BINNENLAND. 1 Daarenboven ljjden de adressen byna alle aan groote overdryving. Indien b.v. het Goudsche in de Kamer komt, dan zullen de leden, «die tocb ook geacht mogen worden geen .vreemdelingen te zyn in de staatkundige geschiedenis van onzen tijd, zeker vragen «Ernst of kortswjjl Leerplicht moet nood zakelijk in de schoolwet staan, zegt men thansmaar gij, liberalen, hebt jaren lang de meerderheid gehad, onze beide schoolwetten zjjn van 0 afkomstig, waarom hebt gij dan niet den leerplicht daarin opgenomen Het is thans voor het eerst, dat de liberalen in de Tweede Kamer uitoppositie tegen de tegenpartij zich als één man in beginsel vóór den leerplicht verklaard hebben, maar leert niet de onder vinding dat dit niets bewijst en dat dezelfde partij, weder regeering geworden, voorwendsels genoeg kan vinden om de toepassing van dit beginsel voorshands te verschuiven V Eene kleine i vergrooting van het aantal leerlingen in de klassen, verplichte schoolgeldheffing van een paar dubbeltjes 's maands enz. hoe af keu- ringswaardig op zich zelf zullen zeker niet het volksonderwijs ten ernstige bedreigen. Indien men deze adressen leest, krijgt men den indruk, dat eenige snoodaards het toege legd hebben op het leven der openbare school, terwijl de waarheid is dat eenige libe rale vaderlandslievende mannen, met een bloedend hart doch door plichtsgevoel gedre ven, enkele offers hebben gebracht ten einde te gemoet te komen aan niet uit de lucht gegrepen bezwaren van andere ernstige en vaderlandslievende mannen van andere richting, die insgelijks hun overtuiging geweld aan deden en hun eischen zoo laag mogelijk stemden om tot een draaglijk verdrag te komen. Het bovenstaande hadden wij geschreven, toen ons in handen kwam de N. Rott. Courant van Zaterag), dat een artikel van prof. R. Fruin bevat, geheel geschreven in onzen geest. Daarheen verwijzen wjj onze lezers, die in deze zaak belangstellen. Wat wjj meenen en gevoelen, wordt daarin beter gezegd dan wij het zouden kunnen doen. Waardeering verdient een liberaal als deze, die niet uit vrees voor verkeerde beoordeeling of tijdelijke impopulariteit onder de zijnen openhartig zegt, wat hij over deze gewichtige quaestie denkt. Zijn bezadigd woord verdient gezette overweging. GOUDA, 28 October 188*9. Donderdag is te Verviers voor de correctioneele rechtbank behandeld een proces van de administratie der invoerrechten en accijnzen tegen zekeren heer Meyers, wegens frauduleuzen invoer van alcohol it Duitschland. De eisqh strekt tot betaling van: fr. 439,920 wegens niet betaald invoerrecht; b. ;r. 4,399,200 wegens boete ten bedrage van het tien voudige van het niet betaalde recht; c.»fr. 93,600, lijnde do waarde der gesmokkelde waren, en d. tr. 355,160, zijnde de waarde der middelen van ervoer, yoor het smokkelen gebezigd, of te zamen fjr. 5,287,880. I Eene doeltreffende straf! en een waardig tegeu- anger van het vonnis, dat een misdadiger ter dood eroordeelde, vervolgens tot levenslange gevangenis straf en daarna tot het plaatsen onder politie toezicht gedurende 10 jaren. De beklaagde was tjir terechtzitting aanwezig, maar de behandeling der zaak kon wegens de noodzakelijkheid eener nadere instructie geen voortgang hebben. De fraude is gepleegd door middel van blikken bussen, welke ie heetten te bevatten; uit de getaxeerde waarde er gesmokkelde waar blijkt, dat de ambtenaren te erviers ook al niet zeer scherp toezien. Onder den titel: //Het Vlaamsoh voor de recht bank", verhaalt het Handelsblad van Antwerpen het volgende omtrent eone terechtzitting der correc- tijoneele rechtbank te Brussel. De beklaagde is een Limburger, die geen Fransch verstaat, de bestolene een Waalsch horlogemaker, die geen Vlaarasch verstaat en zijne verklaring als getuige in het Fransch aflegt. De advocaat, de hoer Féron, spreekt geen Vlaamsch en vraagt onmiddellijke invrijheidstelling in het Fransch, wélke conclusie het openbaar ministerie in het Vlaamsch bestrijdt. Iucidenteel beslist de rechtbank in| het Fransch tot verwerping der conclusie van den vordediger. ,Nu moot de bestolene, van wiens verklaring de beklaagde niets verstaan heeft, weder onder eede worden gehoord, maar nu met behulp van oen. tolk, daar de beklaagde, overeenkomstig he{t bij de wet toegekend recht van keuze, de zaak in het Vlaarasch behandeld Wilde zien. In die taal werd ook hot requisitoir uitgesproken, maar de vordediger pleitte, nadat de beklaagde daarin had toegestemd, iu het Fransch. Eindelijk zou de recht bank iu het Vlaamsch uitspraak doen, maar daar de voorzitter deze taal niet voldoende machtig is, gaf hij de leiding over aan den rechter Behaegel. Men heeft in de geneeskunde vernuftige toe stellen uitgedacht, met behulp waarvan men lij ders aan asthma au teringachtige personen mot samengepèrste lucht behandelt, en zoo is de aero- tholrapie ontstaan. Maar nu heeft dr. Lindley, te New-York, er op gewezen, dat de natuur-zelve samengedrukte lucht ter beschikking van belang hebbenden heeft gesteld, zonder dat er de me chanica bij behoeft te pas te komen. Alleen moet men er eene reis voor doen, doch dit schrikt natuurlijk geen Amerikanen af. Genoemde geleerde zet zijne patiënten niet onder glazen klokken ufet samengeperste lucht, doch zendt hen, op hunne kosten wel te verstaan, naar een van die vrij zeldzame landstreken, welke aantnerkelijk lager liggen dan het vlak der zee eu I waar dus de drukking van den dampkring gropter is. De voornaamste dezer plaatsen zijn de vallei van den Jordaan, die 1200 voet beneden het j zeevlak ligtde oevers der Caspische zee, op 1225 voet; het jneer Asscl, in Abessynië, op 760 voet; de oase van Scivuh, in dewoestgu van Lybië, op 120 voet;de oase Araj, in die. zelfde woestijn, op 266 voet; de arroyo del Muerto, in California, op 225 voetde vallei van Conohilla, in Californië, op 268 voet beneden den zeespiegel, enz. Nu is het wel te vreezen, dat deze opsomming de asthma-lijders der oude wereld niet erg zal aanmoedigen er de reis op te wagen, want Abes synië en de Lybische woestijn zijn toch maar herstellingsoorden van twijfelachtige veiligheid. Merkwaardig blijft het evenwel, #at de opper* vlakte van den aardbol hier en daar, b.v. in het Jordaandal, diepten heeft, waarin een Eiffeltoren geheel verzinkt. Een hond, die telephoneoren kan, of het al* thans vrij gauw zal leeren, is Jimmyhet huisdier van een mijn-ingenieur, die nabij Glasgow zijn kantoor heeft. De hond was hem door een vriend ten geschenke gegeven en deze vroeg op zekeren dag door de telephoon, hoe Jimmy het maakte. //Uitstekend" was het antwoord. //Hij ligt juist aan mijn voeten, ik zal hem optillen om te zien of hij uw stem herkent." Dit gebeurde en de vroegere eigenaar riep door den draad //Hallo Jimmy f" Jimmy scheen het verstaan te hebben, want pauwlijks was hij op de grond gezet of hij rende de deur uit naar de woning van zgn ouden baas, djen hij met vroolgk geblaf te gemoet sprong. De Londensche correspondent van een Duitsch blad weet een \ermakelijk voorval te verhalen, dat eenigen tijd geleden in het parlement van Nieuw- Zeeland zou hebben plaats gehad. Het parlement behandelde eene nieuwe wet, die zoo zeer de aan dacht der volksvertegenwoordigers bezig hield of waarvan de behandeling door de oppositiepartij zoodanig [vertraagd werd, dat ten laatste ook de hardnekkigste verdedigers der regeering slaap kregen. Op zekeren nacht hield een zwaargeladen wagen voor het parlementsgebouw op. De wagen bevatte dekens, matrassen en kussens voor 30 leden der regeeringspartij. In alle stilte werd het beddengoed in het gebouw gesmokkeld en in de kamera der vertegenwoordigers verborgen, welke daarna zorg vuldig gesloten werden. Op deze wgs hoopten de verdedigers der belangen des vaderlands het nuttige met het aangename te kunnen vereenigen. De heoren hadden echter buiten de oppositie gerekend. Twee leden daarvan hadden lont geroken, klommen, door de duisternis begunstigd, door een venster in de kantoren en wierpen de 90 stuks raatrassen, kussens en dekens in de vertrekken der oppositieleden over. Natuurlijk werd deze krijgsmanoeuvre weldra ontdekt, maar do oppositie wilde haar buit niet teruggeven, voor de vijand beloofd had, ze dadeljjk naar do firma, waar ze gekocht waren, terug te zenden. Een Oostenrijker, de heer Siersch, directeur der dynaraietfabriek te Presburg, heeft de .menschheid aan zich verplicht door de samenstelling van eene ontplofbare stof, ecrasiet gedoopt, die dynamiet, meli- niet enz. enz. in verwoestende kracht ver overtreft. Bij eene proefi te Pola werden drie aan elkander niet, omdat de vrijheid en de zedelijke onafhanke lijkheid, die dagelijks meer doordringen in het leven der volkereft en natiën, voor hem de geest en het licht van het christendom zijn. Zijne rtudies en deze dagelijksche kwellingen, die hem deu slaap en de kalmte ontnam, hadden zijne gezondheid geknakt, zooals een droge kuch hem duidelijk deed bemerken. Op zekeren dag kreeg hij een brief, met het bisschoppelijke zegel, waarin hem bevolen i werd, om binnen drie dagen voor de curie te verschijnen. Het verbaasde hem wei eenigszins, doch verontrustte hem niet; hij begreep wel, wat de oorzaak was, van die onverwachte oproeping, en, verwondórd, dat hij nog vijanden had, die zijner gedachteh, glimlachte hij treurig, en zeide; «Ik zal morgen vertrekken." Het was in het midden van December; het was guur, de natuur was even treurig en droevig als zijne gedachten. Op de toppen der Alpen, die hij te voet moest overtrekken, blies een sterke noor- dewind; de verdere reis legde hij af op eene open kar, onder eene sneeuwjacht, die den ganschen dag niet ophield. Toen hij bij de eerste huizen van de stad kwam, voelde hij zich zóó vermoeid en afgemat, d»it hij lijever in eene ellendige herberg in de voor stad wilde blijven; en nadat hij zich bij het keuken vuur gedroogd had, ging hij naar het sombere ka mertje, dat hem was aangewezen, en legde zich te bed. Deh volgenden morgen haastte hij zich, om naar de purie te gaan, daar hij verlangde, om ten minjate mot zijn bisschop te sproken, die hem steeds metl goedheid en. toegevendheid behandeld had. hjtaar toen hij aan het paleis gekomen was, liet mep hem eerst lang wachten, en toen werd hem ge zegd, dat raonsignore ziek was, maar, dat in zijne plaats monsignor de vicaris hem audiëntie geven zou. De abt volgde den welgedanen kamerdienaar, die hem! de boodschap bracht. Zijne vrees had hem niet bedrogen. De, laster, de achterdocht, misschien ook de nijd van hen, wien het reeds vroeger gelukt was, om pem bij zijne superieuren in oon kwaad daglicht te sjtellen, begonnen hem weder lagen te leggen; zij Wilden hem, zoo mogelijk, in het ongeluk storten. Mlonsignore ontving hem met groote deftigheid, en gaf nem door een teekeu te verstaan, dat hij mocht "gaan zitten. Toen qprak de vicaris het eerst, en uit zijne wijdloopige frases bleek alles, wat hij, niet ver moedde, maar voor zeker hield; vooral sprak hij van de gehechtheid van den abt aan eene welbekende partij onder de geestelijkheid, die zich reeds ernstige berispingen van de zijde van het kerkelijke gezag had op den hals gehaald. En op een bitterzoeten toon, eindigde hij, met te zeggendat hij verwachtte, dat de apt spoedig en openlijk zijne onderteekening van een bekend adres, zou terug nemen; indien hij het niet deed, en zoo hij niet openlijk brak, met sommige onwaardige en gevaarlijke vrieftden, zou men, na deze waarschuwing, zwaardere straffen op hem moeten toe- passei; zooals de kerkelijke tucht niet alleen aanraadt, maar i Uitdrukkelijk aanbeveelt. De abt wilde antwoorden, maar het antwoord be stierf op zijne lippen, en hij fluisterde oenige woor- dpn, die noch eene verontschuldiging noch eene tegenwerping waren. En monsignore stond op, maar veel trotscher dan te voren, groette hem oven met de hand, ed ging toen heen. Later bevond de abt zich in een hoek van eene berookte koffiekamer; hij was verstoord en ontevreden op zichzelven, omdat hij geen woord geantwoord had, en dit stilzwijgen licht voor onderwerping zou aan gezien kunnen worden. Eenige jonge lieden, die in de naaste kamer biljart speelden, keken schuins naar dien mageren, schralen priester; in het eerst merkte hij het niet. Maar toen een van de troop, wien de tegenwoordigheid van een priester hinderde, met op geheven hand naar den hoek wees, waar hij zat, en zijn gesprek voortzette onder het gelach van zijne makkers, stond de abt met kalmen ernst op, luisterde. Hij hoorde dat er in het algemeen ge sproken werd van priesters en monniken, van dienst meisjes, en van oude kwoselaarsters, van do heilig0 kerk; hij begreep niet alles, maar enkele zinnen waren maar al te duidelijk; één van hen brak in een schaterend gelach uit. De priester verbleekte; het bloed vloeide terug naar zijn hart, dat dreigde te barsten. Maar sterker dan zijn toorn, was zijn ge voel van afkeer en verachting. Hij onderdrukte een zucht, stond op alsof hij niets gehoord had, en zeide in zijn hart: //Genade, o Heer, voor hen die uwen naam smaadheid aandoen!" Wordt vervolgd.) gevoegde ijzeren pantserplaten, elk ter dikte van 30 centimeter, beschoten door met ecrasiet gevulde granaten. Bij het eerste schot doorboorde de stalen punt der granaat de eerste en tweede plaat, bleef in de derde zitten en bracht bij de ontploffing zulk eene vorwoesting te weeg, dat er bij gepantserde vaartuigen aan het stoppen van een dergelijk lek niet gedacht zou kunnen worden. De vernielingskracht van ecrasiet bij muurmerk is onweerstaanbaar. Bij Olmütz beschoot men een ver laten fort; bij het 10e schot was het fort zoo ver woest, dat geen enkele kazemat meer eene schuil plaats' aanbood en het noodzakelijk was het fort af te breken en op te ruimen, hoewel men het gaarne nog voor latere oefeningen had behouden. Daar de Oostenrijksche Regeering pogingen doet om het geheim van den heer Siersch te koopen en het dan voor zich te behouden, staat te vreezeu, dat de algemeene beschaving er voorloopig nog de vruch ten uiet vau genieten zal. In het October-nommer van de Economist lever prof. H. B. Greven een overzicht var. de bepalingen der Duitsche rijkswet tot verzekering vau werklie den tegen invaliditeit en den oudén dag. Met deze wet is een nieuwe belangrijke stap gedaan op den sedert 1883 betreden weg. De verplichte verzeke ring is thans aangenomen voor de gevallen van ziekte, ongelukken in het bedrijf, invaliditeit uit welken hoofdb ook ontstaan en aan alle werklieden ook aan hen, die nog tot eenigen arbeid in staat zijn, is van hun 70 jaar al een klein pensioen ver zekerd. Er blijft alleen nog over de regeling der weduwen- en weezenpensioenen. De regeoring waagde het niet, thans reeds tot invoering dezer pensioenen over te gaan wogens de groote geldelijke lasten daar aan verbonden. Men berekende, dat bg een wed uw- geld vav slechts 60 Mk. 'sjaars en 30 Mk. voor ieder kind, de jaarlijksche kosten 119*/* millioen Mk. zouden bedragen. Men wil er daarom niet toe overgaan vóór de verzekering tegen invaliditeit in volle werking is, en prijzen, w.nsten en loonen zich in den nieuwen toeetand hebben gevoegd. Toch zgn ook de nagelaten betrekkingen eenigermate ge holpen, en wel door 31 der wet. waarbg is be paald, dat, na ovdrlijden van een verzekerde, ten wiens name gedurende meer dan vgf jaar is bijge dragen, de helft der hedane stortingen zal worden uitgekeerd aan zijne weduwe of aan zijne kinderen beneden 15 jaar. Het overzicht wordt besloten met de opmerking, dat dit in den tgd van 6 jaren reeds de derde groote wet is, die in het Duitsche Rgk tot stand gekomen is tot verzekering van de arbeidende klasse tegen de ongevallen des levens. Zelfs princi- pieele tegenstanders zullen eerbied koesteren voor zoo groote wetgevende kracht I z/Zooals deze wet ten slotte is vastgesteld zal zg iustemminh of teleurstelling wekken al naar het standpunt, waarop men zich plaatst. Het onbe twistbaar gevolg zal zgn, dat eens honderdduizenden bevrgd worden van de droevige noodzakelijkheid, zich na eon leven van arbeid tot een armbestuur te moeten wenden om bedeeling. In plaats van het beschamend gevoel, onderhouden te worden, zal het bewustzijn treden van een verkregen recht, waartoe zij in hoofdzaak de vereischte middelen zelf hebben verdiend' Ook de zoogenaamde bijdra gen der werkgevers toch maken deel van hun arbeidsverdienste uit. //Maar dit pensioen het moet worden erkend blijft voor die arbeiders, die in hun krachtige jaren ruime verdiensten genoten hebben, noch recht pover. De ervaring zal moeten uitmaken, of door deze wetgeving in waarheid eene betere verhouding tus- schen werkgever en werkman zal intreden. Niet onwaarschijnlijk is het, dat in dit opzicht de geheele werkliedenverzekering weinig zal baten, zoodanig het recht van vereeniging der arbeiders in Duitschland in de praktijk een doode letter blijft. //Op niet minder dan 12 millioen verzekerden zal de wet van 1889 van toepassing zgn. Het Duitsche rijk neemt met deze wet eene proef op reusachtige schaal, en andere volken, wier wetgevende machine zoo vlug niet. werkt, en bij welke de openbare meening nog niet luide genoeg spreekt, zullen met de ondervinding in Duitschland opgedaan, hun voor deel knnnen doen. Maar iutusschon wachte men zich in ieder geval hiervoor, om hun, die ook bij ons de verplichte verzekering voorstaan, de vraag voor de voeten te werpen, of zij dan in ons vrij heidlievend land het geheele Duitscho regeeringsstel- sel willen overplanten. De bevrediging, die, waar net vrge woord onderdrukt wordt, niettegenstaande allerlei welwillende wetsbepalingen uitblijft, zou al licht daér bereikt worden, waar men nog in tijds aan de alsoude vrijheid eene wijze sosialo wetgeving wist te paren." Nog is in Frankrijk's hoofdstad de wereldtentoon stelling niet geëindigd, of men heeft reeds weer be dacht waarmee men volgende jaren de Farijzenaars zolve zal kununen bezig houden, en meer nog, waar mee men dan den stroom van vreemdelingen, welke zich dit jaar zulk eeno diepe bedding heeft gevormd, in beweging zal kunnen houden. Een der jongst ontworpen plannen om tot dit doel te kunnen komen is om te Parijs eik jaar een groote kermis te houden, een jaarmarkt van langen duur, waar de producten, uit onderscheiden oorden aange voerd, zullen verhandeld worden tusschen menschen, uit niet minder onderscheiden plaatsen saaragestroomd, en waaruit niet slechts de Staat, maar ook de ver schillende hotels, cafés, magazijnen ek //ondernemers van vermakelijkheden" belangrijk voordeel zouden kunnen putten. Deze gedachte, of wel dit plan heeft weer meer dan anders de aandacht doen vestigen op de groote jaarmarkt te Nischni-Novgorod, de sinds zoovele jaren reeds algemeen bekende jaarmarkt in het oosten van ons werelddeel. Onder de beschrijvingen dezer zoo belangrijke Russische jaarkermis in verschillende bladen^voorko- mende, is de volgende niet onbelangrijk. De stad Nischni-Novgorod is de hoofdstad van het gouvernement van dien naam. De grond dezer Srovincie is grootendeels vlak en vruchtbaar; het lidelijk aan de Wolga gelegen deel is heuvelachtig, het noordelijk deel is meer moerassig en boschrijk. De wouden zijn zeer uitgebreid. De graanproductie overtreft verre het eigen verbruik; ook wordt er veel hennip en vlas geteeld, en heelt men er talrijke kud den van paarden en runderen. Aanzienlijk zijn er de fabrieken van grove linnens, zeildoek, touwwerk, enz., zoomede de ijzerwerken, branderijen, looierijen, zeepziederijen, glasblazerijen, e. d. g. De stad Nischni-Novgorod ligt aan de samen vloeiing van de Wolga en de Oka, ongeveer 450 kilometer ten oosten van Moscouzij bestaat uit drie gedeelten: do Citadel of het Kremlin, de beneden stad die zich langs den rechteroever der beiden ge noemde stroomen uitstrekt, en de voorstad Kunavino, met het groote marktplein, gelegen op de uitgestrekte zandvlakte aan de samenvloeiing dierzelfde stroomen. Eene schipbrug, ter lengte van 900, ter breedte van 25 meters, en die tijdens het winterseizoen wordt weggenomen, vormt in den zomer het gemeenschaps middel tusschen de benedenstad en de zandvlakte. *Matuscha Volga", d. i. //moeder Wolga," zoo noemen de Russen de groote rivier, die van uit twee werelddeelen de handelsartikelen en koopwaren naar Nischni-Novgorod voert, en die over eene lengte van 3700 kilometer den afstand tusschen haar oor sprong en de Kaspische zee eene strook gronds doorloopt, driemaal zoo groot als Frankrijk. Onder scheiden kanalen verbinden haar met Moscou, met Petersburg en met de Zwarte Zee; nog een ander kanaal brengt haar in verbinding met de Dwina, en bijgevolg met de Witte Zee. Die Oka en de Kama, hare hoofdtakken, brengen de totale lengte van haar watergebied ten minste op 10000 kilometer, en doen haar ten westen Tula, ten oosten het Ural-gebergte bereiken. In 'tkort, de Wolga is in den waren zin des woords de hoofdslagader van Rusland, terwijl Nischni-Novgorod beschouwd moet worden als het hoofd- of middelpunt van haar zoo uitgestrekt ver takt verloop. Naar dat hoofdpunt gaan duizenden schepen, beladen met menschen en koopwaren, voor namelijk tegen den tgd dat de jaarmarkt aanvangt, terwijl stroomafwaarts die duizenden tot op de helft kan worden teruggebracht. Op zich zelf beschouwd, d. i. in den gewonen tgd, is Nischni-Novgorod eene vrij onbeduidendo stad, ongeveer 60.000 inwoners tellende. Doch reeds van overoude tgden hadden de Russische kooplieden het zich tot gewoonte gemaakt, daar in don zomer rendéz-vous te geven aan de handelaren en fabrikanten uit het oosten, waaruit zich lang zamerhand de zeer beroemde jaarmarkt heeft ge vormd, waarvan de eerste instelling gewoonlijk gerekend wordt op 1624, en wei op het plein van 't klooster van Jeltovodoki, bij Mokarieff. Daar werd zij geregeld elk jaar gehouden tot aan 'tjaar 1817, toen zg ongeveer 70 kilometer hooger op verplaatst werd, en wel naar de tegenwoordige plaats, tegen- over^ Nischni-Novgorbd. Van daar de markt, die reeds een bestaan vSn eeuwen telt, door velen gerekend wordt te dagteekenen van af laatstgenoemd jaar. Dit jaarlijks terugkeerend handelsverkeer draagt den naam van //jahrmarka", eene benaming die aan wijst dat zg vau Duitschen oorsprong is en waar schijnlijk in verband staat met de gulden dagen van het Hanzé-verbond. Zg duurt van 5 Augustus tot 15 September. De daar gedreven wordende handel is- «en gros", in dien zin, dat de van alle zgden opgekomen handelaren daar verschijnen om inslag on afzet te doen van hun voorraad voor en van het gansoho jaaa. Katoen, wol, geweven linnen en zijde maken voor de helft de verhandelde koop waar uit, terwijl de andere helft bestaat uit ijzer granen, thee, zout, wijn, snuisterijen, enz. enz. Het grootste deel dezer handelsartikelen zgn van Russischen oorsprong; het stroomgebied der Oka zeudt natuurpro ducten en manufacturen dat van Kama metalen het koorn en het zout komen uit de zuidelijke provinciën gezouten visch van de Beneden-Wolga en de kosten der Kaspische zee. Siberie, de Kau- kasus, midden-Azië, ook Servië dragen elk voor dun deel bg aan de opstapeling ling der markt, waar zelfs nog het verre oosten vertegenwoordigd is door aanvoer van artikelen uit Kiachta en Canton (China). De op de martt vastgestelde prijzen voor katoen, wol, ruwe zgde en dergelijke zaken gelden voor het gansche jaar, en ditzelfde is ongeveer het geval met het ijzer. Zoo kan men dus zeggen, dat het belang der jaarmarkt zich nog verder uitstrekt dan tot haren eigenlijken duur, en dat de gandsche metaal-industrie van het Ural-gebied afhankelijk is van de markt te Nischni-Novgorod. want daar toch komen in Augustus de schepen, geladen met het ijzer, dat reeds in de lente uit de mijnen van het Ural-gebergte te voorschijn is gebracht. De handel in granen eri die in zout, en meer nog de algemeene handel van Siberie en van Turke stan ondervinden den invloed dezer jaarmarkt. Gerust kan men zeggen, dat zij het hoofdmoment is, de grootste spil, waarom het financieel en in dustrieel jaar draait van dat zoo uitgestrekte deel van den aardbol. Gedurende de zes weken, dat de jaarmarkt duurt, trekt zij gemiddeld 200.000 bezoekers per dagde Wolga is gedurende dien tijd letterlijk bedekt met schepen en vaartuigen van allerlei soortover eene lengte van vijftien a zestien kilometer daarvoor in gerichte kade zijn dan opgestapeld met koopwaren ongeveer een zes duizend in de open lucht opge slagen winkels (groote kramen) ziet men dan op de vlakte opgericht. Alleen de staanplaatsen dezer tijde lijke winkels verschaffen den Staat een inkomen van 300,000 roebel, terwgl het cijfer van den omzet op de markt zelve minstens op een milliard francs kan geschat worden, ongerekend nog den ruilhandel en de latere verrekeningen. De hotels en de cara- vanse vails (d. z. de verblijven der uit verre landen komende karavanen), de restaurants en de //traktirs" van elke soort maken gedurende dien tijd natuurlijke uitstekende zaken. Onnoodig is het wel, hier nog bij te voegen welk een schilderachtig gezicht zulk eene jaarmarkt oplevert door de bonte verscheidenheid der rassen en der kleederdrachteD, waaztoe ook nog de schil derachtige ligging der stad zelve, op verschillende heuvelen, bijdraagt. Bovendien heeft deze stad nog twee jaarmarkten, die echter van minder beteekenis zijn dan de be doelde jaarmankten de eerste is voornamelijk voor den handel in houtwaren, en wordt in Januari gehouden, de tweede, die in 't begin van Juli valt is eene groote paardenmarkt. Tijdens de laatste komen reeds wisselkantoren en handelsbanken, die dan ook gedurende de groote jaarmarkt overblijven, en alsdan natuurlijk belangrijke zaken doenna afloop der markt verdwijnen ook deze weder. Deze korte schets zal voldoende zijn om te doen zien van hoeveel belang deze jaarmarkt is, en hoe niet ten onrechte reeds voor een honderdtal jaren een vernuftig Franschman, zekere de Neuichateau, het denkbeeld te berde heeft gebracht, ook in 't wes ten van Europa zoo iets, maar op uitgebreider schaal in 't leven te roepen. In zijn tgd werd dit nog als een hersensenschim verworpen, maar nu het plan thans weder ter sprake is gekomen, en de wereld-tentoonstelling heeft doen zien hoe gemak kelijk bijna do gansche wereld naar Parijs te lokken is, zal het plan zoker meer kans van slagen hebben, vooral als men er do nu nog bestaande tentoonstel ling bg te hulp roept. Immers, niet elk spoor van deze zal verdwijnen. Met het oog daarop vermeldt eene andere correspondentie dan waaraan wij het bovenstaande ontleenden nog bet volgende Eenige gebouwen de machinegalerij, het hoofdgebouw en de gebouwen voor schoone kunsten zullen bewaard blijven, on er zgn reeds plannen ge opperd, om daaraan eene bestemming te geven. Toen eenigen tijd geleden de heer Sandoz op een feestmaal, waarbg do minister van openbare werken Yves Guyot, het voorzitterschap bekleedde, het voor stel deed, er jaarlijks een groote kermis of markt te houden, evenals te Leipzig of Nischdi-Novgorod, vond dit plan reeds dadelijk groote instemming. Sommigen willen het intusschen nog eenigszins ge wijzigd zien. In plaats van eene jaarmarkt van handelsproducten willen zij er zooals o.a. Emile Berr in de Figaro uitvoerig uiteenzette, eene tentoonstelling op kleine schaal houden van alle Uitvindingen, ontdekkingen, nieuw uitgedachte werk tuigen van het afgeloopen jaar. Het zou als het ware een oindbalans moeten zijn

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2