Bultenlandsch Overzicht. Dr. Thome* Thome bestreed een door tegenstan ders der inenting raak gebezigde bewering, dat de Termindering bij de sterfte ten gevolge van pokken, in de laatste 38 jaren slechts een der gevolgen was van den vooruitgang der hygiene, niet van de vac cine. Hjj toonde aan dat de verminderde pokken- sterfte het meest merkbaar was bij kinderen be neden den ouderdom van 5 jaren, den levenstijd, waarin dese sterfte vroeger het grootst was en ge durende welken ze thans bijna is opgehouden. Wat mazelen, roodvonk en kinkhoest betreft, was wel de sterfte in die levensjaren door den vooruitgang der hygiène verminderd, maar toch bleef de verhouding daarvan tot de algemeene sterfte dezelfde als te voren. Van typhus kwam nooit een geval van kinder sterfte voor. Dr. Bauch deelde staaltjes mede van de bondige wijze waarop men in den staat Illinois tegenover tegenstanders der inenting te werk gaat. Den eenigen tegenstand ondervindt men daar van enkele Engel- sche landverhuizers. Dezen lieden werd bericht dat het hun geheel vrij stond, de vaccine al dan niet toe te passen, maar dat zij het grondgebied van den staat niet oningeënt mochten betreden, Een ander voorbeeld vgn het krachtig optreden' der Amerikaansclie overheid was het geval van het stadje Cable, waar pokken heersohten, terwijl de bevolking in grooteu angst verkeerde dat de ziekte zich zou uitbreiden. Dr. Raucli zag in, dat niets anders kon helpen dan iedereen daar ter stede nog maals te doen inenten. Een bevel daartoe werd uit gevaardigd waarbij bepaald word, dat enkel zij die ingeënt waren hunne huizen mochten verlaten, ter wijl allen, die niet aan die behandeling onderworpen waren, binnen moesten blijven. Deze dwang werd door de politie van staatswege gehandhaafd. Dr. Bauch zeide, dat hij doza handelwijze een 'groot aantal koeren had toegepast; steeds met het gevolg dat de besmetting dadelijk week. Den 27eu Maart 1886 werd door een comité van branders te Schiedam aan een aantal belanghebben den eene ciroulaire rondgezonden, waarin het wen- schelijke werd betoogd en de voorwaarden aangege ven van de oprichting eener alcoholfabriek, ten einde op groote schaal moutwijn te verwerken en zoodoende deu prijs van dat artikel, in de laatste jaren aanmer kelijk gedaald, weder op te heffen. De Maatschappij, tot dat doel in het leven te roepen, zou werken met een stamkapitaal van 50,000, terwijl tot diking der exploitatiekosten minstens 300 branders zouden moeten toetreden onder de verplichting elke maand 10 te contribueeren. Den 4en Maart d. v. werd de akte, op de in genoemde circulaire aangenomen grondslagen, ter teekening aangeboden, en met de handteekening van het vereischte getal branders voor zien, onder welken o. a. de gedaagde A. v. B-, han delende onder de firma J. P. L. De pl. m. 310 eigenaars van branderijen verbonden zich „tegenover de oprichters dar naamlooze vennootschap.'1 In Mei van hetzelfde jaar zag alsnu evenwel eene tweede circulaire het licht, waarbij de eerst aange nomen grondslagen voor een deel gewijzigd werden, terwijl den 26en Maart van 1887 de Maatschappij op deze laatst gelegde basis werd opgericht. De daartoe noodige formaliteiten werden behoorlijk in acht genomen, en de statuten aan alle onderteeke naars daarenboven toegezonden. De contributie werd door gedaagde geregeld voldaan tot November '88 niet medegerekend een termijn van 5 maanden, gedurende wolken vrijstelling was verleend. Daarna evenwel weigerde hij alle verdere betaling, waartoe hij alsnu door de eischende vennootschap in rechten werd opgeroepen. Het verweer, door mr. Tels gevoerd, was in hoofd zaak 8-ledig: le werd hier geageerd doori een per soon, tegenover wie men zich niet verbonden had en die ten tijde der overeenkomst niet bestond2e was die overeenkomst nietig; 3e waren de oorspronkelijke voorwaarden, waaronder zij was aangegaan, niet vervuld. Men had hier te doen met eene eenzijdige belofte aan personen, door wie ten deze niet geageerd werd. De vennootschap was eischeres, oen lichaam op het oogenblik dat gedaagde zich verbond, nog niet in leven; hoe men derhalve de verbintenis ook wilde opvatteu, hetzij als eene directe tegenover eischeres, hetzij als eene indirecte ter wille van eischeres als derde, in geen geval voldeed zij noch kon zij vol doen aan de bij de wet gestelde eischen. Immers van „toestemming" of „bekwaamheid" (art. 1356 B. W.) of zelfs van „eenen derde" (art. 13p3 B. W.) kan geen sprake zijn, waar in het geheel geen per soon bestond. Ook aan lastgeving aan de oprichters viel om dip zelfde reden hier niet te denken. Maar gesteld nu al dat gedaagde zich tegenover eischeres (en niet tegenover de oprichters) verbonden had, dan bleef toch nog die verbintenis vap kracht beroofd. Immers elke cama ontbrak haar, men droeg slechts bij tot de exploitatiekosten, eene) contra- praestatie stond daartegenover niet. Doel bn cama moésten niet verward worden. En wat het doel aan gaat, waarmee toor oogen men beloofde t)e zullen betalen, dpt doel kon niet verwezenlijkt worden, nu de fabriek maanden lang haar werk tankte. Dat was de reden, waarom betaling geweigerd werd. Mr. Knottenbelt voor eischeres het woord voerende, achtte de aktie wèl degelijk ontvankelijk. l[>en Ion Maart hadden de onderteekenaars hun aanbod'gedann, hetwelk later door de naamlooze vennootschap was geaccepteerjl. Dat die rechtspersoon bij het) aanbod nog niet bëstond kon nimmer een wettig bezwaar opleveren. Was gedaagde voor de oprichting terug getreden, hjj was in zijn recht geweest; nu hij even wel maanddn achtereen de verschuldigde contributie willens en wetens had betaald, was het ongerijmd zich tegenover de vennootschap niet verbonden te achten, die immers wèl in leven was, toen 4e over eenkomst tdtschen partijen geperfeeteerd werd. Er moge in de Circulaire staan „tegenover de oprichters", deze waren piet anders te beschouwen als de perso nen, in wier i panden de gelofte werd afgelegd, wolke later door de vennootschap zou aanvaard 'Worden. Ook het gebrek aan causa achtte pleiter ionjuist. Eene contra praestatie was hier indordaad Wèl aan wezig, juist rqet het oog daarop was men toegetreden. En de wijziging in de oorspronkelijke grondslagen f Daarvan was gedaagde volkomen op de hoogte ge- vjptst; hij had dus kon hij zich daarmede niet vereenigen geen 16 maanden lang de contributie moeten betalen, Tot het bewijs dier wetenschap werden hem door eischer twee beslissende! opgedragen. Na eene uitvoerige re- en dupliek werd spraak bepaald op 30 November. Onder het opschrift „de werkstaking der rookers» bevat de New frie Preste het volgende eeden de uit- De passieve weerstand tegen de verhoogde prijzen der sigaren duurt ook dit jaar onverpoosd voort, ja wordt grooler/ zooals blijkt uit het, jongste verslag van hot Oostenrijksche handels-Ministerie. In het eerste kwartaal van 1889 braoht de verkoop van sigaren, sigaretten en tabak |17,445,276 florijnen winst op, dat is 7530 fl. minder dan verleden jaar Deze vermindering beteekent op zioh zelf niet veel' doch uit de onderdeden blijkt meer. In alle kroon-' landen is het gebruik van sigaren sterk af, en dat van tabak toegenomenenkele soorten van sigaren hebben onder de prijsverhooging zoodanig geleden, dat zjj weldra geheel dreigen te verdwijnen. Da van 5 op 6 kreuzer verhoogde Cuba's zijn van 1! tot 4 millioen geslonken en de zoogenaamde „Kon ten», die nu 2'/a kr. kosten, daalden van 169 op 55 millioen. De Portorioo's verloren slechts 15 pet de Virginiers bleven op dezelfde hoogte, terwijl het verbruik van sigaretten weder inet 49 millioen stuks toenam. Een reusachtige schoorsteen wordt nu in een smeltery Bjj Freiburg in Saksen opgericht. De waterpasrookgoot is 1,093 Eng. el lang, loopt over de rivier en vervolgens 197 voet naar den top van den heuvol waarop de schoorsteen is gebouwd. Op den grondslag die bijna 30 voet hoog is staat de ronde 430 voet hooge toren, die een middellijn heeft van 23 voet op den bodem en ruim 16 voet aan den top. Er gaan 1,500,000 baksteenen in d. i. ongeveer 500.000 meer, dan aan de nieuwe Bluizen van het Merwedekanaal te Amsterdam. De kosten zullen ongeveer ƒ72,000 bedragen. Spoorwegpersoneel. Onder het personeel is een manifest, genommerd 3, verspreid waarin wordt op gewekt tot het vereenigingsleven. Wjj lezen daarin dat dit personoel de volgende eischen stelt: lo. Afschaffing van het onbillijke boetestelsel, hjj alle takken van dienst, niet alleen bij den controle dienst, maar ook afschaffing der boeten, geheven door de inspectiën van het trein- en stationspersoneel, afschaffing der boeten, geheven door den dienst der traktie, van het locomotiefpersoneel, in één woord, wij verlangen niet meer, dat onze gezinnen ljjden voor de grillen van hoofdambtenaren, wij eischen ons volle loon, zonder een enkele inhouding, hoe ook genaamd I 2o. Het invoeren van een premie of aandeel ia de jaarljjksche winsten van de spoorwegmaatschappijen, voor haar personeel niet in verhouding tot de hoe grootheid der bezoldiging maar in verhouding tot den geleverden arbeid.' 3o. Verhooging der loonen van hot geheele mindere personeel. Voor de loonen beneden zeshonderd gulden met 20 procent, voor de loonen boven de zeshonderd tot en met duizend gulden met 10 prooent Het minimum der loonen te platte lande mag niet minder bedragen dan 1.50 per dag en in de steden niet minder dan 2. Wachteressen moeten voor een halven arbeidsdag do helft der loonen van mannelijk» arbeiders genieten. 4o. Een arbeidsdag, die onder normale omstan digheden niet langer is dan 10 uur des daags en 8 uur des nachts voor hen die met den buitendienst, locomotief- of treindienst belast zijn en voor hst overige personeel, aan wien de zorgen vöor de vei ligheid van het verkeer niet is opgodragen, des burger van Italië was, en zijn plicht moest doen. Hij had zich zeiven beloofd, en meer dan eens aan Camilla gezegd, dat, zoo de koning weder den oorlog begon, om de groote onderneming waaraan hij de hand geslagen had, te voltooien, hij den minister verzoeken zou, hem in zijn vroege/en rang bij het leger te plaatsen. Zijn plan was, om zich, bij het eerste kanonschot, weder op zijn post te bevinden, en dien niet te verlaten, vóór de oorlog geëindigd was. Het liefdevolle en moedige hart van Camilla gevoelde bittere smart over dit besluit, want zij wist, dat het onveranderlijk was; maar zij liet niets van hare droefheid merken, en, toen alweder het uur van scheiden sloeg, kon zij, zonder weenen, tot haren echtgenoot zeggen: „Gjj hebt gelijk; ik zal met moed en geduld op uwe terugkomst wachten. De Heer zal mij, en dit kind niet verlaten. Zoodra hij dus vergunning gekregen had, om de uniform weer te dragen, die hij vroeger met zoo- Teel eere gedragen had, vertrok hij. Te Breseia ontmoette hij bij toeval Galeazzo, die de laafste jaren gesleten had, in den gevaarlijken en roemloozen oor log tegen de zoovers in Calabrië, en nu met zijn regiment bestemd was, om deel uit te maken van de eerste divisie van het leger, en met groote vreugde, de velden van Lombardjje terugzag. Het is onmogelijk de vreugde der zwagers, bij dit wederzien te beschrijven, evenmin als hunne geest drift voor den aanstaanden worstelstrijd. Zij btach- ten twee dagen vertrouwelijk samen d^pr; toen moes ten beiden zich naar de kwartieren begeven, die voor hunne korpsen aan aangewezen waren. Ofschoon zij niet ver van elkander af waren, hadden zij elkaar, noch vóór, noch na den 24sten Juni weergezien. Op dien dag had Gabrio in de eerste gelederen ge streden; daarop kreeg zijne batterij bevel, om een tweeden aanval af te weren, die de vijand tegen onzen linkervleugel beproefde, terwijl het vijljkie regi ment voetvolk, en het achttiende van de bersahlieri, en de artillerie van de reserve, met een gelujk, even redig aan hunnnen moe<L in een hoUen weg, tusschen Monte Magrino en M^te Sabbione, den rechter vleugel der Oostenrijkers tot voor Monzambaho terug dreven. Hij zag niet weinigen van zijn wapenbroe ders naast zich vallen, maar hij zelf was ongedeerd teruggekomen uit dien oegelukkigen slag, en volgde zijne divisie in den aftocht van den 26step, Toen vernam hij wel eenige onzekere berichten omtrent zijn zwager; hij hoorde dat Galeazzo, bij dèn over tocht van de Mincio, zich onstuimig op dep vijand geworpen had, en gevallen was. Sommigen geiden, dat hij gedood, anderen, dat hij gewond of gevangen was; maar, ondanks al zijn nasporingen, was het Gabrio niet gelukt, iets zekers omtrent den jongen officier te vernemen. Vol droefheid en angst, schreef hij alles aan Camilla, aan wie hij in den avond van den slag reeds een geruststellend, doch treurig be richt gezonden had. Toen de wapenstilstand volgde, en het gerucht liep, dat de vrede gesloten was, vroeg Gabrio eenige dagen verlof, en keerde spoedig naar Milaan terug. Hier maakte hij zijne gade deelgenoot Tan zijne vrees, dat er een ongeluk had plaats gebed, ofschoon hij niets zekors wist; Camilla van haren kant, gevoelende dat eene nieuwe smart hare moeder treffen zou, trachtte zich goed té houden, ten einde de angstige vragen harer moeder te kunnen beant woorden, vóór zij, van anderen, de treurige tijding vernam. De oude marchesa, die steeds zeer afgezonderd leefde, in de ledige zalen van het kasteel, toonde niet veel verbazing over het onverwachte bezoek harer dochter, die zij toch in geen jaar had gezien. Maar, bij hare eerste woorden reeds, werd zjj ongerust, en begon iets te vermoedenzij begreep maar al te spoe dig, waarom Camilla kwam. Haar Galeazzo, ofschoon hjj dikwerf ongehoorzaam, en weerspannig geweest was, was toch altijd haar lieveling, de hoop van haar geslacht geweest. Camilla had bijna geen moed, om haar te zeggen, dat men, na den slag, niets zeker» van Gajeazzo vernomen had; en hare moeder viel haar plotseling in de rede, en zeide, dat zij niet ge loofde, niet kon geloovon aan een ongeluk, daar dit, na twee lange maanden, nog niet bevestigd was. Daarop, na een oogenblik nagedacht te hebben zoide zij, dat zij terstond met haar naar Milaan zou gaan, om er met haren echtgenoot over te spreken. Dien naam gaf zij toen, voor het eerst," aan den man, die voor haar nooit anders geweest was, dan, mjjnbeer de ingenieur. Jfordt vervolqi daags gedurende 12 uur, des nachts gedurende 10 uur. Overuren moeten des daags volgens den werke- ljjken tijd vergoed worden, nachtdienst voor elk uur tegen l'/s uur van het gewone loon. Een en ander tot tijd en wjjle de regeering een normalen arbeids dag zal hebben ingevoerd. 5o. Betere regeling van het vervangingsstelsel bij ziekte of verlof van het personeel, waardoor de dienst van den een niet overmatig verzwaard wordt, door de afwezigheid van anderen en in dat geval met behoorlijke vergoeding. 6o. Strenge handhaving van een zevenden rustdag per week, zoodat het trein- en locomotiefpersoneel gedurende 24 volle uren geheel vrij van dienst is; handhaving van één rustdag gedurende elke 14 dagen voor het stationspersoneel, onder dezelfde voorwaarden. 7o. Streng toezicht op de zuivere en behoorlijke inrichting van de verblijfplaatsen van conducteurs en machinepersoneel gedurende het „stilliggen." Betere waarborg voor de veiligheid, het leven en de gezondheid van het personeel bij den locomotief-, trein- en rangeerdienst. 8o. Betere verzorging van het personeel, dat in en door den dienst invaliede werd of een ongeneeslijke ziekte heeft opgedaan, die hen tot verder dienstver- richten ongeschikt maakt. Betere verzorging van de weezen en weduwen van het spoorwegpersoneel. Op richting van een Terplegingsgesticht voor ouden van dagen, invalieden en weezen van het persooneel. 9o. Eigen beheer van alle pensioen- en hulpkassen van het personeel. Het bestuur moet in handen ko men van mannen uit en door het personeel gekozen bij vrjje en geheime stemming. lOo. Het instellen van een arbeidsraad, bestaande uit zes, periodiek aftredende leden voor elke maat schappij, gekozen uit en door het personeel, bij vrije en geheime stemming. Deze arbeidsraad moet een vaste verbinding stellen tusschen de spoorwegmaatschappijen en haar perso neel, welks belangen zij bjj het spoorwegbestnur moet vertegenwoordigen en in geschillen tusschen dp Maat- schappjj en haar personeel bemiddelend optreden. (De leden van den arbeidsraad moeten bjj authentieke akte waarborgen ontvangen, dat hun optreden in het belang van -hun ambtgenooten geenerlei nadeelige gevolgen voor hen zelve lieeft.) In Boven-Italië zjjn alle rivieren buiten hare oevers getreden on in Bologna is eene uitgestrektheid lands van 20,000 hektoren overstroomd. De bewoners werden met moeite ontzet. Tusschen Borne en Civita-Vecchia is een spoor wegbrug over den Tiber woggeslagen, juist op het oogenblik toen een trein passeeren zou. Te Algeri, op Sardinië, heeft een cycloon in een halfuur tjjds in de ha van alleen een schade van 500 duizend lires aangericht. Op het land was het spoorwegverkeer geheel gestremd door de omver geworpen boomen. Messina en Palermo zijn door een orkaan geteis terd. Te-Palermo werden 200 huizen door het opgezweepte water vernield en rondom Messina is alles door den stroom weggevaagdvan vele wjjn- gaarden is geen spoor meer te vinden. Aan do monden der rivieren hebben zich geheele zandbanken gevormd door de raeogevoerde slib. Het water stroomde met zooveel geweld van de heuvelen, dat de woningen aan den voet halverwege onder het zand en de klei werden bedolven. In het aquarium te Londen had dezer dagen een belangwekkende wedstrijd plaats tusschen twee mannen die elkaar den naam van den „sterksten man ter wereld» betwistten. Een jong Duitscher, met name Sandow, had eenigen tjjd geleden een prijs gewonnen op een leerling van een zekeren Samson, een bekenden kraohtsvertooner. Deze daagde daarop zelf den Duitscher uit, en de wedstrijd bad plaats, waarbjj Sandow de zege behaalde. De vortooning wekte de grootste belangstelling. De zaal was geheel vol en een luidruchtige, woelige menigte nam met kreten van goed- en afkeuring aan het gevecht deel. De mededingers begonnen met ijzeren staven op borst en armen te buigen en strekken. Samson brak een ijzeren draad, die om zijn borst was gebonden, wat Sandow nadeed, hoewel hij eerst eenige moeite scheen te hebben. Twee keer spande hij zjjn borst vergeefs, maar den derden keer brak de draad, onder luid gejuich van de toeachouwers. Vervolgens brak Sandow kettingen, die overzjjne armspieren waren gespannen, en nadat de kamp ge ëindigd was, volvoerde hij nog eenige toeren, zooals net werken met handgewichten van 300 Eng. pd., die Sarason hem niet kon nadoen. Uit alles bleek nat de Engelschman geslagen was, en de rechters oesusten dan ook in dezen zin, niettegenstaande Samson beweerde, dat Sandow met ongelijke mid delen werkte. Sandow zond dan ook een brief aan de Times, waarin hij trachtte te betoogen dat de strijd niet eerlijk was geweest en eindigde met zich nog steeds zrden steitsten mnn ter wereld* te noemen. Het publiek had echter de duidelijkste teekenen gegeven dat ook naar zijne meening Sandow de zege had behaald. Een Engelsch blad deelde onlangs het volgende mede In het laatst van September 1887 heeft iemand te Plymouth (Engeland) een zeer interessante proef ge nomen, door nl. tarwe aan te kweeken van zaad dat in de Egyptische oudheid werd gewonnen. Van een vriend uit Alessandrië kroeg hij eenige tarwekorrels, die gevonden waren bij een mummie, in de buurt van de puinhoopen van Memphis opgegraven. Die mummie behoort tot de periode der 9e dynastie, zoodat die tarwe ruim 3000 voor Christus in het oude Egyptische graf werd gebracht, en dus bijna 5000 jaar oud is. De korrels werden, met groote zorg gezaaid. De tarwe schoot op en bereikte, toen zy rijp was, de aanzienlijke hoogte van 2 tot 2'/4 Meter. - De blade ren zitten op dezelfde w|jze als bij onze tarwe aan den stengel, maar er vormt zich niet een enkele aar, maar 'een bosje van dunne stengels, die door de zwaarte naar beneden buigen. Elk dezer stengels draagt trosvormige vruchten, en elke korrel zit in een afzonderlijk hulsel. In het volgende voorjaar zullen groote akkers met deze tarwe bezaaid worden, want de eerste ^proef gelukte boven verwachting en het gehalte der korrels is oneindig beter dan van eenige tarwesoort, die thans waar dan ook wordt gewonnen. In de vorige week heeft zich aan het station van Bingthanaps (Ome) het volgende voorgedaan. Een naar Granville bestemde trein reed plotseling af, of schoon zich de reizigers nog in de wachtkamer be vonden. Terstond werd het sein tot stilhouden ge geven en de ter verantwoording geroepen machinist verklaarde, dat hij duidelijk de trompet van den conducteur had gehoord en dus meende, dat het tijd was om te vertrekken. De conducteur beweerde echter, dat hy niet had geblazen, doch daar een andere beambte het signaal eveneens gehoord had, stelde men een onderzoek in of wellicht een der rei zigers zich een ongepaste aardigheid had veroor loofd. Terwijl men hiermede nu bezig was, weer klonk plotseling weder het signaal. Het scheen, uit een goederenwagen te komen. Men schoof do deur er van open en bevond zich tegenover een groote, vette gans, die op het gerucht van de spoorbeamb ten tonen uitstiet, welke volkomen 'overeenkwamen, met die, welke uit de trompet van den conducteur plachten te komen. Het Maandblad tegen de vervaUching van levene middelen inaakt er den bevoegden autoriteiten een grief van, dat, ondanks zyne ernstige waarschuwing, geen maatregelen zyn genomen, om de verkoop van loodchromaat voor de kleuring van suikerwerk tegen te gaan. Ten bewijze deelt het Maandblad de vol gende feiten mede De heer A. Greidanus, apotheker te Harderwijk, zond der redactie een weinig gele kleurstof, die hij uit suikerwerken, in genoemde plaats gekocht, afge zonderd had, en welke, by chemisch onderzoek, bleek te bestaan uit het vergiftige chroomzuor lood-oxyde. De heer G. had onmiddellijk den burgemeester in kennis van de zaak gesteld, waarop de politie de schadelyke waar aan den leverancier heeft terugge zonden (waarom oiet vernietigd Verder zou in het plaatselyk Weokblad van Harderwyk een waarschu wing verschijnen, en tevens de hoofden der ver schillende scholen verzocht worden, op hot gevaar van het gebruik van het bewuste suikergoed te wijzen. De Redactie van het Maandblad heeft den leve rancier van het vergiftige suikerwerk om inlichtingen gevraagd. Het bleek nfu, dat een kleurstof //citroen geel* genaamd, hem door een 'reiziger van een Ara- sterdamsch huis als onschadelijk verkocht was ge worden. De chef van deze firma beweerde geheel te gopder trouw gehandeld te hebben, en het slacht offer te zyn van zijn reizigor, die zonder zijn voor kennis en om zaken te doen het schadelijke geel als onschadelyk by suikerbakkers had aanbevolen. Hy beloofde onmiddellyk al zijn klanten te zullen waarschuwen, en in het vervolg nimmer andere dan giftvrije kleurstoffen te zullen leveren. In een later schrijven deelde de heer G. nog mede, dat in monsters suikerwerk van twe^kmsterdamsche firma's afkomstig, eveneens lood verbindingen gecon stateerd waren. - lu.ft»»■■»■»-— In den Duitschen Rijksdag is de strijd oxer de socialistenwet begonnen. De belangsteUing was echter niet zeer groot en het aantal der tegenwoor dige afgevaardigden buitengewoon gering. De beraadslagingen werden geopend door den heer Reichensperger, een van* de leiders Tan het centrum, die zich namens zijn partij tegen de be stendiging der socialistenwet verklaarde. Uitvoerig betoogde de Ketffeche afgevaardigde, dat de strenge maatregelen tegen de sociaal-democraten niet alleen hun doel hebben gemist, maar zelfs hebben bijge dragen om de pogingen der werklieden om de loons- verhooging te verkrijgen,waarop zij aanspraak hebben, te doen mislukken. Het Centrum zal zich derhalve tegen het voorstel der regeoring verzetten. Na Reichensperger sprak de heer Von Cuny, een van de nationaal-liberalen, die gewoonlijk als woord voeder der partij over juridische zaken optreedt. De slotsom van Cuny's lange rede was, dat de nationaal-liberalen de bestendiging der wet zullen steunen, indien het ontwerp bij de beraadslagingen van de commissie in hun geest wordt gewijzigd. In elk geval zijn de nationaal-liberalen tegen de handhaving der verbanning en verlangen zij dat het Keichsgericht de hoogste beslissing blijven be houden. T.en slotte sprak nog de sociaal-democraat Lieb- knecht, natuurlijk tegen het ontwerp. De socialist sprak vrij kalm, zoodat de voorzitter hem slechts eenmaal behoefde te verzoeken zich te matigen. Deze drie redevoeringen, meer" voor de kiezers dan voor den Rijksdag bestemd, namen de geheele zitting in beslag. Heden komen de woordvoeders der andere partijen aan het woord, in de eerste plaats de heer Richter, om de bezwaren der Duitsch- vrjjzinnigen tegen de socialistenwet toe te lichten. De Duitsche Keizer en de Keizerin worden 12 dezer te Venetië verwacht. De Keizer gaat van daar twee dagen naar Monza, terwijl de Keizerin op de Hohenzollern blijft. 14 dezer wordt de terugreis van Venetië aanvaard om den l,6n te Berlijn te zijn. De Pol. Oorr. verneemt, dat de keizer op zijn terugtocht van Konstantinopel, een bijeenkomst zal hebben met keizer Frans Jozef, vermoedelijk te Innsbiick. De berichten over de wording van de groote cou- servatief-republikeinsche partij in de Fransche Ka mer gaau op en neer. Nu eens luiden zij gunstig, straks ongunstig. Afgaande op den minder aange- namen toon van sommige radicale bladen zou men kunnen meenen, dat de zaken rechts nog al goed staan. Men beweert dat de verzameling van alle gematigden reeds 300 telt, bestaande uit opportu nisten, leden van het linkercentrum en een deel der rechterzijde, dat zich bij de opening der zitting bij deze laatste fractie zou inschrijven, tengevolge waar van de eigenlijke rechterzijde tot een zestigtal ver smelten nu het linkercentrum tot 150 leden aan groeien zou, aangevoerd door Léon Say en met 150 opportunisten tot bondgenooten. Reeds zouden alle maatregelen genomen zijn voor het samenstellen van een Ministerie volgens deze meerderheid, maar er zou niets gedaan worden om een crisis te veroor zaken. In de Hongaarsche Kamer van Afgevaardigden is heden een levendig debat gevoerd over de civiele lijst des kiezers. De heer Ugran (van de uiterste linkerzijde), betoogde, dat do kiezer is omringd door personen, die vijandig gezind zijn jegens Hongarjje hjj laakte ook ten sterkste de houding van den minister-pre sident Tisza, die eene verstandhouding tusschen het volk en den koning tegenwerkt, Nadat de heer Tisza had geantwoord, werd de civiele lijst goed gekeurd. De heer Iranyi, het hoofd der oppositie, ver dedigde zijn voorstel, strekkende om den minister voor de nationale verdediging in staat vau beschul diging te stellen. Zijn grief bestond voornamelijk hierin, dat genoemde minister het gebruik der keizerlijke vlag bij de Hongaarsche militie had gelast- De heer Tisza verklaarde, dat, ofschoon het voorstel slechts een der ministers raakte, het ge heele kabinet de verantwoordelijkheid van bedoelden maatregel op zich nam. Het voorstel-Iranyi werd ten slotte met groote meerderheid verworpen. De Kamer heeft met groote meerderheid de financieele schikking met Croatië goedgekeurd. De ex-koning van Servië Milan heeft ter kennis gebracht van het regentschap, dat hjj over acht dagen te Belgrado zal aankomen en er eenige dagen zal vertoeven. Bjj de gemeenteraadsverkiezingen in Engeland hebben de Gladstonianen over het algemeen de zege behaald en meer zetels gewonnen dan de conserva tieven. De Daily News acht dit een nieuw bewijs van een verandering in de gezindheid der kiezers. De ministerieels bladen niet alleen, maar ook de Pall Mall Gazette, zijn van oordeel, dat bij de ge meenteraadsverkiezingen te veel locale quaestiën in het spel zijn dan dat men daaruit iete van betee- kenis omtrent de algemeene politiek kan afleiden.

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2