Boitenlandsch Overzicht. er verschil in prijzen ontstaat naar gelang men Maandag of Dinsdag de waren betrokken heeft? Is daar rekening mee gehouden Antwoordneen. ffZiju daarom de prijzen, zooals die voor de waren van ,/E. H." genoteerd staan in het procesverbaal, met zekerheid als steekhoudend aan te merken Antwoord noen". Ter beschikking der justitie zijn gesteld en naar de cellulaire gevangenis te Utrecht overgebracht de heeren L. en De S., de eerste candidaat-notaris te Amsterdam, de laatste doctor in de phylologie, nabij Londen woonachtig, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan bedrog door vermoedelijk valsche cheques en wissels te disconteeron. Ver- scheidone kassiorskantoren te Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Deventer, Utrecht,'Zutfen en elders moeten althans die geldswaardige papieren uitbetaald, doch onbetaald uit Londen hebben terug ontvangen. De endossant heet meest de firma Kerny, Ledeboer en Co., en de trekkers gewoonlijk de firma Dunglas and Sons of Morris en Co. Yoor de rechtbank te Assen stonden Dinsdag 5 November terecht zeven arbeiders, ter zake dat zij in den avond van 5 October te Nieuw-Amsterdam, gemeente Emmen, nadat zij door den rijksveldwachter en de beide maréchaussées, aldaar gestationeerd, uit eene tapperij na het voor de sluiting bepaalde uur waren verwijderd, op den openbaren weg, in ver- eeniging met een groot aantal andere, personen, ge weld hadden gepleegd togen die beambten, door hen hevig met steenen, stukken hout en zand te werpen, terwijl bepaaldelijk de le beklaagde bij die gelegen heid één der maréchaussées met een zeer grooten keisteen (die op de zitting aanwezig was) tegen het hoofd had geworpen en daardoor ernstig verwond. De maréchaussées verklaarden nog nooit met zulk woest volk te doen te hebben gehad als in dien avond te Nieuw-Amsterdam en dat zij, evenals de rijksveldwachter zeker den dood zouden gevonden hebben, wanneer zij in handen der woestelingen waren gevallen, hetgeen zij door het afschieten van hunne karabijnen (waardoor niemand getroffen was) hadden voorkomen. De substituut-officier van justitie mr. W. C. A. Scholten meende, dat wegens het ernstige karakter, dat het verzet tegen de politiebeambten had gehad, de straf niet gering moest zyn, en wees op de wenschelykheid, dat te Nieuw-Amsterdam het aantal gestationeerde maréchaussées belangrijk zou worden versterkt; hij requireerde eene gevangenisstraf van 2 jaar tegen den arbeider, die den maréchaussée met een steen tegen het hoofd had geworpen, en eene gevangenisstraf van 6 maanden tegen ieder der andere beklaagden. De rechtbank, gisteron uitspraak doende, veroor deelde den arbeider, die den maréchaussée mot een steen tegen het hoofd had geworpen, tot eene ge vangenisstraf van 18 maanden, en de zes overige arbeiders ieder tot eene gevangenisstraf van 8 maanden. De inwoners van Constantinopel, vooral die van de voorsteden Pera en Galata, zijn tijdens het be zoek des Duitsclien Keizers bevrijd geweest van twee groote plagen der vermaarde stadhonden en bedelaars. De politie heeft alle losloopende honden onder dak gebracht in eenige gebouwen, waar zij bewoond en bevolkt werden, minder verandering heb ben ondergaan. Wel is waar is het Raadhuis of Gemeentehuis (1) in vroeger tijd verbouwd, maar het tegenwoordige geslacht heeft het in den ouden staat hersteld. Kon een Oudewatersche Rip van Winkle uit een dutje van drie eeuwen opstaan, hij zou overal slechts weinig veranderd vinden. De Burgemeester van heden zit in dezelfde stoel, en klopt met denzelfden hamer op dezelfde tafel als zijn verwijderden voorganger. Daar staat het oude gebouw, waarin de vrouwen, verdacht van tooverij, werden gewogen en arme schepsels! te dikwerf te licht bevonden. De gevels, die de voorbijgangers bedreigen, leunen niet sterker voorover dan zij voor eeuwen deden en, bij menschenheugenis, zijn zij niet in puin gevallen of gerestaureerd. Zij moeten er nog zoo uitzien, dat ze herkond zouden worden door hen, die ze bouw den; de wapenschilden en spreuken, die zij boven de deuren plaatsten, staan er nog. Daar is dezelfde kerk, wier gewijde muren üe bijgeloovige Spanjaards spaarden, hoewel zij in hun schaduw, als ware dui vels, de hel deden ontbranden. Schepen van den zelfden bouw en dezelfde namen, de Twee Gebroeders (1) Het is eene eigenaardigheid van den schryrer dat hy allerlei Nederlandsche woorden tnsschen zyn Engelsch voegt. Wij sollen die corsiveeren. (2) De bekende figuor nit een werk van Washington Irving, die, op de jacht zijnde, een vreemden drank te drin ken kreeg en dientengevolge 25 jaar achtereen sliep. goed verzorgd werden, en ook de bedelaars zijn allen opgepakt en gehuisvest in een gebouw der gevangenis van Stamboul, waar zij het zeer goed hadden. Zoo werd er ook m dit opzicht naar gestreefd, den vereerden Duitschen gasten Constantinopel op zijn mooist te laten zien. Maar zoodra de Duitsche Keizer vertrokken was, werden de twee- en vier voetige zwervers weder in vrijheid gesteld. Het is niet alleen in Voor-Indië, dat weduwen bij de lykplechtigheid voor haren gestorven man den dood zoeken. Ook in andere landen heerschen dergelijke gebruiken, o. a. in de prefectuur van Foochow in China. Het gebruik is echter daar in zoo verre gewijzigd, dat de weduwe niet met haar gestorven man op denzelfden brandstapel aan de vlammen prijsgegeven, maar in alle plechtigheid op gehangen wordt. Eerst wordt zy op een begrafe nis-maal feestelijk onthaald en daarna zet men haar op een draagstoel, waarop zij de hoofdfiguur wordt van een grooten optocht met muziek door de voor naamste straten der stad. Het einddoel van den optocht is een platform, zoo hoog mogelijk op een goed zichtbaar punt opgericht. Op dat platform ge zeten, neemt zij eerst de gelukwenschen harer vrien den en verwanten in ontvangst, waarna zijzelve den strop om haar hals doet. Een harer broeders haalt dan het touw strak aan, totdat zij verworgd is. Na haren dood gaan er verzoekschriften aan den Keizer om eenig eerbewijs aan deze vrome, vrijwillige zelf opoffering" toe te kennen. Dit schijnt niet dikwijls van de hand gewezen te worden, want men ontmoet alom in het district gedenk teekenen voor deugdzame vrouwen. De ongelukkige vrouwen worden evenwel gewoonlijk door do familie tot deze daad genoodzaakt. Aan de brouwerij van Heineken op de Parijsche tentoonstelling werden gemiddeld per dag 12 a 14 duizend glazen bier gedronken. Aan het pavilloen Van Houten dionk men door elkander 5000 kop cacao en in de Friesche wafelkraam verkocht men 6 a 7 duizend wafels per dag. Dit maakt over de 183 dagen, dat de tentoonstelling open was een mooi bedrag 1 Verbazingwekkend is echter wat er gedurende dien tijd in de drie Restaurants-Duvai omgegaan is. Deze drie inrichtingen, die te zamei^een oppervlakte van 2151 vierk. meters besloegen en slechts over 158 zitplaatsen beschikten, leverden niet minder dan 2,422,500 maaltijden, dat is ongeveer 13,100 per dag zoodat er meer 'dan acht keer per dag op dezelfde plek gegeten werd. Gebruikt werden 517,371 biooden van éen kilogr., 302,812 kilo vleesch of gevogelte 100,937 kilo visch, 242,000 kilo aard- dappelen 72,675 kilo kaas, 68,120 kilo confituren, enz. Men dronk daarbij 708,800 liters wijn, 16,300 liters appeldrank, 131,600 liters biér, 12,500 liters cognac, rum of kirsch, 5800 liters fijne likeur, 252,960 siphons en 52,700 fleschjes mineraalwater, 3745 heele en halve flesschen en 560 glazen cham pagne. Aan belasting werd op deze spijzen en dranken 215,500 fr. betaald. Men berekent, dat het bedie nend personeel,uit 210personen bestaande, 363,375 frs. aan fooien ontving. Een straatroover te Montreuil, die 's avonds dunne en de God met ons liggen nog aan dezelfde oude kaden, en mannen, in nagenoeg dezelfde kleeding, maken een buurpraatje met vrouwen, die nog steeds dezelfde aardige hoofdtooisels dragen. Daar is ook het marktplein, waar de kooplieden (1) nog steeds den lof hunner geringe waren zingen; en daarheen Jcomen op iederen marktdag verwonderlijke voertui gen, die, hoewel van ander hout en ijzer, er ju|gt eender uitzien als in de jeugd van onzen Rip van Winkle. Zij zijn juist zoo nauw, met evenhtooge zijwanden aan beide einden, met juist dezelfde grap pige, gesneden en vergulde figuren op het krat; zij hebben dezelfdo beschilderde en vergulde, gesneden onderstellen eu dezelfde groote houten dissels in plaats van lemoenen. Nu brengen zij slechts de boerinnen en landbouw producten; maar in de dagen toen de bisschoppen nog zelfstandige vorsten waren, kunnen wel deftige dames in dergelijke middeleeuwsche wagens naar het Hof te Utrecht zijn gereisd. Een lief geveltje van rooden baksteen, omlijst door witte en met een beeld in een nis boven de deur, naast de heksenwaag, wordt het huis van Arminius genoemd. Hij was in 1560 te Oudewater geboren, maar ik geloof niet in dit huis; het ziet er niet ouder uit dan zijne naburen. Daarenboven weten we (1) Hier sfaat in het origineel: «improvisator)", een herin nering aan den tyd, toen werkelijk de improvisators hunne ge dichten op de markten voordroegen of rongen een gnnsch ander liedje tronwens, dan van de hedcndang che marktvensters. touwen spande over de straat en de voorbijgangers, die,, daarin verward geraakt, vielen, van geld, kost baarheden en kleedingstukken beroofde, is dezer dagen gevangen genomen. Deze menschelijke spin, Moreau genaamd en vod denraper van beroep, heeft maanden lang zijne webben gespannon, zonder dat zijne slachtoffers voor zijn wraak beducht hem durfden aanklagen. Maar eindelijk hebben een paar hunner het toch gedaan. Moreau's gevangenneming ging niet gemakkelijk. Hij had zioh, toen de gendarmes kwamen, in zijn hut verschanst en dreigde ieder die hem trachtte te naderen, dood te schieten. Na oen vrij langdurig beleg werd hij eindelijk overmeesterd, geboeid en naar de gevangenis gebracht. Men vond in zijn hut eon aantal geroofde hor loges, kostbaarheden, kleederen, wapenen, enz. De Parijsche tentoonstelling is gesloten, en weer zetten duizenden denkers, over de geheole aarde ver spreid, zich aan den arbeid, om op de volgende wereldmarkt de menschheid met nieuwe wonderen te verbazen en te verrukken. Want de vindingrijkheid der raenschen is grenzeloos. In elke uitvinding ligt de kiem eener nieuwe. Bedriegen niet alle verschijnselen, dan zal vooral, het veld der electriciteit in de naaste toekomst de groote vergaderplaats zijn der denk- en werkkrachten. Men kan tegenwoordig geen vakblad opslaan, geen wetenschappelijke kroniek doorkijken, of men leest van plannen, waarbij de olectrische kracht de hoofd rol vervult. In ons land is op dit gebied nog schier alles te doen. Een goed vooruitzicht voor hen, die zich thans bekwamen tot werktuigkundige en een vinger wijzing tevens voor de richting hunner studie. Minder aangenaam is het vooruitzicht echter voor gemeentebesturen en gemeenteraden, want of zij wil len of niet, zij zullen met de quaestie dor electri citeit moeten rekening houden. 'tZij in den vorm van electrisch licht of electrische trams, 't zij als overbrengsters van het gesproken woord of van ar beidsvermogen treedt de electriciteit in de eene stad na de andere op, en de beschreven vaderen zullen te oordeelen hebben over een bezoek, welker grond beginselen zelfs aan de meeste onbekend zijn, ett die voor leeken evon moeilijk te begrijpen is als hare gevolgen moeilijk zijn te overzien. In Duitschland, waar zoowel de gemeenten als de Staat, zooveel mogelijk de inrichtingen van openba ren dienst in eigen beheer nemen, zal het bestuur van menige stad, waar het electrisch licht thans wordt ingevoerd, o. a. een keus moeten doen tus- schen de stelsels van Edison en Ganz. Volgens het eerste wordt een kleine kring om een station van licht voorzien door constante stroomen van geringe spanning; terwijl het tweede stelsel berust op het gebruik van wisselstroomen van zeer hooge spanning, die door transformatoren in stroomen van geringe spanning worden omgezet voor zij binnen de huizen komen. Die wisselstroomen hebben het voordeel van geschikt te zijn voor groote afstanden, maar het na deel van ongeschikt te zijn voor het overbrengen van beweegkracht of het laden van accumulatoren. Ten minste voor het oogenblik. In groote steden, waar de terreinen in het midden der stad bijzonder duur zijn, schijnt het stelsel-Ganz natuurlijk aanbevelingswaard. Te Londen zal men dat de arme jongen na de plundering terug kwam van Utrecht, waar hij studeerde, en zijne dierbaren, zijne moeder, zijne zuster, zijn broeder vermoordend; het is onwaarschijnlijk dat hun huis werd gespaard, waar zoo weinig huizen bleven staan. Hoe dit zij, Jacob Hermansen (die, naar de ge woonte dier dagen, zijn naam verlatiniseerde) was een echte zoon van Oudewater, een onverschrokken Christen, verdraagzaam in een tyd, waarin ver draagzaamheid weinig begrepen werd //bona con- scientia paradisus" (1) was zijn karakteristieke spreuk^ en terecht werd aan zijn graf gezegd: hij was een man, die niet genoeg geacht kon worden door hen, die hem kenden, en die niet genoeg gekend werd door hen, die hem niet achtten." We waren bij den vischafslag de eenige agent van politie was tevens de afslager wij wandel den langs de straten met vooroverhellende gevels, en bewonderden het Raadhuis. De zon scheen heer lijk, en haalde de keurige oude bouwkunst in de meest sprekende lijnon van licht en schaduw op. Het was niet te warm om te wandelen; niemand volgde ons of staarde ons bnitaal aan; vragen, die we den een of ander dedon, werden welwillend be antwoord; wij genoten dien dag zeer. Wij zagen een kleinen boekhandelen gingen er in om photografiën te koopen; zoo'n man als de han delaar vindt men niet dikwijls in een kleinen winkel van een klein landstadje. Wordt vervolgd.) (1) Een goed geweten ie een paradys. het dan ook op groote schaal toepassen. In een der voorsteden wordt thans de reusachtige fabriek ge bouwd, vanwaar de electrische kabels langs de spoor lijnen de stad zullen binnendringen. De ervaring moet echter leeren welk stelsel op den duur het beste en goedkoopste is, want de kabels, die voor het grootste gedeelte uit koper bestaan, zijn zeer kostbaar en het leggen der kabels dat met bui tengewone zorg moet geschieden niet minder. Te Berlijn gebruikt men thans als kabels onbekleede koperen staven, liggende op isolateurs van porcelein in een kanaal van cement. Ook wordt daar een nieuw soort van accumulatoren toegepast, dat veel beter is dan het oude, maar toch altijd nog te zwaar om gebezigd te worden voor tramwagens. Nu de electriciteit dienstbaar is gemaakt voor het overbrengen van beweging, gaat Zwitserland een goe den tijd te geraoet. Welk een kracht stroomt daar, voor het grootste gedeelte onbenut, dagelijks weg! Thans zal men door middel van den koperen ge- leiddraad het machtig arbeidsvermogen der rivieren en watervallen naar de steden kunnen leiden, om straat en huizen te verlichten, tramwagens te dóen ryden en fabrieken van beweegkracht te voorzien. De groote Berlijnsche electriciteit maatschappij heeft reeds vergunning verkregen om de hand te leggen op de kracht van den Rijn val by Schaffhausen en die te bezigen tot het verlichten van Bazel en Wie- senthal, en de groote fabrieken bij Schaffhausen, die tot dusver direct het water als beweegkracht der werktuigen gebruikten, zullen waarschijnlijk binnen kort dat voorbeeld volgen. Omtrent het verlichten door middel van den elec- trischen stroom op groote afstanden, werd dezer dagen in de Temps het volgende meegedeeld door den bur gemeester van het daarby betrokken Fransche plaatsje Dietilefit: De electrische stroom wordt opgewekt te Béconne door een hydraulische kracht van ongeveer 150 paardekrachten, en van daar geleid naar Dieu- lefit op 4 KG. en naar Valréas op 14 KM. afstand. De spanning van den wisselstroom bedraagt 2000 volts en wordt op de plaats der bestemming door een transformator (stelsel-Zipernowsky) in een stroom van 100 volts omgezet. De inrichting, welke thans een jaar bestaat, werkt uitnemend. De kosten van aanleg waren hoog, die van exploitatie echter zeer gering, daar voor de bediening van het station, dat twee plaatsen van licht voorziet, twee mannen vol doende zijn. Naar aanleiding van het gevaar, dat sterke stroo men kunnen opleveren, deelt dezelfde burgemeester nog het volgende voorval mede: Een metselaar, die niet aan het gevaar geloofde, boog zich op een avond uit zijn raam om de koperen geleiddraden te grijpen. Toen hij met de eene nand niets voelde, greep hij met de andere hand den anderen draad, doch nau welijks had hij dat gedaan, of zyne handen klemden zich, zonder dat hij het kon verhinderen, met ijzeren greep om de draden vast. Do wisselstroom van 100 volts schoot nu heen en weer door zijn lichaam. De man brulde van pyn en angst; maar 't was elf uur *8 avonds en het duurde dan ook vry lang voor er hulp kwam opdagen. Eindelijk kwamen er eenige personen aansnellen. Ongelukkig was do deur op slot, zoodat die eerst moest worden opengebroken, en toen zij ten slotte het slachtoffer bereikt hadden, bleek het, dat zij krachteloos werden als zij den man aanraakten. Goede raad was duur. Maar er moest raad geschaft, want de metselaar leed onduldbare pijnen. Als de stroom maar ophield, zei er een. Dat was een inval. Men spoedde zich naar de telephoon om den machinist van het station te Béconne te ver zoeken even te stoppen. Eerst toen dét geschiedde kon de metselaar den geleiddraad loslaten. Den volgenden morgen was hy nog geheel versuft en langen tyd hield hy styve armen. Dit bewust, dat wisselstroomen van 100 volts reeds zeer pynlyk zyn en stroomen van hoogere spanning levensgevaarlijk worden. By den aanleg dienen de kabels dan ook zóó ge borgen, dat raensch nog dier er het slachtoffer van kan worden. Te Bucharest is een electrische tramweg, door de firma Siemens aangelegd, thans geopend. De politie had luchtkabels, gelijk in Amerika veel gebruikt worden, verboden. De geleiddraden moesten dus tusschen de rails geborgen, wat hier en daar nog al bezwaren had en de kosten van aanleg aanzienlijk verhoogde. In de Vereenigde Staten is een maatschappij ge vórmd, onder den naam van Weemes Rapid Transit Company, die ten doel heeft volgens het stelsel Wee- mes een electrischen postdienst in het leven te roe pen. De heer Weemens wil postwagens maken in en vorm van een kogel van zes meter lang. Van oven en van onderen zullen die kogels door middel van wieltjes in een spoorstaaf sluiten, waarlangs de electrische stroom ze met een snelhoid van 300 ki lometer in het uur zal voortbewegen. De afstand van New—York naar San Francisco zou zoodoende in één dag kunnen worden afgelegd. Of de wrijving een dergelijke snelheid zal toe staan, zal de ervaring moeten leeren. Het denk beeld is echter niet geheel nieuw, want reeds 10 jaren geleden stolde de hoer Siemens nagenoeg het zelfde voor. Van snelheden gesproken. De spoorweg-maat schappij Paris—LyonMéditerranée heeft een onder zoek ingesteld naar de maximum-snelheid, die met de hedendaagscho locomotieven te bereiken is. De proeven hebben bewezen, dat men tot een snelheid van 120 en in sommige gevallen zelfs van 129 kilo meter in het uur kon komen, indien men slechts zorgde den weg te versterken, gelijk men op het traject, waarover de proeven genomen waren, ge daan had. Alles hangt dus af van den weg. Indien deze goed te maken ware, zou men overal in Frankrijk de snelheid kunnen verhoogen. Ongelukkigerwijze zou het verbeteren der wegen alleen voor de voor naamste lijnen eenige milliarden kosten. Een Hongaarsch ingenieur heeft intusschen een locomotief geconstrueerd met wielen van 3 meter middellijn, waarmede gemakkelijk een snelheid van 150 kilometer in het uur zou te bereiken zijn. Ten einde to voorkomen, dat het zwaartepunt der loco motief te hoog zou komen, heeft hij zijn machine twee stoomketels gegeven en daarti^sschen heeft hij de twee assen der vier groote drijfwielen gebracht. De onderste stoomketel dient dus tevens als ballast. De geheele locomotief is daarenboven omgeven door een ijzeren kooi, die van voren in een punt uitloopt, ten einde den invloed van den luchtdruk te ver minderen. Handelsblad De Fransche Kamer heeft gisteren haar arbeid begonnen, zonder dat het den Boulangisten is gelukt aanmerkelijke stoornis teweeg te brengen. Hoofdza kelijk is dit te danken aan de krachtige maatregelen, welke de minister Constans had genomen en die met onverbiddelijke gestrengheid werden uitgevoerd. Wie samenschoolden of weigerden door te loopen, werden terstond in hechtenis genomen en deze maatregelen werkten zoo goed, dat de troepen, die de omgeving van het Balais Bourbon hadden afgezet, reeds om vyf uur naar de kazernes konden terugkeeren. Het eenige werk, hetgeen de Kamer verrichtte, was de verkiezing van een voorzitter. Voor dezen eervollen en moeilijken post werd, naar men weet, de heer Floquet gekozen. Deze verkiezing is zeker niet zonder beteekenis, daar Floquet niet alleen door de radicalen, maar ook door de opportunisten werd gesteund. De République Franqaise acht het dan ook noodig dit uitdrukkelijk te doen uitkomen. Nu de Boulangisten zijn geslagen, zullen zij des te meer leven in de Kamer pogen te maken. Der halve is in de eerste plaats noodig een voorzitter, die koelbloedig is en die met kracht weet op te treden, terwijl hij toch de hoffelijkheid nimmer uit hot oog verliest. Deze eigenschappen bezit de heer Floquet, gelijk hij tijdens zyn vorige presidentschap toonde, en daarom is zijn verkiezing een waarborg voor de toekomst. Vooral echter stelt het opportunistisch orgaan op den voorgrond, dat de verkiezing van den radicalen leider tot voorzitter volstrekt niet als een overwin ning der radicalen moet worden beschouwd. De opportunisten stemden op den hper Floquet niet om den radicalen genoegen te doen, maar alleen omdat hy een uitmuntend voorzitter der Kamer is geweest. De République Branqaise stelt het op prys, dat de kiezers dit wel begrijpen. Anders zou men licht in den waan kunnen komen, dat, gelijk de radicale bladen beweren, Floquet werd gekozen, by wijze van rotest tegen het aangekondigde verbond tusschen e gematigde republikeinen en de rechterzijde. Over de discussie in de Grieksche Kamer over «de Cretascho zaken worden nog eenige bijzonderheden meegedeeld. Doliannis, chef der oppositie en om oppositie was het te doen, begon met den eisch te stellen, dat de op deze zaak betrekking hebbende stukken zouden worden overgelegd; hy voer hevig uit tegen het Ministerie, omdat het Creta in den steek had gelaten. De Minister Tricoupis verklaarde de overlegging der stukken te weigeren, maar de verzekering te kunnen geven dat Griekenland, zonder daartoe door eenige belofte aan de een of andere groote mogendheid gebonden te zyn, voor de Cre- tensers voldoening zou weten te vorkrijgen wegens de wreedheden, door de Turken op hen gepleegd; maar dat Griekenland hiertoe een geschikte gelegen heid moet afwachten, daar op dit oogenblik leger, vloot en financiewezen hiertoe niet sterk genoeg zyn. Ovor de reis van Koning Milan naar Belgrado wordt aan de Daily News gemeld, dat de ex-Koning voornamelijk in zijn land teruggekomen is om zekere particuliere geldzaken te regelen. Hij verlangt een zoo ruim jaarlijksch pensioen, dat de Regeering en de Schuptchina hem dit niet schijnen te willen toe kennen. De Regeering heeft ook reeds geweigerd, het hem toekomende half millioen francs bij voor uitbetaling in zijn geheel te verstrekken; die weige ring was hierop gegrond, dat de financieele toestand van Servië het onmogelijk maakt. De Bulgaarsche Kamer vlocht in het adres van antwoord een zinsnede in over de hoop, dat de Porte de Mogendheden zal voorstellen Prins Ferdinand als Vorst te erkennen. De horvatting der zittingen van den Senaat en de Belgische Kamer, volgens het voorschrift der grondwet op den tweeden Dinsdag van November, heoft zich door niets bijzonders gekenmerkt. De tijdelijke voorzitter, als oudste in jaren, was in den Senaat de heer Soupart, in de Kamer de oud minister Delcour, tengevolge van de afwezigheid van abbe de Haerne, in de Kamer het eenig overgebleven lid van het Congres. De verkiezing der bureaux was in beide Kamers zeer spoedig afgeloopen: her kozen werden alle heeren, die in de vorige zitting de functiën van voorzitter, onder-voorzitter, secre taris of questeur hadden vervuld; alleen vervangt in de Kamer de heer Léon Visart wijlen den heer Lefebvre als questeur. De Kamer is tot Dinsdag uiteengegaan on heeft voor dien dag aan de orde gesteld het wetsontwerp, omtrent het verleenen der academische graden. De Senaat zet daarentegen terstond zijne zittingen voort en begint heden de behandeling van het wetsont werp omtrent de arbeidsregeling voor kinderen en vrouwen. De voornaamste uitkomsten der verkiezingen zijn, voor zoover bekend de volgende Te Milaan zyn gekozen 45 liberalen en 35 conservatievente Forli, Ravenna en Venetië hebben de radicalen de overwinning behaaldte Bergamo, Genua en Terni werden de clericalen geslagente Padua en Livorno is de meerderheid in handen der monarchistische partijte Pisa en te Monza is de constitutioneels lijst doorgegaan. Warm was de strijd tusschen de geavanceerde partijen en de ministerieele meerderheid. Scherpe afkeuring vindt de taktiek, door de organen van den heer Crispi by dezen veldtocht toegepast, die misschien voor het oogenblik succes kan hebben doch zeer gevaarlijk in de toekomst voor het konink rijk Italië kan worden. Zij beschuldigden de vijan den van het kabinet niet alleen dit te bestrijden maar de monarchie zelve. Politieke tegenstanders van den heer Crispi, wier aanhankelijkheid jegens het koninklijk huis echter boven allen twijfel verheven is, hebben openlijk hun leedwezen aan den dag ge legd over zulk een opzettelijke verwarring van be grippen, waardoor slechts de troon kan verliezen, wijl men de solidariteit tracht te bewijzen tusschen den constitutioneelen koning, die boven de partijen moet staan, en den minister, die op stuk van zaken niets anders is dan een partijman. Een ander, niet zeer verblijdend verschijnsel by deze verkiezingen is de onthouding der katholieken ingevolge het pauselijk consigne overal waar dit ge geven was. Voor hen, die nog steeds hopen op het tot stand brengen van een toenadering en vriend- schappelijker betrekkingen tusschen het jonge ko ninkrijk en het Vaticaan, is dit een wreede ontgooche ling. Te Rome in het bijzonder was de deelneming der kiezers zeer gering. Terwijl by de laatste ver kiezingen van de 34.4i8 kiezers 23.462 stemden, namen thans van de 45.563 ingeschreven kiezers slechts 16.889 aan de stemming deel. MARKTBERICHTEN. Gouda» 14 November 1889. Voor voerartikelen bestond heden goede vaaag tot min of meer verhoogde prijzen. Overigens wsinig verandering. Tarwe. Zeeuwsche 7.40 a 7.80. Mindere dito 7.10 a 7.25. Polder 5.75 a 6.—. Roode Tarwe 6.10 a 6.40. dito Angel 6.75 a 6.90. Rogge: Zeeuwsche ƒ5.40 a/5.75. Polder 4.25a 4.75. Buitenlandsche per 70 KG. 4.85 a 5. GerstWinter 4.75 a 5.Zomer 4.30 a 4.90. Chevalier 4.75 a/5.75. Haver: per Heet. 3.60 a f 4.—, per 100 kilo 7.25 a 7.75. Hennepzaad: Inlandsch 6.50. a 6.75. Buiten- landsch 5.25 a 5.50. Erwtenkookerwten 8.50 a 9.50, niet kokende 5.75 h 6.—. Boonenbruineboonen 8.75 a 9.50, witte boonen 9.50 a 10.25, duivenboonen 6.80 a 6.90, paardenboonen 5.25 a 6.Kanarie zaad 7.50 a 8.Maïs per 100 kilo: Bonte Amerikaansche 6.90 a/ 6.10, Odessa 6.a 6.25, Cinquantine 6.50 a 6.75. De veemarkt met goede aanvoer, handel en prijzen blyven goed stationair. Vette varkens, ta mely ke aanvoer, handel vlug, 23 a 27 ct. per half kilo, varkens voor Londen, tamelijke aanvoer, handel redelyk, 21 a 21 Va ct., magere biggen, goede

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2