdag te slapen,* ten einde's nachts wakker te kunnen zijn, vroeg een jichtige baronet, of der gelijke bepaling ook niet verplichtend kon gesteld worden voor de Parlementsleden. Hijzelf, zeide hij, zou zich gaarne aan dergelyke wet onderwerpen. Een geducht slaper ook was lord North. Op zekeren avond beklom kolonel Barró het spreekge stoelte, om een redevoering te houden over marine aangelegenheden. «Dat zal vervelend worden," zei lord North tot zijn buurman^ //ik ben overtuigd dat hij de geheele geschiedenis van de Engelsche marine gaat ophalen, van den aanvang af, zonder sir Francis Drake of de onoverwinnelijke vloot te vergeten. Maak mij maar wakker, als hij ongeveer aan onzen tijd is De vriend deed zóó. „Hoe ver zijn wij?" vroeg de slaper, toen de ander hem wakker schudde. „Wij zijn aan den zeeslag van La Hogue." „Maar, mijn waarde vriend," riep lord North uit, „gij hebt mij een eeuw te vroeg gewekt." Eeu andere maai werd lord North door een van ziju tegenstanders gequalificeerd als „de staatsman" die ko,n slapen, terwijl hij bezig was zijn land ten gronde te richten." „Daar ik zóó hatelijke redevoeringen moet aan- hooren van mijn tegenstanders" antwoordde lord North, „zou het wreed zyn, mij te weigeren wat aan eiken veroordeelde wordt toegestaaneen nacht rust vóór de executie." Tegelijkertijd echter bewees hij, dat hij met een oog juister met een oor dicht geslapen had, door zijn aanvaller te overtuigen van het verkeerd aanhalen van een latijnschen schrijver bij de klassiek gevormde engelsche lords een zaak, die wat zeggen wil. {Tijd). Sedert 1876 heeft er in New-York, New-Yersey en andere punten van de Atlantische kust, zoo meldt men van daar, geen storm geheerscht die zooveel sclade te land en te water heeft aangericht als die, welke den lOden, llden en 12den Sept. die kusten heeft geteisterd. Mijlen en mijlen ver was het strand bezaaid met wrakhout van vergane schepen. Alleen te Lewis, Deleware, tolde men 17 gestrande schepen. De schade aan schepen en ladingen wordt aan de Delaware breakwater alleen op 5,000,000 doll. berekend, behalve hetgeen nog onbekend ia. Hoeveel menschenlevens er verloren zijn, is vooralsnog onbe kend. Negen loodsen, -die stoombooten van New- York in zee hadden gebracht, konden niet worden afgehaald, zoodat ze de reis mede moesten maken naar Europa. IJzeren pieren, sporen, badhuizen, hotels, kortom bijna alles is aan do kust verwoest. Doch niet alleen aan de kust, maar zelfs in de stad New-York steeg het water zoo hoog, dat vele kelders vol water liepen, waardoor groote schade is veroorzaakt. Gelukkig zijn er, zoo ver bekend is, geen menschenlevens aan land omgekomen. Men noemt die buitengewone hooge opstuwing van water een tidal wave, die met sterke oostelijke winden langs voornoemde kusten gewoonlijk zoo veel schade aanricht. Ook de Golf van Mexico maakt het door aanhoudende oostewinden aan de kusten van Texas, vooral in de maanden Maart enSedtem- ber, zeer gevaarlijk. Veie familiën begeven zich in die maanden naar hoogere plaatsen in het binnenland. Naar men uit Antwerpen aan de Verzekeringsbode schrijft is de ramp welke die stad heeft getroffen ook met het oog op het verzekeringswezen zeer opmer kelijk. Er is misschien geene stad waar vooral in arbeidskringen de verzekering tegen ongolukken zóó algemeen is. Behalve de „W'interthur" zijn er tal van andere binnen- en buitenlandsche Maatschappijen, die er dergelijke verzekeringen sluiten. Daaronder be kleedt ook eene in Nederland gevestigde Maatschappij, de „Eerste Nederlandsche op het Leven tegen Inva liditeit en Ongelukken," eene eerste plaats. Van het werkvolk in de dokkon is het overgroote deel by die Maatschappij, verzekerd, maar het toeval wilde, dat slechts een klein deel dier arbeiders tydens de ont ploffing aan het werk was. In de nabyheid van het kruitmagazijn stond echter een klein fabriekje waarin zich toen de ontploffing plaats had negen werklieden bevonden, allen bij do „Eersto Neder landsche" verzekerd. De slag was zóó hevig, dat van het gebouwtje letterlijk niets bleef staan en dat zelfs de machines welke er zich in bevonden verbrijzeld werden. Men dacht niet anders of alle werklieden zouden er het leven bij ingeschoten hebben. Dat was echter niet het geval. Van de negen kwamen acht bijna geheel ongedeerd van onder de puinhopen te voorschijn en slechts een werd vrij belangrijk ge kwetst. Dóar kwam die Maatschappij dus al heel goedkoop af. In eene dezer dagen te Londen versohenen bro chure worden zestig redonen aangegeven voor her vormingen in het Engelsche postwezen. Het kan niet ontkend worden, dat er nogal een en ander opmerkelijks in te berde gebracht wordt. Een brief bijv. uit Engeland naar de meeste Britscbe koloniën kost tweemaal meer dan oen die uit Duitschland of Frankrijk derwaarts verzonden wordt. VeleLon- densehe kooplieden en dagblad-redactiën laten daarom, zegt de schrijver, een groot deel van wat zij te ver zenden hobben naar verre landen in Frankrijk op de post doen; ééne firma spaart, meent hij te weten, daardoor 1300 p. st. in bet jaar uit. Een brief uit Nieuw-York naar Singapore over Engeland kost 2st., maar een brief enkel van Engeland naar Singapore kost 5 st. Van de Fidji- eilanden naar Engeland kost de frankeering 10 st.; van Engeland naar de Fidji-eilanden maar zes st. Waarom eene courant naar Australië óéu stuiver en troepen kampeerden by Tesi en Osimo. De kom- mandant van de pauselijke legermacht, ziende dat zij het hoofd zouden moeten bieden aan bekwamer en beter geoefende troepen, dacht den tijd te hebban om zich in Ancona te versehanzen, en er al zijne krachten te vereenigen; maar de Italianen trokken langs de kust, en snoden deu vijand den terugtocht af, en, na Castelfidardo bezet te hebben, noodzaakten zij hem om op denvl8den September slag te leveren. Vroeg in cleq morgen van dien dag voerde bij de samen vloeiing van de Musone, een jong en vurig vreem- delk^Je voorhoede van het pauselijke leger van de hoogst van Loreto tegen eene colonne Italiaansche bersnglieri. Deze, te gering in aantal zijnde, trekken aêhteruit, maar andere colonnes naderen, en er begint een hevige strijd aan den voet*van die heuvelen; voor eenigen r tyd is de uitslag twijfelachtig. Het zijn Belgen, Franschen en Oostenrijkers tegen Italianen. Zj weerstaan moedig den aanval van een sterkeren vyand, maar toen zij den jeugdigen bevelhebber zien vallen, geraken zij in verwarring^ en slepen in hunne vlucht de bataljons mede, die tot hunne hulp ge zonden waren, een enkel korps Oostenryksche jagers houdt stand om de vluchtelingen te beschermen. Het gelukt Lamoriciere slechts met yioeite, om zich met een dertigtal der zijnen in Anoona te werpen, waarop deze veldtocht spoedig geëindigd was. Hon- derdvyftig stukken geschut, en weinig minder dan vijfduizend soldaten bewaakten de vau alle be- noodigdheden wel votfrziene stad; maar het kanon deed zich van de zee en van de landzijde hooren. En de Italianen, die in weinige dagen van aïïe kanten aan snelden, deden een hevigen aanval. Zooals altijd warón de bersaglieri de eersten bij den aanval; de porta Pia wordt vijf malen genomen en verloren, eindelijk door hen behouden. Intusschen beschieten drie fregatten, die voor de haven geposteerd lagen het havenhoofd en den vuurtoren, en als een van dezelven, de Carlo Alberto stoutmoedig voorwaarts dringt, zijne veertig vuurmonden Laat spreken, beginnen de muren te wankelen, on alle verdere tegenstand wordt onmoge lijk. Men onderhandelt over de overgaaf; weldra worden de voorwaarden buiten de muren onderteekend de Italianen trekken Ancona binnen, en de vreemde bevelhebber, die hen zoo trotsch had veracht, is blijde, dat hij met krijgsmanseer mag aftrekken. In zijn eigen vaderland vergeten-, stierf hij kort daarna in oen afgelegen hoek van Bretagne. Weinige dagen daarna, den 3n October, begroette de bevrijde stad den-Italiaanachen koning binnen hare mu- rep. Vandaar beval VictorEmanuel aan het leger om on verwijld naar de Napolitaanscheprovinciesoptetrekken. De steeds waakzame en achterdochtige politiek hield de krijgsbewegingen in het oog, en, zich nog niet geheel overwonnen rekenende, trachtte zij don troon van den Bourbon weer op te richten. Derus- sische .ambassadeur bij het sardinische gouvernement was door den czar teruggeroepende eerste ministor te Berlijn keurde de stoute onderneming tegen zijn beschermeling aide keizerlijke raadslieden te Wee- nen, daarentegen, verheugden zich, daar zij van die nieuwe en gewaagde politiek, den ondergang ver wachtten van den overwinnaar van San Martino. Het was een -uur van angstige onzekerheid, toen de dag bladen berichtten, dat èr eene samenkomst had plaats gehad, tusscheu de keizers van Rusland en Frankrijk te Varsavia, en men wilde doen gelooven dat eene alliantie op til was tegen datzelfde Italië dat pas opgestaan, JÉ nu nog zóó onrustig was, dat zij het den verstooraer van den vrede der wereld noemden. Nog waren geen anderhalf jaar voorbijgegaan sedert de onafhankelijkheidsoorlog begonnen was, en reeds ver haastte de drang der omstandigheden den dag, waarop het nationale werk zijn laatsten triomf behalen zou. Het leger des konings trok intusschen met groote dagreizen het Napolitaansche grondgebied binnen. Garibaldi, die hen in het kamp bij Vulturno afwachtte, zond vol openhartig vertrouwen en brief aan Victor "Emanuel, waarin hij deze veelbeteekenende woorden schreef: „Daar uwe mqjesteit te Ancona is, moest zij over land qf over zee een reisje naar Napels doen." De onversaagde legeraanvoerder, volbloed republikein als hij was, bleef hardnekkiger dan ooit, vasthouden aan zijn plan, om nog andere overwin ningen aan het hoofd zijner strijders te behalen, en ook Rome en Venetië met het nieuwe Italië te ver eenigen; „wat de oppositie der diplomaten betreft, zeide hij, „die moet men overwinnen, door or zich doof voor te houden, en ze te laten schreeuwen." Wordt vervolgd.) WÊÊÊÊÊtÊÊÊKtt «en brief van hetzelfde gewicht vier shillings moet kosten begrijpt de schrijver met. Ettelijke Engel sche bladen meenen, dat hij zijn pleit gewonnen en bewezen heeft, dat hervormingen bepaald noodig zyn. Maatregelen tegen het gebruik van tabak bij kinderen. In verschillende Staten der Vereen. Staten van N.-Amerika is men er op bedacht, maatregelen te nemen om de gezondheid van kinderen tegen de nadeeligo uitwerking van de tabak te beschermen. In Connecticut is reeds eene wet afgekondigd, die aan [kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren bet gebruik van tabak verbiedt. In die wet zijn no" andere strenge bepalingen opgenomen. Zoo wordt aan een ieder die aan kinderen cigareften of tabak verkoopt, aflevert of ten geschenke geeft, eene boete opgelegd van hoogstens dol. 50, terwijl kinde ren beneden 16 jaren die op straat of in eene publieke plaats rookonde worden aangetroffen beboet worden met hoogstens dol. 7' {M. tegen vervalschingenz.) Weder is te New-York een pryskamp in het gom- kauwen gehouden, ditmaal om het meesterschap der wereldhij ging uit van de Tutti-frulti-club, en de prijs was een gouden dames-horloge. Tutti-frutti is de meest geliefde soort van „chewing-gum"men weet dat alle Amerikaa ische misses, van de hoogste tot de laagste klasse, de min of meer vieze, breiach- tige lijmstof met volharding kauwenditmaal waren echter de mededingsters meest uit de lagere klasse. Er waren tweeduizend dataes ingeschreven, ieder mocht een heer meebrengenieder ontving aan de kas een pijp steenharde gom, en met het fijnkauwen van deze, bij de tonen der muziek, begon de feeste lijkheid. Voordat de dans aanving, bestegen vijf jonge meisjes de tribune en het „prijskau wen" begon. Reeds na de derde pijp gom gaven drie der concur renten het op, dat wil z >ggen zij kregen kaakkramp en moesten naar huis gereden worden. De vierde kauwster bracht het tot zes pijpen de prijswinster kauwde niet minder dan 9Va pijp gom en verkreeg daarmede het gouden horloge en den fraaien titel van „charapion-gomkauwster der wereld". Do be kroonde van verloden jaar, die het .maar tot zeven pijpen bracht, vertoeft op dit oogenblik in het gek kenhuis. Uit Londen wordt dd. 27 Sept. gemeld Gister middag omstreeks 3 uur kon men, zoowat op het midden van den London-bridge, een ongeveer 18- jarig in een langen ulster gehuld meisje zien staan dat den Swan Pier met opmerkzame blikken gade sloeg. Terzelfder* tijd stiet vandaar een boot af, waarin drie of vier personen gezeten waren, terwijl op de landingsbrug zelf eenige journalisten met hunne notitieboekjes in de hand op- eti neergingen. Plotse ling wierp hot jonge meisje hoed en ulster af, sprong, in een eigen badcostuum, op de leuning der brug en voordat de constable, die aan deu andereu kant geposteerd was, de brug had kunnen oversteken, wa9 het meisje, miss Pinney, in de troebele en vuile golven van de Theeras verdwenen. Te gelijker tijd was ook een heer, die zicTi professor Tinney noemt, met zijn kleoren aan uit de boot in de Theems ge sprongen en deze hielp het meisje, toen het ongeveer twee seconden later weer aan do oppervlakte kwam, in de boot. Het was haar broer. In do Swan Inn maakten zij daarop toilet. Twee constables waren inmiddels buiten adem bij de landingsbrug gekomen, en toen men hun verklaarde, dat er hier slechts sprake was van het afleggen van een proef in de duik- kunst en niet van een poging tot zelfmoord, dropen zij hoofdschuddend over de dwaasheid der jeugd en met de juiste opmerking, dat dat toch niet „geheel in den haak" was, af. Dó hoogte van den sprong is ongeveer 45 voet. Daar de Engelsche bladen van de vergadering der Brit8ch association over de vrouwenkleoding, een topic oj the day maken, .willen wij er nog even op terugkomen. Mrs. Carmichael Scopes wilde niet tegen schoonheid of versiering opkomen, maar enkel het ongezonde, onzedelijke en leelijke bestrijden. Zij verdeelde de doenwaardige dingen in het vrouwen toilet in tweeërleide tijdolijk belachelijke of schadelijke, en de voortdurend verderfelijke. Tot de eerste categorie behoort iedere soort van cri noline, tournure, quene de Paris, opgebonden rok, trekbanden; iedere soort van dofmouw, lazaret mantel, strakke pélerine, forme visite, iedere sloep, ieder zwaar of wijd garnituur, als do vrijheid der vrouw belemmerend. //Een modieuse vrouw heeft aan haar beenon niet geooeg om to loopen; gaat zij een trap op, dan moet zij haar japon opnemen om or niet op te trappen; gaat zij een stoep af, dan heeft.zij een hand noodig om het vuilmakóft, of scheuren of haken te voorkomen; steekt, oen modderige straat over, dan moet zij beid® handen gebruiken en is hulpeloos." Zij is veroordeeld tot physische weerloosheid, gemis aan '"1" zwakte, anemie, etc. Voorts blij ven in de lange of wijde kleederen meer bacillen hangen en men kan er gemakkelijk mee inbrand vliegn. De blijvende nadeelen zijn erger. Vooreerst het ongelijk kleeden; over dag in bont en laken; 's avonds gedecolleteerd met een los omgeslagen feortie in een vochtige koude koets. Dan de hooge hakken; „geen vrouw die hooge hakken diaagt, heeft de volkomen beschikking over haar hersenen." Dan het corset, waarover alles reeds gezegd is. Wij vermeldden ook de tegenspraak, die Mrs. Carmichael Scopes op dit punt ondervond. Een der bladen had, in aansluiting hiermede, een artikel, dat interessanter was dan de geheele zitting, „over het schilderachtige in de kleeding." Vindt men dan werkelijk een dun middel zoo mooi? vraagt de schrijver. Werkelijk niet; niet alleen de schilders, maar de heeren in 't algemeen dweepen niet het meest met het dunste middel. Waarom dragen de vrouwen dan zulke nauwe corsetten? Alleen omdat de litteralituut ze geprezen heeft, en omdat de naaiers, haar kunst willende hoog houden, er op blijven aandringen. Als de vrou wen niet meer meenden mooier te zijn, door een nauw middel, zouden zij zich zoo sterk niet meer rijgen. En voor het opgeven van die meening zouden wel gronden zijn. Vooreerst wordt met zich inrijgen, de rug ronder; dit is onloochenbaar, precies in dezelfde verhouding als het middel inkrimpt. Dan lijdt in negen van de tien gevallen de neus er onder. Hij wordt niet rond, maar rood, en wie is schilderachtig met eeu rooden neus? Het is waar dat men den neus poederen kan, en dat gebeurt veel, maar een klein toeval, een voile, een zakdoek, een handschoen, brengt de ware kleur aan het licht, en het wollig uiterlijk vau een gepoudrederizde neuspunt is ook al niet mooi. Het is voor magere vrouwen met smalle schou ders en rechte houding niet moeielijk, zich schil derachtig te' kleeden; Sarah Bernhardt weet het wpl. Zij hebben alleen goedkoop© stoffen en hoe kige lijnen te vermijden; hoe rijker costuum, hoe beter het haar staat. Bont, brokaat, fluweel, pluche, tournure, dofmouwen, struisveerranden, alles is voor haar gemaakt, en dit alles kan door dé anderen slechts met voorzichtigheid gedragen worden on nog is het schilderachtige vaak ver ta zoeken. Zeer weinig schilderachtig zijn korte jacquetten in eeu andere kleur dan het kleed; zij schijnen de figuur in tweeën te snijden, met een scherpe, onnatuurlijke lijn. Het beste ls steeds oen geheel costuum uit een kleur. Dan helpen de lange loshangende mouwen, welke in golvende harmonische lijnen, die der figuur vervolgen. Het is inderdaad opmerkelijk, zoo gedis tingeerd, elegant, waardig, menig figuurtje er ineen eenvoudige ulster uitziet. Schilderachtig is zeker de boa, als hii goed gedragen wordt, om dezelfde verlenging der golvend harmonische lijn; en evenzoo de sleep, maar weer niet de halve sleep. Schilderachtig is ook mooi haar, maar niet schilderachtig is een stijf gere gen middel. Mocht men het bedenken! Een ander artikel, door dezoïfde vergadering geïnspireerd, stelt Mrs. Carmichael Scopes in een dwaas daglicht. Wat draagt Mrs. Scopes toch? vraagt de schrijver. Is haar japon tot op de knieën afgeknipt? Draagt zij geen tournure en geen corset? Zorgt zij wel dat haar zakdoek eu haar handschoenen hygiënisch onderzocht zijn Het blad heeft een dozijn groote couturiers en modistes laten interviewen. Hunne meening wa9, dat do kleeding over 't algemeen zeer ratiouoel, in 't geheel niet ongezond, en hoe langer hoe gracieuser wrfrdt. De dames rijgen zich over 't algemeen niet sterker dan zij verdragen kunnen; de hakken zijn niet buitensporig hoog, en zullen het niet weer worden ook: als sleepjaponnen toe vallig weer in de mode komen, zal men, ook weer de „pages", de „rideaux", en andere hulpmiddelen krijgen om ze op straat op te nemen. Dat tour nures nog steeds gedragen worden, moesten de lieden toegeven, maar zij vonden het zeer natuurlijk, dat wie zich niet „gestoffeerd" genoeg acht van nature, dit door kunst tracht aan te vullen. En de moraal van alle gesprekken was: „de dames kleeden zich om mooi te zijn, wij helpen hun daarin, wie zal daariu ooit verandering brengen?" Amst Gisteren zijn in Frankrijk de herstemmingen gehouden, welko beslissen over de samenstelling der nieuwe volksvertegenwoordiging. Bij de eerste stem ming werden gekozen 230 republikeinen en 160 conservatieven, monarchisten en Bonapartisten, ter wijl nog onvervuld bleven 186 zetels, van welke de republikeinen nu minstens 130 hopen te ver overen. De herstemmingen vallen doorgaans gunstig uit voor de republikeinen, omdat deze zich eerst dan aaneensluiten om samen tegen den antirepublikein op te «treden. Het sterkste kwam dit uit in 1885. Bij de eerste stemming werden toon gekozen 17" monarchisten en Bonapartisten en 129 republikeinen, doch by de tweede stemming bracht het dreigend gevaar de republikeinen weor bijeen, zoodat toen 242 republikeinen en 26 reactionairen werden gekozen. De meerderheid was toen den republikeinen weer verzekerd. Ook nu hopen de republikeineu op de meerder heid. Indien hun verwachting wordt vervuld, zullen de republikeinen in de nieuwe Kamer 360 leden tellen, terwyl de vereenigde oppositie over ongeveer 200 zetels beschikt. De verhouding tusschen de partijen blijft dan ongeveer dezelfdo als voorheen. De groote vraag is echter of ook de onderlinge verhouding tusschen de republikeinsche groepen dezelfde zal blijven, want in dit geval blyft de Kamer en de republikeinsche regeering even machte loos als gedurende de laatste jaren het geval was. Aan de „Kölnische" wordt uit Hamburg gemeld men beschouwo dit echter als een vorm dat de Czaar slechts twee dagen in Berlijn zal blijven. Den eersten dag wordt het Keizer-Alexander-regi- ment bezichtigd en den tweeden een jachtpartij ge houden. Do Czarin vergezelt haar man tot Kiel en keert van daar met de kinderen op deDerschawa over zee naar Potersburg terug; de reis naar Berlijn geschiedt door den Gzaar den volgenden dag alleen. Volgens de „Kölnische" wordt de Czaar Donderdag a. s. 10 dezer in de Duitsche hoofdstad verwacht. Het blad voegt er nog bij, dat de Russische Kroon prins zeer tevreden is over zijn reisje naar Hannover on hij niet naar de Parijsche tentoonstelling gaat èn de Czaar èn de Kroonprins waren tegen dit bezoek zoodat er nooit eigenlijk spraak van is geweest. Voor korten tijd werd het politiseerende publiek verrast door het bericht, dat de Porte voornemens was een nota aan de mogendheden te richten en deze daarin uit te noodigen, ten einde in Boelgarije geregelde toestanden, overeenkomstig het Berlijnscbe tractaat in het leven te roepen en ernstige gebeur- I tenissen te vermijden, prins Ferdinand van Coburg als vorst van Boelgarije te erkennen. Nauwelijks echter was dit bericht alom bekond, of uit Kon- l atantinopel werd gemeld, dat de Porte van het zenden eenor nota over Boelgarije aan de mogend heden afgezien had. f Langzamerhand werpt do houding der officieuse Oostenryksche en Duitsche pers eenig meerder licht over deze plotselinge wending in de Turksche politiek ten opzichte van Boelgarije. Het is vrij waarschijnlijk, dat Turkije niet uit eigen beweging op dit denkbeeld is gekomen. In den laatsten tijd moet de triple alliantie aanmerkelijk aan in vloed te Konstantinopol gewonnen hebben, waarvan I men een bevestiging ziet in het voorgenomen be- zoek van keizer Wilhelm aan den sultan. Oostenrijk schijnt thans het oogenblik gunstig te achten om l de netelige kwestie van vorst Ferdinands wettige verkiezing voor het tribunaal van Europa te bren gen, uit vrees dat Ruslands invloed, die met reu- j zenschreden voortgang maakt op het Balkan-schier- eiland, ten slotte ook Boelgarije vermeestert, zooals het reeds Servië en Montenegro heeft gewonnen en in Roemenië vasten voet heeft gezet. Verdient een officieus Duitsch-Oostenrijksch be richt geloof, dan heeft Oostenrijk evenwel niet zelve maar Engeland de kat de bellen aangebonden. Na vertrouwelijke gesprekken van den groot-vizier met den Britschen gezant White, toonden Turlcsche ministerraad en sultan zich gunstig gestemd voor het plan, tot Rusland zich er mede bemoeide en Abdoel Hamicl het een en ander deed weten, dat hem bewoog de Boelgaarsclie kwestie nog wat te lateu rusten. Na al hetgeen sedert jaren te Sofia is geschied, staat het toch vast dat Alexander III nimmer den Coburger als wettig gekozen vorst van Boelgarije zal erkennen. Te Weenen was de beurs Vrijdag zeer ontstemd wegens het gerucht, dat de Servische regenten had den besloten de gewezen koningin uit Servië te verwijderen. Dit is echter het geval nog niet. Wel is waar zijn wegens de halsstarrigheid van Nathalie de on derhandelingen afgebroken, maar verder zijn do regonten nog niet gegaan. Een beslissing zal niet wcyden genomen voor 13 October, de dag, waarop do Schupschina bijeenkomt. De leider der radicale partij Paschitsch zal dan zeker een groote rol spe len bij het besluit, dat de vergadering zal nemen. Van Paschitsch is hot bekend, dat hij een vijand van koning Milan is, maar overigens zijn de radi calen volstrekt niet allen gunstig gestemd voor de koningin, die door haar onverzettelijkheid en eer zucht ook reeds velen harer vrienden van zich be gint te vervreemden. AMSTERDAM. 7 October. 1 (Per Telegraaf.) iets lager. C^ortif. Arem- Binnenlandsche fondsen

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2