Buitenlandsch Overzicht. PETR0LEUM-N0TEERINGEN BEURSBERICHT. TOONBBL. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam. met den onaf wijsbaren regel, volgens welken geld uit de openbare kas alleen uadraan mag woiden gegeven, waar de afdoende controle van het openbaar gezag het gebruik van het geld tot het doel, waarvoor het gegeven is, waarborgt. Een aantal andere leden, onder wie niet weinigen die zich onder de liberale vaan rangschikten en aan het liberale beginsel ook op schoolgebied trouw willen blijven, verklaarden echter, tevens te willen letten op de teekenen des tijds en daarom te willen mede werken tot een op bescheiden wijze subsidieeren van het bijzonder onderwijs. En zij betwistten ook ern stig de bovenvermelde uitlegging van art. 192 grond wet, dat h. i. het subsidieerpn van scholen die niet voor allen toegankelijk zijn, niet verbiedt, gelijk dan ook in de Eerste Kamer zelve bij de behandeling van het voorstel-Schaepman van 1887 door oprechte voorstanders van het openbaar onderwijs het subsi die-stelsel bestaanbaar werd geacht met dat art. 192. Het ernstige ongeval, in het begin van het vorige jaar op den Staatsspoorweg bij Euinerwold gebeurd, gaf aan tal van personen aanleiding voorstellen te doen ten einde voortaan dergelijk^ botsingen te voorkomen. De raad van toezicht op de spoorwegen deelt in haar jaarverslag in de Staatscourant van gisteren mede, dat hij een twaalftal dier uitvindingen nader onderzocht heeft, doch niet voor toepassing geschikt bevond. Een van de wijzen, waarop men aan het personeel langs mechanischen weg kan kenbaar maken, dat een trein door een onveilig sein is gereden, bestond hierin, dat aan de Wosting-house-rem een kraan of een glazen buis wordt aangebracht. Komt deze nu in aanraking met het on veiling staande sein, zoodat bij het doorrijden daarvan een contaot ont staat, dan komt de rem in werking en staat de trein onmiddellijk stil. Verschillende den Eaad aangeboden modellen waren toepassingen van dit denkbeeld. Met eene andere wijze van toepassing, die door een ingenieur der Tractie van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is uitgedacht, worden thans proeven genomen. Aan het stelsel zijn echter bezwaren verbonden, die, althans voor het oogenblik, van te gewichtigen aard zijn om de ingebruikneming te mogen aan bevelen. In de eerste plaats zon men moeten beginnen met den onderkant van het treinprofield en den bovenkant van het wegprofield normaal vast te stellen, ten einde do voorgestelde inrichting in de vrije ruimte tusschen die beide profielen gelegen, te kunnen aanbrengen. Daar nu die ruimte slechts zeer gering kan zijn, vordert het vaststellen daarvan groote omzichtigheid. Reeds dadelijk dient er op gewezen, dat do kraan lager zou moeten komen dan de aschbakken en hoogor dan de dekplaten der brug8pillen en een tal van wijzigingen aan do weg en kunstwerken en aan de bestaande machines zouden moeten worden aangebracht. De vraag is echter, of het niet de aangewezen weg is, de aanrakingstoestellen, in plaats van in het midden van den weg, aan een der zijkanten aan te brengen, omdat daarvoor reeds een normaal profiel vastgesteld is en dus de plaatsing der toe stellen, die het contact tusschen sein en trein moeten bewerkstelligen, niet de moeilijkheden behoeft op te leveren, die voor de aanbrenging in het midden van den weg bestaan. Een ander niet minder gewiohtig bezwaar is, dat by het rijden op een weg met enkel spoor, in die richting waarvoor het sein niet geldt en waarbij dit in normalen stand op onveilig zal moeten staan, het contact niet kan worden vormeden en dus noodeloos bij het doorrijden van het sein de trein, zou worden tot stilstand gebracht. Het stelsel aldus te wijzigen, dat ook by onveiligen stand van het sein het contact kan worden ontgaan, vermindert de waarborgen, dat de toestel doel zal treffen, zoodra werkelijk door een onveilig sein in do richting waarvoor dit sein gesteld is, gereden wordt, en daardoor kan wederom een nieuwe aauleiding ont staan voor gevaar. Het grootste bezwaar evenwel tegen de toepassing van deze en dergelijke zelfwerkende waarschuwings middelen is van principieelen aard. De Raad vieest namelijk dat de optische seinen in de practijk hunne waarde allengs zullen verliezen, dat de,*uanclacht van locomotief- en treinpersoneel zal verslappen en het nauwkeurig letten op don stand der seinen zal ver minderen, indien een of ander zelfwerkend middel is aangebracht, dat plotseling waarschuwt tegen gevaar of, waar dit dreigt, den trein tot stilstand brengt, en alsdan een ongeluk zal moeten beletten, zonder dat daarvoor in de eerste plaats aandacht en oplettendheid worden vereisoht van het personeel op den trein. Is eenmaal de beteekenis van de optische seinen verminderd en wil dan hot toeval, dat het automatische middel plotseling weigert te werken, dan is do kans voor een ernstig ongeval des te grooter. Hoe volmaakter de automatische middelen worden, des te grooter zal zelfs dit gevaar worden. Daarom meenen vele spoorwegexploitanten voor als nog eene grootero waarde te moeten hechten aan de gezichtseinen en aan de oplettendheid van het personeel. Mazelen. De wijziging der wet op de besmette lijke ziekten zal, zooals reeds gemeld is, eerstdaags ingediend worden. Indien deze wijziging alleen geldt de vaccine, zou dit, meent De Stand., met reden een teleurstelling kunnen heeten. Op de lijst toch van de besmette lijke ziekten komt ook voor onder letter in art. 1 de mazelen. Wel is waar heeft de heer Viruly Ver- brugge eene poging gewaagd om bij de behandeling van art. 1 de mazelen te doen vervallen. vDoch het is hem niet gelukt, want met 37 tegen 28 stemmen is zijn amendement verworpen. De Stand, wijst tegenover deze beslissing er op, dat er zeer bekwame geneeskundigen zijn, die be weren, dat de mazelen alleen besmettelijk zijn in het tijdperk van incubatie. Den hoest, die aan de mazelen gewoonlijk voorafgaat, nemen de kinderen van elkander over, zoo beweren de deskundigen, en zij verklaren ronduit, dat het volstrekt niet baat, de niet aangetaste kinderen buiten de schoolmuren te houden. Integendeel beweert men, dat juist als al de gezonde kinderen aldus gedwongen worden den geheelen dag in huis te zijn, deze meer gevaar loo- pen door de mazelen te worden aangetast. Hieruit blijkt, meent het blad, dat als het bewuste plakkaat //Besmettelijke ziekte Mazelen" boven of naast de straatdeur wordt geplakt, de besmetting geweken is. Het plakkaat is dan prin of meer leugenachtig. //Doch hier komt nog bij, dat door dit gedwongen thuisblijven in veel gevallen, alle goede regeling van het onderwijs op de school voor een tijd geheel on mogelijk woidt gemaakt. Openbare, zoowel als bij zondere onderwijzers zullen daarover te klagen hebben. Maar voor het bijzonder onderwijs wordt deze bepaling nog bovendien een Schadepost, daar op het platteland het schoolgeld veelal per week wordt betaald, waarbij dan de regel wordt toegej past: //niet school, geen geld." En dit zegt heel wat voor bijzondere scholen, waarvoor het schoolgeld de voornaamste bron van inkomst is. z/Maar om de eerstgonoemde redenen blijft het een belang voor geheel het lager onderwijs, zoowel open haar als bijzonder, dat deze onbillijkheid,uit de wet worde weggenomen. Indien dit nog niet in het plan ligt der wijziging, die thans ophanden is, is het zeer te hopen, dat door alle richtingen medegewerkt zal worden om aan alinea I van art. 14 deze woor den toegevoegd te krijgen«De mazelen zijn hiervan uitgezonderd."" Zaterdag 5 October kwam te Barberton aan eeii zekere heer Bosch, boer in den omtrek, die een lammervanger vertoonde, oen soort van arend, die hij onder bijzondere omstandigheden geschoten had. Die vogel had reeds eene week geleden zich boven zijne plaats vertoond, was toen op eens op een jong varkentje neer gestreken en had dat met het grootste gemak medegevoerd. Toen bleef hij eenige dagen weg en zou weldra in het vergeetboek geraakt zijn. Vrijdag (4 October) deed de heer Bosch een mid dagdutje, tot hij op eens gewokt werd door een schel angstgeschreeuw. Hij vloog op, nam zijn Martiny Henry geweer en spoedde zich naar buiten. Wat zag hij daar Hij zag een oude Kaffermeid, die als een razende rondsprong en honden en oogen ten hemel ophief. De heer Bosch keek dus ook naar boven en zag een grooten vogel, die eeu klein Kafferkind in zijne klauwen had en reeds op zijn minst 70 yards boven den grond was. Een oogen blik stond de heer B. versteld, doèh spoedig kreeg hij zijne tegenwoordigheid van geest en het kwara hem in do gedachte, dat het in ieder geval het best was op den vogel te schieten, zelfs op gevaar af van het kind te dooden, daar dit dan uit zijn lijden zou zyn. Hy legde dus aan, schoot en zag tot zijne ontsteltenis, dat de arend doorvloog. Dit duurde eenige seconden, de heer Bosch had het ge weer weder geladen, toen hij op eens zag, dat de arend begon te dalen. Fladderend kwam de vogel al lager en lager, nog steeds het kind in zijne klauwen houdende. Eindelijk kwam het beest tus schen eenig struikgewas terecht. De heer B. spoedde zich daarheen en zag dat de vogel dood was. Het kind was er gelukkig afgekomen. 'Het had eenige schrammen, tengevolge van de dorens waar het tusschen gevallen was en eenige indruksels van de klauwen van den vogel. Hot behoeft niet vermeld te worden, dat de gelukkige schutter overal geluk- gewenscht en gepre/.en werd met zyn betoonde tegenwoordigheid van geest. (pers) Zekere W. 3. Judson te New-York heeft eon plan en teekening gemaakt om te Chicago, wanneer de wereldtentoonstelling daar mocht komen een toren van ijzer op te richten, waarin de KÉfeltoren van Parijs niet alleen geheel kan worden geborgen, maar, inhammen daarachter vol drijvend hout, door een ophaalbrug, langs het bolwerk van Gouda, terwijl de rivier langzamerhand breeder werd. De stad lag duidelijk rechts van ons ten overvloede vestigde Pieter daarop mijne aandacht maar de manier om er in te komen, en een goede ligplaats te vinden, als wij er in waren, dat moesten we nu leeren. Wij kwamen een kleine sluisdeur voorbij, waar geen enkel teeken was of men er door kon, en za gen vervolgens een grootere sluis voor ons uit, door welke een tjalk was gevaren, terwijl een lange Rijnaak draaide om de tjalk te volgen. Dit was blijkbaar een hoofdingang, en wij volgden de aak, een van die groote, van veel masten voorziene dingen met een vierkanten achtersteven, die wij gezien hadden, toen we den Rijn werden opgesleept. Zy bewoog zich langzaam, gelijk paste bij een lengte van voeten in drie cyfers en een lading van eenigo honderden tonnen; afval van de beetwortelsuikerfabrieken, een gewaardeerd voedsel voor melkkoeien. De sluisbeambten schreeuwden ons in krijschende klanken herhaaldelijk toe: //kom op 't kantoor om het sluisgeld te betalen!" Wij konden Pieter naar het hol van den leeuw, om later te vólgen in de //Snail" (1) en kropen zelf voort op een morsige, onwelriekende gracht (2) met geringe huizen aan beide zijden. (1) De .Slak'1 was de naam van het kleine schuitje dat by da Wherry behoorde. (2) Hier moet de Tarfsingel bedoeld zijn, doch de geur zal wel van fabrieken afkoroatig geweest zyn. Het gelukte ons de vervelende Rijnaak voorby te varen, maar tusschen twee andere monsters die denzelfden weg als wij voeren, en een houtvlot, dat ons tegenkwam, moesten wij, als een hansom tus schen eenige vrachtwagens ingesloten, onze ziel in lijdzaamheid bezitten. Er was tijd genoeg om naar een ligplaats om te zien. Pieter gaf nu te kennen dat hij hier meer was geweest en een goede ligplaats wist; de verbeelding rijke man had een smerige werf, die zich door een eigenaardige walgelijke lucht onderscheidde gero ken (1) en daaraan de plaats herkend. Voetje voor voetje schoven we voort, op de ma nier van //Zwaan, kleef aan", achter een groote aak, die alleen door een beklagenswaardigen Duitschen jon gen werd voortbewogen, daar zijn vader maat van tyd tot tijd een hand uitstak. Wy kwamen metter tijd door twee bruggen (2) en vonden eindelijk een meer heldere gracht en ging bij het strookje gras liggen dat langs den kant groeide. (3) Nauwelijks hadden we vastgelegd of iemand waarschuwde ons daar niet te gaan liggen; het was verboden, zei' hij. Om zeker te gaan zond ik mijn kaartje naar het politiebureau met het verzoek om mij te vergunnen daar te blijven liggen, overtuigd als ik was, dat het niet zou worden geweigerd. Wy behoefden niet lang (1) Natuurlijk onze kaaraenfabriek. (2) De Roode brug en de Jan Kattenbrog vermoedelijk. (3) Waarschijnlijk het plantsoen over den Kattenaingel. op antwoord te wachten. Een man met een rood gezicht, met een glimmend-zwarte hooge hoed op ea fluweelen pantoffels aan de voeten, kwam tot ons; hij was de havenmeester. Ik vroeg hem vriendelijk om vergunning daar te mogen blijven liggen onder belofte van niet op het gras aan wal te zullen stappen en den volgenden morgen te zullen weggaan. Wij hadden dames aan boord, en hy zou begrijpen dat we nergens anders konden liggen. Zyn antwoord was, dat hij om dames niet gaf; wy moesten er van daan en ter stond. Zijn houding was meer dan gebiedend, opzettelijk beleedigend; db benige onbeleefde ambtenaar «Mijnheer Kleine-Stad" was wellicht een weinig kortaf geweest, (1) die ik in de Nederlanden ont moette, (2) de uitzondering, die den overigens on- feilbaren regel van beleefdheid jegens vreemdelingen, bewees. Wij staken de gracht over en gingen daar aan de kade liggen. Gouda is geen innemende plaats, en als het bui tenwater aan het wassen is, heeft het slijk eene eigenaardige flauwe lucht; (3) wy zullen blijde zyn als we vertrekken. (1) Dit ziet op eene ontmoeting te Dokkum. (2) De groote lettere zijn van ons afkomstig. (8) Deze lacht kan zijn van het veen, maar eerder ge- looven we ook hier aan hetgeen onze fabrieken ons te rui ken geven. Wordt vervolgd). t zelfs zoo, dat er nog 600 voet in hoogte overblijft. De voorgestelde toren zal 1600 voet hoog zijn, 400 voet middellijn hebben aan den voet en 226 voet aan den top. Binnen in den toren zal ereeno dubbele schroefvormige rijweg worden gemaakt van den grond tot den top van het platform. De op klimming of rijzidg zal niet meer dan 8 voet op de 100 zijn, zoodat men met paard en wagen op en neer zal kunnen rijden. De andere wog moet dienen voor wagens, voort geduwd door Mr. Judson's schroef-inrichting. Er wordt beweerd, dat dit stelsel volkomen veilig is om op en neer te gaan. Do kosten zijn geraamd op 2,500.000 dollars. Boven dit alles zal de top van een observatorium worden voorzien, dat zich dus 600 voet boven den Eiffel toren zal verheffen. Het spreekwoord«Waar niet is, heeft de keizer zijn recht verlorenbestaat in de Engelsche taal niet. De Staat van Engeland heeft in de uitoefenig zijner rechterlijko functies ook daar rechten, waar niets is, golyk het volgende aan de Londensche rechtspraak ontleende geval aantoont. Een zakken roller werd door een dienaar van den Heiligen Hermandad betrapt, toen hij zijn lange vingers in den zak van een burger stak en ze weer leeg te voorschijn haalde. Dat kon odk niet anders, want de zak was leeg. Niettemin werd de man gevat en voor de rechtbank ter eerste instantie wegens poging tot diefstal veroordeeld. Zijn advocaat toekende tegen dit vonnis beroep aan en beweerde, dat het onzin was iemand te veroordeelen, omdat hij be proefd had iets te stelen, dat er niet was. De rechtbank tor tweede instantie, onder voorzitterschap van den rechter Manisty, vereenigde zich met de ziens wijze van d|en verdediger en stelde den zakken roller op vry voeten. Maar het O. M. bracht deze juridische quaestie voor bet hooge gerechtshof te Londen; zes rechters, waaronder drie Law-Lords", overwogen in plechtig consult de gewichtige vraag, of het een misdaad was, een poging te doen, om iets te stelon dat) niet bestaat. Vyf zeiden ja, een neon, wat don zakkenrollers tot waarschuwing ver strekken moet, hun vingers alleen in die zakken te steken, waaruit wat te halen is. Een opzienbarend rechtsgeding begon dezer dagen te Wad o vice (in Oostenryksch Gallicië) tegen land- verhuizing-agenten, die door middel van stelselma tige omkoopery van Oostenryksche spoorweg- en grensbeambten oen waren menschenhandel moeten gedreven hebben. In Gallicië en Hongarije •bestaan scherpe voor schriften tot beperking van de daar sterke zncht naar landverhuizing onder de arme en dienstplichtige bevolking. Aangeklaagd zijn niet minder dan 67 per sonen, onder wie als hoofdschuldigen vijf Poolsche Joden, agenten, die gemeenschappelijk te Oswiecim voor scheepsreeders te Bremen en Hamburg zaken dreven. Door tusschenpersonen haalden zy dui zenden boeren over tot landverhuizing, en dezen vervoerden zy dan, met behulp van omgekochte grensgendarmes en spoorwegbeambten, gedwongen naar Oswiecim. Daar werden de arme lui van alles beroofd, en daarna onder allerlei bedreigingen, zoo 't heete uit naam des keizers, met kaarten voor schepen naar Amerika, verder naar Hamburg ge zonden. Alleen in 1888 zijn op die wijze 12,500 ersonen uit Oswiecim vervoerd, waarbij de betrek en agent aan do Hamburger Amerikaansche Pac- ketfahrt-Oesellscha/t 600,000 gulden alleen voor overtocht te betalen had. Onder de aangeklaagden komen voor Oostenryk sche grensbeambten, gond»rmes en talrijke beambten van Oostenryksche spoorwegen. Dezen ontvingen v?.n <?.e h°0fdschuldigen vaste geldelijke toelagen. Zij zyn thans aangeklaagd wegens bedrog, mis bruik van hun openbare betrekking, omkoopery, vryheidsberooving, enz. Bovendien schynen ook by de getuigen nog modeschuldigen te zyn. Het geding zal denkelyk drie maanden duren. Er moest oen afzonderlijk gebot w voor de zittingen van het hof opgeslagen worden. Bij de aange klaagden is nog meer dan een half millioen gulden in beslag genomen. Gisteren werd voor een talrijk publiek door de Kon. Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel opgevoerd het tooneelspel Ella, bewerkt naar een van Werner's romans door mevr. Elise Poonsvan Biene. Het voldeed over 't algemeen vrij goed, al moet het erkend dat de meeste daarin optredende personen de gewone tooneelfiguren waren, die al vrijwel afge keken zijn ook door het Goudsohe publiek, dat reeds sinds jaren gewoon is do beste gezelschappen voor zich te zien optreden met het belangrijkste, dat zij op hun repertoire hebben. Het stuk is echter zeer handig in elkaar gezet, en dank zij enkele boeiende tooneeltjes had het ook hier ter stede succes. Het vijfde bedryf en het laatste gedeelte van het vierde voldeden het minst. Hetgeen ons daarin werd te zien gegeven had meer van een poppenkast-vertooning dan van komediespel. Het beantwoordde dan ook volstrekt niet aan de bedoeling van de schrijfster en de vreeselijke wraak van Signora Biancona deed niemand sidderen of beven, maar gaf veeleer stof tot groote Yroolijkheid. Met onverdeeld genoegen maakte ons publiek ken nis met Mevr. Holtropvan Gelder, wier beschaafd, gevoelvol, sober spel diepen indruk maakte. In de tooneelen, waarin zy tegenover Hugo en Signora Bi ancona optrad en vooral in de hoofdscène met Reinhold ontwikkelde zy een zeggingskracht, die menigeen met verwondering deed vragen is dit een aankomende actrice, van wie wij nog nimmer hoorden gewagen of soms eene geroutineerde tooneelspeelster, die als bij toeval hier onbekend bleef? Tot ant woord daarop diene dat zij nog wel niet lang bij het tooneel is, doch na de Tooneelschool verlaten to hebben al spoedig in de Amstelstraat vele vereerders vond, daar o. a. bij de eerste Nora-vqorstellingen haar zeer gewaardeerde medewerking verleende en eerst eenige maanden geleden, toen Mevr. Róssing Sablairolles Het Nederl. Tooneel verliet, daar een engagement vond. Het is zeker niet te veel gezegd, dat zij voor de toekomst veel belooft Mej. Loijé voldeed ons minder, zij deed haar rol volstrekt niet tot haar recht komen, en de scène, waar de twee mededingsters naar Jiet hart van-Rein hold tegenover elkander stonden, had zeker vrij wat meer indruk gemaakt als deze rol aan andere han den was toevertrouwd. In Amsterdam beweert men dat Mevr. FrenkelBouwmeester, die veel beter zou hebben voldaan, deze rol weigerde te spelen. Eilieve, gaat dat zoo maar? Als de Directie meent dat een der actrices 't meest geschikt is voor zekere rol, heeft zy naar wij meenden haar slechts daarvoor aan te wijzen en van weigering mocht geen sprake zijn. ïntusschen schijnen sommige actrices dat recht te hebben. Behoort Mevr. Sophie de Vries ook tot die bevoorrechte dames? Gisteren althans stond zij op ons programma, maar op ons tooneel verscheen zij niet. Vond zij het beter Mevr. Frenkel in Am sterdam gezelschap te blijven houden? Voorzeker de haar toebedeelde rol was van weinig beteekenis, maar haar naam op een programma trekt toeschou wers en blijft 't dan by den naam, dan heeft het allen schyn alsot men doch wij willen geen booze veronderstellingen maken en alleen de hoop uit drukken dat wij bij de volgende voorstelling een stuk zullen krygen, waarin de dames Frenkel en de Vries de hoofdrollen vervullen komt mevr. Hol trop dan mee, dan zal er zeker alle reden tot tevre denheid bestaan. De hh. de Jong, Tourniaire en de Boer voldeden als gewoonlyk, goed. Hun spel was recht verdienstelijk. Maakten wij de vorige keer kennis met de nieuwe tuin- en boschdecoratie, ditmaal zagen wij.de ge restaureerde kamers. Zij maakten een goeden indruk. Het is een waar genot dat wij nu op ons tooneel een frissche, goed geschilderde omgeving hebben. De deuren zijn vooral zeer fraai, de spiegel prachtig en het geheel doet den Rotterdamschen decoratie schilder Poutsma, alle eer aan. De Franscho republikeinsehe bladen zijn zeer terreden over de opening der Kamer en drijven den spot met de mislukte Boulangistische betooging, welke algemeen als de laatste stuiptrekking van het Bonlangisme wordt beschouwd. Ten minste in zoo ver het generaal Boulanger en zjjn grootsche plannen betreft, want de revisionisten denken er niet aan hun verzet tegen de regeering te staken. Daarentegen begint de rechterzijde eenige neiging tot vorzoening te geven. In een vergadering der monarchisten werd besloten voorloopig een afwach tende houding aan te nemen. Daar het land groote behoefte heeft aan rust, willen ook de monarchisten eerst afwachten, wat de regeering en de meerder heid doen, alvorens de oude oppositie weer te be ginnen. Het eerste, wat de Kamer moet doen, is de ver kiezingen to onderzoeken. Eerst wanneer djt is ge schied, kan de Kamer als wettig geconstitueerd worden besohouwd. De voorzitter, nu slechts voar- loopig benoemd, moet dan weer gekozen worden, maar natuurlijk geeft de tweed, stemming steeds denzelfden uitslag als de eerste voorloopige. Heden komt de Kamor weer bijeon. De com missies zullen dan verslag uitbrengen over een twee honderdtal verkiezingen, welke zij reeds hebben onderzocht, zoodat vermoedelijk de parlementaire arbeid reeds weer in het begin der volgende week kan hervat worden. De commissie van den Duitsohen Rijksdag belast met het onderzoek der bankwet, heeft met alge meen, stemmen op drie na het voorstel der con servatieven verworpen, tot ^overneming der Rijksbank door den Staat. Bij behandeling der artikelen zul len de conservatieven voorstellen het dividend der aandeelhouders te verminderen. Zjj wenschen, dat het voorloopig dividend tot op 3, het gezamenlijk dividend tot 4 pCt. wordt verlaagdvan hetgeen dan nog overschiet, zouden de aandeelbeuders°een vierde, de Staat drie-vierden krijgen. De commissie van den Rijksdag voor de socia listenwet is druk aan 't werk, en zal vermoedelijk met zooals 'de vorige maal tot een slechts negatief resultaat komen. Voor de stemming in den Rijks- dag zijn de besluiten der commissie niet beslissend. De Rijksdag houdt, zooals men weet, haar laatste zitting en in het voorjaar zullen de verkiezingen voor een nieuwen plaats hebben. Onder de heeren, die niet in aanmerking wenschen te komen, be hoort de bekende democraat Sonnemann te Frank fort. Hij schrijft, dat hij de twaalf jaren, dat hij lid was van den Rijksdag, steeds zijn gezondheid benadeelde en zijn beroepsplichten verwaarloosde. In dat geval is het onverklaarbaar, dat de heer Sonnemann het zoo lang uithield. Er is een blauw-boek over Kreta verschenen. I)e opgesomen correspondentie bevat voor het meerendeel depêches tusschen lord Salisbury, den Britschen «e- zant te Konstantinopel, sir White en den Britschetf consul te Kanea. In eene circulaire der Grieksche regeering aan de mogendheden van 5 Aug. 11. wordt geklaagd over het gedrag der Turken op Kreta en een beroep ge daan op de mogendheden om er eene voldoende strijdmacht te zenden, ten einde de orde te herstel len. Griekenland zou eene vloot met troepen zenden. Toen graaf Kalnoky deze circulaire ontving, gaf hij te kennen dat dit voorstel niet practisch was, maar dat hij bereid was zich to vereenigen met elk plan, dat de mogendheden mochten goedkeuren. Lord Salisbury verklaarde ditt de Britsche regee- ring, in gemeenschap met haar bondgenooten, hoezeer vervuld van het ernstig karakter der gebeurtenissen op Kreta, de Grieksche regeering waarschuwde, dat zij geen reden voor een tusschenkomst van Grieken land op Kreta zag. Crispi trad in overleg met Berlijn, Weenen en Londen en antwoordde, dat hij Griekenlands houding zeer ondoordacht vond. De Duitsche regeering gaf de Porte den raad on- middelijk door Turksche troepen de orde te her stellen en verklaarde, dat het aan Grieken&nds eischen geen voedsel kon geven. Von Giers gaf de Grieksche regeering te kennen, dat hetgeen zij verlangde door geen der mogendheden kon ingewilligd worden. Aan de Porte raadde Rus land de orde te herstellen doch hierbij metmensch- lievendheid en gelijke rechtvaardigheid vooi- alle be woners te werk te gaan. Spulier deelde het Griesche ministerie zijn groote verbazing mede over de circulaire, welke niet ge rechtvaardig was, wijl de opstand op Kreta geen nationaal karakter droeg, droeg, doch ontsproten was uit ontevredenheid over belastingheffing. Uit dezp officieele bescheiden blijkt, dat de groote mogendhedOn een militaire interventie terwille van Griekenland op Kreta onnoodig en ongewenscht achtten Volgens bericht aan de Daily News houdt de Porte zich bezig met het zoeken naar een definitieve op- lossibg der kwestie betrekkelijk Kreta. De eenen willen hervormingen invoeren, anderen willen van Kreta oen Turksch gewest maken. De uitgeweken Grieken beginnen op Kreta terug te koeren. Volgens bericht uit Konstantinopel aan de Daily News wordt bevestigd, dat de Czaar voornemens is in de volgende lente een bezoek te brengen aan den Sultan. De Czaar zou dit medegedeeld hebben aan den nieuwen Turkschen gezant. De Parte, dus meldt het niet altijd betrouwbare blad verder, onder zoekt de constitutie voor Kretaeen partij aan het Hof bepleit volledige afschaffing waarna Kreta weder een gewoon villajet zou wordeneen andere partij daarentegen raadt aan, de eischen der bewoners van Kreta in te willigen. van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust/8,75 ii 8.80, Geïmporteerd fust 8.80. Januari-levering 8.70. Februari-levering 8.60. Maart-levering 8.50. April-levering 8.40. November-levering ƒ8.70. December-levering 8.65. AMSTERDAM, 15 November. Per Telegraaf.) Integralen zeer willig. Aand. Deli spoormij j

Goudsche Courant | 1889 | | pagina 2