Buitenlandsch Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGEN BEURSBERICHT. ADVERTENTIE^ La Société Hollandaise de Maltose Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. Burgerlijke Stand. Zevenhuizen Ir- «ea handje vol ijrerwtrk weg uit het kraampje Tan een concurrent-bloedverwant Mr. Haas, uit Amsterdam, die ook in dezo als verdediger optrad, meende dat hier van diefstal geen sprake kon zijn, en stelde als cassatiemiddel voor: schending of verkeerde toepassing van art. 310 Strafrecht, in verband met art. 247, 211, 229 en 223 Strafford., omdat niettegenstaande de ontkentenis van bekl.. in het bg het arrest bevestigde vonnis het bestaan van het oogmerk om het goed weder rechtelijk toe te eigenen met geen enkel woord is gemotiveerd. De conclusie van het O. M. is op 4 Nov. a. s. bepaald. Er is weder een verslag verschenen over het Von delpark. Het verslag loopt over de drie afgeloopen jaren en bevat een overzicht over de verbeteringen, die het park in dien tijdkring heeft ondergaan. Met leedwezen bemerkt men uit het verslag, dat het be stuur van de gemeente Nieuwer-Amstel niet die medewerking ontvangt, waarop het zoo ten volle recht heeft. Het park ligt voor meer dan de helft op het N.-Amstels grondgebied maar dat is geen reden om het park in zijn bloei en ontwikkeling niet te ^steunen. Zoo beveelt dat gemeentebestuur de rioleering van de sloot langs den Amstelveenschen weg en noopt het park daardoor tot eene uitgaaf van 24.000. Onderhandelingen aangeknoopt om in het bezit te komon van goedkoop water tot het besproeien van de rijwegen en het begieten der bloemen, hebben tot niets geleid. Eene aanvraag den 20sten en 28sten Juni gedaan om aansluiting in de Kattenlaan, werd eenvoudig onbeantwoord gelaten. Het bestüur moet, helaas! klagen over verminde ring van inkomsten. Het onderhoud kost 25,000 'sjaars, en de jaarlijksche contributie is van ƒ9118 in 1879 gedaald tot 6859 in 1888, welke terug gang steeds toeneemt. Gelgk men weet, is het Vondelpark geheel tot stand gekomen uit vrijwillige bijdragen, en wordt het onderhouden uit de renten van een kapitaal, door schenkingen verkregen, uit de pacht der melkerij en van het pavilioen en verder uit de contributiën van leden, die daarvoor echter geen ander voorrecht ge nieten, dan gelegen is in het bewustzijn eene thans voor Amsterdam onmisbaar geworden en aan duizen den voldoening schenkende stichting te helpen in stand houden. De aan karpers zoo overrijke vijvers hebben dit jaar een aanmerkelijk verlies geleden. En door de warmte en voor de besproeiing was het water in de vijvers zoo zeer verminderd, dat in Juni de vijver achter de P. C. Hoofstraat opeens bedekt werd met tallooze doode viischen. Niet aan kwaadwillig heid was dit te wijten, zooals men eerst dacht, maar aan overmaat van aangroeiende vischbevolking in een vijver, waarvan het water verminderde. Het. verslag eindigt met een beroep op de offervaardigheid van Amstetdam's ingezetenen, die, waar het een zoo schoon doel beoogt zeker niet onverhoord zal blijven. Op den 21sten Juni van dit jaar nam een boer onder Oestgeest van een voorbijganger het vriende lijk aanbod aan, om te zamen de door den boer vervoerde 10 koeien naar het land te brengen. Het bekwam hem slecht want een paar dagen later op zijn land komende, vond de boer 9 in plaats van 10 koeien. Eene zwarte koe was verdwenen en bleek aan waren van den dauw; hij streek met de handen over hare haren, en beknorde haar vriendelijk, om dat zij zoo laat kwam. Laodice beefde over al hare leden, en kon zich nauwelijks staande houden. Zij wees hem, dat zij in drie dagen geen oogenblik gerust had, en hield zich aan zijnen arm vast, om haar kamertje naast het zijne te bereiken. Camilla intusschen, ziende dat het meisje niet meer bij de wieg zat, on denkende, dat zij een poosje was gaan rusten, nam hare plaats in bij het kranke kind. En, was het eene vermindering van koorts, of de nabijheid van de moeder, het scheen dat hij een uurtje slaap genoot; zijne ademhaling was ge regeld en rustig. Tegen den morgen kwam de dokter terug, die zeide, dat hij zeer tevreden was, en eenige giinstige teekens ontdekte; hij beval de grootste oplettendheid, en een eenvoudig geneesmiddel, dat het kind kon innemen; en toen hij heenging waren de ouders ge rust gesteld en vol hoop. Daar men Laodice niet op Campello zag terug komen, en ook niet begrijpen kon, waarom en wan neer zij was heengegaan, werd Liberata naar den meester gezonden, om naar haar te vragen; bitter bedroefd, antwoordde hij«Ge moet meneer en mevrouw bedanken, en hun zeggen, dat mijne dochter te bed ligt, ook zij heeft de koorts Het arme kind wil mij wijs maken, dat het niets te beteekenen heeft, en dat zij spoedig beter zal zijn; maar ik zie het maar al te wel! zij is dezelfde niet meer, boord van de stoomboot van Gorinchem op Hoosden voor 160 te zgn verkocht door een persoon, die gisteren voor de arrond.-rechtbank verscheen en die door verscheidene getuigen werd herkend als de be reidwillige helper." De beklaagde beweerde, dat de koe aan hem ten verkoop was toevertrouwd door een onbekende. Het was niet de eerste maal dat beklaagde eene koe had «gevonden." Op dit oogenblik ondergaat hy een hem wegens diefstal van eene koe door de Haagsche rechtbank opgelegde gevangenisstraf. Het Openb. Min. echter was met die willekeurige opheldering weinig tevreden en vorderde bekl.'s veroordeeling ter zake van diefstal van eene koe uit de weide, tot 2 jaren gevangenisstraf. Mr. A. L. C. Pabst betoogde, dat daar door het O. M. geen enkele rechtstreeksche bewijsgrond, doch slechts aanwijzingen waren aangevoerd het wettig bewys niet was geleverd, en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Onder den hoogdravenden titel van «De koning der Nederlandscbe dokwerkers", kondigt de Fall Mall Gazette de komst aan van den werkman Peter Sas te Londen. Een van de redacteurs van het radi cale blad, zocht den Rotterdamschen werkman ter stond op, ten einde van hem zei ven te vernemen, wat hem naar Londen bracht. De heer Sas heeft, zegt de Fall Mall Gaz.y al de eigenaardigheden zijner landgenooten. Hij is van gemiddelden leeftijd en hoogte, maar krachtig gebouwd en gespierd. Hij maakt een flinken en aangenamen indruk en spreekt vrij goed Engelaoh. De heer Sas deelde mede, dat hij naar Londen is gekomen met het doel, iets te vernemen van de wijze waarop de Engelsche Trade Unions werken, ten einde naar dat model de vereeniging van dokwerkers te Rotterdam te vormen, Zooals ge weet," zeide hij, «is onze vereeniging oen tak van die te Londen en wij vertrouwen eendrachtig te zullen werken, om zoodoende een beteren uitslag te verkrijgen. Op de vraag, hoe de werkstaking te Rotterdam ontstond, zeide Sas, dat het scheen alsof de Neder- landsche werklieden door het voorbeeld der Engel- schen waren aangemoedigd, te pogen lotsverbetering te vorkrijgen, «In hot begin zeide Sas worden wij ge holpen door de socialisten, die hunne zaal te onzer beschikking stelden, 'maar het publiek had daar niets mede op, daar het niet taet het doel en «de werk wijze der sooialisten instemt. Toon iemand mij vroeg waarom wij met de socialisten samengingen, ant woordde ik, dat zij de oenigon geweest waren om ons te gertioet te komen en te helpen, waarop deze persoon zeide, dat hij geld zou inzamelen tot onder steuning der arbeiders. Hij hielp ons dan ook voortreffelijk, maar hij is niet do eenige die ons steunde; ook de heer Asdonk, die als leider der socialisten grooten invloed heeft, stond de werk stakers met raad en daad bij. «Waarom hield gij geen optochten," vroeg de journalist. «Bijeenkomsten van meer dan 5 personen in de straten waren verboden, maar todh kon men niet zeggen, dat de politie over 't algemeen een on welwillende houding had aangenomen. Wei waren er vele politiebeambten, die do mannen onbeleefd zij is dezelfde niet meer!" En de oude man schudde troosteloos het hoofd. Het bericht van hare ziekte, vergrootte de onrust van de bewoners van Campello, maar zij wijdden hunne zorgen uitsluitend aan het kind. De moeder vleide zich soms, en moende hem te zien glimlachen, maar die schijnbare beterschap nam niet toe, de ziekte verergerde, eenige ongunstige verschijnselen vertoon den zich. Het lieve stemmetjó, dat zoo kort gele den pas geleerd had, om de dierbaarste namen te stamelen, begon nu te klagen en onsamenhangende woorden te fluisteren. Niemand begreep zijne een- toonige klachten; het scheen of zijn zieltje ongedul dig verlangdo, om naar den hemel terug te keeren. Het kleine lijfje was nu eens koud als gs, dan gloeide het als vuur; het was nu niet meer die onbewuste slaap, die een bewijs is, dat de ziekte voortwoekert; maar eene angstige trilling van de natuur, die be zwijkt, en van bet leven, dat vlucht. Misschien is er op aarde geen treffender schouw spel, dan een stervend kind, en niets smartelijker dan een leven dat bezwijkt, bij de eerste aanraking van de smart. Het is eene vlam, maar die, vóór zij hare helderheid heeft bereikt, in eene geheim zinnige duisternis verdwijnt. Maar noch Gabrio, noch Camilla hadden tot nog toe geloofd, aan wat hun hart van angst deed tril len. Op de eerste bedaardheid, was verwarring en schrik gevolgd; afgebroken en gezochte vragen wisselden elkaar af; vreemde^ liepen in en uit, behandelden, maar overigens was de invloed dar politie op den gang der werkstaking betrekkelijk gering. Tevens ging hij voort maak ik van de ge legenheid gebruik om de berichten der Engelsche bladen, dat de Rotterdamsche werkstakers zich aan ongeregeldheden schuldig maakten, tegen te spreken. Indien de politie te Londen eveneens zoo streng ware opgetreden, zou misschien de Londensche werk staking geheel anders zgn afgeloopen, maar toch zei hij ondanks de geheel verschillende houding der politie in beide steden, hebben wij beide onze eischen ingewilligd gezien. «Geweld is er van ónze zijde niet gepleegd," zei Sas. «Eens joegen vijftig agenten mét do sabel een troep rustige burgers uiteen. De mannon borgen zich toen in de naburige zijstraten maar zij keerden terug met stokken, ten einde zich te wreken. Op dit oogenblik kwam ik er bij en slaagde er in de mannen tot kalmte te brengen, daar ik hen verzekerde, dat ik mij geheel aan de beweging zou onttrekken, zoodia zij guweld pleegden. Dit was hot eerste en eenige geval, waarin geweld was te vreezen." «Trad ook iemand als bemiddelaar optusschenu en de reeders" vroeg de redacteur van de Pali Malt verder. «Neen. Bemiddelaars waren niet opgetreden. «De patroons lieten ons bij zich komen en ontvingen ons welwillend om de grieven der arbeiders te bespre ken, maar eerst toen oen vertegenwoordiger van de werkstakers in Engeland naar Rotterdam gekomen was, zagen zij op welke wijze zij aan hetgeen wij verlangden te geraoet konden komen. «Kortom aldus eindigde Sas onze overwin ning was volkomen, en gedurende mijn verblijf te Londen hoop ik die inlichtingen te verkrijgen, welke noodig zijn, om ze ook blijvend te maken." (HU.) De beroemde rechtsgeleerde Lodewijk Cartesius, die in 1418 te Padua leefde, was zoo tegen het gebruik van zijn tijd om zich bg begrafenissen door gehuurde zoogenaamde «tranenvrouwen" te laten oewoenen, dat hij in zijn testament uitdrukkelijk be schreef, dat er bij zijn dood vreugdbetuigingen moesten plaats hebben. Cartesius had lang aan podagra geleden en ging, met het oog op zijne gemaakte beschikkingen, van de volgende verstandige stolling uitAan zijn eJlea- dig, pijnlijk, gebrekkig lichaam verloor hij niet alleen niets, maar veeleer vond hij in hot graf rust en het einde van alle smarten door zijn ziekelijken toestand was hij zgn medemenschen reeds lang niet meer van nut en zijne erfgenamen wonnen door zijn overlijden eene aanzienlijke erfenis. Van oprechte menschen kon en mocht hij echter geen tranen of gekun stelde rouw verlangen. Daarom moesten zij in voor komen en kleeding alles weglaten wat maar in 't minst treurigheid kon verradenin geval daaraan niet voldaan werd, bepaalde hij zelfs boeten, die voor weldadighoidsgestichten besteed moesten worden* Zoo waren zijne erfgenamen er voor gevrijwaard, dat alle uitingen van tevredenheid en blijdschap over zijn dood hun kwalijk genomen konden worden. Do beschikking hoe zijn lijkstoet zijn moest was ook hoogst merkwaardig. Voor en achter de lijk kist moesten 500 muzikanten en zangers loopen en onder voorwendsel van hulp en troost te bieden, en maakten düs Ode verwarring nog grooter; het was nutteloos om het kind in eene andere kamer, naast die van zijne moeder te brongen; niemand in huis wilde een oogenblik rust nemen. De ongelukkige vrouw zat dag en nacht bij haar kind, en niemand dacht er aan, om haar van daar weg te vooren. Zwijgend en bleek dwaalde Gabrio rond, tusschen al die treurige en bezige menschen; hij wist niets te doen, liep de ledige kamers door, nu boven, dan beneden; hij werd ongeduldig als iemand een half nieuwsgierige medelijden toonde, of hulp aanbood, of zelfs ijan hoop durfde spreken. Als demarchese Francesco, of zelfs Camilla hem met van tranen ge zwollen oogen ondervroeg, haalde hij de schouders op, zeide dat al die vrees overdreven was; en de wobrden van den dokter persten hem een medelij- denden glimlach af. Maar den volgenden dag, zond hij naar een dorp in de nabijheid' om een anderen dokter, met wien hij nog had school gegaan; en toen deze gekomen was, werd Gabrio bijna boos, toen hij zeide, dat er beterschap to verwachten was. .Hij wilde ook aan oen van de beste dokters in Milaan schrijven, die bizonder zijn werk maakte van kinderziekten. De beroemde man aarzelde niet, maar kwam, reeds den volgenden morgen, met da zuster van Gabrio naar Campello. (Wordt vervolgd.) vroolijke stukjes doen hooren en aan elk hunner moest daarvoor een halve dukaat betaald worden, omdat die arme lieden bij andere begrafenissen niets verdienden. De geestelijkheid moest in pon tificaal aan den optocht deelnemen, doch niet met kruis en paternoster, maar met bloemen en kran sen in de hand. De heremieten bleven alleen van den stoet uitgesloten, omdat hun sombere kleeding een te groot contrast met den vroolijken lijkstoet zou opleveren. Voor het achterwege laten van missen en lijkzan- gen vermaakto hij aan de geestelijke orden en kloos ters aanzienlijke legaten. De lijkkist moest groen geschilderd zijn en door twaalf in 't groen gekleede jonge meisjps gedragen worden, die daarvoor elk 509 zechinen ais bruids schat kregen. Daarmede hoopte hij als vrijgezel zijn schuld* aan den Staat af te doen, jegens welke het bevorderen van huwelijken een heilige plicht is. Voor 't overige was zijn testament zoo volkomen in den wettelgken vorm als van een bekwaan advo caat slechts te verwachten was, zoodat het niet mogelijk was het als niet geldig te vorklaren. Dat er in Padua niet weinig ora"gelachen werd, valt nauwlijks te betwijfelendus werd ook van dien kant de laatste wil van Cartesius, om met vreugde hegraven to worden, getrouw nagekomen. Zondagsblad Bij de afdeeling «kleeding" der Parijsche ten toonstelling is het opmerkelijk, hoe bijna ieder onder deel' van dit kunstrak aan de fabrikatie in 't groot is ten prooi gevallen. Schoenen, laarzen, muiltjes en pantoffels, hoeden en mutsen, linnengoed en corset- ten, worden in 't groot met stoom gemaakt; alle individualiteit, alle kunst is dus eruit verdwenen. Het huis Fanien fils ainé bv. in schoenen, heeft in Pas de-Calais vier stoomfabrieken, waar 1500 per sonen werk vinden; er wordt zooveel geproduceerd, dat jaailijks 3500 paar leesten vernieuwd moeten worden; drie vierden der schoenen is voor uitvoer bestemd. De huizen in costumes en modes hebben voor de fabrikatie machinerieën noodig, maar het snit is in elk geval individueel. Het huis La Belle Jardinïère heeft, om het vele machinewerk, slechts 6000 werk lieden in dienst, maar daarentegen 1500 employés en coupeurs; het levert jaarlijks drie millioen klee- dingstukken af, of bijna tien duizend per dag. Een gevolg van de uitbroiding der groote maga zijnen is, dat do meeste firma's zich in eene specia liteit terugtrekkendo firma Redfern levert niets dan amazones, mantels en wandelcostnumhet huis Sutton (door een Engelschman gesticht, maar thans in handen der HH. Mouillet, Maréchal en Malanne) niets dan livreien; dit is dan ook het eenige middel om het afleveren van veel met het behouden van oen artis tiek cachet te doen samengaan. Koning Carlos I heeft reeds de Regeering over Portugal aanvaard. Zoodra koning Lodewijk den adem had uitgeblazen, keerde de koningin, die haar ge- tot het laatste oogenblik getrouw heeft verpleegd, aich tot haar oudsten zoon en zeideDe koning is dood, leve de koning I Ik geef u mijn zegen en hoop, dat gij steeds een even goed koning zult zjjn, als gij een goede zoon zijt geweest.» Pen volgenden dag verscheen in de staatsconrant een proolamatio, waarin Carlos ter openbare kennis brengt, dat hg de regeering beeft aanvaard en deze zal voeren overeenkomstig het voorbeeld, hem door zijn vader gegeven. „Volgons de grondwet» zegt de koning „ben ik nu mgn vader, na eon geluk- kige regeering van 28 jaren ontjjdig ia weggerukt, geroepen' om het koninkrgk Portugal te besturen. Ten einde mijn plichten goed te kunnen vervullen, zal ik kracht putten uit da tradities, welke mgn vader mij nalaat.» Pe president-minister, de heer Da Castro, bood terstond den koning het ontslag van het geheele kabinet aan. Don Carlos weigerde echter dit aan te nemen, daar hg niet voornemens is een andere staat kunde te volgen dan zgn vader. De verkiezingen, welke de regeering eerst wilde uitstellen, zgn Zondag toch doorgegaan. Voor zoover de uitslag bekend is, wordt daardoor geen wijziging gebreobt in den politieken toestand en kan de regeering ook op een voldoende liberale meerderheid in de nieuwe Kamer rekenen. De Cortez zullen nu zoo spoedig mogelgk worden hgeongeroepen, opdat de nieuwe koning den eed op de grondwet aflegge. Het eerste besluit, hetwelk Carlos teokende, was het uitschrijven van een natio- nalen rouw over zgn vader gedurende drie maanden. Het stoffelijk overschot van den overleden vorst is terstond gebalsemd en zal van Cnsoaes worden over gebracht naar Belem, waar het in de kerk zal worden er bezichtiging gesteld. Met groote plechtigheid zal het ljjk das koning» du in het Pantheon te Lissabon worden bijgezet. De overleden koning dom Luiz I, geboren in 1838 uit het huwelgk vu de koningin Maria da Gloria, met den hertog Ferdinand van Saksen Coburg. In 1861 volgde hij zijn broeder dom Pedro V, die zgne gemalin na dertien mauden door den dood verloor en wiens huwelijk kinderloos gebleven is, als koning op. Hij vond het land in vele opzichten in zeer ongunstigeu toestand. Na zijne regeering begonnen te hebben met verscheidene gewichtige hervormingen, zooals de invoering van het tiendeelige stelsel vau maten en gewichten, de opheffing der pas poorten, de afschaffing der slaverng in de Portu- geesche bezittingen, was hot zgn streven ook 's lands financiën te verbeteren. De eerste maatregel van dien aard was in zijn persoonlijk nadeel: hij ver minderde nameigk de civiele lijst. Geheel rustig was zijne regeering niet. Te Lis sabon braken onlusten uit, toen de koning het aantal afgevaardigden dacht te verminderen, en bij don verkoop der geestelijke goederen, die de finan- cieele hervormingen moest voltooien, dreigde eene revolutie uit te barsten. Lugen tijd ook waren de ministericn van korten duur. De binnenlandsche staatkunde scheen de eene wisseling van Kabinet na de andere noodig te maken. Dit alles belette den koning het werk der hervorming, dat hij zich gedacht had, voort te zetten. In 1868, toen eene revolutie in Spanje ontstond, ten gevolge waarvan Isabella II de kroon verloor, werd aan d.om Luiz het aanbod gedaan om de kroon van Spanje met de zijne te vereenigen, en alzoo het Iberische koninkrijk te vormen. Hij wees het aanbod van de hand. Hij verwachtte voor Portugal geen heil van die vereeniging. Hij zag in, meende men, dat Spanje, als het grootere land, het over- wmnde element zou worden ten nadeele van het lamf, welks kroon bij erfdeel op zijn hoofd was overgegaan. Dom Luiz was een geletterd koning. Van Shake speare heeft hg eene bijzondere studie gemaakt. In 1877 gaf hg eene v (Staling van Hamlet, in 1880 rail tie Merchant of Venice. Niet lang vóór zgn dood zag ook eene vertaling van Richard III van zgne hand het licht Hg ontving gaarne personen van groote letter kundige verdienste ten paleize, en niet zelden las hg hun brokstukken voor uit de door hem vertaalde werken van den grooten JSngelschen dichter. Hij was in 1862 gehuwd met Maria Pia, dochter vu koning Victor Emmanuel. Twee zoons ziju uit dit huwelijk geboren; de oudste, die thans den troon beklommen heeft onder den naam van dom Carlos I is voor twee jaren gehuwd met prinses Amélie, dochter van den graaf van Pargs. De tweede zoon is de hertog van Oporto. Do Duitsche Keizer heeft voor zijn vertrek naar Italië, Griekenland en Turkgo de troonrede, waarmee de Rijksdag zal worden geopend, goedgekeurd. Deze zal door den Minister Böttioher worden voorgelozen, daar ook Bismarck dan nog niet te Berlijn is, en zich in vorm en inhoud bepalen tot zaken. De Rijkskanselier wordt echter spoediger van Friedrichs- ruh terug verwacht dau men meende, de „Post» spreekt althans vau 25 dezer, en het kan wel zijn, dat de Keizer den Rgkskanselier verzocht hoeft om bg de Rijksdagzaken een oog in 't zeil te houden, nu Z. M. op reis is. De voorspellingen van Bis- raareks gaan en komen komen echter weinig uit, daar de Rgkskanselier zich niet gaarne aan een be paalden tgd bindt en met het oog op zgn go- zondheid ook moeilijk binden kan. Wat de begrooting betreft, worden de volgende bijzonderheden meegedeeld. De uitgaven bedragen in ronde getallen 1209 millioen M. Daaronder zijn 278 millioen aan éénmaal voorkomende buitenge wone uitgaven, tot dekking waarvan, behalve de verwachte overschotten dor belastingen, een bijzon dere leening van 267 millioen gevorderd wordt. De voornaamste buitengowone uitgaven zijn 140 millioen voor het leger en 31 millioen voor de vloot. De voor ééns voorkomende posten in het budget dor gewone uitgaven beloopen ongeveer. 81 millioen M. meerendeels ook voor de legerbegrooting. Bg de begrooting der uitgaven wordt op een bestendig toenemende opbrengst der inkomende rechten, maar op een nog lager bedrag der snikerbelasting ge rekend. De werkzaamheid van Léon Say om een conser vatieve republikeinsohe partij in de Fransobe Kamer te maken, sobijnt niet veel succes te hebben. De bekende publioist John Lemoinne, lid van den Senaat, Jaat zieh over de verzoening en samenwer king van de middenpartij aldus uit„De republi keinsohe partij moet zioh aaneonsluiten en alleen staat maken op zichzelf. Zij moet uit zichzelf ver standig en gematigd zijn en moet de gematigd heid en verstandigheid der anderen buiten spel laten. Men zou baar die te duur doen betalen. Voorzeker, men moet haar aanraden, haar op het hart drukken bg de toepassing der bestaand» wetten gematigd te werk te gaan, maar juist die bestaande wetten zal men haar vragen op te offeren, en dat kan zij niet doen. De laatste Kamer heeft twee belangrijke wetten nagelaten: de schoolwet en de legerwet. Men boude zich overtuigd, dat deze de toetssteen zullen zgn. Wij zollen de eersten zijn om met alle bezadigde lieden Regeering en overheden de grootste kiesehheid en de grootste voorzichtigheid bij de uitvoering dezer nieuwe wetten aan te raden. Ongelukkig zijn wij overtuigd, dat men wijziging van die wetten zelf verlangen zal, en dan zullen, wij vreezen het maar al te zeer, alle droomen van verzoening en schikking tusschen de middenpartijen verdwijnen.» van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 8.25. Geïmporteerd fust 8.30. Januari-levering 8.25, Februari- Maart-en Aprü- levering 8.20, November- en December-levering 8.25. 6 AMSTERDAM, 22 October. >(Per Telegraaf Binnenlandsche fondsen iets flauwer. Industrieele soorten algemeen lager. Buitenlandsche mede iets flauwer. GEBOREN19 Oct. Margareth» Johanna Aletta, onder® M. IJaaelatijn en J. W, ran den Berg. 20. Ednard, ouders E. T. J. Hoskyn en A. Visser. Neeltje, ouders H. Zand- voort en A. Keij. Helena Cornelia, ouders C. ran den Hondel en J. C. Nieowtuhuisen. - Maria, ouders H. van Kempen en C. P. de Beun. 21. Josina, ouders A. Bijland eu C. A. van der Ree. 22. Adriana Clasina Elisabeth, ouders J. J. Bik en B. J. Kerper. Elisabeth Maria, ouders C. de Jong en H. van Buuren. Johanna, ouders P. J. van der Kleijn en L M. Hornis. Maria, ouders N. van der Pool en M. van Heek. OVERLEDEN 20 Oct. N. Lequin, 53 i. - 21. W« L. den Edel, 2 m. GEBORENNiesje, ouders A. Both en W. Baas. Anna Maria, oaders D. S<^L en P. M. de Grasff. Cornells, ouders C'. van Leeuwen en E. Verhoef. VERLEDEN j A. Strijdhorst, 61 j. M. van der Ben, 1 j. GEHL'WI): C. Hofman en M. Zevenhuizen. Bevallen van een Zoon, A. HOSKIJN Visser. Gouda, 20 October '89. Voor de vele hartelijke bewijzen van belangstelling, mij op mgn Negeutigstea Ver jaardag gebracht, betuig ik mijnen innigen dank, J. B. vak CATZ. Gouda22 October 1889. (Soc'c anonm») te Bergen-op-Zoom. De Maltose werd bekroond Op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen A°. 1885 met den Gouden Medaille- Op de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam A°. 1887 met den Gouden Medaille. Op de Wereldtentoonstelling te Brussel A°. 1888 met 2 Eere. Diploma's en 1 Gouden Medaille. Op de tentoonstelling te Bolsward, A. 1889 met den 'gouden Medaille. Het gebruik van de Maltose in de Bier brouwerij is geregeld bjj Ko^ Besluit No. 186 dd. 18 December 1886. v v Met vrucht en voordeel wordt de MtsUo- Sucre en Blanke Maltose toegepast in de Kodf-, Banket- en ■Sutl-erbakkerij. Generaal-Agent De Directeur, C. BREDAEL, Breda. C. J. C. HOOGENDIJK.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2